Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Hälsingehelg, dag 3, Forsarännet, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Hälsingehelg, dag 3, Forsarännet, lång
Arrangörsorganisation: Forsa OK
Datum: lördag 27 maj 2017

D21

7 170 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecka LindbergOK Roslagen1:07:069:21
2Lovisa PerssonOK Tisaren1:09:08+2:029:38
3Inga KazlauskaiteOK Linné1:11:48+4:4210:00
4Helena ForsbergSkogslöparna1:15:51+8:4510:34
5Linnéa ClaesdotterIFK Lidingö SOK1:16:39+9:3310:41
6Karin FägerlindCentrum OK1:32:22+25:1612:52
7Charlotte LindkvistLeksands OK1:34:35+27:2913:11
8Lena ÖhmanCentrum OK1:40:50+33:4414:03
9Henny SamuelssonCentrum OK1:43:37+36:3114:27
10Pernilla ErikssonGävle OK1:52:44+45:3815:43
Elisabeth AhlgrenLinköpings OKej godkänd
Linda LindkvistLeksands OKej start

H21

9 440 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Espen Hultgreen WeltzienJärla Orientering1:00:586:27
2Erik Ivarsson SandbergIFK Lidingö SOK1:10:27+9:297:27
3Johan AronssonOK Tisaren1:11:26+10:287:34
4Lasse JanssonGävle OK1:15:11+14:137:57
5Henrik HåkanssonGöteborg-Majorna OK1:15:29+14:317:59
6Ewan McCarthyBadenoch and Strathspey OC1:15:40+14:428:00
7Tommy LindbergOK Roslagen1:16:32+15:348:06
8Joakim IngelssonOK Hammaren1:16:46+15:488:07
9Liutauras BileviciusOK Roslagen1:21:12+20:148:36
10Jonas KjällCentrum OK1:21:47+20:498:39
11Pessi LiukkonenSundsvalls OK1:27:31+26:339:16
12Sven-Anders MelinSödertälje-Nykvarn OF1:29:54+28:569:31
13Johan AntonssonOK Löftan1:36:14+35:1610:11
14Christoffer AndersénOK Alehof1:48:16+47:1811:28
15Håkan AnderssonHalmstad OK1:48:56+47:5811:32
16Donald StaudteJärla Orientering1:50:19+49:2111:41
17Simon BörjesonRyda SK1:58:28+57:3012:32
18Björn KarlssonRehns BK2:02:00+1:01:0212:55
19Markus NordmarkNässjö OK2:17:13+1:16:1514:32
Oscar VångellÄrla IFej godkänd
David SundströmSöderhamns OKej start

D20

5 820 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ekaterina RyazanovaRehns BK1:02:0510:40
2Amanda BerggrenTullinge SK1:02:45+0:4010:46
3Frida JunegardTullinge SK1:14:19+12:1412:46
4Linnea BorgLinköpings OK1:48:03+45:5818:33
Kajsa MattssonOK Kåreej start

H20

7 380 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin MörsellOK Kåre1:09:439:26
2Erik HanssonHärnösands OK1:23:12+13:2911:16
3Erik OlssonGävle OK1:27:45+18:0211:53
4Mårten OlssonGävle OK1:28:59+19:1612:03
5Olof LissmatsOK Södertörn1:46:31+36:4814:25

D18

4 920 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida VikströmSundsvalls OK53:0910:48
2Tove EkströmLinköpings OK56:30+3:2111:29
3Hanna KjellinForsa OK57:52+4:4311:45
4Emma BlixtOK Hammaren1:04:51+11:4213:10
5Johanna GuståsLinköpings OK1:06:53+13:4413:35
6Ella AnderssonOK Södertörn1:07:15+14:0613:40
Frida SahlmanLinköpings OKej start
Sofia BorgLinköpings OKej start

H18

6 520 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo LindbärgOK Södertörn56:188:38
2Jonathan JylltorpLinköpings OK57:50+1:328:52
3Nils LundgrenSundsvalls OK1:03:25+7:079:43
4Filip MöllerOK Södertörn1:05:08+8:509:59
5Mattias KallhaugeSnättringe SK1:06:00+9:4210:07
6Gustav FrænellSundsvalls OK1:07:15+10:5710:18
7Sixten ElehedLinköpings OK1:07:59+11:4110:25
8Simon ÖsterlingOK Södertörn1:10:57+14:3910:52
9Nils OttossonGävle OK1:43:52+47:3415:55
10Jimmy JohanssonForsa OK2:05:43+1:09:2519:16
Gunnar EngströmLinköpings OKej godkänd
Benjamin TerentForsa OKej start

D16

4 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF49:4210:08
2Sara HedeSödertälje-Nykvarn OF1:06:51+17:0913:38
Malin WilhelmssonKorsnäs IF OKej start

H16

5 510 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David BorgSödertälje-Nykvarn OF44:548:08
2Viktor LadängesAlfta-Ösa OK57:58+13:0410:31
3Elis SandbergAlfta-Ösa OK1:02:50+17:5611:24
4Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF1:04:17+19:2311:40
5Jonne LiukkonenSundsvalls OK1:05:45+20:5111:55
6Ludde BlomIFK Enskede1:09:35+24:4112:37
7Jonas BjörsLjusdals OK1:10:44+25:5012:50
8Pontus AxellIFK Enskede1:32:57+48:0316:52
9Gustav BjörklundIFK Enskede1:50:54+1:06:0020:07
10Nils Forsberg RundströmIFK Enskede1:56:54+1:12:0021:12

D16 Kort

3 960 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Mildred PetterssonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Lisa HeldtSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

D14

3 960 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin LadängesAlfta-Ösa OK35:198:55
2Elisabeth LarssonOK Södertörn36:39+1:209:15
3Ebba OttossonGävle OK39:44+4:2510:02
4Sara ÅbomGävle OK42:00+6:4110:36
5Ellen PelanderOK Djerf44:37+9:1811:16
6Katja GustafssonTrosabygdens OK47:12+11:5311:55
7Klara BorgSödertälje-Nykvarn OF56:12+20:5314:11
8Ella SandbergAlfta-Ösa OK1:06:17+30:5816:44
9Ester AnderssonOK Södertörn1:08:24+33:0517:16
10Emilia HagrotTäby OK1:19:51+44:3220:09

H14

3 960 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor JemthIF Thor32:258:11
2Hjalmar SandbergOK Älvsjö-Örby37:40+5:159:30
3Edvin LakeSundsvalls OK38:03+5:389:36
4Petter ErlandssonSundsvalls OK42:22+9:5710:41
5Edvin NilssonLånghundra IF50:17+17:5212:41
6Elis Forsberg RundströmIFK Enskede51:17+18:5212:57
7Rasmus SöderbergGävle OK51:32+19:0713:00
8Edvin ForsbergOK Ravinen54:41+22:1613:48
9Ludvig BylundFagersta OK55:01+22:3613:53
10Wilmer NessSödertälje-Nykvarn OF57:26+25:0114:30
11Olle SandströmOK Ravinen58:50+26:2514:51
12Adrian Hansson BångaAlfta-Ösa OK1:07:34+35:0917:03
13Hjalmar WennbergHudiksvalls OK1:10:59+38:3417:55
14Viktor ZillingOK Södertörn1:54:14+1:21:4928:50
Wille LångbergHudiksvalls OKej godkänd
Albin BlombergSegersta OKej start
Teo StruckOK Ravinenej start
Linus DahlbergOK Nolaskogsarnaej start

D14 Kort

2 950 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin BorgLinköpings OK40:3413:45

D12

2 950 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF28:219:36
2Lovisa DufvaSundsvalls OK29:38+1:1710:02
3Signe FeilSundsvalls OK30:07+1:4610:12
4Alva EliassonSundsvalls OK31:22+3:0110:37
5Linn De BoussardIFK Enskede31:25+3:0410:38
6Lovisa BorgSödertälje-Nykvarn OF32:20+3:5910:57
7Wilma LarssonSundsvalls OK33:10+4:4911:14
8Lovisa LindqvistIFK Enskede33:22+5:0111:18
9Lovisa BylundFagersta OK45:28+17:0715:24
10Tuva HolmströmOK Ravinen51:29+23:0817:27

H12

2 950 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo NordlanderSundsvalls OK22:227:34
2Hannes MogensenOK Ravinen22:27+0:057:36
3Linus NilssonOK Österåker22:39+0:177:40
4Niklas ErlandssonOK Södertörn23:49+1:278:04
5Elis LiukkonenSundsvalls OK24:33+2:118:19
6Oskar ErlandssonSundsvalls OK25:15+2:538:33
7Olle LångbergHudiksvalls OK26:43+4:219:03
8Erik LundquistOK Ravinen26:44+4:229:03
9Linus ForsbergOK Ravinen30:59+8:3710:30
10Simon NordlanderSundsvalls OK31:25+9:0310:38
11Lucas SöderbergGävle OK32:07+9:4510:53
12Hannes LindqvistIFK Enskede34:40+12:1811:45
13Malte AlbinssonOK Österåker36:19+13:5712:18
14Albin JemthIF Thor37:19+14:5712:38
15Mattias LarssonSundsvalls OK41:17+18:5513:59
16Max ZetterbergHudiksvalls OK42:41+20:1914:28 Ladda ner rutt i gpx-format
17Emil LundgrenSundsvalls OK45:43+23:2115:29

D12 Kort

2 760 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba ForsbergOK Ravinen33:2812:07
1Paula StruckOK Ravinen33:2812:07

D10

2 760 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe ForsbergSkogslöparna22:188:04
2Miriam GustafssonTrosabygdens OK22:41+0:238:13
3Ellen MikaelssonForsa OK28:21+6:0310:16
4Klara EdströmSundsvalls OK30:13+7:5510:56
5Viola HolmströmOK Ravinen34:24+12:0612:27
6Ylva VengelinNAIS Orienteringsklubb47:35+25:1717:14

H10

2 760 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvard PelanderOK Djerf20:067:16
2Wilmer WennbergHudiksvalls OK20:22+0:167:22
3Oscar LundquistOK Ravinen22:03+1:577:59
4Filip ZetterbergHudiksvalls OK25:21+5:159:11
5Gustav LindbergOK Roslagen27:43+7:3710:02
6Herman EliassonSundsvalls OK35:35+15:2912:53
7Rickard JemthIF Thor1:02:17+42:1122:33

D35

5 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofi ThorsellVästerås SOK1:06:0411:11

H35

7 920 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Allan MogensenOK Ravinen1:13:509:19
2Johan ForsstedtSöders-Tyresö1:26:01+12:1110:51
3Jonatan SöderbergGävle OK1:28:21+14:3111:09
4Niclas NilssonOK Österåker1:34:38+20:4811:56
5Henrik LundgrenCentrum OK1:38:22+24:3212:25
6Markus HenrikssonLinköpings OK1:41:33+27:4312:49
7Martin AhlströmIFK Enskede1:42:18+28:2812:55
8Rickard LindqvistLeksands OK2:01:03+47:1315:17

D40

5 030 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria MogensenOK Ravinen42:508:30
2Jenny ErlandssonSundsvalls OK47:33+4:439:27
3Kristina NordlanderSundsvalls OK50:38+7:4810:03
4Elin AhlströmIFK Enskede51:40+8:5010:16
5Sara TimnerSundsvalls OK52:28+9:3810:25
6Lena WesterlundOK Djerf57:41+14:5111:28
7Jenny JohanssonValbo AIF57:44+14:5411:28
8Ulrika ForsbergOK Ravinen59:24+16:3411:48
9Ingela ErikssonGävle OK1:03:19+20:2912:35
10Anna  Lundquist OK Ravinen1:04:34+21:4412:50
Helena BacklundGävle OKej start

H40

7 380 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias EliassonSundsvalls OK1:02:598:32
2Anders ErlandssonSundsvalls OK1:07:57+4:589:12
3Björn LundquistOK Ravinen1:13:22+10:239:56
4Oskar ForsbergSkogslöparna1:14:21+11:2210:04
5Tomas HenrikssonAttunda OK1:14:53+11:5410:08
6Lasse ForsbergOK Ravinen1:17:06+14:0710:26
7Jonas LångbergHudiksvalls OK1:21:26+18:2711:02
8Magnus JonssonSundsvalls OK1:28:43+25:4412:01
9Robert LadängesAlfta-Ösa OK1:37:06+34:0713:09
10Henrik HellborgCentrum OK2:02:11+59:1216:33
Mats GustafssonTrosabygdens OKej start

D45

4 560 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika IvarssonLinköpings OK42:019:12
2Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF45:05+3:049:53
3Sofia HeldtSödertälje-Nykvarn OF48:40+6:3910:40
4Maria BylundFagersta OK49:27+7:2610:50
5Anne-Marie WigleSödertälje-Nykvarn OF50:21+8:2011:02
6Ann RollerJärfälla OK53:20+11:1911:41
7Therese HolmströmOK Ravinen55:55+13:5412:15
8Eva KindlundhTrosabygdens OK57:13+15:1212:32
9Jenny StruckOK Ravinen1:00:14+18:1313:12
10Monika ÖstbergAlfta-Ösa OK1:02:23+20:2213:40
11Kerstin FrænellSundsvalls OK1:05:26+23:2514:20
12Helena BångaAlfta-Ösa OK1:05:54+23:5314:27
13Lotta BorgLinköpings OK1:07:41+25:4014:50
14Lisa ÖsterlingOK Södertörn1:14:48+32:4716:24
15Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:20:00+37:5917:32
Charlotte VikströmSundsvalls OKej godkänd

H45

6 520 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias EdströmKovlands IF52:468:05
2Jörgen NylénOK Nolaskogsarna58:07+5:218:54
3Niklas HenrikssonAttunda OK58:46+6:009:00
4Patric De BoussardIFK Enskede1:00:48+8:029:19
5Håkan StoltSundsvalls OK1:00:57+8:119:20
6Per ForsbergIFK Enskede1:01:03+8:179:21
7Janne NäätänenSundsvalls OK1:02:12+9:269:32
8Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF1:04:14+11:289:51
9Tomas AlbinssonOK Österåker1:06:26+13:4010:11
10Christopher LindqvistIFK Enskede1:08:03+15:1710:26
11Fredrik SandbergOK Älvsjö-Örby1:08:56+16:1010:34
12Patrik BlidefalkOK Södertörn1:16:23+23:3711:42
13Per JemthIF Thor1:20:01+27:1512:16
14Magnus SahlmanLinköpings OK1:26:24+33:3813:15
15Donald McCarthyÄrla IF1:30:43+37:5713:54
Stefan GunnarssonHudiksvalls OKej godkänd
Henrik LundgrenSundsvalls OKej godkänd
Ingemar StålbergGävle OKej start

D50

3 890 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina BorgSödertälje-Nykvarn OF34:368:53
2Camilla AdlertegOK Enen37:38+3:029:40
3Monica BomanGävle OK40:57+6:2110:31
4Laila IngelssonOK Hammaren42:35+7:5910:56
5Cathrine JohanssonTierps SOK43:19+8:4311:08
6Hillevi ErikssonOK Linné43:53+9:1711:16
7Anna EkSödertälje-Nykvarn OF44:31+9:5511:26
8Kristina MarteliusAttunda OK45:17+10:4111:38
9Karin OlofssonLinköpings OK47:35+12:5912:13
10Anna KullbergLinköpings OK55:21+20:4514:13
11Lena StrömbäckLinköpings OK57:09+22:3314:41
12Lena ErlandssonOK Södertörn57:39+23:0314:49
13Kristina ZillingOK Södertörn1:08:08+33:3217:30
14Monica FröjdSnättringe SK1:13:49+39:1318:58
Inger GuståsLinköpings OKej godkänd

H50

5 900 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric RollerJärfälla OK53:419:05
2Gunnar KindlundhTrosabygdens OK54:10+0:299:10
3Marcus ErikssonVK Uvarna56:31+2:509:34
4Per GuståsLinköpings OK1:03:27+9:4610:45
5Lars G BerggrenOK Älvsjö-Örby1:03:28+9:4710:45
6Per KallhaugeSnättringe SK1:03:29+9:4810:45
7Anders BjörklundIFK Enskede1:04:20+10:3910:54
8Patrik SteenOK Enen1:08:55+15:1411:40
9Patrik OttossonGävle OK1:09:38+15:5711:48
10Urban LarssonSödertälje-Nykvarn OF1:11:53+18:1212:11
11Staffan ZillingOK Södertörn1:20:08+26:2713:34
12Rikard BorgLinköpings OK1:21:03+27:2213:44
13Tomas BäckTrosabygdens OK1:23:31+29:5014:09
14Leif LundinJärla Orientering1:41:57+48:1617:16
Stefan MarteliusAttunda OKej godkänd
Christer AlkbergOckelbo OKej start
Lars OlssonOK Linnéej start

H55

5 820 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars LindgrenOK Ödmården53:149:08
2Stefan LundOK Linné54:33+1:199:22
3Harry HietanenGävle OK57:30+4:169:52
4Patrik AhlgrenTäby OK57:35+4:219:53
5Lars JonssonVK Uvarna1:01:34+8:2010:34
6John E ErikssonVäxjö OK1:03:02+9:4810:49
7Hans TarandiIFK Lidingö SOK1:06:07+12:5311:21
8Erik AnderssonVallsta SK1:07:08+13:5411:32
9Göran SvenssonFalkenbergs OK1:15:34+22:2012:59
10Göran EngblomRehns BK1:17:31+24:1713:19
11Peter HanssonSundsvalls OK1:18:47+25:3313:32
12Johan PalmgrenTäby OK1:20:20+27:0613:48
13Hans LemoineGävle OK1:21:31+28:1714:00
14Ulf LindbergBoxholm-Mjölby OL1:26:50+33:3614:55
Stefan SundeliusJärfälla OKej godkänd
Ingemar MånssonRonneby OKej godkänd
Mikael ErikssonVK Uvarnaej godkänd
Lars MattssonOK Kåreej start
Olof FrænellSundsvalls OKej start
Anders S NybergSäterbygdens OKej start

D60

3 720 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK49:0713:12
2Karin DelinAlfta-Ösa OK53:21+4:1414:20
3Margareta HaraldssonGustavsbergs OK54:26+5:1914:37
4Lotta ValentinGustavsbergs OK55:08+6:0114:49
5Agneta Pihl SkoogEnköpings AIF57:58+8:5115:34
6Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF59:18+10:1115:56
7Britta EklundTrosabygdens OK1:00:57+11:5016:23
8Gun SvenssonRehns BK1:02:19+13:1216:45
9Kristina WåhlinVästerås SOK1:13:17+24:1019:41
10Catherine DawsonGafanhori1:19:31+30:2421:22
11Marianne SellgrenSigtuna OK1:24:22+35:1522:40
Maud Göthe LundgrenLinköpings OKej start

H60

5 030 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas EricsonAlfta-Ösa OK38:267:38
2Lars ForsstedtSöders-Tyresö47:33+9:079:27
3Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK54:09+15:4310:45
4Per Arne EvaldssonOK Gynge54:46+16:2010:53
5Thomas WesterGustavsbergs OK57:34+19:0811:26
6Lars HagrotTäby OK58:24+19:5811:36
7Bo DavidssonSolna OK1:04:28+26:0212:48
8Bengt HanssonSäterbygdens OK1:10:22+31:5613:59
9Göran HedmanValbo AIF1:15:03+36:3714:55
10Jan LundgrenLinköpings OK1:19:22+40:5615:46
11Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad1:20:33+42:0716:00
Rune SundströmSöderhamns OKej start

H65

4 560 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Åke ÖströmOK Nipan41:089:01
2Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn47:49+6:4110:29
3Roy DawsonGafanhori49:32+8:2410:51
4Bengt JohanssonOK Skogshjortarna50:00+8:5210:57
5Paul NorénOK Södertörn50:05+8:5710:58
6Sten Åke VedinSelånger SOK54:51+13:4312:01
7Göran HällströmOK Nipan55:59+14:5112:16
8Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF57:04+15:5612:30
9Magnus HaraldssonGustavsbergs OK58:22+17:1412:47
10Jon FlordalLjusdals OK59:03+17:5512:56
11Matz LarssonGustavsbergs OK1:01:00+19:5213:22
12Gert OlssonTockarps IK1:01:03+19:5513:23
13Christer AndénSödertälje-Nykvarn OF1:01:29+20:2113:28
14Anders ForsstedtSöders-Tyresö1:04:42+23:3414:11
15Ivan SöderqvistLjusdals OK1:06:01+24:5314:28
16Lars StrinnholmÖstersunds OK1:08:22+27:1414:59
17Tommy WåhlinVästerås SOK1:17:53+36:4517:04
Hans AurellGävle OKej start

D70

3 270 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga-Lill PetterssonLinköpings OK51:4215:48
2Laila NäslundSelånger SOK1:00:11+8:2918:24
3Elisabet LundgrenSundsvalls OK1:03:15+11:3319:20
4Barbro CedérusSnättringe SK1:16:15+24:3323:19

H70

3 780 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SandhOK Roxen34:589:15
2Anders SellgrenSigtuna OK40:53+5:5510:48
3Lars-Ivar SvenssonRehns BK41:48+6:5011:03
4Rune JonssonLjusdals OK48:46+13:4812:54
5Sven-Erik KempeOK Hammaren54:16+19:1814:21
6Göran NilssonValbo AIF55:01+20:0314:33
7John ÖstlundSundbybergs IK56:30+21:3214:56
8Jan-Ulf KarlssonMålilla OK58:09+23:1115:23
9Leif PerssonLjusdals OK1:02:07+27:0916:25
10Tore LundgrenSundsvalls OK1:09:16+34:1818:19
11Roland SalomonssonVittjärvs IK1:10:55+35:5718:45
12Lars WahlströmIstrums SK1:11:00+36:0218:46
Åke HöglundTimrå SOKej godkänd

H75

3 780 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik KardellNjurunda OK48:3712:51
2Lars CedérusSnättringe SK54:15+5:3814:21
3Ivan ErnvidUlricehamns OK54:33+5:5614:25
4Bo SvenssonÖrkelljunga FK58:45+10:0815:32
5Lennart KarlssonOK Grip1:14:16+25:3919:38
6Ove ForsbergTurebergs IF SOK1:14:44+26:0719:46
Erland LingJönköpings OKej start
Rolf JakobssonAlfta-Ösa OKej start

D80

2 620 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harriet KarlssonOK Grip1:15:1728:44

H80

3 270 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf AnderssonRimbo SOK44:1013:30
2Rune CarlssonSundbybergs IK46:24+2:1414:11
3John BerglundAlfta-Ösa OK53:17+9:0716:17
4Rolf KrohnHudiksvalls OK1:02:45+18:3519:11
5Lennart ErikssonOK Enen1:11:27+27:1721:51
6Lars-Erik LindellVäsby OK1:19:43+35:3324:22

Inskolning

1 710 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Astrid FlordalLjusdals OKfullföljt
Axel GustafssonTrosabygdens OKfullföljt
Måns StaafForsa OKfullföljt

U1

1 710 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marttii JokiForsa OK14:378:32
2Agnes VågbergSundsvalls OK17:42+3:0510:21
3Disa VengelinNAIS Orienteringsklubb19:03+4:2611:08
4Jamie RollerJärfälla OK19:36+4:5911:27
5Jon Forsberg RundströmIFK Enskede20:48+6:1112:09
6Lin PelanderOK Djerf21:16+6:3912:26
7My HolmstenForsa OK23:25+8:4813:41
8Ture ForsbergSkogslöparna24:18+9:4114:12
9Elsa LakeSundsvalls OK25:33+10:5614:56
10Harald NordviForsa OK25:39+11:0215:00
11Siri ForslinForsa OK26:09+11:3215:17
12Lina HolmstenForsa OK26:30+11:5315:29
13Klara JonssonOK Dellen26:45+12:0815:38
14Signe ErikssonOK Dellen26:47+12:1015:39
15Aksel LiljeroosForsa OK28:10+13:3316:28
16Erik JonssonOK Dellen28:23+13:4616:35
17Nina ErikssonOK Dellen28:25+13:4816:37
18Nora AhlströmIFK Enskede28:56+14:1916:55
19Simon AhlströmIFK Enskede29:04+14:2716:59
20Felix AhlströmIFK Enskede29:07+14:3017:01
21Sixten NordviForsa OK33:55+19:1819:50
22Olof SvenskForsa OK33:58+19:2119:51

U2

2 760 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Walter KazmierczakHudiksvalls OK34:1512:24
2Alexander DufvaSundsvalls OK34:38+0:2312:32
3Ylva ForslinForsa OK39:47+5:3214:24
4Minna HalinHudiksvalls OK46:42+12:2716:55
5Matilda WestmanHudiksvalls OK46:43+12:2816:55

Öppen motion 1

2 760 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny HolmstenForsa OK30:1810:58
2Ulf HolmstenForsa OK35:21+5:0312:48

Öppen motion 3

2 950 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John BylundNjurunda OK32:0910:53
2Monica BylundNjurunda OK42:33+10:2414:25
3Kjell AnderssonSundsvalls OK43:02+10:5314:35
4Maria JönssonKlubblös43:26+11:1714:43
5Maria PuranenForsa OK43:58+11:4914:54
6Caroline OttossonGävle OK45:26+13:1715:24
7Margareta LemoineGävle OK45:54+13:4515:33
8Christina ErikssonAlfta-Ösa OK51:36+19:2717:29
9Annica AhlgrenTäby OK53:36+21:2718:10
10Anna GustafssonTrosabygdens OK55:58+23:4918:58
11Mira BäckTrosabygdens OK1:02:31+30:2221:11
12Olle NäslundSelånger SOK1:24:07+51:5828:30
Kerstin BrunnSundsvalls OKej godkänd

Öppen motion 5

3 760 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erika BlixtOK Hammaren47:2412:36
2Jessica ZetterbergHudiksvalls OK49:42+2:1813:13
3Stefan PerssonKlubblös58:13+10:4915:28
4Ingvar BorgNjurunda OK58:17+10:5315:30
5Marlene Bigren NessSödertälje-Nykvarn OF58:32+11:0815:34
6Charlotte BlomqvistOK Nolaskogsarna59:33+12:0915:50
7Holme WestinSöderhamns OK1:01:35+14:1116:22
8Bo WestinSöderhamns OK1:01:48+14:2416:26
9Helena HedeSödertälje-Nykvarn OF1:02:17+14:5316:33
10SARA HANSSONSundsvalls OK1:02:21+14:5716:34
11Ann-Sofie JemthIF Thor1:02:51+15:2716:42
12Niklas BlixtJärbo OK1:03:36+16:1216:54
13Anna DufvaSundsvalls OK1:03:45+16:2116:57
14Pernilla HannusVK Uvarna1:04:31+17:0717:09
15Linda NilssonLånghundra IF1:04:34+17:1017:10
16Irené LarssonSundsvalls OK1:05:21+17:5717:22
17Åsa BlixtJärbo OK1:06:13+18:4917:36
18Lars ÅbomGävle OK1:06:45+19:2117:45
19Lena NilssonOK Österåker1:09:43+22:1918:32
20Marie RubérLinköpings OK1:18:21+30:5720:50
21Emma StremanKlubblös1:19:12+31:4821:03
22Birgitta ÅkessonOckelbo OK1:26:51+39:2723:05
23Lars-Åke BylundFagersta OK1:33:34+46:1024:53
24Kenneth JanssonHudiksvalls OK1:53:23+1:05:5930:09
25Aija SadurskisCentrum OK2:36:10+1:48:4641:32
Amandine PerierRehns BKej godkänd
Ibrahim KhalilForsa OKej godkänd

Öppen motion 7

3 270 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim GimholtTrosabygdens OK29:258:59
2Per Anders HanssonSöderhamns OK36:00+6:3511:00
3Nisse JohanssonRehns BK37:01+7:3611:19
4Sune ÅkessonOckelbo OK38:06+8:4111:39
5Christer LindellLinköpings OK39:10+9:4511:58
6Ingvar SöderkvistSöderhamns OK40:30+11:0512:23
7Lina SöderkvistSäterbygdens OK42:03+12:3812:51
8Göran EklundTrosabygdens OK43:55+14:3013:25
9Staffan WestbomOckelbo OK47:30+18:0514:31
10Johan JylltorpLinköpings OK50:30+21:0515:26
11Lennart WinbergHudiksvalls OK55:17+25:5216:54
12Cia HunhammarBromma-Vällingby SOK56:49+27:2417:22
13Östen ErikssonAvesta OK1:02:59+33:3419:15
14Åsa PetterssonSäterbygdens OK1:08:19+38:5420:53
15Klara AndénSödertälje-Nykvarn OF1:11:20+41:5521:48
16Olle JanrikBromma-Vällingby SOK1:12:33+43:0822:11
17Weronica BäckTrosabygdens OK1:17:21+47:5623:39
18Barbro WahlströmIstrums SK1:26:29+57:0426:26
19Ingrid UlfstedtJärfälla OK1:34:45+1:05:2028:58
Eva JanrikBromma-Vällingby SOKej start

Öppen motion 8

4 560 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas UnanderSundsvalls OK32:387:09
2Elias JohanssonOK Österåker32:47+0:097:11
3Jonas Bäckström ArlestedtMalungs OK Skogsmårdarna34:06+1:287:28 Ladda ner rutt i gpx-format
4Magnus BergmanOK Kåre35:36+2:587:48
5Ola OlssonOK Kolmården36:36+3:588:01
6Jerker BomanGävle OK38:46+6:088:30
7Göran JohanssonOK Österåker41:43+9:059:08
8Michael LarssonSundsvalls OK43:13+10:359:28
9Daniel AxelssonMålilla OK45:28+12:509:58
10Katarina RundströmIFK Enskede47:43+15:0510:27
11Sven HunhammarBromma-Vällingby SOK47:46+15:0810:28
12Hans-Erik SkalbergVästerås SOK48:23+15:4510:36
13Urban PeterssonLinköpings OK52:04+19:2611:25
14Fredrik NilssonLånghundra IF53:12+20:3411:40
15Åsa WestlundTrosabygdens OK54:48+22:1012:01
16Josef AnderssonSundsvalls OK1:04:52+32:1414:13
17Kajsa LakeSundsvalls OK1:08:37+35:5915:02
18Karin BjörklundIFK Enskede1:10:15+37:3715:24
19Hans-Erik JanssonVK Uvarna1:13:07+40:2916:02
20Aldina ErikssonKlubblös1:20:05+47:2717:33
21Pelle BlomIFK Enskede1:26:32+53:5418:58
22Staffan thurellEvru1:58:38+1:26:0026:00
23Erik RamqvistLidköpings VSK2:17:49+1:45:1130:13

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser