Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteranorientering

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteranorientering
Arrangörsorganisation: OK Gränsen
Datum: torsdag 7 april 2016

Damer Kort

2 000 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg36:2818:14
2Gunnel ÖhlundFalköpings AIK OK39:32+3:0419:46
3Kristina JohanssonMullsjö SOK40:24+3:5620:12
4Anita HolmqvistIK Hakarpspojkarna42:05+5:3721:02
5Ingrid KullmanOK Alehof46:31+10:0323:15
6Eva RybergJönköpings OK47:00+10:3223:30
7Marianne CarlssonIK Vista47:26+10:5823:43
8Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK53:26+16:5826:43
9Inga PetterssonTenhults SOK58:02+21:3429:01
10Karin ClaessonJönköpings OK59:45+23:1729:52
11Yvonne LiljelandVaggeryds SOK1:05:53+29:2532:56
12Marie-Louise PeterssonJönköpings OK1:13:10+36:4236:35
13Gunnel LarssonIK Vista1:13:54+37:2636:57
14Monica KammenhedJönköpings OK1:13:56+37:2836:58

Herrar Kort

2 000 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Åke KarlssonIK Hakarpspojkarna26:2513:12
2Arne JohanssonJönköpings OK29:33+3:0814:46
3Agne PerssonTenhults SOK30:23+3:5815:11
4Björn RybergJönköpings OK31:12+4:4715:36
5Stellan CardellKFUM32:06+5:4116:03
6Kenneth GattmalmJönköpings OK32:43+6:1816:21
7Kurt ErikssonKFUM33:32+7:0716:46
8Rolf EskilssonJönköpings OK34:10+7:4517:05
9Åke RommedahlJönköpings OK34:16+7:5117:08
10Stig WikströmTenhults SOK34:31+8:0617:15
11Nils Olov LindénTenhults SOK35:07+8:4217:33
12Bertil JonssonIF Hallby35:38+9:1317:49
13Eskil FolkelidTenhults SOK36:37+10:1218:18
14Kjell HolmqvistIK Hakarpspojkarna37:19+10:5418:39
15Per-Åke SandbergIK Vista39:52+13:2719:56
16Ingemar IvarssonBottnaryds IF41:00+14:3520:30
17John-Erik ErikssonJönköpings OK43:06+16:4121:33
18Gunnar GreenIF Hallby SOK43:44+17:1921:52
19Gösta LindblomÖlmstads IS44:11+17:4622:05
20Willy ElvinMullsjö SOK44:31+18:0622:15
21Lennart RunströmKFUM44:33+18:0822:16
22Anders HjorthJönköpings OK46:04+19:3923:02
23Bo CarlströmJönköpings OK46:33+20:0823:16
24Gunnar JohanssonTenhults SOK49:06+22:4124:33
25Alf LarssonIK Vista49:07+22:4224:33
26Bengt CarlheimKFUM50:28+24:0325:14
27Anders RogneIK Hakarpspojkarna50:57+24:3225:28
28Lennart LindbergIK Vista50:59+24:3425:29
29Björn MalmqvistJönköpings OK54:27+28:0227:13
30Allan ClaessonJönköpings OK59:20+32:5529:40
Carl-Johan StillströmTenhults SOKutgått

Damer Mellan

3 200 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica BråhnJönköpings OK43:1313:30
2Ann-Britt BjörnlingerIK Vista44:47+1:3413:59
3Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OK46:38+3:2514:34
4Vega SlottnerJönköpings OK48:13+5:0015:04
5Ulla LingJönköpings OK49:48+6:3515:33
6Kerstin GustafssonOK Gränsen50:11+6:5815:40
7Kerstin ErnvidUlricehamns OK51:58+8:4516:14
8Janet TenlidJönköpings OK54:05+10:5216:54
9Kerstin ElfÖlmstads IS56:20+13:0717:36

Herrar Mellan

3 200 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt SörensenJönköpings OK36:1211:18
2Yngve AlvénIK Wilske36:28+0:1611:23
3Jan GustavssonIK Vista37:03+0:5111:34
4Lars WürsigJönköpings OK37:33+1:2111:44
5Agne RybeckVaggeryds SOK38:40+2:2812:05
6Rune AhlanderJönköpings OK39:12+3:0012:15
7Göran LarssonJönköpings OK41:08+4:5612:51
7Lars-Göran BjörnlingerIK Vista41:08+4:5612:51
9Ingemar FridellVaggeryds SOK41:49+5:3713:04
10Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK42:51+6:3913:23
11Berndt TenlidJönköpings OK43:17+7:0513:31
12Ivan ErnvidUlricehamns OK43:26+7:1413:34
13Sven Erik SjöholmMullsjö SOK43:29+7:1713:35
14Anders FrönellIK Hakarpspojkarna44:01+7:4913:45
15Per LarssonJönköpings OK44:17+8:0513:50
16Leo KullmanOK Alehof44:57+8:4514:02
17Kenneth CarlssonIK Vista45:57+9:4514:21
18Bernt EkfeltVaggeryds SOK47:14+11:0214:45
19Kenneth MörkIK Wilske47:18+11:0614:46
20Rolf JonassonJönköpings OK50:22+14:1015:44
21Gunnar GrönkvistBottnaryds IF50:55+14:4315:54
22Bertil ÖhlundFalköpings AIK OK52:10+15:5816:18
23Hans BredhIK Hakarpspojkarna55:04+18:5217:12
24Elis TällbergIK Hakarpspojkarna56:18+20:0617:35
25Weine CarlssonIK Hakarpspojkarna56:53+20:4117:46
26Ingemar JohannessonVaggeryds SOK59:28+23:1618:35
Lennart KammenhedJönköpings OKej godkänd

Damer Lång

4 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica MartinssonOK Tranan58:0413:49

Herrar Lång

4 200 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars GustafssonOK Gränsen37:178:52
2Göran CarnanderIK Hakarpspojkarna38:37+1:209:11
3Lennart GustavssonJönköpings OK40:03+2:469:32
4Kjell MartinssonOK Tranan42:43+5:2610:10
5Stig KarlsmoIK Hakarpspojkarna49:18+12:0111:44
6Erland LingJönköpings OK49:28+12:1111:46
7Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK50:40+13:2312:03
8Gunnar WallinJönköpings OK52:09+14:5212:25
9Gunnar AnderssonIK Vista52:38+15:2112:31
10Per GranevikJönköpings OK53:28+16:1112:43
11Sonny AnderssonIK Hakarpspojkarna59:15+21:5814:06

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser