Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Långhundradubbeln, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Långhundradubbeln, lång
Arrangörsorganisation: Långhundra IF
Datum: söndag 20 augusti 2017

D21

7 320 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria SjölanderOK Rodhen57:107:48
2Jenny WesterberghRasbo IK59:53+2:438:10
3Hilda ForsgrenOK Linné1:00:18+3:088:14
4Malin AnnegårdCentrum OK1:02:19+5:098:30
5Rebecka LindbergOK Roslagen1:05:00+7:508:52
6Moa KjellstrandCentrum OK1:05:05+7:558:53
7Gunilla SvärdIF Thor1:05:08+7:588:53
8Linnea TroengSkogslöparna1:09:48+12:389:32
9Annika CarlbergSundsvalls OK1:12:04+14:549:50
10Sofie BergendahlIF Thor1:14:24+17:1410:09
11Maria HellströmVäsby OK1:19:31+22:2110:51
12Karin E GustafssonHagaby GoIF Örebro1:19:38+22:2810:52
13Annika RidellIF Thor1:23:17+26:0711:22
14Lisa JohanssonOK Rodhen1:25:07+27:5711:37
15Karin NordlundOK Linné1:30:14+33:0412:19
16Johanna RagvaldOK Linné1:32:56+35:4612:41
Synnøve BråtenVegårshei ILej start
Sara LundstenSundsvalls OKej start
Rasa PtasekaiteOK Ravinenej start
Helena MarkstedtOK Södertörnej start
Elin SjölanderOK Rodhenej start

H21

10 200 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rassmus AnderssonOK Linné57:505:40
2Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF1:05:50+8:006:27
3Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOK1:06:28+8:386:30
4Pål SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF1:08:41+10:516:44
5Olle NilssonOK Linné1:08:45+10:556:44
6Gustaf GranathOK Linné1:09:16+11:266:47 Ladda ner rutt i gpx-format
7Joel LännevallOK Roslagen1:10:04+12:146:52
8Henrik RoosOK Linné1:10:58+13:086:57
9Ken PeetersOK Linné1:11:01+13:116:57
10Tommy LindbergOK Roslagen1:11:18+13:286:59
11Silvan UllmannSödertälje-Nykvarn OF1:14:29+16:397:18
12Magnus BjörkOK Rodhen1:14:45+16:557:19
13Johan LindahlTäby OK1:14:51+17:017:20
14Anders BoströmOK Linné1:15:12+17:227:22
15Andrew QuinIFK Lidingö SOK1:15:56+18:067:26
16Matti JanlövIF Åland1:16:23+18:337:29
17Jonathan KarlssonOK Tisaren1:17:04+19:147:33
18Niklas WraneSöders-Tyresö1:17:10+19:207:33
19Robert JohanssonTäby OK1:18:51+21:017:43
20Ulrik ImbergOK Linné1:19:48+21:587:49
21Tuve MöllerOK Linné1:20:06+22:167:51
22Carl-Johan HögbergOK Linné1:21:12+23:227:57
23Morgan KarlssonSundbybergs IK1:23:18+25:288:10
24Jan BrunnerSödertälje-Nykvarn OF1:27:17+29:278:33
25Pontus BergströmOK Österåker1:27:40+29:508:35
26Mikael WilhelmssonSöders-Tyresö1:29:03+31:138:43
27Anders LagerwallOK Linné1:31:03+33:138:55
28Tomas HolmbergCentrum OK1:37:49+39:599:35
29Henrik ÅbergIF Thor1:38:39+40:499:40
30Mattias OlofssonOK Enen1:41:30+43:409:57
31Joakim OlssonVäsby OK1:42:28+44:3810:02
32Sverker LenasCentrum OK1:43:07+45:1710:06
33Martin KarlssonCentrum OK1:43:54+46:0410:11
34Tomas JohnssonSundsvalls OK1:52:55+55:0511:04
Simon BohmanRånäs OKej godkänd
Liutauras BileviciusOK Roslagenej godkänd
Axel WrådheAttunda OKej godkänd
Johannes RidefeltOK Linnéej start
Mikael JaneråsOK Linnéej start
Jan TroengOK Linnéej start

D21 Kort

4 920 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Caroline WestbomOK Österåker1:08:3813:56
Ebba WesterbergOK Kolmårdenej godkänd

D20

5 300 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra NäslundVästerås SOK53:3910:07
2Anna KarlströmOK Linné57:54+4:1510:55
3Maria GustafssonHagaby GoIF Örebro58:07+4:2810:57

D18

4 920 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina SvärdIF Thor41:468:29
2Ella SjöbergTullinge SK45:14+3:289:11
3Malva SteenOK Enen45:52+4:069:19
4Alva LindellIF Thor46:24+4:389:25
5Maria JanssonOK Linné48:19+6:339:49
6Mirjam BucherIF Thor49:26+7:4010:02
7Trine KarlbergTullinge SK53:30+11:4410:52

H18

6 470 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HannrupIF Thor43:006:38
2Jonathan UllerKils OK48:57+5:577:33
3Hugo BäsénIF Thor56:12+13:128:41
4Emil GrehnOK Rodhen56:50+13:508:47
5Axel BergströmOK Rodhen58:35+15:359:03
6Emil JonsellIF Thor1:07:45+24:4510:28
Olle GrywenzOK Linnéej start

D17-20 Kort

4 770 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma BergmanOK Tyr1:16:0315:56

D16

4 770 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba LindellIF Thor47:4210:00
2Lotta WeyhenmeyerIF Thor50:22+2:4010:33
3Lovisa WigertzLånghundra IF52:20+4:3810:58
4Lovisa HambäckLånghundra IF54:00+6:1811:19
5Emilia BergströmOK Rodhen1:00:14+12:3212:37
6Alva JonssonLånghundra IF1:16:24+28:4216:01
Agnes BromanOK Roslagenej start

H16

5 200 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK38:467:27
2John McLellandOK Rodhen44:00+5:148:27
3Axel Leijon ThorellLånghundra IF46:54+8:089:01
4Jakob SjöbergGävle OK47:10+8:249:04
5Emil BoströmOK Linné47:43+8:579:10
6Arvid RoosOK Linné48:11+9:259:15
7Oskar SundblomRånäs OK48:24+9:389:18
8Arvid UmegårdLånghundra IF51:27+12:419:53
9Kevin SjölanderOK Rodhen51:45+12:599:57
10Alfred LiljeströmGävle OK59:45+20:5911:29
11Oscar PalmOK Linné1:01:43+22:5711:52
12Erik BonekOK Linné1:02:45+23:5912:04
13Ville FontellOK Enen1:07:21+28:3512:57
14Oskar StenviOK Linné1:19:03+40:1715:12
Andreas NäslundVästerås SOKej godkänd
David MelinOK Rodhenej start
Karl GrywenzOK Linnéej start

D16 Kort

3 720 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hedvig SundstedtRasbo IK1:10:1618:53
2Maja WilmarIF Thor1:31:23+21:0724:33
Clara SpetsLånghundra IFej godkänd

D14

3 720 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK30:138:07
2Ebba OttossonGävle OK33:28+3:158:59
3Cornelia KrafftLänna IF33:56+3:439:07
4Johanna RoosOK Linné34:34+4:219:17
5Sara ÅbomGävle OK37:11+6:589:59
6Fannie SjölanderOK Rodhen38:02+7:4910:13
7Hanna JonsellIF Thor39:00+8:4710:29
8Agnes WeissLånghundra IF44:07+13:5411:51
9Ellen HannrupIF Thor51:02+20:4913:43
10Fanny CedstedtLånghundra IF56:28+26:1515:10
11Agnes Söllvander EklundOK Rodhen57:04+26:5115:20
12Moa LundinOK Linné57:51+27:3815:33
13Ella ServinLånghundra IF1:00:08+29:5516:09
14Isabelle StåhlbrandtRasbo IK1:05:49+35:3617:41
15Sara SundqvistLånghundra IF1:12:52+42:3919:35
16Joni Müller af UhrOK Linné1:14:40+44:2720:04 Ladda ner rutt i gpx-format
17Linn RistoOK Linné1:30:12+59:5924:14
Erica KarlssonOK Rodhenej start

H14

3 720 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin NilssonLånghundra IF30:458:15
2Aron HellgrenIF Thor31:02+0:178:20
3Elias WesterberghRasbo IK32:55+2:108:50
4David BerglundIF Thor33:30+2:459:00
5Axel GidlundOK Linné35:40+4:559:35
6Viktor BoströmOK Linné37:45+7:0010:08
7Eric HallnerOckelbo OK38:38+7:5310:23
8Simon WahlnäsOK Linné42:22+11:3711:23
9Albin WarvelinLånghundra IF44:23+13:3811:55
10Simon ClaessonOK Rodhen51:58+21:1313:58
11Axel AnderssonIF Thor52:03+21:1813:59
12Elliot AngelsiööOK Linné1:05:44+34:5917:40
13Zebastian Jönsson-UlateOK Triangeln1:19:57+49:1221:29
Gustav LyckebäckSigtuna OKej godkänd

D12

3 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa HedinOK Linné35:3511:28
2Elsa Söllvander EklundOK Rodhen41:18+5:4313:19
3Ida PalmOK Linné43:14+7:3913:56
4Emily KruysIF Thor45:45+10:1014:45
5Klara HartOK Linné45:51+10:1614:47
6Isabel UnnerudLånghundra IF49:42+14:0716:01
7Olivia UnnerudLånghundra IF1:10:46+35:1122:49
8Frida MelinOK Rodhen1:26:38+51:0327:56
Nora Svedin JakobssonLånghundra IFej godkänd
Ida WarvelinLånghundra IFej godkänd
Malin NilssonOK Linnéej start

H12

3 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil ÅbergOK Linné29:309:30
2Edvin TögenmarkOK Linné30:30+1:009:50
3Love UmegårdLånghundra IF32:32+3:0210:29
4Viktor FischerOK Linné36:26+6:5611:45
5Valle LarssonIF Thor37:24+7:5412:03
6Malte AlbinssonOK Österåker40:34+11:0413:05
7Martin DicksvedIF Thor55:15+25:4517:49
8Simon SpetsLånghundra IF56:43+27:1318:17
9Filip BorellOK Linné1:27:02+57:3228:04
Tor NylundOK Linnéej godkänd
Rasmus ExellLänna IFej start

D12 Kort

2 550 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Elin SjöstedtLånghundra IFej godkänd

D10

2 550 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara EdströmSundsvalls OK31:5912:32
2Tora JonsellIF Thor34:14+2:1513:25
3Alma WesselLänna IF41:27+9:2816:15
4Hanna OlmIF Thor42:23+10:2416:37
5Ellen HedinOK Linné43:55+11:5617:13
6Maja LyckebäckSigtuna OK1:03:11+31:1224:46
Agnes ErlandssonVimmerby OKej godkänd
Signe PalmOK Linnéej godkänd
Sigrid Gillman WikstrandOK Linnéej start

H10

2 550 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alfons WesterberghRasbo IK25:279:58
2Arvid TögenmarkOK Linné30:57+5:3012:08
3Viktor NilssonOK Linné35:06+9:3913:45
4Lukas LindIF Thor37:04+11:3714:32
5Anton ÅbergOK Linné38:31+13:0415:06
6Algot HellgrenIF Thor39:08+13:4115:20
7Gustav LindbergOK Roslagen40:29+15:0215:52
8Theo RistoOK Linné44:27+19:0017:25
9Alfred WesselLänna IF46:25+20:5818:12
10Ludvig SundströmSundbybergs IK53:12+27:4520:51
Jelmer SellingLänna IFej godkänd
Benjamin WinningeLånghundra IFej godkänd

D35

6 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica SöllvanderOK Rodhen1:10:4411:43
2Camilla AdlertegOK Enen1:18:26+7:4213:00

H35

7 960 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik SteenOK Enen1:52:3114:08

D40

4 920 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie LyckebäckSigtuna OK56:0311:23
2Annette RoosOK Linné57:21+1:1811:39
3Gabriella MelinOK Rodhen57:55+1:5211:46
4Louise JohanssonOK Roslagen58:00+1:5711:47
5Karolina AnderssonLänna IF1:05:58+9:5513:24
6Åsa BergSigtuna OK1:07:41+11:3813:45
7Åsa KruysIF Thor1:17:42+21:3915:47

H40

7 590 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas HenrikssonAttunda OK1:00:177:56
2Mats ÅbergOK Linné1:05:55+5:388:41
3Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK1:06:32+6:158:45
4Olof BorellOK Linné1:09:20+9:039:08
5Johan WesterberghRasbo IK1:13:01+12:449:37
6Andreas KrafftLänna IF1:14:18+14:019:47
7Björn JanssonVäsby OK1:24:02+23:4511:04
8Jonas AnderssonIF Thor1:26:21+26:0411:22
9Per GöthssonTäby OK1:31:48+31:3112:05
Emil AnderssonLänna IFej godkänd
Jonas SellingLänna IFej godkänd
Mattias EklundOckelbo OKej start

D45

4 740 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Karin OlmIF Thor41:458:48
2Yvonne GrehnOK Rodhen45:46+4:019:39
3Annika LindbergAttunda OK50:00+8:1510:32
4Karin LindellIF Thor55:10+13:2511:38
5Marica TynellRånäs OK58:37+16:5212:21
6Barbara SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF1:49:37+1:07:5223:07

H45

6 470 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas EklundOK Rodhen45:447:04
2Mattias EdströmKovlands IF45:59+0:157:06
3Tomas AlbinssonOK Österåker48:19+2:357:28
4Jörgen HellgrenIF Thor50:43+4:597:50
5Ulf BergströmOK Rodhen51:37+5:537:58
6Pontus GilleOK Roslagen52:36+6:528:07
7Ola LindIF Thor54:01+8:178:20
8Rob HartOK Linné54:03+8:198:21
9Niklas HenrikssonAttunda OK54:50+9:068:28
10Petter RanefallIF Thor55:47+10:038:37
11Johan SundinWaxholms OK58:26+12:429:01
12Marcus PherssonOK Linné58:38+12:549:03
13Fredrik LindellIF Thor58:50+13:069:05
14Andreas PerssonRasbo IK1:04:28+18:449:57
15Per JemthIF Thor1:06:42+20:5810:18
16Helmut LercheggerEnnstal1:08:20+22:3610:33
17Johan KüglerSigtuna OK1:10:25+24:4110:53
18Pär TögenmarkOK Linné1:11:01+25:1710:58
19Klaus KrischanEnnstal1:16:41+30:5711:51
20Mattias LundbladOK Linné1:18:37+32:5312:09
21Anders BerkelundVäsby OK1:21:50+36:0612:38
22Roger NilssonOK Linné1:31:23+45:3914:07
Per MelinOK Rodhenej godkänd
Nic KruysIF Thorej godkänd
Tomas JonssonVandrarringenej godkänd
Jesper HedbergIF Thorej start
Svante JonsellVallentuna-Össeby OLej start
Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OKej start

D50

4 040 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina BerggrenTullinge SK36:379:03
2Ulla MolinAttunda OK38:13+1:369:27
3Hillevi ErikssonOK Linné41:36+4:5910:17
4Marie AlfredssonOK Tyr41:47+5:1010:20 Ladda ner rutt i gpx-format
5Marianne CarlbergRånäs OK42:18+5:4110:28
6Annika ArdellOK Rodhen42:26+5:4910:30
7Monica BomanGävle OK44:05+7:2810:54
8Lena GrandinOK Linné46:37+10:0011:32
9Maria HartOK Linné47:10+10:3311:40
10Carina HammarlingLänna IF47:37+11:0011:47
11Cathrine JohanssonTierps SOK50:58+14:2112:36
12Gunnel RaskSigtuna OK50:59+14:2212:37
13Lena NilssonOK Linné52:06+15:2912:53
14Kristina MarteliusAttunda OK53:00+16:2313:07
15Åsa Marknell DewittLänna IF1:13:40+37:0318:14
Anki PousetteRånäs OKej start
Anette SjöbergGävle OKej start

H50

6 030 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats JonsellIF Thor47:257:51
2Eric RollerJärfälla OK49:31+2:068:12
3Ola HultinOK Roslagen50:24+2:598:21
4Anders OhlinRånäs OK53:02+5:378:47
5Per GrywenzOK Linné53:59+6:348:57
6Per EdlundSigtuna OK56:52+9:279:25
7Anders BrinkmanVandrarringen57:15+9:509:29
8Kjell ObergerIFK Lidingö SOK57:45+10:209:34
9Lars OlssonOK Linné58:32+11:079:42
10Piero SannicoloTullinge SK59:16+11:519:49
11Michael HolmgrenIF Thor1:00:37+13:1210:03
12Patrik OttossonGävle OK1:02:12+14:4710:18
13Michael PalmOK Triangeln1:02:13+14:4810:19
14Per ÅgrenOK Enen1:04:15+16:5010:39
15Thomas NilssonStora Tuna OK1:11:00+23:3511:46
16Peter LindbergOK Roslagen1:12:05+24:4011:57
17Kjell RistoOK Linné1:12:39+25:1412:02
18Jan JohanssonSkåneslättens OL1:14:10+26:4512:17
19Hans JonssonVäsby OK1:25:18+37:5314:08
20Anders LundbergOK Roslagen1:25:42+38:1714:12
21Stefan MarteliusAttunda OK1:29:22+41:5714:49
Håkan BerglundIF Thorej godkänd
Stefan NilssonOK Linnéej godkänd
Johan AnderssonValbo AIFej godkänd
Stefan LundOK Linnéej start
Ingemar StenbeckIFK Lidingö SOKej start
Jonas GidingVallentuna-Össeby OLej start

D55

4 040 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva GrapeDalaportens OL43:5510:52
2Kia NordströmTäby OK44:04+0:0910:54
3Dorothe SpillmannIF Thor44:08+0:1310:55
4Mona ÅkermanValbo AIF47:25+3:3011:44
5Pia BoudrieVäsby OK53:34+9:3913:15
6Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OL53:58+10:0313:21
7Annika LundströmVäsby OK55:28+11:3313:43
8Birgitta GustafssonHagaby GoIF Örebro57:51+13:5614:19
9Annika SvenssonSolna OK1:02:00+18:0515:20
10Anna Lindskoog PetterssonAttunda OK1:03:58+20:0315:50
11Brita NilssonOK Linné1:10:23+26:2817:25
Maria HallmansVäsby OKej start

H55

5 300 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter LundbergJärfälla OK42:107:57
2Tommy HolmérVäsby OK44:47+2:378:26
3Björn-Ove PetterssonAttunda OK45:07+2:578:30
4Anders JönssonOK Triangeln46:56+4:468:51
5Per-Olov SjöströmVästerås SOK47:18+5:088:55
6Lars-Olof JanssonOK Linné47:28+5:188:57
7Johan PalmgrenTäby OK49:16+7:069:17
8Per EdenhamnLänna IF49:46+7:369:23
9Ronny NordgrenSundbybergs IK50:08+7:589:27
10Rolf LarssonOK Linné51:30+9:209:43
11Björn SöderbäckOK Linné51:41+9:319:45
12Erik AnderssonOK Österåker54:15+12:0510:14
13Håkan LångLänna IF55:11+13:0110:24
14Lars GerhardssonAttunda OK56:25+14:1510:38
15Joachim FriessnigEnnstal56:41+14:3110:41
16Stefan SundeliusJärfälla OK58:49+16:3911:05
17Mats AronssonBromma-Vällingby SOK1:01:50+19:4011:40 Ladda ner rutt i gpx-format
18Magnus ThorOK Linné1:07:25+25:1512:43
19Johan KarlssonNorbergs OK1:15:19+33:0914:12
20Per-Olof OlofssonSigtuna OK1:30:58+48:4817:09
Peter NordströmTäby OKej start

D60

3 620 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth HedlöfRånäs OK38:5410:44
2Anna-Karin JohanssonVandrarringen51:07+12:1314:07
3Anne-Chr SchunnessonAttunda OK53:52+14:5814:52
4Susanne HolmbergOK Södertörn57:57+19:0316:00
5Eva OlssonRånäs OK58:19+19:2516:06
6Britt LarssonLänna IF1:08:04+29:1018:48
Eva ElnerudSigtuna OKej godkänd

H60

4 920 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas HjertsonOK Linné42:308:38
2Jörgen KarlssonAttunda OK42:31+0:018:38
3Weine WolterÅkers IF44:36+2:069:03
4Svend Erik MathiassenOK Linné46:58+4:289:32
5Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL48:27+5:579:50
6Lars JanlövIF Åland50:03+7:3310:10
7Göran HanssonTäby OK50:20+7:5010:13
8Mikael SternJärla Orientering51:13+8:4310:24
9Lars BoudrieVäsby OK53:09+10:3910:48
10Mikael ByströmJärfälla OK53:47+11:1710:55
11Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro1:00:11+17:4112:13
12Göran HedmanValbo AIF1:05:23+22:5313:17
13Anders AlamaaIK Vikings OK1:05:40+23:1013:20
14Robert AlmLänna IF1:17:28+34:5815:44
15Reinhold LenneboIF Thor1:36:31+54:0119:37
Peter OlssonTäby OKej start
Claes HammarlingLänna IFej start
Claes VallinIFK Lidingö SOKej start
Sture LarssonLänna IFej start

D65

3 620 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina HjertsonOK Linné42:4211:47
2IngMarie ÅsenlundGävle OK43:21+0:3911:58
3Margareta HaraldssonGustavsbergs OK47:19+4:3713:04
4Gunlis LarssonOK Enen51:14+8:3214:09
5Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF51:32+8:5014:14
6Ulla GummesonVäsby OK59:04+16:2216:19
Kristina ErikssonLänna IFej godkänd

H65

4 740 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf RadlerJärfälla OK44:409:25
2Stig AnderssonOK Linné49:01+4:2110:20
3Jan JohanssonIF Thor50:22+5:4210:37
4Lars GrankvistTäby OK50:46+6:0610:42
5Karl-Erik JohanssonOK Södertörn50:48+6:0810:43
6Per-Johan VikforsOK Österåker53:17+8:3711:14
7Leo JohanssonVandrarringen54:55+10:1511:35
8Magnus HaraldssonGustavsbergs OK1:02:34+17:5413:11
9Kenneth LarssonOK Enen1:02:38+17:5813:12
10Sven-Inge NylundJärfälla OK1:07:27+22:4714:13
11Kjell HolmbergOK Södertörn1:07:33+22:5314:15
12Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF1:12:21+27:4115:15
13Bengt-Göran StjernaLänna IF1:19:35+34:5516:47
Harry EnbergVästerbergslagens OLej godkänd
Anders HallménAttunda OKej start

D70

3 190 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin RosengrenAttunda OK44:2413:55
2Margareta HagstedtVäsby OK49:11+4:4715:25
3Vivianne HolgerssonOK Måsen52:08+7:4416:20
4Margareta HaraldssonSigtuna OK57:40+13:1618:04
5Ewa NordlundLänna IF58:04+13:4018:12
6Carin RunqvistJärfälla OK1:08:15+23:5121:23
7Laila ErlandssonMålilla OK1:23:46+39:2226:15
8Elke WilkeTierps SOK1:24:22+39:5826:26
9Birgitta NylundJärfälla OK1:29:13+44:4927:58
10Inger BorgOckelbo OK1:29:50+45:2628:09
Elvy PeterssonSundsvalls OKej godkänd
Eva KjellmanVandrarringenej start

H70

4 040 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SellgrenSigtuna OK43:5510:52
2Leif NordlundLänna IF45:08+1:1311:10
3Karl-Olof BorgOckelbo OK47:43+3:4811:48
4Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL47:54+3:5911:51
5Per-Erik WåhlbergOK Linné50:16+6:2112:26
6Per HaepplingVästerås SOK52:34+8:3913:00
7Ingemar BernhedTolered-Utby Ol-klubb53:03+9:0813:07
8Hans HolgerssonOK Måsen53:12+9:1713:10
9Leif ErikssonHeby AIF53:16+9:2113:11
10Jan BojlingSolna OK57:21+13:2614:11
11Gunnar ErikssonJärfälla OK59:03+15:0814:36 Ladda ner rutt i gpx-format
12Bengt FribergJärfälla OK59:38+15:4314:45
13Leif NordinAttunda OK1:00:51+16:5615:03
14Bengt-Olov TörnqvistSigtuna OK1:01:30+17:3515:13
15Mats TörngrenOK Linné1:02:30+18:3515:28
16Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben1:03:27+19:3215:42
17Sören ErikssonLänna IF1:05:11+21:1616:08
18Sören WingeUpsala IF1:05:19+21:2416:10
19Leif BergSigtuna OK1:06:55+23:0016:33
20Jan-Erik LarssonUpsala IF1:07:09+23:1416:37 Ladda ner rutt i gpx-format
21Ulf SkogtjärnOK Linné1:14:12+30:1718:21
22Yngve PerssonTierps SOK1:18:52+34:5719:31
23Karl-Göran GustafssonUpsala IF1:22:27+38:3220:24
24Lars NordinSolna OK1:31:58+48:0322:45

D75

3 190 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dagny GustavssonSigtuna OK45:0714:08
2Eva von HeijneSigtuna OK52:27+7:2016:26
3Britt-Marie BengtssonOK Linné53:58+8:5116:55
4Caje JacobssonIF Thor54:23+9:1617:02
5Margaretha NyströmLänna IF1:01:53+16:4619:23
6Yvonne  RoosAttunda OK1:24:25+39:1826:27

H75

3 620 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK44:0512:10
2Gunnar BengtssonSundsvalls OK49:44+5:3913:44
3Sverre JonssonOK Ravinen52:03+7:5814:22
4Kurt AnderssonEnebybergs IF57:18+13:1315:49
5Leif LundquistEnebybergs IF1:00:21+16:1616:40
6Sven JacobssonIF Thor1:05:39+21:3418:08
7Ove ForsbergTurebergs IF SOK1:08:06+24:0118:48
7Lars KjellmanVandrarringen1:08:06+24:0118:48
9Kurt BoströmOK Linné1:09:14+25:0919:07
10Bo SundénKarlsbyhedens OK1:11:55+27:5019:51
11Sven-Erik WidinOK Österåker1:12:11+28:0619:56
12Jan-Olof MalmSigtuna OK1:14:47+30:4220:39
13Urban GullbergOK Linné1:17:06+33:0121:17
14Lars RoosAttunda OK1:18:39+34:3421:43
15Rune ThurénVallentuna-Össeby OL1:34:27+50:2226:05
Ulf ÅströmOK Roslagenej godkänd
Thord RådbergOK Roslagenej start
Kjell TancredIBM-Klubbenej start

H80

3 190 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin EngqvistUpsala IF45:1214:10
2John BerglundAlfta-Ösa OK52:36+7:2416:29
3Stig RoosOK Linné52:57+7:4516:35
4Rolf AnderssonRimbo SOK55:27+10:1517:22
5Per-Urban BengtssonOK Linné1:02:31+17:1919:35
6Sigurd WallénTäby OK1:04:36+19:2420:15
7Lars-Erik LindellVäsby OK1:11:22+26:1022:22
8Valter AlamaaIK Vikings OK2:03:15+1:18:0338:38

Inskolning

2 320 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Lily AnderssonOK Roslagenfullföljt
Gabriel AndreiIF Hansa-Hoburgfullföljt
Adrian BlombergUppsala IFfullföljt
Ludvig BrodinLånghundra IFfullföljt
Jallmar EbberydOckelbo OKfullföljt
Harald EklöfOK Linnéfullföljt
Sanna HolmqvistOK Österåkerfullföljt
Christian Jönsson UlateOK Triangelnfullföljt
Henry KuivinenKlubblösfullföljt
Noa KuivinenKlubblösfullföljt
Axel LindahlIF Thorfullföljt
Axel MatroneKlubblösfullföljt
Ingrid MelinOK Linnéfullföljt
Christina NordénLånghundra IFfullföljt
Sixten SaldeniusJärfälla OKfullföljt
Ylva SjöstedtLånghundra IFfullföljt
Lilly SvanfeldtKlubblösfullföljt
Majken SvanfeldtKlubblösfullföljt
Elias VikmanLagunda AIKfullföljt
Walter VikmanLaghunda AIKfullföljt
Vide ZetterbergOK Djerffullföljt
Nora ÅhlundSvenljunga OKfullföljt
Ida MatroneKlubblösej godkänd
Willian RingbomSol Tranåsej godkänd
Signe ÅhlundSvenljunga OKej godkänd
Antero SellingLänna IFej start

U1

2 320 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Blenda LenasKlubblös22:139:34
2Elis EklundOK Rodhen25:30+3:1710:59
3Vidar LarssonIF Thor27:36+5:2311:53
4Alice HögbergRånäs OK31:23+9:1013:31
5Anita Müller ErikssonOK Linné31:28+9:1513:33
6Axel BorellOK Linné32:14+10:0113:53
7Malte HallmanAttunda OK32:52+10:3914:10
8Ellinor KruysIF Thor33:06+10:5314:16
9Gustav KaronenIF Thor33:20+11:0714:22
10Oskar LindIF Thor33:29+11:1614:25
11Hugo SöderblomKlubblös39:05+16:5216:50
12Måns SöderblomKlubblös39:09+16:5616:52
13Hugo TärnlundOK Linné40:02+17:4917:15
14Hanna SundströmIFK Lidingö SOK40:30+18:1717:27
15Nils NyströmGustavsbergs OK41:05+18:5217:42
16Alfred SmedsSigtuna OK41:09+18:5617:44
17Hugo PerssonIF Thor42:03+19:5018:07
18Saga ÖjelundKlubblös45:24+23:1119:34
19Henry NilssonLånghundra IF46:53+24:4020:12
20Isak WarvelinLånghundra IF49:21+27:0821:16
21Måns TroengOK Linné53:12+30:5922:55
22Isabella PuentesOK Linné57:25+35:1224:44
Lovisa FischerOK Linnéej godkänd

U2

2 720 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fiffi MalmströmJärfälla OK36:5913:35
2Kofi LjunggrenKlubblös38:32+1:3314:09
3Signe AlbinssonOK Österåker44:03+7:0416:11
4Axel VikmanOK Linné45:01+8:0216:33
5Hilda ÖjelundLånghundra IF46:37+9:3817:08
6Isak StåhlbrandtRasbo IK49:43+12:4418:16
7Oscar NilssonLånghundra IF50:03+13:0418:24
8Elsa NilssonLånghundra IF54:45+17:4620:07
9Nova RötkönenOK Linné1:00:26+23:2722:13
10Vera JeppssonOK Hammaren1:00:43+23:4422:19
11Jonathan ErikssonLånghundra IF1:02:36+25:3723:00
12Johan NordénLånghundra IF1:03:49+26:5023:27
13Daniel WahlnäsOK Linné1:22:21+45:2230:16
Märta Gillman WikstrandOK Linnéej start

Öppen motion 1

2 720 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Caroline TenlandAndrarums IF39:0814:23
2Gunn-Marie ÄngströmOK Linne48:26+9:1817:48
3Katarina NilssonKlubblös55:03+15:5520:14
4Anna SollebergAttunda OK1:05:05+25:5723:55
5Viktor AlmtorpLånghundra IF1:08:37+29:2925:13
6Louise AlmtorpLånghundra IF1:08:38+29:3025:13
7Katarina RolandKlubblös1:13:35+34:2727:03
8Eva-Lena BergensOK Linne1:20:07+40:5929:27
9Linda NilssonLånghundra IF1:20:28+41:2029:35

Öppen motion 2

3 840 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese KarlssonKlubblös1:16:4219:58
2Ingrid LindgrenKlubblös1:49:22+32:4028:28
Jonas JoelssonKlubblösej godkänd

Öppen motion 3

3 100 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan BrodinLånghundra IF27:218:49
2Helena LinefurOK Roslagen31:18+3:5710:05
3Pernilla ÖrtqvistOK Linne52:03+24:4216:47
4Eva SchönquistOK Linné52:45+25:2417:00
5Camilla KäckSol Tranås57:58+30:3718:41
6Janet KlingOckelbo OK1:02:14+34:5320:04
7Viveka BollmarkOK Linné1:04:37+37:1620:50
8Katarina SellingLänna IF1:09:39+42:1822:28
9Maria SandbladKlubblös1:10:17+42:5622:40
10Bo RockJärfälla OK1:13:09+45:4823:35
11Sandra JakobssonLånghundra IF1:16:04+48:4324:32
12Rebecka HartvikLänna IF1:22:20+54:5926:33
13Margit PalokangasIF Thor1:41:07+1:13:4632:37
14Janneka KeeminkKlubblös2:31:28+2:04:0748:51
Hugo BlomsterIF Thorej godkänd
Malte HellgrenIF Thorej godkänd
Minna Janlöv HaikonenOK Linnéej godkänd

Öppen motion 4

4 410 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Trjer JontellIF Thor44:2510:04
2Johan ArnqvistIF Thor45:15+0:5010:15
3Arne BergensOK Linné53:12+8:4712:03
4Tommy VikmanLagund AIK57:08+12:4312:57
5Kristoffer OlinRånäs OK1:18:12+33:4717:43
5Maria OlinRånäs OK1:18:12+33:4717:43
7Andrea TreyerKlubblös1:30:02+45:3720:24
8Karin JontellIF Thor1:50:57+1:06:3225:09
Christel BergOK Enenej godkänd
Tomas SouKlubblösej godkänd
Klara FischerOK Linnéej godkänd

Öppen motion 5

3 720 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Greta SnellmanOK Linné45:0612:07
2Leif WallenbroVäsby OK45:23+0:1712:11
3Torbjörn UmegårdTacton OK48:40+3:3413:04
4Elin TögenmarkOK Linné50:39+5:3313:36
5Mattias ÖrtqvistOK Linné52:09+7:0314:01
6Lisa ErikssonSundbybergs IK52:14+7:0814:02
7Lena ÅbomGävle OK58:10+13:0415:38
8Anna StaafUpsala IF58:33+13:2715:44
9Ilse DubbelboerOK Linné59:35+14:2916:01
10Alfred JeppssonOK Hammaren1:00:54+15:4816:22
11Fabienne GaugazovaOK Linne1:01:03+15:5716:24
12Jimmy LarssonIF Thor1:05:31+20:2517:36
13Caroline OttossonGävle OK1:07:49+22:4318:13
14Helena LiljeströmGävle OK1:08:21+23:1518:22
15Stefan PalmOK Roslagen1:12:18+27:1219:26
16Emy SaetreLånghundra IF1:13:22+28:1619:43
17Elsa KarlssonIF Thor1:13:33+28:2719:46
18Daniel PalmOK Linné1:13:53+28:4719:51
19Karin PalmOK Linné1:13:54+28:4819:51
20Carl MohlinOK Linné1:14:03+28:5719:54
21Elisabeth FredlundIF Thor1:14:06+29:0019:55
22Roland LindqvistOK Linné1:16:04+30:5820:26
23Stig ThörnvikCentrum OK1:16:33+31:2720:34
24Per WretbladOK Linné1:19:49+34:4321:27
25Rickard MagnussonKlubblös1:20:25+35:1921:37
26Sara SundblomRånäs OK1:20:48+35:4221:43
27Elvira ForsströmOK Roslagen1:20:59+35:5321:46
28Malin MüllerOK Linne1:25:50+40:4423:04
29Isak SvedenmanKlubblös1:31:02+45:5624:28
30Marie HedströmOK Måsen1:34:07+49:0125:18
31Annika SöderdahlKlubblös1:46:17+1:01:1128:34
32Natascha MarxmeierIFK Lidingö SOK2:16:04+1:30:5836:34
Jenny EjderfeltLänna IFej godkänd
Maja MalmbergKlubblösej godkänd
Agneta LiljestamIF Thorej godkänd
Louise Jeppsson WulffOK Hammarenej godkänd
Daniel ArnekransLånghundra IFej godkänd
Manfred StüberIF Thorej godkänd
Ingegerd ErikssonIF Thorej godkänd
Cim HolmqvistOK Österåkerej godkänd
Maria PetterssonBrattås CKej godkänd
Petra ReichlerLänna IFej start

Öppen motion 6

6 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus PerssonIF Thor1:28:3314:36
2Robert LarssonIF Thor1:29:49+1:1614:49
3Audrey DuquenneOK Linné1:34:19+5:4615:33

Öppen motion 7

3 190 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa HedinOK Linné31:139:47
2Magnus WilhelmssonForsa OK32:36+1:2310:13
3Karna ThorssonOK Linné32:38+1:2510:13
4Viktor JemthIF Thor32:39+1:2610:14
5Henrik WilmarIF Thor34:29+3:1610:48
6Annica JanssonIFK Lidingö SOK36:46+5:3311:31
7Åsa BlomsterIF Thor37:37+6:2411:47
8Ingrid KlingOckelbo OK39:18+8:0512:19
9Ulf IsacssonOK Linné40:24+9:1112:39
10Kent BerggrenTullinge SK42:21+11:0813:16
10Ulf CarnbyTäby OK42:21+11:0813:16
12Thomas HoffRimbo SOK43:36+12:2313:40
13Lars-Erik LiljeströmGävle OK44:21+13:0813:54
14Ann-Sofie EdenhamnLänna IF44:38+13:2513:59
15Maria Nimvik Järla Orientering44:55+13:4214:04
16Carina BoströmOK Linné44:58+13:4514:05
17Stina ÅbergOK Linné48:01+16:4815:03
18Leonard JanssonRasbo IK48:26+17:1315:10
19Karin KjellinJärfälla OK49:16+18:0315:26
20Henrik NyströmAttunda OK49:51+18:3815:37
21Kjell JanssonLånghundra IF50:18+19:0515:46
22Thomas WestermarkTäby OK51:08+19:5516:01
23Anne LöfgrenKlubblös51:24+20:1116:06
24Lina PåveIF Thor51:27+20:1416:07
25Kurt JohanssonSvenljunga OK51:35+20:2216:10
26Staffan JacobsonOK Kroppefjäll52:22+21:0916:24
27Johan KarlssonIF Thor53:24+22:1116:44
28Anna WesterberghRasbo IK53:26+22:1316:45
29Tommy HöglundLånghundra IF53:52+22:3916:53
30Stefan BergOK Enen54:15+23:0217:00
31Claes ElvhammarAttunda OK55:00+23:4717:14
32Marie ThörnvikCentrum OK56:50+25:3717:48
33Helena GrennbergOK Linné59:06+27:5318:31
34Hans LundmarkLånghundra IF59:21+28:0818:36
35Anna Martinsson-KarlssonStockholmspolisens IF OF1:00:12+28:5918:52
36Kjell JanssonVäsby OK1:00:13+29:0018:52
37Lena FredrikssonKroppa IF1:05:00+33:4720:22
38Ann-Sofie JemthIF Thor1:06:40+35:2720:53
39Lena BergströmOK Rodhen1:07:41+36:2821:13
40Karin HannrupIF Thor1:07:43+36:3021:13
41Ulf AleniusIFK Lidingö SOK1:11:03+39:5022:16
42Ida SundstedtRasbo IK1:11:57+40:4422:33
43Carina LidforssJärla Orientering1:12:51+41:3822:50
44Ingrid CarlssonTäby OK1:14:03+42:5023:12
45Maj-Britt GardeliusIF Hansa-Hoburg1:19:57+48:4425:03
46Maria AhlbergNorbergs OK1:24:12+52:5926:23
47Annika EliasCascade OC1:29:47+58:3428:08
48Pia VikströmTäby OK1:42:39+1:11:2632:10
49Ida WesselLänna IF1:43:43+1:12:3032:30
50Evert CarlssonTäby OK1:53:16+1:22:0335:30
Göran AnderssonDalaportens OLej godkänd
Ingrid UlfstedtJärfälla OKej godkänd
Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburgej godkänd

Öppen motion 8

4 740 m, 54 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils OlssonOK Linné31:526:43
2Johan BlomsterIF Thor34:32+2:407:17
3Jonas HallmanAttunda OK37:35+5:437:55
4Håkan MalmströmJärfälla OK39:05+7:138:14
5Lars SjöbergTullinge SK39:09+7:178:15
6Jonathan BlomqvistUmara SC39:20+7:288:17
7Daniel OlmIF Thor39:36+7:448:21
8Hans NäslundVästerås SOK41:27+9:358:44
9Åsa Zetterberg ErikssonOK Djerf43:45+11:539:13
10Inga KazlauskaitéOK Roslagen44:12+12:209:19
11Per DahlbäckIF Thor44:48+12:569:27
12Karin LundbergTullinge SK46:27+14:359:47
13Jacob SvenssonOK Linné47:55+16:0310:06
14Björn JohanssonOK Borgen48:12+16:2010:10
15Hans ThorOK Linné48:36+16:4410:15
16Johanna SanderiIFK Lidingö SOK49:45+17:5310:29
17Anders ForsgrenTäby OK50:20+18:2810:37
18Arvid JohnsonDegerfors OK50:42+18:5010:41
19Emil HammarströmOK Måsen50:48+18:5610:43
20Mathias TärnlundOK Linné52:33+20:4111:05
21Linus HolmqvistOK Österåker52:43+20:5111:07
22Jennie Hellström OlssonOK Linné53:08+21:1611:12
23Anders BengtssonKlubblös53:48+21:5611:21
23Erika JanssonRasbo IK53:48+21:5611:21
25Kerstin SjökvistOK Österåker54:32+22:4011:30
26Olle NyströmGustavsbergs OK54:53+23:0111:34
27Tommy StenviOK Linné55:20+23:2811:40
28Peter EklövOK Linné56:00+24:0811:48
29Per-Anders LindgrenCentrum OK56:06+24:1411:50
30Alice FrostOK Roslagen56:31+24:3911:55
31Benny PetterssonVäsby OK56:35+24:4311:56
32Sofia SöllvanderOK Rodhen57:14+25:2212:04
33Kristina RobertoOK Linné57:46+25:5412:11
34Lars AlmquistOK Triangeln57:53+26:0112:12
35Jan AnderssonGävle OK58:09+26:1712:16
36Lars NygrenOK Linné59:34+27:4212:34
37Carl AnderssonIF Thor1:00:19+28:2712:43
38Peter VestmanOK Österåker1:00:41+28:4912:48
39Owe EdströmKovlands IF1:01:06+29:1412:53
40John ÅhlundSvenljunga OK1:02:18+30:2613:08
41Ove AnderssonOK Linné1:04:48+32:5613:40
41Anna ForsgrenTäby OK1:04:48+32:5613:40
43Anders DegseliusVäsby OK1:05:31+33:3913:49
44Anders WetterlingStigmännen Karlshamns OK1:05:52+34:0013:53
45Lovisa NilssonOK Linné1:08:20+36:2814:24
46Timo PalokangasIF Thor1:15:04+43:1215:50
47Håkan WahlnäsOK Linné1:16:00+44:0816:02
48Johan HartvikLänna IF1:24:35+52:4317:50
49Emeli TorssonIF Thor1:26:47+54:5518:18
50Mats FrostOK Roslagen1:31:46+59:5419:21
51Lena HovaleffOK Linne2:10:38+1:38:4627:33
Marie EnbergVästerbergslagens OLej godkänd
Jonas StåhlbrandtRasbo IKej godkänd
Mats LindeOK Linnéej godkänd

Öppen motion 9

7 590 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen OhlinTullinge SK55:247:17
2Kristoffer TengrothSundbybergs IK1:01:33+6:098:06
3Olle CarlssonSöders-Tyresö1:02:11+6:478:11
4Tomas SjökvistOK Österåker1:04:23+8:598:28
5Andreas BerganderEksjö SOK1:04:43+9:198:31
6Fredrik ElwingerIF Thor1:09:20+13:569:08
7Dan HörnellOK Linné1:10:47+15:239:19
8Håkan BlomkvistSkattkärrs SOK1:11:39+16:159:26
9Anders LöfgrenJärfälla OK1:12:21+16:579:31
10Henrik WåhlströmIF Thor1:12:30+17:069:33
11Erik ViklundRånäs OK1:16:49+21:2510:07
12Cristian LarssonKöping-Kolsva OK1:19:48+24:2410:30
13Carl WennertorpOK Linné1:23:09+27:4510:57
14Jan-Olov BergmanVästerås SOK1:28:40+33:1611:40
15Andreas FischerOK Linné1:30:15+34:5111:53
16Anders LindkvistBromma-Vällingby SOK1:34:53+39:2912:30
17Oliver AngelsiööOK Linné1:45:30+50:0613:53
18Gerardo GarciaOK Rodhen2:16:59+1:21:3518:02
Johan LidströmOK Linnéej godkänd
Marcus SaldeniusJärfälla OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser