Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Bergnäsets AIK

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Bergnäsets AIK
Arrangörsorganisation: Bergnäsets AIK
Datum: söndag 22 maj 2011

D21

4 290 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena TuressonOK Renen23:585:35
2Susanne AnderssonPiteå IF29:14+5:166:48
3Lina LarssonVänersborgs SK31:51+7:537:25
4Hanna KivijärviOK Renen34:05+10:077:56
5Tove FranssonÄrla IF40:34+16:369:27
Evelina ChristofferssonOK Renenej godkänd

H21

4 610 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BennitzOK Renen21:314:40
2Jonas LarsonBergnäsets AIK23:58+2:275:11
3Peter WestinVittjärvs IK24:01+2:305:12
4Erik SundbergStora Tuna OK24:28+2:575:18
5Anders DahlinDomnarvets GOIF24:41+3:105:21
6Fredrik EngströmOK Renen26:03+4:325:39
7Gunnar HolmgrenBergnäsets AIK26:33+5:025:45
8Melker PetterssonOK Renen26:43+5:125:47
9Thomas PerssonPiteå IF27:03+5:325:52
10JOAR SVARTHOLMGammelstads IF28:55+7:246:16
11Carl HolmgrenBergnäsets AIK31:10+9:396:45
12Filip SalénOK Renen31:13+9:426:46
13Henrik FröjdRehns BK31:15+9:446:46
14Mats WållbergVännäs OK31:36+10:056:51

H20

4 290 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas HenrikssonGammelstads IF30:057:00

D18

3 610 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Evelina WickbomVittjärvs IK22:196:10
2Linnea SundströmOK Renen23:36+1:176:32
3Emma BergströmOK Vargen24:17+1:586:43
4Andrea WickbomVittjärvs IK25:02+2:436:56
5Agnes Leffler-RosendahlOK Renen26:39+4:207:22
6Josefine TuoremaaVittjärvs IK26:41+4:227:23
7Siri WestborgVittjärvs IK31:05+8:468:36
Anna JohanssonVittjärvs IKej start
Ida NorénÄlvsby IF OKej start

H18

3 970 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel ChristofferssonOK Renen23:526:00
2David PessaHaparanda OK23:54+0:026:01
3Victor HenrikssonSeskarö IF26:22+2:306:38
4Erik ÖgrenBergnäsets AIK27:02+3:106:48
5Olov BybergVittjärvs IK28:23+4:317:08

D16

2 880 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida SundströmOK Renen17:135:58
2Isabel SalénOK Renen18:30+1:176:25
3Lisa SundströmOK Renen19:49+2:366:52
4Sigrid HolmgrenOK Renen20:57+3:447:16
5Ida NordlundPiteå IF21:42+4:297:32
6Viktoria ErikssonPiteå IF23:45+6:328:14
7Susanne NilssonOK Renen24:07+6:548:22
8Emelie GranbergPiteå IF32:20+15:0711:13
Linnéa NordbergBergnäsets AIKej start
Fanny AnderssonVittjärvs IKej start
Emma PakkalaVittjärvs IKej start

H16

2 920 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar WestinVittjärvs IK15:435:22
2Anton AnderssonGammelstads IF20:40+4:577:04
3Anton MöllerArvidsjaurs OK28:44+13:019:50

D14

2 490 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josefine AnderssonVittjärvs IK24:109:42
2Elin BergströmOK Vargen26:40+2:3010:42
Elin NordlundPiteå IFej start

H14

2 750 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle HenrikssonGammelstads IF17:386:24
2Nils HenrikssonSeskarö IF20:25+2:477:25
3Elias AnderssonGammelstads IF22:25+4:478:09
4Rasmus WickbomVittjärvs IK24:10+6:328:47
5Robin SalénOK Renen25:29+7:519:16
6Oscar ÖqvistBergnäsets AIK30:29+12:5111:05
7Erik TuuriÄlvsby IF OK30:59+13:2111:16
8Erik PakkalaVittjärvs IK33:32+15:5412:11
9Emil BäckströmBergnäsets AIK46:40+29:0216:58
Markus MöllerArvidsjaurs OKej start
Gustav PesulaHaparanda OKej start
Jakob PessaHaparanda OKej start

D12

2 310 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia WestinVittjärvs IK17:527:44
2Elsa ChristofferssonOK Renen22:36+4:449:47
3Anna AnderssonPiteå IF22:51+4:599:53
4Ellinor LernstålOK Renen27:50+9:5812:02
Kristina TholerudÖvertorneå IFej start
Else HolmgrenBergnäsets AIKej start
Rebecca FahlgrenVittjärvs IKej start

H12

2 310 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin GranbergPiteå IF16:287:07
2Gabriel LarssonGammelstads IF18:29+2:018:00
3Gustav Johansson-ManligVittjärvs IK25:11+8:4310:54
4Harald LarssonBergnäsets AIK25:59+9:3111:14
5Albin NorénPiteå IF26:38+10:1011:31
6Joel SundqvistOK Renen30:57+14:2913:23
7Simon AnderssonVittjärvs IK33:09+16:4114:21
Elias PessaHaparanda OKej start

D10

2 290 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna SvanbergBergnäsets AIK26:4211:39
Ellen FahlgrenVittjärvs IKej start
Tilda SundqvistOK Renenej start

H10

2 290 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar LundgrenVittjärvs IK14:476:27
2Karl TuuriÄlvsby IF OK19:06+4:198:20

D35

2 920 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin EdelsvärdI 19 IF21:087:14
2Linnéa BybergVittjärvs IK30:17+9:0910:22

H35

3 970 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik WeilandPiteå IF27:466:59
2Joakim SandbergPiteå IF32:34+4:488:12

D40

2 920 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anneli WickbomVittjärvs IK25:118:37
2Susanne AnderssonVittjärvs IK32:51+7:4011:15
3Lena TuuriÄlvsby IF OK43:27+18:1614:52

H40

3 610 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert SundqvistOK Renen20:035:33
2Magnus LundgrenI 19 IF20:59+0:565:48
3Niklas PermanVittjärvs IK23:27+3:246:29
4Fredrik LernstålOK Renen25:50+5:477:09
5Anders JarbladI 19 IF26:59+6:567:28
6Krister BerglundVittjärvs IK27:59+7:567:45
7Håkan SvenssonI 19 IF28:16+8:137:49
Jan JohanssonPiteå IFej start

D45

2 800 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunilla SalénOK Renen23:378:26
2Lena LundstenVittjärvs IK28:40+5:0310:14
3Ylva NilssonOK Renen30:02+6:2510:43
4Helena LindströmVittjärvs IK32:29+8:5211:36
5Ann JanssonÄlvsby IF OK40:22+16:4514:25
Eva LefflerOK Renenej start

H45

3 610 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan ChristofferssonOK Renen22:036:06
2Mats LundinÄlvsby IF OK25:36+3:337:05
3Jyrki PessaHaparanda OK25:38+3:357:06
4Björn LundstenVittjärvs IK28:11+6:087:48
5Kjell AnderssonPiteå IF29:46+7:438:14
6Kjell HenrikssonSeskarö IF41:30+19:2711:29
Alf BergmanOK Renenej godkänd
Lars JohanssonVittjärvs IKej start

H50

2 920 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik SalénOK Renen16:315:39
2Sture NorénÄlvsby IF OK17:51+1:206:06
3Tore ErikssonArvidsjaurs OK19:39+3:086:43
4Svante LarssonOK Vargen20:02+3:316:51
5Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK20:07+3:366:53
6Henry BarskÖvertorneå IF20:20+3:496:57
7Anders AbrahamssonGammelstads IF20:43+4:127:05
8Carl-Johan WestborgVittjärvs IK21:37+5:067:24
9Roland JanssonÄlvsby IF OK21:40+5:097:25
10Håkan TholerudÖvertorneå IF22:29+5:587:41
11Jan SundströmOK Renen23:34+7:038:04
Thomas LagesonKöping-Kolsva OKej godkänd

D60

2 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin Barbro MalmborgOK Renen23:339:27
2Marlene VestinÄlvsby IF OK30:56+7:2312:25
3Ulla PerhultOK Vargen32:26+8:5313:01
Daina Julia DagisOK Renenej start

H60

2 750 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo JohanssonIK Örnen17:266:20
2Sven MattiVittjärvs IK18:51+1:256:51
3Kjell SandströmBodens BK20:34+3:087:28
4Jan LindelöfSeskarö IF21:50+4:247:56
5Eje AnderssonBodens BK23:18+5:528:28
6Clas-Göran LundBodens BK24:21+6:558:51

H65

2 750 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer LundinOK Renen21:537:57
2Conny LagerskogArvidsjaurs OK22:00+0:078:00
3Åke SaloniemiSK Gränsen22:07+0:148:02
4Kjell MörtbergBodens BK22:36+0:438:13
5Ove JohanssonIK Örnen23:49+1:568:39
6Roland LundqvistLångvikens OK25:32+3:399:17

D70

2 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann PerssonPiteå IF25:1610:08
2Gudrun KlavenessVittjärvs IK27:32+2:1611:03
3Laila MyrlundPiteå IF35:40+10:2414:19

H70

2 750 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nore WestinI 19 IF22:208:07
2Runar MarktinArvidsjaurs OK24:29+2:098:54
3Birger LundbergArvidsjaurs OK24:34+2:148:56
4Sven-Ivan GrönlundOK Renen28:29+6:0910:21
5Gösta KlippmarkHaparanda OK29:26+7:0610:42
6Per-Anders BrännströmArvidsjaurs OK30:51+8:3111:13
7Henken ErikssonI 19 IF31:26+9:0611:25
8Göran EnqvistSkellefteå OK32:06+9:4611:40
9Bo JonssonBoliden FFI38:15+15:5513:54

D75

2 490 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid WickbomVittjärvs IK38:2215:24

H75

2 490 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Folke ErikssonI 19 IF22:369:04
2Martin JohanssonOK Vargen25:01+2:2510:02
3Lennart GrefOK Renen31:34+8:5812:40
4Karl-Erik SjöbergÄlvsby IF OK40:59+18:2316:27
5Allan ÖgrenSkellefteå OK43:58+21:2217:39
6Ivan NorstenSkellefteå OK44:04+21:2817:41
7Lars NilssonBodens BK56:54+34:1822:51
Ingemar LundströmArvidsjaurs OKej start
Jan-Erik HolmstedtSkellefteå OKej start

Inskolning

2 290 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Emil EngströmOK Renenfullföljt
Moa EngströmOK Renenfullföljt
Jakob FredbyOK Renenfullföljt
Frida GranbergOK Renenfullföljt
Hanna GranbergOK Renenfullföljt
Filip LundbergOK Renenfullföljt
Emilia WickbomVittjärvs IKfullföljt
Erik JohanssonVittjärvs IKej start

U1

2 290 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan BergdahlGammelstads IF20:168:51
2Oskar SvanbergBergnäsets AIK23:37+3:2110:18
3Theo YlipääBergnäsets AIK26:53+6:3711:44
4Odin BonivartBergnäsets AIK31:16+11:0013:39
5Tina YlipääBergnäsets AIK41:26+21:1018:05
6Ida EsperiBergnäsets AIK41:43+21:2718:13
7Lina AhnlundBergnäsets AIK42:51+22:3518:42
8Filippa StöckelBergnäsets AIK1:00:38+40:2226:28

Öppen 2

2 310 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats JohanssonVittjärvs IK17:357:36
2Hanna E TuoremaaVittjärvs IK20:02+2:278:40
3Ann-Charlotte LundbäckBergnäsets AIK21:51+4:169:27
4Lena YlipääBergnäsets AIK21:53+4:189:28
5Elin LundgrenVittjärvs IK23:29+5:5410:09
6Cristina Rosendahl BonivartBergnäsets AIK26:03+8:2811:16
7Sara KarlsIFK Hedemora OK28:27+10:5212:18
8Rolf BjörklundK 4 IF31:50+14:1513:46
9Barbro LundqvistLångvikens OK42:12+24:3718:16

Öppen 5

4 290 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nina NordlundBergnäsets AIK32:577:40
2Roland LarssonGammelstads IF34:25+1:288:01
3Anders RensgardOK Renen37:05+4:088:38
4Magnus GranbergPiteå IF38:19+5:228:55
5Bengt NordeboÄlvsby IF OK40:09+7:129:21
6Carl-Göran PakkalaVittjärvs IK41:25+8:289:39
7Anders BrännströmLuleå Gjutarens IF41:26+8:299:39
8Ulf NordlundPiteå IF41:35+8:389:41
9Jenny LarssonGammelstads IF42:40+9:439:56
10Ann EnmanGammelstads IF42:53+9:569:59
11Jan JarbladBodens BK43:56+10:5910:14
12Mona JohanssonBergnäsets AIK51:57+19:0012:06
13Karin SvartholmGammelstads IF51:59+19:0212:07
14Karin TuoremaaVittjärvs IK52:51+19:5412:19
15Christin JonassonBergnäsets AIK56:34+23:3713:11
16Johan NilssonOK Renen1:00:09+27:1214:01
17Maria BergströmOK Vargen1:10:59+38:0216:32
18Sara LundbäckOK Vargen1:12:24+39:2716:52
Martin SundinOK Renenej godkänd
Marika StålnackeBergnäsets AIKej godkänd
Malin KristofferssonVittjärvs IKej godkänd

Öppen 8

4 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin HasselströmOK Renen29:516:28
2Johan WiknerHögåkers OK31:08+1:176:45
3Fredrik PajalaOK Renen31:44+1:536:53
4Peter BlomqvistKlubblös38:27+8:368:20
5Anders ChristofferssonI 19 IF41:12+11:218:56

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser