Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, lång, Bohuslän-Dal

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Bohuslän-Dal
Arrangörsorganisation: Åmåls OK
Datum: söndag 3 september 2017

D21

6 980 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa GustafssonUddevalla OK1:05:459:25
2Malin WidénUddevalla OK1:12:04+6:1910:19
3Sofia JohanssonOK Skärmen1:17:19+11:3411:04
4Maria ErikssonEds SK1:25:17+19:3212:13
5Julia BirathStenungsunds OK1:37:55+32:1014:01
6Hanna KarlssonStenungsunds OK1:40:39+34:5414:25

H21

9 170 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrik OlssonBrattås CK1:10:467:43
2Christian KarldénKvillebyns SK1:11:44+0:587:49
3Magnus ArvidssonBrattås CK1:12:15+1:297:52
4Arvid AronssonOK Kroppefjäll1:13:13+2:277:59
5Victor FlingmarkUddevalla OK1:15:28+4:428:13
6Anton BernevingOK Gipen1:20:08+9:228:44
7Adrian DahlströmIFK Mora OK1:22:36+11:509:00
8Daniel OlssonUddevalla OK1:26:05+15:199:23
9Linus OlssonOK Gipen2:02:23+51:3713:20
Torbjörn AlmegiusStenungsunds OKej godkänd
Isak OlssonStigsökarnaej start
Jonatan LarssonUddevalla OKej start

H18

6 180 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar CarlssonKvillebyns SK1:16:2912:22
2Elias OlssonOK Kroppefjäll1:38:03+21:3415:51

D16

4 050 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba LindOK Skärmen41:5910:21
2Ida SüdhoffBrattås CK57:47+15:4814:16
3Vera UhrbergBrattås CK1:04:59+23:0016:02

D14

3 040 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida JohanssonOK Skärmen27:429:06
2Lovis BergstrandBrattås CK30:51+3:0910:08
3Linnea AxelssonÅmåls OK40:38+12:5613:21
Alice AnderssonEds SKej start

H14

3 040 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Willy FjällborgStenungsunds OK21:227:01
2Melker AnderssonEds SK25:27+4:058:22
3Hjalmar OlssonUddevalla OK27:54+6:329:10
4Linus NilssonÅmåls OK31:22+10:0010:19
5Axel BrönnestamOK Gipen34:04+12:4211:12
6Johan LundStenungsunds OK48:43+27:2116:01
Arvid EkströmStenungsunds OKej godkänd
David HermanssonÅmåls OKej start

D12

2 620 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malva ArvidssonBrattås CK19:557:36
2Klara PetterssonÅmåls OK21:55+2:008:21
3Molly BergstrandBrattås CK22:48+2:538:42
4Lisa Hafstad WallanderBrattås CK24:02+4:079:10
5Emma ChristianssonUddevalla OK26:38+6:4310:09
6Lina AhlstedtÅmåls OK34:24+14:2913:07
Vilma ThorpmanÅmåls OKej start

H12

2 620 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin SkottÅmåls OK22:168:29
2Harald RoessnerKvillebyns SK32:46+10:3012:30
3Tor LindénUddevalla OK41:40+19:2415:54
4Viktor NilssonStångenäs AIS49:38+27:2218:56
Erik SüdhoffBrattås CKej start

D10

2 150 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva OlssonÅmåls OK16:037:27
2Emilie HellströmÅmåls OK18:06+2:038:25
3Emma HellströmÅmåls OK30:11+14:0814:02
4Jonna ÅhlÅmåls OK33:31+17:2815:35
5Elina ChristianssonUddevalla OK35:33+19:3016:32

H10

2 150 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eric ÅhlÅmåls OK14:426:50
2Arvid ErikssonÅmåls OK16:44+2:027:46
3Pontus NilssonÅmåls OK16:58+2:167:53
4Oscar AhlstedtÅmåls OK23:31+8:4910:56

H35

7 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Odd WallanderBrattås CK1:30:2312:07
2Lars-Henrik GalborgenEds SK1:50:37+20:1414:50

D40

4 770 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LarssonOK Gipen1:15:3015:49
2Gunilla OtterstenEds SK1:32:39+17:0919:25
Åsa Jarhag HåkanssonUddevalla OKej start

D45

4 770 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annelie JohanssonOK Skärmen1:18:2116:25
2Anneli GordonStigsökarna1:22:38+4:1717:19
Christina SüdhoffBrattås CKej godkänd

H45

6 180 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats ChristianssonUddevalla OK58:349:28
2Håkan LindénUddevalla OK1:07:25+8:5110:54
3Thomas BergstrandBrattås CK1:22:02+23:2813:16
4Staffan OlssonStigsökarna1:29:05+30:3114:24

D50

4 050 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Heli MarjomaaStigsökarna43:1110:39
2Helena ErikssonEds SK44:34+1:2311:00
3Kristina LindOK Skärmen1:18:53+35:4219:28

H50

5 760 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy JohanssonStångenäs AIS56:519:52
2Gert AnderssonEds SK1:10:49+13:5812:17
3Mikael JohanssonOK Skärmen1:37:25+40:3416:54
Anders PetterssonStigsökarnaej start
Johan LilljeqvistStigsökarnaej start

D55

4 050 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina BirathStenungsunds OK48:3812:00
2Nina BejbomUddevalla OK52:55+4:1713:03
3Birgit HanssonHerrestads AIF58:19+9:4114:23
4Märit GustafssonEds SK1:09:19+20:4117:06
5Mona OlssonBrattås CK1:12:43+24:0517:57
6Liselotte Melin-LarssonLjungskile FK1:19:16+30:3819:34
7Gunilla PetersonVästvärmlands OK1:27:57+39:1921:42

H55

5 190 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders AxelssonOK Skogsvargarna50:219:42
2Roy JohanssonOK Skogsvargarna1:00:29+10:0811:39
3Håkan LarssonLjungskile FK1:01:25+11:0411:50
4Lars ElfvingOK Gipen1:04:28+14:0712:25
Jan HanssonStenungsunds OKej start

D60

3 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin BurmanKvillebyns SK57:5115:30
2Eva KarlssonUddevalla OK1:17:27+19:3620:45
3Kerstin Haugen LundStenungsunds OK1:26:22+28:3123:09
4Britt KarlssonStenungsunds OK1:37:42+39:5126:11

H60

4 770 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten GustafssonEds SK48:0510:04
2Inge JosefssonStångenäs AIS52:18+4:1310:57
3Urban LarssonOK Gipen52:48+4:4311:04
4Göran AndreassonOK Kroppefjäll55:14+7:0911:34
5Janne ErikssonEds SK1:04:21+16:1613:29
6Bror WidénUddevalla OK1:10:12+22:0714:43
7Arne LundStenungsunds OK1:12:02+23:5715:06
Lasse JohanssonEds SKej start

D65

3 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marion HallstenUddevalla OK1:09:3918:40
2Yvonne GalborgenEds SK1:36:36+26:5725:53

H65

4 050 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Conny JidetoftStångenäs AIS44:3411:00
2Dan WidercrantzOK Skärmen46:57+2:2311:35
3Yngve NilssonOK Gipen47:28+2:5411:43
4Gunnar BejbomUddevalla OK48:45+4:1112:02
5Roalh KlevelandKvillebyns SK52:49+8:1513:02
6Johnny KarlssonUddevalla OK1:01:31+16:5715:11
7Hans-Erik RingströmHåby IF1:01:51+17:1715:16
8Lars HolmOK Gipen2:21:47+1:37:1335:00
Mats KarlssonStenungsunds OKej godkänd
Arvid GalborgenEds SKej start

H70

3 730 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rune SandbergUddevalla OK48:2112:57
2Bengt-Olof JohanssonStångenäs AIS48:43+0:2213:03
3Lennart HermanssonStångenäs AIS55:33+7:1214:53
4Oskar JohanssonStångenäs AIS58:02+9:4115:33
5Bertil HermanssonStenungsunds OK1:04:13+15:5217:12
Olof KarlssonUddevalla OKej godkänd

H75

2 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar PerssonSvanesunds GIF49:2116:43
2Svein BakkenStigsökarna58:20+8:5919:46
3Matts MattssonOK Gipen1:00:04+10:4320:21

Inskolning

1 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Elias ChristianssonUddevalla OKfullföljt
Hilda FredrikssonStigsökarnafullföljt
Elmer LilleengHerrestads AIFfullföljt

U1

1 820 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar OlssonÅmåls OK23:2412:51
2Einar RoessnerKvillebyns SK24:46+1:2213:36
3Ida NilssonÅmåls OK42:26+19:0223:18
4Lini BoquistÅmåls OK42:32+19:0823:22

U2

2 150 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton ArvidssonBrattås CK19:269:02
2Eira OlssonÅmåls OK19:31+0:059:04
3Noah OlssonStigsökarna21:29+2:039:59
4Albert FredrikssonStigsökarna21:35+2:0910:02
5Simon SkottÅmåls OK33:50+14:2415:44
6Rasmus LindénUddevalla OK34:37+15:1116:06
7Måns LindénUddevalla OK34:45+15:1916:09
8Alva HedlundÅmåls OK40:34+21:0818:52
Lukas PetterssonStigsökarnaej start

Öppen motion 1

2 150 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias HedlundÅmåls OK40:3618:53
Patrik LilleengOK Gipenej godkänd

Öppen motion 3

2 620 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emelie BackmanÅmåls OK31:0611:52
2Monica BrönnestamOK Gipen37:12+6:0614:11
3Lis-Britt JohanssonStångenäs AIS47:23+16:1718:05
4Bibbi GustafssonOK Gipen49:04+17:5818:43
5Liv LindOK Skärmen53:26+22:2020:23
Mia AnderssonEds SKej start
Lena AxelssonÅmåls OKej start

Öppen motion 5

3 040 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena ViktorssonStigsökarna33:0710:53
2Fredrik NilssonStångenäs AIS46:27+13:2015:16
3Maria AnderssonKvillebyns SK47:20+14:1315:34
4Eva RoessnerKvillebyns SK54:57+21:5018:04
5Siv OlssonOK Kroppefjäll58:31+25:2419:14
Gustav CarlssonKvillebyns SKej start
Malin ChristianssonUddevalla OKej start

Öppen motion 7

2 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan SjöblomFrölunda OL47:0915:58
2Katarina OlssonEds SK53:00+5:5117:57
3Bror PalgrimVänersborgs SK57:16+10:0719:24
4Birgit LjungOK Gipen1:03:06+15:5721:23
5Mårten SvenssonOK Gipen1:03:13+16:0421:25
6Klas SkogOK Gipen1:06:26+19:1722:31
Sofia SamuelssonOK Gipenej godkänd
Oscar NymanOK Gipenej godkänd

Öppen motion 8

4 770 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael PalgrimVänersborgs SK57:4312:05

Öppen motion 9

7 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim OlssonBrattås CK1:26:2711:36
2Fredrik OlssonUddevalla OK1:58:54+32:2715:57

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser