Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, ultralång, Norrbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, ultralång, Norrbotten
Arrangörsorganisation: Seskarö IF
Datum: söndag 27 augusti 2017

H21

18 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marko VapaSuunta 20001:54:046:16
2Peter WestinVittjärvs IK2:04:40+10:366:50
3Thomas PerssonPiteå IF Orienteringsklubb2:05:14+11:106:52
4Mattias JohanssonBergnäsets AIK2:05:48+11:446:54
5Håkan KarlssonÄlvsby IF OK2:26:15+32:118:02
6Thomas JohanssonOK Renen2:36:05+42:018:34
7Erik OskarssonI 19 IF2:43:55+49:519:00

D20

12 910 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Johanna LundkvistOK Vargenej start

H20

15 320 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robin SalénBergnäsets AIK1:34:186:09
2Arttu TaulavuoriAlatornion Pirkat1:34:45+0:276:11
3Oskar ÖqvistBergnäsets AIK1:38:38+4:206:26
4Nils HenrikssonBergnäsets AIK1:44:21+10:036:48
5Jesper MattiVittjärvs IK1:50:33+16:157:12
6Truls LindholmSundsvalls OK1:56:33+22:157:36

D18

10 590 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Venla TaulavuoriAlatornion Pirkat1:05:166:09
2Sofia WestinVittjärvs IK1:18:43+13:277:25
3Elsa ChristofferssonOK Renen1:25:33+20:178:04
4Ida RoosIF Hagen1:25:47+20:318:06
5Emma HedlundOK Renen1:34:41+29:258:56
6Anna AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb1:38:41+33:259:19
Elvira ForslundOK Renenej start
Hanna LundbergOK Renenej start

D16

7 530 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen KillmeyVittjärvs IK1:13:329:45
2Hanna SvanbergOK Renen1:15:41+2:0910:03
3Ida WickbergOK Nolaskogsarna1:27:43+14:1111:38
4Emmie LindbäckOK Renen1:55:22+41:5015:19

H16

8 130 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias SnellOK Renen1:02:577:44
2Martin LundströmVittjärvs IK1:12:38+9:418:56

D14

5 590 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna KorpiLänsi-Rajan Rasti40:497:18
2Klara KivijärviOK Renen43:16+2:277:44
3Ella TuressonOK Renen44:39+3:507:59
4Edit KarlssonÄlvsby IF OK44:57+4:088:02
5Anni TaulavuoriAlatornion Pirkat45:09+4:208:04
6Lisa LarssonÄlvsby IF OK48:40+7:518:42
Mette PalokangasAlatornion Pirkatej start

H14

5 590 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar IngvarssonOK Renen38:406:55
2Simon MarkströmOK Renen46:07+7:278:14
3Oskar ErikssonOK Renen1:24:43+46:0315:09

H14 Kort

4 890 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Anton HedströmOK Renenej start

D12

4 890 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mirjam EdinOK Renen38:347:53
2Alva EngströmOK Renen39:39+1:058:06
3Alma HedlundOK Renen40:04+1:308:11
4Emma HasselströmOK Renen41:54+3:208:34

H12

4 890 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tim LundbergOK Renen25:145:09
2Arvid IngvarssonOK Renen28:02+2:485:43
3Eric HasselströmOK Renen30:25+5:116:13
4Edvin LundOK Renen34:16+9:027:00
5Mattias KillmeyVittjärvs IK45:18+20:049:15
6Hugo PellaVittjärvs IK47:44+22:309:45
Albin WollbrandOK Renenej start
Lukas LundbäckSeskarö IFej start

H12 Kort

3 590 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Tatu PalokangasAlatornion Pirkatej start

D10

3 590 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Astrid LundOK Renen26:227:20
2Minna TuressonOK Renen26:41+0:197:25
3Wilma LundbäckSeskarö IF28:27+2:057:55
4Tova HolmbergBergnäsets AIK28:42+2:207:59
5Hedda EdinOK Renen49:49+23:2713:52
6Yvette BarmosseSeskarö IF2:04:50+1:38:2834:46
Ella HedströmOK Renenej start

H10

3 590 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilgot KuokkanenOK Renen21:255:57
2Martin LarssonÄlvsby IF OK31:09+9:448:40
3Axel EngströmOK Renen32:31+11:069:03
4Ove RenbergBergnäsets AIK34:57+13:329:44
Melker WollbrandOK Renenej start

H35

15 320 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matti OikarinenSuunta 20001:50:387:13
2Antti KalapudasAlatornion Pirkat1:51:45+1:077:17
3Ville VäkeväinenLänsi-Rajan Rasti2:12:27+21:498:38

D40

9 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb1:24:318:43
Catrin IngvarssonOK Renenej godkänd
Malin KristofferssonVittjärvs IKej godkänd

H40

15 320 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Janne KotaniemiAlatornion Pirkat1:46:206:56
2Conny NilimaaIFK Kiruna1:49:42+3:227:09
3Johan KlippmarkHaparanda OK1:51:26+5:067:16
4Martin HolmbergBergnäsets AIK1:54:05+7:457:26
5Jan HäggrotOK Renen2:14:15+27:558:45
6Markus PalokangasAlatornion Pirkat2:18:50+32:309:03
7Rikard LarssonÄlvsby IF OK2:35:55+49:3510:10

D45

9 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tarja TaulavuoriAlatornion Pirkat1:26:498:58
2Maria SvanbergOK Renen1:36:01+9:129:55
3Agneta LindbäckOK Renen2:37:21+1:10:3216:15
Karin WollbrandOK Renenej start

H45

13 790 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tero TaulavuoriAlatornion Pirkat1:34:376:51
2Stefan SöderstenGammelstads IF1:39:43+5:067:13
3Mats LuspaIFK Kiruna1:40:47+6:107:18
4Martin HasselströmOK Renen1:40:48+6:117:18
5Henrik LundOK Renen1:51:28+16:518:04
6Peter LundbergOK Renen2:19:21+44:4410:06
7Rein PellaVittjärvs IK2:21:43+47:0610:16 Ladda ner rutt i gpx-format
8Petri HannilaLänsi-Rajan Rasti2:22:16+47:3910:18
9Jonas HedlundOK Renen2:26:32+51:5510:37
Mattias LundgrenVittjärvs IKej start

D50

7 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Outi AikioSK Uranus1:42:2214:31

H50

13 790 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Panu HyvönenSK Uranus1:33:316:46
2Sven ÖrnerlingOK Renen1:40:37+7:067:17
3Jan ChristofferssonOK Renen1:40:52+7:217:18
4Risto LuodonpääAlatornion Pirkat2:04:00+30:298:59
5Stefan LauriGammelstads IF2:20:55+47:2410:13
6Mats DruggeVittjärvs IK2:34:45+1:01:1411:13
7Krister RosendahlOK Renen2:37:13+1:03:4211:24
8Roger VestinSK Gränsen2:39:37+1:06:0611:34
Kjell AnderssonPiteå IF Orienteringsklubbej godkänd
Mikael KivijärviOK Renenej godkänd
Seppo KonttajärviSK Uranusej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Inge SöderqvistOK Renenej godkänd

D55

7 050 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta HolmgrenBergnäsets AIK1:12:1110:14
2Anette LundströmVittjärvs IK1:22:11+10:0011:39

H55

10 590 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arto VilppolaAlatornion Pirkat1:17:257:18
2Sture NorénÄlvsby IF OK1:18:55+1:307:27
3Svante LarssonOK Vargen1:23:49+6:247:54
4Markku OikarinenSuunta 20001:23:55+6:307:55
5Henry BarskÖvertorneå IF1:24:08+6:437:56
6Heikki IkonenSuunta 20001:25:13+7:488:02
7Keijo RuotsalainenSK Uranus2:17:06+59:4112:56
Richard HolmgrenBergnäsets AIKej start
Jan-Erik MattiVittjärvs IKej start
Mikael SundbergOK Renenej start

H60

10 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart LarssonI 19 IF1:22:107:45
2Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK1:49:00+26:5010:17

D65

7 050 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irene DanielssonPiteå IF Orienteringsklubb1:50:5015:43
2Ann PerssonPiteå IF Orienteringsklubb1:51:01+0:1115:44

H65

9 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland JanssonÄlvsby IF OK1:40:3210:23
2Torbjörn LundbergPiteå IF Orienteringsklubb1:42:53+2:2110:37
3Mauri RomppainenHaparanda OK2:21:18+40:4614:35

H70

7 050 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus SäverosNilivaara IS51:297:18
2Eje AnderssonBodens Bandyklubb OS1:12:22+20:5310:15
3Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS1:16:51+25:2210:54
Matts EngvallBodens Bandyklubb OSej start
Conny LagerskogArvidsjaurs OKej start

H75

7 050 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gösta KlippmarkHaparanda OK1:36:2313:40
2Henken ErikssonI 19 IF1:59:29+23:0616:56
3Gunnar LindströmOK Renen2:49:01+1:12:3823:58

H80

5 770 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Lars JohanssonOK Vargenej start

Inskolning

2 590 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Frida KillmeyVittjärvs IKfullföljt
Elsa TuleredSeskarö IFej start
Alexandra WikströmSeskarö IFej start

U1

2 590 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Runa SirviöÖvertorneå IF40:3515:40
2Knut HolmbergBergnäsets AIK41:33+0:5816:02
3Hannes PellaVittjärvs IK49:21+8:4619:03
Amanda WikströmSeskarö IFej godkänd
Simon BarmosseSeskarö IFej godkänd

U2

3 590 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irma IngvarssonOK Renen30:038:22
2Helmer KaarleÖvertorneå IF32:48+2:459:08
3Karl KristofferssonVittjärvs IK33:18+3:159:16
4Vilma KuokkanenOK Renen38:27+8:2410:42
5Lilly WiklundOK Renen42:02+11:5911:42
6Isabell NorbergOK Renen53:24+23:2114:52
Emil  EngströmOK Renenej godkänd

Öppen motion 1

3 590 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Esa VannienAlatornion Pirkat28:187:52

Öppen motion 3

4 890 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Londa  JonssonOK Renen1:00:4812:26

Öppen motion 5

5 590 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders KristofferssonVittjärvs IK43:187:44
2Hemmo AhokoivuSK Pohjantähti43:43+0:257:49
3Anders KillmeyVittjärvs IK45:51+2:338:12
4Fredrik LundströmOK Renen46:22+3:048:17
5Aale  GrekulaAlatornion Pirkat52:15+8:579:20
6Monica OlssonOK Renen55:57+12:3910:00
7Christin JonassonBergnäsets AIK57:00+13:4210:11
8Paulina RantakeisuAlatornion Pirkat58:43+15:2510:30
9Niina  VaaraAlatornion Pirkat58:49+15:3110:31
10Björn SamuelssonOK Renen1:00:19+17:0110:47
11Moa EngströmOK Renen1:00:25+17:0710:48
12Stefan MårtenssonSK Pohjantähti1:12:05+28:4712:53
13Fredrik HolmgrenBergnäsets AIK1:15:50+32:3213:33
14Ulrika LarssonOK Renen1:20:34+37:1614:24
15Henry PilstålOK Renen1:39:03+55:4517:43
Christine HedströmOK Renenej start

Öppen motion 8

9 680 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik EngströmOK Renen1:05:346:46
2Lena ThuressonOK Renen1:08:10+2:367:02
3Klas EdinOK Renen1:27:39+22:059:03
4Erkki TörmäkangasSuunta 20002:21:04+1:15:3014:34
5Lari  NissinenAlatornion Pirkat2:21:12+1:15:3814:35
Anders JohanssonOK Renenej godkänd
Ted StrömbäckVittjärvs IKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser