Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Västerbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Västerbotten
Arrangörsorganisation: Högåkers OK
Datum: lördag 30 september 2017

D21

2 570 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa OtterbjörkUmeå OK18:537:20
2Kerstin LarssonIFK Umeå19:36+0:437:37
3Susanne RutqvistIFK Umeå20:08+1:157:50
4Elisabeth FriesUmeå OK21:19+2:268:17
5Karin LarssonUmeå OK21:34+2:418:23
6Stina AbramssonWilhelmina OK21:38+2:458:25
7Julia AnderssonIFK Umeå22:14+3:218:39
8Anna HolmgrenIFK Umeå22:43+3:508:50
9Sanna RönnlundUmeå OK28:00+9:0710:53
10Hanna GeorgssonVännäs OK28:08+9:1510:56
Cecilia RydbergUmeå OKej start

H21

2 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrik NordbergBergnäsets AIK17:436:06
2Hans PerssonIFK Umeå18:45+1:026:27
3Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna19:50+2:076:50
4Simon ErikssonUmeå OK20:53+3:107:12
5Isak LangerakJärfälla OK21:06+3:237:16
6Mattias JohanssonBergnäsets AIK23:14+5:318:00
Johan KorsmanUmeå OKej godkänd
Sixten WalheimOK Rodhenej start
Gustaf SparrevikIK Hakarpspojkarnaej start
Jonas SundellUmeå OKej start

D18

2 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alma LaudonVännäs OK23:048:58
2Ida GeorgssonVännäs OK25:31+2:279:55
3Emma WibergSkogslöparna25:39+2:359:58
4Kristina FridmanVännäs OK28:02+4:5810:54

D16

2 370 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magdalena NilssonHögåkers OK18:497:56
2Louise RamebäckUmeå OK22:29+3:409:29
3Ester LaudonVännäs OK23:01+4:129:42
4Alexandra ÖlundUmedalens IF25:49+7:0010:53
5Marie-Chantal BallnusBromma-Vällingby SOK28:24+9:3511:58
Alva LarssonUmeå OKej start

H16

2 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isac ErikssonOK Nolaskogsarna18:467:18
2Jakob NilssonUmeå OK19:06+0:207:25
3Viktor HolmgrenUmeå OK20:10+1:247:50
Mårten ErikssonUmedalens IFej start

D14

2 130 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Evelina NilssonHögåkers OK15:527:26
2Alice LarssonUmeå OK18:45+2:538:48
3Frida LindmarkRobertsfors IK23:02+7:1010:48
4Nora StafjordUmeå OK24:48+8:5611:38
Lea EdvardssonUmeå OKej godkänd
Hilja BerggrundUmeå OKej start

H14

2 130 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus ErikssonUmeå OK13:066:09
2Oskar ÅdahlUmeå OK14:37+1:316:51
3Jesper RamebäckUmeå OK14:45+1:396:55
4Max StigenlövHögåkers OK18:10+5:048:31
5Isak LundholmUmeå OK19:16+6:109:02
6Andreas SvenssonSK Björnen20:58+7:529:50
Jakob ErikssonUmedalens IFej start

D12

1 830 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja LundholmUmeå OK15:518:39
2Tyra LarssonIFK Umeå16:45+0:549:09
3Emmy KärrlanderUmedalens IF17:17+1:269:26
4Tuva SirviöUmeå OK17:20+1:299:28
5Elina Lingbro DömstedtUmeå OK18:02+2:119:51
6Tua RönnlundIFK Umeå19:00+3:0910:22
7Saga RydbergUmeå OK21:23+5:3211:41
7Stina LindmarkRobertsfors IK21:23+5:3211:41
9Ella LindmarkRobertsfors IK23:28+7:3712:49
10Hilma VikströmUmeå OK28:24+12:3315:31

H12

1 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liam HälldalSkogslöparna13:467:31
2Otto TimbyUmeå OK14:17+0:317:48
3Edvard SvenssonSK Björnen18:47+5:0110:15
4Adrian WidmarkUmeå OK20:25+6:3911:09
5Vigon BerggrundUmeå OK28:55+15:0915:48

D10

1 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Märta ÖstbergUmeå OK15:5810:34
Moa TimbyUmeå OKej godkänd
Alice StigenlövHögåkers OKej godkänd

H10

1 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin HellmanHögåkers OK21:5214:28
2Valter VikströmUmeå OK22:52+1:0015:08
Axel LarssonIFK Umeåej godkänd

D35

2 370 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin LindmarkRobertsfors IK25:0710:35
2Emma LundholmUmeå OK28:02+2:5511:49
3Jessica LindmarkRobertsfors IK30:19+5:1212:47
4Annika VikströmUmeå OK34:22+9:1514:30
5Camilla WidmarkUmeå OK35:36+10:2915:01

H35

2 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas HälldalSkogslöparna22:077:37
2Oskar ForsbergSkogslöparna22:12+0:057:39
3Mattias LindmarkRobertsfors IK22:59+0:527:55
4Johan RydbergUmeå OK23:03+0:567:56
5Mattias BerggrundUmeå OK25:26+3:198:46
6Robert WidmarkUmeå OK29:58+7:5110:20
7Niklas TimbyUmeå OK31:28+9:2110:51
Andreas LundholmUmeå OKej start

D45

2 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åsa BäckstrandUmeå OK20:288:38
2Ann-Sofie JohanssonUmeå OK21:25+0:579:02
3Anna Karin NilssonUmeå OK23:25+2:579:52
4Jenny RönnlundStöcksjö IS29:00+8:3212:14
Katrin StenUmeå OKej start

H45

2 570 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pär NorénVännäs OK19:207:31
2Stefan KärrlanderUmedalens IF20:47+1:278:05
3Roland VikströmUmeå OK24:29+5:099:31
4Bert ErikssonUmeå OK24:54+5:349:41
5Hjalmar LaudonVännäs OK25:43+6:2310:00
6Dan EdvardssonUmeå OK30:21+11:0111:48
Staffan StenUmeå OKej start

D55

2 130 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cecilia HenfridssonUmeå OK18:418:46
2Annica NylundUmeå OK20:21+1:409:33
3Lena SjöströmUmeå OK21:29+2:4810:05
4Anita LundmarkIFK Umeå22:36+3:5510:36
Barbro LundqvistLångvikens OKej godkänd

H55

2 370 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Clas FriesUmeå OK18:537:58
2Mikael YngvessonRobertsfors IK19:58+1:058:25
3Anders FriesUmeå OK21:03+2:108:52
4Mats SandewallUmeå OK27:55+9:0211:46
5Hans-Erik GrenholmWilhelmina OK35:07+16:1414:49

H65

2 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn YttergrenStöcksjö IS24:3610:22
2Kjell HemmyrStöcksjö IS26:51+2:1511:19
3Hans PerssonOK Älgen30:02+5:2612:40
Hardy PaulssonUmeå OKej godkänd
Gunnar TigerUmeå OKej start

H75

2 130 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland LundqvistLångvikens OK19:169:02
2Göran EnkvistSkellefteå OK23:49+4:3311:10
3Göran BergSundsvalls OK25:51+6:3512:08
4Gunnar TimnerUmeå OK38:28+19:1218:03
5Bo JonssonBolidens SK52:03+32:4724:26
Sven-Erik LundgrenUmeå OKej start

Inskolning

1 190 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Gillis  AbramssonVilhelmina OKfullföljt

U1

1 190 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tor OgenstedtHögåkers OK9:468:12
2Ted LindmarkRobertsfors IK10:25+0:398:45
3Hjalmar RutqvistIFK Umeå12:44+2:5810:42
4Melinda ErikssonLycksele IF14:32+4:4612:12
5Melker ErikssonLycksele IF15:21+5:3512:53
6Hugo RydbergUmeå OK16:11+6:2513:35
7Astrid SundqvistUmeå OK16:45+6:5914:04
7Elsa SundqvistUmeå OK16:45+6:5914:04
9Lovisa NilssonHögåkers OK19:23+9:3716:17
Ingrid ÖstbergUmeå OKej godkänd
Liam MolanderHögåkers OKej start

U2

1 510 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik Lingbro DömstedtUmeå OK14:499:48
1Torunn OtterbjörkUmeå OK14:499:48

Öppen motion 1

1 510 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna MolinUmeå OK18:4612:25
2Stefan FriesUmeå OK49:24+30:3832:42

Öppen motion 5

2 130 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas VikdahlUmeå OK19:389:13
2Annika VikdahlUmeå OK19:50+0:129:18
3Ove PerssonUmeå OK21:40+2:0210:10
4Mikael LarssonIFK Umeå22:38+3:0010:37
5Jennie ErikssonLycksele IF24:13+4:3511:22
6Vesa SärkiojaKlubblös25:48+6:1012:06
7Lars-Åke SvenssonSK Björnen26:01+6:2312:12
8Anna-Maria GrimmerIFK Umeå26:04+6:2612:14
9Annika SvenssonSK Björnen26:52+7:1412:36
10Tina RönnbergKlubblös28:38+9:0013:26
Kerstin ErikssonUmedalens IFej start

Öppen motion 8

2 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elina RönnlundIFK Umeå25:398:50
2Erik KärrlanderUmedalens IF29:29+3:5010:10
3Rene BallnusBromma-Vällingby SOK35:01+9:2212:04
Lisa NoppaUmeå OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser