Svenska Orienteringsförbundet

Preliminär resultatlista för DM, lång, Östergötland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Östergötland
Arrangörsorganisation: OK Motala
Datum: söndag 10 september 2017

D21

8 310 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrika VångellLinköpings OK1:15:539:07
2Kajsa HammarströmLinköpings OK1:24:03+8:1010:06
3Anna HåkanssonOK Kolmården1:27:34+11:4110:32
4Amanda TellsénOK Roxen1:32:56+17:0311:10
5Elisabeth AhlgrenLinköpings OK1:43:58+28:0512:30
6Anna GillerforsNAIS Orienteringsklubb2:04:08+48:1514:56
7Anna GranathTjällmo-Godegårds OK2:06:59+51:0615:16
Fanny AsketunOK Roxenej godkänd
Alva OlssonLinköpings OKej start
Hanna NilssonOK Denselnej start

H21

11 720 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik MartinssonLinköpings OK1:21:166:56
2Mathias HallménOK Denseln1:21:34+0:186:57
3Kristian AlgersSkogspojkarnas OK1:26:21+5:057:22
4Victor BergstrandLinköpings OK1:32:02+10:467:51
5Per BrolundOK Denseln1:32:54+11:387:55
6Mikael AnderssonOK Kolmården1:38:09+16:538:22
7Sven EngströmLinköpings OK1:39:37+18:218:29
8Emil KaleredOK Denseln1:41:04+19:488:37
9Henrik TostebergLinköpings OK1:41:28+20:128:39
10Sören Nilsson PåledalOK Roxen1:41:36+20:208:40
11Emil TellsénOK Roxen1:48:51+27:359:17
12Joakim GustafssonFinspångs SOK1:50:29+29:139:25
13Christoffer JohanssonTrollhättans SOK1:51:51+30:359:32
14Jonas AxénMotala AIF OL2:03:13+41:5710:30
15Oscar TörnrothHjobygdens OK2:27:03+1:05:4712:32
David ModigOK Denselnej godkänd
Mats RöjgårdOK Kolmårdenej godkänd
Simon NybergNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Oskar HöglundMotala AIF OLej start
Maxime BonneauLinköpings OKej start

D20

7 270 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes WesterbergOK Roxen1:20:3911:05
2Lova EvebornOK Roxen1:27:42+7:0312:03
3Sarah PerssonOK Denseln1:28:27+7:4812:09
4Tora WesterbergOK Kolmården1:35:25+14:4613:07
5Emilia ÖstlundOK Kolmården1:41:30+20:5113:57
Elin JohanssonFinspångs SOKej godkänd
Klara LjunggrenLinköpings OKej start
Emma PetterssonOK Roxenej start
Emma HelmerssonVästerås SOKej start

H20

9 110 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin LillieströmOK Roxen1:04:327:05
2Ville JohanssonOK Kolmården1:12:10+7:387:55
3Olle JosarpOK Tisaren1:12:27+7:557:57
4Adam TellsénOK Roxen1:16:43+12:118:25
5Oscar MolinBoxholm-Mjölby OL1:45:27+40:5511:34

D18

6 190 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa BerggrenOK Kolmården1:03:5210:19
2Tove EkströmLinköpings OK1:10:38+6:4611:24
3Frida SahlmanLinköpings OK1:28:21+24:2914:16
4Malva EvebornOK Roxen1:29:24+25:3214:26
Lina KromnérSkogspojkarnas OKej godkänd
Josefin BovellanNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Victoria AsketunOK Roxenej godkänd
Tilda MarmelidOK Roxenej start
Linnea HanssonOK Roxenej start
Moa KjellbergBjörkfors GOIFej start

H18

7 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1August MollénOK Denseln55:387:13
2Hugo LillieströmOK Roxen57:31+1:537:28
3Jonas AnderssonOK Roxen1:03:26+7:488:14
4Hugo DalhammerOK Roxen1:08:12+12:348:51
5Gunnar EngströmLinköpings OK1:08:33+12:558:54
6Joel KarnehedOK Roxen1:13:05+17:279:29
7Thorsten SvenssonFinspångs SOK1:27:26+31:4811:21
8Linus ClassonNAIS Orienteringsklubb2:11:07+1:15:2917:01
Rasmus JonssonTjällmo-Godegårds OKej start
Jonathan JylltorpLinköpings OKej start

D16

4 720 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove PetterssonOK Roxen46:129:47
2Alice MarmelidOK Roxen51:03+4:5110:48
3Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK57:42+11:3012:13
4Linnea SamuelssonNAIS Orienteringsklubb1:02:06+15:5413:09
5Hanna KromnérSkogspojkarnas OK1:05:11+18:5913:48
6Jonna AlfredssonOK Roxen1:15:48+29:3616:03
7Hanna RothLinköpings OK1:26:36+40:2418:20
8Linnea JonssonTjällmo-Godegårds OK1:56:21+1:10:0924:39
9Wilma TudénBoxholm-Mjölby OL2:00:22+1:14:1025:30
Emmy LindgrenLinköpings OKej godkänd
Hanna LundgrenLinköpings OKej godkänd
Emma ErikssonTjällmo-Godegårds OKej start
Ellen EkingeOK Motalaej start

H16

5 510 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof LjunggrenLinköpings OK39:337:10
2Emanuel HerberthsonLinköpings OK42:07+2:347:38
3Viktor WaernqvistNAIS Orienteringsklubb45:23+5:508:14
4Leo JohanssonOK Kolmården48:14+8:418:45
5Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb50:08+10:359:05
6Gustav TräffNAIS Orienteringsklubb52:50+13:179:35
7Simon JohanssonOK Kolmården56:40+17:0710:17
8Ludvig ClassonNAIS Orienteringsklubb1:02:16+22:4311:18
9Erik JohnssonOK Kolmården1:07:11+27:3812:11
10Malte EvebornOK Roxen1:09:59+30:2612:42
11Fredrik KämmerlingOK Motala1:39:19+59:4618:01
12Adrian SiiraOK Motala1:39:51+1:00:1818:07
Erik WikströmNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Arvid WesterbergOK Kolmårdenej start

D14

3 740 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva SvenskTjällmo-Godegårds OK35:109:24
2Linnea LundOK Kolmården38:47+3:3710:22
3Alice JohanssonFinspångs SOK46:41+11:3112:28
4Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubb47:38+12:2812:44
5Fanny ÖstlundOK Kolmården49:08+13:5813:08
6Elin KjellmanLinköpings OK51:08+15:5813:40
7Kristin HerberthsonLinköpings OK52:52+17:4214:08
8Sofie VindFinspångs SOK53:12+18:0214:13
9Kerstin LjungemyrOK Kolmården54:39+19:2914:36
10Sara WänströmFinspångs SOK55:03+19:5314:43
11Alice ErikssonTjällmo-Godegårds OK57:08+21:5815:16
Jensine SvenssonFinspångs SOKej start
Linn AldénOK Roxenej start
Märta KämmerlingOK Motalaej start
Tilda TudénBoxholm-Mjölby OLej start

H14

3 740 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Måns BjörnskiöldOK Roxen36:069:39
2Sverre RöjgårdOK Kolmården36:57+0:519:52
3Johan ÅrbrinkLinköpings OK38:26+2:2010:16
4Hugo PerssonOK Denseln39:26+3:2010:32
5Valter FredrikssonGOIF Tjalve41:20+5:1411:03
6Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK48:18+12:1212:54
7Simon FlankegårdGOIF Tjalve48:26+12:2012:57
8Oliver HöögOK Motala59:17+23:1115:51
9Rasmus PåledalOK Roxen1:00:54+24:4816:17
Daniel JonssonTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Tronje SkoglundOK Motalaej start
Edvin WalterssonOK Roxenej start
Karl HjärtsjöTjällmo-Godegårds OKej start
Emil SöderbergTjällmo-Godegårds OKej start
Albin KjellbergBjörkfors GOIFej start
Allan WigrenOK Motalaej start

D12

3 050 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yrsa RöjgårdOK Kolmården24:588:11
2Sigrid LjunggrenLinköpings OK26:46+1:488:46
3Annie LundOK Kolmården27:18+2:208:57
4Sofia TunessonSkogspojkarnas OK30:05+5:079:51
5Stella RosengrenGOIF Tjalve30:39+5:4110:02 Ladda ner rutt i gpx-format
6Sofie EttlingSkogspojkarnas OK32:06+7:0810:31
7Ida ErnstssonFinspångs SOK36:28+11:3011:57
8Ellen TrofastTjällmo-Godegårds OK36:48+11:5012:03
9Klara ZimmermanGOIF Tjalve40:24+15:2613:14
10Moa KleistBoxholm-Mjölby OL54:33+29:3517:53
11Moa GöhlFinspångs SOK1:00:34+35:3619:51
Wilma AktnerTjällmo-Godegårds OKej start
Tyra LindellOK Roxenej start

H12

3 050 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elis PetersonOK Denseln27:088:53
2Hugo BraamOK Denseln27:25+0:178:59
3Jacob PåledalOK Roxen27:37+0:299:03
4Ludvig EronnLinköpings OK28:18+1:109:16
5Arvid Algers OmholtSkogspojkarnas OK28:32+1:249:21
6Otto NilssonLinköpings OK30:18+3:109:56
7Rikard HellgrenFinspångs SOK31:09+4:0110:12
8Wilmer KempeOK Denseln34:58+7:5011:27
9Gustav HellgrenSkogspojkarnas OK37:03+9:5512:08
10Elias SjöwallOK Denseln39:17+12:0912:52
11Elias TellsénOK Roxen42:13+15:0513:50
12Theo ÅrbrinkLinköpings OK42:54+15:4614:03
13Filip HöögOK Motala45:40+18:3214:58
14Vincent DahmGOIF Tjalve48:28+21:2015:53
15Oscar KjellmanLinköpings OK52:51+25:4317:19
16Rasmus VibergOK Roxen55:52+28:4418:19
17Viktor AbrahamssonTjällmo-Godegårds OK57:35+30:2718:52
18Adrian SandellOK Roxen1:00:39+33:3119:53
19Martin PilemalmMotala AIF OL1:40:40+1:13:3233:00
Filip FlisMotala AIF OLej godkänd
Elias OhlssonTjällmo-Godegårds OKej start
August EkingeOK Motalaej start
Lucas PilemalmMotala AIF OLej start
Noah KorallMotala AIF OLej start

D10

2 380 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irma FrisellBoxholm-Mjölby OL19:368:14
2Ebba SkullmanLinköpings OK20:35+0:598:38
3Emma EngströmFinspångs SOK21:35+1:599:04
4Tilda MalmströmGOIF Tjalve24:53+5:1710:27
5Tilde EvebornOK Roxen25:44+6:0810:48
6Johanna KleistBoxholm-Mjölby OL29:48+10:1212:31
7Alice ClassonNAIS Orienteringsklubb32:45+13:0913:45
8Ebba HjärtsjöTjällmo-Godegårds OK36:14+16:3815:13
9Elsa KorallMotala AIF OL45:29+25:5319:06
Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubbej start
Agnes SöderbergTjällmo-Godegårds OKej start

H10

2 380 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid TrofastTjällmo-Godegårds OK18:137:39
2Oscar SvenskTjällmo-Godegårds OK21:36+3:239:04
3Edvin ÅttingLinköpings OK23:44+5:319:58
4Oskar KarlqvistTjällmo-Godegårds OK24:15+6:0210:11
5Arvid KarlssonTjällmo-Godegårds OK26:40+8:2711:12
6Edwin WedinNAIS Orienteringsklubb28:47+10:3412:05
Linus SöderbergLinköpings OKej godkänd

D35

6 190 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa Åberg SamorTjällmo-Godegårds OK1:08:3911:05
2Helena LindgrenNAIS Orienteringsklubb1:49:00+40:2117:36
Jenny SandhOK Roxenej start

H35

9 110 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik SandhOK Roxen1:16:188:22
2Jonas BraamOK Denseln1:22:38+6:209:04
3Erik KjellgrenNAIS Orienteringsklubb1:27:01+10:439:33
4Robert HögbergLinköpings OK1:55:04+38:4612:37

D40

5 350 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nina AhlanderOK Denseln56:2110:31
2Eva GöhlFinspångs SOK57:06+0:4510:40
3Viktoria LindholmBoxholm-Mjölby OL1:03:15+6:5411:49
4Anna KorallMotala AIF OL1:03:38+7:1711:53
5Marie SvenskTjällmo-Godegårds OK1:05:15+8:5412:11
6Lotta FrisellBoxholm-Mjölby OL1:08:52+12:3112:52
7Veronica LundOK Kolmården1:12:15+15:5413:30
8Susanne KarlssonOK Denseln1:13:34+17:1313:45
9Liselott EricsonLinköpings OK1:17:09+20:4814:25
10Malin PilvingeOK Kolmården1:18:32+22:1114:40
11Marie WalterssonOK Roxen1:38:34+42:1318:25
12Jennie KleistBoxholm-Mjölby OL1:48:23+52:0220:15

H40

7 700 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bertil EronnLinköpings OK58:557:39
2Håkan SamorTjällmo-Godegårds OK1:02:26+3:318:06
3Jonas JohnssonOK Kolmården1:05:41+6:468:31
4Björn BeckiusLinköpings OK1:06:12+7:178:35
5Henrik PilvingeOK Kolmården1:06:15+7:208:36
6Patrik KleistBoxholm-Mjölby OL1:10:01+11:069:05
6Peter EttlingSkogspojkarnas OK1:10:01+11:069:05
8Andreas KarlqvistTjällmo-Godegårds OK1:10:52+11:579:12
9Henrik GöhlFinspångs SOK1:16:01+17:069:52
10Henrik PetersonOK Denseln1:16:47+17:529:58
11Stefan SehlerOK Kolmården1:19:55+21:0010:22
12James MelanderTjällmo-Godegårds OK1:27:47+28:5211:24
13Mårten LindquistBoxholm-Mjölby OL1:29:08+30:1311:34
14Leif LindgrenLinköpings OK1:34:09+35:1412:13
15Thorbjörn GustafssonTjällmo-Godegårds OK1:37:27+38:3212:39
16Joakim KjellbergBjörkfors GOIF2:13:39+1:14:4417:21
Joakim WalterssonOK Roxenej godkänd
Tobias TrofastTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Christian EnbergLinköpings OKej start

D45

4 910 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny RöjgårdOK Kolmården49:1010:00
2Maria PetterssonBoxholm-Mjölby OL49:33+0:2310:05
3Annika AsketunOK Roxen50:43+1:3310:19
4Annika IvarssonLinköpings OK51:21+2:1110:27
5Mia EronnLinköpings OK54:21+5:1111:04
6Kristina LjunggrenLinköpings OK58:41+9:3111:57
7Susanne PetterssonOK Roxen1:01:23+12:1312:30
7Lena LindmanFinspångs SOK1:01:23+12:1312:30
9Sofia WesterbergOK Kolmården1:03:08+13:5812:51
10Annica BerggrenOK Kolmården1:04:47+15:3713:11
11Eva EngmanOK Denseln1:09:45+20:3514:12
12Lena MalmströmGOIF Tjalve1:10:38+21:2814:23
13Anna KullbergBjörkfors GOIF1:16:06+26:5615:29
14Gith TellsénOK Roxen1:17:06+27:5615:42
15Liselott RothLinköpings OK1:25:47+36:3717:28
Tina LindgrenLinköpings OKej godkänd
Maria LillieströmOK Roxenej godkänd
Linda WänströmFinspångs SOKej godkänd
Susanne AldénOK Roxenej start
Pernilla HörwingOK Roxenej start

H45

7 270 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn KarlssonOK Denseln58:017:58
2Fredrik EngmanOK Denseln59:22+1:218:09
3Åke LjunggrenLinköpings OK1:00:58+2:578:23
4Per MagnussonLinköpings OK1:03:25+5:248:43
5Erik KarlssonTjällmo-Godegårds OK1:04:19+6:188:50
6Henrik MarmelidOK Roxen1:04:51+6:508:55
7Fredrik JönssonMotala AIF OL1:05:36+7:359:01
8Christian ErikssonLinköpings OK1:06:16+8:159:06
9Henrik LjungemyrOK Kolmården1:06:23+8:229:07
10Martin JarelandLinköpings OK1:12:14+14:139:56
11Tomas BomanLinköpings OK1:14:18+16:1710:13
12Erik ErnstssonFinspångs SOK1:14:29+16:2810:14
13Erik HelanderOK Roxen1:15:00+16:5910:18
14Fredrik KorallMotala AIF OL1:15:34+17:3310:23
15Örjan SandellOK Roxen1:16:06+18:0510:28
16Johan WänströmFinspångs SOK1:17:31+19:3010:39
17Magnus SahlmanLinköpings OK1:17:48+19:4710:42
18Jonas RåbergLinköpings OK1:18:28+20:2710:47
19Peter LundOK Kolmården1:18:31+20:3010:48
20Johan KnutssonBoxholm-Mjölby OL1:19:58+21:5710:59
21Per KempeOK Denseln1:21:54+23:5311:15
22John HylandStjärnorps SK1:43:18+45:1714:12
23Patrik EvebornOK Roxen1:44:01+46:0014:18
24Johan DahmGOIF Tjalve1:57:55+59:5416:13
Johan OtterströmLinköpings OKej start
Stefan NyströmOK Roxenej start

D50

4 010 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena MolinBoxholm-Mjölby OL48:2312:03
2Anita WehlinSkogspojkarnas OK49:17+0:5412:17
3Bodil MolinBoxholm-Mjölby OL56:57+8:3414:12
4Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL58:24+10:0114:33
5Anna Sofie BarkLinköpings OK59:17+10:5414:47
6Gitte EngströmLinköpings OK1:05:13+16:5016:15
7Karin OlofssonLinköpings OK1:11:26+23:0317:48
8Marita FilipssonMarkaryds FK1:11:56+23:3317:56
9Carina KaleredOK Denseln1:13:42+25:1918:22
Lena StrömbäckLinköpings OKej godkänd

H50

6 190 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BergLinköpings OK47:077:36
2Mikael WesterbergOK Kolmården51:58+4:518:23
3Niklas RönnbäckOK Eken52:38+5:318:30
4Per JohanssonMotala AIF OL53:12+6:058:35
5Stefan ThellsénOK Roxen53:17+6:108:36
6Anders LillieströmOK Roxen56:07+9:009:03
7Olle LindmanFinspångs SOK58:07+11:009:23
8Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb58:40+11:339:28
9Gunnar MelinOK Kolmården58:45+11:389:29
10Henrik PetterssonOK Roxen59:36+12:299:37
11Johan MalmOK Kolmården59:40+12:339:38
12Johan ÅttingLinköpings OK1:00:19+13:129:44
13Per GuståsLinköpings OK1:02:46+15:3910:08
14Peter BerggrenOK Kolmården1:10:34+23:2711:24
15Thomas RimhagenLinköpings OK1:20:16+33:0912:58
16Magnus HerberthsonLinköpings OK1:22:40+35:3313:21
17Conny BruhnBoxholm-Mjölby OL1:26:42+39:3514:00
18Jörgen SköldLinköpings OK1:27:15+40:0814:05
19Ola SvärmOK Roxen1:31:55+44:4814:50
20Lars-Åke ClassonNAIS Orienteringsklubb1:33:45+46:3815:08
21Kenneth KarlssonAskersunds OK1:35:23+48:1615:24
Anders DalhammerOK Roxenej godkänd
Jonas RothLinköpings OKej start
Jonas DetterfeltLinköpings OKej start

D55

4 010 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger BergLinköpings OK45:0711:15
Marianne AxelssonTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Lena RosanderFinspångs SOKej start
Carina FaxénLinköpings OKej start

H55

5 730 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas StenströmLinköpings OK55:259:40
2Pedro LundqvistLinköpings OK1:00:59+5:3410:38
3Tommy ErikssonGOIF Tjalve1:05:26+10:0111:25
4Börje AnderssonLinköpings OK1:09:42+14:1712:09
5Lars KarlssonÖdeshögs SK1:13:11+17:4612:46
6Leif SandahlOK Tyr1:15:40+20:1513:12
7Jan-Erik KarlssonBoxholm-Mjölby OL1:48:40+53:1518:57
Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OKej start

D60

3 760 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena FröbergGOIF Tjalve56:3815:03
2Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb1:09:47+13:0918:33
3Gerd HagströmGOIF Tjalve1:10:03+13:2518:37
4Carin AnderssonOK Denseln1:16:35+19:5720:22
5Ingrid Mårtensson OK Kolmården1:17:30+20:5220:36
6Marie SvernestamLinköpings OK1:20:08+23:3021:18
7Catharina ForsénOK Denseln1:23:28+26:5022:11
8Ulla KjellLinköpings OK1:31:13+34:3524:15

H60

5 350 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran ValfridssonBoxholm-Mjölby OL56:2510:32
2Mats AnderssonFinspångs SOK59:46+3:2111:10
3Mats RosanderFinspångs SOK1:00:55+4:3011:23
4Tomas OlaussonAskersunds OK1:01:33+5:0811:30
5Leif EfraimssonMotala AIF OL1:06:58+10:3312:31
6Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF1:08:54+12:2912:52
7Pär ForsströmStjärnorps SK1:09:39+13:1413:01
8Stephan SvenssonLinköpings OK1:14:03+17:3813:50
9Owe TörnrothHjobygdens OK1:14:31+18:0613:55
10Björn Erik OhlssonFinspångs SOK1:19:38+23:1314:53
11Torgny JohanssonBjörkfors GOIF1:22:26+26:0115:24
12Sven GranathTjällmo-Godegårds OK1:22:38+26:1315:26
13Sven-Olof SvenssonBjörkfors GOIF1:24:38+28:1315:49
14Carl-Gustav NöjdNAIS Orienteringsklubb1:24:42+28:1715:49
15Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OL1:26:08+29:4316:05
16Hans EkGOIF Tjalve1:30:17+33:5216:52
17Kenth EdinBoxholm-Mjölby OL1:33:40+37:1517:30
18Jens TörnmarckAskersunds OK2:11:50+1:15:2524:38
Jan LundgrenLinköpings OKej start
Göran SvenssonOK Roxenej start

D65

3 760 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria NordvallOK Kolmården53:5414:20
2Barbro ÖstlundOK Roxen1:20:19+26:2521:21
Britt-Marie AldénOK Kolmårdenej godkänd
Maud Göthe LundgrenLinköpings OKej start

H65

4 910 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders ÅbergTjällmo-Godegårds OK51:1210:25
2Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OK55:05+3:5311:13
3Per-Åke TengvallBoxholm-Mjölby OL55:08+3:5611:13
4Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK1:00:01+8:4912:13
5Håkan TengvallBoxholm-Mjölby OL1:07:17+16:0513:42
6Håkan ÅbergTjällmo-Godegårds OK1:16:48+25:3615:38
7Anders KjellLinköpings OK1:17:37+26:2515:48
8Tord FranssonMotala AIF OL1:27:55+36:4317:54
9Leif LundbergMotala AIF OL1:38:52+47:4020:08
Bengt ÖstlundOK Roxenej godkänd
Lars StrömTjällmo-Godegårds OKej start

D70

3 350 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carina LindmanFinspångs SOK1:14:2722:13
2Kerstin BengtssonMotala AIF OL1:22:05+7:3824:30
3Eva LindgrenLinköpings OK1:42:55+28:2830:43
Stina KorallMotala AIF OLej godkänd

H70

4 010 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SandhOK Roxen43:5010:55
2Anders MonteliusBoxholm-Mjölby OL54:28+10:3813:34
3Rune RingsgårdOK Roxen55:53+12:0313:56
4Roger DanielssonLinköpings OK1:01:15+17:2515:16
5Roland AlsénOK Roxen1:04:43+20:5316:08
6Claes MartinssonFinspångs SOK1:08:49+24:5917:09
7Peter HagströmGOIF Tjalve1:09:14+25:2417:15
8Runar AldénOK Kolmården1:09:45+25:5517:23
9Peter JakobssonLinköpings OK1:12:49+28:5918:09
10Kjell HolmströmBjörkfors GOIF1:13:25+29:3518:18
11Rolf-Inge KarlssonBoxholm-Mjölby OL1:16:27+32:3719:03
12Nils SjödinGOIF Tjalve1:19:01+35:1119:42
13Gunnar HejdenbergMotala AIF OL1:21:57+38:0720:26
14Ulf WaldenfjordLinköpings OK1:31:10+47:2022:44
15Jan PetterssonOK Roxen1:35:00+51:1023:41
Bo JernbergOK Roxenej godkänd

D75

3 350 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britten PerssonFinspångs SOK1:16:3822:52
2Britt PetterssonOK Roxen1:21:19+4:4124:16
Lotta GranholmLinköpings OKej godkänd

H75

3 760 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gösta LindmanFinspångs SOK1:09:3618:30
2Kjell HagströmLinköpings OK1:12:13+2:3719:12
3Stig BengtssonMotala AIF OL1:20:08+10:3221:18
4Bengt KarlssonLinköpings AIK1:21:48+12:1221:45
5Johnny WallingeOK Kolmården1:27:36+18:0023:17
Alf MattssonOK Kolmårdenej godkänd

D80

2 650 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin RenbergOK Kolmården1:08:0125:40
2Gudrun ThigerLinköpings AIK1:11:17+3:1626:53

H80

3 350 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Otto HolmdahlLinköpings OK1:17:5923:16
2Anders AdlerLinköpings AIK1:29:15+11:1626:38
3Nils-Erik ÅbergTjällmo-Godegårds OK1:37:16+19:1729:02
Bo BrånnAskersunds OKej godkänd

Inskolning

2 190 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Klara AbrahamssonTjällmo-Godegårds OKfullföljt
Helmer BengtssonOK Motalafullföljt
Elsa GillerforsNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Alvin KorallMotala AIF OLfullföljt
Elis KorallMotala AIF OLfullföljt
Astrid SamorTjällmo-Godegårds OKfullföljt
Algot StrandMotala AIF OLfullföljt
Ville StrandMotala AIF OLfullföljt
Simon SöderbergLinköpings OKfullföljt

U1

2 190 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin GöhlFinspångs SOK21:219:44
2Hugo AldénOK Roxen22:39+1:1810:20
3Tilde SöderbergLinköpings OK26:22+5:0112:02
4Olle BengtssonOK Motala26:47+5:2612:13
5Saga LindellOK Roxen29:22+8:0113:24
6Elias WedinNAIS Orienteringsklubb30:18+8:5713:50
7Holger WänströmFinspångs SOK38:01+16:4017:21

U2

2 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hannes PetersonOK Denseln26:2910:35
2Svea EklundMotala AIF OL29:23+2:5411:45
3Emma PilemalmMotala AIF OL33:56+7:2713:34
4Ivar FrisellBoxholm-Mjölby OL43:36+17:0717:26
5Malva StrömquistMotala AIF OL49:55+23:2619:58
6Arvid ForsMotala AIF OL50:03+23:3420:01

Öppen motion 1

2 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria JarelandLinköpings OK36:1314:29
2Lars GollvikGodegårds SK39:22+3:0915:44
3Brigitte AlsénOK Roxen48:08+11:5519:15
4Anita IvarssonSol Tranås58:13+22:0023:17
Karin BeckiusKlubblösej godkänd

Öppen motion 3

3 090 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik WedinNAIS Orienteringsklubb33:5610:58
2Erik SahlmanLinköpings OK35:33+1:3711:30
3Karin ZimmermanGOIF Tjalve39:13+5:1712:41
4Åsa SiiraOK Motala49:12+15:1615:55
5Jimmy JonssonKlubblös50:01+16:0516:11
6Inger FlisMotala AIF OL53:41+19:4517:22
7Peter KorallMotala AIF OL54:02+20:0617:29
8Maja ForsMotala AIF OL58:58+25:0219:04
9Anna WirénLinköpings SK1:10:41+36:4522:52
10Elisabet WiklundLinköpings OK1:12:17+38:2123:23
11Ludvig EklundOK Motala1:15:48+41:5224:31
12Christina SvenssonBjörkfors GOIF1:23:38+49:4227:03
Marita EricsonLinköpings OKej godkänd

Öppen motion 5

3 810 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael GustafssonBoxholm-Mjölby OL1:02:3416:25
2Malin PerssonOK Denseln1:06:41+4:0717:30
3Ola BjörnskiöldOK Roxen1:09:12+6:3818:09
4Ingela ÅrbrinkLinköpings OK1:17:19+14:4520:17
5Richard PaakkonenOK Roxen1:17:30+14:5620:20
6Markus HahlinOK Denseln1:22:48+20:1421:43
7Ture BergqvistNAIS Orienteringsklubb1:26:45+24:1122:46
8Malin SehlerOK Kolmården1:32:16+29:4224:13
9Joakim HöglundMotala AIF OL1:33:32+30:5824:32
10Pernilla TunessonSkogspojkarnas OK1:35:42+33:0825:07
11Mikael HellgrenSkogspojkarnas OK1:44:43+42:0927:29
Madelene EricsonLinköpings OKej godkänd
Gert KromnérSkogspojkarnas OKej godkänd
Edvin FredrikssonGOIF Tjalveej godkänd
Erik FredrikssonGOIF Tjalveej godkänd

Öppen motion 7

3 400 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronnie SamorTjällmo-Godegårds OK35:5210:32
2Magnus DjerfstenLinköpings OK40:19+4:2711:51
3Frida KarlssonLinköpings OK43:29+7:3712:47
4Ida DalhammerOK Roxen44:20+8:2813:02
5Julia Modig TjärnströmLinköpings OK46:24+10:3213:38
6Hanna Modig TjärnströmLinköpings OK47:35+11:4313:59
7Per-Inge JohanssonKlubblös48:03+12:1114:07
8Marie AnderssonNAIS Orienteringsklubb48:14+12:2214:11
9Erik HallgrenFinspångs SOK50:25+14:3314:49
10Jenny ÖstlundOK Kolmården56:38+20:4616:39
11Mats LönngrenBoxholm-Mjölby OL59:20+23:2817:27
12Lennart SvernestamLinköpings OK1:03:22+27:3018:38
13Roger StigssonLinköpings OK1:04:55+29:0319:05
14Kjell LindholmSol Tranås1:08:20+32:2820:05
15Maria SarbergLinköpings OK1:09:03+33:1120:18
16Lars JohanssonOK Motala1:10:45+34:5320:48
17Gerd LindholmSol Tranås1:15:54+40:0222:19
18Helen AnderssonBoxholm-Mjölby OL1:19:51+43:5923:29
19Emil BruhnBoxholm-Mjölby OL1:33:19+57:2727:26
20Rasmus KarlssonOK Denseln1:33:43+57:5127:33
21Inger PetterssonBjörkfors GOIF1:38:25+1:02:3328:56
Robin SchagerlindOK Bävernej godkänd
Göran HektorLinköpings OKej godkänd
Sara BergqvistNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Marie RubérLinköpings OKej godkänd
Anna KarlqvistTjällmo-Godegårds OKej godkänd

Öppen motion 8

5 020 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus LindblomOK Roxen42:268:27
2Simon KärrströmKlubblös52:22+9:5610:25
3Clas KärrströmÖstgöta Helikopter SK & IF1:10:10+27:4413:58
4Johan LindmanFinspångs SOK1:14:19+31:5314:48
5Erika BlixtOK Hammaren1:21:07+38:4116:09
6Malin AxFinspångs SOK1:21:41+39:1516:16
7Fredrik KempeOK Denseln1:22:52+40:2616:30
8Jan KaleredOK Denseln1:23:21+40:5516:36
9Hans PetterssenLinköpings SK1:26:16+43:5017:11
10Jenny SelldinStjärnorps SK1:36:18+53:5219:10
Sara HelanderDomnarvets GOIFej godkänd
Lotta BorgLinköpings OKej godkänd

Öppen motion 9

7 220 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan PerssonHagaby GoIF Örebro1:03:458:49
2Maja FalkUlricehamns OK1:16:40+12:5510:37
3Erik Bäcklund EkvallTrollhättans SOK1:17:01+13:1610:40
4Urban AnderssonBoxholm-Mjölby OL1:47:11+43:2614:50

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser