Officiell resultatlista för Tuna Ting

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tuna Ting
Arrangörsorganisation: Stora Tuna OK
Datum: söndag 13 augusti 2017

D21

4 250 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa RisbyOK Kåre32:237:37
2Matilda AnderssonOK Kåre32:28+0:057:38
3Linda LindkvistLeksands OK32:45+0:227:42
4Lovisa PerssonOK Tisaren33:33+1:107:53
5Olha PanchenkoIFK Mora OK33:52+1:297:58
6Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK35:50+3:278:25
7Eva ElfvingDomnarvets GOIF35:55+3:328:27
8Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering36:01+3:388:28
9Ella OlssonGrycksbo IF OK37:01+4:388:42
10Jonna JungåkerSundsvalls OK37:19+4:568:46
11Karin StenbackKvarnsvedens GOIF OK37:46+5:238:53
12Frida ErkersLeksands OK38:08+5:458:58
13Stina GranefeltOK Tyr38:34+6:119:04
14Linda TakeOK Tyr38:37+6:149:05
15Sara HodlerIFK Mora OK40:36+8:139:33
16Annika BjörkOK Linné40:46+8:239:35
17Beatrice KöhlerSäterbygdens OK42:45+10:2210:03
18Elin FältmanLeksands OK44:53+12:3010:33
19Elisabet HalvarssonKFUM Örebro OK48:21+15:5811:22
20Karin ElfvingDomnarvets GOIF49:56+17:3311:44
21Cecilia DjerfVästerbergslagens OL51:03+18:4012:00
22Anna GunnarsIFK Mora OK53:05+20:4212:29
23Caroline WestbomOK Österåker54:03+21:4012:43
24Charlotte IhrforsOK Linné55:35+23:1213:04
25Hanna KlarSäterbygdens OK1:19:59+47:3618:49
Hanna BarkegrenOK Kåreej start

H21

4 875 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna29:436:05
2Niklas AldénOK Linné31:32+1:496:28
3Artem PanchenkoIFK Mora OK31:38+1:556:29
4Christoffer SchönningJärfälla OK31:54+2:116:32
4Johan TörnrothHestra IF31:54+2:116:32
6Daniel RoosAttunda OK32:06+2:236:35
7Oskar DanielsAttunda OK32:13+2:306:36
8Johan AronssonOK Tisaren32:44+3:016:42
9Olle KaleredOK Denseln32:47+3:046:43
10Fredrik PerssonDomnarvets GOIF32:59+3:166:45
11André AnderssonOK Kåre33:07+3:246:47
11Roman RyapolovIFK Mora OK33:07+3:246:47
13Johan SöderlundOK Tyr33:15+3:326:49
14Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna34:12+4:297:00
15Gustav ÖhgrenOK Kåre34:46+5:037:07
16Simon HodlerIFK Mora OK35:47+6:047:20
17Kristian DahlströmIFK Mora OK36:14+6:317:25
18Anders HåkanssonOK Kåre36:48+7:057:32
19Per HolmIFK Mora OK37:11+7:287:37
20Fredrik NormanKamrat och IF KIF37:22+7:397:39
21Erik BjörklundOK Linné37:40+7:577:43
22Karl EngesAttunda OK37:51+8:087:45
23Jörgen GranefeltKils OK38:00+8:177:47
24Marcus HalvarssonKFUM Örebro OK39:40+9:578:08
25Tomas AlbinssonOK Österåker40:57+11:148:24
26Magnus NordströmOK Älvsjö-Örby40:58+11:158:24
27Oskar KarlssonAvesta OK42:14+12:318:39
28Christoffer AndersénVästerås SOK42:43+13:008:45
29Thomas PetterssonAttunda OK45:06+15:239:15
30Anton BacklundSäterbygdens OK49:45+20:0210:12
Jimmy LarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Oskar EngesAttunda OKej start
Johan HallgrenBjursås OKej start
Johan HjortSäterbygdens OKej start

D18

3 425 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia BerglundIFK Mora OK34:5510:11
2Vilma BergerDomnarvets GOIF42:54+7:5912:31
3Karolina DjerfVästerbergslagens OL54:04+19:0915:47
4Karin JohanssonGagnefs OK54:14+19:1915:50

H18

3 400 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas OlmKils OK23:256:53
2Fredrik HamreforsVästerås SOK23:48+0:237:00
3Johannes ÖhgrenOK Kåre24:43+1:187:16
4Johan CallebergSnättringe SK27:11+3:467:59
5Zeb PalmHJS-Vansbro OK28:01+4:368:14
6Emil ArvidssonSäterbygdens OK29:40+6:158:43
7Håkan RambergHallstahammars OK33:30+10:059:51
8Johan B NordahlDomnarvets GOIF43:51+20:2612:53
Martin DanielssonOK Kåreej godkänd
Viktor WallinOK Kåreej start

D16

3 025 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda GolsäterKorsnäs IF OK25:508:32
2Tilda ÖstbergStora Tuna OK26:30+0:408:45
3Elsa NilssonDomnarvets GOIF28:04+2:149:16
4Ida JohnssonOK Kåre28:06+2:169:17
5Julia WannerAvesta OK29:31+3:419:45
6Rebecca TakeOK Tyr30:34+4:4410:06
7Klara AnderssonDomnarvets GOIF30:59+5:0910:14
8Agnes JonssonDomnarvets GOIF31:09+5:1910:17
9Isabella JoonsLeksands OK34:31+8:4111:24
10Sofia DjerfVästerbergslagens OL35:58+10:0811:53
11Alva RyttherVästerbergslagens OL36:19+10:2912:00
12Cecilia LindgrenOK Kåre37:06+11:1612:15
13Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL40:19+14:2913:19
14Ida LarssonVästerås SOK42:09+16:1913:56
15Mirjam JoonsLeksands OK44:29+18:3914:42
16Tyra DernfalkVästerbergslagens OL46:39+20:4915:25
17Lilian PalmHJS-Vansbro OK46:50+21:0015:28
Karin WedmanVästerbergslagens OLej start
Alma SandVästerbergslagens OLej start
Therese NilssonOK Österåkerej start
Moa HjorthDomnarvets GOIFej start

H16

3 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK21:527:03
2Johan LundbäckJärfälla OK22:01+0:097:06
3Erik BrandtDomnarvets GOIF23:05+1:137:26
4Jonas CarlssonStora Tuna OK23:31+1:397:35
5Emil BybergDomnarvets GOIF23:52+2:007:41
6Albin BergerDomnarvets GOIF24:28+2:367:53
7Rasmus PetterssonOK Djerf24:31+2:397:54
8Valter PetterssonOK Tisaren25:49+3:578:19
9Albin GezeliusIFK Mora OK27:40+5:488:55
10Samuel StålnäbbDomnarvets GOIF29:23+7:319:28
Henry SvensVästerbergslagens OLej start
Henrik PetrisiVästerbergslagens OLej start

D14

3 000 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vendela SöderqvistOK Kåre22:567:38
2Emma EliassonDomnarvets GOIF24:48+1:528:16
3Anja NilssonDomnarvets GOIF25:01+2:058:20
4Lovisa MasesStora Tuna OK26:28+3:328:49
5Moa BirkebækStora Tuna OK26:49+3:538:56
6Thea NordinKorsnäs IF OK28:38+5:429:32
7Lina HällstenStora Tuna OK29:14+6:189:44
8Lisa OlmKils OK29:41+6:459:53
9Elin BryggarGrycksbo IF OK30:40+7:4410:13
10Cornelia KindlundOK Tyr31:05+8:0910:21
11Emilia JohnssonOK Kåre31:13+8:1710:24
12Alma WallmanVästerbergslagens OL32:47+9:5110:55
13Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF37:32+14:3612:30
14Sandra SköldDomnarvets GOIF39:25+16:2913:08
15Alicia BergkvistVästerbergslagens OL45:38+22:4215:12
16Agnes WallinKorsnäs IF OK45:53+22:5715:17
17Felicia SahlénVästerås SOK52:00+29:0417:20
Maja BergqvistKorsnäs IF OKej start
Elsa HermanssonIFK Mora OKej start

H14

3 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christoffer LindgrenOK Kåre21:577:19
2Joel GolsäterKorsnäs IF OK23:42+1:457:54
3David AlménTrollhättans SOK26:29+4:328:49
4Henrik NorgrenStora Tuna OK26:55+4:588:58
5Markus HalvarssonLeksands OK32:06+10:0910:42
6Erik FredrikssonStora Tuna OK35:34+13:3711:51
7Albin SjöblomOK Kåre48:20+26:2316:06
8Isaak GustafssonVästerbergslagens OL49:09+27:1216:23
9Ossian KihlströmDalaportens OL49:33+27:3616:31
10Linus FolkjernDalaportens OL52:59+31:0217:39
Jakob WidelundOK Kåreej godkänd
Linus NilssonOK Österåkerej start

D12

2 375 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa KaipeOK Kåre17:087:12
2Moa BergqvistKorsnäs IF OK18:48+1:407:54
3Hanna ÖstbergStora Tuna OK19:26+2:188:10
4Elsa BrandtDomnarvets GOIF19:32+2:248:13
5Karolina SunnanhagenStora Tuna OK20:18+3:108:32
6Maja EliassonDomnarvets GOIF21:30+4:229:03
7Nora Cedeberg LöwgrenStora Tuna OK22:58+5:509:40
8Nova SahlénVästerås SOK24:46+7:3810:25
9Sanna HörnellDomnarvets GOIF25:37+8:2910:47
10Enni LundbergOK Kåre25:47+8:3910:51
11Lina WidelundOK Kåre26:03+8:5510:58
12Lovisa DjerfVästerbergslagens OL26:44+9:3611:15
13Elin GezeliusIFK Mora OK27:45+10:3711:41
14Julia GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna33:25+16:1714:04
15Ester SimonenStora Tuna OK34:49+17:4114:39
16Linnea HermanssonIFK Mora OK37:47+20:3915:54
Julia Hagelberg NordahlOK Kåreej godkänd
Mira NordinKorsnäs IF OKej godkänd
Alva ErssonIFK Mora OKej start

H12

2 375 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas ErlandssonOK Södertörn17:087:12
2Hannes MogensenOK Ravinen17:14+0:067:15
3Erik LundquistOK Ravinen18:43+1:357:52
4Elias HällstenStora Tuna OK20:49+3:418:45
5Ludvig EronnLinköpings OK22:44+5:369:34
6Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL23:16+6:089:47
7Rasmus WidelundOK Kåre25:01+7:5310:32
8Elias HörnellDomnarvets GOIF25:04+7:5610:33
9Filip SköldDomnarvets GOIF25:34+8:2610:45
10Axel ErikssonStora Tuna OK25:50+8:4210:52
11Nils PetterssonOK Kåre27:19+10:1111:30
12Malte SöderlundKarlsbyhedens OK27:24+10:1611:32
13Karl ForsgrenVästerbergslagens OL31:10+14:0213:07
14Love ErlandssonKorsnäs IF OK31:39+14:3113:19
15Olle GahnshagOK Kåre41:02+23:5417:16
16Melvin LundOK Skogshjortarna57:49+40:4124:20
Axel GräfningsGrycksbo IF OKej start

D10

1 925 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF16:568:47
2Tilde SvederDomnarvets GOIF17:26+0:309:03
3Maja MaxénStora Tuna OK18:17+1:219:29
4Tyra ElgesjöDomnarvets GOIF18:29+1:339:36
5Tove NorgrenDomnarvets GOIF19:24+2:2810:04
6Hennie LöfgrenStora Tuna OK22:26+5:3011:39
7Klara GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna23:09+6:1312:01
8Agnes GustafssonVästerbergslagens OL24:05+7:0912:30
9Elsa NorgrenDomnarvets GOIF24:54+7:5812:56
10Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL25:19+8:2313:09
11Ella SandVästerbergslagens OL28:26+11:3014:46
12Tuva WestbomSäterbygdens OK31:44+14:4816:29
13Freja BylanderKarlsbyhedens OK32:33+15:3716:54
14Märta ErikssonStora Tuna OK32:51+15:5517:03
Maja MasesStora Tuna OKej start
Elsa GolsäterKorsnäs IF OKej start

H10

1 925 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ted LagerströmAttunda OK11:536:10
2Edvard PelanderOK Djerf13:00+1:076:45
3Viktor ÖstbergStora Tuna OK13:58+2:057:15
4Malte GranefeltOK Tyr14:05+2:127:18
5André BergkvistVästerbergslagens OL15:30+3:378:03
6Sebastian AlinIFK Mora OK19:31+7:3810:08
6Kalle JoonsLeksands OK19:31+7:3810:08
8Ludvig JuhlinVästerås SOK19:46+7:5310:16
9Viktor KullmanStora Tuna OK20:07+8:1410:27
10Oscar LundquistOK Ravinen20:55+9:0210:51
11Viggo LindgrenOK Kåre21:29+9:3611:09
12Ville ElgesjöDomnarvets GOIF21:32+9:3911:11
13Gustav JuhlinVästerås SOK21:34+9:4111:12
14Per Gustav WedmanVästerbergslagens OL28:06+16:1314:35
15Jakob EklundVästerbergslagens OL31:37+19:4416:25
Oskar KaipeOK Kåreej start

D40

3 400 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna KindlundOK Tyr29:248:38
2Therese BergqvistKorsnäs IF OK34:12+4:4810:03
3Karin JohnssonOK Kåre37:50+8:2611:07
4Catharina AspIFK Mora OK37:56+8:3211:09
5Pernilla SahlénVästerås SOK40:21+10:5711:52
6Lena WesterlundOK Djerf41:40+12:1612:15
7Jenny JohanssonKFUM Örebro OK41:53+12:2912:19
8Jenny WåhlinDomnarvets GOIF43:29+14:0512:47
9Anna ElgesjöDomnarvets GOIF45:10+15:4613:17
10Anna  Lundquist OK Ravinen51:27+22:0315:07
11Christine LundOK Skogshjortarna1:01:35+32:1118:06

H40

3 975 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel KaipeOK Kåre29:087:19
2Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF30:22+1:147:38
3Bertil EronnLinköpings OK32:28+3:208:10
4Peter FredricsonIFK Mora OK33:05+3:578:19
5Patrik JohnssonOK Kåre35:53+6:459:01
6Tony BjörlingDomnarvets GOIF37:27+8:199:25
7Martin JuhlinVästerås SOK37:40+8:329:28
8Sven LundbäckGävle OK38:15+9:079:37
9Thobias WidelundOK Kåre39:03+9:559:49
10Mats HörnellDomnarvets GOIF40:39+11:3110:13
11Jesper NordinKorsnäs IF OK44:46+15:3811:15
12Daniel WestbomSäterbygdens OK47:22+18:1411:54
13Björn LundquistOK Ravinen48:37+19:2912:13
14Jakob WedmanVästerbergslagens OL1:32:18+1:03:1023:13
Per NylanderVästerbergslagens OLej start

D45

3 425 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria OlssonHJS-Vansbro OK37:0610:49
2Malin WidelundOK Kåre37:58+0:5211:05
3Ylva LorentssonOK Kåre42:36+5:3012:26
4Karin ErssonIFK Mora OK44:27+7:2112:58
5Charlotta WallinKorsnäs IF OK47:26+10:2013:50
6Catarina LarssonVästerås SOK48:14+11:0814:04
7Lena PetrisiVästerbergslagens OL50:15+13:0914:40
8Petra LorentssonLeksands OK50:16+13:1014:40
9Anna DanielssonOK Kåre52:05+14:5915:12
10Annelie HermanssonIFK Mora OK55:29+18:2316:11
11Christina HallinOK Milan1:00:12+23:0617:34
12Kristin RamsellLeksands OK1:00:16+23:1017:35

H45

4 025 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan OlmKils OK28:497:09
2Stefan AronssonKFUM Örebro OK34:48+5:598:38
3Ulf FredrikssonKorsnäs IF OK35:44+6:558:52
4Magnus HjorthDomnarvets GOIF37:05+8:169:12
5Tomas NormanLeksands OK38:21+9:329:31
6Mats LundbäckJärfälla OK39:01+10:129:41
7Peter HermanssonIFK Mora OK40:04+11:159:57
8Anders SahlénVästerås SOK40:28+11:3910:03
9Anders LöwgrenOK Milan42:12+13:2310:29
10Jonas BirgersonMalungs OK Skogsmårdarna42:46+13:5710:37
11Lars DanielsonMatteus SI49:14+20:2512:13
Per NordahlDomnarvets GOIFej godkänd
Magnus FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Martin PerssonOK Kåreej start

D50

3 100 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette PalmHJS-Vansbro OK32:4910:35
2Lotta JungåkerKorsnäs IF OK39:09+6:2012:37
3Monica BomanGävle OK39:35+6:4612:46
4Anna Von KrusenstiernaOK Kåre41:11+8:2213:17
5Anita KlarSäterbygdens OK41:48+8:5913:29
6Anki GustafssonSäterbygdens OK45:40+12:5114:43
7Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK48:34+15:4515:40
8Helena ThunströmKorsnäs IF OK58:02+25:1318:43
9Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL1:02:49+30:0020:15
10Lena LiljeforsAvesta OK1:08:48+35:5922:11
11Lotta StålVästerbergslagens OL1:13:54+41:0523:50
12Katarina SundqvistOK Kåre1:19:09+46:2025:31
Carina SandbergSäterbygdens OKej start

H50

3 600 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär StålVästerbergslagens OL28:047:47 Ladda ner rutt i gpx-format
2Ulf MagnussonLeksands OK28:28+0:247:54
3Erik ErssonIFK Mora OK29:58+1:548:19
4Kennet AnderssonGrycksbo IF OK32:07+4:038:55
5Magnus LarssonVästerås SOK33:14+5:109:13
6Thomas ArvidssonSäterbygdens OK36:33+8:2910:09
7Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL36:49+8:4510:13
8Ola JernströmAvesta OK37:53+9:4910:31
9Jonas PetterssonOK Tisaren41:43+13:3911:35
10Kalle ÖstgrenOK Kåre43:35+15:3112:06
11Tomas SundqvistOK Kåre47:00+18:5613:03
12Robert ÖstlundSäterbygdens OK48:15+20:1113:24
13Lars HalvarssonLeksands OK49:32+21:2813:45
14Mikael DanielssonOK Kåre49:49+21:4513:50
Fredrik PetrisiVästerbergslagens OLej godkänd
Ulf K. RaskSigtuna OKej start
Per SandbergSäterbygdens OKej start

D55

3 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dorothe SpillmannIF Thor40:4713:09
2Marie RappIFK Mora OK44:25+3:3814:19
3Ingrid KensbyOK Tyr46:58+6:1115:09
Carina DoyleSundbybergs IKej godkänd
Berit EklöfMatteus SIej start

H55

3 600 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan NybergAvesta OK28:447:58
2Bengt HaglundLeksands OK31:51+3:078:50
3Kjell KlarSäterbygdens OK31:57+3:138:52
4Mats JönssonKorsnäs IF OK33:59+5:159:26
5Gunnar LangsSkarpnäcks OL34:55+6:119:41
5Jan-Olov BergmanVästerås SOK34:55+6:119:41
7Leif GustafssonSäterbygdens OK37:13+8:2910:20
8Torbjörn SöderlundLeksands OK37:47+9:0310:29
9Bosse WiggeDomnarvets GOIF38:33+9:4910:42
10Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK39:27+10:4310:57
11Mats KensbyOK Tyr48:03+19:1913:20
12Klas LindgrenVästerås SOK48:52+20:0813:34
13Mats AronssonBromma-Vällingby SOK49:51+21:0713:50 Ladda ner rutt i gpx-format
14Anders S NybergSäterbygdens OK59:06+30:2216:25
15Anders WinaldHellas Orientering1:08:19+39:3518:58
16Bo WallinKorsnäs IF OK1:14:32+45:4820:42
Anders LundJärfälla OKej start
Björn JakobssonTäby OKej start

D60

2 550 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK26:1510:17
2Gunilla LärfarsLeksands OK30:38+4:2312:00
3Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK32:04+5:4912:34
4Monica GustavssonIK Jarl Rättvik33:21+7:0613:04
5Inger MattssonVästerbergslagens OL35:16+9:0113:49
6Gudrun PerssonHallstahammars OK36:45+10:3014:24

H60

3 400 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas HjertsonOK Linné29:088:34
2Jan-Olof BjörklundBjursås OK31:05+1:579:08
3Svante LindgrenKorsnäs IF OK35:57+6:4910:34 Ladda ner rutt i gpx-format
4Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF36:29+7:2110:43
5Anders Stefan VestlundOK Kåre41:15+12:0712:07
6Jan LärfarsLeksands OK43:19+14:1112:44
7Anders AlamaaIK Vikings OK45:10+16:0213:17
Per EdénOK Kåreej godkänd
Bengt HanssonSäterbygdens OKej godkänd
Peter SvenssonAvesta OKej godkänd
Hans-Erik LangVästerbergslagens OLej godkänd
Tryggve OttossonVästerbergslagens OLej start

D65

2 550 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina HjertsonOK Linné29:1811:29
2Britt Linnéa ErikssonSala OK30:20+1:0211:53
3Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF35:52+6:3414:03
4Annica  Lindell LangVästerbergslagens OL44:04+14:4617:16
5Annika NorströmHallstahammars OK46:04+16:4618:03
Irene ÖhlingÄrla IFej godkänd
Lena HedmanHallstahammars OKej godkänd
Elisabeth LindholmDomnarvets GOIFej start
Eva-Britt AhlmanVästerbergslagens OLej start

H65

3 400 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK32:559:40
2Ulf PerssonVästerbergslagens OL33:43+0:489:55
3Göran LarssonSala OK38:45+5:5011:23
4Bengt StenerhagVästerbergslagens OL39:53+6:5811:43
5Roland BergSäterbygdens OK40:02+7:0711:46
6Rolf MührerSvaide Roma SOK40:56+8:0112:02
7Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK41:38+8:4312:14
8Sven LarssonSärna SK41:51+8:5612:18
9Christer NordströmOK Älvsjö-Örby43:16+10:2112:43
10Bernt LöfkvistBjursås OK43:33+10:3812:48
11Ove LarssonKvarnsvedens GOIF OK1:01:42+28:4718:08
Tord AndersenVästerbergslagens OLej godkänd
Bo SundbergIFK Hedemora OKej godkänd
Lars DahlströmVästerbergslagens OLej start
Kjell LidholmIFK Hedemora OKej start

D70

2 425 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta JohanssonKristinehamns OK34:5714:24
2Eva KjellmanVandrarringen38:04+3:0715:41
3Maud MossbergOK Järnbärarna38:10+3:1315:44
4Maud NilssonHJS-Vansbro OK45:25+10:2818:43
5Anna MattssonInsjöns IF OK47:51+12:5419:43
6Lisbeth EurénAvesta OK1:10:57+36:0029:15
Marianne DanielssonInsjöns IF OKej godkänd
Pirkko StenerhagVästerbergslagens OLej godkänd
Solveig SvahnOckelbo OKej start

H70

2 975 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvar SvenssonBjursås OK33:1211:09
2Hans JohanssonIFK Mora OK34:10+0:5811:29
3Olle JohanssonIFK Hedemora OK34:35+1:2311:37
4Jan Olof DahlströmBjursås OK38:13+5:0112:50
5Håkan MossbergOK Järnbärarna38:16+5:0412:51
6Jan HultmanSol Tranås40:38+7:2613:39
7Runo JohanssonKristinehamns OK42:26+9:1414:15
8Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg42:34+9:2214:18
9Lennart LindgrenOK Järnbärarna42:42+9:3014:21
10Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK49:19+16:0716:34
11Rune PerssonMalungs OK Skogsmårdarna51:39+18:2717:21
12Tommy ÖhlingÄrla IF56:56+23:4419:08
13Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:23:43+50:3128:08
Östen ErikssonAvesta OKej godkänd
Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Bo DanmoDomnarvets GOIFej godkänd
Bertil HöökVästerbergslagens OLej start
Hans L AnderssonVästerbergslagens OLej start

D75

2 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OK25:4712:53
2Siv HasselgrundBjursås OK30:26+4:3915:13
3Siv StamSäterbygdens OK32:47+7:0016:23
4Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK1:02:13+36:2631:06

H75

2 975 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK34:4811:41
2Kuno ÖsterlundVästerås SOK35:17+0:2911:51
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen38:39+3:5112:59
4P-G JanssonSäterbygdens OK44:39+9:5115:00
5Jan JohanssonIFK Hedemora OK47:44+12:5616:02
6Lars-B LarssonOK Tyr54:11+19:2318:12
7Åke PerssonOckelbo OK56:10+21:2218:52
8Bo SundénKarlsbyhedens OK59:09+24:2119:52
9Lars KjellmanVandrarringen1:21:01+46:1327:13
10Tryggve OttossonKorsnäs IF OK1:21:16+46:2827:18
11Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OK1:37:48+1:03:0032:52
Stig ÖstKorsnäs IF OKej godkänd
Olle AnderssonIFK Mora OKej godkänd
Kjell MjöbergHallstahammars OKej godkänd
Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd

H80

2 425 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John VallinOK Hedströmmen36:0914:54
2Folke NyströmVästerbergslagens OL37:43+1:3415:33
3Åke SundbergFagersta OK58:20+22:1124:03
Nils JanssonSkattkärrs SOKej start

H85

2 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo SandbergIK Jarl Rättvik49:2724:07
Valter AlamaaIK Vikings OKej start
Kaj NilssonSäterbygdens OKej start
Hans Eric RobertssonOK Kåreej start

Inskolning

1 275 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Tilde BirkebaekStora Tuna OKfullföljt
Astrid EklundVästerbergslagens OLfullföljt
Arvid ErikssonStora Tuna OKfullföljt
Milla ErikssonKarlsbyhedens IKfullföljt
Vega koivistoNorbergs OKfullföljt
Ida LindgrenOK Kårefullföljt
Stina NorgrenDomnarvets GOIFfullföljt
Axel SandVästerbergslagens OLfullföljt
Frida SjöblomOK Kårefullföljt
Filip SonessonStora Tuna OKfullföljt
Selma ThomsonOK Kårefullföljt

U1

1 850 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik NordahlDomnarvets GOIF18:079:47
2Märta SonessonStora Tuna OK21:29+3:2211:36
3Frida HerbstVästerås SOK25:24+7:1713:43
4Mia LagerströmAttunda OK26:39+8:3214:24
5Oskar KullmanStora Tuna OK26:41+8:3414:25
6Majken NorgrenDomnarvets GOIF27:33+9:2614:53
7Ebba MaxénStora Tuna OK31:48+13:4117:11
8Mina HoelStora Tuna OK31:49+13:4217:11
9Wilda RydqvistÄlvdalens IF OK33:00+14:5317:50
10Isak FlygarOK Kåre40:36+22:2921:56
11Viktor LindgrenOK Kåre40:40+22:3321:58
12Tim ThomsonOK Kåre40:41+22:3421:59
13Kevin AmnéusDalaportens OL42:12+24:0522:48
William WestbomSäterbygdens OKej godkänd
Linnea PerssonOK Kåreej start

U2

2 250 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo ClaessonStora Tuna OK23:2910:26
2Johan BylanderKarlsbyhedens OK25:00+1:3111:06
3Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre33:00+9:3114:40
4Emil Li EklundStora Tuna OK33:25+9:5614:51
4Amelia Li EklundStora Tuna OK33:25+9:5614:51
6Erik LundbackStora Tuna OK36:44+13:1516:19
7Nellie HoelStora Tuna OK39:04+15:3517:21
8Maja SvederDomnarvets GOIF42:26+18:5718:51
9Kasper AmnéusDalaportens OL43:21+19:5219:16
10Nils ForsgrenVästerbergslagens OL45:37+22:0820:16
11Sanna ErlandssonKorsnäs IF OK50:52+27:2322:36

Öppen motion 1

2 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Bo LöwegrenVästerås SOKej godkänd

Öppen motion 3

2 300 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats SporreStora Tuna OK20:599:07
2David EklundVästerbergslagens OL24:25+3:2610:36
3Ida SandbergOK Kåre26:57+5:5811:43
4Towe SimonenKlubblös29:01+8:0212:36
5Nils UllbergAvesta OK29:43+8:4412:55
6Terese GellerbrantMalungs OK Skogsmårdarna29:52+8:5312:59
7Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK32:42+11:4314:13
8Karina DahlbäckKlubblös38:28+17:2916:43
9Susanna GahnshagOK Kåre39:33+18:3417:11
10Hanne Marie AnderssonVästerbergslagens OL41:27+20:2818:01
11Åsa SjöblomOK Kåre44:31+23:3219:21
12Elsa MatssonKungsör SK44:59+24:0019:33

Öppen motion 5

3 325 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Krille EkströmKlubblös38:5111:41
2Jessica ErikssonDomnarvets GOIF43:52+5:0113:11
3Pia JohanssonNorbergs OK47:01+8:1014:08
4Klara GöranssonKarlsbyhedens OK47:31+8:4014:17
5Maria HjorthDomnarvets GOIF49:06+10:1514:46
6Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro49:10+10:1914:47
7Ove QuakkelaarJärfälla OK53:20+14:2916:02
8Nina AnderssonKöping-Kolsva OK57:23+18:3217:15
9Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL57:42+18:5117:21
10Lars DjerfVästerbergslagens OL57:53+19:0217:24
11Birgitta SonessonGagnefs OK59:49+20:5817:59
12Gunilla WiggeDomnarvets GOIF1:00:42+21:5118:15
13Annica BergerDomnarvets GOIF1:01:01+22:1018:21
14Emma HerbstVästerås SOK1:12:19+33:2821:44
15Linnéa BorggrenDomnarvets GOIF1:14:13+35:2222:19
16Ulrika BorggrenDomnarvets GOIF1:14:27+35:3622:23
17Agneta JansKlubblös1:15:47+36:5622:47
18Lena LindgrenOK Järnbärarna1:30:30+51:3927:13
19Irma FredrikssonKorsnäs IF OK1:35:34+56:4328:44
20Gunilla HamreforsVästerås SOK1:40:38+1:01:4730:15
Anton LundOK Skogshjortarnaej godkänd
Lars HedströmKlubblösej godkänd
Anders KihlströmDalaportens OLej start

Öppen motion 7

2 975 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin StålAvesta OK29:169:50
2Ulf HamreforsVästerås SOK32:56+3:4011:04
3Ronnie DahlgrenGustavsbergs OK34:03+4:4711:26
4Birhn PalmHJS-Vansbro OK35:35+6:1911:57
5Johan LilljeqvistStigsökarna35:56+6:4012:04
6Mikael AnderssonVästerbergslagens OL36:51+7:3512:23
7Zuzana MacúchováDomnarvets GOIF37:12+7:5612:30
8Peter BergkvistVästerbergslagens OL38:22+9:0612:53
9Johan LundbergOK Kåre40:06+10:5013:28
10Elias BuskeKlubblös40:22+11:0613:34
11Niclas SjöblomOK Kåre40:33+11:1713:37
12Agnes ElfvingIFK Mora OK41:09+11:5313:49
13Ulrika BerglundUlriksbergs IK41:28+12:1213:56
14Michael AnderssonDalaportens OL42:07+12:5114:09
15Therese RappIFK Mora OK43:23+14:0714:34
16Klaus SiegelGustavsbergs OK44:13+14:5714:51
17Kristin KensbyOK Tyr44:54+15:3815:05
18Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK45:01+15:4515:07
19Carin RosénGustavsbergs OK45:36+16:2015:19
20Anders LundOK Skogshjortarna46:38+17:2215:40
21Tommy GöranssonKarlsbyhedens OK51:29+22:1317:18
22Moa GöranssonKarlsbyhedens OK51:33+22:1717:19
23Petra LundbäckJärfälla OK52:01+22:4517:29
24Annika GöranssonKarlsbyhedens OK52:48+23:3217:44
25Mats Olov ThomsonOK Kåre54:25+25:0918:17
26Britt BjörklundBjursås OK55:46+26:3018:44
27Erika FältmanLeksands OK1:02:31+33:1521:00
28Maria Johansson LissGagnefs OK1:07:35+38:1922:43
29Jan Olof HedbergGagnefs OK1:13:16+44:0024:37
30Stig-Olof StålAvesta OK1:23:37+54:2128:06
Carl-Åke FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Ritva KärkeinenAvesta OKej godkänd
Lennart MagnussonIFK Hedemora OKej godkänd
Christina SvederDomnarvets GOIFej godkänd
Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OKej godkänd
Matilda BuskeKlubblösej godkänd
Lotta WedmanVästerbergslagens OLej start

Öppen motion 8

4 750 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl LindgrenOK Kåre34:047:10
2Anders NordahlOK Kåre40:20+6:168:29
3Patrik SöderqvistOK Kåre40:45+6:418:34
4Henrik ThomsonOK Kåre41:24+7:208:42
5Johan SonessonGagnefs OK44:49+10:459:26
6Michael WennblomHagaby GoIF Örebro48:59+14:5510:18
7Joakim ErikssonTierps SOK51:29+17:2510:50
8Karin AnderssonVästerås SOK52:19+18:1511:00
9Oscar PerersKorsnäs IF OK52:39+18:3511:05
10Jenny  Bagge AnlindOK Skärmen53:42+19:3811:18
11Mikael PerersKorsnäs IF OK53:59+19:5511:21
12Viktor LundénAvesta OK54:51+20:4711:32
13Erik AlmséusIFK Hedemora OK56:04+22:0011:48
14Johanna AlmséusIFK Hedemora OK57:01+22:5712:00
15Mikael SöderlundKarlsbyhedens OK1:02:15+28:1113:06
16Mikael StövlingKvarnsvedens GOIF OK1:04:36+30:3213:36
17Johan ThomsonOK Kåre1:06:13+32:0913:56
18Jan SpännarOK Kåre1:12:53+38:4915:20
19Johan GustafssonVästerbergslagens OL1:16:28+42:2416:05
Tomas VikerOK Kåreej godkänd
Niklas WidmarkIFK Mora OKej godkänd
Patrik GustafssonSmedjebackens OKej godkänd

Öppen motion 10

7 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charlotta MellegårdVästerbergslagens OL1:30:3612:04
Astrid Øyre SlindStora Tuna OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser