*** Instance-specific ***

Officiell resultatlista för IFK Mora OK, dag 1, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: IFK Mora OK, dag 1, lång
Arrangörsorganisation: IFK Mora OK
Datum: torsdag 25 maj 2017

D21 Elit

10 140 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa RisbyOK Kåre1:01:016:01
2Kajsa RisbyOK Kåre1:02:46+1:456:11
3Elin EkVästerbergslagens OL1:08:26+7:256:44
4Rebecka HeinrupTullinge SK1:13:11+12:107:13
5Susanna TervoIFK Lidingö SOK1:13:25+12:247:14
6Louise MarkstedtOK Södertörn1:13:32+12:317:15
7Sanna SkoogKils OK1:14:15+13:147:19
8Annika BjörkOK Linné1:14:39+13:387:21
9Maria NilssonDomnarvets GOIF1:16:49+15:487:34
10Maria Von SchmalenséeAttunda OK1:17:27+16:267:38
11Stina GranefeltOK Tyr1:21:30+20:298:02
12Susanna MårtenssonStora Tuna OK1:25:35+24:348:26
13Helena MarkstedtOK Södertörn1:31:58+30:579:04
14Julia AdolfssonOK Kåre1:33:16+32:159:11

H21 Elit

13 830 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle KaleredOK Denseln1:09:355:01
2Petter ErikssonÄrla IF1:10:34+0:595:06
3Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna1:11:21+1:465:09
4Erik MartinssonLinköpings OK1:12:03+2:285:12
5Jere PajunenIFK Lidingö SOK1:12:46+3:115:15
6Markus LangStora Tuna OK1:12:59+3:245:16
7Erik ÖhlundGöteborg-Majorna OK1:15:06+5:315:25
8Christian OttLeksands OK1:15:47+6:125:28
9Emil KaleredOK Denseln1:16:42+7:075:32
10Erik FernlundOK Tisaren1:16:44+7:095:32
11Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna1:16:48+7:135:33
12Oskar LundqvistOK Orion1:17:25+7:505:35
13Rikard ClaessonStora Tuna OK1:17:27+7:525:36
14Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna1:17:45+8:105:37
15Ville JohanssonOK Kolmården1:18:51+9:165:42
16Ludvig ErikssonKils OK1:19:04+9:295:43
17Jimmy LarssonMalungs OK Skogsmårdarna1:20:38+11:035:49
18Josh BeechOK Södertörn1:22:20+12:455:57
19Oskar GustafssonCentrum OK1:26:02+16:276:13
20Rikard TynellGrycksbo IF OK1:26:07+16:326:13
21Mathias NyströmNorbergs OK1:26:21+16:466:14
22Anders HåkanssonOK Linné1:26:58+17:236:17
23Johan SöderlundLeksands OK1:27:34+17:596:19
24Johan ErikssonLinköpings OK1:29:54+20:196:30
25Jonas VikströmKöping-Kolsva OK1:30:17+20:426:31
26Anders OksvoldOK Kåre1:30:18+20:436:31
27Jonathan RosendahlÄrla IF1:35:39+26:046:54
28Fredrik PerssonDomnarvets GOIF1:39:03+29:287:09
Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarnautgått
Jakob LööfMalungs OK Skogsmårdarnautgått
Erik RostMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Hampus MöllerStora Tuna OKej start

D20 Elit

7 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara KindlundOK Tranan51:047:11
2Ronja BjörklundOK Kåre56:03+4:597:53
3Julia ErikssonOK Kolmården58:37+7:338:15
4Klara LjunggrenLinköpings OK1:02:55+11:518:51
5Wilma JanssonVänersborgs SK1:29:13+38:0912:33

H20 Elit

10 180 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henning SjökvistStora Tuna OK59:545:53
2Gustav ÖhgrenOK Kåre1:07:33+7:396:38

D18 Elit

5 850 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja KindlundOK Tranan45:297:46
2Alva RingiOK Kåre48:01+2:328:12
3Emma NordbergOK Tranan49:31+4:028:27
4Ellinor ÖstervallTumba-Mälarhöjden OK54:31+9:029:19

H18 Elit

7 690 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan GibergTumba-Mälarhöjden OK42:155:29
2Fredrik HamreforsVästerås SOK44:36+2:215:47
3Johannes ÖhgrenOK Kåre46:37+4:226:03
4Edvin NordströmTäby OK47:49+5:346:13
5Loke ÖstangårdGamleby OK51:34+9:196:42
6Viktor BergLeksands OK57:49+15:347:31
7Zeb PalmHJS-Vansbro OK58:56+16:417:39
8Viktor WallinOK Kåre1:04:28+22:138:22
9Rasmus NordgrenOK Kåre1:08:43+26:288:56
10Nicolas BarbozaAttunda OK1:09:24+27:099:01
11Sixten TörnqvistVästerås SOK1:10:14+27:599:07
Ludvig HolmqvistOK Torej godkänd

D21

7 010 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin PetersonÄlvdalens IF OK1:03:499:06
2Aino LeijonAvesta OK1:07:55+4:069:41
3Julia BirathStenungsunds OK1:11:46+7:5710:14

H21

10 020 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas BraamOK Denseln1:05:506:34
2Jon EklundIK Jarl Rättvik1:08:51+3:016:52
3Per FredbergKristinehamns OK1:09:07+3:176:53
4Håkan AnderssonHalmstad OK1:11:50+6:007:10
5Hampus WestmanVästerås SOK1:15:18+9:287:30
6Johan CelanderKöping-Kolsva OK1:16:37+10:477:38
7Viktor DahlqvistStorviks IF1:17:31+11:417:44
8Henrik HamreforsVästerås SOK1:21:39+15:498:08

D21 Kort

4 920 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna JohanssonOK Kåre48:239:50

H21 Kort

8 070 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
David ModigOK Denselnej godkänd

D18

4 980 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linn LindblomMalmö OK47:579:37
2Hanna SundströmVästerås SOK55:26+7:2911:07
3Karin JohanssonGagnefs OK57:18+9:2111:30

H18

6 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig LindénAttunda OK52:398:09

D16

4 660 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia IversAttunda OK36:027:43
2Isabella JoonsLeksands OK41:57+5:559:00
3Wilma LarssonOK Tor42:22+6:209:05
4Marie-Chantal BallnusBromma-Vällingby SOK44:58+8:569:38
5Agnes JonssonDomnarvets GOIF52:49+16:4711:20
Flurina MüllerOLG Galgenenej godkänd
Liv ÅkermanÄlvdalens IF OKej start

H16

5 750 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven WeyOLG Goldau32:515:42
2Gustav BjörklundIFK Mora OK37:30+4:396:31
3Elias BergenfurIK Vikings OK39:42+6:516:54
4Tim DalheimerIK Vikings OK40:13+7:226:59
5Florin WeyOLG Goldau40:32+7:417:02
6Anton MäkinenOK Hammaren42:41+9:507:25
7Samuel LindénAttunda OK43:01+10:107:28
8Olle Pettersson GradinAttunda OK44:06+11:157:40
9Oskar JonssonDomnarvets GOIF45:23+12:327:53
10Tim SandgrenBromma-Vällingby SOK47:02+14:118:10
11Elias NäslundOK Hammaren59:31+26:4010:21
12Emil SoneAttunda OK1:29:06+56:1515:29
Thobias BrodinIFK Mora OKej godkänd

D16 Kort

3 970 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Mirjam JoonsLeksands OKej start

D14

3 970 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa GörasLeksands OK28:337:11
2Julia NäslundOK Hammaren29:21+0:487:23
3Elsa HermanssonIFK Mora OK29:39+1:067:28
4Tuva-Cajsa SpikLeksands OK30:16+1:437:37
5Lina HällstenStora Tuna OK31:33+3:007:56
6Karolina AnderssonDalaportens OL32:28+3:558:10
7Thea NordinKorsnäs IF OK33:34+5:018:27
8Ida RosjöJönköpings OK34:27+5:548:40
9Alicia BergkvistVästerbergslagens OL34:53+6:208:47
10Lovisa MasesStora Tuna OK35:00+6:278:48
11Saga MattssonDalaportens OL35:28+6:558:56
12Olga RindeskogVästerbergslagens OL36:17+7:449:08
13Emma AlmgrenOK Ravinen36:50+8:179:16
14Karolina Bergh PapasikasSkarpnäcks OL37:46+9:139:30
15Lovisa Göstas KällmanSöders-Tyresö38:20+9:479:39 Ladda ner rutt i gpx-format
16Johanna AlmgrenOK Ravinen38:25+9:529:40
17Julia MeijerIFK Mora OK40:11+11:3810:07
18Linnea FridolfssonStora Tuna OK44:37+16:0411:14
19Vendela RundströmOK Ravinen53:19+24:4613:25
20Felicia SahlénVästerås SOK55:03+26:3013:51
Anja NilssonDomnarvets GOIFej start

H14

3 960 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus SteneboAttunda OK21:355:27
2Albin GezeliusIFK Mora OK23:18+1:435:53
3Mattias ÖstbergStora Tuna OK23:36+2:015:57
4Joel GolsäterKorsnäs IF OK24:05+2:306:04
5Gian-Andri MüllerOLG Galgenen26:11+4:366:36
6Elias AdebrantTumba-Mälarhöjden OK26:20+4:456:38
7Markus MelénOK Kåre26:45+5:106:45
8Vilgot WennblomHagaby GoIF Örebro27:26+5:516:55
9Viktor SoneAttunda OK27:39+6:046:58
10Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK27:49+6:147:01
11Timon WeyOLG Goldau27:54+6:197:02
12Jon HanssonOK Kåre29:11+7:367:22
13Hugo LindskogOK Ravinen29:34+7:597:27
14Klockar-Eskil NääsLeksands OK31:24+9:497:55
15Elis IversAttunda OK31:52+10:178:02
16Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre31:53+10:188:03
17Markus HalvarssonLeksands OK32:30+10:558:12
18Sixten SlagbrandVästerås SOK33:08+11:338:22
18Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens OK33:08+11:338:22
20Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK33:18+11:438:24
21Leo AlvolinOK Kåre33:25+11:508:26
22Anton ForsHJS-Vansbro OK34:23+12:488:40
23Lucas AlzénGustavsbergs OK38:37+17:029:45
24Viktor SandelinTumba-Mälarhöjden OK38:44+17:099:46
25Erik FredrikssonStora Tuna OK39:18+17:439:55
26Ossian KihlströmDalaportens OL41:46+20:1110:32
27Rasmus LindblomGustavsbergs OK44:02+22:2711:07
Jakob WidelundOK Kåreej start
Erik ÅkermanÄlvdalens IF OKej start
Linus SjödénÄlvdalens IF OKej start

D14 Kort

2 980 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina HolmqvistOK Tor43:3614:37

H14 Kort

2 990 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric JohanssonOK Kåre26:358:53
2Edvin MäkinenOK Hammaren27:12+0:379:05
3Edvin VareVästerås SOK29:29+2:549:51
4Axel MäkinenOK Hammaren38:20+11:4512:49

D12

2 980 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sigrid LjunggrenLinköpings OK21:327:13
2Elsa KaipeOK Kåre22:00+0:287:22
3Alva ErssonIFK Mora OK23:54+2:228:01
4Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK25:46+4:148:38
5Enni LundbergOK Kåre27:01+5:299:03
6Julia GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna28:01+6:299:24
7Jenny Göstas KällmanSöders-Tyresö28:19+6:479:30
8Nova SahlénVästerås SOK29:55+8:2310:02
9Linnea JunevikLeksands OK31:42+10:1010:38
10Ylva HanssonOK Kåre32:15+10:4310:49
11Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK32:57+11:2511:03
12Lina WidelundOK Kåre35:02+13:3011:45
13Elin GezeliusIFK Mora OK36:20+14:4812:11
14Nora NordlundOK Kåre36:29+14:5712:14
15Julia Hagelberg NordahlOK Kåre37:28+15:5612:34
16Tilde MansénSkarpnäcks OL38:16+16:4412:50
17Rebecka ÅkärbjärIFK Mora OK39:22+17:5013:12
18Julia ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna39:39+18:0713:18
19Moa KleistBoxholm-Mjölby OL43:14+21:4214:30
20Hilda MårsellTumba-Mälarhöjden OK44:03+22:3114:46
21Judit WennblomHagaby GoIF Örebro45:23+23:5115:13
22Linnea HermanssonIFK Mora OK1:09:56+48:2423:28
Elsa PalmbergOK Hammarenej start

H12

2 990 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helmer JöhnemarkStora Tuna OK18:406:14
2Hugo BraamOK Denseln19:16+0:366:26
2Olle DalinOK Kåre19:16+0:366:26 Ladda ner rutt i gpx-format
4Olle RingiOK Kåre19:32+0:526:31
5Corsin MüllerOLG Galgenen20:24+1:446:49
6Ludvig EronnLinköpings OK20:40+2:006:54
7Elias HällstenStora Tuna OK21:20+2:407:08
8Svante SandvikAttunda OK22:48+4:087:37
9Elis WiklundVästerås SOK23:01+4:217:41
10Arvid JonforsenHallstahammars OK23:06+4:267:43
11Marcus BarbozaAttunda OK23:08+4:287:44
12Valle LarssonIF Thor23:52+5:127:58
13Carl SandqvistVästerås SOK23:55+5:157:59
14Alfred DanielssonIFK Mora OK24:08+5:288:04
15Erik PalmVästerås SOK25:05+6:258:23
16Hampus SundbergJärfälla OK25:24+6:448:29
17Malte SöderlundKarlsbyhedens OK26:49+8:098:58
18Hugo BergenfurIK Vikings OK26:59+8:199:01
19Pontus HedbergKarlsbyhedens OK27:08+8:289:04
20Oskar EnglénLeksands OK27:19+8:399:08
21Hugo AtterbrandOK Kåre27:39+8:599:14
22Erik KindlundOK Tranan28:56+10:169:40
23Loris WeyOLG Goldau29:37+10:579:54
24William OksvoldOK Kåre30:07+11:2710:04
25Simon BerglundKarlsbyhedens OK31:02+12:2210:22
26Isak HolmgårdKils OK31:21+12:4110:29
27August GörasLeksands OK31:25+12:4510:30
28Rasmus WidelundOK Kåre32:01+13:2110:42
29Lukas SandelinTumba-Mälarhöjden OK34:14+15:3411:26
30Joel AllmungsLeksands OK35:31+16:5111:52
31Love ErlandssonKorsnäs IF OK42:14+23:3414:07
32Axel GräfningsGrycksbo IF OK46:08+27:2815:25
33Sebastian LindblomGustavsbergs OK46:12+27:3215:27
34Samuel LindqvistVästerås SOK1:08:27+49:4722:53
Sebastian GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Oskar KarlbergLeksands OKej start

D12 Kort

2 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Greta StåhlklooBoxholm-Mjölby OL25:5810:30
2Emma MattssonMalungs OK Skogsmårdarna28:05+2:0711:22
3Nelly RindeskogVästerbergslagens OL30:34+4:3612:22

H12 Kort

2 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix SlagbrandVästerås SOK23:519:37
2Simon AdebrantTumba-Mälarhöjden OK25:46+1:5510:23

D10

2 470 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa GolsäterKorsnäs IF OK18:467:35
2Elin PalmVästerås SOK19:22+0:367:50
3Alma HallstenTäby OK20:04+1:188:07
4Lova BraamOK Denseln20:49+2:038:25
5Lova MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna20:54+2:088:27
6Johanna KleistBoxholm-Mjölby OL21:57+3:118:53
7Tova SandgrenBromma-Vällingby SOK22:10+3:248:58
8Alma JöhnemarkStora Tuna OK22:17+3:319:01
9Paulina AlzénGustavsbergs OK22:47+4:019:13
10Maja MasesStora Tuna OK22:49+4:039:14
11Lovisa ThybeckLindebygdens OK26:20+7:3410:39
12Freja BylanderKarlsbyhedens OK26:56+8:1010:54
13Hilma DalinOK Kåre37:31+18:4515:11 Ladda ner rutt i gpx-format
14Meja KihlströmDalaportens OL41:06+22:2016:38

H10

2 480 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ThybeckLindebygdens OK17:297:02
2Lavio MüllerOLG Galgenen17:42+0:137:08
3Pontus AllmungsLeksands OK18:46+1:177:34
4Olle EnglénLeksands OK19:05+1:367:41
5André BergkvistVästerbergslagens OL20:18+2:498:11
6Hugo ZetterbergVästerås SOK20:52+3:238:24
7Malte GranefeltOK Tyr21:24+3:558:37
8Frode Montelius RisbergOK Kåre23:50+6:219:36
9Kalle JoonsLeksands OK24:04+6:359:42
10Joel HolmgårdKils OK24:07+6:389:43
11Filip ÅkärbjärIFK Mora OK26:38+9:0910:44
12Oskar KaipeOK Kåre27:29+10:0011:04
13Arvid RundströmOK Ravinen27:40+10:1111:09
14Isak SandelinTumba-Mälarhöjden OK28:35+11:0611:31
15Viggo LindgrenOK Kåre30:49+13:2012:25
16Isak StinessenDalaportens OL35:38+18:0914:22
Walter OksvoldOK Kåreej godkänd

D35

6 090 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia HolmgårdKils OK40:066:35
2Åsa MårsellTumba-Mälarhöjden OK42:24+2:186:57
3Marika HagelbergOK Kåre47:20+7:147:46
4Bodil HalvarssonGöteborg-Majorna OK50:29+10:238:17
5Cecilia AlzénGustavsbergs OK1:19:07+39:0112:59
Eva ElfvingDomnarvets GOIFej godkänd

H35

8 060 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OK48:586:04
2Johan HöökIK Jarl Rättvik56:48+7:507:02 Ladda ner rutt i gpx-format
3Klas BringertKatrineholms OK57:50+8:527:10
4Anders FogelbergVästvärmlands OK59:28+10:307:22 Ladda ner rutt i gpx-format
5Hans RullgårdSolna OK1:17:28+28:309:36

D40

4 920 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin LindskogOK Ravinen35:147:09
2Eva HallstenTäby OK36:32+1:187:25
3Eva PalmVästerås SOK38:10+2:567:45
4Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK39:21+4:077:59
5Anna LöwegrenKatrineholms OK40:33+5:198:14
6Johanna DalinLeksands OK41:45+6:318:29
7Jenny SigurdssonVästerås SOK42:03+6:498:32
8Kajsa BenattiSkåneslättens OL42:44+7:308:41
9Pernilla SahlénVästerås SOK43:47+8:338:53
10Märit NordlundJärfälla OK45:46+10:329:18
11Åsa StåhlklooBoxholm-Mjölby OL48:00+12:469:45
12Jennie KleistBoxholm-Mjölby OL59:10+23:5612:01
13Angelica LindblomGustavsbergs OK1:03:15+28:0112:51
Elin TudénIK Hakarpspojkarnautgått

H40

7 440 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin LindskogOK Ravinen39:295:18
2Bertil EronnLinköpings OK42:45+3:165:44
3Lars ÅkermanMalungs OK Skogsmårdarna44:34+5:055:59
4Daniel KaipeOK Kåre45:55+6:266:10
5Jonas LindegrenVästerås SOK46:51+7:226:17
6Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL49:38+10:096:40
7Björn RosendahlÄrla IF49:51+10:226:42
8Johan SanderSkåneslättens OL50:06+10:376:44
9Anders JanssonGrycksbo IF OK51:08+11:396:52
10Patrik KleistBoxholm-Mjölby OL53:02+13:337:07
11Jesper NordinKorsnäs IF OK55:11+15:427:25
12Jonas LarssonKristinehamns OK55:16+15:477:25
13Thobias WidelundOK Kåre56:42+17:137:37
14Klockar Mattias NääsLeksands OK57:02+17:337:39
15Magnus LindblomGustavsbergs OK57:09+17:407:40
16Johan LundbergOK Kåre59:57+20:288:03
17Magnus VedinTrollhättans SOK1:01:38+22:098:17
18Jon SundbergJärfälla OK1:03:19+23:508:30
19Fredrik AlzénGustavsbergs OK1:10:08+30:399:25
Jörgen GranefeltKils OKej godkänd

D45

4 700 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika KindlundOK Tranan30:296:29
2Anna ZetterbergVästerås SOK32:53+2:246:59
3Anette LarssonOK Tor33:15+2:467:04
4Josefine NordströmOK Triangeln33:31+3:027:07
5Charlotta GibergHellas Orientering33:36+3:077:08
6Anna StrandAttunda OK33:37+3:087:09
7Malin WidelundOK Kåre33:55+3:267:12
8Kersti RingiOK Kåre34:54+4:257:25
9Mia EronnLinköpings OK36:04+5:357:40
10Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK36:30+6:017:45
11Carin RosjöJönköpings OK36:40+6:117:48
12Yvonne SjödénÄlvdalens IF OK37:59+7:308:04
13Camilla GöstasSöders-Tyresö39:32+9:038:24
14Maria JunevikLeksands OK40:33+10:048:37
15Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK40:45+10:168:40
16Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro42:01+11:328:56
17Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK42:02+11:338:56
18Helena AdebrantTumba-Mälarhöjden OK42:18+11:499:00
19Nina IversAttunda OK42:36+12:079:03
20Susanna ErikersIK Jarl Rättvik44:04+13:359:22
21Liselott NordgrenOK Kåre44:23+13:549:26
22Karin SteneboAttunda OK44:35+14:069:29
23Charlotta WallinKorsnäs IF OK46:58+16:299:59
24Charlotta ÖstervallTumba-Mälarhöjden OK47:11+16:4210:02
25Franziska Müller-HotzOLG Galgenen47:18+16:4910:03
26Camilla NäslundOK Hammaren49:31+19:0210:32
27Margareta BerghSkarpnäcks OL51:30+21:0110:57
28Eva-Lill BergenfurIK Vikings OK53:32+23:0311:23
29Anette JohanssonOK Kolmården56:24+25:5512:00
30Anna-Karin LövgrenAvesta OK58:59+28:3012:32
31Maria Johansson LissGagnefs OK1:00:21+29:5212:50
32Camilla BerglundKarlsbyhedens OK1:03:14+32:4513:27
Anethe MansénSkarpnäcks OLej start

H45

6 450 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna34:305:20
2Mats KindlundOK Tranan35:51+1:215:33
3Peter TudénIK Hakarpspojkarna36:51+2:215:42
4Robert PalmVästerås SOK36:54+2:245:43
5Lars Håkan SandvikAttunda OK37:10+2:405:45
6Kristoffer SidebyGöteborg-Majorna OK37:18+2:485:46
7Fredrik SoneAttunda OK37:52+3:225:52
8Johan EngesLeksands OK38:19+3:495:56
9Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK39:10+4:406:04
10Kjell AlmgrenOK Ravinen39:24+4:546:06
11Johan SundénVästerås SOK40:07+5:376:13 Ladda ner rutt i gpx-format
12Magnus GörasLeksands OK40:49+6:196:19
13Lars ÖhgrenKarlsbyhedens OK41:11+6:416:23
14Reto MüllerOLG Galgenen41:23+6:536:24
15Fredrik SteneboAttunda OK41:25+6:556:25
16Stefan JonssonDomnarvets GOIF41:59+7:296:30
17Magnus HjorthDomnarvets GOIF42:25+7:556:34
18Roger LindénAttunda OK42:56+8:266:39
19Anders SahlénVästerås SOK43:42+9:126:46
20Patrik AdebrantTumba-Mälarhöjden OK43:54+9:246:48
21Martin PerssonOK Kåre44:18+9:486:52
22Anders LöwgrenOK Milan44:38+10:086:55
23Simon SandgrenBromma-Vällingby SOK44:50+10:206:57
24Ulrik IversAttunda OK45:08+10:386:59
25Mats BergenfurIK Vikings OK46:06+11:367:08
26Rickard JonforsenHallstahammars OK49:16+14:467:38
27Per CarlssonStora Tuna OK49:20+14:507:38
28Erik SandelinTumba-Mälarhöjden OK49:36+15:067:41
29Björn RundströmOK Ravinen51:08+16:387:55
30Hans NykvistStora Tuna OK51:36+17:068:00
31Thomas WeyOLG Goldau53:35+19:058:18
32Henrik MorastHaninge SOK55:35+21:058:37
33Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK59:42+25:129:15
34Håkan JanssonVänersborgs SK1:03:16+28:469:48
35Krister BerglundKarlsbyhedens OK1:11:37+37:0711:06
36Tomas LindqvistVästerås SOK1:13:48+39:1811:26
Fredrik MäkinenOK Hammarenej godkänd

D50

4 260 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette PalmHJS-Vansbro OK27:266:26
2Anna Von KrusenstiernaOK Kåre30:49+3:237:14
3Anneli ÖstbergStora Tuna OK31:15+3:497:20
4Ulrika ErikssonStora Tuna OK31:52+4:267:28
5Marie AlfredssonOK Tyr34:35+7:098:07 Ladda ner rutt i gpx-format
6Elisabeth WestmanVästerås SOK37:09+9:438:43
7Christina SternerTockarps IK37:13+9:478:44
8Lotta JungåkerKorsnäs IF OK37:28+10:028:47
9Åsa SpikLeksands OK37:37+10:118:49
10Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL38:29+11:039:02
11Ebba HedegårdOK Kolmården38:46+11:209:06
12Camilla WallinStora Tuna OK38:55+11:299:08
13Helen SkoogKils OK39:04+11:389:10
14Marie BjörklundEskilstuna OL44:41+17:1510:29
15Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK48:19+20:5311:20
16Lena LiljeforsAvesta OK54:49+27:2312:52

H50

6 090 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas LöwegrenStora Tuna OK35:055:45
2Lars MagnussonOK Landehof37:31+2:266:09
3Dan GibergTumba-Mälarhöjden OK37:44+2:396:11
4Lars KarlssonValbo AIF38:00+2:556:14
5Johan ÖstbergStora Tuna OK38:21+3:166:17
6Håkan BlomkvistSkattkärrs SOK39:50+4:456:32
7Kennet AnderssonGrycksbo IF OK39:51+4:466:32
8Ola HultinOK Roslagen40:08+5:036:35
9Lars HolmgårdKils OK40:15+5:106:36
10Mats WallinStora Tuna OK40:17+5:126:36
11Anders MansénSkarpnäcks OL40:18+5:136:37
12Robert BylanderKarlsbyhedens OK40:41+5:366:40
13Torbjörn VikblomOK Hammaren41:00+5:556:43
14Hans-Åke SköttKorsnäs IF OK42:11+7:066:55
15Patrik ThybeckLindebygdens OK42:41+7:367:00
16Lars NymanKristinehamns OK43:54+8:497:12
17Christer ErikssonOK Kolmården44:19+9:147:16
18Per SundströmVästerås SOK44:33+9:287:18
19Fredrik ÅslundKatrineholms OK46:01+10:567:33
20Jan ViklundVästerås SOK46:07+11:027:34
21Anders MasesStora Tuna OK46:21+11:167:36
22Thomas HahneInsjöns IF OK46:43+11:387:40
23Jan LindbergKorsnäs IF OK46:49+11:447:41
24Kalle ÖstgrenOK Kåre47:28+12:237:47
25Anders BerggrenMalungs OK Skogsmårdarna47:45+12:407:50
26Mattias RobertsonCentrum OK50:03+14:588:13
27Krister RosjöJönköpings OK50:37+15:328:18
28Magnus BacklundSäterbygdens OK50:51+15:468:20
29Per KällvikÅmåls OK51:05+16:008:23
30Anders ÖstbergStora Tuna OK52:00+16:558:32
31Robert ÖstlundSäterbygdens OK55:04+19:599:02
32Stefan TörnqvistVästerås SOK56:01+20:569:11
33Magnus JohanssonOK Kolmården57:59+22:549:31
34Magnus HedegårdOK Kolmården1:01:41+26:3610:07
35Lars HalvarssonLeksands OK1:02:21+27:1610:14
36Jonas NäslundOK Hammaren1:02:45+27:4010:18
37Joakim NilssonStora Skedvi IK SOFF1:10:25+35:2011:33
Lars GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start

D55

4 260 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin GunnarssonStora Tuna OK32:037:31
2Carina DoyleSundbybergs IK34:14+2:118:02
3Kia NordströmTäby OK34:20+2:178:03
4Susanne PerssonÄrla IF34:35+2:328:07
5Christina BirathStenungsunds OK34:41+2:388:08
6Ylva GrapeDalaportens OL36:52+4:498:39
7Ingrid SvenssonStora Tuna OK37:28+5:258:47
8Mona ÅkermanValbo AIF37:47+5:448:52
9Anna Weckner WestlundOK Tyr38:37+6:349:03
10Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK38:54+6:519:07
11Tone HollowellOK Tyr39:02+6:599:09
12Anne BössfallLinköpings OK39:42+7:399:19
13Kristina HagfalkOK Hällen40:27+8:249:29
14Gunilla RylanderStora Tuna OK40:36+8:339:31
15Madelene BjernulfSundbybergs IK42:21+10:189:56
16Mia GustafssonOK Kåre42:29+10:269:58
17Laila SpångmyrIK Jarl Rättvik44:12+12:0910:22
18Marianne BjörklundBjursås OK45:29+13:2610:40
19Sofie NylanderOK Kåre46:23+14:2010:53
20Anita BodinGällstadbygdens SOK47:01+14:5811:02

H55

5 660 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SkoogKils OK32:465:47
2Per BacklundOK Södertörn35:08+2:226:12
3Per MelénOK Kåre37:06+4:206:33
4Anders LundJärfälla OK38:48+6:026:51
5Ulf BurmanGustavsbergs OK39:03+6:176:53
6Mats BrorssonTockarps IK39:17+6:316:56
7Per-Erik BjörklundBjursås OK42:06+9:207:26
8Mats WindstedtFredrikshofs IF Skid & OK42:57+10:117:35
9Leif GustafssonSäterbygdens OK43:05+10:197:36
10Lars SjökvistStora Tuna OK43:09+10:237:37
11Ingemar MånssonRonneby OK43:16+10:307:38
12Göran MånssonKarlskrona SOK44:03+11:177:46
13Sten-Olof MatssonLeksands OK44:15+11:297:49
14Lennart WahlgrenRehns BK44:38+11:527:53
15Anders AxelssonOK Skogsvargarna45:51+13:058:06
16Mats AronssonBromma-Vällingby SOK46:39+13:538:14
17Torbjörn SöderlundLeksands OK47:53+15:078:27
18Göran IvarezOK Södertörn48:35+15:498:35
19Ulf HamreforsVästerås SOK50:11+17:258:51
20Mats JönssonKorsnäs IF OK50:53+18:078:59
21Roy JohanssonOK Skogsvargarna51:32+18:469:06
22Klas LindgrenVästerås SOK55:09+22:239:44
23Hans WestmanVästerås SOK58:28+25:4210:19
24Bruno SchneiterOLC Winterthur1:29:36+56:5015:49
Stefan MalmbergStora Tuna OKej start

D60

3 840 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth ÖströmOK Tyr32:028:20
2Jannike WålbergOK Kåre33:02+1:008:36
3Anneli LindqvistGustavsbergs OK36:02+4:009:23
4Karin RabeUlriksbergs IK39:25+7:2310:15

H60

5 140 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten WestlundOK Tyr33:446:33
2Lasse JohanssonEds SK34:07+0:236:38
3Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna34:46+1:026:45
4Tryggve OttossonVästerbergslagens OL35:00+1:166:48
5Roger LindLeksands OK35:43+1:596:56
6Anders LöfgrenJärfälla OK36:10+2:267:02 Ladda ner rutt i gpx-format
7Olov ÖströmOK Tyr36:30+2:467:06
8Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF37:00+3:167:11
9Yngve GottfridssonNittedal OL37:04+3:207:12
10Jan-Ola KarlssonOK Njudung38:48+5:047:32
11Lars OhlinRånäs OK38:57+5:137:34
12Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK39:43+5:597:43
13Göran DoyleSundbybergs IK41:36+7:528:05
14Krister StrandOK Landehof43:19+9:358:25
15Jan-Eric HellgrenNorbergs OK46:01+12:178:57
16Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik46:25+12:419:01
17Göran HanssonTäby OK47:12+13:289:10
18Jan CarlssonIFK Göteborg48:25+14:419:25
19Bo EngborgHällefors OK52:21+18:3710:11 Ladda ner rutt i gpx-format
Olle RönnolsSäterbygdens OKej start

D65

3 840 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica LööfMariestads FK39:1710:13
2Lena GranefeltOK Tyr41:39+2:2210:50
3Inger LindholmFjärås AIK45:57+6:4011:57
4Marion HallstenUddevalla OK48:18+9:0112:34
Elisabeth LindholmDomnarvets GOIFej godkänd

H65

4 700 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo SundqvistOckelbo OK35:557:38
2Tommy WesterbergIF Hagen37:24+1:297:57
3Ulf PerssonVästerbergslagens OL37:34+1:397:59
4Hans KäckDalaportens OL38:59+3:048:17
5Ulf KjellinOK Hedströmmen39:54+3:598:29
6Per Erik FogelVästerås SOK40:56+5:018:42
7Lennart HävrénTullinge SK41:19+5:248:47
8Sune SisellOK Södertörn42:37+6:429:04
9Harry EnbergVästerbergslagens OL43:38+7:439:17
10Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL44:09+8:149:23
11Per LindskogGotlands Bro OK44:23+8:289:26
12Håkan LööfMariestads FK44:27+8:329:27
13Roland BergSäterbygdens OK46:19+10:249:51
14Sven LarssonSärna SK46:41+10:469:55
15Ola KarlssonStorviks IF48:08+12:1310:14
16Christer HellströmStora Tuna OK48:28+12:3310:18
17Anders ThomassonUlricehamns OK48:51+12:5610:23
18Christer JohanssonOK Motala50:10+14:1510:40
19Inge HultmanKovlands IF50:27+14:3210:44

D70

2 610 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK25:219:42
2Maria EhnTullinge SK25:23+0:029:43
3Maud NilssonHJS-Vansbro OK26:08+0:4710:00
4Gunilla MäkinenOK Hammaren28:23+3:0210:52
5Eva HalvarsonOK Kåre30:08+4:4711:32
6Berit ByströmOK Virdarna35:55+10:3413:45
7Marianne BernhedTolered-Utby Ol-klubb39:11+13:5015:00
8Siv EkelöfVärend GN OL42:44+17:2316:22
9Torill SvendsenFrosta OK50:17+24:5619:15

H70

4 010 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK25:386:23
2Lars GranefeltOK Tyr27:11+1:336:46
3Jan FogelbergVästvärmlands OK28:42+3:047:09
4Alf LindbergKöping-Kolsva OK30:03+4:257:29
5Håkan RystedtStora Tuna OK30:20+4:427:33
6Ingvar SvenssonBjursås OK30:42+5:047:39
7Elis ÅbergStorviks IF31:59+6:217:58
8Håkan NilssonMalmö OK32:08+6:308:00
9Rune SandbergUddevalla OK32:13+6:358:02
10Gunnar EhnTullinge SK32:21+6:438:04
11Jonas LarssonOK Kullingshof32:43+7:058:09
12Claes NidebornStora Tuna OK33:25+7:478:20
13Stig LandstorpOK Tor33:56+8:188:27
14John SivarsDalaportens OL34:20+8:428:33
15Leif ErikssonHeby AIF35:04+9:268:44
16Jan Olof DahlströmBjursås OK35:16+9:388:47
17Lars Ivar BergmanOK Fjällstigen35:32+9:548:51
18Bertil HöökVästerbergslagens OL35:46+10:088:55
19Göran BengtssonTockarps IK38:04+12:269:29
20Ingemar BernhedTolered-Utby Ol-klubb38:23+12:459:34
21Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben39:20+13:429:48
22Bror PalgrimVänersborgs SK40:12+14:3410:01
23Per-Erik WåhlbergOK Linné40:14+14:3610:01
24Pipar Hans Erik TuressonLeksands OK40:51+15:1310:11
25Jan Olov JonssonTierps SOK40:52+15:1410:11
26Bo RomsonHellas Orientering42:23+16:4510:34
27Ulf SkogtjärnOK Linné47:14+21:3611:46
28Rune PerssonMalungs OK Skogsmårdarna48:15+22:3712:01
29Bo DanmoDomnarvets GOIF52:15+26:3713:01
30Sven NilssonMalungs OK Skogsmårdarna56:15+30:3714:01

D75

2 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK25:079:37
2Siv HasselgrundBjursås OK27:11+2:0410:24
3Gunborg WestinLeksands OK27:43+2:3610:37
4Asta SjöbergLindebygdens OK28:17+3:1010:50
5Lisbeth BernhedTolered-Utby Ol-klubb30:34+5:2711:42

H75

3 600 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK31:088:38
2Stig IsraelssonOK Tylöskog33:22+2:149:16
3Jan JohanssonIFK Hedemora OK35:43+4:359:55
4Bo SundénKarlsbyhedens OK39:54+8:4611:05
5Erling EkelöfVärend GN OL39:55+8:4711:05
6Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvik42:24+11:1611:46
7Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna45:52+14:4412:44

D80

2 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin RobertssonOK Kåre51:3721:04

H80

2 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart BernhedTolered-Utby Ol-klubb25:319:46
2Janne MånssonLeksands OK29:44+4:1311:23
3Erik LindbergKorsnäs IF OK32:07+6:3612:18
4Åke SundbergFagersta OK34:07+8:3613:04
5Bo LöwegrenVästerås SOK34:32+9:0113:13

H85

2 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans Eric RobertssonOK Kåre35:2814:28
2Carl-Henrik HallbergIK Uven36:10+0:4214:45
3Bo SandbergIK Jarl Rättvik45:06+9:3818:24

Inskolning

1 450 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Nora BringertKatrineholms OKfullföljt
Adrian DahlgrenÄlvdalens IF OKfullföljt
Angelica DahlgrenÄlvdalens IF OKfullföljt
Darin HagfalkStora Tuna OKfullföljt
Ella HallstenTäby OKfullföljt
Elin HelldalOK Kårefullföljt
Nora HelldalOK Kårefullföljt
Maja HöökVästerbergslagens OLfullföljt
Alva JäderbergLeksands OKfullföljt
Hilma KaboIFK Mora OKfullföljt
Lovisa KajsIFK Mora OKfullföljt
Ellie MörkÄlvdalens IF OKfullföljt
Lukas NääsOK Kårefullföljt
Linnea PerssonOK Kårefullföljt
Wilda RydqvistÄlvdalens IF OKfullföljt
Lova Sandberg- -fullföljt
Filip SonessonStora Tuna OKfullföljt
Olle StinessenDalaportens OLfullföljt
Alva StrömgrenDalaportens OLfullföljt
Moa StrömgrenDalaportens OLfullföljt
Vinna ThelbergOK Jössefullföljt
Meja VikblomOK Hammarenfullföljt
Doris ÖstlundOK Kåreej start

U1

1 740 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre14:168:11
2Viktor HöökVästerbergslagens OL15:15+0:598:45
3Vidar LarssonIF Thor15:16+1:008:46
4Moa JäderbergLeksands OK16:05+1:499:14
5Märta SonessonStora Tuna OK16:16+2:009:20
6Kajsa WilénLeksands OK16:18+2:029:22
7Linn BorgOK Denseln16:31+2:159:29
8Wilma LarssonOK Ravinen16:59+2:439:45
9Wilma HermanssonIFK Mora OK17:26+3:1010:01
10Alice LarssonOK Ravinen17:27+3:1110:01
11Olle GranefeltOK Tyr17:56+3:4010:18
12Olivia HermanssonIFK Mora OK18:07+3:5110:24
13Viggo MårsellTumba-Mälarhöjden OK18:16+4:0010:29
14Frode AsplundLinköpings OK20:40+6:2411:52
15Leonid RyapolovIFK Mora OK20:44+6:2811:54
16Teo KihlströmDalaportens OL21:07+6:5112:08
17Kevin AmnéusDalaportens OL22:17+8:0112:48
18Erik GräfningsGrycksbo IF OK22:35+8:1912:58
19Sanna ErlandssonKorsnäs IF OK23:08+8:5213:17
20Agnes FändriksLeksands OK24:13+9:5713:55
21Sixten BuudIFK Mora OK25:47+11:3114:49
22Emilia NorbergIFK Mora OK27:47+13:3115:58
23Amanda SidebyGöteborg-Majorna OK30:53+16:3717:44

U2

2 150 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo ClaessonStora Tuna OK19:148:56
2Lova WilénLeksands OK20:01+0:479:18
3Greta SandvikAttunda OK20:04+0:509:20
4Ture LindskogOK Ravinen20:07+0:539:21
5Elsa MattssonMalungs OK Skogsmårdarna20:48+1:349:40
6Emmy BorgOK Denseln21:07+1:539:49
7Agnes NilssonDomnarvets GOIF22:21+3:0710:23
8Edvin ErikssonIFK Mora OK25:07+5:5311:40
9Kajsa LimbyIFK Mora OK25:50+6:3612:00
10Dante MeijerIFK Mora OK25:54+6:4012:02
11Frida BrudinIFK Mora OK26:00+6:4612:05
12Frida HerbstVästerås SOK26:02+6:4812:06
13Hampus AlzénGustavsbergs OK27:03+7:4912:34
14Alice TorlambIFK Mora OK27:28+8:1412:46
15Kasper AmnéusDalaportens OL27:33+8:1912:48
16Ida AtterbrandOK Kåre27:35+8:2112:49
17Edvin JohanssonOK Kåre27:41+8:2712:52
18Alicia IvarssonOK Hammaren28:16+9:0213:08
19Tilde VikblomOK Hammaren28:17+9:0313:09
20Elvira BuudIFK Mora OK28:18+9:0413:09
21David JonforsenHallstahammars OK28:56+9:4213:27
22Elin ForsHJS-Vansbro OK29:38+10:2413:46
22Truls MansénSkarpnäcks OL29:38+10:2413:46
24Gustav FernvikStora Tuna OK30:22+11:0814:07
25Veronika Bergh-PapasikasSkarpnäcks OL32:48+13:3415:15
26Ellen ErikssonLima IF34:36+15:2216:05
27Tindra BlomkvistSkattkärrs SOK34:37+15:2316:06
Olle ÖstlundOK Kåreej start

Öppen motion 1

2 150 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Knut LimbyIFK Moras OK25:4511:58
2Marita JohanssonMarkbygdens OK31:25+5:4014:36
3Linnea WiklundVästerås SOK41:49+16:0419:26
4Pia WiklundVästerås SOK42:13+16:2819:38
5Claes SjöbergLindebygdens OK1:05:31+39:4630:28

Öppen motion 2

4 030 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lova ErikersIK Jarl Rättvik33:298:18
2Kerstin SundbergVästerås SOK39:08+5:399:42
3Maria AmnéusDalaportens OL46:06+12:3711:26

Öppen motion 3

2 810 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan AmneusDalaportens OL21:587:49
2Maja GruvrisLeksands OK24:19+2:218:39
3Therese GälebrantMalungs OK Skogsmårdarna24:41+2:438:47
4Lena Branäs- -24:58+3:008:53
5Mira NordinKorsnäs IF OK31:26+9:2811:11
6Karin NordinKorsnäs IF OK31:59+10:0111:22
7Magnus SonessonStora Tuna OK32:42+10:4411:38
8Johan BylanderKarlsbyhedens OK35:15+13:1712:32
9Linda SlagbrandVästerås SOK35:45+13:4712:43
10Viktoria AlbolinOK Kåre35:55+13:5712:46
11Anna WirénLinköpings sk40:41+18:4314:28
12Gunilla HamreforsVästerås SOK46:05+24:0716:23
Ylva EnglénLeksands OKej godkänd
Hilma Erikers BrandshageIK Jarl Rättvikej godkänd

Öppen motion 4

4 880 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav Karnebäck- -33:196:49
2Johan RydénIFK Mora SK40:22+7:038:16
3Björn Kajs- -42:10+8:518:38
4Emma SonessonStora Tuna OK43:43+10:248:57
5Malin Forsberg- -47:50+14:319:48
6Frida JonforsenHallstahammars OK51:22+18:0310:31
7Helena StrömSundbybergs IK53:23+20:0410:56
8Johanna DalinOK Kåre57:29+24:1011:46
9Nils SandqvistVästerås SOK1:23:40+50:2117:08

Öppen motion 5

3 460 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran EnglénLeksands OK24:397:07
2Anne MörkÄlvdalens IF OK29:01+4:228:23
3Anneli BorgOK Denseln31:16+6:379:02
4Magnus AnderssonOK Denseln32:50+8:119:29
5Anders KihlströmDalaportens OL33:02+8:239:32
6Jenny ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna33:41+9:029:44
7Per StinessenDalaportens OL33:50+9:119:46
8Niklas HallkvistBoxholm-Mjölby OL34:29+9:509:57
9Brittmari HolmbergKorsnäs IF OK35:48+11:0910:20
10Anna GruvrisIK Jarl Rättvik35:55+11:1610:22
11Lisbeth CelanderKristinehamns OK36:07+11:2810:26
12Kristina GolsäterKorsnäs IF OK37:10+12:3110:44
13Kristina HelldalOK Kåre37:11+12:3210:44
14John PerssonKarlsbyhedens OK37:46+13:0710:54
15Birgitta SonessonGagnefs OK38:18+13:3911:04
16Anika HenrikssonKorsnäs IF OK38:35+13:5611:09
17Arlett BallnusBromma-Vällingby SOK39:20+14:4111:22
18Emma HerbstVästerås SOK39:41+15:0211:28
19Bo-Göran KarlssonAvesta OK39:50+15:1111:30
20Zuzana MacúchováDomnarvets GOIF41:27+16:4811:58
21Camilla NöjdOK Hammaren41:51+17:1212:05
22David RindeskogVästerbergslagens OL42:02+17:2312:08
23Anna HällstenStora Tuna OK42:07+17:2812:10
24Oskar AhnbrinkKlubblös42:46+18:0712:21
25Thea SandbergDomnarvets GOIF42:47+18:0812:21
26Marie HalvorsenOK Södertörn42:50+18:1112:22
27Ann-Kristin NyqvistIFK Göteborg43:05+18:2612:27
28Anette NordbergOK Tranan43:48+19:0912:39
29Monica SandgrenBromma-Vällingby SOK48:01+23:2213:52
30Marie HeinrupTullinge SK52:11+27:3215:04
31Christoffer LindgrenOK Kåre52:32+27:5315:10
32Sylvia BroströmOK Hedströmmen53:16+28:3715:23
33Erica JonssonDomnarvets GOIF55:37+30:5816:04
34Axl SandbergDomnarvets GOIF58:52+34:1317:00

Öppen motion 6

6 010 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva LorentssonOK Kåre44:197:22
2Olof OhlssonKlubblös49:19+5:008:12
3Maria RydqvistÄlvdalens IF OK50:27+6:088:23
4Marcus ArnoldssonVästerås SOK51:20+7:018:32
5Cecilia ForslundOK Kåre54:17+9:589:01
6Sandra HanssonOK Rodhen58:11+13:529:40
7Jenny DanielssonFalun58:44+14:259:46
8Stefan PetterssonFjärås AIK58:51+14:329:47
9Rene BallnusBromma-Vällingby SOK59:27+15:089:53
10Sara BengtsonKöping-Kolsva OK1:08:49+24:3011:27

Öppen motion 7

2 610 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen SigfridsMalungs OK Skogsmårdarna18:487:12
2Sofia CarlssonLindebygdens OK20:02+1:147:40
3Anna BörjesIK Jarl Rättvik22:04+3:168:27
4Jenny NääsSundsvalls OK22:41+3:538:41
5Amanda HalvarssonLeksands OK23:49+5:019:07
6Petronella IvarssonOK Hammaren23:52+5:049:08
7Jimmy LarssonIF Thor24:28+5:409:22
8Lars-Erik BackmanKlubblös26:03+7:159:58
9Madelene BarbozaAttunda OK27:08+8:2010:23
10Elisabeth RostAlfta-Ösa OK27:51+9:0310:40
11Mikael SöderlundKarlsbyhedens IK28:05+9:1710:45
12Ninni CarlssonStora Tuna OK28:37+9:4910:57
13Anki GustafssonSäterbygdens OK28:52+10:0411:03
14Erik BjernulfSundbybergs IK29:00+10:1211:06
15Catrin SandelinTumba-Mälarhöjden OK29:26+10:3811:16
16Marianne AlmLeksands OK29:40+10:5211:21
17Sara AnderssonOK Denseln29:54+11:0611:27
18Britt LarssonLänna IF30:17+11:2911:36
19Waste ByströmOK Virdarna30:25+11:3711:39
20Nikiforos PapasikasSkarpnäcks OL30:33+11:4511:42
21Christina OhlinRånäs OK30:59+12:1111:52
22Petra Hurtig HalvarssonLeksands OK31:02+12:1411:53
23Kurt BodinGällstadbygdens SOK31:37+12:4912:06
24Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK31:39+12:5112:07
25Linda SidebyGöteborg-Majorna OK31:57+13:0912:14
26Sture LarssonLänna IF32:06+13:1812:17
27Johanna GustavssonKorsnäs IF OK32:09+13:2112:19
28Ingela HagfalkStora Tuna OK33:28+14:4012:49
28Evy NordSödertälje IF33:28+14:4012:49
30Ann-Sofi LindskogGotlands Bro Orienteringsklubb33:35+14:4712:52
31Svante LindgrenKorsnäs IF OK34:19+15:3113:08
32Lars NordSödertälje IF36:25+17:3713:57
33Tanja DalheimerIK Vikings OK42:29+23:4116:16
34Karin ValdemarssonKöping-Kolsva OK47:21+28:3318:08
35Kristina LandgrenMalmö OK49:01+30:1318:46
36Lena TörnqvistVästerås SOK53:17+34:2920:24
37Radka KühnelTrollhättans SOK1:10:24+51:3626:58

Öppen motion 8

4 650 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär HöökVästerbergslagens OL28:516:12
2Emil AlexanderssonStora Tuna OK29:49+0:586:24
3Emma ClaessonStora Tuna OK29:57+1:066:26
4Anders AtterbrandOK Kåre32:18+3:276:56
5Jens ÅkermanGävle OK32:52+4:017:04
5Hasse ErikssonLima IF32:52+4:017:04
7Ola JäderbergLeksands OK34:03+5:127:19
8Jonas LarssonOK Ravinen34:12+5:217:21
9Fredrik HällstenStora Tuna OK34:30+5:397:25
10Johan HerbstVästerås SOK35:36+6:457:39
11Johanna LarssonKöping-Kolsva OK35:47+6:567:41
12Åke BolanderLeksands OK35:50+6:597:42
13Mikael PalgrimVänersborgs SK36:40+7:497:53
14Magnus FridolfssonStora Tuna OK37:08+8:177:59 Ladda ner rutt i gpx-format
15Jennie Hellström OlssonOK Linné37:21+8:308:01
16Anders SandberIFK Mora OK39:06+10:158:24
17Lena MasesStora Tuna OK39:18+10:278:27
18Kristin BackåkersKlubblös39:40+10:498:31
19Leif CelanderKristinehamns OK41:34+12:438:56
20Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK41:41+12:508:57
21Lena NordlundDomnarvets GOIF41:49+12:588:59
22Mia DammvikStora Tuna OK41:58+13:079:01
23Hans KööhlerTrollhättans SOK42:32+13:419:08
24Inge MörkÄlvdalens IF OK43:16+14:259:18
25Annika LeufvénÅmåls OK43:42+14:519:23
26Roger EklundIK Jarl Rättvik44:17+15:269:31
27Tommy ErikssonTullinge SK44:45+15:549:37
28Eva-Lena MäkinenOK Hammaren45:26+16:359:46
29Doris LarssonLillomarka OL46:04+17:139:54
30Anne-Marie FredrikssonKlubblös47:01+18:1010:06
31Fredrik KempeKimstad47:06+18:1510:07
32Kristin RamsellInsjön47:39+18:4810:14
33Åsa BraamOK Denseln48:07+19:1610:20
34Ulrika Martinsson/LarssonOK Ravinen48:21+19:3010:23
35Marita OlarsLeksands OK48:35+19:4410:26
36Alf JernbergOK Enen49:36+20:4510:39
37Anna-Karin NilssonMalungs OK Skogsmårdarna50:04+21:1310:46
38Charlotta MellegårdVästerbergslagens OL50:39+21:4810:53
39Mats ErkersLeksands OK51:18+22:2711:01
40Hanna ErikssonOK Denseln55:36+26:4511:57
41Marie LarssonKöping-Kolsva OK56:33+27:4212:09
42Johan OlarsLeksands OK59:03+30:1212:41
43Anders OlarsLeksands OK59:20+30:2912:45
44Conny DolffNyköpings OK1:08:33+39:4214:44
45Lucie KomarkovaHjärnarps GH OL1:10:37+41:4615:11
46Ronny SchalinMalmö OK1:11:25+42:3415:21
47Emil ErikssonUmeå1:14:09+45:1815:56

Öppen motion 9

7 580 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils OlssonOK Linné44:185:50
2Håkan NilssonDomnarvets GOIF57:10+12:527:32
3Linda NääsOK Kåre57:26+13:087:34
3Henrik Karlsson-NääsOK Kåre57:26+13:087:34
5Mikael RingiOK Kåre58:34+14:167:43
6Håkan HolmbergKorsnäs IF OK1:01:03+16:458:03
7Andreas GröningOK Kåre1:01:38+17:208:07
8Kristin E KarlssonSOK Aneby1:02:36+18:188:15
9Anders BörtasIK Jarl Rättvik1:03:01+18:438:18
10Hanne StenbackOK Kåre1:03:20+19:028:21
11Michael WennblomHagaby GoIF Örebro1:04:14+19:568:28
12Hans PetterssonLinköpings sk1:07:22+23:048:53
13Hana HancikovaAlfta-Ösa OK1:07:25+23:078:53
14Anne MagnussonOK Landehof1:07:46+23:288:56
15Martin FlinkKlubblös1:08:51+24:339:04
16Mark BaljeuLeksands OK1:09:54+25:369:13
17Thomas AnderssonOK Tor1:16:37+32:1910:06
Nicklas EnlundGamleby OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser