Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Bergslagsträffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Bergslagsträffen
Arrangörsorganisationer: Fagersta OK / Norbergs OK
Datum: lördag 23 september 2017

D21

3 980 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin StenbackKvarnsvedens GOIF OK33:248:23
2Annika ÖstmanDomnarvets GOIF33:37+0:138:26
3Cecilia EinarssonVästerås SOK34:20+0:568:37
4Hanna BrusSnättringe SK34:40+1:168:42
5Aino LeijonAvesta OK1:10:00+36:3617:35
6Malin EkmanSala OK1:11:15+37:5117:54
Hanna KlarSäterbygdens OKej godkänd
Elin EkVästerbergslagens OLej start

H21

4 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kasper WestmanVästerås SOK34:116:58
2Henrik WickströmArboga OK38:28+4:177:51
3Martin OldaeusVästerås SOK43:23+9:128:51
4Henrik BrusSävedalens AIK44:41+10:309:07
5Andreas SundströmVästerås SOK53:10+18:5910:51

D18

3 630 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna SundströmVästerås SOK47:5313:11
Karolina DjerfVästerbergslagens OLej start

D16

3 530 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emilia BrangefältVästerås SOK40:5411:35
2Sofia DjerfVästerbergslagens OL43:13+2:1912:14
3Maja HolmgrenVästerås SOK46:07+5:1313:03
4Karin WedmanVästerbergslagens OL46:27+5:3313:09
5My BlixtAvesta OK1:26:17+45:2324:26
Hanna ErikssonNorbergs OKej godkänd
Andrea LamprechtKöping-Kolsva OKej start

H16

3 530 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Casper HedarOK Tor31:398:57
2Emil SoneAttunda OK36:13+4:3410:15
3Filip BäckArboga OK37:59+6:2010:45
4Samuel StålnäbbDomnarvets GOIF44:37+12:5812:38
Erik NilssonDalaportens OLej start

D16 Kort

2 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sigrid FröbergOK Roxen45:1815:21
Ida PaananenOK Hedströmmenej godkänd

D14

2 950 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonna SandbergKöping-Kolsva OK29:299:59
2Alma WallmanVästerbergslagens OL31:06+1:3710:32
3Tilda BorgströmAvesta OK31:14+1:4510:35
4Wilma ThornellSurahammars SOK31:39+2:1010:43
5Agnes WallinKorsnäs IF OK36:23+6:5412:20
6Olga RindeskogVästerbergslagens OL36:30+7:0112:22
7Saga MattssonDalaportens OL38:36+9:0713:05
8Fanny AnderssonVästerås SOK46:41+17:1215:49
9Tilde BlixtAvesta OK1:05:19+35:5022:08

H14

2 950 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig BylundFagersta OK27:199:15
2Arvid ErikssonNorbergs OK29:10+1:519:53
3Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens OK32:42+5:2311:05
4Elias Jeb BergrothVästerås SOK33:26+6:0711:20
5Linus FolkjernDalaportens OL36:52+9:3312:29
6Eric BäckArboga OK47:48+20:2916:12
7Daniel LindDalaportens OL1:19:34+52:1526:58
Ossian KihlströmDalaportens OLej godkänd
Kalle VogtVästerbergslagens OLej start

D14 Kort

2 020 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clara SvenssonSurahammars SOK24:0211:53

H14 Kort

2 020 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin BerggrenOK Hedströmmen26:3613:10

D12

2 020 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amanda BäckArboga OK19:579:52
2Emily KruysIF Thor20:13+0:1610:00
3Elvira BjörnbergVästerås SOK21:36+1:3910:41
4Tova GrönbergArboga OK25:26+5:2912:35
5Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK25:49+5:5212:46
6Lovisa DjerfVästerbergslagens OL27:07+7:1013:25
7Nelly RindeskogVästerbergslagens OL41:26+21:2920:30
Hedda BorgströmAvesta OKej start
Lovisa BylundFagersta OKej start

H12

2 020 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid JonforsenHallstahammars OK14:547:22
2Vidar NettelmarkSurahammars SOK16:47+1:538:18
3Malte SöderlundKarlsbyhedens OK17:44+2:508:46
4Rasmus HedarOK Tor18:03+3:098:56
5Josiah BergrothVästerås SOK18:23+3:299:06
6Rasmus VibergOK Roxen19:48+4:549:48
7Dennis BjurstedtSurahammars SOK19:50+4:569:49
8Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL21:45+6:5110:46
9Kalle AnderssonOK Hedströmmen23:43+8:4911:44
10Oskar EngströmDalaportens OL40:22+25:2819:59
11Robin BergrothVästerås SOK57:00+42:0628:13
André ÖstmanVästerbergslagens OLej start
Filip AnderssonVästerås SOKej start

D10

1 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe FolkjernDalaportens OL17:359:15
2Freja MattilaHallstahammars OK17:41+0:069:18
3Frida HerbstVästerås SOK19:02+1:2710:01
4Kajsa BergrothVästerås SOK24:42+7:0713:00
5Lovisa BjörnbergVästerås SOK28:44+11:0915:07
Meja KihlströmDalaportens OLej godkänd
Elsa NilssonDalaportens OLej start
Clara VogtVästerbergslagens OLej start

H10

1 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav JuhlinVästerås SOK20:0110:32
2Albin SvenssonSurahammars SOK20:10+0:0910:36
3Olle OldaeusVästerås SOK24:00+3:5912:37
4Ludvig JuhlinVästerås SOK24:37+4:3612:57
5Per Gustav WedmanVästerbergslagens OL26:11+6:1013:46
6Isak StinessenDalaportens OL29:25+9:2415:28
7Hampus EnarssonKöping-Kolsva OK29:59+9:5815:46

H35

4 310 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HerbstVästerås SOK41:039:31
2Henrik NettelmarkSurahammars SOK44:05+3:0210:13

D40

3 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny SigurdssonVästerås SOK37:5511:09

H40

3 980 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas LindegrenVästerås SOK31:057:48
2Mattias LöfqvistVästerås SOK31:17+0:127:51
3Martin JuhlinVästerås SOK34:54+3:498:46
4Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK35:38+4:338:57
5Peter ÖstmanVästerbergslagens OL44:55+13:5011:17
6Daniel BjörnbergVästerås SOK45:02+13:5711:18
7Niklas NilssonDalaportens OL51:07+20:0212:50
8Per StinessenDalaportens OL1:00:41+29:3615:14
9Kjell HolmDalaportens OL1:00:44+29:3915:15
10Jakob WedmanVästerbergslagens OL1:15:00+43:5518:50
Mikael BacklundDalaportens OLej godkänd

D45

3 190 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika SundströmVästerås SOK31:5910:01
2Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK40:19+8:2012:38
3Anna LundSurahammars SOK40:48+8:4912:47
4Anna-Karin LövgrenAvesta OK43:40+11:4113:41
5Maria StrömbergAvesta OK52:18+20:1916:23
6Anna EricsonAvesta OK1:01:56+29:5719:24

H45

3 980 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik SoneAttunda OK28:287:09
2Lars ÖhgrenKarlsbyhedens OK31:20+2:527:52
3Rickard JonforsenHallstahammars OK36:16+7:489:06
4Jonas OlssonOK Roxen38:19+9:519:37
5Joakim ThornellSurahammars SOK43:03+14:3510:48
6Christoffer NorrmanAttunda OK47:18+18:5011:53
7Peter BäckArboga OK48:03+19:3512:04
8Nic KruysIF Thor52:16+23:4813:07
Tomas JonssonVandrarringenej godkänd
Per LovangVästerbergslagens OLej start

D50

3 190 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie HedarOK Tor30:169:29
2Inger GunnarssonVästerås SOK32:18+2:0210:07
3Dorothe SpillmannIF Thor32:49+2:3310:17
4Eva WadmanVästerås SOK35:18+5:0211:03
5Gunilla BomanVästerås SOK39:29+9:1312:22
6Lena LiljeforsAvesta OK48:54+18:3815:19
7Anita KlarSäterbygdens OK50:46+20:3015:54
8Elisabeth StödemanSurahammars SOK53:31+23:1516:46
Ulrika BacklundDalaportens OLej godkänd
Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OLej start

H50

3 630 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BrinkmanVandrarringen28:467:55
2Per SundströmVästerås SOK32:24+3:388:55
3Stefan BjurstedtSurahammars SOK33:04+4:189:06
4Magnus BacklundSäterbygdens OK34:16+5:309:26
5Kalle ÖstgrenOK Kåre43:23+14:3711:57
6Niclas AhlströmVästerås SOK58:01+29:1515:58
7Per WadmanVästerås SOK1:01:04+32:1816:49
Kennet OlanderTullinge SKej start

D55

3 190 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro LönnkvistTullinge SK34:3710:51
2Karin MoodhOK Tyr48:04+13:2715:04
Gudrun PerssonHallstahammars OKej godkänd

H55

3 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell KlarSäterbygdens OK29:098:34
2Anders LundJärfälla OK30:21+1:128:55
3Bengt HaglundLeksands OK31:16+2:079:11
4Anders S NybergSäterbygdens OK38:12+9:0311:14
5Bo WallinKorsnäs IF OK55:50+26:4116:25

H60

3 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars LönnkvistTullinge SK28:368:24
2Thom SandvikAvesta OK31:21+2:459:13
3Svante LindgrenKorsnäs IF OK31:30+2:549:15 Ladda ner rutt i gpx-format
4Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF32:40+4:049:36
5Jan-Olof BjörklundBjursås OK33:28+4:529:50
6Bengt HanssonSäterbygdens OK49:02+20:2614:25
Hans-Erik LangVästerbergslagens OLej godkänd

D65

2 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annica Lindell LangVästerbergslagens OL34:5113:21
2Margareta LöfqvistVästerås SOK35:35+0:4413:38
3Lena HedmanHallstahammars OK36:48+1:5714:05
4Barbro MöllbergArboga OK37:41+2:5014:26
5Annika NorströmHallstahammars OK38:47+3:5614:51

H65

3 190 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PerssonVästerbergslagens OL29:019:05
2Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK34:27+5:2610:47
3Olov SöderqvistDalaportens OL36:09+7:0811:19
4Peder WickströmArboga OK36:40+7:3911:29
5Olle BlomgrenOK Södertörn36:50+7:4911:32
6Leif ÅkerblomStora Tuna OK39:17+10:1612:18
7Bernt LöfkvistBjursås OK41:41+12:4013:04
8Mats MårtenssonStora Tuna OK48:44+19:4315:16

H70

3 190 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Olof AspLeksands OK38:1712:00
2Sören JohanssonSala OK40:17+2:0012:37
3Kennet LöfqvistVästerås SOK48:32+10:1515:12
4Hans GruddStora Tuna OK50:21+12:0415:47
5Bertil HolmgrenGävle OK52:48+14:3116:33
6Jan RehdinKöping-Kolsva OK55:24+17:0717:22
7Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK57:36+19:1918:03
8Rune VikmanVästerås SOK57:48+19:3118:07
9Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:07:17+29:0021:05
10Sten BlomkvistVästerbergslagens OL1:11:51+33:3422:31
Jan Olof DahlströmBjursås OKej godkänd
Bo DanmoDomnarvets GOIFej godkänd
Hans L AnderssonVästerbergslagens OLej start
Stig TörnkvistKöping-Kolsva OKej start

D75

2 110 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunborg WestinLeksands OK36:2417:15
2Inger OlssonSala OK43:10+6:4620:27
3Irma BjärudVästerbergslagens OL51:58+15:3424:37

H75

2 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell MjöbergHallstahammars OK34:5711:43
2Ingemar JonssonHallstahammars OK39:09+4:1213:08
3Rolf BjärudVästerbergslagens OL40:06+5:0913:27
4Tryggve OttossonKorsnäs IF OK56:26+21:2918:56
5Bore NybergSäterbygdens OK59:54+24:5720:06
Stig-Olof StålAvesta OKej start

D80

2 110 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla NykvistRembo IK1:05:5431:13
2Birgit HaglundOK Hedströmmen1:07:38+1:4432:03

H80

2 610 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Janne MånssonLeksands OK36:2413:56
2Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL40:52+4:2815:39
3Lennart ErikssonOK Enen59:17+22:5322:42
4Ingmar NykvistRembo IK1:02:10+25:4623:49
5Signar PalmHallstahammars OK1:07:49+31:2525:59
Rune SandbergHallstahammars OKej godkänd

Inskolning

1 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ylva EngströmDalaportens OLfullföljt
Felix HerbstVästerås SOKfullföljt
Olle StinesenDalaportens OLfullföljt
Maja HöökVästerbergslagens OLej start

U1

1 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik EricsonFagersta OK8:016:40
2Selma LöfqvistVästerås SOK8:47+0:467:19
3Klara JuhlinVästerås SOK13:49+5:4811:30
4Teo KihlströmDalaportens OL16:06+8:0513:25
5Klara GustafssonNorbergs OK22:08+14:0718:26
6Anna GustafssonNorbergs OK23:39+15:3819:42
Viktor HöökVästerbergslagens OLej start

U2

1 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilgot EngströmDalaportens OL19:2510:13
2Noel ÖstmanVästerbergslagens OL19:47+0:2210:24
Ellinor KruysIF Thorej start

Öppen motion 1

1 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gabriella HaslerSurahammars SOK28:4115:05
2Per Åke PerssonVästerbergslagens OL52:24+23:4327:34

Öppen motion 3

2 020 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jimmy LövgrenAvesta OK22:0310:54
2Cecilia ErikssonNorbergs OK22:32+0:2911:09
3Leif BjörkmanDalaportens OL22:58+0:5511:22
4Sara SvenssonSurahammars SOK24:31+2:2812:08
5Anders AnderssonOK Hedströmmen25:20+3:1712:32
6Jonna SiljebäckVandrarringen26:06+4:0312:55
7Linn RydenOK Hedströmmen28:00+5:5713:51
8Pia AnderssonVästerås SOK29:42+7:3914:42
9Henny-linnea WalldenNorbergs OK29:46+7:4314:44
10Maria JaxnerOK Hedströmmen30:04+8:0114:53
11Anita ArneforsOK Södertörn30:34+8:3115:07
12Berith LarssonNorbergs OK31:34+9:3115:37
13Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL33:16+11:1316:28
14Ann-Marie ArkåsenFalköpings AIK OK33:56+11:5316:47
15Mikael BlixtAvesta OK39:22+17:1919:29
16Emil TörnqvistFagersta OK39:51+17:4819:43
17thomas wiklundKlubblös43:09+21:0621:21
18Melwin LöwdahlNorbergs OK46:49+24:4623:10
19Anders EjevallSnättringe SK49:11+27:0824:20
Anders AnderssonOK Hedströmmenej start

Öppen motion 5

3 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig HaslerSurahammars SOK49:1414:28
2Ellinor HellrupAvesta OK59:48+10:3417:35
3Stina BjörnbergVästerås SOK1:05:27+16:1319:15
4Kristina BäckArboga OK1:13:04+23:5021:29
5Andrea Knutar MagnussonNorbergs OK1:34:23+45:0927:45
6David RindeskogVästerbergslagens OL1:55:27+1:06:1333:57

Öppen motion 7

3 190 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sören LindgrenVandrarringen26:048:10
2Joakim SandbergKöping-Kolsva OK35:53+9:4911:14
3Michael AnderssonDalaportens OL38:10+12:0611:57
4Henrik SvedbergNorbergs OK41:23+15:1912:58
5Sussie BjörklundKvarnsvedens GOIF OK41:32+15:2813:01
6Åsa KruysIF Thor42:37+16:3313:21
7Lisa MattilaHallstahammars OK42:54+16:5013:26
8Mikael SöderlundKarlsbyhedens OK44:19+18:1513:53
9Johan BlixtAvesta OK44:39+18:3513:59
10Kersti GrundbergDalaportens OL49:26+23:2215:29
11Lars DjerfVästerbergslagens OL49:56+23:5215:39
12Lotta WedmanVästerbergslagens OL1:01:18+35:1419:12
13Anders KihlströmDalaportens OL1:02:46+36:4219:40
14Ragnar MellbinAvesta OK1:14:47+48:4323:26
Karin StålAvesta OKej godkänd
Erica LöfqvistVästerås SOKej godkänd
Alva LamprechtKöping-Kolsva OKej start

Öppen motion 8

4 310 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hampus WestmanVästerås SOK36:128:23
2Niklas ErikssonSmedjebackens OK36:53+0:418:33
3Oskar KarlssonAvesta OK38:39+2:278:58
4Robert BroströmOK Hedströmmen43:29+7:1710:05
5Stefan SöderholmOK Kåre43:33+7:2110:06
6Jan-Olov BergmanVästerås SOK45:48+9:3610:37
7David StadigSK Trim/Virsbo46:24+10:1210:45
8Niclas ArkåsenOK Kåre46:30+10:1810:47
9Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK47:38+11:2611:03
10Fredrik BorgströmAvesta OK47:43+11:3111:04
11Christofer NäsholmÄrla IF48:09+11:5711:10
12Hans WestmanVästerås SOK51:26+15:1411:56
13Mats ThunwallFagersta OK51:44+15:3212:00
14Mikko RankinenVästerbergslagens OL57:14+21:0213:16
15Karin AnderssonVästerås SOK1:02:06+25:5414:24
16Sofia HaslerSurahammars SOK1:03:26+27:1414:43
17Christer RognellVallentuna-Össeby OL1:08:53+32:4115:58
18Ida StödemanSurahammars SOK1:14:19+38:0717:14
19Felix SwartlingBromma-Vällingby SOK1:20:10+43:5818:36
20Henrik ErikssonBromma-Vällingby SOK1:20:15+44:0318:37
21Patrik GustafssonSmedjebackens OK1:20:26+44:1418:39
22Lars-Åke SandVästerbergslagens OL1:28:48+52:3620:36
23Kristian FellVästerås SOK1:45:48+1:09:3624:32
Elisabeth WestmanVästerås SOKej godkänd

Öppen motion 17

3 190 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart TägtströmDomnarvets GOIF42:2713:18
2Bo-Göran KarlssonAvesta OK43:44+1:1713:42
3Jörgen SkoogVästerbergslagens OL44:42+2:1514:00
4Kristina HolmgrenVästerås SOK44:47+2:2014:02
5Erik JohanssonAvesta OK45:37+3:1014:17
6Pelle HöökKöping-Kolsva OK47:25+4:5814:51
7Nils-Erik HjelmerVandrarringen52:01+9:3416:18
8Marita StadigSK Trim/Virsbo53:39+11:1216:49
9Ann-Sofi SandvikAvesta OK53:53+11:2616:53
10Anna SöderlundKarlsbyhedens OK56:25+13:5817:41
11Tord ÅhlgrenArboga OK59:13+16:4618:33
12Torbjörn HaldammenSOK Joar Viking Enköpin1:02:52+20:2519:42
13Karin JohanssonHallstahammars OK1:03:20+20:5319:51
14Gun MillingerVästerås SOK1:03:44+21:1719:58
15Lotta LarssonVästerbergslagens OL1:06:35+24:0820:52
16Kurt ErikssonVandrarringen1:07:28+25:0121:08
17Anders MillingerVästerås SOK1:08:25+25:5821:26
18Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK1:08:49+26:2221:34
Maj Lis KnutssonKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Hans GretasSegersta OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser