Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Medeltidskampen, Gotland, etapp 1, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Medeltidskampen, Gotland
Arrangörsorganisation: Garda OK
Datum: lördag 5 augusti 2017 - söndag 6 augusti 2017

Etapp 1, sprintEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, långEtapp 3, lång (totalt)

D21

2 440 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magdalena CarlsteinIFK Lidingö SOK14:355:58
2Linnéa HolmqvistHagaby GoIF Örebro15:12+0:376:13
3Kristina AnelandOK Ravinen16:00+1:256:33
4Malin SettergrenHalmstad OK16:48+2:136:53
5Karin KarlssonHalmstad OK17:45+3:107:16
6Stefanie AnderssonHagaby GoIF Örebro18:13+3:387:27

H21

3 010 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludwig LjungqvistIK Hakarpspojkarna15:085:01
2Mattias KarlssonVäxjö OK16:19+1:115:25
3Andreas NikolaussonVisborgs OK16:21+1:135:25
4Tomas AlbinssonOK Österåker16:35+1:275:30
5Niklas HidmanHalmstad OK16:36+1:285:30
6Calle StenbergOK Skogshjortarna16:43+1:355:33
7Fredrik LevinSvaide Roma SOK17:13+2:055:43
8Tobias JohanssonOK Skogshjortarna17:28+2:205:48
9Pär BodénLitsbygdens SK17:56+2:485:57
9Aleksandr ManoilovJärfälla OK17:56+2:485:57
11Martin FagerlundKFUM Örebro OK18:30+3:226:08
12Leon HanssonVisborgs OK18:40+3:326:12
13Martin BoströmGotlands Bro OK18:45+3:376:13
14Mikael PerssonFK Göingarna19:24+4:166:26
15Mikael AxelssonOK Skogshjortarna19:59+4:516:38
16Jonas WestbomOckelbo OK20:03+4:556:39
17Nils Wallentin TärkHalmstad OK21:46+6:387:13
18David ForsOK Skogsstjärnan36:00+20:5211:57

H18

2 440 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludvig WaktelSvaide Roma SOK15:286:20
2Ingmar HolmerOK Nipan15:47+0:196:28
3Joakim BjörkegrenGotlands Bro OK16:35+1:076:47
4Olle SvangrenGotlands Bro OK16:48+1:206:53
5Calle NilssonJärfälla OK21:38+6:108:51

D16

2 160 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Therese NilssonOK Österåker14:266:40
Linnéa SöderqvistOK Ravinenej start

H16

2 290 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Duncan RobertsonSvaide Roma SOK11:074:51
2Felix BäckstädeVisborgs OK12:31+1:245:27
3Filip BäckArboga OK13:25+2:185:51
4Edvin NilssonGotlands Bro OK13:52+2:456:03
5Mattias LevinSvaide Roma SOK14:16+3:096:13
6Oskar NilssonJärfälla OK15:09+4:026:36
7Albin LindgrenVisborgs OK15:21+4:146:42
Jakob Gadefors NauHaninge SOKej start

D14

1 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna WallinSvaide Roma SOK10:566:19
2Klara BäckstädeVisborgs OK11:22+0:266:34
3Natalie GardelinGotlands Bro OK13:15+2:197:39
4Elina FredmanOK Skogshjortarna19:02+8:0611:00

H14

1 730 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar AnelandOK Ravinen8:485:05
2Folke SvangrenGotlands Bro OK9:34+0:465:31
3Linus NilssonOK Österåker10:30+1:426:04
4Malte AlbinssonOK Österåker11:16+2:286:30
5Peder PerssonGotlands Bro OK11:25+2:376:35
6Eric BäckArboga OK12:52+4:047:26

D12

1 480 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia AnderssonOK Tor10:547:21
2Linn BjörneldKalmar OK11:20+0:267:39
3Amanda BäckArboga OK13:42+2:489:15
4Ulrika PerssonGotlands Bro OK19:45+8:5113:20
5Felice GardelinGotlands Bro OK28:41+17:4719:22

H12

1 480 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yanis LützelschwabOLG Cordoba9:546:41

D12 Kort

1 250 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellen AnelandOK Ravinen8:026:25
2Moa RollJärfälla OK36:16+28:1429:00

H12 Kort

1 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Theo FredmanOK Skogshjortarna19:5615:56

D10

1 250 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nilla EnquistOK Hammaren10:418:32
2Emilia AnderssonOK Tor13:13+2:3210:34
3Milla KlassonOK Ravinen14:11+3:3011:20
4Linnea TynnvallGotlands Bro OK22:11+11:3017:44

H10

1 250 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Silas LützelschwabOLG Cordoba9:037:14
2Neo CederqvistVisborgs OK9:39+0:367:43
3Olof LevinSvaide Roma SOK11:10+2:078:56
4Oliver ArnessonLindebygdens OK16:58+7:5513:34
5Hugo GustavssonTibro OK22:30+13:2718:00

D35

2 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK14:536:51
2Maria MickelåkerAndrarums IF15:08+0:156:58
3Camilla MatanovicVästerviks OK17:24+2:318:01

H35

3 010 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan WahlgrenVisborgs OK16:465:34
2Johan MickelåkerAndrarums IF17:12+0:265:42

D40

2 170 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elenore AndréSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb15:137:00
2Gabriella HammarskjöldGotlands Bro OK15:47+0:347:16
3Gunilla FredmanOK Skogshjortarna16:29+1:167:35
4Johanna JonssonIK Gandvik16:52+1:397:46
5Karin Rahm BjörneldKalmar OK17:11+1:587:55
6Anna BäckstädeVisborgs OK18:06+2:538:20
7Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna19:51+4:389:08

H40

2 440 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel AnderssonIK Gandvik13:525:40
2Laust SörensenGöteborg-Majorna OK15:00+1:086:08
3Mats EdengrenVallentuna-Össeby OL16:12+2:206:38
4Anders HellminVisborgs OK21:26+7:348:47

D45

2 160 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christin SöderqvistOK Ravinen12:586:00
2Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK15:35+2:377:12
3Ylva SvangrenGotlands Bro OK15:38+2:407:14
4Heléne KlassonOK Ravinen15:58+3:007:23
5Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken16:15+3:177:31
6Pia SchaffnerOLG Cordoba17:07+4:097:55
7Carolina CuestaMalarruta40:35+27:3718:47

H45

2 440 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias CarlsteinIFK Lidingö SOK13:505:40
2Urban AndréSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb14:08+0:185:47
3Göran KimellGotlands Bro OK14:28+0:385:55
4Olle BjörneldKalmar OK15:03+1:136:10
5Pontus GustafssonSvaide Roma SOK15:13+1:236:14
6Armin SchollerVisborgs OK15:23+1:336:18
7Martin BjurnerBromma-Vällingby SOK15:25+1:356:19
8Anders EklundSvaide Roma SOK15:56+2:066:31
9Per NilssonJärfälla OK16:59+3:096:57
10Stefan GustavssonTibro OK18:24+4:347:32
11Johan JacobssonOK Orion18:27+4:377:33
12Peter BäckArboga OK19:41+5:518:04
13Tommy UllbergSvaide Roma SOK21:31+7:418:49
Örjan Hallgren BäckstädeVisborgs OKej start

D50

1 650 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lotta Lidman AlmqvistVästerviks OK12:227:29
2Kajsa HolmqvistHagaby GoIF Örebro12:41+0:197:41
3Gunnel SvenssonOK Tranan14:11+1:498:35
4Lotta GrahnSödertälje-Nykvarn OF14:31+2:098:47
5Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL14:46+2:248:56
6Kristina KlangHaninge SOK17:14+4:5210:26

H50

2 290 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus GrahnSödertälje-Nykvarn OF12:235:24
2Magnus IhreskogGotlands Bro OK12:47+0:245:34
3Johan PalmgrenTäby OK13:20+0:575:49
4Lars KlassonOK Ravinen13:48+1:256:01
5Lars BjörkingOK Skogshjortarna13:50+1:276:02
6Mats KällTumba-Mälarhöjden OK14:28+2:056:19
7Ulf NilssonGotlands Bro OK14:51+2:286:29
8Anders LevinSvaide Roma SOK15:02+2:396:33
9Johan SköldJärfälla OK15:10+2:476:37
10Mikael WirénMalarruta16:06+3:437:01
11Jerker BergGarda OK16:17+3:547:06
12Dieter LützelschwabOLG Cordoba18:46+6:238:11
Mikael IngelssonOckelbo OKej start

D60

1 650 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin BengtssonVisborgs OK11:306:58
2Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK12:36+1:067:38
3Ing-Marie BackOK Södertörn13:57+2:278:27
4Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOK14:52+3:229:00
5Lena NyströmVisborgs OK14:56+3:269:03

H60

2 170 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan PalmfjordKatrineholms OK12:285:44
2Anders LavforsCentrum OK13:05+0:376:01
3Karl-Gunnar OlssonLunds OK13:18+0:506:07
4Mikael TarandiIFK Lidingö SOK13:50+1:226:22
5Per LindgrenIK Hakarpspojkarna14:08+1:406:30
6Göran HanssonTäby OK15:17+2:497:02
7Torgny JeppssonKatrineholms OK15:23+2:557:05
8Dan KlangHaninge SOK15:26+2:587:06
9Peter JoelssonÅlems OK16:25+3:577:33
10Torbjörn ErikssonOK Linné17:07+4:397:53
11Bo MagnussonVisborgs OK17:34+5:068:05
12Thomas AlmqvistVästerviks OK18:51+6:238:41
13Stefan HellströmVisborgs OK22:26+9:5810:20

D65

1 590 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Titti BergendahlOK Måsen12:568:08
2Gunlis LarssonOK Enen13:17+0:218:21
3Ingela NelsénFalkenbergs OK14:31+1:359:07
4Brita AugustssonVisborgs OK14:50+1:549:19
5Maj-Britt GardeliusIF Hansa-Hoburg17:37+4:4111:04
6Ann-Christin SöderbergIF Hansa-Hoburg20:02+7:0612:35

H65

2 160 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommie OlssonVisborgs OK12:235:43
2Olle BlomgrenOK Södertörn14:24+2:016:39
3Ulf KjellinOK Hedströmmen14:37+2:146:46
4Clas-Göran HerrgårdGustavsbergs OK16:15+3:527:31
5Staffan WestbomOckelbo OK16:47+4:247:46
6Kjell LidholmIFK Hedemora OK17:24+5:018:03
7Kenneth LarssonOK Enen18:44+6:218:40
8Måns ÖhmanVisborgs OK24:47+12:2411:28

D70

1 590 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta ArleboKFUM Örebro OK14:469:17
2Ingalill TimgrenOK Österåker15:13+0:279:34
3Gunnel BalckIFK Enskede17:09+2:2310:47
4Ingrid EnekvistVisborgs OK19:15+4:2912:06

H70

2 160 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders NilssonGotlands Bro OK18:018:20
2Sven-Åke KarlssonIK Hakarpspojkarna19:45+1:449:08
3Kent EkdahlEmmaboda Verda OK19:59+1:589:15
4Mats TörngrenOK Linné22:58+4:5710:37

D75

1 580 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth KimellGotlands Bro OK17:1710:56
2Marina WästlundOK Amne19:42+2:2512:28

H75

1 590 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar BrystHjobygdens OK14:158:57
2Stig BengtssonOK Amne19:50+5:3512:28
3Folke LindgrenVisborgs OK21:11+6:5613:19

Inskolning

1 090 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Edvin CarlsteinIFK Lidingö SOKfullföljt
Wilmer CarlsteinIFK Lidingö SOKfullföljt
Hanna EklundGotlands Bro OKfullföljt
Norah GardellGotlands Bro OKfullföljt
Alve JohanssonOK Pan-Kristianstadfullföljt
Albin KarlssonAttunda OKfullföljt
Ariadne KällgrenCentrum OKfullföljt
Nellie LeveauGotlands Bro OKfullföljt
Signe LindelavKlubblösfullföljt
Alice MatanovicVästerviks OKfullföljt
David MatanovicVästerviks OKfullföljt
Alfons MickelåkerAndrarums IFfullföljt
Alva NilssonGotlands Bro OKfullföljt
Vendela TängerstadKlublösfullföljt
Elsa WahlgrenVisborgs OKfullföljt
Gustav WahlgrenVisborgs OKfullföljt

U1

1 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eimy AndréSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb10:399:46
2Samuel EklundGotlands Bro OK12:37+1:5811:34
3Nils Andersson RollJärfälla OK15:43+5:0414:25
4Agnes PerssonOckelbo OK16:26+5:4715:04
5Matilda BjörneldKalmar OK17:34+6:5516:06
6Alexis AndréSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb18:14+7:3516:43
7Ingrid ArnessonLindebygdens OK20:08+9:2918:28
Jonathan ChristianssonTäby OKej start
Wilmer IngelssonOckelbo OKej start

U2

1 250 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Max BoströmJärfälla OK11:359:16
2Emmy EllbringFK Finn12:14+0:399:47
3Sven JakobssonGarda OK12:49+1:1410:15
4Signe AlbinssonOK Österåker17:28+5:5313:58
5Emmy PerssonOckelbo OK17:59+6:2414:23
6Astrid RollJärfälla OK20:24+8:4916:19

Öppen motion 3

1 480 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip PerssonOckelbo OK11:427:54
2Efea RutlinLondon OK12:12+0:308:14
3Alexandra EdengrenVallentuna-Össeby OL13:52+2:109:22
4Ellinor WestbomOckelbo OK14:27+2:459:45
5Catharina AnderssonOK Tor15:55+4:1310:45
6Gerhard HåkanssonVisborgs OK16:18+4:3611:00
7Hans RutlinLondon OK18:01+6:1912:10
8Christer NelsénFalkenbergs OK18:56+7:1412:47
9Carolina KällgrenKlubblös20:07+8:2513:35
10Marika AndreassonKlubblös20:13+8:3113:39
11Lilian BengtssonOK Amne22:27+10:4515:10
12Erik o Sofia HällgrenKlubblös23:07+11:2515:37
13Elsa BergGarda OK27:41+15:5918:42
14Maria EnquistOK Hammaren29:34+17:5219:58
Loke EkenstålGarda OKej godkänd

Öppen motion 5

2 160 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BackKlubblös13:096:05
2Hanna AxelssonOK Skogshjortarna13:12+0:036:06
3Arne BackOK Södertörn13:17+0:086:08
4Lovisa ForsbergOK Ravinen13:47+0:386:22
5Fredrik ArnessonLindebygdens OK14:15+1:066:35
6Markus LindbergOK Skogshjortarna15:09+2:007:00
7Albin CarlssonVimmerby OK15:18+2:097:04
8Helene LindelavOK Roslagen16:13+3:047:30
9Elisabeth StålhammarTullinge SK17:02+3:537:53
10Helena RollJärfälla OK17:07+3:587:55
11Jonas RosénBoxholm-Mjölby OL17:26+4:178:04
12Hanna ArnessonLindebygdens OK17:40+4:318:10
13Mario MatanovicVästerviks OK17:53+4:448:16
14Anki HallströmSvaide Roma SOK18:11+5:028:25
15Kristina BäckArboga OK18:45+5:368:40
16Anders NauHaninge SOK19:26+6:178:59
17Alfred BerglindHammarby IF OF19:44+6:359:08
18Per StålhammarTullinge SK20:51+7:429:39
19Lena NilssonOK Österåker23:11+10:0210:43
20Anita ArneforsOK Södertörn25:08+11:5911:38
21Anna LevinSvaide Roma SOK29:13+16:0413:31

Öppen motion 6

1 650 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dag EkenstålGarda OK11:086:44
2Stig ThörnvikCentrum OK13:14+2:068:01
3Ebbe BergGarda OK42:31+31:2325:46
4Marvin BergGarda OK42:37+31:2925:49

Öppen motion 7

1 590 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie OlssonTibro OK9:466:08
2Rolf CarlquistSkarpnäcks OL9:56+0:106:14
3Conny AnderssonJärfälla OK10:09+0:236:23
4Caroline WestbomOK Österåker10:55+1:096:51
5Marie TörnvikCentrum OK12:49+3:038:03
6Erland GardellGotlands Bro OK12:54+3:088:06
7Jan BrolundSödertälje Nykvarn Orientering14:30+4:449:07
8Gunnar ErikssonGotlands Bro OK14:57+5:119:24
9Maria HelanderBromma-Vällingby SOK15:03+5:179:27
10Björn BoströmJärfälla OK15:57+6:1110:01
11Leif MagnussonOK Torfinn37:36+27:5023:38

Öppen motion 9

3 010 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olof PerssonSvaide Roma SOK18:035:59
2Stefan WångbergOK Ravinen18:43+0:406:13
3Hanna LindströmOK Tranan18:46+0:436:14
4Henrik JohansonOK Pan-Kristianstad18:55+0:526:17
5Olle GardellGotlands Bro OK19:07+1:046:21
6Daniel ChristensonSödertälje Nykvarn Orientering19:24+1:216:26
7Erik LindströmOK Tranan19:44+1:416:33
8Kristin WillamoSödertälje-Nykvarn OF20:26+2:236:47
9Niclas NilssonOK Österåker21:32+3:297:09
10Stefan AnnellBromma-Vällingby SOK23:02+4:597:39
11Kristin OlssonOK Alehof23:18+5:157:44
12Jonas FlorinGotlands Bro OK25:05+7:028:20
13Gunnar HallströmVisborgs OK26:28+8:258:47
14Tomas AntonssonKlubblös32:56+14:5310:56

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser