Officiell resultatlista för Helg utan älg, etapp 1, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Helg utan älg
Arrangörsorganisation: Gotlands Bro OK
Datum: lördag 21 oktober 2017 - söndag 22 oktober 2017

Etapp 1, långEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)

D21

8 130 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena KarlssonIFK Lidingö SOK1:01:207:32
2Lena Eliasson-LööfDomnarvets GOIF1:05:30+4:108:03
3Annika BillstamOK Linné1:06:40+5:208:12
4Sara HagströmIFK Göteborg1:13:54+12:349:05
5Julia DavidssonÄrla IF1:15:40+14:209:18
6Rebecka HeinrupTullinge SK1:16:59+15:399:28
7Sanna BatzSkarpnäcks OL1:19:51+18:319:49
8Sara SjökvistJärla Orientering1:23:28+22:0810:15
9Emma LindgrenVisborgs OK1:24:42+23:2210:25
10Junia BirgerssonVisborgs OK1:25:39+24:1910:32
11Linnea BörjarsCentrum OK1:26:23+25:0310:37
12Benita MånssonHagaby GoIF Örebro1:27:29+26:0910:45
13Elisabeth AhlgrenLinköpings OK1:27:52+26:3210:48
14Lisa RönnolsOK Linné1:30:33+29:1311:08
15Ronja HillTumba-Mälarhöjden OK2:01:49+1:00:2914:59
Hilda ForsgrenOK Linnéej godkänd
Annie ForsbergOK Ravinenej godkänd
Julia OhlssonOK Linnéej godkänd
Anna LindmarkSkarpnäcks OLej godkänd
Moa KjellstrandCentrum OKej start
Emma HagrotTäby OKej start

H21

10 230 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar SjöbergOK Linné1:03:446:13
2Markus MartinelleSöders-Tyresö1:07:03+3:196:33
3Jakob LööfMalungs OK Skogsmårdarna1:07:26+3:426:35
4Sebastian MånssonHagaby GoIF Örebro1:09:18+5:346:46
5Axel WrådheAttunda OK1:12:12+8:287:03
6Martin JanssonOK Rodhen1:13:58+10:147:13
6Brent GodmanGotlands Bro OK1:13:58+10:147:13
8Martin LindskogOK Ravinen1:14:47+11:037:18
9Lars Håkan SandvikAttunda OK1:15:40+11:567:23
10Jakob JanssonJärla Orientering1:15:58+12:147:25
11Niklas WraneSöders-Tyresö1:16:06+12:227:26
12David BejbomJärla Orientering1:16:37+12:537:29
13Olle CarlssonSöders-Tyresö1:19:49+16:057:48
14Harri KarlssonJärla Orientering1:21:08+17:247:55
15Andreas NikolaussonVisborgs OK1:23:05+19:218:07
16Mikael WilhelmssonSöders-Tyresö1:28:28+24:448:38
17Emil BacklundGöteborg-Majorna OK1:30:33+26:498:51
18Göran ThimbergSöders-Tyresö1:30:55+27:118:53
19Arvid LinderOK Hällen1:32:01+28:178:59
20Erik ValdemarssonKöping-Kolsva OK1:32:06+28:229:00
21Emil SvenssonHjärnarps OL1:32:26+28:429:02
22Robert WallstenTullinge SK1:34:12+30:289:12
23Magnus NordströmOK Älvsjö-Örby1:35:07+31:239:17
24Erik LarssonOK Älvsjö-Örby1:36:51+33:079:28
25Lukas OlssonVäsby OK1:38:56+35:129:40
26Filip NilssonGotlands Bro OK1:40:57+37:139:52
27Johan CelanderKöping-Kolsva OK1:42:41+38:5710:02
28Martin KarlssonCentrum OK1:43:31+39:4710:07
29Andreas LiljegrenGotlands Bro OK1:45:33+41:4910:19
30Oskar KarlinCentrum OK1:48:00+44:1610:33
31Adrian SkobeKalmar OK1:49:15+45:3110:40
32Jerk RönnolsCentrum OK1:51:50+48:0610:55
33Anton BacklundSäterbygdens OK1:55:07+51:2311:15
34Albin LarssonKatrineholms OK1:59:03+55:1911:38
35Joakim OlssonVäsby OK2:04:24+1:00:4012:09
36Kalle ZetterströmSöders-Tyresö2:06:10+1:02:2612:19
37Filip OlssonVäsby OK2:15:21+1:11:3713:13
38Nils-Göran NilssonSkarpnäcks OL2:16:28+1:12:4413:20
39Conny EkstrandOK Älvsjö-Örby2:22:20+1:18:3613:54
John HartleySöders-Tyresödiskvalificerad
Henrik LundgrenCentrum OKej godkänd
Christoffer SchönningJärfälla OKej start
Jens WicksénCentrum OKej start
Thomas EkKöping-Kolsva OKej start

D21 Kort

5 250 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Siri JeppssonKatrineholms OK58:1011:04
2Frida AnsinSvaide Roma SOK58:41+0:3111:10
3Anette ÖnerudOK Ravinen1:00:13+2:0311:28
4Anna LöwegrenKatrineholms OK1:01:10+3:0011:39
5Terese HerlinAttunda OK1:06:35+8:2512:40
6Henny SamuelssonCentrum OK1:07:18+9:0812:49
7Anna TimnerKatrineholms OK1:08:33+10:2313:03
8Lina AllmungsIF Hansa-Hoburg1:09:23+11:1313:12
9Beatrice KöhlerSäterbygdens OK1:11:56+13:4613:42
10Agnes ThorCentrum OK1:17:55+19:4514:50
11Tove PaavoOK Klemmingen1:23:50+25:4015:58
12Malin DahlströmTullinge SK1:24:21+26:1116:04
13Lisa KorallMotala AIF OL1:52:11+54:0121:22
Elin JohnssonSvaide Roma SOKej godkänd
Linn MöllerVisborgs OKej start

D18

4 790 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LagerbergOK Södertörn46:459:45
2Linnéa GustafssonOK Hällen51:53+5:0810:49
3Ella AnderssonOK Södertörn52:40+5:5510:59
4Tuva NikolaussonSvaide Roma SOK53:46+7:0111:13
5Carolina JonsellTäby OK1:02:59+16:1413:08

H18

6 120 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan GibergTumba-Mälarhöjden OK49:268:04
2Felix PerssonHaninge SOK50:46+1:208:17
3Lukas HellgrenOK Ravinen55:43+6:179:06
4Olle SvangrenGotlands Bro OK1:00:46+11:209:55
5Mattias KallhaugeSnättringe SK1:06:07+16:4110:48
6Hugo NilssonOK Älvsjö-Örby1:47:23+57:5717:32
7Joakim BjörkegrenGotlands Bro OK1:56:23+1:06:5719:01
Ludvig WaktelSvaide Roma SOKej start

D16

4 420 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba LindmanIK Hakarpspojkarna45:2010:15
2Maja TenghagenHärlövs IF46:06+0:4610:25
3Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK50:00+4:4011:18
4Agnes EdgrenSkarpnäcks OL57:21+12:0112:58
5Maja SandvikAttunda OK1:00:08+14:4813:36
6Ida-Lee FjelstreniusVästerviks OK1:02:13+16:5314:04
Elin DahlVisborgs OKej godkänd
Alma HellströmAttunda OKej start

H16

5 610 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix BäckstädeVisborgs OK40:177:10
2Lucas FredmanOK Älvsjö-Örby41:12+0:557:20
3Isak HagbergKalmar OK48:46+8:298:41
4Mattias LevinSvaide Roma SOK55:50+15:339:57
5Mattias ÖsterdahlVisborgs OK57:05+16:4810:10
6Albin LindgrenVisborgs OK1:01:02+20:4510:52
7Erik NilssonGotlands Bro OK1:02:36+22:1911:09
8Linus BerggrenOK Älvsjö-Örby1:14:50+34:3313:20
9Johan BergiusVisborgs OK1:17:14+36:5713:46
10Johan KarlssonOK Älvsjö-Örby1:22:16+41:5914:39
11Albin LindskogOK Ravinen1:23:17+43:0014:50
12Ola EklundKatrineholms OK1:47:11+1:06:5419:06
13Oskar NilssonJärfälla OK1:51:22+1:11:0519:51
Edvin NilssonGotlands Bro OKdiskvalificerad
Duncan RobertsonSvaide Roma SOKdiskvalificerad
Morgan KoertgeVisborgs OKej godkänd

H16 Kort

3 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tiger LandénGustavsbergs OK1:01:0417:42

D14

3 450 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filippa SöderbergKalmar OK29:198:29
2Liv HerneOK Ravinen35:28+6:0910:16
3Elisabeth LarssonOK Södertörn37:15+7:5610:47
4Karolina Bergh PapasikasSkarpnäcks OL40:12+10:5311:39
5Klara BäckstädeVisborgs OK42:15+12:5612:14
6Tindra JonssonSkarpnäcks OL47:55+18:3613:53
7Linnea SkobeKalmar OK53:47+24:2815:35
8Lisa KarlssonOK Älvsjö-Örby1:13:09+43:5021:12
9Ida NordlundOK Älvsjö-Örby1:27:05+57:4625:14
Natalie GardelinGotlands Bro OKej godkänd
Tilda LindholmSkogsluffarnas OKej start
Ella KoertgeVisborgs OKej start
Emma NorinSöders-Tyresöej start

H14

3 450 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias AdebrantTumba-Mälarhöjden OK24:497:11
2Folke SvangrenGotlands Bro OK26:34+1:457:42 Ladda ner rutt i gpx-format
3Hugo UnossonKalmar OK29:14+4:258:28
4Carl-Johan KrookSöders-Tyresö33:11+8:229:37
5Olle ThimbergSöders-Tyresö33:13+8:249:37
6Hjalmar SandbergOK Älvsjö-Örby33:49+9:009:48
7Hugo LindskogOK Ravinen35:04+10:1510:09
8Lukas HagbergKalmar OK36:27+11:3810:33
9Peder PerssonGotlands Bro OK37:54+13:0510:59
10Adam ÖsterdahlVisborgs OK42:52+18:0312:25
11Rasmus LindblomGustavsbergs OK44:47+19:5812:58
12Lucas ChavdaSöders-Tyresö44:50+20:0112:59
13Erik BovalliusJärfälla OK45:53+21:0413:17
14Jonathan FlodmanGotlands Bro OK50:53+26:0414:44
15Linus GustafssonOK Älvsjö-Örby52:32+27:4315:13
16Axel TenghagenHärlövs IF1:16:23+51:3422:08
17Malte BerggrenOK Älvsjö-Örby1:18:20+53:3122:42
Sigurd SwahnOK Älvsjö-Örbyej godkänd

D14 Kort

2 510 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Milla StrömquistMotala AIF OL41:2616:30

D12

2 510 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida HellströmAttunda OK19:597:57
2Linn BjörneldKalmar OK28:18+8:1911:16
3Ulrika PerssonGotlands Bro OK31:52+11:5312:41
4Elvira SkobeKalmar OK32:27+12:2812:55
5Meja LundinSvaide Roma SOK34:26+14:2713:43
6Estrid Loré SundbladSvaide Roma SOK36:23+16:2414:29
7Klara HaraldssonMotala AIF OL44:20+24:2117:39

H12

2 510 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik NorinSöders-Tyresö18:147:15
2Elmin HovmöllerSöders-Tyresö20:16+2:028:04
3Gustav LübckeOK Ravinen20:43+2:298:15
4Tor NylundOK Linné20:59+2:458:21
5Simon AdebrantTumba-Mälarhöjden OK24:58+6:449:56
6Svante SandvikAttunda OK25:29+7:1510:09
7Olle SandbergOK Älvsjö-Örby25:42+7:2810:14
8Herman FunkquistIF Hansa-Hoburg26:58+8:4410:44
9Oscar KoertgeVisborgs OK28:53+10:3911:30
10Sebastian LindblomGustavsbergs OK31:02+12:4812:21
11Noah KorallMotala AIF OL39:35+21:2115:46
12Filip FlisMotala AIF OL44:51+26:3717:52
Albin Lindh SporreVisborgs OKej start

D12 Kort

2 010 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Veronika Bergh PapasikasSkarpnäcks OLej start

H12 Kort

2 010 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils AnsénSvaide Roma SOK16:088:01

D10

2 010 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja ThimbergSöders-Tyresö13:236:39
2Felice GardelinGotlands Bro OK13:39+0:166:47
3Greta SandvikAttunda OK15:52+2:297:53
4Tyra ÖforsSvaide Roma SOK20:13+6:5010:03
5Maja GustafssonOK Älvsjö-Örby25:16+11:5312:34
6Harriet Loré SundbladSvaide Roma SOK26:15+12:5213:03
7Elsa KorallMotala AIF OL28:07+14:4413:59
Alice ReintzGotlands Bro OKej start

H10

2 010 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Teodor JonssonSkarpnäcks OL13:536:54
2Neo CederqvistVisborgs OK14:43+0:507:19
3Ture LindskogOK Ravinen15:25+1:327:40
4Olof LevinSvaide Roma SOK15:34+1:417:44
5Jelmer SellingLänna IF20:19+6:2610:06
6Adam UllbergSvaide Roma SOK23:42+9:4911:47
7Aston GustafssonSvaide Roma SOK25:39+11:4612:45
Joakim GustafssonGotlands Bro OKej start

D35

6 160 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria Von SchmalenséeAttunda OK55:088:57
2Sofia HeldtSödertälje-Nykvarn OF58:12+3:049:26
3Jeanette EnckellSödertälje-Nykvarn OF1:00:35+5:279:50
4Lovisa WestbomSödertälje-Nykvarn OF1:07:15+12:0710:55
5Emma MartinelleSöders-Tyresö1:13:02+17:5411:51
6Åsa PahlénSöders-Tyresö1:19:49+24:4112:57
7Moni WinsnesSödertälje-Nykvarn OF1:27:55+32:4714:16
8Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK1:30:32+35:2414:41
9Susanne StålSödertälje-Nykvarn OF1:48:21+53:1317:35
Johanna SahlstedtSöders-Tyresöej godkänd
Kristina JohanderSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OFej start

H35

8 030 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel HasselströmMotala AIF OL1:08:278:31
2Jens LeibigerPost SV Dresden1:15:23+6:569:23
3Klas BringertKatrineholms OK1:15:51+7:249:26
4Johan ÖbergVisborgs OK1:36:21+27:5411:59
5Mattias HenrikssonCentrum OK1:57:19+48:5214:36
Daniel SeestrandVisborgs OKej godkänd

D40

4 970 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna KorallMotala AIF OL45:479:12
2Pernilla NilssonJärfälla OK49:48+4:0110:01
3Daniela RennerOK Södertörn50:33+4:4610:10
4Åsa BörjessonJärla Orientering52:18+6:3110:31
5Lotta HaraldssonMotala AIF OL52:19+6:3210:31
6Malin LindskogOK Ravinen52:31+6:4410:34
7Elisabeth HovmöllerSöders-Tyresö53:54+8:0710:50
8Anna HanssonSOK Viljan58:20+12:3311:44
9Anna ForsbergJärla Orientering1:00:44+14:5712:13
10Mette BrolinsonCentrum OK1:00:51+15:0412:14
11Matilda AhlquistJärla Orientering1:01:20+15:3312:20
12Eva HagwallJärla Orientering1:06:58+21:1113:28
13Karin Rahm BjörneldKalmar OK1:10:44+24:5714:13
14Stina BorängSnättringe SK1:13:04+27:1714:42
15Johanna JonssonIK Gandvik1:20:05+34:1816:06
Åsa GunnarssonVisborgs OKej godkänd
Anna BäckstädeVisborgs OKej start

H40

7 720 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK1:11:259:15
2Ulrik KarlssonMotala AIF OL1:12:41+1:169:24
3Anders KnutssonLinköpings OK1:13:53+2:289:34
4Laust SörensenGöteborg-Majorna OK1:19:52+8:2710:20
5Jonas SellingLänna IF1:29:25+18:0011:34
6Magnus LindblomGustavsbergs OK1:33:01+21:3612:02
7Anders HellminVisborgs OK1:34:52+23:2712:17
8Stefan CaleklintKarlskrona SOK2:03:19+51:5415:58
Daniel AnderssonIK Gandvikej start

D45

4 450 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika IvarssonLinköpings OK38:348:40
2Nina BjersanderSvaide Roma SOK42:00+3:269:26
3Josefine NordströmOK Triangeln42:48+4:149:37
4Anna SameliusVisborgs OK44:30+5:5610:00
5Sussie TistadIFK Lidingö SOK47:04+8:3010:34
6Ulrika NikolaussonSvaide Roma SOK52:31+13:5711:48
7Andrea SilierJärfälla OK53:13+14:3911:57
8Helena AdebrantTumba-Mälarhöjden OK54:02+15:2812:08
9Gunilla KallhaugeSnättringe SK57:18+18:4412:52
10Anneli WendeliusIFK Lidingö SOK58:49+20:1513:13
11Pernilla SvedinLånghundra IF59:04+20:3013:16
12Anna GyllenstiernaIFK Lidingö SOK59:27+20:5313:21
13Pille HedströmSöders-Tyresö1:01:57+23:2313:55
14Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL1:02:14+23:4013:59
15Teija LeppinenIFK Lidingö SOK1:02:56+24:2214:08
16Nina KarlssonIFK Lidingö SOK1:06:02+27:2814:50
17Petra KorallMotala AIF OL1:09:36+31:0215:38
18Sara HektorJärla Orientering1:11:23+32:4916:02
19Anna Söderberg AmlertTäby OK1:13:30+34:5616:31
20Anneli FredmanOK Älvsjö-Örby1:13:47+35:1316:34
21Jessica HallrosMotala AIF OL1:15:50+37:1617:02
22Jenny SöderbergJärla Orientering1:17:09+38:3517:20
23Margareta BerghSkarpnäcks OL1:18:51+40:1717:43
24Ylva RudanderJärla Orientering1:19:27+40:5317:51
25Camilla CarlssonHärlövs IF1:21:48+43:1418:22
26Marina DickforsAvesta OK1:24:38+46:0419:01
27Åsa SandTullinge SK1:26:35+48:0119:27
28Anna LevinSvaide Roma SOK1:26:43+48:0919:29
29Lill NallgårdVästerås SOK1:28:47+50:1319:57
30Anna-Lena CostermansJärla Orientering1:31:02+52:2820:27
31Nina LimbäckVästerås SOK1:32:29+53:5520:46
32Hanna Von ZweigbergkSundbybergs IK1:35:56+57:2221:33
33Kristina AnderssonOK Södertörn1:41:29+1:02:5522:48
34Lena TörnqvistVästerås SOK1:46:47+1:08:1323:59
Charlotta GibergHellas Orienteringej godkänd
Jenny KoertgeVisborgs OKej godkänd
Gith TellsénOK Roxenej godkänd
Sofie HöglundJärla Orienteringej start

H45

6 120 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK44:047:12
2Tomas AlbinssonOK Österåker51:38+7:348:26
3Per NilssonJärfälla OK52:42+8:388:36
4Patrik RönnbäckVisborgs OK53:29+9:258:44
5Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL55:40+11:369:05
6Magnus TenghagenHärlövs IF55:55+11:519:08
7Niklas HermanssonIF Hansa-Hoburg56:44+12:409:16
8Fredrik SandbergOK Älvsjö-Örby58:47+14:439:36
9Mattias HovmöllerSöders-Tyresö59:11+15:079:40
10Mattias CarlsteinIFK Lidingö SOK1:01:30+17:2610:02
11Björn FredmanOK Älvsjö-Örby1:01:35+17:3110:03
12Fredrik JönssonMotala AIF OL1:01:57+17:5310:07
13Olle BjörneldKalmar OK1:02:33+18:2910:13
14Viktor SkobeKalmar OK1:02:36+18:3210:13
15Andreas FredrikssonAttunda OK1:04:25+20:2110:31
16Ulf JanssonOK Triangeln1:04:40+20:3610:33
17Anders EklundSvaide Roma SOK1:04:47+20:4310:35
18Erik ÅkessonIFK Lidingö SOK1:05:07+21:0310:38
19Stefan PerssonVisborgs OK1:07:49+23:4511:04
20Stefan NorinSöders-Tyresö1:14:23+30:1912:09
21Jonas HellströmAttunda OK1:26:15+42:1114:05
22Tomas L KarlssonLindebygdens OK1:26:31+42:2714:08
23Svante JonsellVallentuna-Össeby OL1:37:13+53:0915:53
Björn LovangIFK Lidingö SOKej godkänd
Fredrik KorallMotala AIF OLej start
Pontus GustafssonSvaide Roma SOKej start

D50

4 190 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Maria BackrydLindebygdens OK38:409:13
2Eva ElisdotterSvaide Roma SOK41:13+2:339:50
3Lena SundqvistTullinge SK41:48+3:089:58
4Weronica MorellOK Kåre42:57+4:1710:15
5Anne LindellKalmar OK44:15+5:3510:33
6Mia LiljaIFK Lidingö SOK45:32+6:5210:52
7Helena LindmanOK Gränsen46:17+7:3711:02
8Ulrika BacklundDalaportens OL51:05+12:2512:11
9Anna ForsgrenTäby OK51:06+12:2612:11
10Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK52:52+14:1212:37
11Johanna SundströmJärla Orientering54:14+15:3412:56
12Monika JonssonSvaide Roma SOK55:20+16:4013:12
13Sofie Von FrenckellIFK Lidingö SOK56:07+17:2713:23
14Ingrid MattssonOK Älvsjö-Örby56:08+17:2813:23
15Mia HillerhagIFK Lidingö SOK58:05+19:2513:51
16Helena JohanssonOK Gisle59:00+20:2014:04
17Eva LenellMälarö SOK1:02:30+23:5014:54
18Cina BroquistIFK Lidingö SOK1:02:35+23:5514:56
19Monika LundqvistSkogspojkarnas OK1:03:59+25:1915:16
20Annika SundvallJärla Orientering1:05:07+26:2715:32
21Kristina ZillingOK Södertörn1:10:32+31:5216:50
22Lotta TapperIFK Lidingö SOK1:21:29+42:4919:26
23Annika ÖsterdahlVisborgs OK1:24:21+45:4120:07
Christina PernebyIFK Lidingö SOKej start

H50

6 160 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BergLinköpings OK45:217:21
2Johan HallgrenBjursås OK45:44+0:237:25
3Ola HultinOK Roslagen47:11+1:507:39
4Hans SundqvistTullinge SK50:59+5:388:16
5Fredrik SteneboAttunda OK51:27+6:068:21
6Per KallhaugeSnättringe SK53:37+8:168:42
7Lars KlassonOK Ravinen55:24+10:038:59
8Johan JakobssonLånghundra IF56:04+10:439:06
9Kjell ObergerIFK Lidingö SOK56:09+10:489:06
10Erik BerggrenTullinge SK56:35+11:149:11
11Mats SöderbergKalmar OK56:41+11:209:12
12Jörgen AxelssonTullinge SK59:24+14:039:38
13Jan CarlssonSöders-Tyresö1:01:44+16:2310:01
14Per JohanssonMotala AIF OL1:01:58+16:3710:03
15Stefan ThellsénOK Roxen1:03:14+17:5310:15
16Roger LarssonKatrineholms OK1:03:17+17:5610:16
17Magnus AxelssonSträngnäs-Malmby OL1:03:29+18:0810:18
18Magnus BacklundSäterbygdens OK1:04:04+18:4310:24
19Magnus HerberthsonLinköpings OK1:06:50+21:2910:50
20Ola BovalliusJärfälla OK1:07:21+22:0010:56
21Piero SannicoloTullinge SK1:09:58+24:3711:21
22Lars G BerggrenOK Älvsjö-Örby1:11:31+26:1011:36
23Peter LandénGustavsbergs OK1:14:14+28:5312:03
24Fredrik UrbergHammarkinds OK1:16:16+30:5512:22
25Peter ZetterströmSöders-Tyresö1:17:40+32:1912:36
26Kennet NilssonOK Älvsjö-Örby1:19:07+33:4612:50
27Anders LevinSvaide Roma SOK1:21:37+36:1613:14
28Örjan SahlOK Klemmingen1:25:19+39:5813:51
29Nigel ColeVäsby OK1:25:38+40:1713:54 Ladda ner rutt i gpx-format
30Hans LibergOK Milan1:31:24+46:0314:50
31Jörgen EklundKatrineholms OK1:50:35+1:05:1417:57
Frank SteinerJärfälla OKej godkänd
Fredrik BarrulfOK Tyrej godkänd

D55

4 190 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger BergLinköpings OK39:249:24
2Annika EngströmOK Kåre42:04+2:4010:02
3Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL44:32+5:0810:37
4Marie MalmborgSöders-Tyresö44:58+5:3410:43
5Gunilla KreissJärla Orientering47:39+8:1511:22
6Carina DoyleSundbybergs IK47:48+8:2411:24
7Marianne NymanTjällmo-Godegårds OK48:06+8:4211:28
8Ann-Britt LevinGarda OK49:25+10:0111:47
9Britt-Marie HellgrenOK Älvsjö-Örby50:45+11:2112:06
10Kerstin SjökvistOK Österåker50:50+11:2612:07
11Sussie BjörkmanDalaportens OL51:12+11:4812:13
12Lena NordTjalve IF Norrköping51:22+11:5812:15
13Annika BrodinLindebygdens OK52:33+13:0912:32
14Annika LundströmVäsby OK54:08+14:4412:55
15Eva SvanbergJärfälla OK58:19+18:5513:55
16Annika DavidssonOK Klemmingen59:13+19:4914:07
17Annika SvenssonSolna OK1:06:06+26:4215:46
18Ingrid RoosMotala AIF OL1:11:56+32:3217:10
19Anki HallströmSvaide Roma SOK1:14:54+35:3017:52
20Katarina JakobssonGarda OK1:15:25+36:0117:59
21Gittel KarlssonAttunda OK1:18:30+39:0618:44
22Elke MyrhedeMotala AIF OL1:30:10+50:4621:31
23Madeleine CasselIFK Lidingö SOK1:38:01+58:3723:23
Ragnhild SchultzOK Gisleej godkänd
Lotta Lidman AlmqvistVästerviks OKej godkänd

H55

5 250 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik AhlgrenTäby OK41:097:50
2Mikael BacklundDalaportens OL44:26+3:178:27
3Lars-Åke DickforsAvesta OK45:25+4:168:39
4Mats SvenssonHjärnarps OL45:46+4:378:43
5Peter EnokssonOK Österåker46:41+5:328:53
6Anders MattssonOK Älvsjö-Örby47:21+6:129:01
7Gunnar LangsSkarpnäcks OL48:24+7:159:13
8Ingvar BlombergNyköpings OK48:40+7:319:16
9Klas ThybeckLindebygdens OK48:45+7:369:17
10Jörgen BatzSkarpnäcks OL48:58+7:499:19
11Gunnar SvanbergJärfälla OK50:33+9:249:37
12Johan PalmgrenTäby OK57:41+16:3210:59
13Jan-Åke IsraelssonOK Milan59:17+18:0811:17
14Kalle AntonssonVästerviks OK59:55+18:4611:24
15Mats BirkestålKöping-Kolsva OK1:04:10+23:0112:13
16Håkan DahlbäckOK Österåker1:04:41+23:3212:19
17Anders BirgerssonVisborgs OK1:11:49+30:4013:40
18Gunnar HallströmVisborgs OK1:18:49+37:4015:00
19Krister SchultzOK Gisle1:23:01+41:5215:48
Gunnar MyrhedeMotala AIF OLej godkänd
Mats EnglundSvaide Roma SOKej start

D60

3 640 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL36:4710:06
2My RönnolsTäby OK39:31+2:4410:51
3Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOK43:54+7:0712:03
4Margareta LundhSödertälje-Nykvarn OF46:11+9:2412:41
5Anne-Chr SchunnessonAttunda OK46:12+9:2512:41
6EvaLena EricsonSödertälje-Nykvarn OF46:14+9:2712:42
7Lena JanssonJärla Orientering47:09+10:2212:57
8Marianne EinarssonFagersta OK51:28+14:4114:08
9Jannike WålbergOK Kåre52:44+15:5714:29
10Lena NyströmVisborgs OK54:25+17:3814:56
11Susanne DittmerIK Hakarpspojkarna54:55+18:0815:05
12Britt-Marie ErikssonOK Rodhen55:31+18:4415:15
13Karin BengtssonVisborgs OK56:43+19:5615:34
14Inger SchwartzOK Södertörn57:00+20:1315:39
15Lotta ValentinGustavsbergs OK58:39+21:5216:06
16Ingrid LarsenTäby OK58:47+22:0016:08
17Helena BachmanTäby OK59:55+23:0816:27
18Elisabeth BybergerSolna OK1:02:42+25:5517:13
19Monika LarssonSkarpnäcks OL1:06:35+29:4818:17
20Linnea CarlssonSkarpnäcks OL1:19:04+42:1721:43
21Marie SvernestamLinköpings OK1:21:10+44:2322:17
22Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:21:56+45:0922:30
23Lena JohanssonSkogspojkarnas OK1:23:36+46:4922:58
24Anita LindbohmSkarpnäcks OL1:36:53+1:00:0626:36
Gudrun PerssonHallstahammars OKej godkänd
Lena FornanderSkogspojkarnas OKej godkänd
Ann SvärmOK Gisleej godkänd
Inga-Britt PetterssonSala OKej start

H60

4 970 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats LundbergDalaportens OL40:088:04
2Göran NilssonSnättringe SK42:30+2:228:33
3Jan GottfridssonNorbergs OK43:15+3:078:42
4Mikael JohanssonOK Gisle43:18+3:108:42
5Thomas WesterGustavsbergs OK46:03+5:559:15
6Göran HanssonTäby OK46:21+6:139:19
7Arne BackOK Södertörn47:04+6:569:28
8Christer FranssonMotala AIF OL48:44+8:369:48
9Stefan GustafssonOK Hällen49:40+9:329:59
10Ulf MalmborgSkogsluffarnas OK50:37+10:2910:11
11Lars RönnolsTäby OK50:53+10:4510:14
12Göran StråtJärfälla OK51:57+11:4910:27
13Mats SandewallUmeå OK53:04+12:5610:40
14Anders ÖbergIFK Mora OK53:08+13:0010:41
15Börje ÅbergOK Roslagen53:17+13:0910:43
16Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby53:52+13:4410:50
17Göran WelénKöping-Kolsva OK53:53+13:4510:50
18Leif BergmanSödertälje-Nykvarn OF54:21+14:1310:56
19Eddie IsraelssonLindebygdens OK57:15+17:0711:31
20Anders RunanderTrosabygdens OK57:42+17:3411:36
21Håkan SjunnestrandSolna OK1:00:59+20:5112:16
22Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:01:00+20:5212:16
23Thomas AlmqvistVästerviks OK1:01:43+21:3512:25
24Robert AlmLänna IF1:03:06+22:5812:41
25Lennart SvernestamLinköpings OK1:04:42+24:3413:01
26Tomas LefflerJärfälla OK1:04:52+24:4413:03
27Kjell GustafssonOK Järnbärarna1:06:06+25:5813:17
28Carl-Erik BerglövFagersta OK1:06:40+26:3213:24
29Anders LavforsCentrum OK1:06:44+26:3613:25
30Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:09:03+28:5513:53
31Arne SvärmOK Gisle1:11:02+30:5414:17
32Leif WadmanKöping-Kolsva OK1:11:47+31:3914:26
33Lage JonssonLindebygdens OK1:12:04+31:5614:30
34Bo MagnussonVisborgs OK1:13:23+33:1514:45
35Stefan HellströmVisborgs OK1:14:10+34:0214:55
36Göran ReinholdssonJärfälla OK1:15:55+35:4715:16
37Bengt HanssonSäterbygdens OK1:18:05+37:5715:42
38Hans WesterOK Järnbärarna1:18:22+38:1415:46

D65

3 560 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena JansonArboga OK42:0811:50
2Margareta HaraldssonGustavsbergs OK48:18+6:1013:34
2Agneta Pihl SkoogEnköpings AIF48:18+6:1013:34
4Gunlis LarssonOK Enen48:28+6:2013:36
5Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF48:35+6:2713:38
6Anna BlomgrenTullinge SK48:38+6:3013:39
7Kerstin SvenskOK Hällen49:38+7:3013:56
8Britta EklundTrosabygdens OK49:43+7:3513:57
9Annika NorströmHallstahammars OK53:22+11:1414:59
10Lena HedmanHallstahammars OK54:43+12:3515:22
11Monica SvärdOK Klemmingen55:30+13:2215:35
12Maj-Britt GardeliusIF Hansa-Hoburg1:01:11+19:0317:11
13Ingrid SjölanderOK Rodhen1:02:06+19:5817:26
14Kerstin GustafssonOK Gränsen1:02:51+20:4317:39
15Ulla GummesonVäsby OK1:04:44+22:3618:11
16Brita AugustssonVisborgs OK1:05:09+23:0118:18
17Ann-Christin SöderbergIF Hansa-Hoburg1:06:14+24:0618:36
18Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF1:06:49+24:4118:46
19Ingrid LundströmVästerås SOK1:08:12+26:0419:09
20Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:10:48+28:4019:53
21Birgitta WallinTrosabygdens OK1:17:19+35:1121:43
22Kristina ErikssonLänna IF1:25:43+43:3524:04
23Lena LindgrenOK Järnbärarna1:27:07+44:5924:28
24Majvie AnnegårdSOK Viljan1:30:24+48:1625:23
Marie-Louise KarlssonNybro OKej godkänd

H65

4 570 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommie OlssonVisborgs OK48:2210:35
2Kenneth WålbergOK Kåre48:47+0:2510:40
3Kent GranqvistVästerviks OK49:07+0:4510:44
4Göran BlombergTjalve IF Norrköping50:07+1:4510:57
5Kurt Håkan AnderssonOK Tor51:34+3:1211:17
6Claes-Erik KarlssonTurebergs IF SOK51:52+3:3011:20
7Arne JohanssonOK Ravinen52:10+3:4811:24
8Matz LarssonGustavsbergs OK52:48+4:2611:33
9Knut-Åke HallebroOK Klemmingen53:33+5:1111:43
10Lars GustafssonOK Gränsen53:47+5:2511:46
11Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK54:01+5:3911:49
12Christer NordströmOK Älvsjö-Örby54:56+6:3412:01
13Kjell HolmbergOK Södertörn55:01+6:3912:02
14Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn55:07+6:4512:03
15Kenneth LarssonOK Enen55:57+7:3512:14
16Magnus HaraldssonGustavsbergs OK57:12+8:5012:30
17Staffan DittmerIK Hakarpspojkarna57:32+9:1012:35
18Carl-Arne MalmbergVallentuna-Össeby OL57:40+9:1812:37
19Anders ErikssonVallentuna-Össeby OL58:00+9:3812:41
20Rolf KarlssonOK Hällen58:31+10:0912:48
21Bengt-Göran StjernaLänna IF59:58+11:3613:07
21Göran EklundTrosabygdens OK59:58+11:3613:07
23Ulf AhlquistIF Hansa-Hoburg1:01:16+12:5413:24
24Lennart LundquistOK Nalle1:02:10+13:4813:36
25Göran DavidssonOK Klemmingen1:02:57+14:3513:46
26Göran SvärdOK Klemmingen1:05:19+16:5714:17
27Kjell OhlssonFredrikshofs IF Skid & OK1:06:11+17:4914:28
28Bendy WallinTrosabygdens OK1:06:15+17:5314:29
29Hans AnderssonRånäs OK1:08:37+20:1515:00
30Bo WinanderJärfälla OK1:09:26+21:0415:11
31Lars WestinVallentuna-Össeby OL1:11:03+22:4115:32
32Tommy SjölanderOK Rodhen1:11:46+23:2415:42
33Sune HedströmOK Rodhen1:15:57+27:3516:37
34Johnny KarlssonUddevalla OK1:17:01+28:3916:51
35Folke BoströmOK Linné1:21:48+33:2617:53
36Lars Åke SvenskOK Hällen1:24:32+36:1018:29
37Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:24:33+36:1118:30
38Anders HolmbergLindebygdens OK1:27:38+39:1619:10
39Olle BlomgrenOK Södertörn1:29:47+41:2519:38
40Arne OlssonHudiksvalls OK1:30:25+42:0319:47
Conny NilssonNyköpings OKej godkänd
Lennart HävrénTullinge SKej godkänd
Anders HedinMotala AIF OLej start

D70

3 240 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga JohanssonNyköpings OK47:5314:46
2Barbro MöllbergArboga OK49:04+1:1115:08
3Kerstin RosengrenAttunda OK49:44+1:5115:20
4Louise-Marie NilssonOK Klemmingen54:46+6:5316:54
5Siv FrodinKöping-Kolsva OK54:57+7:0416:57
6Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK57:05+9:1217:37
7Ingrid EnekvistVisborgs OK58:51+10:5818:09
8GunBritt SvenssonVästerviks OK59:33+11:4018:22
9Ulla LindellOK Hällen1:01:00+13:0718:49
10Eva LindgrenLinköpings OK1:01:28+13:3518:58
11Inger PahlénSöders-Tyresö1:04:10+16:1719:48
12Margareta LöfqvistVästerås SOK1:06:14+18:2120:26
13Birgitta BillstamJärfälla OK1:07:32+19:3920:50
14Ann-Christin HolmbergJärla Orientering1:09:08+21:1521:20
15Kerstin BengtssonMotala AIF OL1:10:44+22:5121:49
16Ing-Marie BergmanVisborgs OK1:11:13+23:2021:58
17Britt NybergNybro OK1:14:53+27:0023:06
18Lena JacobssonVisborgs OK1:15:12+27:1923:12
19Enid IngemarssonHestra IF1:16:29+28:3623:36
20Monica Lindquist MöllerSödertälje-Nykvarn OF1:16:44+28:5123:40
21Ewa NordlundLänna IF1:17:49+29:5624:01
22Britt-Marie BjörklundVästerviks OK1:28:17+40:2427:14
23Kristina SkoglundSödertälje-Nykvarn OF1:31:21+43:2828:11
24Liz PorteousVästerås SOK1:32:12+44:1928:27
25Sonja HanssonTjalve IF Norrköping1:32:36+44:4328:34
26Ethel NordLindebygdens OK1:39:32+51:3930:43
27Stina KorallMotala AIF OL1:41:28+53:3531:19
28Ingrid DanielssonVisborgs OK1:47:59+1:00:0633:19
Siv JohanssonVisborgs OKej godkänd

H70

4 190 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roger DanielssonLinköpings OK44:3410:38
2Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg47:25+2:5111:18
3Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF49:10+4:3611:44
4Leif NordlundLänna IF49:53+5:1911:54
5Lennart LindgrenOK Järnbärarna50:02+5:2811:56
6Torgny PetterssonVästerviks OK51:30+6:5612:17 Ladda ner rutt i gpx-format
7Jan BojlingSolna OK51:52+7:1812:22
8Stig LandstorpOK Tor52:13+7:3912:27
9Olle GardellVisborgs OK54:12+9:3812:56
10Leif CarlssonSkarpnäcks OL57:16+12:4213:40
11Rolf MalmrosVisborgs OK1:00:27+15:5314:25
12Lars-Olof LundströmVästerås SOK1:01:00+16:2614:33
13Östen ErikssonAvesta OK1:01:57+17:2314:47
14Ingemar WidénKFUM Örebro OK1:02:25+17:5114:53
15Kennet LöfqvistVästerås SOK1:02:32+17:5814:55
16Lars JonassonJärfälla OK1:03:31+18:5715:09
17Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OF1:05:34+21:0015:38
18Rolf HelmerssonLindebygdens OK1:05:43+21:0915:41
19Sören ErikssonLänna IF1:07:40+23:0616:08
20Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben1:08:47+24:1316:24
21Sven PihlEnköpings AIF1:09:29+24:5516:34
22Mats TörngrenOK Linné1:10:47+26:1316:53
23Karl-Evert AnnegårdSOK Viljan1:10:57+26:2316:55
24Sven-Arne NilssonOK Klemmingen1:11:19+26:4517:01
25Kjell NilssonOK Klemmingen1:11:46+27:1217:07
26Klas LangelsSkarpnäcks OL1:15:19+30:4517:58
27Tor LindströmTumba-Mälarhöjden OK1:17:33+32:5918:30
28Åke LewanderSkarpnäcks OL1:17:58+33:2418:36
29Gunnar HejdenbergMotala AIF OL1:21:45+37:1119:30
30Sten MöllerSödertälje-Nykvarn OF1:25:12+40:3820:20
31Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF1:27:43+43:0920:56
Svenerik JohanssonVisby IF Gute SOKej start

D75

3 260 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunborg WestinLeksands OK51:4415:52
2Elisabeth KimellGotlands Bro OK55:56+4:1217:09
3Lillemor ForsbergGävle OK56:59+5:1517:28
4Berit LindungerHaninge SOK1:01:26+9:4218:50
5Asta SjöbergLindebygdens OK1:03:47+12:0319:33
6Britt AxelssonNybro OK1:03:55+12:1119:36
7Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK1:11:13+19:2921:50
8Margaretha NyströmLänna IF1:16:15+24:3123:23
9Siv HasselgrundBjursås OK1:18:08+26:2423:58
10Pia VikströmTäby OK1:19:07+27:2324:16
11Gun LarssonHammarby IF OF1:19:19+27:3524:19
12Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna1:20:38+28:5424:44
13Irma BjärudVästerbergslagens OL1:30:55+39:1127:53
14Birgitta BergGarda OK1:44:01+52:1731:54
15Lotta GranholmLinköpings OK1:45:52+54:0832:28
16Yvonne  RoosAttunda OK1:48:03+56:1933:08
17Gunvor GranathNynäshamns OK1:58:33+1:06:4936:21
Ann-Margret PerssonGävle OKej godkänd
Britten PerssonFinspångs SOKej godkänd

H75

3 560 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BuhréNybro OK39:0710:59
2Lars JohanssonOK Skogshjortarna43:23+4:1612:11
3Roland NordLindebygdens OK47:23+8:1613:18
4Leo LövdahlVisby IF Gute SOK50:51+11:4414:17
5Lennart SturessonVästerviks OK53:16+14:0914:57
6Bjarne ErlandssonHammarby IF OF53:31+14:2415:01
7Sune LindellOK Hällen55:20+16:1315:32
8Sven-Erik WidinOK Österåker55:55+16:4815:42
9Kjell MjöbergHallstahammars OK56:14+17:0715:47
10Lars RoosAttunda OK58:23+19:1616:23
11Rolf BjärudVästerbergslagens OL59:43+20:3616:46
12Allan OlofssonSvaide Roma SOK1:00:47+21:4017:04
13Stig BengtssonMotala AIF OL1:05:28+26:2118:23
14Evert BergströmHudiksvalls OK1:08:02+28:5519:06
15Ingvar JohanssonVallentuna-Össeby OL1:10:06+30:5919:41
16Nils HallgrenVisborgs OK1:12:22+33:1520:19
17Göran HektorLinköpings OK1:19:54+40:4722:26
18Hans PeterssonHallstahammars OK1:26:23+47:1624:15
19Folke LindgrenVisborgs OK1:57:32+1:18:2533:00
Roland JohanssonVisborgs OKej godkänd
Anders JohanssonNyköpings OKej godkänd
Olle AnderssonIFK Mora OKej start

H80

3 240 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sivert AxelssonKalmar OK43:2513:24
2Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF49:54+6:2915:24
3Alf PerssonOK Österåker1:13:51+30:2622:47
4Berndt BergGarda OK1:17:48+34:2324:00
5Åke SundbergFagersta OK1:22:47+39:2225:33
6Jan JesslénVisby IF Gute SOK1:32:56+49:3128:40
7Bo WinaldHellas Orientering1:51:45+1:08:2034:29
Ingvar JohannessonSolna OKej godkänd
Janne MånssonLeksands OKej start

H85

2 370 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LundkvistOK Tor42:5018:04
2Sture LarssonVisborgs OK1:14:54+32:0431:36
Lennart ÖbergVästerås SOKej godkänd

Inskolning

1 570 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irma SahlstedtSöders-Tyresö17:2311:04
2Emil ThimbergSöders-Tyresö18:51+1:2812:00
3Axel KrookSöders-Tyresö18:58+1:3512:04
4Alvin KorallMotala AIF OL22:21+4:5814:14
5Elis KorallMotala AIF OL22:36+5:1314:23
6Otto NilssonMotala AIF OL23:41+6:1815:05
7Julia AllmungsIF Hansa-Hoburg29:37+12:1418:51
8Signe MartinelleSöders-Tyresö32:36+15:1320:45
8Stina MartinelleSöders-Tyresö32:36+15:1320:45

U1

2 010 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara HellströmAttunda OK19:279:40
2Elmer AllmungsIF Hansa-Hoburg20:58+1:3110:25
3Nellie LeveauGotlands Bro OK21:59+2:3210:56
4Alvin ChavdaSöders-Tyresö22:29+3:0211:11
5Tove NordströmOK Älvsjö-Örby23:49+4:2211:50
6Ebba SahlstedtSöders-Tyresö23:55+4:2811:53
7Dondi NilssonGustavsbergs OK26:44+7:1713:18
8Rasmus GunnarssonVisborgs OK28:04+8:3713:57
9Ebba SamuelssonGotlands Bro OK42:17+22:5021:02
10Svante SamuelssonGotlands Bro OK42:22+22:5521:04
10Evelina SandgrenGotlands Bro OK42:22+22:5521:04
Svante GustafssonGotlands Bro OKej start

U2

2 510 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor WesterlundGotlands Bro OK30:3712:11
2Marius HovmöllerSöders-Tyresö36:56+6:1914:42
3Moa ÖbergBjörkfors GOIF37:21+6:4414:52
4Märta HaraldssonMotala AIF OL41:09+10:3216:23
5Emil BjörksvedGotlands Bro OK45:38+15:0118:10
6Martin Svensson EikenesSvaide Roma SOK48:38+18:0119:22
7Jorunn MalmrosGotlands Bro OK49:07+18:3019:34
8Alva Lindh SporreVisborgs OK50:53+20:1620:16
9Malva StrömquistMotala AIF OL53:15+22:3821:12
10Disa KorallMotala AIF OL53:27+22:5021:17
11Ellen NybomSvaide Roma SOK1:09:25+38:4827:39
12Vera EngelbrektssonSvaide Roma SOK1:09:28+38:5127:40
13Lukas NyströmGotlands Bro OK1:12:00+41:2328:41
14Elis GustafssonSvaide Roma SOK1:12:37+42:0028:55
15Elina NordströmGotlands Bro OK1:14:28+43:5129:40
Erland LöfstedtGotlands Bro OKej godkänd
Elli MickelåkerSvaide Roma SOKej start

Öppen motion 1

2 010 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida HallgrenBjursås OK18:199:06
2Susanne KarlssonLindebygdens OK26:53+8:3413:22
3Anita RunanderTrosabygdens OK28:43+10:2414:17
4Kenneth KarlssonNybro OK32:10+13:5116:00
5Ingrid SwahnOK Älvsjö-Örby37:28+19:0918:38
6Anders PerssonOK Alferna50:41+32:2225:12

Öppen motion 2

3 360 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Petter AllmungsIF Hansa-Hoburg36:1410:47
2Eeva EuropeOK Älvsjö-Örby44:25+8:1113:13
3Eva HagrotTäby OK50:42+14:2815:05
4Eva-lotta KrookSöders-Tyresö54:11+17:5716:07
5Ingegerd BergqvistOK Älvsjö-Örby1:48:51+1:12:3732:23

Öppen motion 3

3 330 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas NilssonMotala AIF OL36:0110:48
2Sara MelchersonIFK Lidingö SOK36:24+0:2310:55
3Sara StråtJärfälla OK37:00+0:5911:06
4Ida GustafssonOK Älvsjö-Örby38:59+2:5811:42
5Linda KorallMotala AIF OL39:23+3:2211:49
6Jeanette JarlemarkIFK Lidingö SOK40:04+4:0312:01
7Olof SunessonStockholmspolisens OF41:55+5:5412:35
8Gerhard HåkanssonVisborgs OK42:52+6:5112:52
9Helene SwartzIFK Lidingö SOK43:44+7:4313:07
10Annica AhlgrenTäby OK45:11+9:1013:34
11Susanne DahlbergTjalve IF Norrköping45:37+9:3613:41
12Christina HedensiöIFK Lidingö SOK48:00+11:5914:24
13Erik HöglundTurebergs IF48:18+12:1714:30
14Barbro UndvallTäby OK48:28+12:2714:33
15Inger HagelinGustavsbergs OK48:37+12:3614:35
16Emma NorinSöders-Tyresö51:28+15:2715:27
16Lina ChavdaSöders-Tyresö51:28+15:2715:27
18Dan GibergTumba-Mälarhöjden OK52:23+16:2215:43
19Kristina NorinSöders-Tyresö52:33+16:3215:46
20Tova ErikssonKlubblös52:34+16:3315:47
21Elin KempelTumba-Mälarhöjden OK52:58+16:5715:54
22Camilla AppelgrenKlubblös53:56+17:5516:11
23Pia JohanssonVäsby OK57:19+21:1817:12
24Katarina SellingLänna IF57:34+21:3317:17
25Bo RockJärfälla OK58:56+22:5517:41
26Magnus HallrosMotala AIF OL59:05+23:0417:44
27Lars-Åke HolmLinköpings OK59:15+23:1417:47
27Arne BergStjärnorps SK59:15+23:1417:47
29Agneta LarssonKlubblös59:23+23:2217:49
30Inger FjelstreniusVästerviks OK1:01:42+25:4118:31
31Veronica StrömquistMotala AIF OL1:03:35+27:3419:05
32Peter KorallMotala AIF OL1:03:39+27:3819:06
33Berit AhlstenSvaide Roma SOK1:04:37+28:3619:24
34Christina ÖbergOK Hällen1:08:36+32:3520:36
35Ewa ArvidssonOK Södertörn1:15:58+39:5722:48
36Lars-Åke HolmgrenKlubblös1:17:02+41:0123:07
37Simon HolmgrenVästerbergslagens OL1:17:03+41:0223:08
37Amanda HolmgrenVästerbergslagens OL1:17:03+41:0223:08
39Jenny NordlundOK Älvsjö-Örby1:22:50+46:4924:52
40Susanne Persson-NilssonOK Södertörn1:26:00+49:5925:49
41Pyttan AsplundOK Södertörn1:30:16+54:1527:06
42Camill EklundKlubblös1:37:34+1:01:3329:17
43Per-Olof EinarssonFagersta OK1:37:36+1:01:3529:18
Ove ArvidssonOK Södertörnej godkänd

Öppen motion 4

4 360 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobbe BillstamKlubblös37:398:38
2Amelie PeterssonKlubblös44:25+6:4610:11
3Kristina ThimbergSöders-Tyresö50:34+12:5511:35
4Amanda FribergKlubblös53:13+15:3412:12
5Anette BarrulfOK Tyr55:53+18:1412:49
6Anders PerssonSvaide Roma SOK1:33:31+55:5221:26
Yvonne EkströmDalaportens OLej godkänd
Sara EkströmDalaportens OLej godkänd
Petter EnokssonOK Österåkerej godkänd

Öppen motion 5

3 450 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon StålhammarTullinge SK30:048:42
2Emil StråtJärfälla OK32:38+2:349:27
3Per FrödellKlubblös34:12+4:089:54
4Urban AllmungsIF Hansa-Hoburg35:33+5:2910:18
5Henrik EdholmJärfälla OK37:49+7:4510:57
6Carina MöllerOK Södertörn39:09+9:0511:20
7Ulrika HellströmAttunda OK40:51+10:4711:50
8Erik LinderVäsby OK45:51+15:4713:17
9Annica LübckeOK Ravinen49:05+19:0114:13
10Marika SkantzeJärla Orientering49:48+19:4414:26
11Eva BuskasSvaide Roma SOK50:37+20:3314:40
12Agneta SkohgTäby OK50:50+20:4614:44
13Linda Kraft UnossonKalmar OK52:05+22:0115:05 Ladda ner rutt i gpx-format
14Åsa PetterssonSäterbygdens OK52:55+22:5115:20
15Monika PerssonOK Södertörn59:01+28:5717:06
16Anna ChavdaSöders-Tyresö59:16+29:1217:10
17Petra CarlenasonJärla Orientering59:46+29:4217:19
18Anna LöwenhielmKlubblös1:00:20+30:1617:29
19Cecilia LefflerJärfälla OK1:02:16+32:1218:02
20Carolina Onsbring GustafsonEskilstuna OL1:03:55+33:5118:31
21Helena NilssonOK Älvsjö-Örby1:04:59+34:5518:50
22Johanna FridhagenGöteborg-Majorna OK1:08:24+38:2019:49
23Anna Maria SandénOK Södertörn1:08:50+38:4619:57
24Marie HalvorsenOK Södertörn1:09:23+39:1920:06
25Britt-Marie ReinholdssonJärfälla OK1:13:08+43:0421:11
26Anna ReforsJärla Orientering1:14:38+44:3421:37
27Helene Östling-MattssonJärla Orientering1:20:44+50:4023:24
28Doris NilssonOK Klemmingen1:42:28+1:12:2429:42
29Ture MyrhedeMotala AIF OL2:29:18+1:59:1443:16
Håkan LarssonOK Älvsjö-Örbyej godkänd
Anna-Karin BergiusVisborgs OKej godkänd
Inger FlisMotala AIF OLej godkänd
Anders HargebyBjörkfors GOIFej godkänd

Öppen motion 6

5 500 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton AlverbäckTäby OK44:168:02
2Niklas GustafssonGarda OK58:48+14:3210:41
3Andreas HerneOK Ravinen1:06:56+22:4012:10
4Ulf HedbergSöders-Tyresö1:11:05+26:4912:55
5Stefan  OlssonKlubblös1:15:56+31:4013:48
6Marie EnokssonOK Österåker1:22:22+38:0614:58
7Malin SandbergOK Älvsjö-Örby1:33:29+49:1316:59
8Anna SkobeKalmar OK1:35:13+50:5717:18
9Daniel ÅkerlundOK Roslagen1:35:54+51:3817:26
10Erik  AnderssonOK Roslagen1:37:12+52:5617:40
11Ann-Charlotte ÅkerbladKlubblös1:49:56+1:05:4019:59
12Niklas OhlssonKlubblös1:54:07+1:09:5120:44
13Birgitta HenrikssonJärla Orientering2:13:38+1:29:2224:17
14Christina SwahnOK Älvsjö-Örby2:26:16+1:42:0026:35
Jonas BjörklundSöders-Tyresöej godkänd
Anna Brandhorst-SatzkornJärla Orienteringej godkänd
Therese BergstedtCentrum OKej godkänd

Öppen motion 7

3 260 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf Vikström -LookKlubblös31:089:33
2Katarina FunkquistIF Hansa-Hoburg35:07+3:5910:46
3Eric JohanssonIF Hansa-Hoburg40:24+9:1612:23
4Torgny JeppssonKatrineholms OK43:46+12:3813:25
5Christer MartinssonEmmaboda Verda OK44:04+12:5613:31
6Per StålhammarTullinge SK44:19+13:1113:35
7Thomas KarlssonOK Älvsjö-Örby45:56+14:4814:05
8Stefan FunkquistIF Hansa-Hoburg46:17+15:0914:11
9Roger HagelinGustavsbergs OK47:57+16:4914:42
10Gunnar HögbergVallentuna-Össeby OL49:46+18:3815:15
11Peter ÖsterdahlVisborgs OK51:00+19:5215:38
12Max KernKlubblös51:15+20:0715:43
13Jan SjöbergOK Linné51:17+20:0915:43
14Tova SjöbergKlubblös51:20+20:1215:44
15Ulf CarnbyTäby OK51:45+20:3715:52
16Ann-Sofie EdenhamnLänna IF53:03+21:5516:16
17Susanne WelénKöping-Kolsva OK53:16+22:0816:20
18Lotta GrahnSödertälje-Nykvarn OF53:27+22:1916:23
19Anders YttergårdVallentuna-Össeby OL53:49+22:4116:30
20Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburg53:51+22:4316:31
21Ing-Marie BackOK Södertörn56:03+24:5517:11
22Marianne JernbergSöders-Tyresö57:41+26:3317:41
23Bo ErikssonOK Sänkan58:45+27:3718:01
24Kristin AndréeJärla Orientering1:00:31+29:2318:33
25Camilla KarlssonOK Älvsjö-Örby1:00:40+29:3218:36
26Annelie AllmungsIF Hansa-Hoburg1:02:18+31:1019:06
27Elisabeth StålhammarTullinge SK1:03:34+32:2619:29
28Catharina DahlmarkVästerås SOK1:05:25+34:1720:03
29Annelie AlfredssonMotala AIF OL1:07:17+36:0920:38
30Pia StålhandskeBjörkfors GOIF1:07:39+36:3120:45
31Marie NilssonGotlands Bro OK1:08:42+37:3421:04
32Katarina BerggrenTullinge SK1:09:54+38:4621:26
33Elisabet LarssonOK Älvsjö-Örby1:13:13+42:0522:27
34Anita ArneforsOK Södertörn1:20:37+49:2924:43
35Marie-Louise KarlkvistSvaide Roma SOK1:23:38+52:3025:39
36Gunilla SchönningJärfälla OK1:24:31+53:2325:55
37Kerstin WallströmOK Sänkan1:25:21+54:1326:10
38Måns PerssonVisborgs OK1:27:22+56:1426:47
39Margaretha NylundOK Södertörn1:31:49+1:00:4128:09
40Annelie AnderssonVisborgs OK1:32:10+1:01:0228:16
41Margareta ValdemarssonKöping-Kolsva OK1:32:24+1:01:1628:20
42Ylva PaavoOK Klemmingen1:35:12+1:04:0429:12
42Gunilla SahlOK Klemmingen1:35:12+1:04:0429:12
44Emma WilhelmssonCentrum OK1:36:49+1:05:4129:41
45Kerstin BrobergOK Sänkan1:39:01+1:07:5330:22
46Ann HerrlinTurebergs IF2:02:40+1:31:3237:37
Rogert HäggSvaide Roma SOKej godkänd
Roger AnderssonOK Älvsjö-Örbyej godkänd
Lena HallebroOK Klemmingenej godkänd
Nikiforos PapasikasSkarpnäcks OLej godkänd
Åke MjöbergHallstahammars OKej godkänd
Inger VikströmOK Linnéej godkänd
Maria BerglundTäby OKej godkänd

Öppen motion 8

4 330 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dan WesterJärla Orientering33:497:48
2Jan SjöhedGävle OK36:25+2:368:24
3Fredrik WestergaardSvaide Roma SOK38:55+5:068:59
4Pär JonssonGävle OK42:35+8:469:50
5Mats FermOK Linné45:03+11:1410:24
6Harald KnutsenGävle OK46:13+12:2410:40
7Karl-Erik JohanssonOK Södertörn47:26+13:3710:57
8Kurt LillroGarda OK48:29+14:4011:11
9Jan LarssonVäsby OK49:12+15:2311:21
10Jennie AxinHagaby GoIF Örebro49:40+15:5111:28
11Peter SvanbergKlubblös51:26+17:3711:52
12Lena RisbyOK Ravinen52:56+19:0712:13
13Marie CronströmVäsby OK53:00+19:1112:14
14Per BrobergOK Sänkan54:42+20:5312:37
15Christina GustavssonSvaide Roma SOK54:53+21:0412:40
16Per ÖbergBjörkfors GOIF55:27+21:3812:48
17Atakilte BeyeneOK Gränsen55:30+21:4112:49
18Tommy UllbergSvaide Roma SOK58:23+24:3413:29
19Susanna CaleklintKarlskrona SOK1:00:10+26:2113:53
20Ida GawellIFK Lidingö SOK1:01:28+27:3914:11
21Carin KihlströmTäby OK1:02:25+28:3614:24
22Cornelia HanssonGotlands Bro OK1:04:04+30:1514:47
23Rolf AnderssonSvaide Roma SOK1:04:06+30:1714:48
24Magnus LundbergGävle OK1:09:34+35:4516:03
25Anders HedinGävle OK1:09:35+35:4616:04
26Paula JakobssonGarda OK1:15:20+41:3117:23
27Emma HagrotTäby OK1:16:58+43:0917:46
Sara RosengrenKlubblösej godkänd
Åsa EdgrenSkarpnäcks OLej godkänd
Roger LarssonSnättringe SKej godkänd
Claes-Göran SkohgTäby OKej godkänd
Paul NorénOK Södertörnej godkänd

Öppen motion 9

7 040 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thierry GueorgiouKalevan Rasti38:175:26
2Erik PetterssonOK Linné53:23+15:067:34
3Patrik AdebrantTumba-Mälarhöjden OK1:01:24+23:078:43
4Tomas SjökvistOK Österåker1:01:47+23:308:46
5Esbjörn Eriksson LångströmAttunda OK1:09:33+31:169:52
6Magnus HellgrenOK Ravinen1:12:10+33:5310:15
7Joel LenellKlubblös1:14:53+36:3610:38
8Jens WicksénCentrum OK1:21:27+43:1011:34
9Ulf LarssonVästerås SOK1:21:55+43:3811:38
10Malin AnnegårdCentrum OK1:27:49+49:3212:28
11Mikael AmlertTäby OK1:30:24+52:0712:50
12Jan NylundOK Linné1:35:22+57:0513:32
13Martin LöfblomSvaide Roma SOK1:56:37+1:18:2016:33
14Nina HerneOK Ravinen1:59:46+1:21:2917:00
15Johan SmedbornSundbybergs IK2:28:22+1:50:0521:04

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser