Officiell resultatlista för Morokuliens 2-dagars, etapp 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Morokuliens 2-dagars
Arrangörsorganisationer: OK Hierne / Åmotfors OK
Datum: onsdag 19 juli 2017 - torsdag 20 juli 2017

Etapp 1, medelEtapp 2, förlängd medelEtapp 2, förlängd medel (totalt)

D21

3 830 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna WehlinSkogspojkarnas OK24:466:27
2Linn NilssonOK Tyr25:22+0:366:37
3Therese HaareKonnerud IL25:57+1:116:46
4Stina GranefeltOK Tyr27:51+3:057:16
5Christine MikkelsenIK Grane Arendal Orientering28:13+3:277:22
6Ulrika KindlundOK Tranan28:37+3:517:28
7Jessica SöllvanderOK Rodhen29:43+4:577:45
8Karoline SønsterudbråtenLillomarka OL31:52+7:068:19
9Maria LundStenungsunds OK31:59+7:138:21
10Evelina EricssonSöders-Tyresö32:51+8:058:34
11Anne Larsson HovindRaumar Orientering33:11+8:258:39
12Stina NeroMullsjö SOK34:08+9:228:54
13Marie LinnéOK Klyftamo39:55+15:0910:25
Linda TakeOK Tyrej start

H21

4 300 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders TiltnesIL Tyrving21:495:04
2Vetle Ruud BråtenIFK Göteborg21:59+0:105:06
3Hans Olof AmblieIFK Lidingö SOK24:44+2:555:45
4Björn LjunggrenOK Hammaren25:24+3:355:54
5Mats KindlundOK Tranan26:02+4:136:03
6Martin LarboIFK Lidingö SOK26:24+4:356:08
7Lars-Håkan BengtssonOK Tyr26:29+4:406:09
7Fredrik NormanKamrat och IF KIF26:29+4:406:09
9Johan OlssonHjobygdens OK27:10+5:216:19
10Morgan KarlssonSundbybergs IK28:21+6:326:35
11Sondre Ruud BråtenNydalens SK28:29+6:406:37
12Emil AndreassonOK Skogshjortarna29:08+7:196:46
13Erik HaareKonnerud IL29:18+7:296:48
14John OskarssonHagaby GoIF Örebro29:35+7:466:52
15Mattias OlofssonOK Enen29:54+8:056:57
16Adrián TóthTipo30:30+8:417:05
17Jørgen FrøydLarvik OK32:06+10:177:27
18Robin Larsson HovindRaumar Orientering36:04+14:158:23
19David AndréGöteborg-Majorna OK42:42+20:539:55
20Gerardo GarciaADORA47:09+25:2010:57
21Hortomaris VasilisMountaineering club of Serres52:58+31:0912:19

D21 Kort

3 340 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda EngenRaumar Orientering37:1411:08
2Stine AustadRaumar Orientering47:34+10:2014:14
3Anne Berg GjølbergLarvik OK51:03+13:4915:17

H21 Kort

3 820 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Flavio PoltéraQuack OK22:065:47

D17-20

3 510 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika SimonsenIK Hakarpspojkarna25:127:10
2Anna Cecilie LinløkkenØstmarka OK25:50+0:387:21
3Maria GustafssonHagaby GoIF Örebro29:14+4:028:19
4Maja KindlundOK Tranan30:11+4:598:35
5Hedda SkatvedtRaumar Orientering30:41+5:298:44
6Tine DalgaardKolding OK32:02+6:509:07
7Emelie BrudinIFK Mora OK33:53+8:419:39
8Tiril Emilie Ruud BråtenRaumar Orientering35:12+10:0010:01
9Charlotte EideGjø-Vard OL36:49+11:3710:29
10Susanne Eide HaugStjørdals-Blink Orientering42:13+17:0112:01
11Ida Aabogen HauggaardIndre Østfold OK51:19+26:0714:37
12Elin BlomkvistSkattkärrs SOK52:53+27:4115:03
Malva SteenOK Enenej start

H17-20

3 830 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar EdvardssonJärfälla OK20:485:25
2Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK21:39+0:515:39
3Isac EricssonVäxjö OK23:01+2:136:00
4Oskar ÖqvistBergnäsets AIK23:03+2:156:01
5Tom CampbellOK Kolmården23:44+2:566:11
6Viktor WaernqvistNAIS Orienteringsklubb24:07+3:196:17
7Tim JohanssonFK Friskus-Varberg24:20+3:326:21
8Jonathan UllerKils OK25:37+4:496:41
9Gustav TräffNAIS Orienteringsklubb26:26+5:386:54
10Martin LundStenungsunds OK29:29+8:417:41
11Rasmus NordgrenOK Kåre32:14+11:268:24
12Erik LundStenungsunds OK35:16+14:289:12
13Linus ClassonNAIS Orienteringsklubb36:54+16:069:38
14Sondre SkytterenOdal OL39:29+18:4110:18
15Emil Bjørnstad StrandRaumar Orientering40:34+19:4610:35
Nicola MüllerIFK Mora OKej start
Lukas OlmKils OKej start

D16

3 340 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Siana SennEspoon Suunta23:196:58
2Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK28:19+5:008:28
3Alexandra LinløkkenØstmarka OK30:01+6:428:59
4Pernille SønsterudbråtenRaumar Orientering32:07+8:489:36
5Klara JohanssonVästvärmlands OK33:00+9:419:52
6Tina LjungqvistLunds OK34:42+11:2310:23
7Flurina MüllerOLG Galgenen34:54+11:3510:26
8Sofia EdvardssonJärfälla OK38:14+14:5511:26
9Elise StørenBø OL38:49+15:3011:37
10Blanka TóthTipo39:00+15:4111:40
11Caroline EideGjø-Vard OL1:08:33+45:1420:31

H16

3 510 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin TollOK Njudung22:486:29
2Melker NordgrenOK Kåre24:22+1:346:56
3Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb24:57+2:097:06
4Henrik ReuschHeming Orientering24:59+2:117:07
5Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb27:27+4:397:49
6Erik WikströmNAIS Orienteringsklubb33:04+10:169:25
7Tor Magnus GrøstadØstmarka OK34:05+11:179:42
8Christopher AnderssonVingåkers OK38:34+15:4610:59

D14

2 970 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Siri SimonsenFIF Hillerød21:157:09
2Sigrid Høyer StaugaardFIF Hillerød22:52+1:377:41
3Nora WesterlundOK Nolaskogsarna25:01+3:468:25
4Lisa SwartzOK Orion25:15+4:008:30
5Rebecca TakeOK Tyr25:54+4:398:43
6Astrid RexSundsvalls OK27:11+5:569:09
7Julia BergKFUM Örebro OK27:41+6:269:19
8Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro29:21+8:069:52
9Elin NäslundOK Nolaskogsarna29:26+8:119:54
10Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubb29:55+8:4010:04
11Emma CaspariOL Team Lippe30:48+9:3310:22
12Barbara TóthTipo30:55+9:4010:24
13Olivia GrönkvistJönköpings OK31:04+9:4910:27
14Lisa OlmKils OK31:21+10:0610:33
15Anna GasserO - Motion32:24+11:0910:54
16Ellen TollOK Njudung33:23+12:0811:14
17Martine SkjelsvikLillehammer OK35:49+14:3412:03
18Rebecka WestlundKils OK37:11+15:5612:31
19Agnes Söllvander EklundOK Rodhen39:05+17:5013:09

H14

3 340 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus SteneboAttunda OK20:176:04
2Martin KöhleO - Motion21:01+0:446:17
3Anton UllerKils OK23:38+3:217:04
4Gian-Andri MüllerOLG Galgenen23:58+3:417:10
5Oscar HultgrenOK Njudung24:49+4:327:25
6Hugo EricssonVäxjö OK25:34+5:177:39
7Alfred BjørnerødOK Moss25:42+5:257:41
8Jens DalgaardKolding OK27:06+6:498:06
9Alex JohanssonFK Friskus-Varberg27:51+7:348:20
10Johan LundStenungsunds OK27:55+7:388:21
11Viggo ÖstlundKovlands IF29:26+9:098:48
12Peder Aabogen HaugaardIndre Østfold OK29:59+9:428:58
13Klas LjungqvistLunds OK31:43+11:269:29
14Fridtjof ReuschHeming Orientering32:34+12:179:45
15Anton KnollBielefelder TG33:01+12:449:53

D12

2 580 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ladina GasserO - Motion17:276:45
2Sara LjungqvistLunds OK17:36+0:096:49
3Lina UllerKils OK18:07+0:407:01
4Minna SennO - Motion19:17+1:507:28
5Julia GustafssonKFUM Örebro OK19:19+1:527:29
6Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna19:22+1:557:30
7Elsa Söllvander EklundOK Rodhen19:32+2:057:34
7Verena KöhleO - Motion19:32+2:057:34
9Johanna BergKFUM Örebro OK19:55+2:287:43
10Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro23:04+5:378:56
11Annkathrin KnollBielefelder TG23:38+6:119:09
12Evanna JohanssonOK Njudung29:05+11:3811:16
13Oda Marissa BergersenEidskog OL33:09+15:4212:50

H12

2 580 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niels DalgaardKolding OK14:095:29
2Corsin MüllerOLG Galgenen15:28+1:195:59
3Matti JohanssonOK Njudung17:06+2:576:37
4Fredrik WestlundKils OK17:12+3:036:40
5Nils SwartzOK Orion17:24+3:156:44
6Yanis LützelschwabOLG Cordoba17:28+3:196:46
7Gustav LjunggrenOK Hammaren18:40+4:317:14
8Mathias LinløkkenØstmarka OK19:03+4:547:23
9Wilmer RexSundsvalls OK19:24+5:157:31
10Malte AlbinssonOK Österåker20:55+6:468:06
11Erik KindlundOK Tranan22:41+8:328:47
12Alexander FedjeFrölunda OL22:49+8:408:50
13Ragnar LandeEidskog OL23:16+9:079:01
14Jonathan AnderssonVingåkers OK27:11+13:0210:32
15Nils JohanssonVästvärmlands OK30:16+16:0711:43
16Alexander LännhultEds SK31:39+17:3012:16
17Felix LindOK Tyr33:49+19:4013:06

D10

2 080 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fiona GasserO - Motion14:286:57
2Lova JohanssonFK Friskus-Varberg19:16+4:489:15
3Ida Mariann BergersenEidskog OL22:07+7:3910:37
4Lola CaspariOL Team Lippe23:37+9:0911:21
5Joline PetriOK Djerf26:05+11:3712:32
6Edith BergenfurSkattkärrs SOK30:13+15:4514:31

H10

2 080 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malte GranefeltOK Tyr11:315:32
2Emil DalgaardKolding OK12:42+1:116:06
3Torbjørn Høyer StaugaardFIF Hillerød13:09+1:386:19
4Silas LützelschwabOLG Cordoba14:10+2:396:48
5Martin TóthTipo15:46+4:157:34
6Asbjørn LandeEidskog OL16:18+4:477:50
7Valdemar HamiltonNyköpings OK17:10+5:398:15
8Lavio MüllerOLG Galgenen17:12+5:418:16
9Edvard PelanderOK Djerf19:35+8:049:24
10Melker CarlssonKFUM Örebro OK20:49+9:1810:00
William LännhultEds SKej start

D40

3 510 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK27:237:48
2Anna LöwegrenKatrineholms OK28:48+1:258:12
3Line NybakkenKalevan Rasti29:32+2:098:24
4Karin Karlfeldt FedjeFrölunda OL29:41+2:188:27
5Ann HyvönenSkattkärrs SOK32:26+5:039:14
6Esther Haslerbussola ok/OLG Säuliamt33:01+5:389:24
7Monika WesterlundOK Nolaskogsarna33:08+5:459:26
8Lena WesterlundOK Djerf33:32+6:099:33
9Ann Helen Aabogen HaugaardIndre Østfold OK34:41+7:189:52
10Ingunn BergetÅs-NMBU Orientering35:07+7:4410:00
11Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK38:25+11:0210:56
12Monica AnderssonVingåkers OK53:53+26:3015:21

H40

3 830 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simo MartomaaKalevan Rasti21:505:42
2Sigleif SteinsvaagHaugesund IL Orientering26:43+4:536:58
3Anders DalgaardKolding OK26:45+4:556:59
4Magnus JonssonVästvärmlands OK27:58+6:087:18
5Mathias WesterlundOK Nolaskogsarna28:04+6:147:19
6Jonas FogelbergVästvärmlands OK28:11+6:217:21
7Anders TvärånaOK Linné28:27+6:377:25
8Simon Steinerbussola ok/OLG Säuliamt29:39+7:497:44
9Thies KnollBielefelder TG30:19+8:297:54
10Stefan TräffNAIS Orienteringsklubb33:30+11:408:44
11Jakob BergKFUM Örebro OK38:02+16:129:55
11Volker CaspariOL Team Lippe38:02+16:129:55
13Jesper AnderssonVingåkers OK1:00:29+38:3915:47

D40 Kort

2 970 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin JohanssonFK Friskus-Varberg34:5911:46
2Anne-Grete AustadRaumar Orientering35:23+0:2411:54
3Camilla DalgaardKolding OK37:59+3:0012:47
4Irène ProbstOLG Bern39:48+4:4913:24
5Pia CaspariOL Team Lippe45:22+10:2315:16

H40 Kort

2 970 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter AnderssonVästvärmlands OK21:067:06
2Fredrik LilljeqvistStigsökarna22:04+0:587:25
3Johan SwartzOK Orion23:26+2:207:53
4Per-Ivar SveheimOdal OL24:59+3:538:24
5Trond FrøvollOdal OL25:31+4:258:35
6Martin SkytterenOdal OL29:48+8:4210:02
7Knut EngenRaumar Orientering47:28+26:2215:58

D45

3 340 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristin JohanssonVästvärmlands OK27:208:11
2Nina VinnytskaO - Motion29:20+2:008:46
2Annika EricssonVäxjö OK29:20+2:008:46
4Marina JohanssonOK Njudung29:40+2:208:52
5Judith HoferOLG Thun31:31+4:119:26
6Karin SteneboAttunda OK31:32+4:129:26
7Hanne NarvestadHalden SK32:06+4:469:36
8Anna LjungqvistLunds OK33:23+6:039:59
9Heidi ØstliRaumar Orientering33:38+6:1810:04
10Silvia JordiOLG Hondrich34:05+6:4510:12
11Trine Ruud BråtenRaumar Orientering35:36+8:1610:39
12Maria EdvardssonJärfälla OK35:50+8:3010:43
13Sandra SimonsenFIF Hillerød35:58+8:3810:46
14Anna GustafssonKFUM Örebro OK37:12+9:5211:08
15Marianne SennO - Motion38:07+10:4711:24
16Caroline KnollBielefelder TG39:04+11:4411:41
17Franziska MüllerOLG Galgenen41:41+14:2112:28
18Pia SchaffnerOLG Cordoba42:11+14:5112:37
19Liselott NordgrenOK Kåre42:22+15:0212:41
20Marianne ReuschHeming Orientering49:21+22:0114:46
21Monica GrönkvistJönköpings OK52:03+24:4315:35
22Clary RexSundsvalls OK1:01:06+33:4618:17

H45

3 820 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas EklundOK Rodhen21:515:43
2Jan OlmKils OK22:18+0:275:50
3Christian VogelsangNydalens SK23:26+1:356:08
4Per Henning BjervaÅs-NMBU Orientering24:59+3:086:32
5Nils EdvardssonJärfälla OK25:03+3:126:33
6Marc ProbstOLG Bern25:08+3:176:34
7Thomas RexSundsvalls OK25:51+4:006:46
8Tomas AlbinssonOK Österåker27:19+5:287:09
9Mats KarlfeldtSävedalens AIK27:20+5:297:09
10Jonas BergenfurSkattkärrs SOK27:38+5:477:14
11Steinar LandeBø OL27:45+5:547:15
12Reto MüllerOLG Galgenen28:14+6:237:23
13Jonas SamuelssonLustens OK28:27+6:367:26
14Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro28:46+6:557:31
15Klas GrönkvistJönköpings OK28:49+6:587:32
16Peter JordiOLG Hondrich28:51+7:007:33
17Mats GustafssonKFUM Örebro OK28:55+7:047:34
18Fabian LjungqvistLunds OK29:28+7:377:42
19Ståle SønsterudbråtenRaumar Orientering29:39+7:487:45
20Magnus EricssonVäxjö OK29:42+7:517:46
21Dennis TollOK Njudung29:46+7:557:47
22Mikael LindOK Tyr30:13+8:227:54
23Arnt Oluf EideGjø-Vard OL30:46+8:558:03
24Andreas EklundGöteborg-Majorna OK31:44+9:538:18
25Anders WestlundKils OK31:52+10:018:20
26Bjørn Idar SætranIF Trauma34:14+12:238:57
27Espen WigaardOppsal Orientering35:32+13:419:18
28Øyvind StørenBø OL38:01+16:109:57

D50

2 970 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda HanssenØstmarka OK22:307:34
1Anita WehlinSkogspojkarnas OK22:307:34
3Kjersti Holt HanssenMåren OK24:01+1:318:05
4Lena GrandinOK Linné24:57+2:278:24
5Marie AlfredssonOK Tyr25:25+2:558:33
6Suzy LarssonOK Skogshjortarna25:37+3:078:37
7Helen SkoogKils OK27:24+4:549:13
8Lisbet Lidman LarssonHJS-Vansbro OK28:15+5:459:30
9Johanna PurrerOLG Cordoba Basel29:18+6:489:51
10May Bente BrurbergÅs-NMBU Orientering29:29+6:599:55
11Åsa SörlinLustens OK29:46+7:1610:01
12Margit EideStjørdals-Blink Orientering32:04+9:3410:47
13Susanne MikaelssonHusums IF OK32:35+10:0510:58
14Marita FilipssonMarkaryds FK34:10+11:4011:30
15Susi RutzOLG Pfäffikon38:07+15:3712:50
16Kristin SkadsemGanddal IL40:09+17:3913:31

H50

3 820 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ian HamiltonNyköpings OK25:026:33
2Fredrik SteneboAttunda OK25:35+0:336:41
3Bo SimonsenFIF Hillerød26:00+0:586:48
4Mikael PalgrimVänersborgs SK28:16+3:147:23
5Stefan JohanssonOK Kåre28:19+3:177:24
6Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb28:28+3:267:27
7Lasse Karlsson-LodIstrums SK28:30+3:287:27
8Bengt JohanssonFK Friskus-Varberg29:00+3:587:35
9Kjell EinarssonOK Skogshjortarna29:29+4:277:43
10Bent SkatvedtRaumar Orientering29:32+4:307:43
11Anders OlssonLustens OK30:37+5:358:00
12Christer MikaelssonHusums IF OK30:51+5:498:04
13Johan LilljeqvistStigsökarna32:02+7:008:23
14Bo HultgrenOK Njudung32:25+7:238:29
15Greg CampbellLustens OK35:04+10:029:10
16Dieter LützelschwabOLG Cordoba36:51+11:499:38
17Urs KöhleO - Motion37:38+12:369:51
18Thomas GrøstadØstmarka OK38:11+13:099:59
19Jonny JohanssonOK Njudung38:43+13:4110:08
20Lars-Åke ClassonNAIS Orienteringsklubb41:33+16:3110:52
Peter RutzO - Motionej godkänd
Fredrik BarrulfOK Tyrej start

D55

2 970 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Grete HoviSkien OK24:568:23
2Lena SwartzOK Orion26:21+1:258:52
3Berit DanielsenIL Tyrving27:45+2:499:20
4Birgitta GustafssonHagaby GoIF Örebro27:56+3:009:24
5Grete Berge OwrenFreidig28:09+3:139:28
6Nina BejbomUddevalla OK29:11+4:159:49
7Ida EngenRaumar Orientering34:49+9:5311:43
8Ann Warma LaasOK Skogshjortarna36:09+11:1312:10

H55

3 510 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF21:356:08
2Erlend SlokvikOL Toten-Troll23:55+2:206:48
3Bjørn SolbergseterAustmarka IL24:27+2:526:57
4Christer SkoogKils OK25:17+3:427:12
5Bengt JohanssonOK Tyr25:18+3:437:12
6Sture OttesenIndre Østfold OK25:50+4:157:21
7Trond OlsenLøten o-lag26:21+4:467:30
8Andres LaasOK Skogshjortarna26:23+4:487:30
9Bjarte LindstadOL Toten-Troll27:51+6:167:56
10Anders AxelssonOK Skogsvargarna28:04+6:297:59
11Terje BråtenRaumar Orientering29:16+7:418:20
12Ingemar MånssonRonneby OK29:25+7:508:22
13Magnus WideFrölunda OL29:41+8:068:27
14Roy JohanssonOK Skogsvargarna29:53+8:188:30
15Thomas ÖstlundVästvärmlands OK31:25+9:508:57
16Egil RundbergetNydalens SK31:41+10:069:01
17Leif SandahlOK Tyr32:18+10:439:12
18Per Ingar HadlandGanddal IL32:32+10:579:16
19Anders KjellbergOK Flundrehof32:54+11:199:22
20Lars Bech JensenBallerup OK32:59+11:249:23
21Hansjoerg RutzOLG Pfäffikon34:14+12:399:45
22Morten KarlsenMåren OK34:43+13:089:53
23Björn EngströmLustens OK37:27+15:5210:40
24Vincent EijsinkÅs-NMBU Orientering38:06+16:3110:51
25Arne SääfGudhems IF41:25+19:5011:47
26Håkan ErikssonOK Räven43:54+22:1912:30

D60

2 980 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta AnderssonFrämmestads IK26:158:48
2Jane JohanssonIstrums SK26:59+0:449:03
3Mary OlssonVästvärmlands OK28:40+2:259:37
4Wenche BjørnstadRingsaker OK29:06+2:519:45
5Anne SørumRingsaker OK31:56+5:4110:42
6Britt GunnarssonKristinehamns OK32:00+5:4510:44
7Kerstin Haugen LundStenungsunds OK35:03+8:4811:45
8Catherine DawsonGafanhori38:49+12:3413:01
9Bente Tangen WikstrømRingsaker OK40:01+13:4613:25
10Kari Kamstrup HovindRaumar Orientering41:10+14:5513:48
11Britt-Marie AnderssonOK Amne42:44+16:2914:20

H60

3 270 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan LindbergOK Vilse 8722:256:51
2Per Kristian EkebergIL Tyrving23:00+0:357:02
3Harald HoviSkien OK23:08+0:437:04
4Tor Ragnar AndersenHalden SK26:06+3:417:58
5Gila PolteraQuack OK26:12+3:478:00
6Are EriksenOSI Orientering26:46+4:218:11
6Ragnar OskarssonGävle OK26:46+4:218:11
8Kjell Magne NordviGrue IL26:54+4:298:13
9Christian BilandOLG Cordoba Basel27:30+5:058:24
10Tord JanssonVästvärmlands OK28:21+5:568:40
11Stefan GunnarssonKristinehamns OK28:50+6:258:49
12Tor StrandRaumar Orientering29:18+6:538:57
13Erik OskarssonHagaby GoIF Örebro29:25+7:008:59
14Torbjörn BergmanSnättringe SK29:52+7:279:08
15Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro31:12+8:479:32
16Jan SveenRaumar Orientering32:48+10:2310:01
17Arne LundStenungsunds OK33:06+10:4110:07
18Roy GjerdingOK Moss33:50+11:2510:20
19Alf LarssonHJS-Vansbro OK34:07+11:4210:25
20Tron Erik HovindRaumar Orientering35:19+12:5410:48
21Geir OwrenFreidig37:06+14:4111:20
22Bengt AnderssonFrämmestads IK41:56+19:3112:49

D65

2 980 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma Grete HaareKonnerud IL27:229:11
2Sidsel StorihleRingsaker OK30:22+3:0010:11
3Lill Ramberg SkappelLillehammer OK31:17+3:5510:29
4Brigit OswaldOLK Piz Hasi35:10+7:4811:48
5Marit NilssonKils OK35:21+7:5911:51
6Marita JohanssonOK Stigen36:04+8:4212:06
7Berit RøsteRingsaker OK37:59+10:3712:44
8Kajsa TofténHjobygdens OK40:49+13:2713:41
9Yvonne GalborgenEds SK40:52+13:3013:42
10Astrid LundeDrangedal OL41:30+14:0813:55
11Kari BergLarvik OK57:32+30:1019:18
Sylvia AndersenElverum OKej start

H65

2 890 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Terje WikstrømRingsaker OK21:527:33
2Göran ErikssonLustens OK25:41+3:498:53
3Øivind FadumSande Sportsklubb26:27+4:359:09
4Kenth SundgrenSkåneslättens OL26:38+4:469:12
5Lars OlssonVästvärmlands OK27:04+5:129:21
6Håkan OlssonHjobygdens OK27:20+5:289:27
7Paul SkjakerHadeland OL27:22+5:309:28
8Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL27:46+5:549:36
9Jimmy NordliTrøsken IL27:57+6:059:40
10Roy DawsonGafanhori28:22+6:309:48
11Per AasRaumar Orientering29:11+7:1910:05
12Stein NordviElverum OK30:04+8:1210:24
13Gunnar BejbomUddevalla OK30:45+8:5310:38
14Hans Lyder HaareKonnerud IL30:52+9:0010:40
15Kjell KaminskyIF Hagen30:53+9:0110:41
16Bo JohanssonOK Stigen32:32+10:4011:15
17Arvid GalborgenEds SK34:14+12:2211:50
18Odd GundersenRaumar Orientering35:43+13:5112:21
19Ingvar AnderssonOK Amne36:26+14:3412:36
20Øystein SkappelLillehammer OK44:36+22:4415:25

D70

2 290 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunilla Olausson BrinkmanOK Älgen29:0112:40
2Britt-Marie ErikssonOK Grip30:13+1:1213:11
3Kerstin ErnvidUlricehamns OK35:16+6:1515:24
4Inger DøhlenRaumar Orientering39:16+10:1517:08
5Siv EkelöfVärend GN OL42:10+13:0918:24
6Liv FeiringHamar OK43:14+14:1318:52
7Inger Lise BjordalOppsal Orientering47:22+18:2120:41

H70

2 890 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan FogelbergVästvärmlands OK23:368:09
2Åke GustavssonOK Älgen24:21+0:458:25
3Ingvar SvenssonBjursås OK26:00+2:248:59
4John Thomas PetersenNittedal OL26:19+2:439:06
5Ragnar HillestadLardal OL26:37+3:019:12
6Trond FeiringHamar OK27:14+3:389:25
7Ingemar MagnussonBoxholm-Mjölby OL27:59+4:239:40
8Helge RevhaugRingerike OL28:04+4:289:42
9Rune SandbergUddevalla OK28:09+4:339:44
10John SivarsDalaportens OL28:26+4:509:50
11Olle BorgVästvärmlands OK28:36+5:009:53
12Gunnar ØsterbøFreidig29:08+5:3210:04
13Sven-Arne NilssonVästvärmlands OK30:25+6:4910:31
14Ingemar LindblomOK Orinto30:26+6:5010:31
15Hanspeter OswaldOLK Piz Hasi31:03+7:2710:44
16Rolf GjølbergLarvik OK31:38+8:0210:56
17Hans StordalOL Tønsberg og Omegn33:17+9:4111:31
17Leif NordinAttunda OK33:17+9:4111:31
19Roar BjordalOppsal Orientering34:06+10:3011:47
20Lars-Erik GaddeGöteborg-Majorna OK34:38+11:0211:59
21Östen ErikssonAvesta OK34:49+11:1312:02
22Sven-Erik KempeOK Hammaren34:58+11:2212:05
23Knut WikstrømRingsaker OK36:10+12:3412:30
24Tom LindbergLunds OK36:32+12:5612:38
25Kåre ThorbjørnsenLarvik OK37:07+13:3112:50
26Hasse BergstrømIL Tyrving37:10+13:3412:51
27Thorbjörn NilssonVästvärmlands OK37:31+13:5512:58
28Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad37:47+14:1113:04
29Bror PalgrimVänersborgs SK40:08+16:3213:53
30Åke ErikssonOK Grip42:31+18:5514:42
31Arne LandeBø OL42:51+19:1514:49
Hans A. TingvoldRaufoss I.L. Orienteringej start

D75

2 290 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne Lise ØfsthusAsker SK29:4212:58
2Unni DrageHaugerud IF33:38+3:5614:41
3Torid KvaalFreidig34:43+5:0115:09
4Mariann NilssonLustens OK35:13+5:3115:22
5Torunn Hege FrøvollIF Sturla35:50+6:0815:38
6Inger Lise SolbergBø OL37:08+7:2616:12
7Barbro VallinKungälvs OK44:23+14:4119:22
8Ann-Marie BirgerssonForserums SOK53:18+23:3623:16

H75

2 980 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK31:1410:28
2Ivan ErnvidUlricehamns OK31:32+0:1810:34
3Odd AureDrangedal OL31:38+0:2410:36
4Erling EkelöfVärend GN OL33:02+1:4811:05
5Olav SolbergBø OL35:21+4:0711:51
6Elling FrøvollIF Sturla36:22+5:0812:12
7Lars-B LarssonOK Tyr36:57+5:4312:23
8Kåre ØstgårdOL Vallset/Stange38:11+6:5712:48
9Øystein MadsenHaugerud IF39:51+8:3713:22
10Lennart KarlssonOK Grip40:26+9:1213:34
11Anton LommeHedrum OL43:42+12:2814:39
12Bjørn  GunnerødAsker SK45:17+14:0315:11
13Kjell BrinkmanOK Älgen54:34+23:2018:18
Terje ThrondsenNittedal OLej godkänd

D80

2 290 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger E. VamnesHamar OK32:3714:14
2Tirill Liby SeipOK Skeidi35:47+3:1015:37
Harriet KarlssonOK Gripej godkänd

H80

2 290 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1John BerglundAlfta-Ösa OK28:0212:14
2Nils JanssonSkattkärrs SOK28:58+0:5612:38
3Magnar ReppesgårdHedrum OL29:03+1:0112:41
4Arne Chr. ScheieØstmarka OK29:40+1:3812:57
5Melvin NilssonLustens OK33:00+4:5814:24
6Helge HalvorsenLarvik OK42:33+14:3118:34
7Tor DrageHaugerud IF43:49+15:4719:08
8Mats BirgerssonForserums SOK45:06+17:0419:41

D17C

2 930 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjersti SmåstuenOL Toten-Troll33:3811:28

H17C

2 930 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars G. NarvestadHalden SK25:538:50
2John TangenHamar OK27:10+1:179:16
3Bjorn NordvikKolbotn & Skimt OL28:58+3:059:53
4Kjetil JacobsenHamar OK31:27+5:3410:44
5Svein Tore G. NarvestadHalden SK32:16+6:2311:00
Morten EngebretsenRaumar Orienteringej start

Inskolning

1 590 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Gunnar BjervaÅs-NMBU Orienteringfullföljt
Joel DåverhögVästvärmlands OKfullföljt
Vilje Linnea FalchEidskog OLfullföljt
Manuel GasserOL Zimmerbergfullföljt
Olle GranefeltOK Tyrfullföljt
Saga GrönkvistJönköpings OKfullföljt
Finn HansskeKils OKfullföljt
Lotta HansskeKils OKfullföljt
Aleksander Tangen HoltetEidskog OLfullföljt
Sara-Sofie L SimonsenOK Østfullföljt
Eero MartomaaEspoon Suuntafullföljt
Lilja MartomaaEspoon Suuntafullföljt
Chasey NilssenEidskog OLfullföljt
Lin PelanderOK Djerffullföljt
Astrid ReuschHeming Orienteringfullföljt
Siv SimonsenOK Østfullföljt
Eirik Skytteren-FurubergGrue ILfullföljt
Mia SteinerBussola OKfullföljt
Lauritz Niklas StolpeEidskog OLfullföljt
Henry VårliOK Hiernefullföljt
Selma VårliOK Hiernefullföljt
Sebastian Tangen HoltettEidskog OLej godkänd

U1

1 590 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus DalgaardKolding OK10:196:29
2Elis EklundOK Rodhen14:15+3:568:57
3Anton JonssonVästvärmlands OK14:30+4:119:07
4Frida BrudinIFK Mora OK15:54+5:3510:00
5Emil JohanssonVästvärmlands OK16:49+6:3010:34
6Noah Nilsson-DagEds SK17:47+7:2811:11
7Ludvig LjunggrenOK Hammaren19:13+8:5412:05
8Lukas TarandiIFK Lidingö SOK21:54+11:3513:46

U2

2 080 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan DalgaardKolding OK15:387:30
2Emma SaleskogOK Tyr15:57+0:197:40
3Silje G. NarvestadHalden SK22:03+6:2510:36
4Alice ClassonNAIS Orienteringsklubb22:17+6:3910:42
5Tindra BlomkvistSkattkärrs SOK27:15+11:3713:06
6Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb32:00+16:2215:23
Valid MadajevOK Moss ej start

D13-16C

2 510 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna Austad SveenRaumar Orientering25:029:58

H13-16C

2 510 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil SkytterenOdal OL26:0110:21
2Petter Kristoffer HusåsOdal OL28:56+2:5511:31

Öppen motion 1

2 080 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe AlbinssonOK Österåker22:3110:49
2Lucas OlssonVästvärmlands OK23:13+0:4211:09
3Eia TväråaOK Lindéna23:33+1:0211:19
4Kristoffer EngebretsenRaumar Orientering25:20+2:4912:10
5Alva RööhsSkattkärrs SOK28:43+6:1213:48
6Siri TväråaOK Lindéna37:32+15:0118:02
7Alva GrönkvistJönköpings OK38:21+15:5018:26
8Linnea HansskeKils OK47:57+25:2623:03

Öppen motion 3

2 520 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas GasserOL Zimmerberg18:187:15
2Trond LinnesOdal OL23:35+5:179:21
3Anders NäslundOK Nolaskogsarna23:39+5:219:23
4Malin NäslundOK Nolaskogsarna27:49+9:3111:02
5Felicia RööhsSkattkärrs SOK28:59+10:4111:30
6Sigrun  SkytterenGrue IL29:56+11:3811:52
7Lilth WesterströmKiF31:05+12:4712:20
8Elisabeth W-ErikssonAvesta OK31:52+13:3412:38
9Ilka Tóth-BuschmannTipo34:22+16:0413:38
10Tina BjørnstadRaumar Orientering41:38+23:2016:31
11Eva SkytterenGrue IL53:51+35:3321:22
12Hans SkytterenGrue IL53:54+35:3621:23
13Maria ÖqvistBergnäsets AIK56:16+37:5822:19
14Inger  EismarkOK Orinto1:37:58+1:19:4038:52
Vilde Skytteren - FurubergGrue ILej godkänd

Öppen motion 5

2 850 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Trond FurubergGrue IL28:3010:00
2Göran TörnbergOK Skogsvargarna28:34+0:0410:01
3Anita GasserOL Zimmerberg28:58+0:2810:09
4Robert RylanderSpårvägens OK29:44+1:1410:25
5Maria PetterssonOK Njudung30:20+1:5010:38
6Oddvar GravingenGrue IL30:21+1:5110:38
7Victor BlomKlubblös32:24+3:5411:22
8Mirja BacklundVästvärmlands OK32:51+4:2111:31
9Martina FierzO - Motion33:27+4:5711:44
10Linnea Solvang StaggOK Skogsvargarna34:35+6:0512:08
11Alf Johan HjelmtvedtEiker OL39:03+10:3313:42
12Aud SätherEidskog OL53:22+24:5218:43
Stefan GasserO - Motionej godkänd
David ÅkerlindLustens OKej start

Öppen motion 7

2 600 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria DåverhögVästvärmlands OK16:266:19
2Ulf GrandinOK Linné16:52+0:266:29
3Ellen PelanderOK Djerf19:32+3:067:30
3Olof ErikssonIFK Mora OK19:32+3:067:30
5Caroline WestbomOK Österåker19:47+3:217:36
6Rolf AnderssonVästvärmlands OK21:39+5:138:19
7Tina WestlundKils OK22:11+5:458:31
8Ann-Charlotte SolvangOK Skogsvargarna23:02+6:368:51
9Lars MellkvistOK Hierne23:03+6:378:51
10Anna-Karin ÖstlundKovlands IF23:30+7:049:02
11Herman BakkeLøten o-lag23:43+7:179:07
12Eva OskarssonHagaby GoIF Örebro26:14+9:4810:05
13Christer GillenäsKristinehamns OK26:45+10:1910:17
14Gunnel GillenäsKristinehamns OK28:36+12:1011:00
15Roar ÅsheimRond OL29:36+13:1011:23
16Arne KarlsenStavanger OKS34:45+18:1913:21
17Sofia LarssonIFK Göteborg36:17+19:5113:57
18Kristin LindbergLunds OK38:32+22:0614:49

Öppen motion 8

3 200 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan PetriOK Djerf18:055:39
2Oskar JohanssonVästvärmlands OK19:04+0:595:57
3Tore BjørnerødOK Moss21:20+3:156:40
4Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL22:39+4:347:04
5Anders JohanssonVästvärmlands OK22:58+4:537:10
6Jonas UllerKils OK23:30+5:257:20
7Klas BringertKatrineholms OK23:55+5:507:28
8Karin GustafssonHagaby GoIF Örebro24:35+6:307:40
9Michael GasserOL Zimmerberg25:13+7:087:52
10Jesper NordinKorsnäs IF OK25:18+7:137:54
11Jonas BacklundVästvärmlands OK25:45+7:408:02
12Tamas TóthTipo26:31+8:268:17
13Mikael RööhsSkattkärrs SOK26:59+8:548:25
14Lina RööhsSkattkärrs SOK27:08+9:038:28
15Stefan VårliOK Hierne27:15+9:108:30
16Mats VesterbergOK Tyr27:21+9:168:32
17Tone SundtjønnLillomarka OL27:52+9:478:42
18Fredrik KarlssonVästvärmlands OK28:13+10:088:49
19Peter   CarlmanVästvärmlands OK29:19+11:149:09
20Anna UllerKils OK30:27+12:229:30
21Thore SundthönnÅrvoll IL30:32+12:279:32
22Jens-Henrik SimonsenOK Øst35:28+17:2311:05
23Lars Åke JohannessonOK Skogshjortarna35:32+17:2711:06
24Ian McKenzieUringa Orienteers36:35+18:3011:25
25Linus LännhultEds SK40:07+22:0212:32
26Lotta TofténKlubblös56:55+38:5017:47
27Leif JungbergKlubblös56:56+38:5117:47
28Anders AnderssonEj klubbansluten1:10:36+52:3122:03
Niklas KarlssonLustens OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser