Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Axvallanatta

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Axvallanatta
Arrangörsorganisation: Istrums SK
Datum: fredag 20 oktober 2017

D21

6 790 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emelie SvalinVänersborgs SK49:137:14
2Maria SahlénIF Hagen50:32+1:197:26
3Emma KindbomIF Hagen52:31+3:187:44
4Ulrika FredrikssonGudhems IF52:46+3:337:46
5Karin FägerlindCentrum OK53:18+4:057:50
6Evelina EricssonSöders-Tyresö53:19+4:067:51
7Martina JohanssonHestra IF56:10+6:578:16
8Maria Rosén ThelinJönköpings OK56:15+7:028:17
9Tindra HjortFalköpings AIK OK59:15+10:028:43
10Terese OhlssonMotala AIF OL1:26:00+36:4712:39

H21

7 780 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik ClassonOK Orinto37:234:48
2Filip KarlssonIF Hagen40:45+3:225:14
3Jesper SjögrenHestra IF44:23+7:005:42
4Andreas HolmqvistHestra IF44:43+7:205:44
5Jesper NilssonUlricehamns OK44:49+7:265:45
6Martin LarboIFK Lidingö SOK45:21+7:585:49
7Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad46:07+8:445:55
8Johan HöögMariestads FK51:08+13:456:34
9Martin HammarlundMotala AIF OL1:12:13+34:509:16
10Anton PetterssonTibro OK1:14:12+36:499:32
11Victor ArvesvedTibro OK1:16:59+39:369:53
12Mikael MellegårdLidköpings VSK1:23:03+45:4010:40
Karl GellermanIF Hagenej start
Christoffer AndersénVästerås SOKej start

H20

6 790 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ola HoltbringOK Amne52:557:47

H18

6 790 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle HedmanIF Hagen35:225:12
2Carl HolmbergIF Hagen40:25+5:035:57
3Hampus NyströmIF Hagen40:38+5:165:59
4Johan KindbomIF Hagen44:39+9:176:34
5Hugo EkingeOK Motala48:41+13:197:10
6Jonas PlanckIK Gandvik1:08:10+32:4810:02

D16

3 810 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba LindOK Skärmen28:187:25
2Irma SvenssonOK Klyftamo31:30+3:128:16
3Tove ErikssonRyda SK36:20+8:029:32

H16

4 970 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton CarlssonIF Hagen30:266:07
2Edvin HenryssonTibro OK30:32+0:066:08
3Johan HolmbergIF Hagen37:01+6:357:26
Tobias ErixonOK Kullingshofej start

D14

3 540 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin KindbomIF Hagen32:069:04

H14

3 540 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna23:546:45
Hjalmar KällIK Gandvikej start

D12

2 140 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andrea EnbomVänersborgs SK14:056:34
2Frida LindénVäxjö OK16:13+2:087:34
3Linn EnbomVänersborgs SK17:30+3:258:10
4Emilia MellegårdLidköpings VSK31:16+17:1114:36

H12

2 140 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liam HogedalVänersborgs SK14:346:48
2Kasper VemdalMullsjö SOK16:42+2:087:48
3August EkingeOK Motala18:01+3:278:25
4Jonas OlssonOK Amne19:51+5:179:16
5Wilhelm VictorzonMullsjö SOK22:45+8:1110:37

D40

4 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Angelica BrandqvistTibro OK43:2610:45

H40

6 790 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrick EricsonMullsjö SOK46:566:54
2Jan HjortFalköpings AIK OK48:40+1:447:10
3Fredric PaulssonIstrums SK50:14+3:187:23
4Niklas FallgrenGudhems IF51:32+4:367:35
5Magnus DahlinIK Gandvik52:11+5:157:41
6Henrik HellborgCentrum OK1:05:43+18:479:40
7Jan SamuelssonFalköpings AIK OK1:08:21+21:2510:03

D45

4 040 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin AnderssonIF Hagen35:408:49
2Therése AnderssonRyda SK37:02+1:229:10
3Carina NilssonIK Gandvik37:48+2:089:21
4Kristina PatrikssonOK Klyftamo37:50+2:109:21
5Nina GumaeliusTibro OK39:28+3:489:46
6Anna StombergIF Hagen51:31+15:5112:45
7Anna-Karin RybergOK Klyftamo58:40+23:0014:31
Marie AnebreidMullsjö SOKej godkänd

H45

6 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders KindbomIF Hagen40:066:41
2Magnus HomannOK Orinto40:39+0:336:46
3Jonas NiklassonFalköpings AIK OK41:18+1:126:53
4Conny ErixonOK Kullingshof46:10+6:047:41
5Magnus KarlssonRyda SK48:54+8:488:09
6Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL49:01+8:558:10
7Stefan LinderothIF Hagen50:19+10:138:23
8Tomas FridénOK Gränsen52:17+12:118:42
8Bo KronOK Flundrehof52:17+12:118:42
10Johan KällIK Gandvik52:37+12:318:46
11Johan HanssonOK Löftan1:02:15+22:0910:22

D50

3 810 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria WidmarkIF Hagen30:328:00
2Suzy LarssonOK Skogshjortarna32:33+2:018:32
3Lena ArnoldssonMullsjö SOK38:23+7:5110:04

H50

6 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bo HallbergFalköpings AIK OK39:176:32
2Jens LindströmTibro OK41:19+2:026:53
3Magnus NiklassonFalköpings AIK OK43:00+3:437:10
4Jonas HagströmFalköpings AIK OK45:01+5:447:30
5Thomas LjungqvistTibro OK45:53+6:367:38
6Stefan KarlssonTidaholm SOK Sisu47:29+8:127:54
7Per AnderssonUlricehamns OK51:20+12:038:33
8Bernt HenrikssonGudhems IF54:30+15:139:05
Peter RavnellGudhems IFej godkänd
Johan OskarssonLaxå OKej godkänd
Kjell EinarssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Peter BrämersonTibro OKej start

D55

3 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nina BejbomUddevalla OK30:128:31
2Annette Falck LarssonVänersborgs SK34:15+4:039:40
3Carina Berger-SvenssonMotala AIF OL38:36+8:2410:54
4Anita BodinGällstadbygdens SOK38:43+8:3110:56
5Elisabeth FredrikssonGudhems IF39:39+9:2711:12
6Ann Warma LaasOK Skogshjortarna39:59+9:4711:17
Ann NyströmIF Hagenej start
Anna-Lena SvenssonLidköpings VSKej start

H55

4 970 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars HolmbergIF Hagen29:065:51
2Andres LaasOK Skogshjortarna31:20+2:146:18
3Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK34:29+5:236:56
4Anders AxelssonOK Skogsvargarna36:50+7:447:24
5Nils-Olof LarssonVänersborgs SK40:21+11:158:07
6Leif SandahlOK Tyr41:06+12:008:16
7Sören KnutsTrollhättans SOK44:35+15:298:58
8Anders SjögrenOK Kullingshof44:39+15:338:59
Svante AndrénTibro OKej start

D60

3 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger WesterbergIF Hagen23:547:25
2Marite ÅkerströmSOK Träff35:01+11:0710:52
3Mary OlssonVästvärmlands OK37:52+13:5811:45
4Evamarie LundahlIF Hagen38:32+14:3811:58
5Monica AbrahamssonGudhems IF45:34+21:4014:09
6Britt-Marie AnderssonOK Amne51:32+27:3816:00
Annette RagvaldVingåkers OKej start

H60

3 810 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas LundgrenTrollhättans SOK25:256:40
2Ulf PalmérUlricehamns OK27:00+1:357:05
3Thomas SvenssonMotala AIF OL28:06+2:417:22
4Håkan SanderiLidköpings VSK28:20+2:557:26
5Stefan GunnarssonKristinehamns OK31:01+5:368:08
6Jan-Åke EmilssonGudhems IF32:38+7:138:33
7Urban LarssonOK Gipen32:44+7:198:35
8Magnus AnderssonUlricehamns OK33:23+7:588:45
9Owe TörnrothHjobygdens OK35:51+10:269:24
10Tommy RoosFalköpings AIK OK35:54+10:299:25
11Lars HagrotTäby OK37:01+11:369:42
12Anders ErikssonIF Hagen39:05+13:4010:15
13Hans TuvessonIF Hagen39:21+13:5610:19
14Björn PetterssonUlricehamns OK43:52+18:2711:30
15Per-Erik CarlssonIF Hagen45:38+20:1311:58
16Benny HoffmanGudhems IF45:52+20:2712:02
17Bo AnderssonFalköpings AIK OK50:48+25:2313:20
Hans RagvaldVingåkers OKej start

D65

3 220 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa TofténHjobygdens OK33:0310:15
2Lena GranefeltOK Tyr34:31+1:2810:43
3Kerstin KarlssonTidaholm SOK Sisu38:52+5:4912:04
4Inger HolmstrandHerrljunga SK Skid o OL42:55+9:5213:19
5Monica IvarssonOK Skogshjortarna44:53+11:5013:56

H65

3 810 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto28:367:30
2Karl-Göran WahlströmAlmby IK31:29+2:538:15
3Lars OlssonVästvärmlands OK32:12+3:368:27
4Bertil KarlssonHjobygdens OK32:29+3:538:31
5Yngve NilssonOK Gipen32:49+4:138:36
6Kalle LindqvistVäxjö OK32:55+4:198:38
7Tommy WesterbergIF Hagen33:09+4:338:42
8Lars GrehnMullsjö SOK34:39+6:039:05
9Håkan OlssonHjobygdens OK35:46+7:109:23
10Bengt JohanssonOK Skogshjortarna36:20+7:449:32
11Karl Evert SvenssonIF Hagen36:26+7:509:33
12Kjell-Åke NilssonUlricehamns OK39:18+10:4210:18
13Bernhard GrenaboHjobygdens OK39:32+10:5610:22
14Per-Ola JohnssonOK Kullingshof41:58+13:2211:00
15Bertil JohanssonOK Skogshjortarna43:27+14:5111:24
16Ingvar AnderssonOK Amne44:22+15:4611:38
17Lennart JakobssonTibro OK45:52+17:1612:02
18Kent IvarssonOK Skogshjortarna46:19+17:4312:09
19Björn EngströmLerums SOK49:39+21:0313:01
20Gunnar BejbomUddevalla OK54:09+25:3314:12
Sven-Erik BodinGällstadbygdens SOKej start

D70

2 210 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK19:268:47
2Britt RangertIK Ymer22:32+3:0610:11
3Ingrid TengelandIK Gandvik26:28+7:0211:58
4Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK30:48+11:2213:56
5Kristina JohanssonMullsjö SOK35:18+15:5215:58

H70

3 220 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer SandhOK Roxen23:557:25
2Lars GranefeltOK Tyr25:48+1:538:00
3Hans-Gösta BernhardMariestads FK26:24+2:298:11
4Ingemar LindblomOK Orinto28:08+4:138:44
5Per-Arne JohanssonVänersborgs SK29:54+5:599:17
6Lars-Erik NilssonMariestads FK30:22+6:279:25
7Ronny RagnarssonMarkbygdens OK33:24+9:2910:22
8Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo34:16+10:2110:38
9Jan-Olof AnderssonMariestads FK40:29+16:3412:34
10Kent OlaussonOK Orinto45:26+21:3114:06
11Sune GustavssonTibro OK57:59+34:0418:00
12Bengt ÅkerströmSOK Träff1:03:06+39:1119:35

D75

2 210 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgitta StenströmVänersborgs SK22:4010:15
2Anne-Catrine PerssonMariestads FK28:46+6:0613:00
3Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OK30:56+8:1613:59
4Lillemor HallinOK Landehof32:58+10:1814:55

H75

3 220 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig IsraelssonOK Tylöskog27:048:24
2Ronny AnderssonOK Skogshjortarna28:05+1:018:43
3Lars LjungbergTrollhättans SOK28:09+1:058:44
4Kurt FredrixonOK Skogshjortarna29:44+2:409:14
5Folke DahlénLidköpings VSK32:05+5:019:57
6Lennart KarlssonTrollhättans SOK34:31+7:2710:43
7Leif OlofssonOK Flundrehof34:34+7:3010:44
8Per LjungbergOK Alehof35:08+8:0410:54
9Åke NordbergOK Klyftamo38:26+11:2211:56
10Bengt AnderssonTidaholm SOK Sisu38:48+11:4412:02
11Knut HöökOK Klyftamo40:55+13:5112:42
12Gunnar BrystHjobygdens OK42:00+14:5613:02
13Carl-Otto WijkmarkIF Hagen44:54+17:5013:56
Hjalmar NordquistOK Järnbärarnaej godkänd

H80

3 220 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart KrantzOK Klyftamo33:1210:18
2Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad33:51+0:3910:30
3Ingemar HolmbergIF Hagen34:40+1:2810:45
4Johan JanssonVäxjö OK36:43+3:3111:24
5Kjell PerssonMariestads FK40:47+7:3512:39
6Harry BrandkvistTidaholm SOK Sisu1:14:02+40:5022:59
Arne YngströmHagaby GoIF Örebroej godkänd

Öppen motion 2

2 140 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alvin RösehagVänersborgs SK19:058:55
2Fredrika ErikssonRyda SK21:00+1:559:48
3Linus VictorzonMullsjö SOK21:33+2:2810:04
4Emma LindénVäxjö OK21:39+2:3410:07
5Ulla RagnarssonMarkbygdens OK23:39+4:3411:03
6Karin B. Andersson IF Hagen28:54+9:4913:30
7Eric FridénOK Gränsen31:06+12:0114:31
8Mats FridénOK Gränsen31:07+12:0214:32
9Jonathan NilssonOK Amne33:52+14:4715:49
10Britt GunnarssonKristinehamns OK34:34+15:2916:09
11Inger  EismarkOK Orinto35:31+16:2616:35
12Liv LindOK Skärmen36:52+17:4717:13
13Lars KarlssonOK Gränsen38:22+19:1717:55
14Ida KarlssonOK Gränsen38:25+19:2017:57
15bengt österblomK3 if45:47+26:4221:23

Öppen motion 4

4 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anneli AnderssonIK Gandvik1:04:0515:51

Öppen motion 7

3 540 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon BjörnehällOK Gränsen23:596:46
2Rolf EckermarkGöteborg-Majorna OK32:18+8:199:07
3Frida KjellmanLidköpings VSK32:45+8:469:15
4Karin TorstenssonFalköpings AIK OK35:26+11:2710:00
5Sören WilhelmssonFalköpings AIK OK36:37+12:3810:20
6Sofi AnderssonIK Gandvik37:40+13:4110:38
7Carl-Erik FogelstrandRyda SK41:37+17:3811:45
8Monika HjellströmGränna-Bygdens OK41:48+17:4911:48
9Ingemar BrunssonOK Skogshjortarna42:12+18:1311:55
10Bengt KlassonOK Orinto44:15+20:1612:30
11Håkan EggertIF Hagen46:45+22:4613:12
12Anders SwedinLidköpings VSK46:47+22:4813:12
13Hans AnderssonIK Gandvik48:02+24:0313:34
14Kurt BodinGällstadbygdens SOK51:26+27:2714:31
15Bert ThorssonRyda SK51:52+27:5314:39
16Christer LundbergJönköpings OK1:17:38+53:3921:55
17Roland KarlssonSOK Träff1:24:53+1:00:5423:58
18Catarina KarlssonSOK Träff1:24:57+1:00:5823:59

Öppen motion 8

4 970 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper LindströmIF Hagen30:286:07
2Gabriel AnderssonUlricehamns OK31:28+1:006:19
3Magnus SöderbomSävedalens AIK34:01+3:336:50
4Philip HjellströmGränna-Bygdens OK37:26+6:587:31
5Sofia SjögrenOK Kullingshof40:30+10:028:08
6Niklas SahlénIF Hagen40:52+10:248:13
7hans-olof carlssonKlubblös44:07+13:398:52
8Niclas KjellmanLidköpings VSK44:15+13:478:54
9Lars MelanderLidköpings VSK45:34+15:069:10
10martin brandqvistTidaholm SOK Sisu53:33+23:0510:46
11Lars RenbergAstraZeneca IF Mölndal1:03:32+33:0412:47

Öppen motion 9

7 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor ThorssonRyda SK1:11:349:11
2Jonny LindénVäxjö OK1:20:34+9:0010:21

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser