Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Nyårsorientering

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Nyårsorientering
Arrangörsorganisation: Tormestorps IF
Datum: söndag 1 januari 2017

Öppen Motion 1 Dam

15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Kati NémethStigmännen Karlshamns OK23:26
2Lena Hall gustafssonTormestorps IF32:24+8:58
3Brita DahlbergHässleholms OK34:08+10:42
4Kerstin NilssonTormestorps IF35:28+12:02
5Asta NilssonHärlövs IF37:05+13:39
6Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad37:13+13:47
7Kerstin KempeLinköpings OK38:25+14:59
8Gun HanssonYstads OK38:34+15:08
9Linnéa BjärbyFrosta OK43:50+20:24
10Anette BohmanHjärnarps OL45:21+21:55
11Kerstin NilssonOK Gynge46:36+23:10
12Bibzi PerssonHässleholms OK55:44+32:18
13yvonne petersenklubblös55:54+32:28
14MariAnne MånssonRonneby OK1:00:05+36:39
15ebba björnssonklubblös1:07:15+43:49

Öppen Motion 1 Herr

13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Leo Karlsson ForsbergOK Vilse 8728:31
2Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK31:31+3:00
3Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK31:58+3:27
4Gabriel NilssonTormestorps IF32:02+3:31
5Michael HåkanssonTormestorps IF32:25+3:54
6Rune NilssonTormestorps IF40:31+12:00
7arvid gunnarssonBig Foot Orienteers42:59+14:28
8troj gunnarssonBig Foot Orienteers44:17+15:46
9Jan DahlbergHässleholms OK44:25+15:54
10Alexander BjärbyFrosta OK45:51+17:20
11rolf petersenklubblös52:42+24:11
12Björn PerssonHässleholms OK52:45+24:14
13leon björnssonklubblös1:07:10+38:39

Öppen Motion 2 Dam

13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Ann-Charlotte JensenHässleholms OK36:56
2Torill SvendsenFrosta OK44:44+7:48
3virgine dehulluK.O.L. Belgium47:45+10:49
3maija taillieuK.O.L. Belgium47:45+10:49
5Susanne Hagelin/BengtssonOK Tyringe49:46+12:50
6Stina GunnarssonÄrla IF50:18+13:22
7Jenny björnssonklubblös53:55+16:59
7karin johanssonklubblös53:55+16:59
9Kristina LandgrenMalmö OK1:04:54+27:58
10Britt ÅkessonHässleholms OK1:07:36+30:40
11Marianne SjölanderOK Gynge1:15:24+38:28
12Sonia KurashovaFK Åsen1:18:43+41:47
13Maria FosterSkåneslättens OL1:38:49+1:01:53

Öppen Motion 2 Herr

15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1mathias håkanssonklubblös30:52
2Edwin FalkstrandTormestorps IF35:25+4:33
3Jerker NilssonOK Älme36:29+5:37
4bernt myrvoldSarpsborg OL38:00+7:08
5Leif ClaessonTormestorps IF41:06+10:14
6Lennart MånssonRingsjö OK45:07+14:15
7Bengt IvarssonOK Tyringe47:08+16:16
8Ingvar PeterssonHässleholms OK47:44+16:52
9Kenneth LindborgHässleholms OK47:50+16:58
10Marcus BengtssonOK Tyringe50:45+19:53
11Björn NordströmHässleholms OK53:15+22:23
12Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF57:18+26:26
13Kerry KempeLinköpings OK1:01:02+30:10
14Bertil JohanssonSkåneslättens OL1:11:16+40:24
15Curth SvenssonSkåneslättens OL1:14:50+43:58

Öppen Motion 5 Dam

15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Eva Folkesson LööfOK Pan-Kristianstad41:21
2Bente KällVäxjö OK42:41+1:20
3Camilla NilssonOK Torfinn47:09+5:48
4Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK48:17+6:56
5Helena KristianssonHässleholms OK48:25+7:04
6Helen AndertoftMarkaryds FK52:08+10:47
7Karin JägrydSkåneslättens OL53:37+12:16
8Maria HelmerssonHässleholms OK54:37+13:16
9Lotta MorénHjärnarps OL58:54+17:33
10Linda HammarquistStigmännen Karlshamns OK59:31+18:10
11siri klausenBallerup OK59:41+18:20
12Anne-Li AugustssonOK Tyringe1:13:15+31:54
13Diana WelinTormestorps IF1:22:30+41:09
14Felicia LindbergHässleholms OK1:27:27+46:06
Elena KurashovaFK Åsenej godkänd

Öppen Motion 5 Herr

29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Klas KarlssonIK Hakarpspojkarna27:35
2Olle KarlssonIK Hakarpspojkarna35:42+8:07
3Håkan WinnbergIK Trenne Ullared38:27+10:52
4Roy FranssonÄrla IF44:30+16:55
5Bo OlofssonHästveda OK45:14+17:39
6Bengt BengtssonTormestorps IF46:34+18:59
7arne taillieuK.O.L. Belgium46:57+19:22
8Olle BohmanHjärnarps OL46:58+19:23
9Benkt AnderssonFrosta OK47:26+19:51
10Erland MartinssonOK Tyringe47:47+20:12
11Rolf GustafssonTormestorps IF48:02+20:27
12Kjell MånssonKarlskrona SOK50:32+22:57
13Ola AnderssonHässleholms OK51:18+23:43
14Willie OlssonRävetofta OK51:56+24:21
15Roger BergvikVäxjö OK53:20+25:45
16Göran BengtssonTockarps IK55:22+27:47
17ola winqvistklubblös55:51+28:16
18Gunnar PerssonTormestorps IF57:20+29:45
19ola KollènRingsjö OK57:47+30:12
20Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad58:15+30:40
21Mattias LindbergHässleholms OK58:59+31:24
22stefan nilssonklubblös1:00:28+32:53
23Nils-Åke NilssonHärlövs IF1:01:18+33:43
24Hans BirganderHelsingborgs SOK1:02:32+34:57
25Jörgen Cadierklubblös1:03:18+35:43
26Sven-Erik PerssonFrosta OK1:07:32+39:57 Ladda ner rutt i gpx-format
27Hubert HugossonOK Gynge1:10:36+43:01
28Bengt-Åke NilssonOK Torfinn1:12:51+45:16
29Nils-Erik BondessonFrosta OK1:29:08+1:01:33

Öppen Motion 6 Dam

2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Christina SternerTockarps IK1:15:56
2Anna BjärbyFrosta OK1:21:35+5:39

Öppen Motion 6 Herr

14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1patrik gunnarssonBig Foot Orienteers46:07
2Sven-Inge SvenssonHässleholms OK50:03+3:56
3jörgen skaarupBallerup OK54:17+8:10
4pontus nilssonÅhus fik55:34+9:27
5Ingemar MånssonRonneby OK57:35+11:28
6Per AndénHässleholms OK59:45+13:38
7Bo JohanssonOK Älme59:58+13:51
8lasse taillieuK.O.L. Belgium1:00:11+14:04
9Fredrik FredboYstads OK1:05:18+19:11
10Håkan NilssonMalmö OK1:07:45+21:38
11Jan JönssonMalmö OK1:08:12+22:05
12edvin  kellerklubblös1:09:31+23:24
13stefan anderssonklubblös1:32:41+46:34
14stig rålundklubblös2:25:19+1:39:12

Öppen Motion 8 Dam

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Anna LjungqvistLunds OK1:04:30
2Lotten KindlundhFK Finn1:08:11+3:41
3Linnéa SjölanderOK Gynge1:18:36+14:06

Öppen Motion 8 Herr

20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Ludvig HallabroHässleholms OK45:47
2Mats BrorssonTockarps IK46:41+0:54
3Bengt OlssonEslövs FK47:36+1:49
4Magnus HärwellEslövs FK48:40+2:53
5Henrik LarssonFK Göingarna49:08+3:21
6Daniel HellbergLunds OK51:40+5:53
7Nils HelmerssonHässleholms OK52:03+6:16
8Jens AndertoftVästerås SOK52:16+6:29
9Fabian LjungqvistLunds OK53:01+7:14
10Lars HallabroHässleholms OK53:03+7:16
11Anders JägrydSkåneslättens OL53:17+7:30
12Göran MånssonKarlskrona SOK53:28+7:41
13Benjamin ViebkeMalmö OK54:05+8:18
14Jonas JönssonOK Tyringe55:58+10:11
15Jan KarlssonVäxjö OK58:47+13:00
16Lennart MorénHjärnarps OL58:53+13:06
17Jon MobergFK Göingarna1:01:37+15:50
18Julius KindlundhFK Finn1:03:02+17:15
19Leif LindauOK Torfinn1:05:31+19:44
20Tor HellbergLunds OK1:10:00+24:13

Öppen Motion 9 Dam

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Lena EliassonDomnarvets GOIF56:25
2Lindha HellnerFK Göingarna1:09:50+13:25
3hanne foghFSK Orientering1:12:00+15:35

Öppen Motion 9 Herr

10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff R
1Jakob LööfMalungs OK Skogsmårdarna48:59
2Per Erik JönssonOK Torfinn52:44+3:45
3Vidar AlbinssonTormestorps IF54:06+5:07
4Harald OttmerTormestorps IF59:03+10:04
5Ulf ÅkessonHärlövs IF59:21+10:22
6Mattias KovacicFrosta OK1:05:28+16:29
7Henrik AnderssonHässleholms OK1:06:08+17:09
8Sebastian GieseÖrkelljunga FK1:11:07+22:08
9André BjärbyFrosta OK1:13:54+24:55
10kim folanderFSK Orientering1:23:05+34:06

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser