Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Ösaträffen, dag 4, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Ösaträffen, dag 4, medel
Arrangörsorganisation: Alfta-Ösa OK
Datum: tisdag 6 juni 2017

D21

4 620 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin Hemmyr SkantzeJärla Orientering31:496:53
2Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK32:19+0:306:59
3Gunilla SvärdIF Thor33:17+1:287:12
3Ekaterina RyazanovaRehns BK33:17+1:287:12 Ladda ner rutt i gpx-format
5Alice HugossonIFK Lidingö SOK33:28+1:397:14
6Anna WehlinSkogspojkarnas OK34:04+2:157:22
7Lisa AnderssonÄrla IF34:29+2:407:27
8Maria NilssonDomnarvets GOIF34:41+2:527:30
9Moa EnmarkGöteborg-Majorna OK34:48+2:597:31
10Linda LindkvistLeksands OK35:12+3:237:37
11Frida SandbergStora Tuna OK35:22+3:337:39
12Sara KindlundOK Tranan35:48+3:597:44
13Kristin OlovssonRehns BK36:03+4:147:48
14Hanna BarkegrenOK Kåre36:59+5:108:00
15Malin WelénKöping-Kolsva OK39:04+7:158:27
16Wilma LagerhällRehns BK41:07+9:188:53
17Jenny WegmüllerOK Rodhen41:33+9:448:59
18Karin StenbackKvarnsvedens GOIF OK42:21+10:329:10
19Rebecka HoppeIF Thor42:30+10:419:11
20Beatrice KöhlerSäterbygdens OK44:24+12:359:36
21Stina EdejernIFK Bergvik47:45+15:5610:20
22Jenny BacklundGävle OK48:25+16:3610:28
23Pernilla ErikssonGävle OK50:57+19:0811:01
24Malin SundqvistTullinge SK52:35+20:4611:22
25Ebba WesterbergOK Kolmården52:51+21:0211:26
26Linda ErikssonGävle OK55:01+23:1211:54
27Karin SkogSkogsluffarnas OK1:15:25+43:3616:19
Kristin BomanGävle OKej godkänd
Kajsa RisbyOK Kåreej start
Ronja BjörklundOK Kåreej start
Jenny ErikssonOK Kåreej start
Magdalena OlssonStora Tuna OKej start

H21

5 890 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Petter ErikssonÄrla IF32:345:31
2Joakim SvenskStora Tuna OK32:36+0:025:32
3Viktor SilvemarkÄrla IF33:28+0:545:40
4Filip DahlgrenHagaby GoIF Örebro33:35+1:015:42
5Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna33:37+1:035:42
6Niklas AldénOK Linné34:18+1:445:49
7Jimmy LarssonMalungs OK Skogsmårdarna34:30+1:565:51
8Anton ForsbergLånghundra IF34:32+1:585:51
9Roman RyapolovIFK Mora OK34:35+2:015:52
10Emil AnderssonÄrla IF34:47+2:135:54
11Fredrik IngelssonRehns BK34:53+2:195:55
12Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna35:00+2:265:56
13Erik Ivarsson SandbergIFK Lidingö SOK35:04+2:305:57
14Magnus GlänneforsTullinge SK35:35+3:016:02
15Viktor SvenskStora Tuna OK35:42+3:086:03
16Hans Olof AmblieIFK Lidingö SOK35:58+3:246:06
17Jonas GustafssonOK Kåre36:13+3:396:08
18Albin SjöhedGävle OK37:34+5:006:22
19Halvor Eid NielsenÄrla IF37:49+5:156:25
20Greger TyskOK Kåre38:08+5:346:28
21Martin JanssonOK Rodhen38:09+5:356:28
22Pål SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF38:19+5:456:30
23Lasse JanssonGävle OK38:24+5:506:31
24Isak LangerakJärfälla OK38:43+6:096:34
25Anders JohanssonRehns BK38:49+6:156:35
26Björn LjunggrenOK Hammaren38:53+6:196:36
27Peter HemmyrJärla Orientering38:57+6:236:36
28Kristian DahlströmIFK Mora OK39:16+6:426:40
29Torbjörn JacobssonOK Rodhen39:35+7:016:43
30Erik LundhRehns BK39:56+7:226:46
31Jonas Bäckström ArlestedtMalungs OK Skogsmårdarna40:23+7:496:51 Ladda ner rutt i gpx-format
32Mattias MårtsStora Tuna OK40:29+7:556:52
33Patrik SvedbergGävle OK40:42+8:086:54
34Mattias OlofssonOK Enen41:10+8:366:59
35Lars ÅkermanMalungs OK Skogsmårdarna41:21+8:477:01
36Rikard TynellGrycksbo IF OK42:26+9:527:12
37Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF43:14+10:407:20
38Magnus BjörkOK Rodhen43:15+10:417:20
39Robert JohanssonTäby OK44:28+11:547:32
40Johan OlssonHjobygdens OK45:25+12:517:42
41Carl MagnussonIFK Mora OK45:58+13:247:48
42Aleksandr ManoilovJärfälla OK46:46+14:127:56
43Fabian SteenOK Enen47:28+14:548:03
44Thomas FuruheimIFK Lidingö SOK47:37+15:038:05
45Emil AlexanderssonStora Tuna OK49:51+17:178:27
46Henrik FröjdRehns BK50:12+17:388:31
47Anton BacklundSäterbygdens OK55:01+22:279:20
48Markus NordmarkNässjö OK57:16+24:429:43
49Viktor DahlqvistStorviks IF57:17+24:439:43
50Rasmus SteenOK Enen58:08+25:349:52
51Björn KarlssonRehns BK59:41+27:0710:07
Markus AdolfssonTullinge SKej godkänd
Henrik JonssonÄrla IFej godkänd
Anders HåkanssonOK Linnéej start
Jefta LangerakJärfälla OKej start
Daniel DuhlboIFK Mora OKej start
Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Mats TroengOK Linnéej start

D20

3 230 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida JunegardTullinge SK28:328:50
2Erica EdmanRehns BK31:20+2:489:42
3Tora WesterbergOK Kolmården31:28+2:569:44

H20

5 100 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan EdenhamnLänna IF32:066:17
2Lars OlovssonRehns BK40:39+8:337:58
3Henrik HamreforsVästerås SOK48:36+16:309:31
4Max JohanssonSegersta OK1:01:33+29:2712:04
Johannes RidefeltOK Linnéej start

D18

3 510 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre28:078:00
2Lina SvärdIF Thor32:51+4:449:21
3Hanna KjellinForsa OK34:19+6:129:46
4Tindra JernströmAvesta OK36:58+8:5110:31
5Malva SteenOK Enen37:01+8:5410:32
6Emma BlixtOK Hammaren37:30+9:2310:41
7Tove FlodmanOK Hammaren37:36+9:2910:42
8Vilma BergerDomnarvets GOIF39:56+11:4911:22
9Sofia GidingVallentuna-Össeby OL40:04+11:5711:24
10Carolina JonsellTäby OK50:47+22:4014:28
11Astrid AnderVallentuna-Össeby OL52:19+24:1214:54
12Vera BogrenSundbybergs IK1:13:26+45:1920:55
Selma GumaeliusWaxholms OKej start
Alva LindellIF Thorej start

H18

4 380 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HerneOK Ravinen25:185:46
2Elias TidevallSkogsluffarnas OK26:55+1:376:08
3Fredrik HamreforsVästerås SOK28:20+3:026:28
4Johan GibergTumba-Mälarhöjden OK29:39+4:216:46
5Emil GrehnOK Rodhen30:34+5:166:58
6Tobias KarlssonSnättringe SK31:03+5:457:05
7Zeb PalmHJS-Vansbro OK32:01+6:437:18
8Rasmus TäckOK Hammaren32:30+7:127:25
9Matviy KhotyaintsevIF Thor32:42+7:247:27
10Benjamin LangerakJärfälla OK32:53+7:357:30
11Edvin NordströmTäby OK33:32+8:147:39
12Viktor BergLeksands OK33:54+8:367:44
13Ivar Lidström LauriSnättringe SK34:29+9:117:52
14Victor BylundIF Thor34:39+9:217:54
15Hugo BäsénIF Thor34:52+9:347:57
16Walter LagerhällRehns BK36:13+10:558:16
17Viktor WallinOK Kåre37:26+12:088:32
18Emil JohanssonSegersta OK38:04+12:468:41
19John GranathOK Kåre38:38+13:208:49
20Jesper NyströmIF Thor41:55+16:379:34
21Johan B NordahlDomnarvets GOIF43:49+18:3110:00
22Nils OttossonGävle OK46:10+20:5210:32
23Albin AnderssonSegersta OK58:38+33:2013:23
Jesper LidmarSnättringe SKej godkänd
Emil ArvidssonSäterbygdens OKej start
Olle GrywenzOK Linnéej start
Emil JonsellIF Thorej start
Simon DahlbergOK Nolaskogsarnaej start
Viktor BarkegrenStora Tuna OKej start
Gustaf HedegårdOK Kolmårdenej start

D16

3 470 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa BogrenSundbybergs IK27:077:48
2Ebba LindellIF Thor28:47+1:408:17
3Emma LingIK Hakarpspojkarna30:32+3:258:47
4Moa HjorthDomnarvets GOIF34:25+7:189:55
5Emma LiljeGävle OK34:47+7:4010:01
6Alva RyttherVästerbergslagens OL36:03+8:5610:23
7Klara AnderssonDomnarvets GOIF37:04+9:5710:40
8Tilda GolsäterKorsnäs IF OK37:17+10:1010:44
9Lilian PalmHJS-Vansbro OK39:21+12:1411:20
10Cornelia IvarssonOK Hammaren39:35+12:2811:24
11Agnes MalmgrenOckelbo OK40:23+13:1611:38
12Elsa NilssonDomnarvets GOIF43:27+16:2012:31
13Frida AnderssonSegersta OK44:15+17:0812:45
14Lovisa WigertzLånghundra IF45:26+18:1913:05
15Elsa BäsénIF Thor45:54+18:4713:13
16Ida HallinSurahammars SOK46:44+19:3713:28
17Alva NyströmIF Thor47:30+20:2313:41
18Sara SundinWaxholms OK51:52+24:4514:56
19Vendela JonsellVallentuna-Össeby OL57:00+29:5316:25
20Alma SandVästerbergslagens OL59:15+32:0817:04
Cecilia LindgrenOK Kåreej start
Agnes BromanOK Roslagenej start
Lovisa HambäckLånghundra IFej start
Alva JonssonLånghundra IFej start

H16

3 730 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan LangerakJärfälla OK22:486:06
2Arvid WesterbergOK Kolmården23:56+1:086:24
3Simon FriskGustavsbergs OK23:59+1:116:25
4Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö24:12+1:246:29
5Jakob SjöbergGävle OK24:28+1:406:33
6Jonas CarlssonStora Tuna OK25:47+2:596:54
7Emil BybergDomnarvets GOIF28:02+5:147:30
8Melker LundinKatrineholms OK28:11+5:237:33
9Henrik PetrisiVästerbergslagens OL28:21+5:337:36
10Karl LundinKatrineholms OK28:39+5:517:40
11Karl GranathOK Kåre30:29+7:418:10
12Viktor LadängesAlfta-Ösa OK31:43+8:558:30
13Alfred LiljeströmGävle OK32:51+10:038:48
14Samuel StålnäbbDomnarvets GOIF33:45+10:579:02
15Erik Lidström LauriSnättringe SK34:02+11:149:07
16Felix SilverGävle OK34:39+11:519:17
17Elis SandbergAlfta-Ösa OK35:53+13:059:37
18Oscar ThornellSurahammars SOK36:07+13:199:40
19Jacob WolgastSnättringe SK38:07+15:1910:13
20Isak BerggrenGävle OK38:56+16:0810:26
21Albin BergerDomnarvets GOIF39:52+17:0410:41
22Arvid BylundIF Thor40:52+18:0410:57
23Anton SegermanIF Thor42:08+19:2011:17
24Jonas BjörsLjusdals OK43:39+20:5111:42
25Daniel StåhlJärbo OK49:06+26:1813:09
John WolgastSnättringe SKej godkänd
Karl GrywenzOK Linnéej start

H16 Kort

2 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin EronnLinköpings OK30:3110:31

D14

2 940 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vendela SöderqvistOK Kåre23:468:05
2Ebba OttossonGävle OK23:59+0:138:09
3Johanna RoosOK Linné25:21+1:358:37
4Maja BergqvistKorsnäs IF OK25:35+1:498:42
5Ida EskilssonIK Hakarpspojkarna25:48+2:028:46
6Elin LadängesAlfta-Ösa OK26:30+2:449:00
7Anja NilssonDomnarvets GOIF27:39+3:539:24
8Tilda BergLeksands OK28:14+4:289:36
9Linnea LundOK Kolmården29:41+5:5510:05
10Tilda MårtenssonOK Ravinen29:56+6:1010:10
11Elsa GörasLeksands OK30:17+6:3110:18
12Wilma ThornellSurahammars SOK30:49+7:0310:28
13Hanna JonsellIF Thor31:38+7:5210:45
14Emma EliassonDomnarvets GOIF32:00+8:1410:53
15Sara ÅbomGävle OK32:56+9:1011:12
16Ella SandbergAlfta-Ösa OK34:39+10:5311:47
17Thea NordinKorsnäs IF OK34:46+11:0011:49
18Johanna OlssonOckelbo OK35:57+12:1112:13
19Elin BryggarGrycksbo IF OK39:50+16:0413:32
20Alma WallmanVästerbergslagens OL40:15+16:2913:41
21Tindra JonssonSkarpnäcks OL40:52+17:0613:54
22Ester BlomsterIF Thor41:01+17:1513:57
23Agnes WallinKorsnäs IF OK41:40+17:5414:10
24Lovisa MasesStora Tuna OK41:50+18:0414:13
25Agnes Söllvander EklundOK Rodhen44:45+20:5915:13
26Elise EdlerOK Hammaren46:35+22:4915:50
27Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF49:50+26:0416:57
28Rebecka HaslerSurahammars SOK1:06:29+42:4322:36
29Leija MagnussonAlfta-Ösa OK1:13:16+49:3024:55

H14

2 940 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna22:127:33
2Eric HallnerOckelbo OK23:36+1:248:01
3Aron HellgrenIF Thor26:06+3:548:52
4Viktor JemthIF Thor27:12+5:009:15
5Christoffer LindgrenOK Kåre27:35+5:239:22
6Johan FochsenWaxholms OK28:07+5:559:33
7Wille LångbergHudiksvalls OK29:44+7:3210:06
8Klockar-Eskil NääsLeksands OK31:31+9:1910:43
9Hjalmar WennbergHudiksvalls OK32:52+10:4011:10
10Isak DalinLeksands OK34:58+12:4611:53
11Erik LingIK Hakarpspojkarna35:37+13:2512:06
12Rasmus SöderbergGävle OK38:44+16:3213:10
13Erik ÅkermanÄlvdalens IF OK42:20+20:0814:23
14Albin SjöblomOK Kåre42:46+20:3414:32
15Isaak GustafssonVästerbergslagens OL46:51+24:3915:56
16Joel OwénValbo AIF50:24+28:1217:08
17Albin MalmgrenOckelbo OK54:44+32:3218:37
18Viktor KarlssonStorviks IF58:04+35:5219:45
Carl HedegårdOK Kolmårdenej godkänd
Albin BlombergSegersta OKej start

D14 Kort

2 740 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia SundinWaxholms OK25:399:21
2Emilia HagrotTäby OK39:50+14:1114:32
3Selma IvarssonOK Hammaren40:55+15:1614:55
4Clara SvenssonSurahammars SOK48:18+22:3917:37
5Klara JonssonOK Dellen58:45+33:0621:26

H14 Kort

2 740 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
David RyderåsWaxholms OKej start

D12

2 170 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa BergqvistKorsnäs IF OK16:277:34
2Sandra LingIK Hakarpspojkarna16:33+0:067:37
3Annie LundOK Kolmården16:37+0:107:39
4Moa BirkebækStora Tuna OK16:54+0:277:47
5Maja EliassonDomnarvets GOIF19:46+3:199:06
6Sofie EttlingSkogspojkarnas OK20:32+4:059:27
7Karolina SunnanhagenStora Tuna OK20:36+4:099:29
8Alva EliassonSundsvalls OK20:37+4:109:30
9Enni LundbergOK Kåre21:42+5:1510:00
10Elma WikströmOK Hammaren21:51+5:2410:04
11Klara JunegardTullinge SK22:40+6:1310:26
12Emelie SvärdIF Thor23:04+6:3710:37
13Alva Lidström LauriSnättringe SK23:47+7:2010:57
14Julia Hagelberg NordahlOK Kåre24:00+7:3311:03
15Ida KarlssonStorviks IF25:37+9:1011:48
16Linnéa WestlinValbo AIF26:01+9:3411:59
17Emmy RoosIF Thor26:56+10:2912:24
18Hanna CarlqvistSnättringe SK27:29+11:0212:39
19Emily KruysIF Thor27:42+11:1512:45
20Elsa JohanssonSegersta OK28:11+11:4412:59
21Ebba FlodmanOK Hammaren31:02+14:3514:18
22Pauline HaglundIFK Hedemora OK32:27+16:0014:57
Anja BergerDomnarvets GOIFej godkänd
Wilma MårtenssonOK Ravinenej godkänd
Elsa Söllvander EklundOK Rodhenej godkänd
Elsa KaipeOK Kåreej start
Tuva HolmströmOK Ravinenej start
Hanna ÖstbergStora Tuna OKej start

H12

2 170 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak EskilssonIK Hakarpspojkarna13:446:19
2Love BylundIF Thor16:08+2:247:26
3Olle DalinOK Kåre17:03+3:197:51
4Axel AnderssonIF Thor17:36+3:528:06
5Ludvig EronnLinköpings OK17:59+4:158:17
6Gustav LjunggrenOK Hammaren19:32+5:489:00
7Linus HallinSurahammars SOK20:28+6:449:25
8Malte AlbinssonOK Österåker20:53+7:099:37
9Olle WallmanVästerbergslagens OL21:30+7:469:54
10Lucas SöderbergGävle OK21:37+7:539:57
11Olle LångbergHudiksvalls OK22:10+8:2610:12
12Alfred JeppssonOK Hammaren22:20+8:3610:17
13Max ZetterbergHudiksvalls OK22:54+9:1010:33
14Arvid JonforsenHallstahammars OK23:31+9:4710:50
15Max AlfredssonGävle OK23:43+9:5910:55
16Dennis BjurstedtSurahammars SOK24:41+10:5711:22
17Jens FochsenWaxholms OK24:43+10:5911:23
18August GörasLeksands OK25:04+11:2011:33
19Leo WikströmOK Hammaren25:35+11:5111:47
20Malte HellgrenIF Thor25:42+11:5811:50
21Anton DyreliusSnättringe SK25:58+12:1411:57
22Malte LandforsLustens OK27:50+14:0612:49
23Petter GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb28:35+14:5113:10
24Wille SöderqvistOK Kåre29:55+16:1113:47
25Leo MagnussonAlfta-Ösa OK30:36+16:5214:06
26Jakob OlssonOckelbo OK31:53+18:0914:41
27Theo SjöbergIF Thor32:05+18:2114:47
28Axel ErikssonStora Tuna OK32:18+18:3414:53
29Albin JemthIF Thor39:44+26:0018:18
30Erik JonssonOK Dellen49:12+35:2822:40
31Simon SegermanIF Thor58:49+45:0527:06
32Olle GahnshagOK Kåre1:20:28+1:06:4437:04
Axel BütikoferLjusdals OKej start
Melker ThornellSurahammars SOKej start

D12 Kort

1 530 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mira NordinKorsnäs IF OK8:505:46
2Oline HanssonAlfta-Ösa OK13:13+4:238:38

D10

1 970 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF18:399:28
2Hilma DalinOK Kåre19:22+0:439:49
3Maja MasesStora Tuna OK20:17+1:3810:17
4Jessica SvärdIF Thor23:42+5:0312:01
5Tyra ElgesjöDomnarvets GOIF24:51+6:1212:36
6Tora JonsellIF Thor24:57+6:1812:39
7Signe EskilssonIK Hakarpspojkarna25:45+7:0613:04
8Viola HolmströmOK Ravinen28:48+10:0914:37
9Sara RoosOK Linné29:20+10:4114:53
10Ella SandVästerbergslagens OL30:10+11:3115:18
11Edith BergenfurSkattkärrs SOK41:09+22:3020:53
12Alma WesselLänna IF43:01+24:2221:50
13Agnes GustafssonVästerbergslagens OL43:50+25:1122:15
14Alice EttlingSkogspojkarnas OK1:29:47+1:11:0845:34
Gabriella HaslerSurahammars SOKej godkänd
Ebba LindIF Thorej godkänd

H10

1 970 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil LingIK Hakarpspojkarna14:307:21
2Morgan AlfredssonGävle OK15:47+1:178:00
3Walter SöderqvistOK Kåre15:58+1:288:06
4Jonatan HaglundIFK Hedemora OK17:24+2:548:49
5Petter FochsenWaxholms OK18:41+4:119:29
6Wilmer WennbergHudiksvalls OK20:33+6:0310:25
7Algot HellgrenIF Thor22:25+7:5511:22
8Teodor JonssonSkarpnäcks OL26:22+11:5213:23
9Herman EliassonSundsvalls OK26:52+12:2213:38
10Linus HanssonAlfta-Ösa OK26:53+12:2313:38
11Rickard JemthIF Thor28:00+13:3014:12
12Ville ElgesjöDomnarvets GOIF28:45+14:1514:35
13Lukas LindIF Thor29:46+15:1615:06
14Wilmer HagrotTäby OK30:17+15:4715:22
15Viggo LindgrenOK Kåre31:50+17:2016:09
16Noah TyskOK Kåre32:21+17:5116:25
17Albin SvenssonSurahammars SOK36:06+21:3618:19
18Melvin SjöbergIF Thor39:46+25:1620:11
19Alfred WesselLänna IF42:56+28:2621:47
Gabriel CarlqvistSnättringe SKej godkänd
Filip ZetterbergHudiksvalls OKej godkänd

D35

3 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica SöllvanderOK Rodhen30:158:37
2Helena WallmanVästerbergslagens OL33:14+2:599:28
3Marika HagelbergOK Kåre37:48+7:3310:46
4Sofia NydahlOK Motala1:00:30+30:1517:14

H35

5 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert BlomSöderhamns OK1:19:1515:32
Jonatan SöderbergGävle OKej godkänd
Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OKej start

D40

3 510 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese BergqvistKorsnäs IF OK29:488:29
2Veronica LundOK Kolmården31:07+1:198:51
3Åsa EskilssonIK Hakarpspojkarna33:55+4:079:39
4Johanna DalinLeksands OK34:12+4:249:44
5Helena BacklundGävle OK35:23+5:3510:04
6Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK35:24+5:3610:05
7Sara TimnerSundsvalls OK35:58+6:1010:14
8Ingela ErikssonGävle OK36:33+6:4510:24
9Catherine WennbergHudiksvalls OK39:58+10:1011:23
10Ingela RydesäterRehns BK43:12+13:2412:18
11Karolina AnderssonLänna IF47:12+17:2413:26
12Anna StaafUpsala IF50:42+20:5414:26
13Sofia HaslerSurahammars SOK56:51+27:0316:11
14Ann-Sofie TäckOK Hammaren57:10+27:2216:17
15Ida WesselLänna IF1:55:33+1:25:4532:55
Ann HyvönenSkattkärrs SOKej godkänd
Åsa KruysIF Thorej godkänd

H40

4 650 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bertil EronnLinköpings OK28:526:12
2Kalle DalinOK Kåre28:55+0:036:13
3Staffan ErikssonStora Tuna OK29:04+0:126:15
4Per HolmIFK Mora OK30:10+1:186:29
5Lars MagnussonOK Kåre30:48+1:566:37
6Tobias EliassonSundsvalls OK31:12+2:206:42
7Magnus ThornellSurahammars SOK31:57+3:056:52
8Henrik RoosOK Linné33:39+4:477:14
9Simon WegmüllerOK Rodhen35:31+6:397:38
10Lars-Erik HaslerSurahammars SOK35:52+7:007:42
11Jonas ErikssonLänna IF36:29+7:377:50
12Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK37:02+8:107:57
13Jonas SellingLänna IF38:14+9:228:13
14Jesper NordinKorsnäs IF OK38:43+9:518:19
15Mattias EklundOckelbo OK39:11+10:198:25
16Peter EttlingSkogspojkarnas OK39:14+10:228:26
17Fredrik GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb39:21+10:298:27
18Niklas OlssonFagersta OK40:19+11:278:40
19Andreas OlssonOK Linné40:40+11:488:44
20Emil AnderssonLänna IF40:41+11:498:44
21Johan LundbergOK Kåre41:29+12:378:55
22Dan HörnellOK Linné41:44+12:528:58
23Klockar Mattias NääsLeksands OK42:34+13:429:09
24Magnus FlodmanOK Hammaren43:40+14:489:23
25Henrik HallinSurahammars SOK45:10+16:189:42
26Daniel EdlerOK Hammaren47:57+19:0510:18
27Magnus JohanssonLjusdals OK48:00+19:0810:19
28Stellan TäckOK Hammaren1:10:55+42:0315:15
Kalle BjörkmanIFK Mora OKej start

D45

3 480 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tina JunegardTullinge SK29:078:22
2Charlotta GibergHellas Orientering31:48+2:419:08
3Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK31:51+2:449:09
4Anna BerggrenGävle OK33:37+4:309:39
5Åsa ErikssonForsa OK35:53+6:4610:18
6Mia EronnLinköpings OK36:35+7:2810:30
7Sofia WesterbergOK Kolmården38:50+9:4311:09
8Annika LundströmSundbybergs IK39:41+10:3411:24
9Annika RidellIF Thor39:52+10:4511:27
10Therese HolmströmOK Ravinen44:39+15:3212:49
11Christina LiljeGävle OK45:02+15:5512:56
12Ulrika SilverGävle OK45:32+16:2513:05
13Kristin RamsellLeksands OK46:30+17:2313:21
14Charlotta WallinKorsnäs IF OK49:27+20:2014:12
15Anna LundSurahammars SOK55:14+26:0715:52
16Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK56:22+27:1516:11
17Maria WestlinValbo AIF58:54+29:4716:55
18Ann-Sofie JemthIF Thor1:02:31+33:2417:57
19Ninni CarlssonStora Tuna OK1:04:54+35:4718:38
20Barbara SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF1:07:19+38:1219:20
Cecilia FochsenWaxholms OKej godkänd
Yvonne GrehnOK Rodhenej godkänd
Karin LindellIF Thorej start
Stina NordahlDomnarvets GOIFej start
Helena GunnarssonIK Hakarpspojkarnaej start

H45

4 650 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas EklundOK Rodhen30:276:32
2Magnus GörasLeksands OK32:32+2:056:59
3Fridolf EskilssonIK Hakarpspojkarna32:47+2:207:03
4Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK32:53+2:267:04
5Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarna32:56+2:297:04
6Fredrik LindellIF Thor33:39+3:127:14
7Tomas AlbinssonOK Österåker33:43+3:167:15
8Peter LundOK Kolmården34:22+3:557:23
9Johan PetterssonOK Motala34:43+4:167:27
10Jörgen HellgrenIF Thor35:04+4:377:32
11Per NordahlDomnarvets GOIF36:05+5:387:45
12Johan SundinWaxholms OK36:14+5:477:47
13Per LovangVästerbergslagens OL36:36+6:097:52
14Per-Anders OlssonOckelbo OK36:40+6:137:53
15Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK37:00+6:337:57
16Torbjörn AnderssonOK Motala37:03+6:367:58
17Magnus HjorthDomnarvets GOIF37:40+7:138:06
18Petter RanefallIF Thor38:54+8:278:21
19Ola LindIF Thor38:57+8:308:22
20Anders LingIK Hakarpspojkarna39:26+8:598:28
21Thomas IvarssonOK Hammaren39:42+9:158:32
22Rickard JonforsenHallstahammars OK40:25+9:588:41
23Bo SegermanIF Thor40:31+10:048:42
24Ingemar StålbergGävle OK40:35+10:088:43
25Jörgen NylénOK Nolaskogsarna40:58+10:318:48
26Patrik FriskGustavsbergs OK42:37+12:109:09
27Per CarlssonStora Tuna OK42:42+12:159:10
28Jonas BergenfurSkattkärrs SOK45:18+14:519:44
29Per JemthIF Thor46:14+15:479:56
30Anders AnderssonSegersta OK47:03+16:3610:07
31Jonas BlombergSegersta OK47:05+16:3810:07
32Torbjörn Nilsson AlataloStora Tuna OK47:16+16:4910:09
33Peter RydesäterRehns BK47:38+17:1110:14
34Nic KruysIF Thor48:30+18:0310:25
35Markus BylundIF Thor49:28+19:0110:38
36Svante JonsellVallentuna-Össeby OL58:49+28:2212:38
37Jonas LindgrenHudiksvalls OK1:00:16+29:4912:57
38Erik DyreliusSnättringe SK1:01:05+30:3813:08
39Per WesterlundSkogsluffarnas OK1:19:59+49:3217:12
Johan BlomsterIF Thorej start

D50

3 330 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette PalmHJS-Vansbro OK30:409:12
2Annika ArdellOK Rodhen32:50+2:109:51
3Inger GunnarssonVästerås SOK34:41+4:0110:24
4Carina SandbergSäterbygdens OK35:19+4:3910:36
5Marianne CarlbergRånäs OK36:39+5:5911:00
6Monica BomanGävle OK37:30+6:5011:15
7Annlouise AlmqvistIFK Mora OK38:01+7:2111:24
8Lena GumaeliusWaxholms OK38:08+7:2811:27
9Camilla AdlertegOK Enen39:58+9:1812:00
10Berit GummusIFK Mora OK40:57+10:1712:17
11Ulrika BacklundDalaportens OL42:58+12:1812:54
12Anette SjöbergGävle OK43:18+12:3813:00
13Maria KvarnlöfOK Roslagen44:59+14:1913:30
14Ann LyrbergValbo AIF45:23+14:4313:37
15Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK45:37+14:5713:41
16Gunilla GustafssonOK Orion46:50+16:1014:03
17Ann-mari SilfverLånghundra IF47:09+16:2914:09
18Anette ArksandVallentuna-Össeby OL50:19+19:3915:06
19Ebba HedegårdOK Kolmården52:50+22:1015:51
20Marita FilipssonMarkaryds FK53:39+22:5916:06
21Annette WigertzLånghundra IF54:26+23:4616:20
22Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL54:30+23:5016:21
23Åsa Marknell DewittLänna IF1:00:09+29:2918:03
24Elisabeth StödemanSurahammars SOK1:09:32+38:5220:52
Anita WehlinSkogspojkarnas OKej godkänd
Agneta KarlssonRånäs OKej start
Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OKej start

H50

4 380 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF28:516:35
2Per MårtenssonOK Ravinen29:23+0:326:42
3Dan NorinGävle OK31:30+2:397:11
4Dan GibergTumba-Mälarhöjden OK32:10+3:197:20
5Mikael WesterbergOK Kolmården33:04+4:137:32
6Mats JonsellIF Thor33:10+4:197:34
7Jonas GidingVallentuna-Össeby OL34:21+5:307:50
8Conny ForsbergLånghundra IF34:31+5:407:52
9Mats SundbüeSträngnäs-Malmby OL34:50+5:597:57
10Jan-Olof BogrenSundbybergs IK34:55+6:047:58
11Patrik OttossonGävle OK35:30+6:398:06
12Pelle LandforsLustens OK37:33+8:428:34
13Anders OhlinRånäs OK38:40+9:498:49
14Johan AnderssonValbo AIF38:47+9:568:51
15Per SundströmVästerås SOK39:01+10:108:54
16Christer ArksandVallentuna-Össeby OL40:19+11:289:12
17Gunnar ForsgrenForsa OK40:53+12:029:20
18Per SandbergSäterbygdens OK41:19+12:289:25
19Mikael IngelssonOckelbo OK42:58+14:079:48
20Kalle ÖstgrenOK Kåre44:50+15:5910:14
21Magnus BacklundSäterbygdens OK45:01+16:1010:16
22Per WolgastSnättringe SK45:12+16:2110:19
23Patrik SteenOK Enen46:42+17:5110:39
24Thomas RoosIF Thor47:00+18:0910:43
25Mikael DavidssonVästerås SOK47:03+18:1210:44
26Robert ÖstlundSäterbygdens OK48:16+19:2511:01
27Bo LauriSnättringe SK49:02+20:1111:11
28Anders MasesStora Tuna OK52:49+23:5812:03
29David SöderströmSala OK54:55+26:0412:32
30Sveke JonssonOK Dellen56:26+27:3512:53
31Håkan CarlqvistSnättringe SK56:57+28:0613:00
Magnus HedegårdOK Kolmårdenej godkänd
Anders BygrenGävle OKej godkänd
Ola JernströmAvesta OKej godkänd
Thomas KarlssonValbo AIFej godkänd
Christer AlkbergOckelbo OKej start
Per GrywenzOK Linnéej start
Peter HambäckLånghundra IFej start
Per CarlbergRånäs OKej start
Thomas ArvidssonSäterbygdens OKej start
Stefan LundOK Linnéej start

D55

2 900 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britta SahlinVänersborgs SK27:599:38
2Ingrid SvenssonStora Tuna OK29:13+1:1410:04
3Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL31:18+3:1910:47
4Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL32:10+4:1111:05
5Sussie BjörkmanDalaportens OL32:48+4:4911:18
6Dorothe SpillmannIF Thor33:31+5:3211:33
7Annika DavidssonVästerås SOK33:46+5:4711:38
8Annika SvenssonSolna OK33:50+5:5111:40
9Anna-Lena TynongGävle OK33:55+5:5611:41
10Susanne LüscherStora Tuna OK34:40+6:4111:57
11Mia GustafssonOK Kåre35:55+7:5612:23
12Laila SpångmyrIK Jarl Rättvik39:44+11:4513:42
13Anne-Marie ErikssonKristinehamns OK40:37+12:3814:00
14Britt ClaessonIFK Mora OK42:29+14:3014:38
15Eva WareniusAvesta OK51:59+24:0017:55
Karina LangerakJärfälla OKej godkänd
Annika DavidssonOK Klemmingenej start
Gunilla RylanderStora Tuna OKej start

H55

3 560 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars LindgrenOK Ödmården26:537:33
2Anders EnmarkGävle OK28:06+1:137:53
3Johnny JunegardTullinge SK28:26+1:337:59
4Krister GumaeliusWaxholms OK28:39+1:468:02
5Harry HietanenGävle OK28:49+1:568:05
6Peo SvenskStora Tuna OK30:50+3:578:39
7Björn AlbinssonIFK Mora OK30:54+4:018:40
8Sven WigertzLånghundra IF31:13+4:208:46
9Bengt SchwartzOK Kolmården31:29+4:368:50 Ladda ner rutt i gpx-format
10Per EdenhamnLänna IF31:31+4:388:51
11Jan-Olov BergmanVästerås SOK31:44+4:518:54
12Leif GustafssonSäterbygdens OK32:46+5:539:12
13Roine AnderssonRånäs OK34:11+7:189:36
14Björn JakobssonTäby OK34:41+7:489:44
15Inge SöderqvistOK Renen34:42+7:499:44
16Mikael BacklundDalaportens OL34:53+8:009:47
17Hans LemoineGävle OK36:03+9:1010:07
18Klas ThybeckLindebygdens OK36:23+9:3010:13
19Leif EdejernIFK Bergvik36:57+10:0410:22
20Kjell KlarSäterbygdens OK38:18+11:2510:45
21Göran EngblomRehns BK39:52+12:5911:11
22Ulf HamreforsVästerås SOK41:35+14:4211:40
23Sten-Olof MatssonLeksands OK41:51+14:5811:45
24Hans MalmbergWaxholms OK43:25+16:3212:11
25Göran SvenssonFalkenbergs OK53:39+26:4615:04
26Per-Olof SvenssonLänna IF53:59+27:0615:09
Leif SandahlOK Tyrej godkänd
Mats JönssonKorsnäs IF OKej godkänd

D60

2 670 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK24:069:01
2Jannike WålbergOK Kåre26:21+2:159:52
3Gunilla LärfarsLeksands OK26:30+2:249:55
4Ewa EdejernIFK Bergvik28:06+4:0010:31
5Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK29:38+5:3211:05
6Birgitta WinbladRehns BK32:04+7:5812:00
7Lena PerssonGamleby OK34:29+10:2312:54
8Helena EkbrinkIF Thor36:34+12:2813:41
9Britt GunnarssonKristinehamns OK37:03+12:5713:52
10Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb37:33+13:2714:03
11Britt LarssonLänna IF39:02+14:5614:37
12Catherine DawsonGafanhori44:37+20:3116:42
13Tanja-Birgit SöderströmSala OK45:36+21:3017:04
Marianne ThorssonIK Trenne Ullaredej godkänd

H60

3 510 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna28:158:02
2Ulf PalmérUlricehamns OK29:11+0:568:18
3Jan LärfarsLeksands OK30:08+1:538:35
4Roland WareniusAvesta OK30:15+2:008:37
5Kjell BomanSöderhamns OK31:17+3:028:54
6Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK33:13+4:589:27
7Ola HedinOK Hammaren34:26+6:119:48
8Tommy ÖstLjusdals OK35:23+7:0810:04
9Stefan GunnarssonKristinehamns OK36:20+8:0510:21
10Per Arne EvaldssonOK Gynge38:39+10:2411:00
11Nisse JohanssonRehns BK40:22+12:0711:30
12Peter OlssonTäby OK40:30+12:1511:32
13Göran LyrbergValbo AIF40:59+12:4411:40
14Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK41:01+12:4611:41
15Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik41:07+12:5211:42
16Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby41:22+13:0711:47
17Lars HagrotTäby OK41:49+13:3411:54
18Göran HedmanValbo AIF42:02+13:4711:58
19Kenneth PetterssonJärfälla OK45:12+16:5712:52
20Ingemar PerssonGamleby OK46:44+18:2913:18
21Lars MongårdSkogsluffarnas OK48:14+19:5913:44
Mats LundbergDalaportens OLej godkänd
Ulf HenrikssonKorsnäs IF OKej start
Arne HolmerIFK Mora OKej start
Jan-Olof BjörklundBjursås OKej start
Thomas WesterGustavsbergs OKej start
Hans DanielsMalungs OK Skogsmårdarnaej start

D65

2 670 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1IngMarie ÅsenlundGävle OK29:3811:05
2Anne LundmarkJärfälla OK35:10+5:3213:10
3Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK35:22+5:4413:14
4Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF36:02+6:2413:29
5Britt-Marie AldénOK Kolmården36:50+7:1213:47
6Helena HemströmGävle OK39:11+9:3314:40
7Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF39:36+9:5814:49
8Gun SvenssonRehns BK41:06+11:2815:23
9Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL42:34+12:5615:56
10Gunnel GillenäsKristinehamns OK42:41+13:0315:59
11Annika GillgrenGävle OK42:42+13:0415:59
12Kristina WåhlinVästerås SOK47:41+18:0317:51
13Kristina ErikssonLänna IF49:56+20:1818:42
14Marianne SellgrenSigtuna OK59:32+29:5422:17
15Gun KlarströmRehns BK1:01:47+32:0923:08
Christina FlordalLjusdals OKej godkänd

H65

2 850 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto24:488:42
2Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK25:47+0:599:02
3Hans AurellGävle OK28:15+3:279:54
4Arne JohanssonOK Ravinen28:28+3:409:59
5Ove ThorssonIK Trenne Ullared28:29+3:419:59
6Jan JohanssonIF Thor28:58+4:1010:09
7Mats HemströmGävle OK29:14+4:2610:15
8Per ElfströmÅrsunda IF29:28+4:4010:20
9Håkan OlssonHjobygdens OK29:57+5:0910:30
10Ulf KjellinOK Hedströmmen31:20+6:3210:59
11Ingemar ZiljatOK Djerf32:50+8:0211:31
12Lars-Erik HermanssonOK Linné33:24+8:3611:43
13Staffan WestbomOckelbo OK33:39+8:5111:48
14Sven LarssonSärna SK35:07+10:1912:19
15Ingvar SöderqvistSöderhamns OK35:24+10:3612:25
16Roland BergSäterbygdens OK35:37+10:4912:29
17Göran SvärdOK Klemmingen36:04+11:1612:39
18Clas-Göran HerrgårdGustavsbergs OK36:22+11:3412:45
19Jan ÅsbergHäverödals SK38:49+14:0113:37
20Göran LarssonSala OK39:21+14:3313:48
21Christer GillenäsKristinehamns OK39:56+15:0814:00
22Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK41:45+16:5714:38
23Jon FlordalLjusdals OK46:54+22:0616:27
24Olle KlarströmRehns BK49:05+24:1717:13
25Tommy WåhlinVästerås SOK50:06+25:1817:34
Ivan SöderqvistLjusdals OKej godkänd
Hasse ÅbergValbo AIFej start
Roy DawsonGafanhoriej start
Kjell LidholmIFK Hedemora OKej start
Bo SundqvistOckelbo OKej start

D70

2 630 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga JohanssonNyköpings OK27:5310:36
2Solveig SvahnOckelbo OK31:24+3:3111:56
3Gun-Inger SahlbergLånghundra IF32:04+4:1112:11
4Margareta LarssonOK Njudung32:27+4:3412:20
5Maud MossbergOK Järnbärarna33:55+6:0212:53
6Eva HalvarsonOK Kåre36:42+8:4913:57
7Ingrid JanssonSäterbygdens OK39:31+11:3815:01
8Gullevi SvenssonRonneby OK39:58+12:0515:11
9Ewa NordlundLänna IF40:26+12:3315:22
Ing-Marie MozéliusStora Tuna OKej start

H70

2 820 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SandhOK Roxen23:198:16
2Lars-Ivar SvenssonRehns BK27:44+4:259:50
3Hans JohanssonIFK Mora OK27:55+4:369:53
4Per-Erik WåhlbergOK Linné28:06+4:479:57
5Anders ClaessonIFK Mora OK28:30+5:1110:06
6Alf LindbergKöping-Kolsva OK28:46+5:2710:12
7Matts EngvallBodens Bandyklubb OS29:21+6:0210:24
8Stefan G LarssonOK Njudung29:24+6:0510:25
9Runar AldénOK Kolmården29:25+6:0610:25
10Ulf LöfgrenStora Tuna OK29:50+6:3110:34
11Håkan MossbergOK Järnbärarna30:18+6:5910:44
12Royne LenngrenIK Jarl Rättvik30:26+7:0710:47
13Morgan LjungVaggeryds SOK30:47+7:2810:54
14Göran BengtssonTockarps IK31:35+8:1611:11
15Ingemar AnderssonOK Orion32:01+8:4211:21
16Anders SellgrenSigtuna OK33:00+9:4111:42
17Leif NordlundLänna IF33:40+10:2111:56
18Elis ÅbergStorviks IF34:25+11:0612:12
19Håkan NilssonMalmö OK34:30+11:1112:14
20Lennart LindgrenOK Järnbärarna35:15+11:5612:30
21Torbjörn WikströmOK Orinto35:51+12:3212:42
22Rune JonssonLjusdals OK37:06+13:4713:09
23Ulf SvedestamEskilstuna OL37:26+14:0713:16
24Sören JohanssonSala OK37:46+14:2713:23
25Jan BojlingSolna OK38:53+15:3413:47
26Östen ErikssonAvesta OK39:29+16:1014:00
27Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben40:03+16:4414:12
28John ÖstlundSundbybergs IK40:04+16:4514:12
29Sören ErikssonLänna IF40:08+16:4914:13
30Tomas ÅhgrenLånghundra IF45:06+21:4715:59
31Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK45:29+22:1016:07
Leif ErikssonHeby AIFej godkänd

D75

2 630 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OK31:0411:48
2Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK42:28+11:2416:08
3Margaretha NyströmLänna IF44:12+13:0816:48
4Mariann KjellbergBredareds IF46:13+15:0917:34
5Anita AspOckelbo OK1:00:27+29:2322:59

H75

2 650 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ragnar ErikssonOK Hedströmmen32:5412:24
2Roland KarlssonRonneby OK33:06+0:1212:29
3Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna34:01+1:0712:50
4Gustav KrighOK Nipan35:17+2:2313:18
5Lars FinbomOK Landehof35:38+2:4413:26
6P-G JanssonSäterbygdens OK37:03+4:0913:58
7Ivan ErnvidUlricehamns OK38:18+5:2414:27
8Lars-B LarssonOK Tyr39:06+6:1214:45
9Hjalmar NordquistOK Järnbärarna42:36+9:4216:04
10Anders JohanssonNyköpings OK49:44+16:5018:46
11Gunnar BramstenSundbybergs IK56:05+23:1121:09

H80

2 630 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf AnderssonRimbo SOK31:0411:48
2Lars-Erik LindellVäsby OK46:34+15:3017:42
3Sivert SöderbärgOK Roslagen48:09+17:0518:18
Rune CarlssonSundbybergs IKej godkänd
Åke SundbergFagersta OKej godkänd
Börje VestringGävle OKej start
Karl Henrik LovangVästerbergslagens OLej start

Inskolning

1 150 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Tilde BirkebaekStora Tuna IK SKfullföljt
Vanna BylundIF Thorfullföljt
Hjalmar EbberydOckelbo OKfullföljt
Oskar HagelbergOK Kårefullföljt
Elliot HemmyrJärla Orienteringfullföljt
Tilda HemmyrJärla Orienteringfullföljt
Siri LindIF Thorfullföljt
Jonas NyholmAlfta-Ösa OKfullföljt
Tova OlssonOK Linnéfullföljt
Sixten RuthIK Jarl Rättvikfullföljt
Axel SandVästerbergslagens OLfullföljt
Antero SellingLänna IFfullföljt
Algot StaafUpsala IFfullföljt
Axel StenbackKvarnsvedens GOIF OKfullföljt
Lukas TarandiIFK Lidingö SOKfullföljt
Simon TarandiIFK Lidingö SOKfullföljt
Isak WegmüllerOK Rodhenfullföljt
Leah FuruheimIFK Lidingö SOKej godkänd
Arvid StaafUpsala IFej godkänd

U1

1 530 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ville ArvidssonAlfta-Ösa OK12:408:16
2Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre13:04+0:248:32
3Ludvig LjunggrenOK Hammaren13:50+1:109:02
4Erik NordahlDomnarvets GOIF15:11+2:319:55
5Ellen SvedbergAlfta-Ösa OK15:57+3:1710:25
6Axel SvedbergAlfta-Ösa OK15:59+3:1910:26
7Maja OwénValbo AIF16:37+3:5710:51
8Ebba PartinAlfta-Ösa OK16:49+4:0910:59
9David JonforsenHallstahammars OK16:59+4:1911:06
10Lilly BergenfurSkattkärrs SOK17:15+4:3511:16
11Moa ArvidssonAlfta-Ösa OK17:41+5:0111:33
12Märta ErikssonStora Tuna OK18:26+5:4612:02
13Herman EskilssonKlubblös18:36+5:5612:09
14Ida OlssonOK Linné18:38+5:5812:10
15Elis EklundOK Rodhen18:40+6:0012:12
16Ruth WestergrenKlubblös18:42+6:0212:13
17Moa WegmullerOK Rodhen18:44+6:0412:14
18Beppe WestergrenKlubblös18:45+6:0512:15
19Halle GahnshagOK Kåre18:50+6:1012:18
20Michelle PartinAlfta-Ösa OK18:52+6:1212:19
21Oskar LindIF Thor19:25+6:4512:41
22Ellinor KruysIF Thor19:27+6:4712:42
23Hugo RydesäterRehns BK19:40+7:0012:51
24Alma WestlinValbo AIF19:45+7:0512:54
25Tova PartinAlfta-Ösa OK19:46+7:0612:55
26Signe AlbinssonOK Österåker20:03+7:2313:06
27Casper StålbergGävle OK20:23+7:4313:19
28Leonid RyapolovIFK Mora OK20:59+8:1913:42
29Ida OlssonOckelbo OK21:19+8:3913:55
30Märta OlssonOckelbo OK21:47+9:0714:14
31Iris WikströmOK Hammaren23:32+10:5215:22
32Signe BacklundGävle OK24:00+11:2015:41
33Nova HelmOK Hammaren24:46+12:0616:11
34Vilma DyreliusSnättringe SK27:49+15:0918:10
35Einar BlombergSegersta OK29:05+16:2519:00
36Elliot TyskOK Kåre32:38+19:5821:19
37Simon CarlqvistSnättringe SK34:12+21:3222:21
38Frida SjöblomOK Kåre34:53+22:1322:47
39Elina SvedbergAlfta-Ösa OK36:26+23:4623:48
40Erik EttlingSkogspojkarnas OK46:20+33:4030:16

U2

2 150 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil StålbergGävle OK21:4910:08
2Filip HälldalGävle OK23:59+2:1011:09
3Nils BlombergSegersta OK24:15+2:2611:16
4Elvin LundbergOK Kåre25:12+3:2311:43
5Jelmer SellingLänna IF26:37+4:4812:22
6Wilmer HasselkvistEdsbyns OK27:38+5:4912:51
7Agnes NilssonDomnarvets GOIF29:24+7:3513:40
8Hanna RydesäterRehns BK30:55+9:0614:22
9Simon HälldalGävle OK32:45+10:5615:13
10Alexis AndréSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb32:59+11:1015:20
11Eimy AndréSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb33:00+11:1115:20
12Lova JonssonSkarpnäcks OL34:04+12:1515:50
13Elisia SvedbergRehns BK34:34+12:4516:04
14Vera JeppssonOK Hammaren39:40+17:5118:26
15Erik SvedbergRehns BK42:17+20:2819:40
16Edvin SvedbergRehns BK43:01+21:1220:00
Arvid BjörsLjusdals OKej godkänd

Öppen motion 1

2 150 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matilda JanssonRehns BK23:2510:53
2Hans SahlbergLånghundra IF40:18+16:5318:44

Öppen motion 3

2 740 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin HelmOK Hammaren25:109:11
2Sofie MattesAlfta-Ösa OK29:30+4:2010:45
3Janet KlingOckelbo OK35:35+10:2512:59
4Karin JonsellVallentuna-Össeby OL36:46+11:3613:25
5Ludvig HaslerSurahammars SOK39:30+14:2014:24
6Helene LagerhällRehns BK41:06+15:5615:00
7Ayan LingIK Hakarpspojkarna41:33+16:2315:09
8Ulrika MagnussonRehns BK42:17+17:0715:25
9Hugo BlomsterIF Thor42:35+17:2515:32
10Agneta JonzonSöderhamns OK43:10+18:0015:45
11Susanna GahnshagOK Kåre43:13+18:0315:46
12Natascha MarxmeierIFK Lidingö SOK43:50+18:4015:59
13Pia BylundIF Thor44:03+18:5316:04
14Annika FlygtRehns BK47:34+22:2417:21
15Katarina SellingLänna IF47:49+22:3917:27
16Malin OwénValbo AIF47:52+22:4217:28
17Sara SvenssonSurahammars SOK48:42+23:3217:46
18Anna ThynellGrycksbo IF OK48:53+23:4317:50
19Oskar DalinLeksands OK49:48+24:3818:10
20Irma FredrikssonKorsnäs IF OK55:13+30:0320:09
21Gunilla HamreforsVästerås SOK59:04+33:5421:33
22Jan WinbladRehns BK1:03:59+38:4923:21
23Anders BryggarGrycksbo IF OK1:08:54+43:4425:08
24Annika BryggarGrycksbo IF OK1:15:54+50:4427:42
25Britt-Marie SkogSkogsluffarnas OK1:32:09+1:06:5933:37
Åsa SjöblomOK Kåreej godkänd
Candice StåhlJärbo OKej godkänd
Monica KrigOK Nipanej start

Öppen motion 5

2 900 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niclas SjöblomOK Kåre30:1810:26
2Emma KlemetsKöping-Kolsva OK33:28+3:1011:32
3Mattias SvedbergAlfta-Ösa OK36:08+5:5012:27
4Kenneth EdlundLycksele IF36:49+6:3112:41
5Frida JonforsenHallstahammars OK39:33+9:1513:38
6Anders StålnäbbKvarnsvedens GOIF OK39:50+9:3213:44
7Andreas J. WikströmOK Hammaren40:05+9:4713:49
8Christer JohanssonAlfta-Ösa OK40:19+10:0113:54
9Helena LiljeströmGävle OK40:42+10:2414:02
10Maria NorinGävle OK41:32+11:1414:19
11Eva FredrikssonKorsnäs IF OK42:17+11:5914:34
12Elisabeth Lundgren OlssonOckelbo OK44:17+13:5915:16
13Kajsa WinderLjusdals OK45:58+15:4015:51
14Niklas BlixtJärbo OK46:21+16:0315:58
15Annica BergerDomnarvets GOIF46:43+16:2516:06
16Mathias JonssonUpsala IF47:21+17:0316:19
17Jessica ZetterbergHudiksvalls OK48:20+18:0216:40
18Heidi Johansson KaislaniemiAlfta-Ösa OK50:03+19:4517:15
19Åsa BlixtJärbo OK50:04+19:4617:15
20Jennie MattesAlfta-Ösa OK50:42+20:2417:28
21Lasse SundAlfta-Ösa OK51:42+21:2417:49
22Ing-Marie LarssonIF Thor52:09+21:5117:58
23Elisabeth SkoglundSegersta OK52:14+21:5618:00
24Ulrika JohanssonSegersta OK52:15+21:5718:01
25Christina IvarssonOK Hammaren52:41+22:2318:10
26Pia NordinKorsnäs IF OK54:40+24:2218:51
27Helena BybergKvarnsvedens GOIF OK55:41+25:2319:12
28Ida ModigKlubblös56:45+26:2719:34
29Kerstin BlomRehns BK58:46+28:2820:15
30Lena ÅbomGävle OK1:01:30+31:1221:12
31Eva SkyttnerLjusdals OK1:02:29+32:1121:32
32Malena CarlqvistSnättringe SK1:03:38+33:2021:56
33Sara DyreliusSnättringe SK1:10:22+40:0424:15
34Ulla MohlinLjusdals OK1:19:29+49:1127:24

Öppen motion 7

2 770 m, 72 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter EdmanKorsnäs IF OK21:317:46
2Christer EkskogKvarnsvedens GOIF OK22:25+0:548:05
3Ingrid KlingOckelbo OK24:19+2:488:46
4Per-Inge JohanssonKlubblös24:34+3:038:52
5Sara LindIF Thor25:30+3:599:12
6Mats WallmanVästerbergslagens OL25:31+4:009:12
7Camilla NygrenIF Thor25:36+4:059:14
8Åsa BlomsterIF Thor25:52+4:219:20
9Siv DalströmKvarnsvedens GOIF OK27:16+5:459:50
10Sten Ove NormanViksjöfors OK27:54+6:2310:04
11Niclas AhlströmVästerås SOK28:04+6:3310:07
12Anna ElgesjöDomnarvets GOIF28:22+6:5110:14
12Dick DavidssonViksjöfors OK28:22+6:5110:14
14Elina GustafssonSäterbygdens OK29:02+7:3110:28
15Sussie BjörklundKvarnsvedens GOIF OK29:43+8:1210:43
16Ewa EdmanKorsnäs IF OK29:50+8:1910:46
17Maria KleistTullinge SK30:20+8:4910:57
18Björn AlmLeksands OK30:24+8:5310:58
19Tilda LagerhällRehns BK31:11+9:4011:15
20Erik FlodmanOK Hammaren31:43+10:1211:27
21Åsa BobergSöderhamns OK32:23+10:5211:41
22Karolina Bergh PapasikasSkarpnäcks OL32:39+11:0811:47
23Henrik MagnussonRehns BK32:47+11:1611:50
24Kjell GustafssonOK Järnbärarna33:09+11:3811:58
25Fredrik LarssonSundbybergs IK33:44+12:1312:10
26Jonas LindbergOckelbo OK34:00+12:2912:16
27Sylvia ÅgrenOK Linné34:21+12:5012:24
28Christer LagerhällRehns BK34:42+13:1112:31
29Lars-Erik LiljeströmGävle OK34:45+13:1412:32
30Anna BlombergSegersta OK34:48+13:1712:33
31Petra Hurtig HalvarssonLeksands OK34:53+13:2212:35
32Anette HälldalGävle OK34:56+13:2512:36
33Staffan BergströmHofors OK35:18+13:4712:44
34Maria WikströmOK Hammaren35:26+13:5512:47
35Jonathan MagnussonRehns BK35:27+13:5612:47
36Maj-Lis BergströmHofors OK35:30+13:5912:48
37Lars HalvarssonLeksands OK35:34+14:0312:50
38Margareta BerghSkarpnäcks OL36:21+14:5013:07
39Lina EttlingSkogspojkarnas OK36:30+14:5913:10
40Kristina LandforsLustens OK36:39+15:0813:13
41Evelin MagnussonOK Kåre37:02+15:3113:22
42Stefan SvedbergRehns BK37:24+15:5313:30
43Britt-Marie ErikssonOK Rodhen37:38+16:0713:35
44Anna-Karin EklundSöderhamns OK38:18+16:4713:49
45Pär HisvedAlfta-Ösa OK38:28+16:5713:53
46Jesper OlssonAlfta-Ösa OK41:59+20:2815:09
47Sven-Åke WindahlGävle OK42:32+21:0115:21
48Sören AnderssonJärbo OK42:53+21:2215:28
49Olle HallnerOckelbo OK42:54+21:2315:29
50Anna OlssonIF Thor43:09+21:3815:34
51Inge SörlenKlubblös43:10+21:3915:35
52Anki PousetteRånäs OK43:22+21:5115:39
53Charlotte BlomqvistOK Nolaskogsarna43:48+22:1715:48
54Sara GörasLeksands OK44:30+22:5916:03
55Kenneth WålbergOK Kåre45:11+23:4016:18
56Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK45:21+23:5016:22
57Michael HallnerOckelbo OK47:45+26:1417:14
58Ulf AleniusIFK Lidingö SOK47:52+26:2117:16
59Linnéa SkogSkogsluffarnas OK48:36+27:0517:32
60Görel SvedestamEskilstuna OL51:41+30:1018:39
61Evelina RuthIK Jarl Rättvik52:38+31:0719:00
62Sune HedströmOK Rodhen53:46+32:1519:24
63Nikiforos PapasikasSkarpnäcks OL54:55+33:2419:49
64Lilian BoremyrKvarnsvedens GOIF OK56:49+35:1820:30
65Jan-Erik LarssonUpsala IF57:59+36:2820:55
66Lena LindgrenOK Järnbärarna59:17+37:4621:24
67Lars GustafssonOK Kåre1:04:44+43:1323:22
Karin ForsgrenForsa OKej godkänd
Jenny WåhlinDomnarvets GOIFej godkänd
Mikael LiljeGävle OKej godkänd
Curt LandinRehns BKej godkänd
Carl-Åke FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Malin MårtenssonOK Ravinenej start

Öppen motion 8

4 510 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders DalinLeksands OK29:116:28
2Kevin StåhlOK Hammaren29:31+0:206:32
3Johan LidströmOK Linné31:18+2:076:56
4Urban AndréSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb31:23+2:126:57
5Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF31:26+2:156:58
6Patrik SöderqvistOK Kåre31:47+2:367:02
7Elin Dahlstedt TyskOK Kåre32:42+3:317:15
8Andreas CallebergRehns BK34:02+4:517:32
9Sven OlssonKorsnäs IF OK34:26+5:157:38
10Sören CallebergSöderhamns OK36:21+7:108:03
11Håkan NilssonDomnarvets GOIF36:22+7:118:03
12Jiri ProchazkaDomnarvets GOIF36:32+7:218:06
13Erik BomanGävle OK37:29+8:188:18
13Johan AlfredssonStora Tuna OK37:29+8:188:18
15Maria WesterÄrla IF38:33+9:228:32
16Pia BirkebaekStora Tuna OK38:42+9:318:34
17Johanna LarssonKöping-Kolsva OK39:07+9:568:40
18Svante LindgrenKorsnäs IF OK39:53+10:428:50 Ladda ner rutt i gpx-format
19Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL40:08+10:578:53
20Linnea LandforsLustens OK40:41+11:309:01
21Peter JanssonIK Jarl Rättvik41:05+11:549:06
22Lina FredrikssonKorsnäs IF OK41:34+12:239:12
23Klas BacklundGävle OK42:30+13:199:25
24Lena MasesStora Tuna OK42:49+13:389:29
25Jan AnderssonGävle OK46:46+17:3510:22
26Kenneth SvedlundVallsta SK46:47+17:3610:22
27Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK47:38+18:2710:33
28Edward LarssonIFK Mora OK49:10+19:5910:54
29Anna-Karin NilssonMalungs OK Skogsmårdarna49:34+20:2310:59
30Håkan JanssonGävle OK50:21+21:1011:09
31Johan HjortSäterbygdens OK52:00+22:4911:31
32Johan GustafssonVästerbergslagens OL52:01+22:5011:32
33Ola JohanssonGävle OK52:39+23:2811:40
34Jonas LångbergHudiksvalls OK54:10+24:5912:00
35Alexandra ForssÄrla IF54:30+25:1912:05
36Lars LundinTierps SOK54:42+25:3112:07
37Linnea PetrisiVästerbergslagens OL55:13+26:0212:14
38Lena PetrisiVästerbergslagens OL55:15+26:0412:15
39Louise Jeppsson WulffOK Hammaren59:32+30:2113:12
40Magnus BergerDomnarvets GOIF59:42+30:3113:14
41Peter NyströmIF Thor1:00:46+31:3513:28
42Sandra HanssonOK Rodhen1:04:58+35:4714:24
43Anki GustafssonSäterbygdens OK1:10:30+41:1915:37
44Jonas NygrenIF Thor1:13:08+43:5716:12
45Pär JanssonIF Thor1:13:37+44:2616:19
46Kenneth EdlundLycksele IF1:14:53+45:4216:36
47Lennart KjellgrenLjusdals OK1:15:46+46:3516:47
Anders AlmlöfIK Jarl Rättvikej godkänd
Lars DragerydÄrla IFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser