Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Nyköpingsorienteringen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Nyköpingsorienteringen
Arrangörsorganisation: Nyköpings OK
Datum: lördag 26 mars 2011

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D17-20 | H17-20 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | Insk | U1 | U2 | U3 | U4 | Ö1 | Ö2 | Ö4 | Ö5 | Ö6 | Ö7 | Ö8 | Ö9

D21

5 400 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna ForsbergOK Kolmården41:217:39
2Karolina A.HöjsgaardDomnarvets GOIF42:02+0:417:47
3Malin Leijon-LindOK Kolmården42:35+1:147:53
4Johanna SvenssonOK Hällen42:37+1:167:53
5Elin Dahlstedt-TyskLeksands OK43:20+1:598:01
6Kristin LöfgrenOK Kolmården43:29+2:088:03
7Lina BlomqvistOK Skogsfalken43:52+2:318:07
8Matilda AnderssonOK Kåre44:05+2:448:09
9Josefin AronssonOK Tisaren44:53+3:328:18
10Ausrine KutkaiteSödertälje-Nykvarn OF44:54+3:338:18
11Linnéa WikingOK Kåre45:08+3:478:21
12Frida BakkmanSOK Viljan45:35+4:148:26
13Sofia AdolfssonOK Kåre45:54+4:338:30
14Josefin BengtssonLånghundra IF46:31+5:108:36
15Maria WestherOK Tisaren46:56+5:358:41
16Andrea WesterdahlTullinge SK47:02+5:418:42
17Emelie HolmströmJärla Orientering47:14+5:538:44
18Helén PerssonFinspångs SOK48:19+6:588:56
19Kajsa HammarströmOK Hällen48:20+6:598:57
20Ilona LehtinenRajamäen Rykmentti48:29+7:088:58
21Marie SvenskTjällmo-Godegårds OK49:58+8:379:15
22Martina SpurnaJärla Orientering50:13+8:529:17
23Elin A SkantzeJärla Orientering50:39+9:189:22
24Siri VilbergLillomarka OL51:30+10:099:32
25Anke XylanderSöders SOL Tyresö52:13+10:529:40
26Maria OhlssonOK Dacke52:28+11:079:42
27Karin HedbergOK Linné53:13+11:529:51
28Emma AnderssonÄrla IF53:16+11:559:51
29Linn RobertssonOK Ravinen53:21+12:009:52
30Kine Hallan SteiwerLillomarka OL53:46+12:259:57
31Jennifer WargTumba-Mälarhöjden OK54:43+13:2210:07
32Frida ForsbergOK Ravinen55:10+13:4910:12
33Rebecka AdolfssonOK Kåre55:29+14:0810:16
34Johanna RagvaldOK Linné59:04+17:4310:56
35Anina HirzelJärla Orientering59:17+17:5610:58
36Elisabet LarssonSol Tranås1:02:07+20:4611:30
37Emma EricssonOK Denseln1:04:46+23:2511:59
38Ronja HillTumba-Mälarhöjden OK1:05:27+24:0612:07
39Malin VedinSundsvalls OK1:07:23+26:0212:28
40Emma MarthinssonHylte OK1:08:34+27:1312:41
41Linnéa AxelssonSol Tranås1:11:41+30:2013:16
42Jenny LarssonSol Tranås1:14:10+32:4913:44
43Josefine LarssonSol Tranås1:18:32+37:1114:32
44Emma LarssonSol Tranås1:44:12+1:02:5119:17
Lisa PetterssonOK Dackediskvalificerad
Eva-Maj JohanssonSurahammars SOKdiskvalificerad
Stina JanssonJärla Orienteringdiskvalificerad
Barbora MalisovaJärla Orienteringej start
Petra OlanderLånghundra IFej start
Lilian ForsgrenOK Tisarenej start

H21

9 400 m, 62 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders HolmbergJärla Orientering54:215:46
2Mattias MillingerOK Linné58:05+3:446:10
3Olle KaleredOK Denseln59:03+4:426:16
4Lukas BartakOK Tisaren59:17+4:566:18
5Henrik BerggrenOK Denseln1:00:17+5:566:24
6Lucas BassetOK Denseln1:00:21+6:006:25
7Johan AronssonOK Tisaren1:00:38+6:176:27
8Eric BörjeskogOK Tor1:01:00+6:396:29
9Matt SpeakeLillomarka OL1:01:55+7:346:35
10Greger TyskLeksands OK1:02:18+7:576:37
11Josef NordlundOK Linné1:02:57+8:366:41
12Peter HemmyrJärla Orientering1:02:58+8:376:41
13Johan NordlundLeksands OK1:04:28+10:076:51
14Fredrik JohanssonIFK Lidingös Skid o OK1:05:23+11:026:57
15Oleksandr StarovOK Denseln1:05:44+11:236:59
16Jonathan RosendahlÄrla IF1:06:03+11:427:01
17Viktor LarssonHagaby GOIF1:06:09+11:487:02
18Erik PetterssonOK Linné1:06:11+11:507:02
19Jacob WesterbergFinspångs SOK1:06:15+11:547:02
20Sebastian HäglerJärla Orientering1:06:25+12:047:03
21Olof SandgrenOK Orion1:06:39+12:187:05
22Mikael AnderssonLinköpings OK1:06:49+12:287:06
23Dominik KochJärla Orientering1:07:06+12:457:08
24Henrik VuorinenOK Kolmården1:07:19+12:587:09
25Mattias AnderssonOK Tisaren1:07:28+13:077:10
26Niklas SaramäkiLynx1:07:38+13:177:11
27Kasper HäglerJärla Orientering1:08:09+13:487:15
28David LingforsOK Linné1:08:24+14:037:16
29Martin LarboIFK Lidingös Skid o OK1:08:25+14:047:16
30Emil Folino NielsenOK Denseln1:08:32+14:117:17
31Per Harald Havnen JohansenLillomarka OL1:09:21+15:007:22
32Markus AdolfssonLinköpings OK1:09:30+15:097:23
33Johan Asphjell BjørnaasFrol IL1:10:11+15:507:27
34Anders LindbergSöderhamns OK1:10:27+16:067:29
35Robbin KantarpOK Hällen1:10:50+16:297:32
36Petter JönssonJärla Orientering1:10:57+16:367:32
37Ivan ForsgrenOK Tisaren1:11:00+16:397:33
38Olov EricsonRehns BK1:11:36+17:157:37
39Aapo LeskinenLynx1:12:44+18:237:44
40Ondrej PijakOK Tisaren1:13:03+18:427:46
41Magnus SvenssonOK Kolmården1:13:49+19:287:51
42Ville KeskisaariLynx1:14:19+19:587:54
43Patrik BengtssonOK Kolmården1:14:50+20:297:57
44Sigge LundedalOK Denseln1:16:14+21:538:06
45Emil SvalbringMålilla OK1:16:42+22:218:09
46Jacob LindstamSol Tranås1:16:50+22:298:10
47Rasmus ElmelidSkåneslättens OL1:17:03+22:428:11
48Erik MattssonJärla Orientering1:17:39+23:188:15
49Nicholas OscarssonLillomarka OL1:18:50+24:298:23
50Hampus MöllerLinköpings OK1:19:40+25:198:28
51Mattias KarlssonVäxjö OK1:22:30+28:098:46
52Rasmus Korvald SkaareLillomarka OL1:24:27+30:068:59
53Gabriel IreståhlSol Tranås1:25:18+30:579:04
54Axel BengtsonSol Tranås1:25:49+31:289:07
55Per HolmIFK Moras OK1:26:12+31:519:10
56Emil HammarströmOK Hällen1:30:48+36:279:39
57Oskar LydingHylte OK1:41:27+47:0610:47
Joel Käll-KarlssonVäxjö OKdiskvalificerad
David BejbomJärla Orienteringdiskvalificerad
Ville KoponenLynxdiskvalificerad
Rudi OlsenLillomarka OLdiskvalificerad
Niklas JakobssonSol Tranåsdiskvalificerad
Erik AnderssonOK Denselnej start
Martin MargoldJärla Orienteringej start
Anders KleistOK Denselnej start
Mathias BenjaminsenLillomarka OLej start
Mats RöjgårdOK Kolmårdenej start

D20

5 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara BengtssonLånghundra IF45:468:58
2Lovisa PerssonOK Tisaren49:32+3:469:42
3Lovisa FalkHagaby GOIF50:57+5:119:59
4Anna HåkanssonOK Kolmården53:27+7:4110:28
5Lovisa LarssonHagaby GOIF54:57+9:1110:46
6Lisa KaleredSkogspojkarnas OK56:27+10:4111:04
7Anette ÖnerudOK Ravinen57:03+11:1711:11
Therese WestherOK Tisarendiskvalificerad

H20

7 400 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin VisterJärla Orientering53:077:10
2Henrik JonssonOK Rodhen55:18+2:117:28
3Martin SandOK Tisaren55:52+2:457:32
4Martin JanssonOK Rodhen1:02:27+9:208:26
5Alexander MobergOK Tyr1:02:47+9:408:29
6Joel A SkantzeJärla Orientering1:03:03+9:568:31
7Anton SundinOK Tisaren1:03:11+10:048:32
8Oskar HektorJärfälla OK1:10:22+17:159:30
9Torbjörn JacobssonOK Rodhen1:17:00+23:5310:24
10Klas LöfstedtStora Tuna OK1:33:48+40:4112:40
Christian KollbergJärla Orienteringdiskvalificerad
Anton HallorOK Tisarenej start

D18

4 700 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa RisbyOK Kåre39:458:27
2Siri KollerudLillomarka OL41:01+1:168:43
3Frida SandbergSäterbygdens OK41:39+1:548:51
4Linnea AdolfssonTullinge SK43:35+3:509:16
5Karin SvenssonFinspångs SOK45:28+5:439:40
6Emma BacklundSäterbygdens OK45:58+6:139:46
7Annika CarlbergVallentuna-Össeby OL50:47+11:0210:48
8Nathalie RyghOK Tisaren51:13+11:2810:53
9Michaela HallqvistMalungs OK Skogsmårdarna51:51+12:0611:01
10Sofia AldénFinspångs SOK52:34+12:4911:11
11Elina SundqvistTullinge SK55:54+16:0911:53
12Sara SchmidtTrollhättans SOK1:01:04+21:1912:59
13Tea LindmarkOK Hällen1:02:17+22:3213:15
14Solveig BlindheimLillomarka OL1:03:29+23:4413:30
Marketa NovotnaOK Hällenej start

H18

6 800 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus GlänneforsSöders SOL Tyresö46:016:46
2Leif SvenssonOK Tisaren48:14+2:137:05
3Fredrik BjernulfSundbybergs IK49:27+3:267:16
4Niklas GustafssonOK Tisaren49:50+3:497:19
5Oskar AndrénOK Tisaren52:21+6:207:41
6Simon AnderssonOK Rodhen52:29+6:287:43
7Erik LindgrenKFUM Örebro OK53:44+7:437:54
8Harald HenrikssonJärla Orientering55:37+9:368:10
9David MellinSundbybergs IK56:40+10:398:20
10Oscar VagmanOK Klemmingen59:59+13:588:49
11Mårten WinklerSträngnäs-Malmby OL1:04:56+18:559:32
12Joakim WigertzLånghundra IF1:05:23+19:229:36
13Simon LundinFinspångs SOK1:08:15+22:1410:02
14Oskar IreståhlSol Tranås1:11:14+25:1310:28
15Emil LindströmSol Tranås1:19:25+33:2411:40
16Daniel BengtssonLånghundra IF1:33:47+47:4613:47
17Oskar SydSol Tranås2:21:55+1:35:5420:52
Oskar Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OFdiskvalificerad

D17-20

4 400 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Hanna KlaarSäterbygdens OKej start

D16

4 400 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin HåkanssonSkogspojkarnas OK35:588:10
2Magdalena van de VoordeTullinge SK38:06+2:088:39
3Elina Von KrusenstiernaOK Kåre38:37+2:398:46
4Andrea SvenssonFinspångs SOK39:08+3:108:53
5Filippa JohanssonJönköpings OK41:47+5:499:29
6Julia AdolfssonOK Kåre43:03+7:059:47
7Anna KindlundhSödertälje-Nykvarn OF44:25+8:2710:05
8Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF45:15+9:1710:17
9Rebecka HylanderNyköpings OK46:46+10:4810:37
10Rebecca MårtenssonKöping-Kolsva OK48:56+12:5811:07
11Linnea WejåsNyköpings OK51:42+15:4411:44
12Elin FjellströmKFUM Örebro OK53:49+17:5112:13
13Amanda DelvènNyköpings OK54:13+18:1512:19
14Jenny KarlssonGOIF Tjalve54:28+18:3012:22
15Sanna ForsbergLånghundra IF54:32+18:3412:23
16Emma SundvallJärla Orientering56:47+20:4912:54
17Amanda ScherlinNyköpings OK57:00+21:0212:57
18Maria BengtssonLånghundra IF58:35+22:3713:18
19Hanna BerglundOK Kåre59:25+23:2713:30
20Amelie EkströmOK Kåre1:00:52+24:5413:49
21Ronja de BoerNyköpings OK1:01:12+25:1413:54
22Hanna GustafssonOK Kåre1:12:01+36:0316:22
23Lina FredrikssonKorsnäs IF OK1:12:35+36:3716:29
24Ebba LindmarkOK Hällen1:12:47+36:4916:32
Linnéa EngstedtTullinge SKej start
Sara TynongTullinge SKej start

H16

5 200 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar SandbergSäterbygdens OK38:227:22
2Harald LarssonHagaby GOIF39:47+1:257:39
3Fredrik WigertzLånghundra IF40:16+1:547:44
4Fredrik MalmforsOK Denseln42:37+4:158:11
4Emil AnderssonTullinge SK42:37+4:158:11
6Andreas ZeijlonOK Hällen43:42+5:208:24
7Andreas HultqvistTullinge SK44:06+5:448:28
8Niklas SundqvistTullinge SK44:22+6:008:31
9Joel PetterssonTullinge SK46:38+8:168:58
10Fredrik RegbornHagaby GOIF47:26+9:049:07
11Oliver NilssonNyköpings OK47:37+9:159:09
12Emil ÅbergKorsnäs IF OK49:13+10:519:27
13Hugo LindellLånghundra IF50:20+11:589:40
14Martin EngmanOK Denseln50:35+12:139:43
15Daniel BengtssonTullinge SK50:47+12:259:45
16Fredrik TegströmLinköpings OK51:46+13:249:57
17David BjörelindJärla Orientering52:01+13:3910:00
18Emil WippJärla Orientering53:37+15:1510:18
19Mathias Myrefelt NorlingerSkarpnäcks OL53:42+15:2010:19
20Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF55:24+17:0210:39
21Arvid HenrikssonJärla Orientering56:33+18:1110:52
22Anton BlomdahlTullinge SK1:02:11+23:4911:57
23Kalle KarlssonGOIF Tjalve1:02:45+24:2312:04
24Jesper TibellLånghundra IF1:02:48+24:2612:04
25Daniel PoschSol Tranås1:10:32+32:1013:33
Måns Antman DebelsJärla Orienteringdiskvalificerad
Olle LindgrenKFUM Örebro OKdiskvalificerad
Max BerggrenOK Denselnej start

D14

3 700 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mai Ly SorriGOIF Tjalve33:449:07
2Jonna JungåkerKorsnäs IF OK34:14+0:309:15
3Julia ErikssonOK Kolmården35:02+1:189:28
4Agnes WestlundTrosabygdens OK37:06+3:2210:01
5Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering37:58+4:1410:15
6Tova OlssonGrycksbo IF OK40:35+6:5110:58
7Amanda BerggrenTullinge SK40:45+7:0111:00
8Ida TorbiörnssonJärla Orientering42:16+8:3211:25
9Märta SkogTullinge SK42:23+8:3911:27
10Stina GuståsLinköpings OK42:44+9:0011:32
11Tora WesterbergOK Kolmården43:50+10:0611:50
12Moa LindmarkOK Hällen44:09+10:2511:55
13Elin FältmanLeksands OK46:08+12:2412:28
14Jonna RamsellLeksands OK46:48+13:0412:38
15Moa HedegårdOK Kolmården47:09+13:2512:44
16Ebba LeicktTullinge SK49:07+15:2313:16
17Frida JunegardTullinge SK52:51+19:0714:17
18Jessica HallqvistMalungs OK Skogsmårdarna54:14+20:3014:39
19Mirjam DalénSala OK55:57+22:1315:07
20Emmy FredrikssonKorsnäs IF OK56:10+22:2615:10
21Agnes HektorJärla Orientering1:01:36+27:5216:38
22Hanna TynongTullinge SK1:02:45+29:0116:57
23Frida FredrikssonKorsnäs IF OK1:13:29+39:4519:51
24Noa-Ristin C LagerqvistGrycksbo IF OK1:28:01+54:1723:47
25Jonna ForsOK Grip1:35:08+1:01:2425:42
Camilla NyqvistJärla Orienteringej start

H14

3 800 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton ForsbergLånghundra IF26:216:56
2Ville JohanssonOK Kolmården30:25+4:048:00
3Jesper SjöblomSödertälje-Nykvarn OF30:34+4:138:02
4Gustaf SundbüeOK Hällen31:33+5:128:18
5Simon ImarkTullinge SK31:40+5:198:20
6Oskar EngmanNyköpings OK32:04+5:438:26
7Emil LjungemyrOK Kolmården33:24+7:038:47
8Olle AnderssonTullinge SK33:49+7:288:53
9Isac Von KrusenstiernaOK Kåre36:08+9:479:30
10Jonas GustafssonOK Kåre37:01+10:409:44
11Gustav EngmanOK Denseln37:53+11:329:58
12Victor ImarkTullinge SK38:05+11:4410:01
13Erik EngstedtTullinge SK38:37+12:1610:09
14Isak ÅbergKorsnäs IF OK39:38+13:1710:25
15Simon LarssonOK Hällen39:55+13:3410:30
16Gustav ÖhgrenKarlsbyhedens IK41:01+14:4010:47
17Olle SkogTullinge SK41:47+15:2610:59
18Jonathan PerssonKarlsbyhedens IK50:57+24:3613:24
19Simon Jansson-JärplingOK Klemmingen52:09+25:4813:43
20Alexander AlnessLånghundra IF52:56+26:3513:55
21Tobias BjernulfSundbybergs IK55:40+29:1914:38
22Eric DanielssonOK Kåre56:38+30:1714:54
23Rasmus MöllerArboga OK1:00:41+34:2015:58
Jacob MalmforsSkogspojkarnas OKej start

D12

2 700 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa WestbladOK Ravinen26:529:57
2Alva RingiOK Kåre27:24+0:3210:08
3Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre28:53+2:0110:41
4Johanna GuståsLinköpings OK30:13+3:2111:11
5Ronja JungåkerKorsnäs IF OK31:38+4:4611:42
6Jenny PerérsKorsnäs IF OK33:08+6:1612:16
7Frida ZeijlonOK Hällen37:17+10:2513:48
8Astrid HenrikssonJärla Orientering37:33+10:4113:54
9Ella OlssonGrycksbo IF OK37:35+10:4313:55
10Lova KlasérKorsnäs IF OK38:56+12:0414:25
11Nora HallJärla Orientering46:08+19:1617:05
12Heidi ForsOK Grip52:12+25:2019:20
Linnéa CarlssonOK Hällendiskvalificerad
Emma ErikssonOK Kolmårdenej start
Linnea NilssonNyköpings OKej start

H12

2 700 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludvig EkNyköpings OK21:398:01
2Carl CarlssonNyköpings OK21:42+0:038:02
3Albin AnderssonTullinge SK22:33+0:548:21
4Georg EklöwOK Södertörn28:00+6:2110:22
5Lukas TorbiörnssonJärla Orientering30:58+9:1911:28
6Johannes ÖhgrenKarlsbyhedens IK31:32+9:5311:40
7Sebastian ErikssonOK Hällen32:49+11:1012:09
8Kasper HöglundJärla Orientering33:10+11:3112:17
9Olle BerggrenTullinge SK34:53+13:1412:55
10Christoffer NyqvistJärla Orientering37:41+16:0213:57
11Jesper KarlssonGOIF Tjalve43:24+21:4516:04
12Axel KullbergLinköpings OK45:15+23:3616:45
13Thorsten SvenssonFinspångs SOK49:41+28:0218:24
Calle SönneJärla Orienteringdiskvalificerad
Nils OttossonGävle OKdiskvalificerad
Erik NordlundJärla Orienteringdiskvalificerad

D10

2 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove RingiOK Kåre42:2817:41
2Klara BolinTullinge SK43:33+1:0518:08
Beatrice ErikssonOK Hällendiskvalificerad
Matilda LarssonOK Hällendiskvalificerad
Lovisa WigertzLånghundra IFej start

H10

2 400 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid WesterbergOK Kolmården19:138:00
2Philip CarlssonNyköpings OK20:46+1:338:39
3Leo JohanssonOK Kolmården23:03+3:509:36
4Ludvig HolmqvistOK Tor23:40+4:279:51
5Fredrik GlänneforsSöders SOL Tyresö23:57+4:449:58
6Eric GustafssonOK Tor24:25+5:1210:10
7Casper HedarEskilstuna OL24:51+5:3810:21
8Albin FalkNyköpings OK26:48+7:3511:10
9Oliver HöglundJärla Orientering27:33+8:2011:28
10Samuel MalmforsSkogspojkarnas OK37:44+18:3115:43
11Anton BörjessonOK Måsen49:52+30:3920:46
12Tobias SjöstedtOK Måsen1:07:54+48:4128:17

D35

4 700 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kicki SkogTullinge SK35:157:30
2Maria MogensenOK Ravinen38:19+3:048:09
3Jenny Tirén BergOK Ravinen40:22+5:078:35
4Ulrika ForsbergOK Ravinen42:48+7:339:06
5Maria LybertOK Ravinen46:51+11:369:58
6Pernilla SvedinOK Rodhen49:45+14:3010:35
7Karin HallstenOK Ravinen1:02:59+27:4413:24

H35

7 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jacob BolinTullinge SK58:177:52
2Christian EnbergLinköpings OK58:59+0:427:58
3Mikael TjernbergTumba-Mälarhöjden OK1:01:28+3:118:18
4Anders KnutssonLinköpings OK1:15:20+17:0310:10
5Pontus JohnssonMatteus SI1:18:06+19:4910:33

D40

4 200 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Madelene AllmungsLeksands OK37:058:49
2Camilla EngelOK Ravinen38:01+0:569:03
3Anna-Lena LindströmSundsvalls OK39:27+2:229:23
4Barbara SvenssonFinspångs SOK39:57+2:529:30
5Thérès EricssonOK Ravinen40:00+2:559:31
6Kersti RingiOK Kåre40:04+2:599:32
7Carina HellgrenOK Ravinen40:28+3:239:38
8Agneta ErikssonOK Kolmården40:54+3:499:44
9Sofia WesterbergOK Kolmården41:00+3:559:45
10Carin RosénGustavsbergs OK43:33+6:2810:22
11Ann GranqvistOK Ravinen45:41+8:3610:52
12Kristina ForsOK Grip48:29+11:2411:32
13Heléne KlassonOK Ravinen52:21+15:1612:27
14Sara HektorJärla Orientering54:45+17:4013:02
15Weronica MorellOK Kåre54:48+17:4313:02
16Eva KindlundhTrosabygdens OK59:20+22:1514:07
17Ewa ScherlinSöders SOL Tyresö59:37+22:3214:11
Eva NygrenOK Ravinendiskvalificerad
Anna AlkevikSkogsluffarnas OKej start

H40

6 800 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan KarlssonOK Denseln46:266:49
2Mikael WesterbergOK Kolmården47:58+1:327:03
3Johan JakobssonOK Roslagen48:13+1:477:05
4Peter HöglundJärla Orientering50:36+4:107:26
5Markku SorriGOIF Tjalve53:45+7:197:54
6Thomas HöjsgaardLeksands OK54:23+7:577:59
7Erik BerggrenTullinge SK55:21+8:558:08
8Patrik LeicktTullinge SK56:06+9:408:15
9Fredrik EngmanOK Denseln56:13+9:478:16
10Rune LindströmSundsvalls OK1:00:13+13:478:51
11Peter ForsOK Grip1:01:38+15:129:03
12Hans PerssonOK Kolmården1:03:38+17:129:21
13Henrik LjungemyrOK Kolmården1:04:20+17:549:27
14Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF1:08:04+21:3810:00
Lars ÖhgrenKarlsbyhedens IKdiskvalificerad

D45

4 200 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yvonne AnderssonTullinge SK34:258:11
2Carina SandbergSäterbygdens OK38:45+4:209:13
3Anna Von KrusenstiernaOK Kåre42:06+7:4110:01
4Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK42:18+7:5310:04
5Lena SundqvistTullinge SK43:15+8:5010:17
6Anna Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF46:32+12:0711:04
7Mia GustafssonOK Kåre46:42+12:1711:07
8Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK47:18+12:5311:15
9Eva AlmOK Ravinen49:31+15:0611:47
10Åsa WestlundTrosabygdens OK51:37+17:1212:17
11Nina SchmidtTrollhättans SOK53:37+19:1212:45
12Lotta StenströmSträngnäs-Malmby OL57:01+22:3613:34
13Pirkko HammarströmOK Måsen58:11+23:4613:51
14Maria TibellLånghundra IF58:30+24:0513:55
15Anna Martin-MagnussonGOIF Tjalve59:31+25:0614:10
16Annika SundvallJärla Orientering1:01:54+27:2914:44
Lotta JungåkerKorsnäs IF OKdiskvalificerad

H45

6 300 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Conny ForsbergIF Thor40:586:30
2Rikard ImarkTullinge SK43:53+2:556:57
3Christer MorellOK Kåre45:07+4:097:09
4Hans SundqvistTullinge SK45:46+4:487:15
5Per SvenssonFinspångs SOK46:52+5:547:26
6Per CarlbergVallentuna-Össeby OL49:26+8:287:50
7Per GuståsLinköpings OK54:10+13:128:35
8Urban Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF55:22+14:248:47
9Anders SkogTullinge SK55:42+14:448:50
10Ola HenrikssonJärla Orientering56:05+15:078:54
11Patrik OttossonGävle OK56:42+15:449:00
12Per SandbergSäterbygdens OK56:44+15:469:00
13Nils AronssonOK Tisaren58:24+17:269:16
14Pedro LundquistLinköpings OK1:01:12+20:149:42
15Peter JäderfeldtOK Klemmingen1:02:56+21:589:59
16Arne JanssonOK Klemmingen1:03:18+22:2010:02
17Sven WigertzLånghundra IF1:04:34+23:3610:14
18Kent BörjessonOK Måsen1:07:07+26:0910:39
19Tomas BäckTrosabygdens OK1:08:03+27:0510:48
20Jan-Erik AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:09:40+28:4211:03
21Tomas LindgrenTrosabygdens OK1:15:02+34:0411:54
22Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:21:56+40:5813:00
23Nils EklöwSkogsluffarnas OK1:27:28+46:3013:53
24Jörgen DalénSala OK1:32:52+51:5414:44

D50

4 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LarssonSala OK40:369:54
2Britt-Marie ForsgrenOK Tisaren46:49+6:1311:25
3Carina FaxénLinköpings OK47:52+7:1611:40
4Anita KarlssonOK Södertörn48:45+8:0911:53
5Kristina HagfalkOK Hällen49:22+8:4612:02
6Annika DavidssonOK Klemmingen54:17+13:4113:14
7Lena HellströmOK Ravinen1:03:25+22:4915:28
8Madelene BjernulfSundbybergs IK1:12:12+31:3617:36
Helen GlänneforsSöders SOL Tyresödiskvalificerad

H50

5 900 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pär WestbladOK Ravinen45:067:38
2Håkan SchmidtTrollhättans SOK49:07+4:018:19
3Roger EngmanHagaby GOIF50:18+5:128:31
4Peter LundbergJärfälla OK51:10+6:048:40
5Anders LöfgrenJärfälla OK52:08+7:028:50
6Anders LarssonHagaby GOIF52:56+7:508:58
7Kjell KlaarSäterbygdens OK53:27+8:219:03
8Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK1:07:30+22:2411:26
9Håkan TärnrotHellas Orientering1:09:43+24:3711:48
10Dag SundinSträngnäs-Malmby OL1:10:04+24:5811:52
11Pelle HöökKöping-Kolsva OK1:18:01+32:5513:13
12Kjell BengtssonTullinge SK1:24:52+39:4614:23
13Tomas BjörelindJärla Orientering1:28:04+42:5814:55
Mats JönssonKorsnäs IF OKdiskvalificerad
Anders WinaldHellas Orienteringej start
Johan PalmgrenTäby OKej start

D55

3 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vivianne LindstamSol Tranås53:2213:41
2Monika SvärdOK Klemmingen58:55+5:3315:06
3Anette RagvaldVingåkers OK59:31+6:0915:15
4Margareta ErikssonOK Klemmingen1:13:40+20:1818:53
5Evamarie LundahlIF Hagen1:14:31+21:0919:06
6Gerd HagströmGOIF Tjalve1:16:39+23:1719:39

H55

5 200 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL45:138:41
2Per Ove WallénTäby OK45:41+0:288:47
3Kent GranqvistVästerviks OK47:10+1:579:04
4Lars ForsstedtSöders SOL Tyresö52:05+6:5210:00
5Mats JohanssonSödertälje-Nykvarn OF52:25+7:1210:04
6Anders RunanderTrosabygdens OK56:17+11:0410:49
7Anders ErikssonIF Hagen56:26+11:1310:51
8Leif EfraimssonMotala AIF OL57:56+12:4311:08
9Kjell ErikssonStjärnorps SK58:25+13:1211:14
10Hans EkGOIF Tjalve1:01:02+15:4911:44
11Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:08:34+23:2113:11
12Hans RagvaldVingåkers OK1:08:44+23:3113:13
13Jan LindgrenOK Södertörn1:10:31+25:1813:33
Roy FranssonÄrla IFej start

D60

3 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helen TörnrosTumba-Mälarhöjden OK54:2013:55
2Anna BlomgrenTullinge SK55:01+0:4114:06
3Louise-Marie NilssonOK Klemmingen57:06+2:4614:38
4Kerstin FrencknerSödertälje-Nykvarn OF58:01+3:4114:52
5Britt-Marie AldénOK Kolmården59:23+5:0315:13
6Ulla LindellOK Hällen1:12:07+17:4718:29
Kerstin BlomOK Kolmårdenej start

H60

4 600 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pär EricssonLinköpings OK39:258:34
2Ingemar GardSöders SOL Tyresö39:32+0:078:35
3Gunnar EhnTullinge SK40:54+1:298:53
4Åke WansölinSöders SOL Tyresö41:18+1:538:58
5Göran DavidssonOK Klemmingen42:33+3:089:15
6Göran LarssonSala OK42:57+3:329:20
7Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn45:59+6:349:59
8Ulf KjellinOK Hedströmmen47:31+8:0610:19
9Sune SisellOK Södertörn49:19+9:5410:43
10Runar AldénOK Kolmården49:50+10:2510:50
11Göran SvärdOK Klemmingen51:23+11:5811:10
12Ingemar LindqvistSnättringe SK52:06+12:4111:19
13Clas-Göran HerrgårdTäby OK52:57+13:3211:30
14Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF53:00+13:3511:31
15Ove JohanssonOK Kolmården56:32+17:0712:17
16Lars MårsellSödertälje-Nykvarn OF56:43+17:1812:19
17Gunnar EnbergMålilla OK57:32+18:0712:30
18Peter HagströmGOIF Tjalve57:35+18:1012:31
19Torgny FaxénLinköpings OK1:03:16+23:5113:45
20Tord FranssonMotala AIF OL2:04:09+1:24:4426:59
Gunnar MunkteliusSurahammars SOKej start

D65

2 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnel GranqvistNynäshamns OK38:2113:13
2Maria EhnTullinge SK39:40+1:1913:40
3Gun Inger SahlbergLånghundra IF40:15+1:5413:52
4Margareta TidmanOK Kolmården1:00:39+22:1820:54
5Solveig TjernbergSödertälje IF1:01:26+23:0521:11

H65

4 200 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer SandhOK Roxen37:318:55
2Ingemar MagnussonBoxholm-Mjölby OL38:29+0:589:09
3Ingvar SvenssonBjursås OK41:02+3:319:46
4Nils SjödinGOIF Tjalve46:05+8:3410:58
5Kjell NilssonOK Klemmingen50:17+12:4611:58
6Bo AnderssonMatteus SI51:52+14:2112:20
7Bertil WahlqvistIFK Norrköpings OK52:26+14:5512:29
8Hans SahlbergLånghundra IF53:31+16:0012:44
9Jan BojlingSolna OK55:42+18:1113:15
10Ingemar GustafssonOK Tjärnen56:19+18:4813:24
Roland AlsénOK Roxenej start

H70

4 100 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil EngmanIFK Norrköpings OK49:1712:01
2Håkan SjökvistSöders SOL Tyresö52:38+3:2112:50
3Johnny WallingeOK Kolmården54:07+4:5013:11
4Bengt KarlssonIFK Norrköpings OK57:56+8:3914:07
5Lennart KarlssonOK Grip59:42+10:2514:33
6Gösta LindmanFinspångs SOK1:00:39+11:2214:47
7Åke TidmanOK Kolmården1:03:16+13:5915:25
8Alf MattssonOK Kolmården1:03:56+14:3915:35
9Bo NorenvikOK Tor1:11:14+21:5717:22
Sune LindellOK Hällenej start

H75

2 900 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils JohanssonOK Tjärnen33:1011:26
2Olof RudinTumba-Mälarhöjden OK35:49+2:3912:21
3Ola KleistBoxholm-Mjölby OL36:46+3:3612:40
4Arne ÅhmanOK Klemmingen43:55+10:4515:08

Inskolning

2 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Lisen BäckTrosabygdens OKfullföljt
Linn JohnssonMatteus SIfullföljt
Emil KarlssonOK Hällenfullföljt
Joel LindgrenTrosabygdens OKfullföljt
Kajsa LjungbergTumba-Mälarhöjden OKfullföljt
Josef MalmforsSkogspojkarnas OKfullföljt
Claes NyqvistJärla Orienteringfullföljt

U1

2 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva SvenskTjällmo-Godegårds OK22:0210:29
2Miranda FredrikssonNyköpings OK33:00+10:5815:42
3Vera CarlssonOK Hällen33:49+11:4716:06
4Lina HolmqvistOK Tor34:12+12:1016:17
5Tyr PerssonFinspångs SOK37:01+14:5917:37

U3

2 700 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1William ScherlinSöders SOL Tyresö44:4516:34
2Elin VikerOK Kåre1:03:42+18:5723:35
Jonas EngstedtTullinge SKej start
Simon GustafssonOK Kåreej start

U4

3 700 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Isabelle G LagerqvistGrycksbo IF OKej start

Öppen 1

2 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak AnängenNyköpings OK36:5015:20
2Olle RingiOK Kåre40:11+3:2116:44
3Kerstin LjungemyrOK Kolmården44:36+7:4618:35
4Sven SjökvistOK Måsen48:02+11:1220:00
5Sebastian SjökvistOK Måsen1:07:23+30:3328:04

Öppen 2

2 700 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie ErikssonLinköpings OK32:0211:51
2Karolina OlssonGrycksbo IF OK40:11+8:0914:52
3Wilhelm AlnessLånghundra IF40:26+8:2414:58
4Filip ÅrnfeltLinköpings OK41:19+9:1715:18
5Anna KullbergLinköpings OK41:50+9:4815:29
6Elin KarlssonGOIF Tjalve51:20+19:1819:00
7Heidi BjerkhaugOK Ravinen52:06+20:0419:17
8Niklas KronhelmOK Måsen52:25+20:2319:24
9Annica KarlssonGOIF Tjalve1:03:04+31:0223:21
10Fredrik LarssonKlubblös1:30:27+58:2533:30

Öppen 4

3 400 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon MartinssonOK Klemmingen43:5512:55
2Katinka SvedbergOK Ravinen49:23+5:2814:31
3Sven IreståhlSol Tranås50:58+7:0314:59
4Karolin JanssonOK Måsen51:55+8:0015:16
5Inga HolmströmOK Milan53:00+9:0515:35
6Magnus NilssonIFK Lidingös Skid o OK57:23+13:2816:52
7Johan KjellenKlubblös58:09+14:1417:06
8Peter AhlstrandOK Måsen1:00:11+16:1617:42
9Mikael AxelssonSol Tranås1:03:57+20:0218:48
10Helen AnderssonBoxholm-Mjölby OL1:04:33+20:3818:59
11Mimmi WestbladOK Ravinen1:09:59+26:0420:35
12Pia WestlinOK Måsen1:21:34+37:3923:59
13Ebba HedegårdOK Kolmården1:22:27+38:3224:15
14Morris AhlstrandOK Måsen1:26:36+42:4125:28
15Margaretha NylundOK Södertörn1:34:55+51:0027:55
Petter BjörklénSol Tranåsdiskvalificerad

Öppen 5

3 800 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik KjellgrenHammarkinds OK36:049:29
2Julia EdströmSundsvalls OK37:43+1:399:55
3Robin ErnebySurahammars SOK38:12+2:0810:03
4Mikael RingiOK Kåre39:55+3:5110:30
5Björn LindgrenKFUM Örebro OK40:33+4:2910:40
6Linda EdströmSundsvalls OK41:10+5:0610:50
7Mats KarlssonGOIF Tjalve42:23+6:1911:09
8Jesper HedarEskilstuna OL42:46+6:4211:15
9Marie HedarEskilstuna OL42:49+6:4511:16
10Inger GuståsLinköpings OK43:34+7:3011:27
11Maja EngesLeksands OK45:19+9:1511:55
12Kristin RamsellLeksands OK49:25+13:2113:00
13Birgitta HenrikssonJärla Orientering49:50+13:4613:06
14Rolf LindblomOK Klemmingen50:23+14:1913:15
15Åsa NylanderOK Kåre51:39+15:3513:35
16Gunnar BramstenSundbybergs IK52:26+16:2213:47
17Ewert EngstedtTullinge SK54:30+18:2614:20
18Gitte JutvikTrosabygdens OK1:02:32+26:2816:27
19Rickard ArvidssonKlubblös1:03:55+27:5116:49
20Sven AnderssonOK Hällen1:04:47+28:4317:02
21Camilla LarssonOK Hällen1:09:21+33:1718:15

Öppen 6

5 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristoffer PetterssonOK Hällen53:1610:14
2Markus WestbladOK Ravinen53:59+0:4310:22
3Mattias ZeijlonOK Hällen1:05:11+11:5512:32
4Mats-Ola ÖbergSundbybergs IK1:38:31+45:1518:56
5Thomas RimhagenLinköpings OK1:47:15+53:5920:37
6Elin RimhagenLinköpings OK1:47:18+54:0220:38

Öppen 7

2 900 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan SundbüeOK Hällen26:169:03
2Royne MyrmanNyköpings OK26:17+0:019:03
3Kristoffer JanssonOK Måsen26:39+0:239:11
4Ronnie DahlgrenGustavsbergs OK27:29+1:139:28
5Maria KlamfeltTibro OK28:56+2:409:58
6Maria GunnarssonOK Hällen29:43+3:2710:14
7Carina KaleredSkogspojkarnas OK30:33+4:1710:32
8Ann BergmanOK Ravinen32:48+6:3211:18
9Mats NordbrödenJärla Orientering33:07+6:5111:25
10Dan WesterJärla Orientering33:12+6:5611:26
11Johanna SarenmarkLeksands OK33:17+7:0111:28
12Karin LöfgrenJärfälla OK33:30+7:1411:33
13Reneé LinderNyköpings OK34:57+8:4112:03
14Jürgen LindmarkOK Hällen35:04+8:4812:05
15Kenneth AlnessLånghundra IF35:36+9:2012:16
16Britta EklundTrosabygdens OK39:59+13:4313:47
16Jörgen HolmströmOK Milan39:59+13:4313:47
18Göran EklundTrosabygdens OK40:07+13:5113:50
19Sara MagnussonOK Måsen40:29+14:1313:57
20Andreas MagnussonOK Måsen42:04+15:4814:30
21Linus BacklundOK Hällen42:16+16:0014:34
22Louise BergströmNyköpings OK42:34+16:1814:40
23Bengt-Olof KaskOK Tisaren43:12+16:5614:53
24Lena KarlssonOK Måsen44:47+18:3115:26
25Weronica BäckTrosabygdens OK46:50+20:3416:08
26Lotten LundebergOK Södertörn47:05+20:4916:14
27Maria ErikssonOK Måsen48:01+21:4516:33
28Britten PerssonFinspångs SOK51:46+25:3017:51
29Per-Åke NorbergOK Hällen54:07+27:5118:39
30Erik BjernulfSundbybergs IK54:15+27:5918:42

Öppen 8

5 200 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna32:316:15
2Espen Hultgren WeltzienJärla Orientering34:02+1:316:32
3Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna34:24+1:536:36
4Oskar CarlborgOK Hällen36:06+3:356:56
5Lena NordlundLeksands OK42:15+9:448:07
6Niklas WansölinOK Ravinen43:41+11:108:24
7Anders SundbladOK Måsen44:25+11:548:32
8Johan HammarströmOK Måsen45:08+12:378:40
9Johan KammargårdenBjörkfors GOIF46:00+13:298:50
10Stefan LjungbergIFK Tumba SOK46:39+14:088:58
11Simon MellinSundbybergs IK46:51+14:209:00
12Peter EjdemoOK Kåre47:03+14:329:02
13Anna HaglundLeksands OK47:52+15:219:12
14Göran KarlssonOK Hällen48:01+15:309:14
15Anna-Karin Dovåker-LissLeksands OK48:35+16:049:20
16Jan GlevénJärla Orientering48:39+16:089:21
17Stefan JonssonMalungs OK Skogsmårdarna48:50+16:199:23
18Björn CarlssonOK Hällen49:26+16:559:30
19Anders ÖnerudOK Ravinen53:30+20:5910:17
20Anna AlgotsonOK Tylöskog53:38+21:0710:18
21Stefan WestlinOK Måsen55:54+23:2310:45
22Kjell EriksonSträngnäs-Malmby OL56:50+24:1910:55
23Johan ÅqvistTjällmo-Godegårds OK57:57+25:2611:08
24Erik MalmforsSkogspojkarnas OK58:05+25:3411:10
25Sara ForsbergOK Kolmården58:24+25:5311:13
26Rasmus BäckTrosabygdens OK1:00:25+27:5411:37
27Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK1:00:31+28:0011:38
28Joakim GustafssonFinspångs SOK1:01:06+28:3511:45
29Erik SchuetzRocky Mountin Orienteering Clu1:02:13+29:4211:57
30Marianne CarlbergVallentuna-Össeby OL1:03:49+31:1812:16
31Håkan SvahnOK Ravinen1:08:07+35:3613:05
32Anna JonssonAlmby IK1:17:26+44:5514:53
Gorm Halberg-LangeSkogsluffarnas OKdiskvalificerad
Linda LindkvistLeksands OKdiskvalificerad

Öppen 9

7 400 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle BoströmJärla Orientering48:426:34
2Johan LindbergMalungs OK Skogsmårdarna52:52+4:107:08
3Jonas BäckströmMalungs OK Skogsmårdarna1:01:14+12:328:16
4Mikael KindbornOK Hällen1:07:42+19:009:08
5Roman BondarenkoMalungs OK Skogsmårdarna1:10:04+21:229:28
6Charlotte LindkvistLeksands OK1:15:41+26:5910:13
7Markus HederskogMalungs OK Skogsmårdarna1:15:57+27:1510:15
8Martin HederskogMalungs OK Skogsmårdarna1:16:30+27:4810:20
9Vladimir TregubovMalungs OK Skogsmårdarna1:24:14+35:3211:22
10Claes AnderssonTullinge SK1:28:26+39:4411:57
Christian ErikssonLinköpings OKdiskvalificerad
David HealyJärla Orienteringdiskvalificerad

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Orienteringsmagasinet 1 kr
World Maze Race
Hallands 3 dagars