Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Uppsala möte, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Uppsala möte, lång
Arrangörsorganisation: IF Thor
Datum: söndag 23 april 2017

D21

7 420 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hilda ForsgrenOK Linné52:207:03
2Rebecka OlssonOK Linné54:27+2:077:20
3Riina KuuseloOK Linné55:26+3:067:28
4Julia OhlssonOK Linné55:54+3:347:32
5Elin SjölanderOK Rodhen56:35+4:157:37
5Rebecka LindbergOK Roslagen56:35+4:157:37
7Jenny WesterberghRasbo IK57:08+4:487:41
8Stina NilssonUmeå OK59:28+7:088:00
9Ekaterina NikitinaRehns BK59:35+7:158:01
10Sara BengtssonLånghundra IF1:00:32+8:128:09
11Lisa CarlssonOK Linné1:00:45+8:258:11
12Lisa JohanssonOK Rodhen1:02:43+10:238:27
13Jenny WegmüllerOK Rodhen1:03:07+10:478:30
14Karolina HellbergSundbybergs IK1:03:22+11:028:32
15Anna KarlströmOK Linné1:03:35+11:158:34
16Inga KazlauskaiteOK Linné1:04:08+11:488:38
17Sofia TörnqvistIFK Lidingö SOK1:05:27+13:078:49
18Linnea TroengSkogslöparna1:10:45+18:259:32
19Erika JanssonRasbo IK1:13:23+21:039:53
20Pernilla ErikssonGävle OK1:13:34+21:149:54
21Johanna RagvaldOK Linné1:28:18+35:5811:54
22Elin LindTierps SOK1:31:51+39:3112:22
Maria SjölanderOK Rodhenutgått
Moa EnmarkGöteborg-Majorna OKutgått

H21

10 230 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thierry GueorgiouKalevan Rasti52:415:08
2Fredrik IngelssonRehns BK1:00:09+7:285:52
3Konstantin SerebryanitskiiRehns BK1:04:11+11:306:16
4Joel SjölanderIFK Umeå1:04:38+11:576:19
5Lasse JanssonGävle OK1:04:59+12:186:21
6Ulf TroengOK Linné1:05:19+12:386:23
7Anders BoströmOK Linné1:05:40+12:596:25
8Fredrik WigertzLånghundra IF1:06:01+13:206:27
9Joel LännevallOK Roslagen1:06:10+13:296:28
10Jörgen OhlinTullinge SK1:06:14+13:336:28
11Tommy LindbergOK Roslagen1:07:00+14:196:32
12Ivan NikitinRehns BK1:07:03+14:226:33
13Sixten WalheimOK Rodhen1:07:22+14:416:35
14Rikard ClaessonStora Tuna OK1:08:17+15:366:40
15Albin BergkvistOK Kåre1:08:35+15:546:42
16Liutauras BileviciusOK Roslagen1:08:54+16:136:44
17Simon AnderssonOK Rodhen1:10:03+17:226:50
18Erik LundhRehns BK1:10:08+17:276:51
19Robin PousetteLånghundra IF1:11:07+18:266:57
20Rob HartOK Linné1:12:27+19:467:04
21Emil ÅbergOK Kåre1:13:18+20:377:09
22Dag StridhOK Nolaskogsarna1:13:19+20:387:10
23Erik BjörklundOK Linné1:14:04+21:237:14
24Torbjörn JacobssonOK Rodhen1:14:09+21:287:14
25Martin NorrbomSala OK1:14:17+21:367:15
26Andrew QuinIFK Lidingö SOK1:14:37+21:567:17
27Niklas WraneSöders-Tyresö1:14:49+22:087:18
28Matti JanlövIF Åland1:16:29+23:487:28
29Jonas VikströmKöping-Kolsva OK1:17:16+24:357:33
30Erik DahlqvistStorviks IF1:18:04+25:237:37
31Ulrik ImbergOK Linné1:18:05+25:247:37
32Pontus GilleOK Roslagen1:18:54+26:137:42
33Mattias OlofssonOK Enen1:20:12+27:317:50
34David DahlgrenOK Linné1:20:53+28:127:54
35Patrik SvedbergGävle OK1:22:32+29:518:04
35Anders ErlandssonSundsvalls OK1:22:32+29:518:04
37Patrik OttossonGävle OK1:25:55+33:148:23
38Gustaf BerglundIFK Mora OK1:26:30+33:498:27
39Viktor DahlqvistStorviks IF1:29:43+37:028:46
40Joakim OlssonVäsby OK1:34:41+42:009:15
41Tobias AnderssonOK Österåker2:11:25+1:18:4412:50
Vladimir TregubovRehns BKej godkänd
Fredrik LindgrenIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Albin SjöhedGävle OKej start

D21 Kort

4 710 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette NyströmOK Nolaskogsarna42:539:06
2Ann-Sofi KarlssonGävle OK44:04+1:119:21
3Malin RylanderStora Tuna OK45:38+2:459:41
4Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarna46:35+3:429:53
5Erica BlythAttunda OK52:38+9:4511:10
6Ebba WesterbergOK Kolmården53:03+10:1011:15

H21 Kort

8 010 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Benjamin SellingHärnösands OK1:02:017:44
2Cristian LarssonKöping-Kolsva OK1:09:41+7:408:41
3Per SundholmOK Nolaskogsarna1:17:22+15:219:39
4Tomas JohnssonSundsvalls OK1:20:50+18:4910:05
5Johan GranathTjällmo-Godegårds OK1:39:20+37:1912:24
Rasmus SteenOK Enenej godkänd

D20

5 790 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sarah PerssonOK Denseln50:068:39

H20

7 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan EdenhamnLänna IF53:136:44
2Anton KällströmSala OK55:17+2:046:59
3Bobby BrahmLånghundra IF57:21+4:087:15
4Alexander AlnessLånghundra IF1:12:33+19:209:11
5Erik HanssonHärnösands OK1:17:19+24:069:47
6Marcus DolkForsa OK1:38:58+45:4512:31

D18

4 710 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malva SteenOK Enen40:438:38
2Maria JanssonOK Linné43:59+3:169:20
3Tindra JernströmAvesta OK44:03+3:209:21
4Linnea JohanssonTäby OK44:34+3:519:27
5Ellen SkoogOK Hammaren44:59+4:169:33
6Ida PalmbergOK Hammaren46:55+6:129:57
7Carolina JonsellTäby OK47:04+6:219:59
8Elin NallgårdVästerås SOK51:32+10:4910:56
9Sofia BerglundIFK Mora OK52:38+11:5511:10
10Josefine AnderssonTäby OK53:46+13:0311:24
11Ellen SkunckeTäby OK1:00:16+19:3312:47
12Veronica RedtzerAttunda OK1:01:05+20:2212:58
13Louise AlmIF Åland1:16:27+35:4416:13

H18

6 110 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel BergströmOK Rodhen43:137:04
2Gustav FrænellSundsvalls OK45:20+2:077:25
3Robert ColeVäsby OK51:33+8:208:26
4William ErnlundOK Linné52:29+9:168:35
5Måns ErikssonÖstersunds OK55:28+12:159:04
6Björn JohanssonSundsvalls OK55:57+12:449:09
7Karl BrahmLånghundra IF59:05+15:529:40
8Victor SannicoloTäby OK1:17:44+34:3112:43
9Felix SvenssonRasbo IK1:40:49+57:3616:30
Oliver AngelsiööOK Linnéej start

D17-20 Kort

4 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tora WesterbergOK Kolmården54:3212:10
2Caroline JohanssonSundsvalls OK1:15:55+21:2316:56

D16

4 480 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba LindellIF Thor34:007:35
2Agnes BromanOK Roslagen37:18+3:188:19
3Anna LithellOK Linné41:13+7:139:12
4Lotta WeyhenmeyerIF Thor41:21+7:219:13
5Elsa BäsénIF Thor46:09+12:0910:18
6Emilia BergströmOK Rodhen46:11+12:1110:18
7Alva JonssonLånghundra IF46:15+12:1510:19
8Linnea PerssonValbo AIF1:00:19+26:1913:27
9Lovisa WigertzLånghundra IF1:00:49+26:4913:34
10Ellen GrantingerIF Thor1:01:16+27:1613:40
11Tove FrænellSundsvalls OK1:01:25+27:2513:42
12Tilda LagerhällRehns BK1:03:47+29:4714:14
13Alva LarssonUmeå OK1:06:02+32:0214:44

H16

5 840 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid RoosOK Linné43:047:22
2Axel Leijon ThorellLånghundra IF43:07+0:037:22
3Oskar SundblomRånäs OK45:12+2:087:44
4Henrik PetrisiVästerbergslagens OL45:18+2:147:45
5Arvid UmegårdLånghundra IF45:31+2:277:47
6Jakob SjöbergGävle OK49:26+6:228:27
7Felix SilverGävle OK49:30+6:268:28
8John McLellandOK Rodhen50:29+7:258:38
9David MelinOK Rodhen51:04+8:008:44
10Emil BoströmOK Linné53:12+10:089:06
11Oskar LundgrenVittjärvs IK55:51+12:479:33
12Isak BerggrenGävle OK56:33+13:299:40
13Lukas JohanssonSundsvalls OK1:07:30+24:2611:33
14Emil KarlssonVäsby OK1:37:15+54:1116:39

D16 Kort

3 980 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hedvig SundstedtRasbo IK1:41:2025:27

D14

3 980 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna JonsellIF Thor32:558:16
2Agnes WeissLånghundra IF36:12+3:179:05
3Ebba OttossonGävle OK37:16+4:219:21
4Johanna RoosOK Linné38:53+5:589:46
5Sara ÅbomGävle OK38:57+6:029:47
6Fannie SjölanderOK Rodhen43:00+10:0510:48
7Alice LarssonUmeå OK44:12+11:1711:06
8Nora WesterlundOK Nolaskogsarna45:58+13:0311:32
9Astrid RexSundsvalls OK46:01+13:0611:33
10Ester BlomsterIF Thor47:06+14:1111:50
11Cornelia KrafftLänna IF47:19+14:2411:53
12Joni Müller af UhrOK Linné48:49+15:5412:15
13Lisa NilssonOK Linné52:11+19:1613:06
14Ebba AnderssonSundsvalls OK53:32+20:3713:27
15Fanny CedstedtLånghundra IF54:08+21:1313:36
16Ellen HannrupIF Thor56:51+23:5614:17
17Elsa GrenholmSundsvalls OK56:58+24:0314:18
18Linn RistoOK Linné1:00:51+27:5615:17
19Erica KarlssonOK Rodhen1:01:41+28:4615:29
20Moa JohanssonVäsby OK1:03:33+30:3815:58
21Junia WinningeLånghundra IF1:05:44+32:4916:30
22Emma JohanssonSundsvalls OK1:10:54+37:5917:48
23Sara SundqvistLånghundra IF1:27:15+54:2021:55
24Linnéa KarlssonVäsby OK1:46:47+1:13:5226:49

H14

3 940 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric HallnerOckelbo OK30:507:49
2Arvid Feil LindmarkSkellefteå OK31:51+1:018:05
3Hugo PerssonOK Denseln32:16+1:268:11
4Elias WesterberghRasbo IK33:15+2:258:26
5David BerglundIF Thor34:00+3:108:37
6Edvin NilssonLånghundra IF35:44+4:549:04
7Albin BlombergSegersta OK36:50+6:009:20
8Pelle NilssonOK Linné37:47+6:579:35
9Simon WahlnäsOK Linné40:45+9:5510:20
10Axel GidlundOK Linné44:02+13:1211:10
11Rasmus SöderbergGävle OK44:57+14:0711:24
12Viktor BoströmOK Linné50:33+19:4312:49
13Petter ErlandssonSundsvalls OK52:32+21:4213:20
14Viktor KarlssonStorviks IF1:06:36+35:4616:54
15Andreas SvenssonSK Björnen1:06:50+36:0016:57
Elliot AngelsiööOK Linnéej start

D14 Kort

2 960 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vega SundstedtRasbo IK42:1614:16

H14 Kort

2 960 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Zebastian Jönsson-UlateOK Triangeln34:5411:47

D12

2 960 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara HartOK Linné21:447:20
2Lovisa DufvaSundsvalls OK24:24+2:408:14
3Elsa HedinOK Linné25:19+3:358:33
4Emily KruysIF Thor26:03+4:198:48
5Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna26:09+4:258:50
6Emelie SvärdIF Thor28:04+6:209:28
7Alva EliassonSundsvalls OK28:21+6:379:34
8Frida MelinOK Rodhen28:32+6:489:38
9Enni LundbergOK Kåre30:36+8:5210:20
10Nadine HussOK Linné30:57+9:1310:27
11Sara EkströmOK Linné34:18+12:3411:35
12Felicia KrafftLänna IF35:23+13:3911:57
13Emmy RoosIF Thor42:39+20:5514:24
14Tove KarlssonOK Rodhen47:48+26:0416:08
15Signe WikstenGävle OK1:07:00+45:1622:38

H12

2 960 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil ÅbergOK Linné20:176:51
2Simon LundellOK Österåker20:24+0:076:53
3Edvin TögenmarkOK Linné20:36+0:196:57
4Wilmer RexSundsvalls OK21:11+0:547:09
5Viktor FischerOK Linné24:41+4:248:20
6Tomas FrömanOK Linné25:29+5:128:36
7Oskar ErlandssonSundsvalls OK25:49+5:328:43
8Rasmus ExellLänna IF27:29+7:129:17
9Aron BromanLänna IF28:28+8:119:37
10Erik PalmVästerås SOK28:36+8:199:39
11Albin JemthIF Thor29:37+9:2010:00
12Love UmegårdLånghundra IF30:36+10:1910:20
13Edvard SvenssonSK Björnen32:10+11:5310:52
14Gustav SvenssonRånäs OK32:28+12:1110:58
15Albin ÅslundOK Linné33:02+12:4511:09
16Miro MårtenssonIF Thor35:01+14:4411:49
17Adam SparrmanOK Linné36:08+15:5112:12
18Lucas SöderbergGävle OK37:41+17:2412:43
19Maximus RörickOK Linné39:15+18:5813:15
20Filip BorellOK Linné39:53+19:3613:28
21Axel AnderssonIF Thor41:15+20:5813:56
22Martin DicksvedIF Thor44:10+23:5314:55
23Marcus BarbozaAttunda OK49:17+29:0016:38
24Hampus SundbergJärfälla OK49:20+29:0316:40
25Theodor Von SethIF Thor56:04+35:4718:56
Valle LarssonIF Thorej start

D12 Kort

2 110 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Märta SäfstenOK Linné33:0515:40

H12 Kort

2 020 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel BütikoferLjusdals OK26:4613:15
2Tor NylundOK Linné28:02+1:1613:52
3Nils BlombergSegersta OK50:18+23:3224:54
4Linus AnderssonSundsvalls OK1:02:19+35:3330:50

D10

2 110 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe ForsbergSkogslöparna19:219:10
2Sara RoosOK Linné19:35+0:149:16
3Tora JonsellIF Thor21:56+2:3510:23
4Ellen HedinOK Linné21:57+2:3610:24
5Elin PalmVästerås SOK24:01+4:4011:22
6Alice HellbergSundbybergs IK34:36+15:1516:23
7Alma WesselLänna IF49:32+30:1123:28

H10

2 020 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin JohanssonVäsby OK18:309:09
2Arvid TögenmarkOK Linné22:09+3:3910:57
3Noel HellbergSundbybergs IK23:16+4:4611:31
4Alfons WesterberghRasbo IK23:48+5:1811:46
5Rickard JemthIF Thor26:55+8:2513:19
6Oscar ÅslundOK Linné27:44+9:1413:43
7Alex AnderssonSundsvalls OK29:32+11:0214:37
8Gustav LindbergOK Roslagen30:08+11:3814:55
9Lukas LindIF Thor30:44+12:1415:12
10Herman EliassonSundsvalls OK32:41+14:1116:10
11Albin TuvessonSundsvalls OK35:12+16:4217:25
12Theo RistoOK Linné36:54+18:2418:16
13Alfred WesselLänna IF38:38+20:0819:07
14Benjamin WinningeLånghundra IF47:59+29:2923:45
15Vilhelm EkesternOK Linné49:51+31:2124:40
16Vincent EkesternOK Linné57:58+39:2828:41
17Axel SparrmanOK Linné1:02:20+43:5030:51
Ivar GrenholmSundsvalls OKej godkänd
Maximilian HertzRasbo IKej godkänd

D35

5 860 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Caroline WestbomOK Österåker1:15:0512:48
2Annie SvenssonLidköpings VSK1:48:49+33:4418:34

H35

8 010 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BoströmOK Linné1:01:547:43
2Joakim AlmtorpLånghundra IF1:06:40+4:468:19
3Jonatan SöderbergGävle OK1:16:39+14:459:34
4Peder KockJärla Orientering1:22:23+20:2910:17

D40

4 710 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BillstamOK Linné35:307:32
2Helene NilssonOK Linné40:16+4:468:32
3Jenny ErlandssonSundsvalls OK42:49+7:199:05
4Sara TimnerSundsvalls OK45:29+9:599:39
5Michaela LundellOK Österåker48:13+12:4310:14
6Jenny JohanssonValbo AIF48:31+13:0110:18
7Ingela ErikssonGävle OK48:55+13:2510:23
8Ulrika RåbergOK Tyr50:56+15:2610:48
9Eva PalmVästerås SOK51:02+15:3210:50
10Annette RoosOK Linné51:14+15:4410:52
11Marianne HenkeAttunda OK54:34+19:0411:35
12Karin LarssonUmeå OK58:18+22:4812:22
13Karolina AnderssonLänna IF59:39+24:0912:39
14Jenny SigurdssonVästerås SOK1:00:23+24:5312:49
15Märit NordlundJärfälla OK1:04:01+28:3113:35
16Åsa BergSigtuna OK1:05:09+29:3913:49
17Catrine JohanssonVäsby OK1:10:45+35:1515:01
18Sofia KrafftLänna IF1:11:55+36:2515:16
Sara ForsgrenOK Nolaskogsarnaej start

H40

7 900 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias EliassonSundsvalls OK52:046:35
2Mats ÅbergOK Linné54:03+1:596:50
3Emil AnderssonLänna IF56:01+3:577:05
4Oskar ForsbergSkogslöparna59:32+7:287:32
5Ulf JohanssonSurahammars SOK1:00:22+8:187:38
6Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK1:03:46+11:428:04
7Olof BorellOK Linné1:04:14+12:108:07
8Jonas LindegrenVästerås SOK1:05:13+13:098:15
9Jonas ErikssonLänna IF1:05:22+13:188:16
10Johan WesterberghRasbo IK1:08:46+16:428:42
11Carl WennertorpOK Linné1:11:25+19:219:02
12Magnus JonssonSundsvalls OK1:11:32+19:289:03
13Andreas OlssonOK Linné1:16:33+24:299:41
14Andreas KrafftLänna IF1:17:43+25:399:50
15Andreas FischerOK Linné1:23:57+31:5310:37
16Torbjörn BlomValbo AIF1:30:39+38:3511:28
17Daniel RejmentOK Linné1:30:59+38:5511:31
18Magnus JohanssonLjusdals OK1:54:06+1:02:0214:26

D45

4 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yvonne GrehnOK Rodhen43:249:38
2Lena PetrisiVästerbergslagens OL49:32+6:0811:00
3Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK50:07+6:4311:08
4Pia GuståsOK Linné51:36+8:1211:28
5Carina BoströmOK Linné52:03+8:3911:34
6Marica TynellRånäs OK55:56+12:3212:25
7Kerstin FrænellSundsvalls OK1:27:18+43:5419:24
Lena AnderssonSundsvalls OKutgått

H45

6 110 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas EklundOK Rodhen38:306:18
2Mikael LindmarkSkellefteå OK42:01+3:316:52
3Robert PalmVästerås SOK42:34+4:046:58
4Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK42:44+4:146:59
5Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK44:05+5:357:12
6Pär TögenmarkOK Linné44:21+5:517:15
7Tomas AlbinssonOK Österåker44:39+6:097:18
8Håkan StoltSundsvalls OK46:23+7:537:35
9Tomas JonssonVandrarringen48:32+10:027:56
10Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna48:48+10:187:59
11Marcus PherssonOK Linné49:01+10:318:01
12Fredrik WikstenGävle OK49:55+11:258:10
13Ulf BergströmOK Rodhen49:58+11:288:10
14Andreas PerssonRasbo IK53:35+15:058:46
15Klas BirgerssonLånghundra IF55:27+16:579:04
16Torbjörn AnderssonSundsvalls OK59:56+21:269:48
17Anders BerkelundVäsby OK1:12:19+33:4911:50
18Svante JonsellVallentuna-Össeby OL1:13:48+35:1812:04
19Mattias LundgrenVittjärvs IK1:26:44+48:1414:11
Anders OvegrenLjusdals OKej godkänd
Sven JohanssonTäby OKej godkänd

D50

4 100 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger GunnarssonVästerås SOK40:049:46
2Elisabet EnmarkGävle OK41:15+1:1110:03
3Maria HartOK Linné43:43+3:3910:39
4Camilla AdlertegOK Enen43:52+3:4810:41
5Annika ArdellOK Rodhen44:08+4:0410:45
6Eva WadmanVästerås SOK45:15+5:1111:02
7Gunilla ThunstedtJärfälla OK46:26+6:2211:19
8Cathrine JohanssonTierps SOK49:51+9:4712:09
9Gunnel RaskSigtuna OK49:56+9:5212:10
10Hillevi ErikssonOK Linné50:18+10:1412:16
11Helena HolmbergKöping-Kolsva OK50:31+10:2712:19
12Carina NilssonTäby OK52:17+12:1312:45
13Lena NilssonOK Linné56:41+16:3713:49
14Anette SjöbergGävle OK56:58+16:5413:53
15Catrin JohanssonSundsvalls OK57:47+17:4314:05
16Kristina MarteliusAttunda OK59:17+19:1314:27
17Agneta KarlssonRånäs OK59:45+19:4114:34
18Maria KvarnlöfOK Roslagen1:01:16+21:1214:56
19Anette ArksandVallentuna-Össeby OL1:04:17+24:1315:40
20Annette WigertzLånghundra IF1:09:23+29:1916:55
21Åsa Marknell DewittLänna IF1:09:33+29:2916:57
22Katarina SundqvistOK Kåre1:19:12+39:0819:19
23Ludwina RedtzerAttunda OK1:37:03+56:5923:40

H50

5 860 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Conny ForsbergLånghundra IF40:516:58
2Jonas GidingVallentuna-Össeby OL42:55+2:047:19 Ladda ner rutt i gpx-format
3Marcus ErikssonVK Uvarna45:06+4:157:41
4Thomas JohanssonSundsvalls OK46:13+5:227:53
5Mattias SandqvistVallentuna-Össeby OL46:28+5:377:55
6Lars KarlssonValbo AIF47:46+6:558:09
7Hans-Åke SköttKorsnäs IF OK48:01+7:108:11
8Roland SannicoloTäby OK48:43+7:528:18
9Hans ThorOK Linné49:28+8:378:26
10Lars OlssonOK Linné50:00+9:098:31
11Christer ArksandVallentuna-Össeby OL51:20+10:298:45
12Anders OhlinRånäs OK53:03+12:129:03
13Johan AnderssonValbo AIF56:53+16:029:42
14Christer MikaelssonHusums IF OK58:38+17:4710:00
15Håkan RedtzerAttunda OK59:00+18:0910:04
16Patrik SteenOK Enen1:01:13+20:2210:26
17Nils ErikssonVäsby OK1:01:17+20:2610:27
18Anders NilssonTäby OK1:04:33+23:4211:00
19Kjell RistoOK Linné1:05:00+24:0911:05
20Hans OlsénSundbybergs IK1:05:12+24:2111:07
21Per AndénHässleholms OK1:08:11+27:2011:38
22Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL1:08:27+27:3611:40
23Rolf JohanssonSundsvalls OK1:10:08+29:1711:58
24Stefan NilssonOK Linné1:11:30+30:3912:12
25Magnus EngbergLjusdals OK1:12:00+31:0912:17
26Stefan MarteliusAttunda OK1:13:55+33:0412:36
27Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:16:03+35:1212:58
28Per WadmanVästerås SOK1:19:24+38:3313:32
29Michael LindeIF Åland1:47:39+1:06:4818:22
Christer LagerhällRehns BKej godkänd
Per DahlkarVäsby OKej godkänd
Kaj RidefeltOK Linnéutgått

D55

4 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona ÅkermanValbo AIF44:2910:50
2Ylva GrapeDalaportens OL45:11+0:4211:01
3Katarina BengtssonLånghundra IF50:59+6:3012:26
4Karin JanssonOK Rodhen54:19+9:5013:14
5Brita NilssonOK Linné1:00:28+15:5914:44

H55

5 790 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan NordinSundsvalls OK42:067:16
2Peter LundbergJärfälla OK44:07+2:017:37
3Björn-Ove PetterssonAttunda OK44:33+2:277:41
4Anders LundJärfälla OK46:12+4:067:58
5Sven WigertzLånghundra IF46:51+4:458:05
6Rolf LarssonOK Linné48:14+6:088:19
7Tommy HolmérVäsby OK48:15+6:098:20
8Anders EnmarkGävle OK48:40+6:348:24
9Olof FrænellSundsvalls OK48:57+6:518:27
10Tommy ÅhmanLånghundra IF49:01+6:558:27
11Johan PalmgrenTäby OK50:27+8:218:42
12Anders JönssonOK Triangeln51:07+9:018:49
13Lars-Olof JanssonOK Linné52:40+10:349:05
14Per EdenhamnLänna IF54:12+12:069:21
15Anders S NybergSäterbygdens OK56:31+14:259:45
16Peter SkyttnerLjusdals OK58:25+16:1910:05
17Anders TollOK Linné58:40+16:3410:07
18Karl-Erik EngblomValbo AIF59:12+17:0610:13
19Lennart WahlgrenRehns BK1:00:07+18:0110:22
20Magnus ThorOK Linné1:01:56+19:5010:41
21Leif GustafssonSäterbygdens OK1:05:03+22:5711:14
Tommy BergerGävle OKej godkänd
Ulf HamreforsVästerås SOKej godkänd
Björn JakobssonTäby OKutgått

D60

3 390 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL34:4510:15
2Anna-Karin JohanssonVandrarringen41:17+6:3212:10
3Helena BachmanTäby OK47:59+13:1414:09
4Eva ElnerudSigtuna OK48:06+13:2114:11
5Gudrun PerssonHallstahammars OK50:20+15:3514:50
6Britt LarssonLänna IF1:08:54+34:0920:19
7Gunilla JacobssonNjurunda OK1:12:25+37:4021:21 Ladda ner rutt i gpx-format
8Kerstin Alneberg StenssonSträngnäs-Malmby OL1:14:55+40:1022:05

H60

4 840 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars OhlinRånäs OK38:037:51
2Jan-Olof BjörklundBjursås OK39:10+1:078:05
3Per Ove WallénTäby OK39:12+1:098:05
4Peter LidholmIFK Hedemora OK40:50+2:478:26
5Anders Stefan VestlundOK Kåre41:01+2:588:28
6Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OF41:41+3:388:36
7Mikael ByströmJärfälla OK42:43+4:408:49
8Jörgen KarlssonAttunda OK43:45+5:429:02
9Svend Erik MathiassenOK Linné44:27+6:249:11
10Ivar NäsholmÄrla IF45:31+7:289:24
11Lars LandströmLånghundra IF45:41+7:389:26
12Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK46:46+8:439:39
13Lars JanlövIF Åland47:35+9:329:49
14Håkan GustafsonEskilstuna OL50:39+12:3610:27
15Lars BoudrieVäsby OK51:06+13:0310:33
16Tommy ÖstLjusdals OK51:21+13:1810:36
17Sven-Anders OlssonAttunda OK51:44+13:4110:41
18Sven GranathTjällmo-Godegårds OK53:53+15:5011:07
19Mats LundmanOK Roslagen55:42+17:3911:30
20Jan-Erik SkyttnerLjusdals OK56:29+18:2611:40
21Christer SegerquistGävle OK1:00:03+22:0012:24
22Göran HedmanValbo AIF1:11:33+33:3014:46
23Per-Erik NyströmRånäs OK1:24:24+46:2117:26
Lars ForsstedtSöders-Tyresöej godkänd

D65

3 390 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Linnéa ErikssonSala OK41:1212:09
2IngMarie ÅsenlundGävle OK41:14+0:0212:09
3Mona ForsbergNyköpings OK44:19+3:0713:04
4Gunlis LarssonOK Enen46:54+5:4213:50
5Annika NorströmHallstahammars OK47:49+6:3714:06
6Karin DelinAlfta-Ösa OK48:52+7:4014:24
7Agneta Pihl SkoogEnköpings AIF54:55+13:4316:11
8Gun JanssonSala OK56:49+15:3716:45
9Kristina WåhlinVästerås SOK57:16+16:0416:53
10Lena JohnssonRånäs OK59:08+17:5617:26
11Kristina ErikssonLänna IF59:43+18:3117:36

H65

4 540 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans AurellGävle OK39:098:37
2Magnus SäverosNilivaara IS43:46+4:379:38
3Leo JohanssonVandrarringen43:47+4:389:38
4Lars-Erik HermanssonOK Linné47:05+7:5610:22
5Stig AnderssonOK Linné48:49+9:4010:45
6Peder WickströmArboga OK50:20+11:1111:05
7Jan ÅsbergHäverödals SK50:52+11:4311:12
8Sven-Inge NylundJärfälla OK51:41+12:3211:23
9Leif AlmtorpLånghundra IF53:52+14:4311:51
10Göran HällströmOK Nipan54:08+14:5911:55
11Anders ErikssonVallentuna-Össeby OL54:24+15:1511:58
12Tommy HöglundLånghundra IF57:27+18:1812:39
13Harry EnbergVästerbergslagens OL58:04+18:5512:47
14Kjell LindblomJärfälla OK59:06+19:5713:01
15Göran ForsbergNyköpings OK59:26+20:1713:05
16Kenneth LarssonOK Enen59:30+20:2113:06
17Christer ErikssonOK Linné1:00:30+21:2113:19
18Tommy WåhlinVästerås SOK1:02:09+23:0013:41
19Bengt-Göran StjernaLänna IF1:04:07+24:5814:07
20Jan-Erik SundholmOK Nolaskogsarna1:06:40+27:3114:41
21Gunnar MunkteliusSurahammars SOK1:20:35+41:2617:44

D70

2 590 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK37:2414:26
2Eva HalvarsonOK Kåre38:15+0:5114:46
3Gun-Inger SahlbergLånghundra IF39:38+2:1415:18
4Margareta HagstedtVäsby OK40:48+3:2415:45
5Christina WestmanHudiksvalls OK42:10+4:4616:16
6Ewa NordlundLänna IF46:12+8:4817:50
7Elke WilkeTierps SOK56:14+18:5021:42
Marianne BernhedTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Birgitta NylundJärfälla OKej godkänd

H70

4 130 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders GärderudIFK Lidingö SOK39:279:33
2Per-Erik WåhlbergOK Linné46:39+7:1211:17
3Göran LarboAttunda OK46:40+7:1311:17
4Tomas ÅhgrenLånghundra IF47:40+8:1311:32
5Torsten PetterssonLånghundra IF47:51+8:2411:35
6Olle JohanssonIFK Hedemora OK48:41+9:1411:47
7Kenneth JanssonSala OK49:17+9:5011:55
8Leif NordinAttunda OK50:02+10:3512:06
9Torbjörn TirénHellas Orientering50:13+10:4612:09
10Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben50:30+11:0312:13
11Leif ErikssonHeby AIF51:47+12:2012:32
12Håkan BoijeAttunda OK53:13+13:4612:53
13Sören ErikssonLänna IF53:33+14:0612:57
14Leif BergSigtuna OK54:30+15:0313:11
15Sören JohanssonSala OK54:56+15:2913:18
16Jan Olof DahlströmBjursås OK55:15+15:4813:22
17Leif NordlundLänna IF55:41+16:1413:28
17Göran NilssonValbo AIF55:41+16:1413:28
19Ingemar BernhedTolered-Utby Ol-klubb57:06+17:3913:49
20Sören WingeUpsala IF57:42+18:1513:58
21Per-Åke CarlenstamVäsby OK58:14+18:4714:06
22Ulf SkogtjärnOK Linné59:35+20:0814:25
23Gunnar ErikssonJärfälla OK1:02:03+22:3615:01
24Sven PihlEnköpings AIF1:02:47+23:2015:12
25John ÖstlundSundbybergs IK1:03:11+23:4415:17
26Leif PerssonLjusdals OK1:03:34+24:0715:23
Leif StrandbergGustavsbergs OKej godkänd
Börje RåbergOK Tyrej godkänd
Bengt FribergJärfälla OKej godkänd

D75

2 590 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dagny GustavssonSigtuna OK35:4813:49
2Gunborg WestinLeksands OK42:07+6:1916:15
3Eva von HeijneSigtuna OK49:08+13:2018:58
4Anne-Marie ByströmSidensjö IK52:38+16:5020:19
5Margareta WallénTäby OK53:58+18:1020:50
6Yvonne RoosAttunda OK1:05:28+29:4025:16
7Britt-Marie SjöbergOK Tor1:15:07+39:1929:00

H75

3 390 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt ErikssonVäsby OK36:1010:40
2Karl JohanssonIFK Hedemora OK37:14+1:0410:58
3Jan JohanssonIFK Hedemora OK39:04+2:5411:31
4Jerry HolmEskilstuna OL39:51+3:4111:45
5Ragnar ErikssonOK Hedströmmen41:23+5:1312:12
6Lars-Erik KarlssonRasbo IK47:06+10:5613:53
7Thord RådbergOK Roslagen48:02+11:5214:10
8Ove ForsbergTurebergs IF SOK48:06+11:5614:11
9Gunnar BengtssonSundsvalls OK49:37+13:2714:38
10Kurt BoströmOK Linné50:37+14:2714:55
11Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK51:14+15:0415:06
11Sven-Olov NorlinRimbo SOK51:14+15:0415:06
13Jan-Olof MalmSigtuna OK52:03+15:5315:21
14Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL58:11+22:0117:09
15Bertil KarlssonOK Linné1:03:26+27:1618:42
16Bo SundénKarlsbyhedens OK1:04:00+27:5018:52
17Lars RoosAttunda OK1:04:45+28:3519:06
18Bjarne ErlandssonHammarby IF OF1:06:19+30:0919:33
19Bo JonssonBolidens SK1:31:31+55:2126:59
P-G JanssonSäterbygdens OKej godkänd
Sverre JonssonOK Ravinenej godkänd

H80

2 590 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Janne MånssonLeksands OK41:0515:51
2Arne YngströmHagaby GoIF Örebro42:12+1:0716:17
3Sigurd WallénTäby OK42:24+1:1916:22
4Stig RoosOK Linné43:35+2:3016:49
5John BerglundAlfta-Ösa OK45:43+4:3817:39
6Lars PerssonVäsby OK50:07+9:0219:21
7Per-Urban BengtssonOK Linné53:03+11:5820:28
8Inge HåkanssonOK Linné56:16+15:1121:43
9Sivert SöderbärgOK Roslagen58:20+17:1522:31
10Sten LarssonHäverödals SK1:05:26+24:2125:15
Martin EngqvistUpsala IFej godkänd
Birger ByströmSidensjö IKej godkänd

H85

2 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart ÖsterbergSundsvalls OK46:4921:16
2Ragnar AnderssonHäverödals SK52:13+5:2423:44

Inskolning

1 410 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ture BaumgartenIF Thorfullföljt
Julia BoströmOK Linnéfullföljt
Kasper BoströmOK Linnéfullföljt
Ludvig BrodinLånghundra IFfullföljt
Siri ForsgrenOK Nolaskogsarnafullföljt
Thea ForsgrenOK Nolaskogsarnafullföljt
Melker HallmanAttunda OKfullföljt
Ebba JaneråsOK Linnéfullföljt
Christian JönssonOK Triangelnfullföljt
Nathanael LandströmOK Linnéfullföljt
Tova OlssonOK Linnéfullföljt
Karin PorsöIK Hakarpspojkarnafullföljt
Ylva SjöstedtLånghundra IFfullföljt
Ruben SöderbergIF Thorfullföljt
Ida-Marie TuvessonSundsvalls OKfullföljt
Moa WegmüllerOK Rodhenfullföljt
Joel WesterberghRasbo IKfullföljt
Måns TroengOK Linnéej godkänd
Agnes BoströmOK Linnéej start

U1

2 140 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten ÅhlinLånghundra IF19:148:59
2Eskil LindqvistOK Måsen19:18+0:049:01
3Anton ÅbergOK Linné19:38+0:249:10
4Alexander DufvaSundsvalls OK20:19+1:059:29
5Wilmer HagrotTäby OK21:34+2:2010:04
6Folke ÅhlinLånghundra IF24:04+4:5011:14
7Arvid HellbergSundbybergs IK24:20+5:0611:22
8Oliver AnderssonKlubblös25:10+5:5611:45
9Elis EklundOK Rodhen25:39+6:2511:59
10Anita Müller ErikssonOK Linné26:53+7:3912:33
11Olle WidegrenIF Thor29:21+10:0713:42
12Leopold OlofssonVästerås SOK32:05+12:5114:59
13Malte HallmanAttunda OK32:06+12:5215:00
14Nils HåkanssonIF Thor34:08+14:5415:57
15Oskar LindIF Thor36:56+17:4217:15
16Ture ForsbergSkogslöparna38:09+18:5517:49
17Ida OlssonOK Linné42:12+22:5819:43
Alma AnderssonIF Thorej godkänd

U2

2 110 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cedric WangheimOK Linné22:3310:41
2Elvin LundbergOK Kåre31:56+9:2315:08
3Hedda KjelbbergIF Thor33:09+10:3615:42
4Einar BlombergSegersta OK34:38+12:0516:24
5Anna PåveIF Thor35:01+12:2816:35
6Jonatan PerssonOK Enen35:12+12:3916:40
7Marike StäglichOK Linné36:37+14:0417:21
8Bertil BaumgartenIF Thor36:40+14:0717:22
9Aron LindbergOK Roslagen37:03+14:3017:33
10Viktor NordenholmIF Thor39:39+17:0618:47
11Hampus RörickOK Linné40:43+18:1019:17
12Märta BaumgartenIF Thor42:14+19:4120:00
13Wilma LarssonSala OK46:26+23:5322:00
14Oliver ErlandssonLänna IF46:36+24:0322:05
15Axel WetterqvistOK Linné49:34+27:0123:29
16Daniel Bernet WahlnäsOK Linné59:25+36:5228:09
17Ellinor Von SethIF Thor1:02:18+39:4529:31
Malva EnlundSala OKej godkänd
Teodor ForsbergKlubblösej godkänd

Öppen motion 1

2 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas JoelssonKlubblös30:4515:13
2Hanna EdhagKlubblös40:46+10:0120:10
3Andrea OffermoValbo AIF42:13+11:2820:53
4Frida NilssonOK Triangeln42:47+12:0221:10
5Hans SahlbergLånghundra IF43:18+12:3321:26
6Christoffer SvenskeKlubblös48:12+17:2723:51
7Natalie MalmenstedtKlubblös49:31+18:4624:30
Marcus SneitzJärfälla OKej godkänd
Wilma WiklundIF Thorutgått

Öppen motion 3

2 960 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten SlagbrandVästerås SOK21:387:18
2Sara BengtssonKöping-Kolsva OK23:08+1:307:48
3Elin TögenmarkOK Linné26:05+4:278:48
4Arvid OlssonOK Linné27:39+6:019:20
5Kerstin UmegårdLånghundra IF29:18+7:409:53
6Sanna LindahlKlubblös29:41+8:0310:01
7Minna Janlöv HaikonenOK Linné29:43+8:0510:02
8Maximilian OlofssonVästerås SOK30:13+8:3510:12
9William Hedberg LarssonSala OK33:20+11:4211:15
10Anna DufvaSundsvalls OK33:33+11:5511:20
11Ingrid SjöhedGävle OK33:45+12:0711:24
12Wilma JosefssonVäsby OK33:54+12:1611:27
13Hanna UlanderKlubblös35:16+13:3811:54
14Elvira ForsströmOK Roslagen35:20+13:4211:56
15Annika SvenssonSK Björnen36:59+15:2112:29
16Julius PrembergStora Tuna OK37:06+15:2812:32
17Maria Roland SandbladKlubblös37:46+16:0812:45
18David LiljequistSöderhamns OK38:40+17:0213:03
19Anders EkströmOK Linné42:11+20:3314:15
20Anna WidmanSundsvalls OK42:27+20:4914:20
21Madelene BarbozaAttunda OK43:43+22:0514:46
22Gustav GrandinJärla Orientering44:26+22:4815:00
23Ingrid JarlebringVäsby OK44:36+22:5815:04
24Helene LagerhällRehns BK44:44+23:0615:06
25Åsa SkunckeTäby OK50:52+29:1417:11
26Therese KarlssonKlubblös51:36+29:5817:25
27Anna LanttoKlubblös56:39+35:0119:08
28Calle BrobergOK Sänkan1:03:35+41:5721:28
29August WeissLånghundra IF1:15:12+53:3425:24
30Linnéa KarlssonOK Skogsstjärnan1:40:28+1:18:5033:56
Irina NilssonGävle OKej godkänd

Öppen motion 5

3 520 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dora KockJärla Orientering35:4210:08
2Marcus ArnoldssonVästerås SOK36:00+0:1810:13
3Erika KarleniusOK Linné37:27+1:4510:38
4Arvid FriebergOK Linné37:34+1:5210:40
5Helena LinefurOK Roslagen38:02+2:2010:48
6Magnus JohanssonIF Thor38:14+2:3210:51
7Sture SundqvistLånghundra IF39:30+3:4811:13
8Malin TuvessonSundsvalls OK41:48+6:0611:52
9Evelina JohanssonGävle OK41:50+6:0811:53
10David GustafssonUpsala IF42:22+6:4012:02
11Christer LarssonSala OK43:25+7:4312:20
12Annika LijebergKlubblös43:53+8:1112:28
13Josefin ErikssonLänna IF45:06+9:2412:48
14Anna BlombergSegersta OK46:13+10:3113:07
15Monica OlssonOK Renen46:19+10:3713:09
16Daniel ArnekransLånghundra IF46:56+11:1413:20
17Elvira ForslundOK Renen49:42+14:0014:07
18Mikael VikströmKlubblös52:46+17:0414:59
19Victor SöderbergKlubblös52:53+17:1115:01
20Andrea JonssonLånghundra IF53:43+18:0115:15
21Linnea OlssonOK Linné54:24+18:4215:27
22Anna Martinsson KarlsssonStockholmspolisens IF OF54:31+18:4915:29
23Mikaela WallerströmOK Österåker54:55+19:1315:36
24Lars ÅbomGävle OK54:58+19:1615:36
25Anita Müller ErikssonOK Linné56:10+20:2815:57
26Adam BergmanOK Linné57:38+21:5616:22
27Eva SchönquistOK Linné57:39+21:5716:22
28Sara SundblomRånäs OK58:16+22:3416:33
29Roland LindqvistOK Linné58:20+22:3816:34
30Isak SvedenmanKlubblös1:03:09+27:2717:56
31Magnus JosefssonVäsby OK1:03:47+28:0518:07
32Johan BengtssonOK Linné1:04:26+28:4418:18
33Ingrid SegerbergKlubblös1:04:46+29:0418:23
34Elisabeth FredlundIF Thor1:06:45+31:0318:57
35Lena KoraleffOK Linné1:07:37+31:5519:12
36Stefan OhlsonKlubblös1:11:38+35:5620:21
37Gun LindbergSöderhamns OK1:18:32+42:5022:18
38Heidi WarvelinLånghundra IF1:22:07+46:2523:19
39Mats WarvelinLånghundra IF1:22:08+46:2623:20
40Tina JohanssonSundsvalls OK1:23:56+48:1423:50
41Ingela BengtssonSala OK1:25:42+50:0024:20
42Paulina HermanssonKlubblös1:31:35+55:5326:01
43Anette EngströmValbo AIF1:33:16+57:3426:29 Ladda ner rutt i gpx-format
44Bojan BrstinaStorviks IF1:39:09+1:03:2728:10
Caroline NorénKlubblösej godkänd
Stefan BrodinLånghundra IFej godkänd

Öppen motion 7

2 950 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisa HameliusOK Linné23:297:57
2Johan HameliusOK Linné24:42+1:138:22
3Tomas UlanderKlubblös27:52+4:239:26
4Jennie Hellström OlssonOK Linné28:24+4:559:37
5Bengt HameliusSäterbygdens OK30:31+7:0210:20
6Mathias WesterlundOK Nolaskogsarna30:40+7:1110:23
7Thomas NilssonStora Tuna OK30:45+7:1610:25
8Andreas GrantingerIF Thor32:10+8:4110:54
9Per BrobergOK Sänkan32:23+8:5410:58
10Elin SvenssonSundsvalls OK32:43+9:1411:05
11Sofia StenbergDomnarvets GOIF34:02+10:3311:32
12Per BrahmLånghundra IF34:09+10:4011:34
13Maja DahlqvistStorviks IF34:24+10:5511:39
14Tomas SundqvistOK Kåre35:19+11:5011:58
15Monika WesterlundOK Nolaskogsarna35:29+12:0012:01
16Lena KaskOK Linné35:33+12:0412:03
17Kristin HellbergSundbybergs IK36:33+13:0412:23
18Ida HameliusOK Linné37:28+13:5912:42
19Per-Erik ÅslundOK Linné37:34+14:0512:44
20Rickard JohanssonKlubblös37:49+14:2012:49
20Lisa AnderssonRyda SK37:49+14:2012:49
22Moira NilssonIF Thor39:17+15:4813:18
23Barbro KarlssonKatrineholms OK40:13+16:4413:37
24Olof NilssonOK Triangeln40:49+17:2013:50
25Matilda HektorKlubblös41:25+17:5614:02
26Ulrika MeyersonOK Linné41:32+18:0314:04
27Peter VestmanOK Österåker41:44+18:1514:08
28Helena GrennbergOK Linné41:55+18:2614:12
29Carl MohlinOK Linné43:29+20:0014:44
30Andreas PetterssonKlubblös43:30+20:0114:44
31Christer ErikssonTierps SOK45:26+21:5715:24
32Kristina JanssonRasbo IK46:16+22:4715:41
33Anki GustafssonSäterbygdens OK46:22+22:5315:43
34Malin JanssonRånäs OK46:45+23:1615:50
35Andres VeideVäsby OK47:05+23:3615:57
36Anna-Karin EklundSöderhamns OK47:49+24:2016:12
37Rose-Marie HameliusSäterbygdens OK48:50+25:2116:33
38Louise HaneUmeå OK49:44+26:1516:51
39Fabienne GaugazOK Linné51:24+27:5517:25
40Karin SkoglundOK Linné51:55+28:2617:35
41Anna WesterberghRasbo IK52:02+28:3317:38
42Ola TuvessonSundsvalls OK53:16+29:4718:03
43Stig LarssonLänna IF55:54+32:2518:56
44Gunilla RylanderStora Tuna OK56:14+32:4519:03
45Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK56:31+33:0219:09
46Malin SjöstedtLånghundra IF57:29+34:0019:29
47Malin BromanLänna IF59:04+35:3520:01
48Clary RexSundsvalls OK59:35+36:0620:11
49Thomas RexSundsvalls OK59:44+36:1520:14
50Kerstin ThungströmOK Kåre1:00:04+36:3520:21
51Paula VestlundKlubblös1:00:05+36:3620:22
52Carin HomannJärfälla OK1:02:10+38:4121:04
53Ida SundstedtRasbo IK1:02:31+39:0221:11
54Katrin JosefssonVäsby OK1:03:47+40:1821:37
55Mats JohanssonSundsvalls OK1:04:09+40:4021:44
56Inger SörlénKlubblös1:05:18+41:4922:08
57Ida WesselLänna IF1:12:06+48:3724:26
58Lars-Olov AnderssonSigtuna OK1:14:58+51:2925:24
Filip NilssonOK Triangelnej godkänd

Öppen motion 8

4 500 m, 63 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ruairi ShortOK Linné30:576:52
2Jan SjöhedGävle OK32:03+1:067:07
3Fredrik ElwingerIF Thor34:47+3:507:43
4Mikael LinefurOK Roslagen36:02+5:058:00
5Magnus AnderssonSundbybergs IK36:43+5:468:09
6Jens LindquistLånghundra IF37:31+6:348:20
7Mikael PalmbergOK Hammaren38:24+7:278:32
8Jonas FrykstenHärnösands OK38:58+8:018:39
9Andreas PerssonDomnarvets GOIF41:08+10:119:08
10Magnus JohanssonLånghundra IF41:26+10:299:12
11Thomas PerssonOK Denseln41:50+10:539:17
12Jens ÅkermanGävle OK41:52+10:559:18
13Johan LundbergOK Kåre42:45+11:489:30
14Karin LundbergTullinge SK42:54+11:579:32
15Jonas SundellUmeå OK43:11+12:149:35
16Åsa HedinOK Linné44:05+13:089:47
17Ulrika LindstamOK Linné44:12+13:159:49
18Henrik HamreforsVästerås SOK44:15+13:189:50
19Erik SparrmanOK Linné44:22+13:259:51
20Pär SäfstenOK Linné44:54+13:579:58
21Fredrik NilssonLånghundra IF46:01+15:0410:13
22Anna JanssonRånäs OK46:19+15:2210:17
23Tommy StenviOK Linné46:20+15:2310:17
24Nigel ColeVäsby OK46:41+15:4410:22
25Mårten HolmströmOK Österåker47:24+16:2710:32
26Peter PalmKlubblös47:28+16:3110:32
27Nils FlemströmOK Linné47:29+16:3210:33
28Jon SundbergJärfälla OK47:54+16:5710:38
29Bernhard KlingOK Rodhen49:57+19:0011:06
30Camilla KäckAttunda OK50:22+19:2511:11
31Ruhdi KarlssonVästerås SOK50:34+19:3711:14
32Kari TalltjärnVästerås SOK52:07+21:1011:34 Ladda ner rutt i gpx-format
33Kenneth JonssonOK Linné52:12+21:1511:36
34Ove AnderssonOK Linné52:49+21:5211:44
35Anna GillmanOK Linné53:24+22:2711:52
36Robin OffermoValbo AIF54:04+23:0712:00
37Sten ÅhlinOK Måsen56:21+25:2412:31
38Jonas BlombergSegersta OK56:56+25:5912:39
39Peter KraftSala OK57:10+26:1312:42
40Elin GrahnJärla Orientering57:31+26:3412:46
41Regina KellyOK Linné58:05+27:0812:54
42Per-Åke HolmSigtuna OK58:10+27:1312:55
43Erik JonssonLånghundra IF58:11+27:1412:55
44Lovisa NilssonOK Linné58:52+27:5513:04
45Bengt SköttSveriges Radio IF59:16+28:1913:10
46Hans JonssonVäsby OK59:42+28:4513:16
47Jakob VestmanOK Österåker1:00:59+30:0213:33
48Ann-Sofie EdenhamnLänna IF1:01:48+30:5113:44
49Robert AlmLänna IF1:03:47+32:5014:10
50Lukas FreylandSOK Aneby1:03:51+32:5414:11
51JOAKIM ERIKSSONOK Enen1:08:16+37:1915:10
52Jessica SöllvanderOK Rodhen1:08:28+37:3115:12
53Thomas EdwallOK Österåker1:09:37+38:4015:28
54Märit KarlströmOK Linné1:11:38+40:4115:55
55Jacek LachowiczKlubblös1:15:09+44:1216:42
56Lennart LundgrenAvesta OK1:15:12+44:1516:42
57Torbjörn HallammenSOK Joar Viking Enköpin1:20:20+49:2317:51
58Anna NorrbomSala OK1:21:21+50:2418:04
59Mats LindeOK Linné1:25:49+54:5219:04
60Jan RisingerLånghundra IF1:40:53+1:09:5622:25
61Örjan JonssonKlubblös1:42:43+1:11:4622:49
62Josefin BarckSundsvalls OK1:42:44+1:11:4722:49
Kenneth AlnessLånghundra IFej godkänd

Öppen motion 9

7 900 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas HallJärla Orientering46:115:50
2Simon BohmanRånäs OK49:15+3:046:14
3Simon WegmüllerOK Rodhen53:18+7:076:44
4Erik LindOK Linné53:28+7:176:46
5Jakob EnmarkGävle OK53:55+7:446:49
6Petter LindbergOK Linné57:53+11:427:19
7Nils DahlqvistStorviks IF1:03:03+16:527:58
8Mårten KällströmSala OK1:03:19+17:088:00
9Mats EdengrenVallentuna-Össeby OL1:05:17+19:068:15
10Johanna SjölundSundsvalls OK1:06:47+20:368:27
11Lars JonssonVK Uvarna1:10:14+24:038:53
12Roger NilssonOK Linné1:11:54+25:439:06
13Malin WelénKöping-Kolsva OK1:12:01+25:509:06
14Olle KarlströmOK Linné1:13:32+27:219:18
15Thomas AnderssonVästerås SOK1:13:56+27:459:21
16Jakob HedbergUppsala LK1:16:22+30:119:40
17Robert NoackOK Linné1:21:51+35:4010:21
18Hans WestmanVästerås SOK1:22:19+36:0810:25
19Elisabeth WestmanVästerås SOK1:25:29+39:1810:49
20Anders LindkvistBromma-Vällingby SOK1:28:53+42:4211:15
21Magnus SneitzJärfälla OK1:29:32+43:2111:20
22Jesper JacobssonNjurunda OK1:39:11+53:0012:33
23Hampus WestmanVästerås SOK1:39:55+53:4412:38
24Lars PetterssonKlubblös1:47:00+1:00:4913:32
Dan JohanssonOK Torej godkänd
Per NorlinOK Rodhenutgått

Öppen motion 17

2 950 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan AnderssonGävle OK29:179:55
2Ulf IsacssonOK Linné32:16+2:5910:56
3Peter BrunnbergVallentuna-Össeby OL32:27+3:1011:00
4Ulf CarnbyTäby OK36:27+7:1012:21
5A-C SchunnessonAttunda OK37:06+7:4912:34
6Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL38:05+8:4812:54
7Jörgen HellbergTäby OK38:53+9:3613:10
8Mats WickbomOK Linné39:04+9:4713:14
9Staffan JacobsonOK Kroppefjäll40:16+10:5913:38
10Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL40:30+11:1313:43
11Rolf LindbergSöderhamns OK41:34+12:1714:05
12Claes LandqvistVallentuna-Össeby OL42:51+13:3414:31
13Leonard JanssonRasbo IK43:34+14:1714:46
14Marie LindströmOK Triangeln44:42+15:2515:09
15Klaus Tröster-CederthKöping-Kolsva OK45:37+16:2015:27
16Håkan WahlnäsOK Linné45:50+16:3315:32
17Sture LarssonLänna IF46:23+17:0615:43
18Birgitta PetersenOK Enen47:41+18:2416:09
19Monica OhlinRånäs OK47:43+18:2616:10
20Bo KarlssonKatrineholms OK47:46+18:2916:11
21Kjell JanssonLånghundra IF49:02+19:4516:37
22Juhani LehtolaKlubblös49:32+20:1516:47
23Inga-Britt PetterssonSala OK50:48+21:3117:13
24Britt BjörklundBjursås OK51:23+22:0617:25
25Helena ThunströmKorsnäs IF OK51:47+22:3017:33
26Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL53:59+24:4218:17
27Göran AnderssonOK Rodhen54:33+25:1618:29
28Caroline RothpfefferKlubblös54:36+25:1918:30
29Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK1:03:52+34:3521:38
30Margaretha NyströmLänna IF1:05:24+36:0722:10
31Jan BurellOK Enen1:12:14+42:5724:29
32Leif HagstedtVäsby OK1:13:30+44:1324:54
33Lars AhlströmVästerås SOK1:21:16+51:5927:32
34Aino Birgitta RedtzerAttunda OK1:39:32+1:10:1533:44
35Eva Lander PerssonOK Enen1:40:56+1:11:3934:12
35Carola CederthKöping-Kolsva OK1:40:56+1:11:3934:12

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser