Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norrlandsmästerskap Sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norrlandsmästerskap Sprint
Arrangörsorganisation: OK Hammaren
Datum: fredag 12 augusti 2011

D21 Elit

2 620 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena GillgrenStora Tuna OK14:355:33
2Sofia TörnqvistAlfta-Ösa OK15:27+0:525:53
3Åsa LindqvistUmeå OK15:29+0:545:54
4Maria JonssonSundsvalls OK15:33+0:585:56
5Michaela HallqvistMalungs OK Skogsmårdarna16:04+1:296:07
6Charlotta BergqvistGävle OK16:06+1:316:08
7Johanna HallbergUmeå OK17:45+3:106:46
8Christine SisellGävle OK18:38+4:037:06
9Ingela ErikssonGävle OK19:08+4:337:18
10Jill JohanssonSundsvalls OK22:58+8:238:45

H21 Elit

3 030 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper LysellRehns BK13:374:29
2Lukas PetersonIFK Umeå14:09+0:324:40
3Albin RidefeltOK Linné14:59+1:224:56
4Samuel AnderssonIFK Umeå15:04+1:274:58
5Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna15:20+1:435:03
6Lasse JanssonGävle OK15:52+2:155:14
7Olov VikströmSundsvalls OK15:55+2:185:15
8Olov EricsonRehns BK16:04+2:275:18
9Hans PerssonGävle OK16:05+2:285:18
10Karl-Johan WestbergOK Tranan16:07+2:305:19
11Tomas AlbinssonOK Österåker16:43+3:065:31
12Erik SisellGävle OK16:44+3:075:31
13Martin HederskogMalungs OK Skogsmårdarna16:48+3:115:32
14Henrik JohanssonUmeå OK17:23+3:465:44
15Jan MobergGävle OK18:19+4:426:02
16Henrik FröjdRehns BK19:15+5:386:21
Anton LifRehns BKdiskvalificerad
Jakob OdebladIFK Umeåej start

D20 Elit

2 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin AnderssonOK Nolaskogsarna13:485:45
2Maria NordströmGävle OK14:42+0:546:07
3Ann-Sofi KarlssonUmeå OK14:54+1:066:12
4Ida WillénÖstersunds OK17:50+4:027:25
5Sanna RönnlundUmeå OK18:17+4:297:37
6Evelina WallentinÖstersunds OK18:23+4:357:39
Linn GrällsOK Kåreej start
Joline IngelssonOK Hammarenej start

H20 Elit

2 850 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak LundgrenUmeå OK16:225:44
2Erik ToomingasSundsvalls OK16:23+0:015:44
3Tage NordbergBergnäsets AIK17:15+0:536:03
4Johan KorsmanUmeå OK17:48+1:266:14
5Jonas SundellUmeå OK18:32+2:106:30
6Svante PerssonSöderhamns OK19:19+2:576:46

D18 Elit

2 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erica EdmanKorsnäs IF OK14:306:02
2Sofia NilssonUmeå OK15:33+1:036:28
3Tina SelinHägglunds IoFK15:47+1:176:34
4Linnea MalmbergStora Tuna OK16:04+1:346:41
5Elina MikaelssonOK Nolaskogsarna16:26+1:566:50
6Johanna NäslundOK Nolaskogsarna16:40+2:106:56
7Matilda JonssonForsa OK17:38+3:087:20
8Erica JissbackeGävle OK23:05+8:359:37

H18 Elit

2 850 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrik NordbergBergnäsets AIK13:494:50
2Erik BomanGävle OK14:06+0:174:56
3Albin SjöhedGävle OK14:37+0:485:07
4Jonas LarsonBergnäsets AIK14:47+0:585:11
5Charlie StoltRehns BK15:19+1:305:22
6Anders JohanssonRehns BK15:43+1:545:30
7Erik MagnussonOK Nolaskogsarna16:12+2:235:41
8Anders SjöbomNjurunda OK16:59+3:105:57
9Olov JohanssonUmeå OK17:09+3:206:01
10Joakim NordlingSundsvalls OK17:36+3:476:10
Anders VedinSundsvalls OKej start
Gunnar HolmgrenBergnäsets AIKej start

D16

2 210 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sandrine MüllerGävle OK12:395:43
2Kristin OlovssonRehns BK14:07+1:286:23
3Elina RönnlundStöcksjö IS14:52+2:136:43
4Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarna16:16+3:377:21
5Ida SundströmOK Renen16:19+3:407:22
6Stina WidmarkOK Storsjön16:41+4:027:32
7Kristin BomanGävle OK16:46+4:077:35
8Stina MagnussonOK Nolaskogsarna17:01+4:227:41
9Hanna AspforsStora Tuna OK17:25+4:467:52
10Johanna CavallinValbo AIF17:41+5:028:00
11Lina ÅhlundOK Nolaskogsarna17:48+5:098:03
12Jorunn LindströmSundsvalls OK17:50+5:118:04
13Stina NilssonUmeå OK18:09+5:308:12
14Sigrid HolmgrenOK Renen18:22+5:438:18
15Elina Von KrusenstiernaOK Kåre18:34+5:558:24
16Stina ÅströmSundsvalls OK20:16+7:379:10
17Susanne NilssonOK Renen23:36+10:5710:40
18Sanna WassbrinkVK Uvarna26:25+13:4611:57
Ellen SjögrenSundsvalls OKej start
Hanna GustafssonOK Kåreej start
Lina FredrikssonKorsnäs IF OKej start
Johanna SjölundSundsvalls OKej start
Frida EdmanKorsnäs IF OKej start

H16

2 600 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1William ErikssonHögåkers OK12:334:49
2Simon HectorSnättringe SK12:48+0:154:55
3Kevin StåhlJärbo OK13:30+0:575:11
4Sixten WalheimRobertsfors IK13:49+1:165:18
5Filip IvarssonOK Hammaren13:54+1:215:20
6Oscar WestinVittjärvs IK14:20+1:475:30
7Marcus WiklanderHögåkers OK14:47+2:145:41
8Andreas LjungJärbo OK15:04+2:315:47
9Johan NordinSundsvalls OK15:40+3:076:01
10Gustav HenrikssonKorsnäs IF OK16:18+3:456:16
11Anders SvahnOK Hammaren16:25+3:526:18
12Jesper JissbackeGävle OK16:40+4:076:24
13Felix KarsboAlfta-Ösa OK17:08+4:356:35
14Lars SjöbomNjurunda OK17:12+4:396:36
15Viktor NordlingSundsvalls OK17:22+4:496:40
Fredrik HammarlundOckelbo OKej start
Petter AnderssonOckelbo OKej start
Jonathan HelinOckelbo OKej start
Kalle JohanssonOK Hammarenej start

D14

1 930 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonna JungåkerKorsnäs IF OK12:586:43
2Stina NordinSundsvalls OK13:11+0:136:49
3Hanna HugossonSundsvalls OK13:24+0:266:56
4Jessica HallqvistMalungs OK Skogsmårdarna13:44+0:467:06
5Johanna HenrikssonJärbo OK15:56+2:588:15
6Johanna BörjessonStorviks IF17:19+4:218:58
7Frida FredrikssonKorsnäs IF OK19:04+6:069:52
8Jennie BörjessonStorviks IF19:49+6:5110:16
9Ellen PerssonSöderhamns OK20:10+7:1210:26
Emmy FredrikssonKorsnäs IF OKdiskvalificerad

H14

2 130 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johannes RidefeltOK Linné13:226:16
2Simon SjöbergGävle OK14:26+1:046:46
3Oscar SundlöfTimrå SOK14:28+1:066:47
4Alexander HörnquistHägglunds IoFK14:35+1:136:50
5Andreas SandbergTimrå SOK14:44+1:226:55
6Erik HanssonHärnösands OK15:09+1:477:06
7Mårten OlssonGävle OK17:02+3:407:59
8Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna17:42+4:208:18
9Lars OlovssonRehns BK18:47+5:258:49
10Jonathan PerssonKarlsbyhedens IK18:48+5:268:49
11Viktor IvarssonOK Hammaren19:11+5:499:00
12Axel EnglundTimrå SOK22:26+9:0410:31
13Thure ErikssonGävle OK24:22+11:0011:26
Marcus SelinHägglunds IoFKdiskvalificerad
Erik OlssonGävle OKej start

D12

1 680 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronja JungåkerKorsnäs IF OK9:315:39
2Jenny WegebroUmeå OK11:07+1:366:37
3Tove FlodmanOK Hammaren14:16+4:458:29
3Frida HectorSnättringe SK14:16+4:458:29
5Ronja HuggForsa OK15:10+5:399:01
6Beatrice HörnquistHägglunds IoFK16:16+6:459:40
7Ellen SkoogOK Hammaren16:49+7:1810:00
8Ann JohanssonSundsvalls OK16:53+7:2210:02
9Else HolmgrenBergnäsets AIK17:19+7:4810:18
10Frida VikströmSundsvalls OK18:09+8:3810:48
11Fanny ÖstergårdOK Hammaren18:25+8:5410:57
12Hanna KjellinForsa OK20:16+10:4512:03
13Frida CavallinValbo AIF35:18+25:4721:00

H12

1 680 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Theodor ErikssonGävle OK11:256:47
2Nils OttossonGävle OK12:06+0:417:12
3Rasmus TäckOK Hammaren12:08+0:437:13
4Måns HolmgrenOK Hammaren13:21+1:567:56
5Simon DahlbergOK Nolaskogsarna13:45+2:208:11
6Albin WallinJärbo OK14:28+3:038:36
7Nils KangasOK Hammaren14:37+3:128:42
8Karl FredrikssonKorsnäs IF OK15:48+4:239:24
9Lukas KarsboAlfta-Ösa OK19:19+7:5411:29
10Viktor WallinKorsnäs IF OK20:10+8:4512:00

D10

1 340 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie FröjdSundsvalls OK8:166:10
2Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna8:47+0:316:33
3Therese NilssonOK Österåker10:04+1:487:30
4Cecilia HectorSnättringe SK11:38+3:228:40
Ebba OttosonGävle OKdiskvalificerad
Elsa WallinJärbo OKdiskvalificerad

H10

1 340 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob SjöbergGävle OK7:175:26
2Daniel StåhlJärbo OK7:35+0:185:39
3Linus TäckOK Hammaren7:42+0:255:44
4Isak ErikssonOK Nolaskogsarna8:55+1:386:39
5Erik FlodmanOK Hammaren8:59+1:426:42
6Alfred LiljeströmGävle OK9:37+2:207:10
7Seth BorglundHärnösands OK9:57+2:407:25
8Oskar VikströmSundsvalls OK12:44+5:279:30

D35

2 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin WallinJärbo OK17:017:05
2Anna FredrikssonKorsnäs IF OK23:24+6:239:45

H35

2 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars WallinJärbo OK21:328:16

D40

2 210 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa BäckstrandHudiksvalls OK16:117:19
2Lena DahlbergOK Nolaskogsarna21:45+5:349:50
3Eva FredrikssonKorsnäs IF OK22:58+6:4710:23
4Marita SöderlindHägglunds IoFK23:47+7:3610:45
5Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK25:51+9:4011:41
6Catrin StenehällGävle OK27:20+11:0912:22
Izabell BirklinOK Kåreej start

H40

2 600 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf FredrikssonKorsnäs IF OK15:205:53
2Rune LindströmSundsvalls OK16:46+1:266:26
3Niclas NilssonOK Österåker16:52+1:326:29
4Tony StåhlJärbo OK17:11+1:516:36
5Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK17:25+2:056:41
6Pierre StrömbergHudiksvalls OK18:16+2:567:01
7Stefan WassbrinkVK Uvarna18:24+3:047:04
8Erik BorglundHärnösands OK20:01+4:417:41
9Bo SandbergTimrå SOK21:51+6:318:24
Torbjörn PetterssonGävle OKdiskvalificerad
Peter EdmanKorsnäs IF OKej start

D45

1 930 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna Von KrusenstiernaOK Kåre15:137:53
2Lotta JungåkerKorsnäs IF OK15:53+0:408:13
3Mia GustafssonOK Kåre16:29+1:168:32
4Ylva NilssonOK Renen19:19+4:0610:00
Anna KnappSundsvalls OKdiskvalificerad

H45

2 620 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter WestinVittjärvs IK15:035:44
2Anders JönssonOK Triangeln15:52+0:496:03
3Jörgen HectorSnättringe SK16:00+0:576:06
4Thomas JohanssonSundsvalls OK16:30+1:276:17
5Patrik OttossonGävle OK16:49+1:466:25
6Anders L OlssonGävle OK16:55+1:526:27
6Jonas HolmgrenOK Hammaren16:55+1:526:27
8Tommy FröjdSundsvalls OK17:55+2:526:50
9Lars GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna20:10+5:077:41
10Christer MikaelssonHusums IF OK20:30+5:277:49
11Peter SjöbomNjurunda OK26:46+11:4310:12
Anders RönnlundJärbo OKdiskvalificerad
Olle NordinOslättforspojkarnas IKej start

D50

1 930 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela JohanssonUmeå OK16:008:17
2Marie FröjdRehns BK18:01+2:019:20
3Eva WalheimRobertsfors IK19:15+3:159:58
4Birgitta WinbladRehns BK20:02+4:0210:22
5Marianne ÅhlströmOK Storsjön21:08+5:0810:56
6Vivianne EdblomHägglunds IoFK29:15+13:1515:09

H50

2 850 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats JönssonKorsnäs IF OK16:215:44
2Per MagnussonOK Nolaskogsarna16:53+0:325:55
3Tommy BergerGävle OK16:58+0:375:57
4Peter RidefeltOK Linné17:30+1:096:08
5Lars GustafssonOK Kåre17:56+1:356:17
6Svante LindgrenKorsnäs IF OK18:46+2:256:35
7Uno JohanssonSundsvalls OK18:50+2:296:36
8Richard HolmgrenBergnäsets AIK19:07+2:466:42
9Bo BörjessonStorviks IF19:15+2:546:45
10Leif BylarsForsa OK19:54+3:336:58
11Per-Åke BladhForsa OK20:58+4:377:21
12Per HanssonHärnösands OK24:31+8:108:36
13Göran HedmanValbo AIF25:23+9:028:54
Lars-Olof NordbergBergnäsets AIKdiskvalificerad

D55

1 630 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Katarina KvickForsa OK16:2610:04
2Kerstin SundbergOK Kåre17:16+0:5010:35

H55

2 210 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas EricsonAlfta-Ösa OK12:525:49
2Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK15:47+2:557:08
3Per Erik FogelOK Kåre16:24+3:327:25
4Tomas FalkGävle OK16:56+4:047:39
5Tommy ÖsthLjusdals OK17:22+4:307:51
6Lennart PerssonSöderhamns OK18:09+5:178:12
7Sven-Erik LevinTierps SOK21:23+8:319:40
8Lennart WinbergHudiksvalls OK22:33+9:4110:12
Anders FriesUmeå OKej start

D60

1 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF16:049:51
2Barbro EdströmKovlands IF17:09+1:0510:31
3Christina FlordalLjusdals OK21:00+4:5612:53
4Rosita BlidefalkOK Nipan33:40+17:3620:39

H60

2 130 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ove ÅbergStorviks IF14:536:59
2Staffan VestbomOckelbo OK15:49+0:567:25
3Matts EngvallBodens BK16:19+1:267:39
4Anders WindlingHärnösands OK16:27+1:347:43
5Erik BromanAlfta-Ösa OK19:25+4:329:06

D65

1 630 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena TimnerUmeå OK22:0513:32
2Laila NäslundTimrå SOK27:01+4:5616:34
3Elke Wilke-GüntherTierps SOK29:57+7:5218:22
4Monica KrigOK Nipan36:01+13:5622:05
Elvy PetersonSundsvalls OKdiskvalificerad

H65

1 930 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Owe EdströmKovlands IF13:276:58
2Elis ÅbergStorviks IF14:17+0:507:24
3Stig BlidefalkOK Nipan14:38+1:117:34
4Ingvar SvenssonBjursås OK15:19+1:527:56
5Sven Gustav DahlbergStorviks IF16:34+3:078:35
6Åke HöglundTimrå SOK17:32+4:059:05
7Ove PetersonSundsvalls OK19:55+6:2810:19
8Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK23:54+10:2712:23
9Bo DanmoDomnarvets GOIF29:32+16:0515:18

D70

1 280 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgit GunnarssonKramfors-Alliansen17:2713:37
2Anne-Marie ByströmSidensjö IK18:09+0:4214:10
3Anita AspOckelbo OK18:47+1:2014:40

H70

1 630 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav KrigOK Nipan14:298:53
2Torsten WestmanOK Nolaskogsarna17:39+3:1010:49
3Sten ErikssonOK Branten19:32+5:0311:59
4Hans GunnarssonKramfors-Alliansen20:31+6:0212:35
5Karl-åke DahlgrenSvärdsjö IF25:57+11:2815:55
Karl-Erik JonssonOK Nolaskogsarnadiskvalificerad
Hans MårtenssonDalaportens OLdiskvalificerad
Olle NäslundTimrå SOKdiskvalificerad

H75

1 630 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1John BerglundAlfta-Ösa OK22:3413:50
2Gunnar TimnerUmeå OK22:45+0:1113:57
3Tord LindValbo AIF23:13+0:3914:14
4Bengt LarssonKovlands IF24:19+1:4514:55
5Thorsten JohanssonLångvikens OK30:27+7:5318:40
Lars LindKramfors-Alliansendiskvalificerad

Inskolning

1 220 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Samel AspforsOK Hammarenfullföljt
Sara BorlundHärnösands OKfullföljt
Axel ErikssonStora Tuna OKfullföljt
Melvin FredrikssonKorsnäs IF OKfullföljt
Cornelia HörnkquistHägglunds IoFKfullföljt
Jonas NäslundHägglunds IoFKfullföljt
Diana SundlöfTimrå SOKfullföljt
Agnes WallinKorsnäs IF OKfullföljt
Sara WallinKorsnäs IF OKfullföljt
Albin BjörkOK Hammarendiskvalificerad
Hjalmar SjöbergOK Hammarendiskvalificerad

U1

1 220 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malte AlbinssonOK Österåker11:569:46
2Linus NilssonOK Österåker14:30+2:3411:53
3Zebastian JönssonOK Triangeln22:44+10:4818:38

Öppen 1

1 340 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias JonssonForsa OK12:159:08

Öppen 4

2 130 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan AnderssonGävle OK13:526:30
2Sophie CavallinValbo AIF19:14+5:229:01
3Lars-Erik LiljeströmGävle OK19:46+5:549:16
4Helena LiljeströmGävle OK19:47+5:559:17
5Cecilia EnglundTimrå SOK19:56+6:049:21
6Ann-Sofie TäckOK Hammaren23:29+9:3711:01
7Lena NilssonOK Österåker26:06+12:1412:15
8Elin ForslundSöderhamns OK35:21+21:2916:35

Öppen 8

2 400 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob EnmarkGävle OK12:105:04
2Staffan ErikssonStora Tuna OK12:45+0:355:18
3Jan SjöhedGävle OK14:32+2:226:03
4Karl-Erik EngblomValbo AIF15:44+3:346:33
5Göran NordströmGävle OK16:43+4:336:57
6Emil DöhlMalungs OK Skogsmårdarna17:31+5:217:17
7Stephan AspforsDomnarvets GOIF17:48+5:387:25
8Westbom CarolineOK Österåker18:04+5:547:31
9Klas LindgrenKorsnäs IF OK19:02+6:527:55
10Mattias BorgGävle OK23:47+11:379:54
11William NilssonOK Tranan30:04+17:5412:31

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser