Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vårdubbeln, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vårdubbeln, medel
Arrangörsorganisation: OK Skogsfalken
Datum: lördag 25 mars 2017

D21

3 830 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nadiya VolynskaOK Orion31:368:15
2Elna ForsbergIK Hakarpspojkarna33:37+2:018:46
3Anna EnvallIK Hakarpspojkarna35:38+4:029:18
4Cecilia BrattOK Orion36:17+4:419:28
5Myrra CarlssonOK Orion36:32+4:569:32
6Maria ArvidssonKalmar OK38:13+6:379:58
7Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad38:17+6:419:59
8Louise LundgrenVäxjö OK38:33+6:5710:03
9Josephine RegnellVäxjö OK40:54+9:1810:40
10Jennifer GullFK Friskus-Varberg42:36+11:0011:07
11Ulrika HermanssonOK Orion42:41+11:0511:08
12Yevheniya ShcherbakovaRonneby OK55:04+23:2814:22
13Anna RunemalmNybro OK1:13:55+42:1919:17
Kajsa SpetzUlricehamns OKej godkänd
Ebba EkmanOK Tyrej godkänd
Linnea GustafssonOK Gyngeej godkänd

H21

4 590 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oleksandr KratovKoovee28:206:10
2Ola AnderssonOK Orion29:46+1:266:29
3Denys ShcherbakovRonneby OK31:44+3:246:54
4Gustav RuneforsVäxjö OK32:47+4:277:08
5Olof SandgrenOK Orion34:39+6:197:32
6Nils Hammaräng GripOK Orion34:40+6:207:33
7Martin BellanderGustavsbergs OK35:11+6:517:39
8Linus LarssonOK Kåre35:51+7:317:48
9Aleksander BernaciakOK Orion36:05+7:457:51
10Håkan GunnarssonFK Göingarna37:06+8:468:04
11Lukas LundgrenVäxjö OK37:15+8:558:06
12Johan GullFK Friskus-Varberg40:23+12:038:47
13Erik LennartssonSOK Viljan43:21+15:019:26
14Olof NilssonVäxjö OK43:29+15:099:28
15Tim OlssonBrattås CK49:22+21:0210:45
16Filip NilssonGotlands Bro OK49:30+21:1010:47
17Jonathan KarlssonOK Tisaren52:26+24:0611:25
18Roine SchölinLaholms IF OK58:28+30:0812:44
19Christian GlantzAndrarums IF1:00:07+31:4713:05
20Robert LarssonGamleby OK1:01:53+33:3313:28
Leo Karlsson ForsbergOK Vilse 87ej godkänd
Tom OlaussonOK Orionej start

H20

3 830 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus SvenssonVärend GN OL52:3213:42

D18

3 340 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isa EnvallIK Hakarpspojkarna26:297:55
2Ellen WahlbomOK Orion33:05+6:369:54
3Elvira WildheimFK Friskus-Varberg33:27+6:5810:00
4Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad34:58+8:2910:28
5Irmalinn NilssonHärlövs IF35:38+9:0910:40
6Tova HermodssonLunds OK35:51+9:2210:44
7Klara AnderssonOK Pan-Kristianstad47:11+20:4214:07
8Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK47:35+21:0614:14
9Tilda BellanderGustavsbergs OK51:54+25:2515:32
10Rebecca SvenssonVärend GN OL1:33:35+1:07:0628:01
Moa KjellbergBjörkfors GOIFej godkänd
Elin WihlborgOK Gyngeej start
Linnea DagsbergOK Orionej start

H18

3 630 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip BengtssonOK Lindéna29:088:01
2Erik VinbladKarlskrona SOK31:36+2:288:42
3Love CarlssonOK Orion35:24+6:169:45
4Lukas KatvalaKarlskrona SOK35:27+6:199:45
5Oscar ModigOK Pan-Kristianstad40:40+11:3211:12
6Ludwig GustavssonOK Bävern43:23+14:1511:57
7Mathias BlomsterRonneby OK46:22+17:1412:46
8Oscar EhrnbornAndrarums IF1:02:52+33:4417:19
9Emil NilssonAndrarums IF1:17:25+48:1721:19
10Hugo EkingeOK Motala1:17:36+48:2821:22
Anton GlivesonRonneby OKej godkänd

D16

3 300 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin RindstigSOK Viljan33:3810:11
2Hilda AxelssonFK Göingarna34:38+1:0010:29
3Klara AnderssonOK Orion35:50+2:1210:51
4Alicia LundgrenVäxjö OK36:17+2:3910:59
5Elin EmilssonOK Skogsfalken36:50+3:1211:09
6Sofia PalmFK Boken39:25+5:4711:56
7Hanna JohannessonRonneby OK42:27+8:4912:51
8Maja TenghagenHärlövs IF42:40+9:0212:55
9Hanna RingRonneby OK42:57+9:1913:00
10Tuva LövdahlSOK Viljan44:25+10:4713:27
11Elin NilssonAndrarums IF47:51+14:1314:30
12Linn KarlssonOK Vilse 8748:32+14:5414:42
13Nellie NilssonOK Orion50:38+17:0015:20
14Filippa BjörkhammerBjörkfors GOIF50:52+17:1415:24
15Matilda GraadRonneby OK51:58+18:2015:44
16Martina BraunVäxjö OK53:18+19:4016:09
17Emma BellanderGustavsbergs OK1:01:14+27:3618:33
18Emma NilssonAlvesta SOK1:04:07+30:2919:25
19Clara EhrnbornAndrarums IF1:06:43+33:0520:13
20Maja PorleVäxjö OK1:07:20+33:4220:24
21Sofia EjlertssonBjörkfors GOIF1:10:51+37:1321:28
22Ellen EkingeOK Motala1:16:21+42:4323:08
Ebba KleinBjörkfors GOIFej start

H16

3 460 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noel BraunVäxjö OK26:307:39
2Aron ÖstangårdGamleby OK26:51+0:217:45
3Arvid KronmarKarlskrona SOK28:55+2:258:21
4Erik ÅkessonVäxjö OK28:57+2:278:22
5Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK30:53+4:238:55
6Simon GiselssonRonneby OK32:14+5:449:18
7William BjörkmanVäxjö OK34:47+8:1710:03
8Fabian ValleriusGamleby OK35:13+8:4310:10
9Jacob MobergHelsingborgs SOK36:35+10:0510:34
10Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad37:26+10:5610:49
11Axel OrrhedeHelsingborgs SOK37:42+11:1210:53
12Arvid BlomsterRonneby OK42:54+16:2412:23
13Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK43:11+16:4112:28
14Aron ThorénRonneby OK45:05+18:3513:01
15Viggo JohanssonSkåneslättens OL46:08+19:3813:20
16Fabian AnderssonRonneby OK57:05+30:3516:29
17Alfred ÖstergrenAlvesta SOK1:03:22+36:5218:18
18Erik HanssonKarlskrona SOK1:20:25+53:5523:14
Samuel LåstbomHärlövs IFej godkänd
Melvin NilssonHärlövs IFej start

H16 Kort

3 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik KämmerlingOK Motala1:00:1919:50

D14

3 040 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella SöderbergOK Skogsfalken29:339:43
2Alma SvennerudKarlskrona SOK31:18+1:4510:17
3Emma EmilssonOK Skogsfalken31:46+2:1310:26
4Tove ValleriusGamleby OK33:30+3:5711:01
5Enni LindskogOK Älme33:50+4:1711:07
6Hanna ÖbergGamleby OK35:15+5:4211:35
7Alice OlvegårdFK Göingarna35:46+6:1311:45
8Lisa SwartzOK Orion37:13+7:4012:14
9Elvira LjungbergOK Skogsfalken40:33+11:0013:20
10Vilmalee SuwanOK Vilse 8740:34+11:0113:20
11Vendela SturekSOK Viljan45:23+15:5014:55
12Emmy PalmFK Boken48:38+19:0515:59
13Stina LindSOK Viljan50:30+20:5716:36
14Julia KarlssonOK Skogsfalken54:43+25:1017:59
15Ellen OlovssonGamleby OK59:07+29:3419:26
16Märta KämmerlingOK Motala1:03:16+33:4320:48
17Hanna StalebrantGamleby OK1:07:26+37:5322:10
Vilma EngströmOK Orionej godkänd
Emma RindstigSOK Viljanej godkänd
Amanda SvenssonOK Orionej godkänd
Sandra WiduchKarlskrona SOKej godkänd
Ina ÅmanOK Vilse 87ej start

H14

3 040 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus VernströmRonneby OK23:577:52
2Hugo EricssonVäxjö OK24:51+0:548:10
3Olle KallerbäckEmmaboda Verda OK24:52+0:558:10
4Anton TörnqvistKarlskrona SOK25:18+1:218:19
5Edvin SelinFK Göingarna26:01+2:048:33
5Hugo LarssonKarlskrona SOK26:01+2:048:33
7Isak LiljeholmGamleby OK28:05+4:089:14
8Victor ModigOK Pan-Kristianstad29:34+5:379:43
9Erik JohanssonFK Boken33:46+9:4911:06
10Oscar HultgrenOK Njudung33:50+9:5311:07
11Theo LövdahlSOK Viljan34:39+10:4211:23
12Albin KjellbergBjörkfors GOIF36:40+12:4312:03
13Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad37:21+13:2412:17
14Emil ViktorssonOK Skogsfalken37:22+13:2512:17
15Tim MartinssonOK Motala37:37+13:4012:22
16Filip HåkanssonOK Orion37:53+13:5612:27
17Filip JennerstrandOK Njudung38:25+14:2812:38
18Melker LarssonOK Orion40:10+16:1313:12
19Olle ErlandssonSOK Viljan41:07+17:1013:31
20Oliver HöögOK Motala41:12+17:1513:33
21Olof EdvardssonRonneby OK42:15+18:1813:53
22Axel EvebornSOK Viljan44:53+20:5614:45
23Allan WigrenOK Motala46:57+23:0015:26
24Stellan GradinAndrarums IF48:45+24:4816:02 Ladda ner rutt i gpx-format
25Oskar ErikssonRonneby OK49:19+25:2216:13
26Erik OscarssonOK Orion50:01+26:0416:27
27Samuel KleinBjörkfors GOIF1:00:44+36:4719:58
28Erik JönssonStigmännen Karlshamns OK1:07:12+43:1522:06
29Moltas ÖstergrenAlvesta SOK1:35:57+1:12:0031:33
Jakob IngelströmOK Gyngeej godkänd
Gustav EvebornSOK Viljanej godkänd
Gustaf KullbergBjörkfors GOIFej start
Axel TenghagenHärlövs IFej start

H14 Kort

2 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Sylvester RydénGamleby OKej godkänd

D12

2 250 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma ZettervallKarlskrona SOK16:187:14
2Filippa BraunVäxjö OK19:31+3:138:40
3Tuva ÖstangårdGamleby OK19:55+3:378:51
4Hedda SvenssonOK Orion21:49+5:319:41
5Emma LarssonKarlskrona SOK24:31+8:1310:53
6Ellen LindforsBjörkfors GOIF25:47+9:2911:27
7Tuva SelinFK Göingarna26:49+10:3111:55
8Annie OscarssonOK Orion28:30+12:1212:40
9Agnes OlssonOK Skogsfalken28:45+12:2712:46
10Lova KronmarKarlskrona SOK30:08+13:5013:23
11Elin SaleskogRonneby OK30:26+14:0813:31
12Alice JohanssonFK Boken31:07+14:4913:49
13Anna ViktorssonOK Skogsfalken34:19+18:0115:15
14Emmie NordströmLessebo OK34:32+18:1415:20
15Embla ThorénRonneby OK39:08+22:5017:23
Klara HultbergSOK Viljanej start

H12

2 250 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilmer SelinFK Göingarna14:446:32
2Svante SelinFK Göingarna15:56+1:127:04
3Hjalmar AxelssonFK Göingarna15:57+1:137:05
4Axel BrattOK Orion19:11+4:278:31
5Carl GlivesonRonneby OK20:50+6:069:15
6Eddie KarlssonOK Vilse 8720:51+6:079:16
7Nils SwartzOK Orion20:54+6:109:17
8Carl ÖbergGamleby OK21:39+6:559:37
9Arvid SvenssonBjörkfors GOIF21:57+7:139:45
10Wille VernströmRonneby OK26:05+11:2111:35
11Emil RingRonneby OK26:13+11:2911:39
12Emil KreutnerSOK Viljan26:33+11:4911:48
13Jakob OmelchenkoKarlskrona SOK27:38+12:5412:16
14Lukas AxénOK Motala27:57+13:1312:25
15Axel KjellvågOK Skogsfalken29:03+14:1912:54
16August EkingeOK Motala30:01+15:1713:20
17Hugo BjörkhammerBjörkfors GOIF30:33+15:4913:34
18Matti JohanssonOK Njudung43:30+28:4619:20
19Nico MankonenKarlskrona SOK49:25+34:4121:57
20Malte BellanderGustavsbergs OK1:05:00+50:1628:53
Svante BohlinOK Skogsfalkenej godkänd
Oliver HåkanssonOK Orionej godkänd
Ossian ÖstergrenAlvesta SOKej godkänd
Elias NilssonAndrarums IFej start
Victor JosefssonOK Skogsfalkenej start
Filip HöögOK Motalaej start

H12 Kort

2 120 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noah MulariOK Vilse 8724:4211:39

D10

2 120 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hannah JosefssonOK Skogsfalken18:428:49
2Matilda SöderbergOK Skogsfalken18:54+0:128:54
3Emilia JakobssonNybro OK22:24+3:4210:33
4Selma LeopoldOK Orion24:09+5:2711:23
5Inez OlssonOK Skogsfalken25:53+7:1112:12
6Frida EmilssonFK Åsen27:28+8:4612:57
7Alva LindforsBjörkfors GOIF31:49+13:0715:00
Tuva BohlinOK Skogsfalkenej start
Nora KleinBjörkfors GOIFej start

H10

2 120 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ville LindskogOK Älme16:547:58
2Erik ZettervallKarlskrona SOK17:00+0:068:01
3Erik KarlssonOK Skogsfalken18:57+2:038:56
4Alvin LundgrenVäxjö OK20:53+3:599:51
5Arvid ErikssonRonneby OK24:20+7:2611:28
6Albin EmilssonOK Skogsfalken25:51+8:5712:11
7Olof OlssonOK Skogsfalken26:12+9:1812:21
8Eskil SoelbergAndrarums IF26:28+9:3412:29
9Eric KjellvågOK Skogsfalken51:18+34:2424:11
10Erik LeopoldOK Orion55:52+38:5826:21

D35

3 530 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria MickelåkerAndrarums IF43:4812:24
2Lucie KomarkovaHjärnarps OL1:03:46+19:5818:03
3Marie SvenssonFK Åsen1:20:10+36:2222:42
Sofia NydahlOK Motalaej godkänd

H35

4 280 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus WärnsvedOK Njudung55:5713:04
2Johan MickelåkerAndrarums IF1:07:31+11:3415:46

D40

3 340 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin SvenssonOK Orion36:0510:48
2Maria BraunVäxjö OK42:37+6:3212:45
3Frida PalmFK Boken43:02+6:5712:53
4Louise PihlOK Pan-Kristianstad43:28+7:2313:00
5Karin LindqvistStigmännen Karlshamns OK45:27+9:2213:36
6Linda LarssonKarlskrona SOK47:43+11:3814:17
7Camilla SelinFK Göingarna1:01:49+25:4418:30

H40

3 960 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob JakobssonNybro OK32:258:11
2Henrik ModigOK Pan-Kristianstad34:25+2:008:41
3Ingemar ErikssonRonneby OK35:44+3:199:01
4Mikael PihlOK Pan-Kristianstad35:53+3:289:03
5Magnus EmilssonFK Åsen41:43+9:1810:32
6Richard OlovssonGamleby OK42:51+10:2610:49
7Mattias NilssonBjörkfors GOIF43:50+11:2511:04
8Magnus ThörnbladRonneby OK46:31+14:0611:44
9Jon LindskogOK Älme55:46+23:2114:04
10Christer ÖbergGamleby OK56:24+23:5914:14
11Patrik IngelströmOK Gynge1:02:28+30:0315:46
12Martin LindforsBjörkfors GOIF1:06:10+33:4516:42
13Robert SvenssonBjörkfors GOIF1:11:26+39:0118:02
14Joakim KjellbergBjörkfors GOIF1:18:49+46:2419:54
15Magnus KronmarKarlskrona SOK1:21:11+48:4620:30
Linus MalmstenMalmö OKej godkänd
Anders LeopoldOK Orionej godkänd
Petter ValleriusGamleby OKej godkänd
Christian HåkanssonRonneby OKej start

D45

3 120 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina GustafssonOK Gynge31:1810:01
2Jenny HåkanssonOK Orion32:56+1:3810:33
3Ingela ThoressonAndrarums IF34:12+2:5410:57
4Maria ModigOK Pan-Kristianstad38:38+7:2012:22
5Louise AxelssonFK Göingarna39:17+7:5912:35
6Anna SvenssonSOK Viljan41:23+10:0513:15
7Karolina KarlssonNybro OK43:02+11:4413:47
8Ingela AnderssonOK Orion46:15+14:5714:49
9Anna NyqvistKalmar OK47:01+15:4315:04
10Camilla CarlssonHärlövs IF58:02+26:4418:36
11Annica RosengrenOK Orion59:07+27:4918:56
12Josefina BerglundFK Boken1:23:29+52:1126:45
Susanne LundgrenVäxjö OKej godkänd
Susanne GranGamleby OKej start
Malin ÅmanOK Vilse 87ej start

H45

3 960 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen OlssonOK Pan-Kristianstad28:317:12
2Johan PetterssonOK Motala29:39+1:087:29
3Patrik MartinssonOK Motala33:14+4:438:23
4Andreas NilssonOK Pan-Kristianstad35:07+6:368:52
5Tobias BorgerKalmar OK35:08+6:378:52
6Yuri OmelchenkoOK Orion35:16+6:458:54
7Magnus LarssonKarlskrona SOK35:39+7:089:00
8Peter BraunVäxjö OK39:30+10:599:58
9Anders HåkanssonOK Orion40:06+11:3510:07
10Håkan PalmFK Boken41:35+13:0410:30
11Jonas SvenssonOK Orion41:53+13:2210:34
12Magnus TenghagenHärlövs IF42:45+14:1410:47
13Torbjörn AnderssonOK Motala42:46+14:1510:47
14Magnus EricssonVäxjö OK43:33+15:0210:59
15Anders SelinFK Göingarna43:48+15:1711:03
16Pär SvenssonVärend GN OL43:51+15:2011:04
17Thomas LåstbomHärlövs IF55:18+26:4713:57
18Dan JohanssonFK Boken56:25+27:5414:14
19Ulf ÅmanOK Vilse 8758:08+29:3714:40
20Jimmy NicklassonKexholms SK59:22+30:5114:59
21Stephan ÖstergrenAlvesta SOK1:06:03+37:3216:40
22Thomas SundströmRonneby OK1:18:05+49:3419:43
23Anders SundelinOK Orion1:32:00+1:03:2923:13
Magnus GraadRonneby OKej godkänd
Ola NilssonAlvesta SOKej godkänd

D50

2 980 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena RegnellVäxjö OK37:3712:37
2Annika JosefssonKarlskrona SOK37:54+0:1712:43
3Ingrid JohanssonLaholms IF OK45:15+7:3815:11
4Marita FilipssonMarkaryds FK45:29+7:5215:15
5Ingela AnderssonLunds OK47:03+9:2615:47
6Gunilla GustafssonOK Orion53:21+15:4417:54
7Caroline LiljebjörnNybro OK1:04:55+27:1821:47
Christina SternerTockarps IKej godkänd

H50

3 530 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik RosénVäxjö OK26:597:38
2Niklas BrattOK Orion28:07+1:087:57
3Thomas JohannessonRonneby OK29:59+3:008:29
4Sven LundgrenVäxjö OK31:30+4:318:55
5Glen HåkanssonVäxjö OK33:31+6:329:29
6Håkan AxelssonFK Göingarna33:38+6:399:31
7Tomas KarlssonKexholms SK33:54+6:559:36
8Lars-Ola LarssonOK Orion35:29+8:3010:03
9Mats SöderbergKalmar OK35:47+8:4810:08
10Mats AnderssonOK Orion39:25+12:2611:09
11Magnus PorleVäxjö OK41:03+14:0411:37
12Håkan ErikssonHästveda OK45:40+18:4112:56
13Ola JönssonOK Vilse 8747:06+20:0713:20
14Anders NilssonOK Orion48:08+21:0913:38
15Jörgen SvenssonRonneby OK55:47+28:4815:48
16Lars ThorénRonneby OK55:49+28:5015:48
17Mats PeterssonStigmännen Karlshamns OK59:28+32:2916:50
18Jan GradinAndrarums IF1:19:08+52:0922:25
19Jan JohanssonSkåneslättens OL1:21:01+54:0222:57

D55

2 980 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina OlssonSkåneslättens OL38:2512:53
2Lena SwartzOK Orion39:22+0:5713:12
3Kristina JohanssonKalmar OK43:14+4:4914:30
4Eva EklundVäxjö OK45:07+6:4215:08
5Eva TollsternVäxjö AIS1:11:55+33:3024:07
6Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK1:19:01+40:3626:30
Eva WildmarkFK Bokenej godkänd
Kati NémethStigmännen Karlshamns OKej godkänd

H55

3 530 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ove LernåKalmar OK31:038:47
2Elis BengtssonOK Norrvirdarna32:09+1:069:06
3Peter HedbergLunds OK34:24+3:219:44
4Mats WindstedtFredrikshofs IF Skid & OK36:49+5:4610:25
5Göran MånssonKarlskrona SOK40:12+9:0911:23
6Mats BrorssonTockarps IK41:13+10:1011:40
7Staffan KällOK Älme41:46+10:4311:49
8Egon GustavssonOK Bävern43:32+12:2912:19
9Benjamin ViebkeMalmö OK45:00+13:5712:44
10Mats ArnessonNybro OK47:19+16:1613:24
11Tomas KasselstrandBjörkfors GOIF52:29+21:2614:52
12Sverker ErikssonOK Gynge56:59+25:5616:08
Jan SvenssonOK Orionej godkänd
Christer SvenssonRonneby OKej godkänd

D60

2 720 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK30:5111:20
2Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OK40:13+9:2214:47
3Eva PetterssonVäxjö OK41:10+10:1915:08
4Mona PalmLessebo OK41:39+10:4815:18
5Ingrid LarssonFK Göingarna46:46+15:5517:11
6Arja IngvarssonOK Vilse 8756:25+25:3420:44

H60

3 340 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan LindbergOK Vilse 8732:499:49
2Roger ThörnOK Vilse 8733:55+1:0610:09
3Ola SvenssonOK Orion35:50+3:0110:43
4Bengt LarssonFK Göingarna37:12+4:2311:08
5Jan DanielssonKalmar OK38:46+5:5711:36
6Per NilssonStigmännen Karlshamns OK38:50+6:0111:37
7Håkan ForsmanRonneby OK39:12+6:2311:44
8Ingmar OlssonOK Vilse 8741:13+8:2412:20
9Mats IngvarssonOK Vilse 8743:25+10:3612:59
10Jan-Ola KarlssonOK Njudung44:10+11:2113:13
11Bo SalomonsonKalmar OK46:36+13:4713:57
12Torgny JohanssonBjörkfors GOIF48:32+15:4314:31
13Sven-Olof SvenssonBjörkfors GOIF54:39+21:5016:21
14Stefan NilssonStigmännen Karlshamns OK1:01:47+28:5818:29
15Lars EklundVäxjö OK1:03:06+30:1718:53
16Thomas DagsbergOK Orion1:24:55+52:0625:25
Lars MartinssonRonneby OKej godkänd
Arne AnderssonOK Torfinnej start

D65

2 720 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnel MånssonOK Vilse 8737:4913:54
2Margareta SvenssonOK Vilse 8738:28+0:3914:08
3Ingrid E StrömRonneby OK39:00+1:1114:20
4Britt-Mari KarlssonVäxjö OK40:17+2:2814:48
5Kristin JohanssonKarlskrona SOK41:42+3:5315:19
6Gudrun NilssonLunds OK42:15+4:2615:31
7Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK43:31+5:4215:59
8Ingalill NilssonStigmännen Karlshamns OK49:21+11:3218:08
9Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK53:11+15:2219:33 Ladda ner rutt i gpx-format
10Margareta SjöbergLunds OK53:49+16:0019:47
11Kristina FranssonOK Virdarna1:00:52+23:0322:22
12Karin LarssonOK Kompassen1:04:41+26:5223:46
13Margareta HeldFK Åsen1:23:36+45:4730:44

H65

3 120 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agne BengtssonOK Kompassen30:269:45
2Göran JohnssonSkåneslättens OL34:56+4:3011:11
3Björn PalmLessebo OK35:35+5:0911:24
4Bengt ElmerssonOK Norrvirdarna36:51+6:2511:48
5Hans SvensonSOK Viljan38:22+7:5612:17
6Lennart AnderssonOK Orion38:50+8:2412:26
6Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK38:50+8:2412:26
8Gert OlssonTockarps IK39:45+9:1912:44
9Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK40:00+9:3412:49
10Göran SvensonSOK Viljan43:01+12:3513:47
11Anders PerssonOK Vilse 8744:47+14:2114:21
12Sune CarlssonOK Motala45:52+15:2614:42
13Lars PerssonOK Kompassen46:34+16:0814:55
14Lennart SmedenmarkRonneby OK48:46+18:2015:37
15Jörgen NilssonRonneby OK50:59+20:3316:20
16Gert OlssonSkåneslättens OL51:11+20:4516:24
17Bill SchölinTockarps IK53:15+22:4917:04
18Kenth SundgrenSkåneslättens OL54:28+24:0217:27
19Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK55:34+25:0817:48
20Göran LarssonOK Kompassen57:52+27:2618:32
21Thomas JohanssonStigmännen Karlshamns OK58:22+27:5618:42
22Tommy HautopOK Pan-Kristianstad58:44+28:1818:49
23Nils-Erik BondessonFrosta OK1:00:18+29:5219:19
24Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:08:51+38:2522:04
25LarsOwe StrömRonneby OK1:15:19+44:5324:08
26Tommy HeldFK Åsen1:44:02+1:13:3633:20
Bo Anders NilssonLunds OKej godkänd
Leif MalmHärlövs IFej start

D70

2 560 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonRonneby OK30:2611:53
2Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK35:25+4:5913:50
3Gullevi SvenssonRonneby OK40:38+10:1215:52
4Gull SvenssonÖrkelljunga FK43:07+12:4116:50
5Berit ByströmOK Virdarna44:58+14:3217:33
6Torill SvendsenFrosta OK46:40+16:1418:13
7Karin BengtssonOK Kompassen47:58+17:3218:44
8Solbritt GustafssonOK Virdarna51:23+20:5720:04
9Ros-Mari KarlssonNybro OK56:06+25:4021:54
10Inger PetterssonBjörkfors GOIF1:00:07+29:4123:28
11Marianne CarlssonSkåneslättens OL1:03:51+33:2524:56
12Siv EkelöfVärend GN OL1:10:42+40:1627:37
13Eva BergstrandVärend GN OL1:16:19+45:5329:48
14Harriet KarlssonTorsås OK1:25:13+54:4733:17
Gunilla GrönbladHärlövs IFej godkänd

H70

2 950 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SandgrenFrosta OK28:139:33
2Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK28:22+0:099:36 Ladda ner rutt i gpx-format
3Tommy OlssonKarlskrona SOK29:49+1:3610:06
4Nils KarlssonVäxjö AIS32:51+4:3811:08
5Roland OffrellFrosta OK34:18+6:0511:37
6Lennart PetterssonBjörkfors GOIF35:19+7:0611:58
7Johnny GustafssonGamleby OK36:11+7:5812:15
8Erling SamuelssonOK Vilse 8736:45+8:3212:27
9Ingemar AnderssonOK Orion37:04+8:5112:33
10Inge PerssonFK Boken37:07+8:5412:34
11Ingvar PerssonFK Åsen37:21+9:0812:39
12Gerth SällströmLessebo OK38:21+10:0813:00
13Kent EkdahlEmmaboda Verda OK39:02+10:4913:13
14Leif LindströmNybro OK40:33+12:2013:44
15Roland NilssonSOK Viljan42:19+14:0614:20
16Jerry MartinssonOK Motala42:35+14:2214:26
17Rolf Arne AnderssonOK Motala43:48+15:3514:50
18Bengt BergmanLunds OK45:18+17:0515:21
19Håkan NilssonMalmö OK45:44+17:3115:30
20Göte GustafssonEmmaboda Verda OK46:34+18:2115:47
21Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK47:18+19:0516:02
22Kjell HolmströmBjörkfors GOIF51:24+23:1117:25
23Christer GrönbladHärlövs IF53:55+25:4218:16
24Waste ByströmOK Virdarna54:19+26:0618:24
25Folke RingbergLessebo OK57:23+29:1019:27
26Lars-Åke SjökvistVärend GN OL1:21:08+52:5527:30
Lars-Åke ÅbergKalmar OKej godkänd
Karl-Evert AnnegårdSOK Viljanej start

D75

1 930 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Charlotte JensenHässleholms OK30:1415:39
2Elsa SvenssonOK Vilse 8731:26+1:1216:17
3Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK33:40+3:2617:26
4Britt AxelssonNybro OK49:03+18:4925:24
5Ulla NilssonSOK Viljan50:53+20:3926:21

H75

2 950 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK32:3711:03
2Roland KarlssonRonneby OK33:57+1:2011:30
3Kjell MånssonKarlskrona SOK40:26+7:4913:42
4Sven-Åke GranquistHästveda OK40:38+8:0113:46
5Anders CarlssonSkåneslättens OL41:53+9:1614:11
6Bertil OttossonFK Göingarna43:25+10:4814:43
7Kurt BergstrandLessebo OK43:41+11:0414:48
8Bo SvenssonÖrkelljunga FK44:34+11:5715:06
9Torgny JonssonVäxjö AIS48:17+15:4016:22
10Erling EkelöfVärend GN OL48:32+15:5516:27
11Nils-Åke NilssonFK Göingarna48:44+16:0716:31
12Stig KarlssonTorsås OK52:31+19:5417:48
13Uno BergOK Motala57:28+24:5119:28
14Kenneth LindborgHässleholms OK1:07:01+34:2422:43
15Göran ThourVärend GN OL1:12:15+39:3824:29

D80

1 930 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clarie EkOK Pan-Kristianstad37:4119:31
2Karin LexellOK Torfinn39:11+1:3020:18
3Gun HanssonYstads OK40:08+2:2720:47
4Barbro HugossonLunds OK43:21+5:4022:27
5Laila MalmqvistVäxjö OK51:48+14:0726:50
Kerstin HenmyrOK Vilse 87ej godkänd

H80

2 560 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sivert AxelssonKalmar OK31:3912:21
2Leif SjögrenOK Orion44:03+12:2417:12
3Bernt PeterssonAlvesta SOK46:05+14:2618:00
4Roland EkelöfStigmännen Karlshamns OK47:43+16:0418:38
5Göran FolkessonRonneby OK52:23+20:4420:27
6Jan-Eric NelkingFK Åsen1:01:31+29:5224:01
Johan JanssonVäxjö OKej start

H85

1 930 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-erik MalmqvistVäxjö OK41:4321:36
2Bengt EdvardssonOK Torfinn48:40+6:5725:12
3Sture JanssonEmmaboda Verda OK59:29+17:4630:49
4Bertil JohanssonSkåneslättens OL1:03:23+21:4032:50

Inskolning

1 870 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Gustaf EhrnbornAndrarums IFfullföljt
Alma FaxénVäxjö OKfullföljt
Inez KjellvågOK Skogsfalkenfullföljt
Elenor PihlOK Pan-Kristianstadfullföljt
Olle SchybergOK Skogsfalkenfullföljt
Anton SoelbergAndrarums IFfullföljt

U1

1 870 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie EggenkampKlubblös22:3212:02
1Ebba EdénVäxjö AIS22:3212:02
3Elin RydströmOK Skogsfalken23:11+0:3912:23
4Viola OlssonOK Skogsfalken23:13+0:4112:24
5Maja KarlssonAlvesta SOK24:39+2:0713:10
6Rasmus NilssonOK Gynge25:25+2:5313:35
7Elsa SvenssonBjörkfors GOIF27:21+4:4914:37
8Olle HåkanssonRonneby OK30:23+7:5116:14
9Amelia GunnarssonOK Vilse 8738:17+15:4520:28
Charlie MulariOK Vilse 87ej start

U2

2 120 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malva LarssonOK Orion18:528:53
2William MulariOK Vilse 8720:42+1:509:45
3Olle SaleskogRonneby OK22:07+3:1510:25
4Viktor WerkströmStigmännen Karlshamns OK23:16+4:2410:58
5Klara PalmFK Boken23:58+5:0611:18
6Märta SvennerudKarlskrona SOK24:00+5:0811:19
7Evanna JohanssonOK Njudung25:38+6:4612:05
8Isabell RosenbergOK Vilse 8727:11+8:1912:49
9Thea LewisOK Vilse 8727:17+8:2512:52
10Love KarlssonAlvesta SOK28:14+9:2213:19
11Gustav NilssonAlvesta SOK29:06+10:1413:43
12Emma WikströmHästveda OK30:28+11:3614:22
13Ebba NilssonOK Gynge32:21+13:2915:15
14Tilda NyrellAlvesta SOK32:32+13:4015:20
15Anton FaxénVäxjö OK34:36+15:4416:19
16David ArvmyrenOK Orion38:03+19:1117:56
17Wille KellerssonAndrarums IF39:29+20:3718:37
18Wilma LindvallAndrarums IF39:31+20:3918:38

Öppen motion 1

2 120 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik NilssonOK Pan-Kristianstad15:387:22
2Susanne NyrellAlvesta SOK32:42+17:0415:25
3Amelia SvenssonOK Orion34:01+18:2316:02
4Karin o Hans PerssonKlubblös40:11+24:3318:57

Öppen motion 3

2 450 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Timofej SibilevKarlskrona SOK23:469:42
2Emma HultgrenOK Njudung26:28+2:4210:48
3Martin JohanssonRonneby OK26:58+3:1211:00
4Elisabet MikkelsenSOK Viljan27:01+3:1511:01
5Ulrik JohanssonRonneby OK27:25+3:3911:11
6Anna-Moa LindskogOK Älme29:21+5:3511:58
7Pahn GardhemNybro OK30:23+6:3712:24
8Emanuel GardheimAlstermo IF30:56+7:1012:37
9Mikael WiduchKarlskrona SOK34:47+11:0114:11
10Ann Karolina KarlssonLessebo OK35:44+11:5814:35
11Jennie SaleskogRonneby OK36:03+12:1714:42
12Susanne Modig TjärnströmLaholms IF OK36:39+12:5314:57
13Elin WesterlundOK Älme37:03+13:1715:07
14Ingegerd ThorellStigmännen Karlshamns OK38:09+14:2315:34
15Agneta PeterssonRonneby OK39:29+15:4316:06
16Sakarias KulleredBjörkfors GOIF40:42+16:5616:36
17Hanna EjlertssonBjörkfors GOIF40:44+16:5816:37
18Katarina OhlssonKlubblös41:21+17:3516:52
19Anna-Karin JönssonKlubblös41:22+17:3616:53
20Magdalena BeikeKlubblös41:24+17:3816:53
21MariAnn SvenssonVäxjö AIS41:25+17:3916:54
22Ingemar ErlandssonVäxjö OK42:44+18:5817:26
23Lena OlssonOK Orion42:51+19:0517:29
24Jon WikströmHästveda OK45:27+21:4118:33
25John-Erik BergstrandVärend GN OL46:45+22:5919:04
26Anna BjörkBjörkfors GOIF47:41+23:5519:27
27Alfred OlssonLunds OK47:46+24:0019:29
28Margareta WikströmVäxjö AIS54:36+30:5022:17
29Helen ÅkessonVäxjö AIS58:45+34:5923:58
30Bertil ÅkessonVäxjö AIS58:54+35:0824:02
31Bengt LindblomStigmännen Karlshamns OK1:01:13+37:2724:59
32Eva Lydell LindblomStigmännen Karlshamns OK1:01:29+37:4325:05
33Rosita KarlssonVäxjö AIS1:04:12+40:2626:12
34Eivor NydahlStigmännen Karlshamns OK1:07:40+43:5427:37
35Christina SvenssonBjörkfors GOIF1:08:59+45:1328:09
36Ida JohanssonRonneby OK1:19:35+55:4932:28
37Nanna SundelinOK Orion1:26:21+1:02:3535:14
38Erik SundelinOK Orion1:26:22+1:02:3635:15
Kerstin ÅstedtHärlövs IFej godkänd
Sune SoelbergAndrarums IFej godkänd

Öppen motion 5

3 410 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel OscarssonOK Orion35:1110:19
2Fredrik JohanssonRonneby OK43:08+7:5712:38
3Matz HöögOK Motala45:16+10:0513:16
4Magnus Nilsson-EhrnbornAndrarums IF46:52+11:4113:44
5Stefan JennerstrandOK Njudung47:37+12:2613:57
6Ove SöderströmKarlskrona SOK59:54+24:4317:33
7Kerstin OlvegårdFK Göingarna1:00:31+25:2017:44
8Cecilia BjörkhammerBjörkfors GOIF1:00:46+25:3517:49
9Klara IngelströmOK Gynge1:02:10+26:5918:13
10Anna-Maria LarssonStigmännen Karlshamns OK1:02:23+27:1218:17
11Berit RuneforsVäxjö OK1:04:31+29:2018:55
12Frida LindebergOK Pan-Kristianstad1:06:10+30:5919:24
13Markus SvenssonOK Pan-Kristianstad1:06:13+31:0219:25
14Sussi JohnssonRonneby OK1:06:51+31:4019:36
15Björn KarlssonKexholms SK1:07:25+32:1419:46
16Suzanne QvistAndrarums IF1:07:29+32:1819:47
17Agnes BerlinOK Orion1:09:50+34:3920:28
18Kristina BerlinKarlskrona SOK1:09:58+34:4720:31
19Erik RidderbyFrosta OK1:13:10+37:5921:27
20Åsa KjellbergBjörkfors GOIF1:21:59+46:4824:02
21Mia LindforsBjörkfors GOIF1:26:21+51:1025:19
22Katarina SundelinOK Orion1:26:23+51:1225:19
23Martina SundelinOK Orion1:26:29+51:1825:21
24Eivor MagnussonOK Pan-Kristianstad1:52:28+1:17:1732:58

Öppen motion 7

2 950 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter WirenstedtRonneby OK29:029:50
2Thomas JohanssonGamleby OK30:25+1:2310:18
3Johan SwartzOK Orion30:45+1:4310:25
4Jonny JohanssonOK Njudung40:25+11:2313:42
5Christian LindblomStigmännen Karlshamns OK40:33+11:3113:44
6Lena StrandMarkaryds FK41:46+12:4414:09
7Dan NilssonFK Göingarna41:58+12:5614:13
8Jan HanssonLunds OK42:31+13:2914:24
9Ann-Sofie OlovssonGamleby OK42:32+13:3014:25
10Christian KämmerlingOK Motala43:06+14:0414:36
11Ebbe MalmMarkaryds FK43:28+14:2614:44
12Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad43:53+14:5114:52
13Conny BerggrenVäxjö AIS44:01+14:5914:55
14Maria HåkanssonVäxjö OK44:26+15:2415:03
15Lina LiljeholmAnkarsrums OK44:28+15:2615:04
16Linda HammarquistStigmännen Karlshamns OK46:08+17:0615:38
17Anna WikströmHästveda OK46:25+17:2315:44
18Ola WinqvistFK Göingarna46:28+17:2615:45
19Per EngqvistRonneby OK46:55+17:5315:54
20Stig NydahlStigmännen Karlshamns OK47:48+18:4616:12
21Per WikströmHästveda OK48:15+19:1316:21
22Per-Inge ErikssonStigmännen Karlshamns OK48:28+19:2616:25
23Katarina FastOK Pan-Kristianstad52:13+23:1117:42
24Jenny VinbladLunds OK53:55+24:5318:16
25Helen NilssonHärlövs IF54:13+25:1118:22
26Evelina EkelundMalmö OK55:48+26:4618:54
27Peter ChristensenKarlskrona SOK56:02+27:0018:59
28Yngve MagnussonOK Orion56:18+27:1619:05
29Paula AndraeOK Vilse 8757:30+28:2819:29
30Henrik SvenssonLessebo OK59:39+30:3720:13
31Olle RingRonneby OK1:00:38+31:3620:33
32Pia ÖstangårdGamleby OK1:00:54+31:5220:38
33Ellen AnderssonOK Pan-Kristianstad1:01:42+32:4020:54
34Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK1:02:02+33:0021:01
35Hasse AxelssonStigmännen Karlshamns OK1:02:43+33:4121:15
36Thorwald FranssonOK Virdarna1:03:09+34:0721:24
37Sofia NylanderKalmar OK1:04:44+35:4221:56
38Roland ErikssonHästveda OK1:07:17+38:1522:48
39Nina KämmerlingOK Motala1:07:30+38:2822:52
40Torgny ÅstedtHärlövs IF1:08:11+39:0923:06
41Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL1:09:19+40:1723:29
42Björn EdénVäxjö AIS1:19:09+50:0726:49
43Anders HargebyBjörkfors GOIF1:33:26+1:04:2431:40
44Pia StålhandskeBjörkfors GOIF1:33:29+1:04:2731:41
45Liselott JönssonStigmännen Karlshamns OK1:36:07+1:07:0532:34
46Kristina LandgrenMalmö OK1:37:16+1:08:1432:58

Öppen motion 8

4 280 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BerlinOK Orion33:337:50
2Johan EngströmOK Orion35:43+2:108:20
3Benjamin SturekSOK Viljan36:30+2:578:31
4Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OK39:33+6:009:14
5Theodor WahlbomOK Orion39:49+6:169:18
6Magnus ForsbergOK Norrvirdarna40:56+7:239:33
7Albin TollOK Njudung44:17+10:4410:20
8Måns FaxénVäxjö OK46:29+12:5610:51
9Lars CarlssonOK Orion48:18+14:4511:17
10Björn ZettervallKarlskrona SOK50:35+17:0211:49
11Dennis TollOK Njudung1:00:11+26:3814:03
12Melker ElofssonOK Njudung1:02:26+28:5314:35
13Roger NilssonLaholms IF OK1:05:26+31:5315:17
14Johan MalmqvistVäxjö OK1:13:48+40:1517:14
15Simon SvenssonLaholms IF OK1:15:59+42:2617:45
16Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK1:18:42+45:0918:23
17Hans PerssonAndrarums IF1:20:24+46:5118:47
18Håkan JönssonOK Pan-Kristianstad1:21:07+47:3418:57
19Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK1:22:39+49:0619:18
20Marina JohanssonOK Njudung1:22:44+49:1119:19
21Göran FastOK Pan-Kristianstad1:24:05+50:3219:38
22Anna BjärbyFrosta OK1:43:54+1:10:2124:16
23Bengt SalomonssonSkåneslättens OL1:44:03+1:10:3024:18
Leif KarlssonFrosta OKej godkänd
Daniel AxelssonMålilla OKej godkänd
Lena DanielssonHärlövs IFej godkänd
Markus KleinBjörkfors GOIFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser