Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Norrlandsmästerskapen, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norrlandsmästerskapen, lång
Arrangörsorganisation: Sundsvalls OK
Datum: söndag 13 augusti 2017

D21 Elit

9 150 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa OtterbjörkUmeå OK1:30:509:55
2Kristin HylanderNyköpings OK1:35:35+4:4510:26
3Johanna SjölundSundsvalls OK1:37:45+6:5510:40
4Kristin OlovssonRehns BK1:41:53+11:0311:08
5Ellen DavidssonAlfta-Ösa OK1:42:14+11:2411:10
6Hanna HugossonSundsvalls OK1:45:12+14:2211:29
7Sara LundstenSundsvalls OK1:45:48+14:5811:33
8Malin AnderssonOK Nolaskogsarna1:47:33+16:4311:45
9Klara YngvessonUmeå OK1:54:02+23:1212:27
10Maria Von SchmalenséeAttunda OK1:55:24+24:3412:36
11Elisabeth FriesUmeå OK1:59:21+28:3113:02
12Malin LindbergForsa OK2:04:45+33:5513:38
13Pernilla ErikssonGävle OK2:06:53+36:0313:52
Elin VedinSundsvalls OKej godkänd
Anna QuayleOK Nolaskogsarnaej godkänd
Helen HanstockÖstersunds OKej godkänd
Helena ForsbergSkogslöparnaåterbud

H21 Elit

13 160 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna1:50:308:23
2Stefan SjölundSkogslöparna1:51:22+0:528:27
3Fredrik IngelssonRehns BK1:59:44+9:149:05
4Jonas Bäckström ArlestedtMalungs OK Skogsmårdarna2:02:32+12:029:18 Ladda ner rutt i gpx-format
5Hans PerssonIFK Umeå2:10:51+20:219:56
6David SundströmSöderhamns OK2:15:03+24:3310:15
7Anders LindbergForsa OK2:19:18+28:4810:35
8Henrik JohanssonUmeå OK2:20:09+29:3910:38
9Andreas DavidssonAlfta-Ösa OK2:21:16+30:4610:44
10Joar SvartholmBergnäsets AIK2:22:26+31:5610:49
11Henrik PerssonUmeå OK2:24:09+33:3910:57
Johan ForsstedtSöders-Tyresöej godkänd
Lasse JanssonGävle OKej godkänd
Niklas FriesUmeå OKej godkänd
Erik MagnussonOK Nolaskogsarnaej godkänd
Anders VedinSundsvalls OKej godkänd
Isak ForsbergHögåkers OKej godkänd
Arvid StrandbergSkogslöparnaej godkänd

D20 Elit

6 580 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin WickbergOK Nolaskogsarna2:02:4518:39

H20 Elit

9 150 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna1:09:547:38
2Mårten OlssonGävle OK1:33:28+23:3410:12
3Oskar ÖqvistBergnäsets AIK1:33:44+23:5010:14
4Nils HenrikssonBergnäsets AIK1:38:57+29:0310:48
5Erik OlssonGävle OK1:39:28+29:3410:52
6Emanuel NäslundSkogslöparna1:40:11+30:1710:56
7Joakim StåhlJärbo OK1:41:43+31:4911:06
8Erik HanssonHärnösands OK1:43:06+33:1211:16
9Jesper VikmanOK Nolaskogsarna1:49:26+39:3211:57
10Lars OlovssonRehns BK2:03:10+53:1613:27
Simon ErikssonUmeå OKej godkänd

D18 Elit

5 950 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma BlixtOK Hammaren1:13:2012:19
2Frida VikströmSundsvalls OK1:15:48+2:2812:44
3Hanna KjellinForsa OK1:22:38+9:1813:53
4Emma WibergSkogslöparna1:30:57+17:3715:17
5Anna AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb1:39:25+26:0516:42
Sara NilssonVK Uvarnaej godkänd
Evelina SöderlundSkogslöparnaej start

H18 Elit

7 270 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ivar Lidström LauriSnättringe SK1:06:279:08
2Walter LagerhällRehns BK1:12:43+6:1610:00
3Simon DahlbergOK Nolaskogsarna1:18:47+12:2010:50
4Gustav FrænellSundsvalls OK1:30:50+24:2312:29
5Adomas RepsysAlfta-Ösa OK1:35:19+28:5213:06
6Måns ErikssonÖstersunds OK1:37:57+31:3013:28
7Harald LarssonBergnäsets AIK1:52:42+46:1515:30
8Björn JohanssonSundsvalls OK2:06:08+59:4117:20
Truls LindholmSundsvalls OKej start

D16

4 210 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LundbergOK Renen40:159:33
2Magdalena NilssonHögåkers OK48:26+8:1111:30
3Cornelia IvarssonOK Hammaren51:24+11:0912:12
4Moa KarlssonStorviks IF52:11+11:5612:23
5Thea WennbergSkellefteå OK55:33+15:1813:11
6Amelie JosefssonSkogslöparna56:54+16:3913:30
7Agnes MalmgrenOckelbo OK58:25+18:1013:52
8Louise RamebäckUmeå OK59:37+19:2214:09
9Emelie WibergSkogslöparna1:01:55+21:4014:42
10Ida WickbergOK Nolaskogsarna1:07:18+27:0315:59
11Emma LiljeGävle OK1:07:49+27:3416:06
12Alice PalmgrenSundsvalls OK1:07:52+27:3716:07
13Smilla SandströmSkogslöparna1:08:50+28:3516:20
14Tove FrænellSundsvalls OK1:12:01+31:4617:06
15Malvina GirinskyteAlfta-Ösa OK1:13:27+33:1217:26
16Linnea PerssonValbo AIF1:15:23+35:0817:54
17Tilda LagerhällRehns BK1:16:31+36:1618:10
18Alva LarssonUmeå OK1:16:55+36:4018:16
19Sanna ÖhmanSkellefteå OK1:19:09+38:5418:48
20Julia NordlanderSundsvalls OK1:19:37+39:2218:54
21Maja SandvikAttunda OK1:31:51+51:3621:49
Elin UnanderSundsvalls OKej godkänd
Morta MatelyteAlfta-Ösa OKej godkänd
Sandra MaizvilaiteAlfta-Ösa OKej godkänd
Agnes KarlssonÄlvsby IF OKej start

H16

5 340 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix SilverGävle OK46:158:39
2Seth BorglundHärnösands OK49:40+3:259:18
3Tobias SnellOK Renen50:36+4:219:28
4Hannes LindahlSundsvalls OK53:03+6:489:56
5Viktor HolmgrenUmeå OK53:14+6:599:58
6Erik Lidström LauriSnättringe SK54:56+8:4110:17
7Isac ErikssonOK Nolaskogsarna55:33+9:1810:24
8Jakob NilssonUmeå OK56:00+9:4510:29
9Benjamin NäslundSkogslöparna56:18+10:0310:32
10Jakob SjöbergGävle OK57:49+11:3410:49
11Alfred LiljeströmGävle OK58:11+11:5610:53
12Axel LundgrenSundsvalls OK58:26+12:1110:56
13Jonne LiukkonenSundsvalls OK59:26+13:1111:07
14Daniel StåhlJärbo OK1:04:15+18:0012:01
15Tor RönnestrandFrösö IF1:14:48+28:3314:00
16Niklas BraatzBiathlon Team Germany1:24:56+38:4115:54
17Anton SöderbergSundsvalls OK1:25:14+38:5915:57
18Gytis DauknysAlfta-Ösa OK1:27:56+41:4116:28
19Laban NordinOK Nolaskogsarna1:35:18+49:0317:50
Lukas JohanssonSundsvalls OKej godkänd
Elis SandbergAlfta-Ösa OKej start
Albin KårénSundsvalls OKej start
Viktor LadängesAlfta-Ösa OKej start

D14

3 880 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba OttossonGävle OK37:379:41
2Tove EricssonSundsvalls OK39:59+2:2210:18
3Nora EngströmOK Nolaskogsarna41:25+3:4810:40
4Irmelie EnströmSundsvalls OK42:43+5:0611:00
5Elin LadängesAlfta-Ösa OK42:59+5:2211:04
6Ella TuressonOK Renen46:20+8:4311:56
7Ebba AnderssonSundsvalls OK49:08+11:3112:39
8Alice LarssonUmeå OK49:11+11:3412:40
9Sara ÅbomGävle OK49:21+11:4412:43
10Edit KarlssonÄlvsby IF OK49:54+12:1712:51
11Elin NäslundOK Nolaskogsarna53:23+15:4613:45
12Ylva SandströmSundsvalls OK54:06+16:2913:56
13Astrid RexSundsvalls OK56:23+18:4614:31
14Linn WennbergSkellefteå OK56:27+18:5014:32
15Nora WesterlundOK Nolaskogsarna57:10+19:3314:44
16Elsa GranholmSundsvalls OK57:28+19:5114:48
17Evelina NilssonHögåkers OK57:56+20:1914:55
18Lisa JakobssonSundsvalls OK58:07+20:3014:58
19Nova AnundborgSidensjö IK58:11+20:3414:59
20Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna59:30+21:5315:20
21Ella SandbergAlfta-Ösa OK1:00:57+23:2015:42
22Flisa RavaldÖstersunds OK1:02:48+25:1116:11
23Tyra KarlssonSundsvalls OK1:03:15+25:3816:18
24Ellen KårénSundsvalls OK1:03:47+26:1016:26
25Stina LindholmSundsvalls OK1:06:56+29:1917:15
26Ebba LindholmSundsvalls OK1:10:00+32:2318:02
27Elsa ErikssonHusums IF OK1:13:32+35:5518:57
28Gry DahlgrenÖstersunds OK1:16:37+39:0019:44
29Frida LindmarkRobertsfors IK1:17:11+39:3419:53
30Emma JohanssonSundsvalls OK1:22:23+44:4621:13
31Frida BerggrenÖstersunds OK1:43:44+1:06:0726:44
Katja GustafssonTrosabygdens OKej godkänd
Tova Grahn-BirveSundsvalls OKej start
Lisa LarssonÄlvsby IF OKej start
Erin WidmarkUmeå OKej start

H14

3 880 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tore PalmgrenSundsvalls OK34:198:50
2Rasmus ErikssonUmeå OK34:53+0:348:59
3Wille LångbergHudiksvalls OK36:28+2:099:23
4Oskar ÅdahlUmeå OK36:45+2:269:28
5Albin BlombergSegersta OK37:35+3:169:41
6Oskar VikströmSundsvalls OK38:26+4:079:54
7Isak LundholmUmeå OK39:09+4:5010:05
7Marcus NilssonSkogslöparna39:09+4:5010:05
9Edvin LakeSundsvalls OK39:23+5:0410:09
10Erik ByströmOK Nolaskogsarna39:41+5:2210:13
11Arvid Feil LindmarkSkellefteå OK41:24+7:0510:40
12Eric HallnerOckelbo OK41:58+7:3910:48
13Svante SirviöUmeå OK43:38+9:1911:14
14Petter ErlandssonSundsvalls OK43:55+9:3611:19
15Linus DahlbergOK Nolaskogsarna44:57+10:3811:35
16Hannes Sjölund MyhrÖstersunds OK48:26+14:0712:28
17Axel ArnessonÖstersunds OK55:07+20:4814:12
18Jonatan HälldalSkogslöparna57:52+23:3314:54
19Adrian Hansson BångaAlfta-Ösa OK1:00:29+26:1015:35
20Max StigenlövHögåkers OK1:03:36+29:1716:23
21Viggo ÖstlundKovlands IF1:04:55+30:3616:43
22Pijus JaloveckasAlfta-Ösa OK1:05:20+31:0116:50
23Simonas VoroblievasAlfta-Ösa OK1:11:28+37:0918:25
24Filip NordströmSkogslöparna1:12:32+38:1318:41
25Andreas SvenssonSK Björnen1:15:47+41:2819:31
Albin MalmgrenOckelbo OKej godkänd
Hjalmar WennbergHudiksvalls OKej start
Jesper RamebäckUmeå OKej start
Tronje SkoglundOK Motalaej start

D12

2 490 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tuva SirviöUmeå OK24:099:41
2Wilma LarssonSundsvalls OK24:41+0:329:54
3Lovisa DufvaSundsvalls OK26:24+2:1510:36
4Hanna LindqvistÖstersunds OK26:42+2:3310:43
5Maja LundholmUmeå OK26:43+2:3410:43
6Alice RytterstedtSkogslöparna27:18+3:0910:57
7Alva EliassonSundsvalls OK28:08+3:5911:17
8Tyra LarssonIFK Umeå29:23+5:1411:48
9Emma ForsgrenOK Nolaskogsarna29:44+5:3511:56
10Elina Lingbro DömstedtUmeå OK29:48+5:3911:58
11Greta HedmanÖstersunds OK30:42+6:3312:19
12Saga RydbergUmeå OK31:11+7:0212:31
13Stina LindmarkRobertsfors IK31:36+7:2712:41
14Emmy KärrlanderUmedalens IF32:36+8:2713:05
15Liv PaulerSkogslöparna32:48+8:3913:10
16Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna32:56+8:4713:13
17Alva PerboSkogslöparna36:00+11:5114:27
18Signe FeilSundsvalls OK36:09+12:0014:31
19Moa KarlssonSundsvalls OK36:48+12:3914:46
20Tua RönnlundIFK Umeå37:37+13:2815:06
21Clara NordströmSkogslöparna41:11+17:0216:32
22Julina NyströmOK Nolaskogsarna45:44+21:3518:22
23Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK47:12+23:0318:57
24Ella LindmarkRobertsfors IK49:59+25:5020:04
Ida BergforsVK Uvarnaej start

H12

2 490 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon NordlanderSundsvalls OK18:457:31
2Otto TimbyUmeå OK19:48+1:037:57
3Tim LundbergOK Renen20:50+2:058:22
4Hugo PeterssonOK Nolaskogsarna22:48+4:039:09
5Wilmer RexSundsvalls OK23:15+4:309:20
6Oskar ErlandssonSundsvalls OK23:36+4:519:28
7Svante SandvikAttunda OK24:18+5:339:45
8Mattias LarssonSundsvalls OK24:27+5:429:49
9Elis LiukkonenSundsvalls OK24:37+5:529:53
10Hugo NordlanderSundsvalls OK24:45+6:009:56
11Sixten PerssonSkogslöparna25:47+7:0210:21
12Björn RönnestrandFrösö IF26:00+7:1510:26
13Olle LångbergHudiksvalls OK26:05+7:2010:28
14Tadas MackeviciusAlfta-Ösa OK26:32+7:4710:39
15Liam HälldalSkogslöparna28:34+9:4911:28
16Felix Sjölund MyhrÖstersunds OK30:18+11:3312:10
17Aron SidenvallHudiksvalls OK30:59+12:1412:26
18Adrian WidmarkUmeå OK31:47+13:0212:45
19Edvard SvenssonSK Björnen37:42+18:5715:08
20Oskar BoströmÖstersunds OK42:47+24:0217:10
21Joel ByströmOK Nolaskogsarna47:53+29:0819:13
22Titan AnundborgSidensjö IK51:56+33:1120:51
23Nils BlombergSegersta OK1:08:49+50:0427:38
24Seth NordinLycksele IF1:09:45+51:0028:00
Emil LundgrenSundsvalls OKej start
Olov NorinSundsvalls OKej start

D10

2 270 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida PaulerSkogslöparna16:087:06
2Klara EdströmSundsvalls OK16:13+0:057:08
3Miriam GustafssonTrosabygdens OK16:21+0:137:12
4Signe ForsbergSkogslöparna16:57+0:497:28
5Theia AnundborgSidensjö IK17:33+1:257:43
6Hanna WoxlinSkogslöparna17:59+1:517:55
7Tindra RytterstedtSkogslöparna20:53+4:459:11
8Moa TimbyUmeå OK21:08+5:009:18
9Ellen MikaelssonForsa OK22:11+6:039:46
10Greta SandvikAttunda OK24:09+8:0110:38
11Minna TuressonOK Renen29:08+13:0012:50
12Emma JakobssonSundsvalls OK31:24+15:1613:49
13Wilma LindströmSundsvalls OK32:04+15:5614:07
14Felicia Aspnäs FermSidensjö IK34:25+18:1715:09
15Alice StigenlövHögåkers OK43:19+27:1119:04
16Delisia NyströmOK Nolaskogsarna49:59+33:5122:01
Rut SidenvallHudiksvalls OKej start
Emma ByströmOK Nolaskogsarnaej start
Ella NordströmSkogslöparnaej start

H10

2 270 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin NilssonSkogslöparna13:386:00
2Wilmer WennbergHudiksvalls OK15:48+2:106:57
3Herman EliassonSundsvalls OK17:27+3:497:41
4Isak JohanssonUmeå OK18:01+4:237:56
5Elmer NordlanderHärnösands OK18:18+4:408:03
6Lukas ErikssonUmeå OK19:38+6:008:38
7Alex AnderssonSundsvalls OK19:53+6:158:45
8Nils RönnestrandFrösö IF21:12+7:349:20
9Martin LarssonÄlvsby IF OK23:26+9:4810:19
10Ivar GranholmSundsvalls OK27:22+13:4412:03
11Ture ForsbergSkogslöparna37:33+23:5516:32
12Arvid BerggrenÖstersunds OK50:43+37:0522:20
Kalle Grahn-BirveSundsvalls OKej godkänd
Manfred NordinLycksele IFej godkänd

D35

5 950 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin ArvidssonSkogslöparna1:00:2510:09
2Elin WoxlinAlfta-Ösa OK1:03:01+2:3610:35
3Åsa PaulerSkogslöparna1:07:07+6:4211:16
4Karin TrolinForsa OK1:07:46+7:2111:23
5Iza AnundborgSidensjö IK2:14:41+1:14:1622:38

H35

7 270 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HedmanÖstersunds OK1:29:2612:18
2Jonatan SöderbergGävle OK1:39:18+9:5213:39

D40

5 340 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia RydbergUmeå OK1:02:0511:37
2Elin SvenssonSundsvalls OK1:03:24+1:1911:52
3Camilla SjöbergIFK Umeå1:05:21+3:1612:14
4Kerstin LarssonIFK Umeå1:06:00+3:5512:21
5Ingela ErikssonGävle OK1:08:58+6:5312:54
6Catherine WennbergHudiksvalls OK1:13:20+11:1513:43
7Monika WesterlundOK Nolaskogsarna1:13:34+11:2913:46
8Ingela RydesäterRehns BK1:18:52+16:4714:46
9Karin LarssonUmeå OK1:25:13+23:0815:57
10Emma LundholmUmeå OK1:28:00+25:5516:28
11Malin LindmarkRobertsfors IK1:33:26+31:2117:29
12Sofia LindénSelånger SOK1:34:48+32:4317:45 Ladda ner rutt i gpx-format
13Karin KarlssonÄlvsby IF OK1:38:46+36:4118:29
Karin PerssonSkogslöparnaej godkänd
Britta BrännströmÖstersunds OKej start

H40

7 140 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar ForsbergSkogslöparna1:05:189:08
2Peter WoxlinSkogslöparna1:06:18+1:009:17
3Jonas HälldalSkogslöparna1:08:05+2:479:32
4Andreas LundholmUmeå OK1:12:53+7:3510:12
5Mathias WesterlundOK Nolaskogsarna1:13:20+8:0210:16
6Patrik SvedbergGävle OK1:17:16+11:5810:49
7Mattias PerssonSkogslöparna1:19:25+14:0711:07
8Tomas KristoferssonSundsvalls OK1:20:15+14:5711:14
9Mattias LindmarkRobertsfors IK1:24:18+19:0011:48
10Daniel SjölundÖstersunds OK1:25:02+19:4411:54
11Thomas JohanssonOK Renen1:26:33+21:1512:07
12Per StenbergIFK Umeå1:30:01+24:4312:36
13Daniel BerggrenÖstersunds OK1:33:13+27:5513:03
14Mats GustafssonTrosabygdens OK1:35:26+30:0813:21
15Martin SundqvistUmeå OK1:40:02+34:4414:00
16Joakim StenvallÖstersunds OK1:44:09+38:5114:35
17Robert WidmarkUmeå OK1:51:26+46:0815:36
18Jonas LångbergHudiksvalls OK1:53:48+48:3015:56
Anders DanielssonÖstersunds OKej godkänd
Mattias EklundOckelbo OKej godkänd
Nils-Åke SkoglundOK Motalaej start

D45

4 810 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa BäckstrandUmeå OK1:00:1312:31
2Inger DahlgrenÖstersunds OK1:04:52+4:3913:29
3Åsa ErikssonForsa OK1:10:20+10:0714:37
4Jenny RönnlundStöcksjö IS1:11:33+11:2014:52
5Christina LiljeGävle OK1:19:31+19:1816:31
6Monika ÖstbergAlfta-Ösa OK1:21:16+21:0316:53
7Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:39:22+39:0920:39
8Helena BångaAlfta-Ösa OK1:40:28+40:1520:53
9Ingela RönnestrandFrösö IF1:41:58+41:4521:11
10Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK1:57:01+56:4824:19
11Ulrika WillénÖstersunds OK2:02:45+1:02:3225:31
Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OKej godkänd
Lena TuressonOK Renenej start

H45

6 580 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias EdströmKovlands IF53:168:05
2Sören PeterssonOK Nolaskogsarna1:03:35+10:199:39
3Per RönnlundIFK Umeå1:06:23+13:0710:05
4Jörgen NylénOK Nolaskogsarna1:08:10+14:5410:21
5Håkan KarlssonÄlvsby IF OK1:11:27+18:1110:51
6Jens WestinSkogslöparna1:12:30+19:1411:01
7Peter RydesäterRehns BK1:16:40+23:2411:39
8Per-Johan JosefssonSkogslöparna1:16:59+23:4311:41
9Jörgen BlästaNjurunda OK1:21:27+28:1112:22
10Jerry LarssonUmeå OK1:22:35+29:1912:33
11Patrik WennbergSkellefteå OK1:23:06+29:5012:37
12Erik BorglundHärnösands OK1:25:56+32:4013:03
13Stefan KärrlanderUmedalens IF1:27:12+33:5613:15
14Jonas BlombergSegersta OK1:29:41+36:2513:37
15Peter LundbergOK Renen1:33:53+40:3714:16
16Stefan GunnarssonHudiksvalls OK1:34:21+41:0514:20
17Jonas WibergVK Uvarna1:34:41+41:2514:23
18Fredrik PonténSelånger SOK1:42:10+48:5415:31
19Johnny BlästaNjurunda OK1:45:09+51:5315:58 Ladda ner rutt i gpx-format
20Björn ByströmOK Nolaskogsarna1:48:03+54:4716:25
Christian BiglerUmeå OKej godkänd

D50

4 210 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Karin NilssonUmeå OK57:1013:34
2Helena KönigssonRobertsfors IK1:03:17+6:0715:01
3Susanne AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb1:09:15+12:0516:26
4Ann-Sofie JohanssonUmeå OK1:15:46+18:3617:59
5Victoria KarlssonSkogslöparna1:21:34+24:2419:22
Luise HeermannNjurunda OKej godkänd

H50

6 580 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus ErikssonVK Uvarna59:469:04
2Per ÖgrenBergnäsets AIK1:01:54+2:089:24
3Jan ForsbergHögåkers OK1:04:44+4:589:50
4Ulf LindqvistÖstersunds OK1:05:27+5:419:56
5Rune LindströmOK Nolaskogsarna1:11:58+12:1210:56
6Michael HolmgrenIF Thor1:13:00+13:1411:05
7Anders L OlssonGävle OK1:17:44+17:5811:48
8Clas EngströmOK Nolaskogsarna1:19:04+19:1812:00
9Niklas MartinNjurunda OK1:19:24+19:3812:04
10Patrik OttossonGävle OK1:20:10+20:2412:11
11Bo LauriSnättringe SK1:22:17+22:3112:30
12Per-Erik RönnestrandFrösö IF1:29:19+29:3313:34
13Torgny NäslundSkogslöparna1:31:21+31:3513:52
14Christer LagerhällRehns BK1:44:30+44:4415:52
15Frank BraatzBiathlon Team Germany1:46:57+47:1116:15
16Peter SjöbomNjurunda OK2:13:55+1:14:0920:21
Erik JohanssonUmeå OKej godkänd
Sveke JonssonOK Dellenej godkänd
Göran HörnquistÖrnsköldsviks OKej start
Jan NäslundOK Nolaskogsarnaej start
Erik WillénÖstersunds OKej start
Mikael IngelssonOckelbo OKej start

D55

4 210 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia HenfridssonUmeå OK1:06:2115:45
2Anna-Lena TynongGävle OK1:09:09+2:4816:25
3Annica NylundUmeå OK1:18:38+12:1718:40
4Eva BohmOK Vildhussen1:20:30+14:0919:07
5Kristina PetersonIFK Umeå1:22:29+16:0819:35
6Agneta SamuelssonFältjägarnas IF1:25:44+19:2320:21

H55

5 950 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna52:218:47
2Inge SöderqvistOK Renen53:46+1:259:02
3Harry HietanenGävle OK55:23+3:029:18
4Lars LindgrenOK Ödmården1:01:39+9:1810:21
5Mikael YngvessonRobertsfors IK1:08:06+15:4511:26
6Johan WiknerHögåkers OK1:12:03+19:4212:06
7Jonas PetersonIFK Umeå1:19:02+26:4113:16
8Christer LundstedtSundsvalls OK1:21:08+28:4713:38
9Björn LundstenVittjärvs IK1:22:17+29:5613:49
10Erik AnderssonVallsta SK1:22:18+29:5713:49
11Lennart StrandbergSkogslöparna1:32:04+39:4315:28
Lennart WahlgrenRehns BKej godkänd

D60

3 440 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gudrun WegelandOK Nolaskogsarna42:0012:12
2Katarina KvickSkogslöparna54:59+12:5915:59
3Eva WoxlinAlfta-Ösa OK59:40+17:4017:20
4Anki Teike AnderssonForsa OK1:04:06+22:0618:38
5Kerstin Caap-HällgrenHärnösands OK1:04:53+22:5318:51
6Lena SjöströmUmeå OK1:07:37+25:3719:39
Moni BraatzBiathlon Team Germanyej godkänd
Marita WiknerHögåkers OKej start

H60

5 340 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clas FriesUmeå OK50:129:24
2Thomas EricsonAlfta-Ösa OK51:58+1:469:43
3Kjell BomanSöderhamns OK55:05+4:5310:18
4Anders FriesUmeå OK58:18+8:0610:55
5Håkan Berglund LakeKovlands IF1:00:37+10:2511:21
6Algirdas SalkauskasAlfta-Ösa OK1:09:35+19:2313:01
7Mats SandewallUmeå OK1:14:05+23:5313:52
8Leif SellingHärnösands OK1:18:46+28:3414:45
9Christer SegerquistGävle OK1:18:53+28:4114:46
10Lennart WinbergHudiksvalls OK1:25:48+35:3616:04
11Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK1:26:11+35:5916:08
12Göran HedmanValbo AIF1:26:12+36:0016:08
13Leif SundlingNjurunda OK1:27:07+36:5516:18
14Kjell-Erik SahlinOK Vildhussen1:32:42+42:3017:21

D65

3 440 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF1:01:1217:47
2Karin DelinAlfta-Ösa OK1:02:24+1:1218:08
3Christina WestmanHudiksvalls OK1:07:50+6:3819:43
4Helena HemströmGävle OK1:08:40+7:2819:57
5Barbro CarlssonAlfta-Ösa OK1:11:22+10:1020:44
6Lena StenbergIFK Umeå1:11:38+10:2620:49
7Ingeborg DanielssonÖstersunds OK1:15:02+13:5021:48
8Lisbeth ArvidssonHögåkers OK1:26:56+25:4425:16
9Karin WalltinÖstersunds OK1:53:55+52:4333:06
Eva FeilSkellefteå OKej godkänd
Karin JohanssonHögåkers OKej start

H65

4 810 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven Bergström TrolinForsa OK55:3911:34
2Mats AnderssonSelånger SOK59:03+3:2412:16
3Sven Erik SundinSelånger SOK1:02:24+6:4512:58
4Mats HemströmGävle OK1:05:15+9:3613:33 Ladda ner rutt i gpx-format
5Sören WoxlinAlfta-Ösa OK1:05:39+10:0013:38
6Berndt StenbergIFK Umeå1:06:39+11:0013:51
7Jan OlofssonVK Uvarna1:08:32+12:5314:14
8Lars StrinnholmÖstersunds OK1:08:46+13:0714:17
9Tom BrantheimÖstersunds OK1:08:54+13:1514:19
10Ove HemmingssonBrunflo IF1:09:20+13:4114:24
11Lennart VedinOK Branten1:10:49+15:1014:43
12Seth PerssonFältjägarnas IF1:11:42+16:0314:54
13Ivan SöderqvistLjusdals OK1:13:12+17:3315:13
14Stefan GullbackVK Uvarna1:14:17+18:3815:26
15Robert SvartholmGammelstads IF1:17:05+21:2616:01
16Ingemar LarssonTullinge SK1:17:47+22:0816:10
17Sten Åke VedinSelånger SOK1:23:47+28:0817:25
18Per ÖhlundGustavsbergs OK1:29:04+33:2518:31
19Anders ForsstedtSöders-Tyresö1:31:19+35:4018:59
20Jan-Erik SundholmOK Nolaskogsarna1:32:08+36:2919:09
21Björn AbelssonSundsvalls OK1:32:28+36:4919:13
22Ingmar SöderströmSundsvalls OK1:33:45+38:0619:29
23Håkan ErikssonUmeå OK1:50:47+55:0823:01
Anders WindlingHärnösands OKej start
Inge PerssonOckelbo OKej start
Hans-Åke ÖströmOK Nipanej start
Gunnar JohanssonHögåkers OKej start

D70

2 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena TimnerUmeå OK1:18:4031:43
2Lena LindmarkRobertsfors IK1:21:12+2:3232:44
3Barbro LundqvistLångvikens OK1:21:23+2:4332:48

H70

4 210 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt HalvarssonÖstersunds OK51:2612:13
2Torbjörn YttergrenStöcksjö IS54:50+3:2413:01
3Göran HällströmOK Nipan56:26+5:0013:24
4S O VikströmSkellefteå OK1:00:45+9:1914:25
5Winn BjörklundSundsvalls OK1:01:41+10:1514:39
6Stig BlidefalkOK Nipan1:11:07+19:4116:53
7Harri NäätänenKovlands IF1:12:20+20:5417:10
8Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS1:13:01+21:3517:20
9Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK1:16:06+24:4018:04
10Karl-Henrik LindmarkRobertsfors IK1:18:16+26:5018:35
11Roland SalomonssonVittjärvs IK1:32:13+40:4721:54
Christer SilfvernagelHärnösands OKej godkänd
Åke HöglundTimrå SOKej godkänd

D75

2 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne-Marie ByströmSidensjö IK1:14:2029:58
2Eivor LindgrenBrunflo IF1:23:14+8:5433:33
3Gerd BerglundHögåkers OK1:29:28+15:0836:04

H75

3 440 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland LundqvistLångvikens OK56:3516:26
2Erik KardellNjurunda OK59:21+2:4617:15
3Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK1:01:05+4:3017:45
4Gunnar BengtssonSundsvalls OK1:01:55+5:2017:59
5Göran EnkvistSkellefteå OK1:03:26+6:5118:26
6Evert BergströmHudiksvalls OK1:07:48+11:1319:42
7Sören PetterssonOK Nipan1:08:23+11:4819:52
8Åke BerglundHögåkers OK1:10:50+14:1520:35
9Torsten VestmanOK Nolaskogsarna1:19:46+23:1123:11
Sören JanssonSundsvalls OKej godkänd

H80

2 480 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John BerglundAlfta-Ösa OK48:0719:24
2Bengt LarssonKovlands IF1:09:33+21:2628:02
3Rolf KrohnHudiksvalls OK1:12:14+24:0729:07
4Roland LundqvistTimrå SOK1:16:07+28:0030:41
5Birger ByströmSidensjö IK1:26:21+38:1434:49
6Gunnar TimnerUmeå OK1:31:49+43:4237:01
Sten ErikssonOK Brantenej godkänd

Inskolning

1 880 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Filip Aspnäs FärmSidensjö IKfullföljt
Linnea DufvaSundsvalls OKfullföljt
Axel GustafssonTrosabygdens OKfullföljt
Sofie LindSundsvalls OKfullföljt
Lovisa NilssonHögåkers OKfullföljt
Milea NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Wilma UnanderSundsvalls OKfullföljt
Fanny VikströmSundsvalls OKfullföljt

U1

1 880 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ossian NordinLycksele IF20:3810:58
2Frank SidenvallHudiksvalls OK21:15+0:3711:18
3Lisen MobergSundsvalls OK22:17+1:3911:51
4Jonas LindSundsvalls OK22:36+1:5812:01
5Arvid HedmanÖstersunds OK23:48+3:1012:39
6Hugo RydbergUmeå OK24:15+3:3712:53
7Lina Grahn-BirveSundsvalls OK24:30+3:5213:01
8Stina PerssonSkogslöparna25:39+5:0113:38
9Elsa WoxlinSkogslöparna25:43+5:0513:40
10Arvid NordströmSkogslöparna35:37+14:5918:56
11Ylvalie EnströmSundsvalls OK35:45+15:0719:00
12Emma PerboSkogslöparna42:06+21:2822:23

U2

2 270 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon LindqvistÖstersunds OK15:526:59
2Alexander DufvaSundsvalls OK16:08+0:167:06
3Olle ÅdahlUmeå OK17:07+1:157:32
4Axel LarssonIFK Umeå19:45+3:538:42
5Elisabet EngbergSundsvalls OK20:31+4:399:02
6Erik Lingbro DömstedtUmeå OK20:45+4:539:08
7Torunn OtterbjörkUmeå OK21:03+5:119:16
8Ivar LakeSundsvalls OK21:32+5:409:29
9Agnes FeilSundsvalls OK24:53+9:0110:57
10Ted LindmarkRobertsfors IK25:11+9:1911:05
11Vidar SjöblomSundsvalls OK25:28+9:3611:13
12Sara JakobssonSundsvalls OK28:19+12:2712:28
13Elsa LakeSundsvalls OK29:41+13:4913:04
14Einar BlombergSegersta OK38:44+22:5217:03
15Ella NordströmSkogslöparna41:30+25:3818:16
16Mattis HalvarssonÖstersunds OK51:36+35:4422:43

Öppen motion 1

2 270 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona-Lisa AlfzonHögåkers OK37:2316:28

Öppen motion 3

2 490 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irené LarssonSundsvalls OK27:4411:08
2Anders NäslundOK Nolaskogsarna31:11+3:2712:31
3Malin NäslundOK Nolaskogsarna34:34+6:5013:52
4Candice StåhlJärbo OK39:55+12:1116:01
5Lars ÅbergUmeå OK40:22+12:3816:12
6Kristina PerboSkogslöparna42:36+14:5217:06
7Maja JakobssonSundsvalls OK42:39+14:5517:07
8Susanne BylundSkogslöparna44:33+16:4917:53
9Camilla AnderssonOK Nolaskogsarna45:57+18:1318:27
10Helene LagerhällRehns BK46:37+18:5318:43
11Ulrika Söderholm-HellgrenSvala IF47:07+19:2318:55
12Jennie JohanssonVK Uvarna54:10+26:2621:45
13Michael AnundborgSidensjö IK55:57+28:1322:28
14Irina NilssonGävle OK56:14+28:3022:35
15Ulla MohlinLjusdals OK1:07:43+39:5927:11
Anna GustafssonTrosabygdens OKej start

Öppen motion 5

3 460 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael ErikssonVK Uvarna36:4710:37
2Charlotte VikströmSundsvalls OK39:11+2:2411:19
3Jenny ErlandssonSundsvalls OK39:57+3:1011:32
4Tobias WestrinTimrå SOK40:40+3:5311:45
5Lars-Johan DömstedtUmeå OK43:48+7:0112:39
6Erik JakobssonSundsvalls OK44:00+7:1312:43
7Anna KårénSundsvalls OK46:22+9:3513:24
8Johan SidenvallHudiksvalls OK46:37+9:5013:28
9Sverker RytterstedtSkogslöparna48:22+11:3513:58
10Hans NordströmSkogslöparna48:52+12:0514:07
11Louise WoxlinSkogslöparna49:41+12:5414:21
12Ove PerssonUmeå OK49:46+12:5914:23
13Catrin JohanssonSundsvalls OK51:28+14:4114:52
14Malin WestrinTimrå SOK51:32+14:4514:53
15Jessica ZetterbergHudiksvalls OK52:32+15:4515:10
16Sarah DjärvHärnösands OK55:05+18:1815:55
17Karin GustavssonForsa OK55:28+18:4116:01
18Kari TallqvistTimrå SOK55:30+18:4316:02
19Katharina SandströmSundsvalls OK55:49+19:0216:07
20Anders NäslundOK Nolaskogsarna55:50+19:0316:08
21Erik SvedeliusHögåkers OK56:19+19:3216:16
22Stina TelhammerOK Nolaskogsarna56:45+19:5816:24
23Sara Ahlman ÅdahlUmeå OK56:50+20:0316:25
24Lena ÅbomGävle OK57:42+20:5516:40
25Lena DahlbergOK Nolaskogsarna59:01+22:1417:03
26Anna BlombergSegersta OK59:04+22:1717:04
27Niklas BlixtJärbo OK59:17+22:3017:08
28Helena LiljeströmGävle OK1:00:06+23:1917:22
29Åsa LindqvistÖstersunds OK1:00:34+23:4717:30
30Christina RavaldÖstersunds OK1:01:06+24:1917:39
31Jessica LindmarkRobertsfors IK1:02:03+25:1617:56
32Ulf KinertSkogslöparna1:02:08+25:2117:57
33Mikael LarssonIFK Umeå1:03:58+27:1118:29
34Gitte LethSundsvalls OK1:06:01+29:1419:04
35Maria WennbergSkellefteå OK1:06:19+29:3219:10
36Sven StigenlövHögåkers OK1:06:35+29:4819:14
37Lena LundstenVittjärvs IK1:06:36+29:4919:14
38Åsa BlixtJärbo OK1:07:24+30:3719:28
39Anette AnderssonOK Nolaskogsarna1:07:39+30:5219:33
40Mattias HögströmForsa OK1:07:56+31:0919:38
41Marie NordströmSkogslöparna1:09:08+32:2119:58
42Lars-Åke SvenssonSK Björnen1:10:11+33:2420:17
43Sofia LindgrenÖstersunds OK1:11:22+34:3520:37
44Erika TimbyUmeå OK1:13:35+36:4821:16
45Mattias NordlanderHärnösands OK1:14:04+37:1721:24
46Linda LundbergOK Renen1:14:27+37:4021:31
47Charlotte BlomqvistOK Nolaskogsarna1:15:47+39:0021:54
48Ellen WikstenGävle OK1:17:00+40:1322:15
49Peter LorentzsonSundsvalls OK1:17:10+40:2322:18
50Karin SvartholmGammelstads IF1:18:59+42:1222:49
51Annika SvenssonSK Björnen1:27:24+50:3725:15
52Ylva SjöblomAlfta-Ösa OK1:48:16+1:11:2931:17
53Inger LorentzsonSundsvalls OK1:48:28+1:11:4131:20
Camilla WidmarkUmeå OKej start

Öppen motion 8

4 810 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik NorinSundsvalls OK48:3710:06
2Thomas NordströmSkogslöparna59:16+10:3912:19
3Niklas NyströmOK Nolaskogsarna1:06:12+17:3513:45
4Joakim HellgrenSvala IF1:06:30+17:5313:49
5Lars GustavssonSäterbygdens OK1:07:37+19:0014:03
6Johan FärmSidensjö IK1:08:46+20:0914:17
7Robert LadängesAlfta-Ösa OK1:11:20+22:4314:49
8Mikael NilssonSkogslöparna1:13:25+24:4815:15
9Jonas NyholmAlfta-Ösa OK1:14:24+25:4715:28
10Anna WesterlundÖstersunds OK1:14:50+26:1315:33
11Roger EngmanHagaby GoIF Örebro1:16:02+27:2515:48
12Erik KärrlanderUmedalens IF1:17:57+29:2016:12
13Niklas TimbyUmeå OK1:18:46+30:0916:22
14Anna-Lena LindströmOK Nolaskogsarna1:19:55+31:1816:36
15Tomas NordinLycksele IF1:20:19+31:4216:41
16Josef AnderssonSundsvalls OK1:21:26+32:4916:55
17Ingmar AnderssonOK Nolaskogsarna1:21:30+32:5316:56
18Linda ErikssonGävle OK1:22:17+33:4017:06
19Johanna SellingHärnösands OK1:28:58+40:2118:29
20James TurtonÖstersunds OK1:34:29+45:5219:38
21Ola RavaldÖstersunds OK1:39:50+51:1320:45
22Maria FernmalmForsa OK1:41:05+52:2821:00
23Mats JohanssonSundsvalls OK1:43:33+54:5621:31
Lars-Erik LiljeströmGävle OKej start
Maja WillénÖstersunds OKej start

Öppen motion 9

7 140 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SalomonssonVänersborgs SK1:01:208:35
2Martin SöderbergKlubblös1:11:53+10:3310:04
3Johan RydbergUmeå OK1:26:55+25:3512:10
4Jonas Jensen-TornehedVästerås SOK1:29:42+28:2212:33
5Ingmar HolmerOK Nipan1:33:07+31:4713:02
6Magnus JonssonSundsvalls OK1:38:36+37:1613:48
7Caroline TollstadiusBromma-Vällingby SOK1:43:37+42:1714:30
8Lars NilssonUmeå OK1:57:23+56:0316:26
9Johan TollstadiusKlubblös2:04:53+1:03:3317:29

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser