Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norrlandsmästerskapen, stafett

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Norrlandsmästerskapen, stafett
Arrangörsorganisation: Sundsvalls OK
Datum: lördag 12 augusti 2017

D10-12

9 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Medelpads OF 21:03:24
1. Lovisa Dufva20:21120:211
2. Klara Edström16:062+1:1836:2710
2. Agnes Feil18:517+4:0339:12
2. Moa Karlsson19:458+4:5740:06
3. Alva Eliasson26:573+5:201:03:2410
2Medelpads OF 11:04:23
1. Signe Feil23:443+3:2323:443
2. Ida Bergfors14:48138:322-1
2. Wilma Lindström26:0813+11:2049:52
2. Emma Jakobsson26:2014+11:3250:04
3. Wilma Larsson25:512+4:141:04:2320
3Västerbottens OF 21:16:27
1. Tua Rönnlund37:258+17:0437:258
2. Stina Lindmark17:256+2:3754:506-2
3. Maja Lundholm21:3711:16:273-3
4Ångermanlands OF 11:25:05
1. Alva Perbo37:187+16:5737:187
2. Hanna Woxlin16:593+2:1154:175-2
2. Theia Anundborg17:064+2:1854:24
3. Liv Pauler30:484+9:111:25:054-1
5Ångermanlands OF 21:27:03
1. Clara Nordström31:375+11:1631:375
2. Tindra Rytterstedt24:0011+9:1255:377+2
2. Ella Nordström24:0212+9:1455:39
3. Alice Rytterstedt31:265+9:491:27:035-2
6Västerbottens OF 31:43:22
1. Saga Rydberg38:249+18:0338:249
2. Elina Lingbro Dömstedt19:529+5:0458:168-1
2. Moa Timby19:5910+5:1158:23
3. Emmy Kärrlander45:067+23:291:43:226-2
7Ångermanlands OF 31:57:07
1. Emma Forsgren35:326+15:1135:326
2. Felicia Aspnäs Ferm38:5116+24:031:14:239+3
3. Julina Nyström42:446+21:071:57:077-2
Västerbottens OF 1ej godkänd
1. Tuva Sirviö21:492+1:2821:492
2. Ella Lindmark26:2715+11:3948:164+2
3. Tyra Larssonej godkändej godkänd
Jämtland-Härjedalens OF 1utgått
1. Hanna Lindqvist30:254+10:0430:254
2. Greta Hedman17:125+2:2447:373-1
3. ej startej start

H10-12

12 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Medelpads OF 357:28
1. Simon Nordlander19:434+1:1819:434
2. Herman Eliasson16:083+1:2235:513-1
2. Alex Andersson16:134+1:2735:56
3. Elis Liukkonen21:372+1:4957:281-2
2Medelpads OF 259:09
1. Mattias Larsson24:359+6:1024:359
2. Albin Tuvesson14:46139:215-4
2. Olov Norin14:502+0:0439:25
3. Hugo Nordlander19:48159:092-3
3Ångermanlands OF 21:00:45
1. Liam Hälldal18:25118:251
2. Felix Öhman16:557+2:0935:2010
3. Martin Nilsson25:256+5:371:00:453+2
4Medelpads OF 11:01:59
1. Oskar Erlandsson21:376+3:1221:376
2. Ivar Granholm16:578+2:1138:344-2
2. Kalle Grahn-Birve16:599+2:1338:36
3. Wilmer Rex23:254+3:371:01:5940
5Ångermanlands OF 31:02:02
1. Sixten Persson18:552+0:3018:552
2. Signe Forsberg16:355+1:4935:3020
2. Ida Pauler16:386+1:5235:33
3. Victor Öhman26:328+6:441:02:025+3
6Ångermanlands OF 11:03:18
1. Nils Engberg20:075+1:4220:075
2. Jakob Engström21:0213+6:1641:098+3
2. Titan Anundborg23:2217+8:3643:29
3. Eskil Engberg22:093+2:211:03:186-2
7Hälsinglands OF 11:07:16
1. Olle Långberg21:507+3:2521:507
2. Rut Sidenvall18:0210+3:1639:526-1
3. Aron Sidenvall27:249+7:361:07:167+1
8Ångermanlands OF 41:16:24
1. Ellen Westerlund26:5710+8:3226:5710
2. Delisia Nyström23:1716+8:3150:14100
3. Joel Byström26:107+6:221:16:248-2
9Hälsinglands OF 21:16:59
1. Max Zetterberg23:118+4:4623:118
2. Filip Zetterberg19:2611+4:4042:379+1
3. Wilmer Wennberg34:2211+14:341:16:5990
10Norrbottens OF 11:28:12
1. Minna Turesson37:3312+19:0837:3312
2. Martin Larsson26:3218+11:461:04:05120
3. Tim Lundberg24:075+4:191:28:1210-2
11Jämtland-Härjedalens OF 11:33:31
1. Björn Rönnestrand35:1311+16:4835:1311
2. Nils Rönnestrand27:2619+12:401:02:39110
2. Arvid Berggren27:3920+12:531:02:52
2. Oskar Boströmej startfullföljt
3. Felix Sjölund Myhr30:5210+11:041:33:31110
Västerbottens OF 1ej godkänd
1. Otto Timby19:103+0:4519:103
2. Edvard Svensson21:0112+6:1540:117+4
2. Lukas Eriksson21:0914+6:2340:19
2. Isak Johansson21:2215+6:3640:32
3. Seth Nordinej godkändej godkänd

D13-16

15 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Norrbottens OF 11:28:36
1. Hanna Lundberg23:33123:331
2. Edit Karlsson27:516+3:1451:2410
2. Lisa Larsson35:5116+11:1459:24
3. Ella Turesson37:123+5:491:28:3610
2Västerbottens OF 11:30:42
1. Magdalena Nillson33:082+9:3533:082
2. Thea Wennberg26:112+1:3459:193+1
3. Louise Ramebäck31:2311:30:422-1
3Gästriklands OF 11:40:07
1. Emma Lilje37:127+13:3937:127
2. Cornelia Ivarsson26:263+1:491:03:386-1
3. Moa Karlsson36:292+5:061:40:073-3
4Ångermanlands OF 11:45:16
1. Amelie Josefsson33:365+10:0333:365
2. Nora Engström27:505+3:131:01:264-1
2. Nova Anundborg32:3810+8:011:06:14
3. Smilla Sandström43:505+12:271:45:1640
5Gästriklands OF 31:45:26
1. Sara Åbom33:354+10:0233:354
2. Julia Näslund24:37158:122-2
3. Ebba Ottosson47:146+15:511:45:265+3
6Medelpads OF 11:53:22
1. Julia Nordlander33:333+10:0033:333
2. Ebba Andersson28:007+3:231:01:335+2
2. Ebba Lindholm40:5218+16:151:14:25
3. Lisa Jakobsson51:4911+20:261:53:226+1
7Västerbottens OF 21:58:32
1. Alice Larsson37:308+13:5737:308
2. Linn Wennberg31:229+6:451:08:5280
3. Evelina Nilsson49:4010+18:171:58:327-1
8Jämtland-Härjedalens OF 12:03:49
1. Flisa Ravald43:3511+20:0243:3511
2. Gry Dahlgren32:5011+8:131:16:259-2
2. Frida Berggren42:5920+18:221:26:34
3. Alva Eriksson47:247+16:012:03:498-1
9Hälsinglands OF 12:04:21
1. Elin Ladänges42:059+18:3242:059
2. Ella Sandberg34:4915+10:121:16:5410+1
3. Tilda Lagerhäll47:278+16:042:04:219-1
10Medelpads OF 22:13:11
1. Astrid Rex54:2813+30:5554:2813
2. Elsa Granholm26:354+1:581:21:0311-2
2. Alice Palmgren48:1222+23:351:42:40
3. Tove Frænell52:0812+20:452:13:1110-1
11Medelpads OF 32:18:19
1. Irmelie Enström34:596+11:2634:596
2. Ellen Kårén33:0712+8:301:08:067+1
2. Emma Johansson33:0913+8:321:08:08
2. Stina Lindholm33:2414+8:471:08:23
3. Tyra Karlsson1:10:1314+38:502:18:1911+4
12Gästriklands OF 22:22:55
1. Linnea Persson54:5715+31:2454:5715
2. Ellen Wiksten39:0817+14:311:34:0513-2
3. Agnes Malmgren48:509+17:272:22:5512-1
13Hälsinglands OF 22:37:07
1. Malvina Girinskyte42:5110+19:1842:5110
2. Morta Matelyte42:2519+17:481:25:1612+2
3. Sandra Maizvilaite1:11:5115+40:282:37:0713+1
14Västerbottens OF 32:39:52
1. Alva Larsson50:5912+27:2650:5912
2. Frida LIndmark43:1221+18:351:34:1114+2
3. Sanna Öhman1:05:4113+34:182:39:52140
Ångermanlands OF 2ej godkänd
1. Nora Westerlund54:2914+30:5654:2914
2. Elin Näslundej godkändej godkänd
2. Elsa Eriksson29:478+5:10ej godkänd
3. Ida Wickberg39:444+8:21ej godkänd

H13-16

13 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Ångermanlands OF 31:12:55
1. Isac Eriksson26:28126:281
2. Seth Borglund21:263+1:3547:5410
3. Benjamin Näslund25:0111:12:5510
2Gästriklands OF 11:22:54
1. Jakob Sjöberg27:504+1:2227:504
2. Alfred Liljeström22:455+2:5450:353-1
3. Felix Silver32:195+7:181:22:542-1
3Västerbottens OF 11:23:13
1. Viktor Holmgren32:009+5:3232:009
2. Rasmus Eriksson19:51151:515-4
2. Jakob Nilsson19:522+0:0151:52
3. Isak Lundholm31:223+6:211:23:133-2
4Medelpads OF 31:24:14
1. Tore Palmgren29:537+3:2529:537
2. Edvin Lake22:024+2:1151:556-1
3. Lukas Johansson32:195+7:181:24:144-2
5Hälsinglands OF 11:24:56
1. Wille Långberg29:326+3:0429:326
2. Adrian Hansson Bånga23:098+3:1852:417+1
2. Hjalmar Wennberg35:1617+15:251:04:48
3. Albin Blomberg32:154+7:141:24:565-2
6Medelpads OF 21:25:11
1. Axel Lundgren27:272+0:5927:272
2. Anton Söderberg23:159+3:2450:424+2
2. Viggo Östlund24:3113+4:4051:58
3. Jonne Liukkonen34:298+9:281:25:116+2
7Gästriklands OF 21:25:22
1. Eric Hallner29:275+2:5929:275
2. Elias Näslund23:1710+3:2652:448+3
2. Albin Malmgren33:3516+13:441:03:02
3. Daniel Ståhl32:387+7:371:25:227-1
8Medelpads OF 11:25:27
1. Oskar Vikström30:278+3:5930:278
2. Petter Erlandsson24:0011+4:0954:279+1
3. Hannes Lindahl31:002+5:591:25:278-1
9Västerbottens OF 21:26:20
1. Arvid Feil Lindmark27:393+1:1127:393
2. Max Stigenlöv22:496+2:5850:282-1
2. Svante Sirviö22:507+2:5950:29
3. Oskar Ådahl35:529+10:511:26:209+7
10Ångermanlands OF 11:48:03
1. Marcus Nilsson33:2411+6:5633:2411
2. Filip Nordström29:5415+10:031:03:1812+1
3. Jonatan Hälldal44:4510+19:441:48:0310-2
11Jämtland-Härjedalens OF 11:52:43
1. Tor Rönnestrand33:2110+6:5333:2110
2. Axel Arnesson26:4614+6:551:00:07100
3. Hannes Sjölund Myhr52:3612+27:351:52:4311+1
12Hälsinglands OF 22:05:02
1. Gytis Dauknys37:5612+11:2837:5612
2. Tadas Mackevicius35:1918+15:281:13:1513+1
2. Simonas Voroblievas35:3019+15:391:13:26
3. Pijus Jaloveckas51:4711+26:462:05:0212-1
13Ångermanlands OF 22:07:11
1. Linus Dahlberg38:1713+11:4938:1713
2. Erik Byström24:1212+4:211:02:2911-2
3. Arvid Henning1:04:4213+39:412:07:1113+2
Västerbottens OF 3ej start
1. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start

D17-

8 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Medelpads OF 11:55:02
1. Frida Vikström38:535+3:2038:535
2. Johanna Sjölund39:312+0:111:18:241-4
3. Hanna Hugosson36:382+2:241:55:0210
2Västerbottens OF 11:57:33
1. Klara Yngvesson36:093+0:3636:093
2. Cecilia Rydberg47:103+7:501:23:1930
3. Åsa Otterbjörk34:1411:57:332-1
3Hälsinglands OF 12:02:39
1. Kristin Olovsson41:176+5:4441:176
2. Ellen Davidsson39:2011:20:372-4
3. Karin Trolin42:024+7:482:02:393+1
4Ångermanlands OF 12:07:25
1. Anna Quayle35:532+0:2035:532
2. Stina Magnusson52:515+13:311:28:445+3
3. Malin Andersson38:413+4:272:07:254-1
5Ångermanlands OF 22:11:22
1. Karin Arvidsson35:33135:331
2. Helena Forsberg47:484+8:281:23:214+3
3. Åsa Pauler48:017+13:472:11:225+1
6Gästriklands OF 12:22:09
1. Emma Blixt42:207+6:4742:207
2. Linda Eriksson54:096+14:491:36:296-1
3. Pernilla Eriksson45:405+11:262:22:0960
7Norrbottens OF 12:55:03
1. Lena Turesson36:134+0:4036:134
2. Anna Andersson1:21:107+41:501:57:237+3
3. Susanne Andersson57:408+23:262:55:0370
Medelpads OF 2ej godkänd
1. Elin Vedin43:398+8:0643:398
2. Charlotte Vikströmej godkändej godkänd
3. Sara Lundsten47:006+12:46ej godkänd
Västerbottens OF 2ej start
1. Camilla Sjöbergej startej start
2. Elisabeth Friesej startej start
3. Kerstin Larssonej startej start

H17-

15 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Ångermanlands OF 11:27:40
1. Börje Pauler28:19128:191
2. Stefan Sjölund31:042+0:1459:2310
3. Hugo Eriksson28:1711:27:4010
2Gästriklands OF 11:40:45
1. Mårten Olsson39:418+11:2239:418
2. Patrik Svedberg30:5011:10:312-6
3. Lasse Jansson30:142+1:571:40:4520
3Hälsinglands OF 11:45:31
1. Andreas Davidsson35:533+7:3435:533
2. Walter Lagerhäll35:033+4:131:10:5630
3. David Sundström34:356+6:181:45:3130
4Ångermanlands OF 31:45:43
1. Jonas Hälldal35:564+7:3735:564
2. Oskar Forsberg35:445+4:541:11:4040
3. Jonas Byström34:033+5:461:45:4340
5Medelpads OF 21:52:54
1. Gustav Frænell39:499+11:3039:499
2. Johan Salomonsson35:144+4:241:15:035-4
3. Ola Lindström37:518+9:341:52:5450
6Gästriklands OF 21:57:40
1. Erik Olsson38:457+10:2638:457
2. Anders Olsson39:407+8:501:18:2570
3. Patrik Ottosson39:1511+10:581:57:406-1
7Västerbottens OF 12:04:20
1. Hans Persson34:462+6:2734:462
2. Niklas Fries55:0913+24:191:29:5510+8
3. Henrik Johansson34:254+6:082:04:207-3
8Ångermanlands OF 22:04:21
1. Arvid Strandberg42:0110+13:4242:0110
2. Erik Hansson43:5910+13:091:26:009-1
3. Emanuel Näslund38:219+10:042:04:218-1
9Västerbottens OF 22:14:08
1. Henrik Persson42:4511+14:2642:4511
2. Isak Forsberg41:568+11:061:24:418-3
3. Simon Eriksson49:2713+21:102:14:089+1
10Jämtland-Härjedalens OF 12:21:06
1. Daniel Berggren1:00:4713+32:281:00:4713
2. Måns Eriksson45:2812+14:381:46:1512-1
3. Daniel Sjölund34:517+6:342:21:0610-2
11Hälsinglands OF 22:34:50
1. Lars Olovsson51:5612+23:3751:5612
2. Henrik Trolin44:1511+13:251:36:1111-1
3. Adomas Repsys58:3914+30:222:34:50110
12Ångermanlands OF 42:37:20
1. Erik Magnusson1:11:2415+43:051:11:2415
2. Jesper Vikman42:269+11:361:53:5013-2
3. Simon Dahlberg43:3012+15:132:37:2012-1
13Norrbottens OF 22:41:34
1. Harold Larsson1:01:1514+32:561:01:1514
2. Tobias Snell1:01:3814+30:482:02:53140
3. Lena Turesson38:4110+10:242:41:3413-1
Medelpads OF 1ej godkänd
1. Anders Vedin37:586+9:3937:586
2. Erik Toomingasej godkändej godkänd
3. Tobias Eliasson34:285+6:11ej godkänd
Norrbottens OF 1ej godkänd
1. Oskar Öqvist37:175+8:5837:175
2. Nils Henriksson38:236+7:331:15:406+1
3. Jon Svartholmej godkändej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser