Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, natt, Östergötland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, natt, Östergötland
Arrangörsorganisation: OK Denseln
Datum: fredag 8 september 2017

D21

6 340 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrika VångellLinköpings OK1:03:139:58
2Kajsa HammarströmLinköpings OK1:07:03+3:5010:34
3Lova EvebornOK Roxen1:21:01+17:4812:46

H21

7 840 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik MartinssonLinköpings OK59:437:37
2Kristian AlgersSkogspojkarnas OK1:02:20+2:377:57
3Johan PerssonHagaby GoIF Örebro1:16:11+16:289:43
4Mattias ZachrissonOK Roxen1:18:47+19:0410:02
Victor BergstrandLinköpings OKej start

H20

6 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin LillieströmOK Roxen47:187:17
2Ville JohanssonOK Kolmården50:07+2:497:43
3Adam TellsénOK Roxen1:17:54+30:3612:00

D18

4 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa BerggrenOK Kolmården40:379:22
2Victoria AsketunOK Roxen49:51+9:1411:30
3Malva EvebornOK Roxen57:10+16:3313:12
Frida SahlmanLinköpings OKej start

H18

6 470 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo LillieströmOK Roxen50:447:50
2Jonas AnderssonOK Roxen53:00+2:168:11
3Hugo DalhammerOK Roxen58:10+7:268:59
4Joel KarnehedOK Roxen1:03:27+12:439:48
5Thorsten SvenssonFinspångs SOK1:04:22+13:389:56
6Hugo EkingeOK Motala1:34:12+43:2814:33
Rasmus JonssonTjällmo-Godegårds OKej start

D16

3 910 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice MarmelidOK Roxen39:0710:00
2Hanna RothLinköpings OK41:29+2:2210:36
3Emmy LindgrenLinköpings OK43:16+4:0911:03
4Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK43:46+4:3911:11

H16

5 040 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof LjunggrenLinköpings OK37:317:26
2Leo JohanssonOK Kolmården42:15+4:448:22
3Emanuel HerberthsonLinköpings OK49:52+12:219:53
4Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb53:01+15:3010:31
5Albin EronnLinköpings OK54:47+17:1610:52
6Malte EvebornOK Roxen1:01:52+24:2112:16
7Erik WikströmNAIS Orienteringsklubb1:10:26+32:5513:58
8Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb1:13:04+35:3314:29
Gustav TräffNAIS Orienteringsklubbej start
Simon JohanssonOK Kolmårdenej start

D14

2 950 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin LjungemyrOK Kolmården26:068:50
2Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubb27:55+1:499:27
3Sara WänströmFinspångs SOK30:49+4:4310:26
4Alice JohanssonFinspångs SOK33:56+7:5011:30
5Evelin GummessonFinspångs SOK44:40+18:3415:08
Jensine SvenssonFinspångs SOKej godkänd

H14

3 350 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo PerssonOK Denseln28:238:28
2Måns BjörnskiöldOK Roxen29:26+1:038:47
3Sverre RöjgårdOK Kolmården31:28+3:059:23
4Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK36:50+8:2710:59
5Johan ÅrbrinkLinköpings OK39:55+11:3211:54
6Valter FredrikssonGOIF Tjalve40:59+12:3612:14
7Rasmus PåledalOK Roxen41:29+13:0612:22
8Oliver HöögOK Motala44:21+15:5813:14
9Gustaf KullbergBjörkfors GOIF55:04+26:4116:26
Albin KjellbergBjörkfors GOIFej start

D12

2 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yrsa RöjgårdOK Kolmården15:347:47
2Ebba SkullmanLinköpings OK18:47+3:139:23
3Sofia TunessonSkogspojkarnas OK19:07+3:339:33
4Sofie EttlingSkogspojkarnas OK19:56+4:229:58
5Sigrid LjunggrenLinköpings OK20:19+4:4510:09
6Ellen LindforsBjörkfors GOIF27:41+12:0713:50

H12

2 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid Algers OmholtSkogspojkarnas OK17:098:34
2Jacob PåledalOK Roxen20:13+3:0410:06
3Ludvig EronnLinköpings OK22:17+5:0811:08
4Filip HöögOK Motala24:10+7:0112:05
5Otto NilssonLinköpings OK27:45+10:3613:52
6August EkingeOK Motala29:37+12:2814:48
Edvin ÅttingLinköpings OKej start

H35

6 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik KjellgrenNAIS Orienteringsklubb1:02:179:35
2Björn CarlsonOK Roxen1:05:32+3:1510:05
3Marcus HardtMotala AIF OL1:08:01+5:4410:28

D40

3 910 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna KorallMotala AIF OL37:419:38
2Liselott EricsonLinköpings OK50:00+12:1912:47

H40

6 490 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sören Nilsson PåledalOK Roxen54:318:24
2Bertil EronnLinköpings OK54:38+0:078:25
3Peter EttlingSkogspojkarnas OK1:01:09+6:389:25
4Håkan SamorTjällmo-Godegårds OK1:02:09+7:389:34
5Anders KnutssonLinköpings OK1:06:51+12:2010:18
6Stefan SehlerOK Kolmården1:17:13+22:4211:53
7Stefan TräffNAIS Orienteringsklubb1:22:30+27:5912:42
8James MelanderTjällmo-Godegårds OK1:25:47+31:1613:13
Andreas KarlqvistTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Mats FröbergOK Linnéej godkänd
Mattias NilssonBjörkfors GOIFej godkänd
Jonas ViklundMatteus SIej start
Christian EnbergLinköpings OKej start
Martin LindforsBjörkfors GOIFej start

D45

3 910 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika IvarssonLinköpings OK38:339:51
2Maria PetterssonBoxholm-Mjölby OL41:19+2:4610:34
3Maria LillieströmOK Roxen49:43+11:1012:42
4Anna KullbergBjörkfors GOIF52:59+14:2613:33
5Hillevi LuksGOIF Tjalve53:34+15:0113:41
Susanne AldénOK Roxenej start

H45

6 470 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan OtterströmLinköpings OK57:348:53
2Åke LjunggrenLinköpings OK59:30+1:569:11
3Henrik MarmelidOK Roxen1:00:08+2:349:17
4Johan PetterssonOK Motala1:01:21+3:479:28
5Christer CasselsjöOK Kolmården1:04:50+7:1610:01
6Erik HelanderOK Roxen1:06:02+8:2810:12
7Erik KarlssonTjällmo-Godegårds OK1:09:10+11:3610:41
8Tomas BomanLinköpings OK1:15:49+18:1511:43
9Fredrik KorallMotala AIF OL1:17:42+20:0812:00
10Lars DanielsonMatteus SI1:29:39+32:0513:51
11Johan KnutssonBoxholm-Mjölby OL1:34:53+37:1914:39
Johan WänströmFinspångs SOKej godkänd
Pontus JohnssonMatteus SIej godkänd
Magnus SahlmanLinköpings OKej start
Martin JarelandLinköpings OKej start

D50

3 120 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena MolinBoxholm-Mjölby OL38:0512:12
2Anneli WiklundFinspångs SOK58:15+20:1018:40
Ebba HedegårdOK Kolmårdenej start

H50

6 470 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan ÅttingLinköpings OK1:09:0610:40
2Per GuståsLinköpings OK1:09:47+0:4110:47
3Anders MolinBoxholm-Mjölby OL1:10:53+1:4710:57
4Anders LillieströmOK Roxen1:12:50+3:4411:15
5Magnus HerberthsonLinköpings OK1:18:23+9:1712:06
6Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb1:23:30+14:2412:54
7Jonas RothLinköpings OK1:23:48+14:4212:57
8Ola SvärmOK Roxen1:25:09+16:0313:09
9Dag JehrlanderGOIF Tjalve1:25:40+16:3413:14
10Fredrik UrbergHammarkinds OK1:29:02+19:5613:45
11Patric MolinBoxholm-Mjölby OL1:37:18+28:1215:02
Per JohanssonMotala AIF OLej godkänd
Kjell JosefssonOK Kolmårdenej godkänd
Jonas DetterfeltLinköpings OKej start

D55

3 120 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia VångellLinköpings OK42:5213:44
2Berit EklöfMatteus SI1:04:08+21:1620:33

H55

4 330 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt SchwartzOK Kolmården48:0611:06 Ladda ner rutt i gpx-format
2Vesa JussilaNAIS Orienteringsklubb52:24+4:1812:06
3Pedro LundqvistLinköpings OK1:02:25+14:1914:24
Wilhelm TernborgNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Börje AnderssonLinköpings OKej start

H60

4 330 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stephan SvenssonLinköpings OK52:4112:10
2Mats RosanderFinspångs SOK54:06+1:2512:29
3Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF1:00:51+8:1014:03
4Sven GranathTjällmo-Godegårds OK1:07:10+14:2915:30
5Carl-Gustav NöjdNAIS Orienteringsklubb1:08:37+15:5615:50
6Kenth EdinBoxholm-Mjölby OL1:09:01+16:2015:56
Göran SvenssonOK Roxenej start
Göran ValfridssonBoxholm-Mjölby OLej start

D65

2 510 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria NordvallOK Kolmården42:4817:03
2Britt-Marie AldénOK Kolmården44:59+2:1117:55

H65

3 910 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per WirénOK Kolmården43:4611:11
2Pelle SkullmanLinköpings OK53:17+9:3113:37
Anders ÅbergTjällmo-Godegårds OKej start

H70

2 800 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SandhOK Roxen32:0211:26
2Roger DanielssonLinköpings OK35:39+3:3712:43
3Runar AldénOK Kolmården37:46+5:4413:29
4Nils SjödinGOIF Tjalve48:29+16:2717:18
5Lennart PetterssonBjörkfors GOIF51:22+19:2018:20
Ulf WaldenfjordLinköpings OKej godkänd
Lars PerssonFinspångs SOKej godkänd
Kjell HolmströmBjörkfors GOIFej start
Gunnar HejdenbergMotala AIF OLej start

H75

2 800 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HammarströmOK Kolmården45:5716:24
2Alf MattssonOK Kolmården53:34+7:3719:07
3Johnny WallingeOK Kolmården1:28:40+42:4331:40

Öppen motion 3

2 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo BraamOK Denseln17:158:37
2Åke LarssonFinspångs SOK24:23+7:0812:11
3Malin SehlerOK Kolmården27:54+10:3913:57
4Oskar CarlqvistTjällmo-Godegårds OK30:37+13:2215:18
5Anna KarlqvistTjällmo-Godegårds OK31:18+14:0315:39

Öppen motion 5

3 350 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per ÖbergBjörkfors GOIF45:3113:35
2Johan DahmGOIF Tjalve51:08+5:3715:15
3Mathias OlssonSidensjö IK52:50+7:1915:46
4Malin EklöfMatteus SI1:01:20+15:4918:18
5Rolf JonssonBjörkfors GOIF1:06:27+20:5619:50

Öppen motion 7

2 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik AnderssonIK Gandvik25:4510:15
2Erik HallgrenFinspångs SOK32:53+7:0813:06
3Christer LindellLinköpings OK33:40+7:5513:24

Öppen motion 8

5 040 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik LjungemyrOK Kolmården51:0910:08
2Simon NybergNAIS Orienteringsklubb1:02:26+11:1712:23
Hans SylvanJärfälla OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser