Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, natt, Uppland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, natt, Uppland
Arrangörsorganisation: Vallentuna-Össeby OL
Datum: fredag 1 september 2017

D21

7 110 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecka LindbergOK Roslagen1:04:389:05
2Lisa JohanssonOK Rodhen1:17:50+13:1210:56
3Karin JosefssonOK Hällen1:27:01+22:2312:14
Maria SjölanderOK Rodhenej godkänd

H21

10 050 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josef NordlundOK Linné1:05:466:32
2Mats TroengOK Linné1:09:16+3:306:53
3Martin JanssonOK Rodhen1:11:43+5:577:08
4David LingforsOK Linné1:12:05+6:197:10
5Gustaf GranathOK Linné1:14:58+9:127:27 Ladda ner rutt i gpx-format
6Olof ErikssonOK Linné1:16:35+10:497:37
7Ken PeetersOK Linné1:19:45+13:597:56
8Simon AnderssonOK Rodhen1:19:47+14:017:56
9Petter LindbergOK Linné1:20:31+14:458:00
10Ruairi ShortOK Linné1:22:58+17:128:15
11Jan TroengOK Linné1:28:58+23:128:51
12Ola JanssonRasbo IK1:37:27+31:419:41
13Anders LagerwallOK Linné1:42:46+37:0010:13
Magnus BjörkOK Rodhenej start
Erik ÅhlinLånghundra IFej start
Henrik BoströmOK Linnéej start

H20

7 310 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bobby BrahmLånghundra IF1:21:3511:09
2Alexander AlnessLånghundra IF1:28:24+6:4912:05
Tuve MöllerOK Linnéej start

D18

4 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malva SteenOK Enen41:2410:05
2Alva LindellIF Thor48:48+7:2411:54

H18

5 950 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil GrehnOK Rodhen48:118:05
2Victor BylundIF Thor55:42+7:319:21
3Emil JonsellIF Thor1:09:18+21:0711:38
4Karl BrahmLånghundra IF1:20:21+32:1013:30
Hugo BäsénIF Thorej godkänd
Daniel RönnqvistOK Linnéej start

D16

3 950 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba LindellIF Thor37:359:30
2Lovisa WigertzLånghundra IF41:01+3:2610:23
3Lovisa HambäckLånghundra IF44:29+6:5411:15
4Ida HofstedtTäby OK49:05+11:3012:25
5Elsa BäsénIF Thor52:53+15:1813:23

H16

4 820 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid RoosOK Linné40:458:27
2Axel Leijon ThorellLånghundra IF40:48+0:038:27
3David MelinOK Rodhen41:46+1:018:39
4Emil BoströmOK Linné44:50+4:059:18
5John McLellandOK Rodhen47:07+6:229:46
6Oskar SundblomRånäs OK47:48+7:039:55
7Arvid BylundIF Thor1:00:12+19:2712:29
8Ville FontellOK Enen1:35:10+54:2519:44
Arvid UmegårdLånghundra IFej start

D14

4 090 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cornelia KrafftLänna IF39:529:44
2Hanna JonsellIF Thor41:28+1:3610:08
3Agnes WeissLånghundra IF46:38+6:4611:24
Johanna RoosOK Linnéej start
Linn RistoOK Linnéej start
Fannie SjölanderOK Rodhenej start

H14

4 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias WesterberghRasbo IK37:299:09
2Pelle NilssonOK Linné41:13+3:4410:04
3Albin WarvelinLånghundra IF42:20+4:5110:21
4Axel GidlundOK Linné42:22+4:5310:21
5Gustav LyckebäckSigtuna OK57:45+20:1614:07

D12

3 190 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara HartOK Linné32:0710:04
2Frida MelinOK Rodhen48:21+16:1415:09

H12

3 190 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Love BylundIF Thor26:388:20
2Emil ÅbergOK Linné31:22+4:449:49
3Valle LarssonIF Thor33:14+6:3610:25
4Rasmus ExellLänna IF36:24+9:4611:24
5Erik NederheimTäby OK44:30+17:5213:56
6Gustav LindbergOK Roslagen53:50+27:1216:52
7Alfons WesterberghRasbo IK56:10+29:3217:36
Hugo ÖrtlundRånäs OKej godkänd
Viktor FischerOK Linnéej godkänd

D35

5 790 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica SöllvanderOK Rodhen1:03:2710:57

H35

7 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel EleniusCentrum OK1:25:3011:41

D40

5 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Marie LyckebäckSigtuna OKej godkänd
Ida WesselLänna IFej start

H40

7 110 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik RoosOK Linné1:03:188:54
2Henrik SundblomRånäs OK1:05:04+1:469:09
3Andreas KrafftLänna IF1:06:30+3:129:21
4Jonas ErikssonLänna IF1:08:13+4:559:35
5Henrik WåhlströmIF Thor1:08:53+5:359:41
6Johan LindqvistTäby OK1:09:29+6:119:46
7Nick BarrableOK Ravinen1:10:03+6:459:51
8Pål JanssonOK Roslagen1:15:27+12:0910:36
9Emil AnderssonLänna IF1:15:46+12:2810:39
10Dan HörnellOK Linné1:16:00+12:4210:41
11Daniel RejmentOK Linné1:16:36+13:1810:46
12Mats WarvelinLånghundra IF1:18:39+15:2111:03
13Johan WesterberghRasbo IK1:19:12+15:5411:08
14Jonas StåhlbrandtRasbo IK1:20:25+17:0711:18
15Mats ÅbergOK Linné1:24:35+21:1711:53
16Anders TvärånaOK Linné1:27:31+24:1312:18
17Anders LindgrenLånghundra IF1:32:46+29:2813:02
18Jonas SellingLänna IF1:40:14+36:5614:05

D45

4 100 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine NordströmOK Triangeln40:149:48
2Yvonne GrehnOK Rodhen42:08+1:5410:16
Annika RidellIF Thorej godkänd

H45

5 950 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy LindbergOK Roslagen45:257:37
2Pontus GilleOK Roslagen53:19+7:548:57
3Bo SegermanIF Thor54:35+9:109:10
4Fredrik LindellIF Thor55:04+9:399:15
5Jesper HedbergIF Thor55:51+10:269:23
6Andreas PerssonRasbo IK1:16:40+31:1512:53
Jonas EklundOK Rodhenej godkänd
Anders BoströmOK Linnéej godkänd
Rob HartOK Linnéutgått

D50

4 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika ArdellOK Rodhen48:1712:04
2Cathrine JohanssonTierps SOK51:14+2:5712:48
3Camilla AdlertegOK Enen53:08+4:5113:17
4Dorothe SpillmannIF Thor57:22+9:0514:20
5Hillevi ErikssonOK Linné59:59+11:4214:59
6Maria KvarnlöfOK Roslagen1:02:24+14:0715:36
Maria HartOK Linnéej start

H50

5 790 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola HultinOK Roslagen48:178:20
2Juha LoenbergSkarpnäcks OL51:26+3:098:52
3Mats JonsellIF Thor59:58+11:4110:21
4Peter HambäckLånghundra IF1:00:04+11:4710:22
5Kenneth HermanssonSigtuna OK1:03:22+15:0510:56
6Olle SjöforsOK Älme1:03:50+15:3311:01
7Lars OlssonOK Linné1:04:14+15:5711:05
8Thomas BabtistBromma-Vällingby SOK1:09:21+21:0411:58
9Oskar NederheimTäby OK1:10:43+22:2612:12
10Patrik SteenOK Enen1:12:38+24:2112:32
11Kjell RistoOK Linné1:14:23+26:0612:50
12Peter LindbergOK Roslagen1:22:31+34:1414:15
13Staffan BromanOK Roslagen1:26:38+38:2114:57
Michael HolmgrenIF Thorej godkänd
Thomas JanssonOK Roslagenej start

D55

4 000 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Karin JanssonOK Rodhenej start

H55

5 170 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan LundOK Linné48:049:17
2Per EdenhamnLänna IF55:22+7:1810:42
3Björn SöderbäckOK Linné1:05:27+17:2312:39
4Per-Olof OlofssonSigtuna OK1:08:24+20:2013:13
5Peder KarlssonRånäs OK1:14:20+26:1614:22
6Magnus ThorOK Linné1:14:27+26:2314:24
7Mats AronssonBromma-Vällingby SOK1:18:53+30:4915:15 Ladda ner rutt i gpx-format
8Sven WigertzLånghundra IF1:31:16+43:1217:39
Tryggve RönnqvistOK Linnéej godkänd

D60

3 880 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ruth LynamCNOCej godkänd

H60

5 040 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Börje ÅbergOK Roslagen1:01:2912:11
2Mats LundmanOK Roslagen1:06:19+4:5013:09
3Lars RönnolsTäby OK1:07:07+5:3813:19
4Lars LandströmLånghundra IF1:07:11+5:4213:19
5Lars HagrotTäby OK1:11:23+9:5414:09
6Hans Andersson StrinningAttunda OK1:13:45+12:1614:37
7Göran HanssonTäby OK1:14:21+12:5214:45
8Eddie BjärrenholtRånäs OK1:21:30+20:0116:10
9Sture LarssonLänna IF1:51:30+50:0122:07
Don ShortCNOCej godkänd

D65

3 880 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne SellgrenSigtuna OK1:48:5028:02
Elke WilkeTierps SOKej godkänd

H65

4 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan JohanssonIF Thor44:0810:45
2Kjell JanssonLånghundra IF1:06:43+22:3516:16
3Lars-Erik HermanssonOK Linné1:10:39+26:3117:13
4Leonard JanssonRasbo IK1:16:49+32:4118:44 Ladda ner rutt i gpx-format
5Tommy HöglundLånghundra IF1:23:27+39:1920:21
Ulf RadlerJärfälla OKej start

H70

4 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif NordlundLänna IF52:0813:02
2Tomas ÅhgrenLånghundra IF1:01:49+9:4115:27
3Per-Erik WåhlbergOK Linné1:08:57+16:4917:14
4Torsten PetterssonLånghundra IF1:09:01+16:5317:15
5Sverre JonssonOK Ravinen1:09:10+17:0217:17
6Ulf SkogtjärnOK Linné1:11:55+19:4717:58
7Sven PihlEnköpings AIF1:12:49+20:4118:12
8Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben1:16:16+24:0819:04
9John ÖstlundSundbybergs IK1:20:04+27:5620:01
Jan BojlingSolna OKej godkänd
Mats TörngrenOK Linnéej godkänd
Sören ErikssonLänna IFutgått

H75

3 880 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thord RådbergOK Roslagen56:0914:28
2Henrik BergmanOK Linné1:19:47+23:3820:33
Martin EngqvistUpsala IFej godkänd
Sivert SöderbärgOK Roslagenej godkänd

Öppen motion 3

3 190 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Markus NordénLånghundra IF39:1012:16
2Lena GilleOK Roslagen1:11:01+31:5122:15
Elsa BrahmLånghundra IFej godkänd

Öppen motion 5

4 090 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per MelinOK Rodhen40:539:59
2Tommy StenviOK Linné44:25+3:3210:51
3Jesper SundienKlubblös46:55+6:0211:28
4Markus BylundUppsala49:25+8:3212:04
5Fanny CedstedtLånghundra IF55:28+14:3513:33
6Jan RisingerLånghundra IF55:29+14:3613:33
7Elisabet Lindblom LarssonOK Enen1:13:03+32:1017:51
8Elias LarssonOK Enen1:16:38+35:4518:44
9Staffan ThorellKlubblös1:21:37+40:4419:57
Per AndénHässleholms OKej godkänd
Klas BirgerssonLånghundra IFej godkänd

Öppen motion 8

4 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HofstedtTäby OK38:219:21
2Ruhdi KarlssonVästerås SOK44:07+5:4610:45
3Torbjörn ThorsénSkogsluffarnas OK48:37+10:1611:51
4Nigel ColeVäsby OK55:18+16:5713:29
5Thomas NilssonStora Tuna OK1:08:49+30:2816:47
6Per BrahmLånghundra IF1:14:06+35:4518:04
7Anders RyrmanCentrum OK1:23:46+45:2520:25
8Anna EleniusCentrum OK1:24:53+46:3220:42

Öppen motion 9

7 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats EkmanTäby OK1:23:2011:23

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser