Officiell resultatlista för Morokuliens 2-dagars, etapp 2, förlängd medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Morokuliens 2-dagars
Arrangörsorganisationer: OK Hierne / Åmotfors OK
Datum: onsdag 19 juli 2017 - torsdag 20 juli 2017

Etapp 1, medelEtapp 2, förlängd medelEtapp 2, förlängd medel (totalt)

D21

5 440 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna WehlinSkogspojkarnas OK47:458:46
2Christine MikkelsenIK Grane Arendal Orientering50:37+2:529:18
3Ulrika KindlundOK Tranan51:00+3:159:22
4Stina GranefeltOK Tyr56:01+8:1610:17
5Therese HaareKonnerud IL58:59+11:1410:50
6Evelina EricssonSöders-Tyresö1:06:02+18:1712:08
7Linn NilssonOK Tyr1:06:15+18:3012:10
8Jessica SöllvanderOK Rodhen1:07:31+19:4612:24
9Stina NeroMullsjö SOK1:09:54+22:0912:50
10Anne Larsson HovindRaumar Orientering1:12:24+24:3913:18
11Karoline SønsterudbråtenLillomarka OL1:21:33+33:4814:59
12Marie LinnéOK Klyftamo1:26:28+38:4315:53
13Maria LundStenungsunds OK1:28:22+40:3716:14
Linda TakeOK Tyrej start

H21

6 310 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vetle Ruud BråtenIFK Göteborg41:316:34
2Anders TiltnesIL Tyrving44:17+2:467:01
3Lars-Håkan BengtssonOK Tyr47:49+6:187:34
4Fredrik NormanKamrat och IF KIF47:52+6:217:35
5Martin LarboIFK Lidingö SOK47:53+6:227:35
6Björn LjunggrenOK Hammaren48:45+7:147:43
6Mats KindlundOK Tranan48:45+7:147:43
8Morgan KarlssonSundbybergs IK51:17+9:468:07
9John OskarssonHagaby GoIF Örebro53:06+11:358:24
10Erik HaareKonnerud IL54:45+13:148:40
11Sondre Ruud BråtenNydalens SK58:28+16:579:15
12Johan OlssonHjobygdens OK1:00:40+19:099:36
13Adrián TóthTipo1:03:17+21:4610:01
14Hortomaris VasilisMountaineering club of Serres1:11:22+29:5111:18
15Gerardo GarciaADORA1:11:27+29:5611:19
16Mattias OlofssonOK Enen1:11:30+29:5911:19
17David AndréGöteborg-Majorna OK1:19:44+38:1312:38
18Jørgen FrøydLarvik OK1:20:10+38:3912:42
19Robin Larsson HovindRaumar Orientering1:27:02+45:3113:47
Hans Olof AmblieIFK Lidingö SOKej start
Emil AndreassonOK Skogshjortarnaej start

D21 Kort

3 810 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda EngenRaumar Orientering48:1812:40
2Anne Berg GjølbergLarvik OK1:12:09+23:5118:56
3Stine AustadRaumar Orientering1:16:55+28:3720:11

H21 Kort

5 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Flavio PoltéraQuack OK38:277:41

D17-20

4 280 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika SimonsenIK Hakarpspojkarna36:208:29
2Anna Cecilie LinløkkenØstmarka OK39:28+3:089:13
3Maja KindlundOK Tranan44:27+8:0710:23
4Maria GustafssonHagaby GoIF Örebro45:48+9:2810:42
5Tiril Emilie Ruud BråtenRaumar Orientering48:46+12:2611:23
6Malva SteenOK Enen49:45+13:2511:37
7Tine DalgaardKolding OK52:04+15:4412:09
8Emelie BrudinIFK Mora OK1:00:18+23:5814:05
9Elin BlomkvistSkattkärrs SOK1:04:31+28:1115:04
10Hedda SkatvedtRaumar Orientering1:05:08+28:4815:13
11Charlotte EideGjø-Vard OL1:10:17+33:5716:25
12Susanne Eide HaugStjørdals-Blink Orientering1:20:44+44:2418:51
Ida Aabogen HauggaardIndre Østfold OKej godkänd

H17-20

5 440 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar EdvardssonJärfälla OK41:187:35
2Tom CampbellOK Kolmården42:21+1:037:47
3Isac EricssonVäxjö OK43:37+2:198:01
4Oskar ÖqvistBergnäsets AIK44:10+2:528:07
5Jonathan UllerKils OK44:55+3:378:15
6Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK48:44+7:268:57
7Viktor WaernqvistNAIS Orienteringsklubb51:22+10:049:26
8Tim JohanssonFK Friskus-Varberg53:08+11:509:46
9Gustav TräffNAIS Orienteringsklubb54:13+12:559:57
10Erik LundStenungsunds OK1:03:20+22:0211:38
11Rasmus NordgrenOK Kåre1:08:48+27:3012:38
12Emil Bjørnstad StrandRaumar Orientering1:13:10+31:5213:26
13Martin LundStenungsunds OK1:17:24+36:0614:13
14Nicola MüllerIFK Mora OK1:18:35+37:1714:26
Linus ClassonNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Sondre SkytterenOdal OLej godkänd
Lukas OlmKils OKej start

D16

3 810 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Siana SennEspoon Suunta32:028:24
2Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK39:04+7:0210:15
3Tina LjungqvistLunds OK42:25+10:2311:07
4Alexandra LinløkkenØstmarka OK43:20+11:1811:22
5Blanka TóthTipo44:43+12:4111:44
6Elise StørenBø OL50:31+18:2913:15
7Pernille SønsterudbråtenRaumar Orientering51:54+19:5213:37
8Sofia EdvardssonJärfälla OK52:34+20:3213:47
9Flurina MüllerOLG Galgenen52:57+20:5513:53
10Klara JohanssonVästvärmlands OK59:42+27:4015:40
11Caroline EideGjø-Vard OL1:29:55+57:5323:36

H16

4 280 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin TollOK Njudung36:448:34
2Henrik ReuschHeming Orientering38:39+1:559:01
3Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb38:45+2:019:03
4Melker NordgrenOK Kåre38:55+2:119:05
5Tor Magnus GrøstadØstmarka OK56:28+19:4413:11
6Erik WikströmNAIS Orienteringsklubb57:48+21:0413:30
7Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb58:16+21:3213:36
8Christopher AnderssonVingåkers OK58:27+21:4313:39

D14

3 260 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sigrid Høyer StaugaardFIF Hillerød28:058:36
2Rebecca TakeOK Tyr29:30+1:259:02
3Lisa SwartzOK Orion29:33+1:289:03
4Martine SkjelsvikLillehammer OK29:42+1:379:06
5Nora WesterlundOK Nolaskogsarna30:01+1:569:12
6Siri SimonsenFIF Hillerød30:41+2:369:24
7Anna GasserO - Motion31:26+3:219:38
8Ellen TollOK Njudung33:56+5:5110:24
9Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubb34:20+6:1510:31
10Olivia GrönkvistJönköpings OK34:37+6:3210:37
11Barbara TóthTipo34:39+6:3410:37
12Elin NäslundOK Nolaskogsarna35:59+7:5411:02
13Agnes Söllvander EklundOK Rodhen37:04+8:5911:22
14Astrid RexSundsvalls OK37:12+9:0711:24
15Emma CaspariOL Team Lippe38:04+9:5911:40
16Lisa OlmKils OK39:14+11:0912:02
17Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro39:21+11:1612:04
18Julia BergKFUM Örebro OK43:13+15:0813:15
19Rebecka WestlundKils OK44:15+16:1013:34

H14

3 810 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo EricssonVäxjö OK30:448:03
2Marcus SteneboAttunda OK33:12+2:288:42
3Martin KöhleO - Motion35:15+4:319:15
4Peder Aabogen HaugaardIndre Østfold OK36:14+5:309:30
5Oscar HultgrenOK Njudung37:22+6:389:48
6Alex JohanssonFK Friskus-Varberg39:26+8:4210:20
7Jens DalgaardKolding OK40:21+9:3710:35
8Anton UllerKils OK40:57+10:1310:44
9Gian-Andri MüllerOLG Galgenen41:01+10:1710:45
10Viggo ÖstlundKovlands IF41:36+10:5210:55
11Anton KnollBielefelder TG41:44+11:0010:57
12Klas LjungqvistLunds OK44:01+13:1711:33
13Johan LundStenungsunds OK47:09+16:2512:22
14Fridtjof ReuschHeming Orientering49:23+18:3912:57
Alfred BjørnerødOK Mossej godkänd

D12

2 850 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Verena KöhleO - Motion20:477:17
2Minna SennO - Motion20:51+0:047:18
3Julia GustafssonKFUM Örebro OK20:56+0:097:20
4Elsa Söllvander EklundOK Rodhen20:59+0:127:21
5Lina UllerKils OK22:09+1:227:46
6Ladina GasserO - Motion22:39+1:527:56
7Sara LjungqvistLunds OK22:53+2:068:01
8Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna22:55+2:088:02
9Johanna BergKFUM Örebro OK26:08+5:219:10
10Annkathrin KnollBielefelder TG30:32+9:4510:42
11Evanna JohanssonOK Njudung30:57+10:1010:51
12Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro37:02+16:1512:59
13Oda Marissa BergersenEidskog OL44:30+23:4315:36

H12

2 850 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niels DalgaardKolding OK19:056:41
2Fredrik WestlundKils OK19:51+0:466:57
3Nils SwartzOK Orion20:22+1:177:08
4Yanis LützelschwabOLG Cordoba20:34+1:297:12
5Corsin MüllerOLG Galgenen20:51+1:467:18
6Mathias LinløkkenØstmarka OK21:52+2:477:40
7Matti JohanssonOK Njudung22:56+3:518:02
8Gustav LjunggrenOK Hammaren23:35+4:308:16
9Wilmer RexSundsvalls OK25:36+6:318:58
10Ragnar LandeEidskog OL26:21+7:169:14
11Alexander LännhultEds SK28:51+9:4610:07
12Malte AlbinssonOK Österåker29:55+10:5010:29
13Nils JohanssonVästvärmlands OK31:54+12:4911:11
14Jonathan AnderssonVingåkers OK35:13+16:0812:21
15Alexander FedjeFrölunda OL36:03+16:5812:38
16Erik KindlundOK Tranan40:08+21:0314:04
17Felix LindOK Tyr44:47+25:4215:42

D10

2 060 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lova JohanssonFK Friskus-Varberg20:009:42
2Fiona GasserO - Motion25:25+5:2512:20
3Ida Mariann BergersenEidskog OL34:17+14:1716:38
4Edith BergenfurSkattkärrs SOK36:26+16:2617:41
5Joline PetriOK Djerf38:21+18:2118:36
6Lola CaspariOL Team Lippe38:26+18:2618:39

H10

2 060 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malte GranefeltOK Tyr13:416:38
2Lavio MüllerOLG Galgenen13:46+0:056:40
3Torbjørn Høyer StaugaardFIF Hillerød13:49+0:086:42
4Silas LützelschwabOLG Cordoba16:05+2:247:48
5Edvard PelanderOK Djerf16:54+3:138:12
6Martin TóthTipo20:36+6:5510:00
7Asbjørn LandeEidskog OL21:04+7:2310:13
8Melker CarlssonKFUM Örebro OK22:26+8:4510:53
9Emil DalgaardKolding OK27:58+14:1713:34
William LännhultEds SKej godkänd
Valdemar HamiltonNyköpings OKej godkänd

D40

4 280 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Line NybakkenKalevan Rasti40:029:21
2Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK40:16+0:149:24
3Karin Karlfeldt FedjeFrölunda OL40:29+0:279:27
4Anna LöwegrenKatrineholms OK41:54+1:529:47
5Monika WesterlundOK Nolaskogsarna43:09+3:0710:04
6Esther Haslerbussola ok/OLG Säuliamt44:45+4:4310:27
7Ann HyvönenSkattkärrs SOK45:53+5:5110:43
8Lena WesterlundOK Djerf46:31+6:2910:52
9Ingunn BergetÅs-NMBU Orientering46:46+6:4410:55
10Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK57:25+17:2313:24
11Monica AnderssonVingåkers OK1:45:04+1:05:0224:32
Ann Helen Aabogen HaugaardIndre Østfold OKej start

H40

5 440 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simo MartomaaKalevan Rasti40:227:25
2Mathias WesterlundOK Nolaskogsarna46:37+6:158:34
3Sigleif SteinsvaagHaugesund IL Orientering51:35+11:139:28
4Anders TvärånaOK Linné51:54+11:329:32
5Thies KnollBielefelder TG52:14+11:529:36
6Anders DalgaardKolding OK55:46+15:2410:15
7Volker CaspariOL Team Lippe1:09:26+29:0412:45
8Simon Steinerbussola ok/OLG Säuliamt1:14:09+33:4713:37
9Stefan TräffNAIS Orienteringsklubb1:14:25+34:0313:40
10Jakob BergKFUM Örebro OK1:27:29+47:0716:04
Magnus JonssonVästvärmlands OKej godkänd
Jonas FogelbergVästvärmlands OKej godkänd
Jesper AnderssonVingåkers OKej godkänd

D40 Kort

3 260 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin JohanssonFK Friskus-Varberg44:3713:41
2Camilla DalgaardKolding OK48:11+3:3414:46
3Pia CaspariOL Team Lippe49:51+5:1415:17
Anne-Grete AustadRaumar Orienteringej godkänd
Irène ProbstOLG Bernej godkänd

H40 Kort

3 260 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter AnderssonVästvärmlands OK26:338:08
2Per-Ivar SveheimOdal OL30:30+3:579:21
3Fredrik LilljeqvistStigsökarna31:27+4:549:38
4Trond FrøvollOdal OL31:55+5:229:47
5Johan SwartzOK Orion32:52+6:1910:04
6Martin SkytterenOdal OL41:42+15:0912:47
7Knut EngenRaumar Orientering46:44+20:1114:20

D45

3 810 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marina JohanssonOK Njudung37:279:49
2Nina VinnytskaO - Motion39:12+1:4510:17
3Kristin JohanssonVästvärmlands OK39:50+2:2310:27
4Annika EricssonVäxjö OK40:28+3:0110:37
5Anna LjungqvistLunds OK44:41+7:1411:43
6Judith HoferOLG Thun45:36+8:0911:58
7Hanne NarvestadHalden SK47:17+9:5012:24
8Heidi ØstliRaumar Orientering47:26+9:5912:26
9Karin SteneboAttunda OK48:46+11:1912:47
10Trine Ruud BråtenRaumar Orientering50:01+12:3413:07
11Franziska MüllerOLG Galgenen52:05+14:3813:40
12Sandra SimonsenFIF Hillerød52:54+15:2713:53
13Silvia JordiOLG Hondrich53:28+16:0114:01
14Maria EdvardssonJärfälla OK54:27+17:0014:17
15Clary RexSundsvalls OK57:13+19:4615:01
16Pia SchaffnerOLG Cordoba57:29+20:0215:05
17Caroline KnollBielefelder TG58:00+20:3315:13
18Liselott NordgrenOK Kåre59:09+21:4215:31
19Monica GrönkvistJönköpings OK1:02:26+24:5916:23
20Marianne ReuschHeming Orientering1:05:59+28:3217:19
21Anna GustafssonKFUM Örebro OK1:23:23+45:5621:53
Marianne SennO - Motionej godkänd

H45

5 000 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan OlmKils OK34:456:57
2Jonas EklundOK Rodhen36:27+1:427:17
3Christian VogelsangNydalens SK37:47+3:027:33
4Nils EdvardssonJärfälla OK38:43+3:587:44
5Per Henning BjervaÅs-NMBU Orientering39:22+4:377:52
6Marc ProbstOLG Bern40:41+5:568:08
7Espen WigaardOppsal Orientering44:27+9:428:53
8Tomas AlbinssonOK Österåker44:32+9:478:54
9Jonas BergenfurSkattkärrs SOK44:35+9:508:55
10Mats KarlfeldtSävedalens AIK44:44+9:598:56
11Klas GrönkvistJönköpings OK45:48+11:039:09
12Jonas SamuelssonLustens OK47:03+12:189:24
13Mats GustafssonKFUM Örebro OK47:05+12:209:25
14Thomas RexSundsvalls OK47:56+13:119:35
15Steinar LandeBø OL48:11+13:269:38
16Peter JordiOLG Hondrich48:44+13:599:44
17Dennis TollOK Njudung49:50+15:059:58
18Reto MüllerOLG Galgenen50:37+15:5210:07
19Magnus EricssonVäxjö OK51:57+17:1210:23
19Arnt Oluf EideGjø-Vard OL51:57+17:1210:23
21Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro52:04+17:1910:24
21Fabian LjungqvistLunds OK52:04+17:1910:24
23Bjørn Idar SætranIF Trauma53:20+18:3510:40
24Mikael LindOK Tyr59:17+24:3211:51
25Øyvind StørenBø OL1:00:30+25:4512:06
26Anders WestlundKils OK1:05:37+30:5213:07
27Andreas EklundGöteborg-Majorna OK1:07:53+33:0813:34
Ståle SønsterudbråtenRaumar Orienteringej start

D50

3 260 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anita WehlinSkogspojkarnas OK29:329:03
2Linda HanssenØstmarka OK29:43+0:119:06
3Kjersti Holt HanssenMåren OK30:32+1:009:21
4Marie AlfredssonOK Tyr31:49+2:179:45
5Helen SkoogKils OK32:15+2:439:53
6Suzy LarssonOK Skogshjortarna35:09+5:3710:46
7Johanna PurrerOLG Cordoba Basel36:08+6:3611:05
8Lisbet Lidman LarssonHJS-Vansbro OK37:37+8:0511:32
9Åsa SörlinLustens OK39:28+9:5612:06
10Lena GrandinOK Linné40:53+11:2112:32
11Susi RutzOLG Pfäffikon41:48+12:1612:49
12Susanne MikaelssonHusums IF OK42:50+13:1813:08
13Marita FilipssonMarkaryds FK48:36+19:0414:54
14Margit EideStjørdals-Blink Orientering48:54+19:2215:00
15Kristin SkadsemGanddal IL1:00:38+31:0618:35
May Bente BrurbergÅs-NMBU Orienteringej start

H50

5 000 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo SimonsenFIF Hillerød40:068:01
2Ian HamiltonNyköpings OK41:13+1:078:14
3Fredrik SteneboAttunda OK43:21+3:158:40
4Bengt JohanssonFK Friskus-Varberg47:10+7:049:26
5Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb47:37+7:319:31
6Stefan JohanssonOK Kåre47:40+7:349:32
7Lasse Karlsson-LodIstrums SK47:47+7:419:33
8Mikael PalgrimVänersborgs SK50:50+10:4410:10
9Christer MikaelssonHusums IF OK52:22+12:1610:28
10Kjell EinarssonOK Skogshjortarna54:28+14:2210:53
11Anders OlssonLustens OK55:17+15:1111:03
12Urs KöhleO - Motion58:40+18:3411:44
13Bo HultgrenOK Njudung1:00:36+20:3012:07
14Thomas GrøstadØstmarka OK1:04:45+24:3912:57
15Johan LilljeqvistStigsökarna1:07:23+27:1713:28
16Jonny JohanssonOK Njudung1:09:40+29:3413:56
17Bent SkatvedtRaumar Orientering1:10:04+29:5814:00
18Lars-Åke ClassonNAIS Orienteringsklubb1:35:48+55:4219:09
Dieter LützelschwabOLG Cordobaej godkänd
Peter RutzO - Motionej godkänd
Greg CampbellLustens OKej start
Fredrik BarrulfOK Tyrej start

D55

3 260 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena SwartzOK Orion31:429:43
2Grete HoviSkien OK32:16+0:349:53
3Grete Berge OwrenFreidig33:17+1:3510:12
4Birgitta GustafssonHagaby GoIF Örebro33:20+1:3810:13
5Berit DanielsenIL Tyrving36:34+4:5211:13
6Ann Warma LaasOK Skogshjortarna36:58+5:1611:20
7Ida EngenRaumar Orientering39:34+7:5212:08
8Nina BejbomUddevalla OK41:00+9:1812:34

H55

4 280 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer SkoogKils OK30:197:04
2Erlend SlokvikOL Toten-Troll31:36+1:177:22
3Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF32:09+1:507:30
4Bjørn SolbergseterAustmarka IL33:30+3:117:49
5Andres LaasOK Skogshjortarna34:44+4:258:06
6Bengt JohanssonOK Tyr37:20+7:018:43
7Egil RundbergetNydalens SK39:05+8:469:07
8Ingemar MånssonRonneby OK39:28+9:099:13
9Trond OlsenLøten o-lag39:31+9:129:13
10Terje BråtenRaumar Orientering39:45+9:269:17
11Roy JohanssonOK Skogsvargarna39:56+9:379:19
12Anders AxelssonOK Skogsvargarna41:05+10:469:35
13Magnus WideFrölunda OL41:40+11:219:44
14Sture OttesenIndre Østfold OK42:36+12:179:57
15Thomas ÖstlundVästvärmlands OK44:47+14:2810:27
16Bjarte LindstadOL Toten-Troll44:48+14:2910:28
17Per Ingar HadlandGanddal IL46:07+15:4810:46
18Anders KjellbergOK Flundrehof47:43+17:2411:08
19Morten KarlsenMåren OK48:11+17:5211:15
20Leif SandahlOK Tyr48:32+18:1311:20
21Hansjoerg RutzOLG Pfäffikon48:46+18:2711:23
22Björn EngströmLustens OK52:42+22:2312:18
23Lars Bech JensenBallerup OK56:20+26:0113:09
24Arne SääfGudhems IF59:21+29:0213:52
25Håkan ErikssonOK Räven1:18:51+48:3218:25
Vincent EijsinkÅs-NMBU Orienteringej start

D60

2 830 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wenche BjørnstadRingsaker OK27:559:51
2Birgitta AnderssonFrämmestads IK28:36+0:4110:06
3Jane JohanssonIstrums SK29:43+1:4810:30
4Mary OlssonVästvärmlands OK34:08+6:1312:03
5Britt GunnarssonKristinehamns OK36:14+8:1912:48
6Anne SørumRingsaker OK39:05+11:1013:48
7Bente Tangen WikstrømRingsaker OK43:07+15:1215:14
8Catherine DawsonGafanhori44:58+17:0315:53
9Kerstin Haugen LundStenungsunds OK45:16+17:2115:59
10Kari Kamstrup HovindRaumar Orientering45:54+17:5916:13
11Britt-Marie AnderssonOK Amne51:10+23:1518:04

H60

4 250 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan LindbergOK Vilse 8735:098:16
2Harald HoviSkien OK35:25+0:168:20
3Per Kristian EkebergIL Tyrving35:29+0:208:20
4Kjell Magne NordviGrue IL40:47+5:389:35
5Tor Ragnar AndersenHalden SK41:35+6:269:47
6Tord JanssonVästvärmlands OK41:43+6:349:48
7Are EriksenOSI Orientering42:58+7:4910:06
8Gila PolteraQuack OK43:31+8:2210:14
9Stefan GunnarssonKristinehamns OK44:47+9:3810:32
10Ragnar OskarssonGävle OK44:54+9:4510:33
11Tor StrandRaumar Orientering46:35+11:2610:57
12Torbjörn BergmanSnättringe SK48:56+13:4711:30
13Tron Erik HovindRaumar Orientering49:19+14:1011:36
14Erik OskarssonHagaby GoIF Örebro52:29+17:2012:20
15Roy GjerdingOK Moss53:18+18:0912:32
16Jan SveenRaumar Orientering55:11+20:0212:59
17Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro56:07+20:5813:12
18Alf LarssonHJS-Vansbro OK1:04:36+29:2715:12
19Arne LundStenungsunds OK1:07:41+32:3215:55
20Bengt AnderssonFrämmestads IK1:08:20+33:1116:04
Christian BilandOLG Cordoba Baselej godkänd
Geir OwrenFreidigej start

D65

2 830 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lill Ramberg SkappelLillehammer OK33:3111:50
2Marit NilssonKils OK37:04+3:3313:05
3Sidsel StorihleRingsaker OK37:31+4:0013:15
4Emma Grete HaareKonnerud IL37:49+4:1813:21
5Kajsa TofténHjobygdens OK42:45+9:1415:06
6Marita JohanssonOK Stigen43:33+10:0215:23
7Astrid LundeDrangedal OL53:29+19:5818:53
8Yvonne GalborgenEds SK53:40+20:0918:57
9Kari BergLarvik OK1:17:07+43:3627:14
Brigit OswaldOLK Piz Hasiej godkänd
Berit RøsteRingsaker OKej godkänd
Sylvia AndersenElverum OKej start

H65

3 460 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Terje WikstrømRingsaker OK31:199:03
2Göran ErikssonLustens OK33:48+2:299:46
3Jimmy NordliTrøsken IL34:05+2:469:51
4Håkan OlssonHjobygdens OK34:35+3:169:59
5Stein NordviElverum OK35:10+3:5110:09
6Kenth SundgrenSkåneslättens OL35:29+4:1010:15
7Øivind FadumSande Sportsklubb35:55+4:3610:22
8Gunnar BejbomUddevalla OK36:18+4:5910:29
9Odd GundersenRaumar Orientering36:28+5:0910:32
10Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL37:35+6:1610:51
10Kjell KaminskyIF Hagen37:35+6:1610:51
12Hans Lyder HaareKonnerud IL37:49+6:3010:55
13Arvid GalborgenEds SK38:25+7:0611:06
14Paul SkjakerHadeland OL38:34+7:1511:08
15Ingvar AnderssonOK Amne39:34+8:1511:26
16Lars OlssonVästvärmlands OK39:38+8:1911:27
17Bo JohanssonOK Stigen40:46+9:2711:46
18Per AasRaumar Orientering42:35+11:1612:18
19Øystein SkappelLillehammer OK51:16+19:5714:49
20Roy DawsonGafanhori59:42+28:2317:15

D70

2 350 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunilla Olausson BrinkmanOK Älgen25:4210:56
2Liv FeiringHamar OK32:06+6:2413:39
3Kerstin ErnvidUlricehamns OK33:42+8:0014:20
4Inger DøhlenRaumar Orientering34:01+8:1914:28
5Britt-Marie ErikssonOK Grip36:05+10:2315:21
6Inger Lise BjordalOppsal Orientering41:18+15:3617:34
7Siv EkelöfVärend GN OL47:39+21:5720:16

H70

3 460 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan FogelbergVästvärmlands OK29:338:32
2Helge RevhaugRingerike OL30:33+1:008:49
3Rune SandbergUddevalla OK30:36+1:038:50
4Ingemar MagnussonBoxholm-Mjölby OL31:12+1:399:01
5Ingvar SvenssonBjursås OK32:58+3:259:31
6Ragnar HillestadLardal OL34:25+4:529:56
7Åke GustavssonOK Älgen34:44+5:1110:02
8John Thomas PetersenNittedal OL34:51+5:1810:04
9Hasse BergstrømIL Tyrving35:43+6:1010:19
10Olle BorgVästvärmlands OK35:45+6:1210:19
11Knut WikstrømRingsaker OK37:04+7:3110:42
12Hans StordalOL Tønsberg og Omegn37:45+8:1210:54
13Gunnar ØsterbøFreidig37:46+8:1310:54
14Leif NordinAttunda OK38:16+8:4311:03
15Rolf GjølbergLarvik OK39:28+9:5511:24
16Hanspeter OswaldOLK Piz Hasi39:48+10:1511:30
17Ingemar LindblomOK Orinto40:03+10:3011:34
18Roar BjordalOppsal Orientering40:09+10:3611:36
19Östen ErikssonAvesta OK41:30+11:5711:59
20Sven-Erik KempeOK Hammaren42:03+12:3012:09
21Thorbjörn NilssonVästvärmlands OK42:50+13:1712:22
22Trond FeiringHamar OK43:13+13:4012:29
23Lars-Erik GaddeGöteborg-Majorna OK43:41+14:0812:37
24Åke ErikssonOK Grip44:36+15:0312:53
25Sven-Arne NilssonVästvärmlands OK45:59+16:2613:17
26Tom LindbergLunds OK47:10+17:3713:37
27Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad47:26+17:5313:42
28Kåre ThorbjørnsenLarvik OK52:09+22:3615:04
29Bror PalgrimVänersborgs SK54:57+25:2415:52
30John SivarsDalaportens OL1:05:40+36:0718:58
31Arne LandeBø OL1:11:02+41:2920:31
Hans A. TingvoldRaufoss I.L. Orienteringej start

D75

2 350 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torid KvaalFreidig23:169:54
2Anne Lise ØfsthusAsker SK28:14+4:5812:00
3Mariann NilssonLustens OK32:32+9:1613:50
4Ann-Marie BirgerssonForserums SOK33:23+10:0714:12
5Unni DrageHaugerud IF34:16+11:0014:34
6Barbro VallinKungälvs OK37:39+14:2316:01
7Inger Lise SolbergBø OL38:22+15:0616:19
8Torunn Hege FrøvollIF Sturla46:56+23:4019:58

H75

2 830 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK34:3712:13
2Erling EkelöfVärend GN OL36:07+1:3012:45
3Olav SolbergBø OL38:17+3:4013:31
4Lars-B LarssonOK Tyr39:35+4:5813:59
5Anton LommeHedrum OL41:15+6:3814:34
6Elling FrøvollIF Sturla41:35+6:5814:41
7Bjørn  GunnerødAsker SK41:37+7:0014:42
8Odd AureDrangedal OL42:26+7:4914:59
9Lennart KarlssonOK Grip42:47+8:1015:07
10Ivan ErnvidUlricehamns OK43:03+8:2615:12
11Kåre ØstgårdOL Vallset/Stange47:34+12:5716:48
12Øystein MadsenHaugerud IF51:27+16:5018:10
13Kjell BrinkmanOK Älgen58:04+23:2720:31
Terje ThrondsenNittedal OLej start

D80

2 350 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger E. VamnesHamar OK35:0014:53
2Tirill Liby SeipOK Skeidi36:53+1:5315:41
3Harriet KarlssonOK Grip51:32+16:3221:55

H80

2 350 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnar ReppesgårdHedrum OL26:5011:25
2Tor DrageHaugerud IF28:26+1:3612:05
3Arne Chr. ScheieØstmarka OK29:26+2:3612:31
4John BerglundAlfta-Ösa OK30:50+4:0013:07
5Nils JanssonSkattkärrs SOK31:05+4:1513:13
6Melvin NilssonLustens OK33:41+6:5114:20
7Mats BirgerssonForserums SOK37:06+10:1615:47
8Helge HalvorsenLarvik OK41:39+14:4917:43

D17C

3 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjersti SmåstuenOL Toten-Troll36:4010:47

H17C

3 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars G. NarvestadHalden SK29:338:41
2John TangenHamar OK32:24+2:519:31
3Bjorn NordvikKolbotn & Skimt OL35:57+6:2410:34
4Kjetil JacobsenHamar OK41:06+11:3312:05
5Svein Tore G. NarvestadHalden SK42:58+13:2512:38
6Morten EngebretsenRaumar Orientering47:26+17:5313:57

Inskolning

1 770 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Henning AndreassonOK Skogshjortarnafullföljt
Gunnar BjervaÅs-NMBU Orienteringfullföljt
Nora BringertKatrineholms OKfullföljt
Joel DåverhögVästvärmlands OKfullföljt
Oskar DåverhøgVästvärmlands OKfullföljt
Vilje Linnea FalchEidskog OLfullföljt
Manuel GasserOL Zimmerbergfullföljt
Olle GranefeltOK Tyrfullföljt
Saga GrönkvistJönköpings OKfullföljt
Aleksander Tangen HoltetEidskog OLfullföljt
Eero MartomaaEspoon Suuntafullföljt
Chasey NilssenKlubblösfullföljt
Lin PelanderOK Djerffullföljt
Astrid ReuschHeming Orienteringfullföljt
Lauritz Niklas StolpeEidskog OLfullföljt
Synne SørliEidskog OLfullföljt
Sebastian Tangen HoltettEidskog OLfullföljt
Elias WedinNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Lilja MartomaaEspoon Suuntaej start
Chasey NilssenEidskog OLej start

U1

1 770 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludvig LjunggrenOK Hammaren12:066:50
2Rasmus DalgaardKolding OK12:25+0:197:00
3Anton JonssonVästvärmlands OK12:33+0:277:05
4Emil JohanssonVästvärmlands OK14:32+2:268:12
5Elis EklundOK Rodhen14:48+2:428:21
6Frida BrudinIFK Mora OK16:03+3:579:04
7Noah Nilsson-DagEds SK28:09+16:0315:54
8Emil TräffNAIS Orienteringsklubb35:07+23:0119:50
Lukas TarandiIFK Lidingö SOKej start

U2

2 060 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma SaleskogOK Tyr16:318:01
2Johan DalgaardKolding OK17:46+1:158:37
3Silje G. NarvestadHalden SK20:16+3:459:50
4Alice ClassonNAIS Orienteringsklubb25:16+8:4512:15
5Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb28:19+11:4813:44
6Tindra BlomkvistSkattkärrs SOK29:40+13:0914:24
Valid MadajevOK Moss ej start

D13-16C

2 980 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna Austad SveenRaumar Orientering36:5412:22

H13-16C

2 980 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil SkytterenOdal OL32:3710:56
2Petter Kristoffer HusåsOdal OL55:40+23:0318:40

Öppen motion 1

2 060 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena GasserOL Zimmerberg19:449:34
2Ronja JuhlinGagnefs OK22:06+2:2210:43
3Karl SundkvistKatrineholms OK25:25+5:4112:20
4Alva GrönkvistJönköpings OK26:27+6:4312:50
5Kristoffer EngebretsenRaumar Orientering27:26+7:4213:19
6Edwin WedinNAIS Orienteringsklubb27:36+7:5213:23
7Lucas OlssonVästvärmlands OK28:04+8:2013:37
8Signe AlbinssonOK Österåker31:30+11:4615:17
9Elis CarlmanVästvärmlands OK34:57+15:1316:57

Öppen motion 3

2 980 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas GasserOL Zimmerberg24:588:22
2Trond LinnesOdal OL29:58+5:0010:03
3Anders NäslundOK Nolaskogsarna30:34+5:3610:15
4Waldo GallardoAycaramba36:41+11:4312:18
5Paul BustamanteAycaramba37:33+12:3512:36
6Cristopher LagosAycaramba37:39+12:4112:38
7Vicente cespedesAycaramba39:01+14:0313:05
8Malin NäslundOK Nolaskogsarna39:36+14:3813:17
9Tina BjørnstadRaumar Orientering44:36+19:3814:57
10Ilka Tóth-BuschmannTipo47:09+22:1115:49
11Sebastian JorqueraAycaramba52:31+27:3317:37
12Inger  EismarkOK Orinto1:03:35+38:3721:20
13Elisabeth W-ErikssonAvesta OK1:03:38+38:4021:21
14Millara SaldiasAycaramba1:06:41+41:4322:22
15Javiera SaldiasAycaramba1:07:57+42:5922:48
16Maria  JoseAycaramba1:08:12+43:1422:53
17Maria ÖqvistBergnäsets AIK1:21:27+56:2927:19

Öppen motion 5

3 400 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Javier pinoAycaramba31:349:17
2Felipe SepulvedaAycaramba32:40+1:069:36
3Erik HaugenRingsaker OK33:52+2:189:57
4Stefan GasserO - Motion33:58+2:249:59
5Mirja BacklundVästvärmlands OK35:00+3:2610:17
6Martina FierzO - Motion35:25+3:5110:25
7Anita GasserOL Zimmerberg36:09+4:3510:37
8Robert RylanderSpårvägens OK36:41+5:0710:47
9Oddvar GravingenGrue IL39:11+7:3711:31
10Alfred PetterssonVästvärmlands OK43:18+11:4412:44
11Victor BlomKlubblös43:39+12:0512:50
12Alf Johan HjelmtvedtEiker OL46:25+14:5113:39
13Diego DiazAycaramba46:57+15:2313:48
14Bruno AcevedoAycaramba47:18+15:4413:54
15Cristofer JaraAycaramba47:54+16:2014:05
16Braulio SilvaAycaramba48:08+16:3414:09
17Pablo SaldiasAycaramba48:47+17:1314:20
18David ÅkerlindLustens OK49:18+17:4414:30
19Gunilla PetersonVästvärmlands OK49:49+18:1514:39
20Carlos SaldiasAycaramba50:50+19:1614:57
21Maritza bustamanteAycaramba1:01:54+30:2018:12
22Marcela MunozAycaramba1:01:55+30:2118:12
Esteban  cifrasAycarambaej godkänd
Maria PetterssonOK Njudungej godkänd

Öppen motion 7

2 920 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK19:036:31
2Olof ErikssonIFK Mora OK25:41+6:388:47
3Göran TörnbergOK Skogsvargarna26:51+7:489:11
4Ellen PelanderOK Djerf29:23+10:2010:03
5Caroline WestbomOK Österåker32:33+13:3011:08
6Anna-Karin ÖstlundKovlands IF33:01+13:5811:18
7Thea NordinKorsnäs IF OK33:34+14:3111:29
8Ulf GrandinOK Linné35:41+16:3812:13
9Sofia LarssonIFK Göteborg35:43+16:4012:13
10Göran JuhlinGagnefs OK37:22+18:1912:47
11Lennart MartinssonOK Tyringe39:52+20:4913:39
12Barbro MartinssonOK Tyringe49:51+30:4817:04
13Jan Olof HedbergGagnefs OK1:02:28+43:2521:23
14Kristin LindbergLunds OK1:03:49+44:4621:51
Tina WestlundKils OKej start

Öppen motion 8

3 940 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tore BjørnerødOK Moss33:528:35
2Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL34:03+0:118:38
3Maria  StaugaardFIF Hillerød35:53+2:019:06
4Arvid SundkvistKatrineholms OK37:14+3:229:27
5Anders JohanssonVästvärmlands OK38:11+4:199:41
6Peter   CarlmanVästvärmlands OK39:11+5:199:56
7Tamas TóthTipo39:36+5:4410:03
8Michael GasserOL Zimmerberg39:49+5:5710:06
9Jonas BacklundVästvärmlands OK42:19+8:2710:44
10Klas BringertKatrineholms OK44:40+10:4811:20
11Fredrik KarlssonVästvärmlands OK45:33+11:4111:33
12Johan PetriOK Djerf45:44+11:5211:36
13Mats VesterbergOK Tyr47:30+13:3812:03
14Niklas KarlssonLustens OK50:43+16:5112:52
15Anna UllerKils OK52:15+18:2313:15
16Sven-Erik BrodinKristinehamns OK57:32+23:4014:36
17Anders PelanderOK Djerf59:14+25:2215:02
18Camilla MorisKatrineholms OK59:40+25:4815:08
19Ian McKenzieUringa Orienteers1:01:48+27:5615:41
20Linus LännhultEds SK1:07:15+33:2317:04
Jesper NordinKorsnäs IF OKej godkänd
Annika LønnhultEds SKej godkänd
Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOKej godkänd
Anders AnderssonEj klubbanslutenåterbud

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser