Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Kjula IF
Datum: tisdag 19 april 2016

Bana A

4 310 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kenneth JohanssonEskilstuna OL34:017:53
2Hans-Ove ErikssonNyköpings OK34:20+0:197:57
3Hans AurellGävle OK35:13+1:128:10
4Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL37:37+3:368:43
5Weine WolterÅkers IF37:47+3:468:45
6Stig LandstorpOK Tor39:23+5:229:08
7Leo JohanssonVandrarringen40:53+6:529:29
8Karin GustafssonSträngnäs-Malmby OL41:08+7:079:32
9Kurt Håkan AnderssonOK Tor42:26+8:259:50
10Curt KarlssonNyköpings OK42:48+8:479:55
11Per Erik FogelVästerås SOK43:10+9:0910:00
12Stig PedersonSödertälje IF43:29+9:2810:05
13Jan JohanssonIF Thor43:41+9:4010:08
14Knut-Åke HallebroOK Klemmingen44:19+10:1810:16
15Kjell HolmbergOK Södertörn45:37+11:3610:35
16Rolf LindIK Standard46:51+12:5010:52
17Krister KarlssonIK Standard47:21+13:2010:59
18Bo SegerEskilstuna OL47:29+13:2811:01
19Arne HolmbergOK Tor47:31+13:3011:01
20Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF47:57+13:5611:07
20Christer AndénSödertälje-Nykvarn OF47:57+13:5611:07
22Björn SveréusSödertälje-Nykvarn OF48:20+14:1911:12
23Anders HasselboOK Måsen48:32+14:3111:15
24Henrik OlssonHallstahammars OK48:35+14:3411:16
25Hans HolgerssonOK Måsen52:52+18:5112:15
26Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF53:24+19:2312:23
27Börje KarlssonOK Nalle53:32+19:3112:25
28Ulf SvedestamEskilstuna OL56:06+22:0513:00
29Lennart LundquistOK Nalle57:40+23:3913:22
30Kurt ErikssonVandrarringen59:02+25:0113:41
31Åke GranstamOK Tor1:01:16+27:1514:12
32Tommy WåhlinOK Enen1:01:45+27:4414:19
33Nils OlssonVandrarringen1:06:03+32:0215:19
34Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:06:32+32:3115:26
35Ronny AnderssonIF Rune1:39:01+1:05:0022:58

Bana B

3 800 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran DavidssonOK Klemmingen38:1210:03
2Curt ThorénNyköpings OK41:12+3:0010:50
3Göran ForsbergNyköpings OK41:25+3:1310:53
4Lena JansonArboga OK42:25+4:1311:09
5Ragnar ErikssonOK Hedströmmen42:54+4:4211:17
6Per-Arne EkbomArboga OK44:08+5:5611:36
7Mona ForsbergNyköpings OK44:26+6:1411:41
8Bo OrtmanVandrarringen44:36+6:2411:44
9Jerry HolmEskilstuna OL44:48+6:3611:47
10Anna-Karin JohanssonVandrarringen45:18+7:0611:55
11Sören JohanssonSala OK45:21+7:0911:56
12Bo KarlssonNyköpings OK46:20+8:0812:11
13Anders WelénKöping-Kolsva OK46:31+8:1912:14
14Håkan SöderkvistArboga OK46:48+8:3612:18
15Gunnar CarlénOK Måsen46:58+8:4612:21
16Kenneth JanssonSala OK47:06+8:5412:23
17Esko RaitaÄrla IF47:10+8:5812:24
18Anders RymanArboga OK47:57+9:4512:37
19Kjell NilssonOK Klemmingen48:25+10:1312:44
20Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK48:36+10:2412:47
21Mikael HogréusOK Tor48:53+10:4112:51
22Per-Erik CarleniusKatrineholms OK49:20+11:0812:58
23Olle ArmanNyköpings OK49:28+11:1613:01
24Lennart JohanssonOK Tor49:33+11:2113:02
25Fred ÅhlundOK Klemmingen50:32+12:2013:17
26Göran SvärdOK Klemmingen50:49+12:3713:22
27Göran WiigHallstahammars OK51:39+13:2713:35
28Vivianne HolgerssonOK Måsen52:03+13:5113:41
29Jörgen BergströmÄrla IF52:08+13:5613:43
30Hans GustavssonNyköpings OK52:39+14:2713:51
31Louise-Marie NilssonOK Klemmingen53:23+15:1114:02
32Peter LjungströmVästerås SOK53:46+15:3414:08
33Göran JanzonArboga OK54:00+15:4814:12
34Ingemar GustafssonOK Tjärnen54:37+16:2514:22
35Jan EnesvedSödertälje IF55:03+16:5114:29
36Lennart ErikssonOK Enen1:01:37+23:2516:12
37Kurt ZanderVästerås SOK1:08:05+29:5317:55
Leif JanssonEskilstuna OLej godkänd

Bana C

3 110 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK27:198:47
2Barbro MöllbergArboga OK35:29+8:1011:24
3Roger HolmbergNyköpings OK35:41+8:2211:28
4Kerstin LissEskilstuna OL37:45+10:2612:08
5Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL39:52+12:3312:49
6Monika SvärdOK Klemmingen40:03+12:4412:52
7Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF40:24+13:0512:59
8Leif ThorssonOK Grip40:34+13:1513:02
9Nils-Erik GustafssonEskilstuna OL40:46+13:2713:06
10Lennart GustafssonOK Tisaren41:33+14:1413:21
11Gun JanssonSala OK42:44+15:2513:44
12Åke SchylanderSträngnäs-Malmby OL43:59+16:4014:08
13Åke ErikssonOK Grip44:39+17:2014:21
14Arne AlmströmSödertälje-Nykvarn OF44:50+17:3114:24
15Alf LundkvistOK Tor44:52+17:3314:25
16Ove JohanssonSträngnäs-Malmby OL45:22+18:0314:35
17Kerstin PalmKjula IF45:25+18:0614:36
18Karl-Robert MoqvistOK Tor45:28+18:0914:37
19Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF45:38+18:1914:40
20Lennart KarlssonOK Grip46:48+19:2915:02
21Hans Erik ÅkerlundEskilstuna OL48:04+20:4515:27
22Kerstin SundbergVästerås SOK48:08+20:4915:28
23Ingemar JonssonHallstahammars OK48:17+20:5815:31
24Nils JohanssonOK Tjärnen48:20+21:0115:32
25Tomas KjellbergStjärnhovs OK 6548:23+21:0415:33
26Inger HellqvistNyköpings OK48:55+21:3615:43
27Mauno MyllyvainioIF Rune49:41+22:2215:58
28Rolf LindblomOK Klemmingen49:43+22:2415:59
29Eva HogréusOK Tor49:54+22:3516:02
30Bertil GranbergOK Klemmingen50:11+22:5216:08
31Rolf JanssonIF Rune50:13+22:5416:08
32Christer AnderssonATG50:52+23:3316:21
33Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL51:24+24:0516:31
34Berit GustavssonSödertälje IF51:29+24:1016:33
35Karin AlmströmSödertälje-Nykvarn OF51:57+24:3816:42
36Inga JohanssonNyköpings OK52:03+24:4416:44
37Erland KarlssonOK Tjärnen52:35+25:1616:54
38Kurt NilssonNyköpings OK53:25+26:0617:10
39Stig GustavssonSödertälje IF53:31+26:1217:12
40Jan FlodinOK Nalle56:06+28:4718:02
41Irene GustafssonOK Måsen56:48+29:2918:15
42Kjell KarlssonOK Tjärnen56:50+29:3118:16
43Kristina WåhlinOK Enen59:42+32:2319:11
44Yvonne HolmgrenKjula IF1:01:44+34:2519:50
45Christer SvenssonNyköpings OK1:05:23+38:0421:01
46Lisbeth ÅhlundOK Klemmingen1:06:05+38:4621:14
47Torgny LundkvistOK Tor1:07:59+40:4021:51
48Sven Vincent LiljekvistIF Rune1:14:24+47:0523:55
Nils-Gunnar LindbergOK Nalleej godkänd
Barbro MelvingerOK Enenutgått

Bana D

2 460 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Ivar MöllbergArboga OK28:0011:22
2Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF31:12+3:1212:40
3Hans NordgrenArboga OK33:57+5:5713:48
4Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo35:32+7:3214:26
5Per JakobssonArboga OK36:54+8:5415:00
6Christer LiwellÄrla IF36:58+8:5815:01
7Solveig TjernbergSödertälje IF37:55+9:5515:24
8Marianne ArnholmEskilstuna OL38:44+10:4415:44
9Lars-Gösta NilssonSträngnäs-Malmby OL39:16+11:1615:57
10Henry KarlssonÄrla IF39:37+11:3716:06
10Dolwai HellbergSurahammars SOK39:37+11:3716:06
12Gun SkankeEskilstuna OL39:55+11:5516:13
13Anders JohanssonNyköpings OK40:21+12:2116:24
14Wiwi-Anne NilssonNyköpings OK40:39+12:3916:31
15Göran KarlssonOK Grip41:34+13:3416:53
16Lars-Erik ThofeltOK Klemmingen41:35+13:3516:54
17Lars PetterssonOK Nalle41:42+13:4216:57
18Thorolf OlssonOK Tor41:58+13:5817:03
19Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF42:14+14:1417:10
20Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OL43:16+15:1617:35
21Görel SvedestamEskilstuna OL43:46+15:4617:47
22Bengt DagermarkÄrla IF46:12+18:1218:46
23Lars-Olof StenströmEskilstuna OL46:28+18:2818:53
24Lennart LundhÄrla IF47:47+19:4719:25
25Ann-Britt FlodinOK Nalle49:37+21:3720:10
26Inga-Britt MalmGarphyttans IF50:25+22:2520:29
27Göran R WallénIFK Lidingös Skid o OK51:16+23:1620:50
28Stig LundinEskilstuna OL51:58+23:5821:07
29Jan BurellOK Enen52:21+24:2121:16
30Sten NordgrenArboga OK53:28+25:2821:44
31Britt-Inger LindbergOK Nalle54:24+26:2422:06
32Eva LundkvistOK Tor54:46+26:4622:15
33Harriet KarlssonOK Grip56:43+28:4323:03
34Gunilla BrattIK Standard57:12+29:1223:15
35Lennart SchweitzOK Grip58:34+30:3423:48
36Bertil HallSträngnäs-Malmby OL1:00:31+32:3124:36
37Ingrid FyreboSträngnäs-Malmby OL1:00:45+32:4524:41
38Lars-Olof LjunggrenArboga OK1:01:34+33:3425:01
39Ingvar JanssonSundbybergs IK1:04:32+36:3226:13
40Bror NordSträngnäs-Malmby OL1:11:49+43:4929:11
41Hans SvenssonSkogsluffarnas OK1:12:52+44:5229:37
Stig WesterbergOK Torej godkänd
Rolf BladNyköpings OKej godkänd
Ingrid LundinEskilstuna OLutgått

Bana E

1 850 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Åke SerranderSträngnäs-Malmby OL38:2920:48
2Els-Marie LundquistOK Nalle39:31+1:0221:21
3Karl Yngve LindströmOK Tjärnen39:58+1:2921:36
4Rolf JohanssonSödertälje IF50:01+11:3227:02
5Gun HolmqvistArboga OK1:01:21+22:5233:09

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser