Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Närkedubbeln dag 1 medel, publiktävling till SM ultra

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Närkedubbeln dag 1 medel, publiktävling till SM ultra
Arrangörsorganisationer: Hagaby GoIF Örebro / KFUM Örebro OK
Datum: lördag 6 maj 2017

D21

3 510 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin Leijon LindOK Kolmården34:279:48
2Andrea SvenssonOK Tisaren35:40+1:1310:09
3Johanna KindlundOK Tyr35:57+1:3010:14
4Stina GranefeltOK Tyr36:50+2:2310:29
5Sanna SkoogKils OK38:17+3:5010:54
6Emma KantarpÄrla IF41:29+7:0211:49
7Susanne ErikssonOK Milan42:22+7:5512:04
8Lisa WesterbergOK Milan43:39+9:1212:26
9Sara JosarpFK Friskus-Varberg44:27+10:0012:39
10Camilla AdlertegOK Enen45:37+11:1012:59 Ladda ner rutt i gpx-format
11Therese KorkeakoskiOK Milan47:26+12:5913:30
12Ulrika LindstamOK Linné50:02+15:3514:15
13Josefine AhlbäckOK Milan51:46+17:1914:44
14Jessica NilssonOK Tyr53:40+19:1315:17
My WestlundOK Tyrej godkänd

H21

4 340 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik JonssonÄrla IF28:246:32
2Gustav HindérOK Tisaren29:01+0:376:41
3Per ÖbergOK Hällen29:49+1:256:52
4Daniel AttåsOK Tisaren29:57+1:336:54
5Øystein SørensenNydalens SK30:34+2:107:02
6Anton HanssonIK Hakarpspojkarna31:26+3:027:14
7Simon HedlundÄrla IF31:32+3:087:15
8Tomas HallménOK Tisaren32:12+3:487:25
9Rickard DjerfTibro OK32:25+4:017:28
10Johan AronssonOK Tisaren32:46+4:227:32
11Jacob LindstamOK Ravinen32:56+4:327:35
12Sören KindlundOK Tyr33:40+5:167:45
13Per LindmanFinspångs SOK33:46+5:227:46
14Mikael AnderssonStora Tuna OK34:36+6:127:58
15Erik LindOK Linné34:41+6:177:59
15Björn MårtenssonOK Skogsstjärnan34:41+6:177:59
17Johan WehlinSkogspojkarnas OK34:58+6:348:03
18August KollbergEksjö SOK35:28+7:048:10
19Eric HanssonIK Hakarpspojkarna36:22+7:588:22
20Martin FagerlundKFUM Örebro OK37:23+8:598:36
21Hannes SvahnOK Ravinen38:01+9:378:45
22Per FredbergKristinehamns OK38:18+9:548:49
23Mattias OlofssonOK Enen38:46+10:228:55
24Christoffer AndersénOK Alehof41:17+12:539:30
25Emil TellsénOK Roxen41:30+13:069:33
26Marcus BeckiusOK Tyr42:20+13:569:45
27Simon EngelHässleholms OK46:35+18:1110:44
28Stefan AronssonKFUM Örebro OK47:12+18:4810:52
29Emil HammarströmOK Måsen49:06+20:4211:18
30Manne FreylandSOK Aneby53:05+24:4112:13
31Jesper MelinGarphyttans IF1:07:34+39:1015:34
32Michael PerssonIF Hagen1:11:04+42:4016:22
Jörgen GranefeltKils OKej godkänd

D20

3 260 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin JohanssonFinspångs SOK42:0412:54
2Mirjam DalénSala OK48:46+6:4214:57
3Johanna HenrikssonOK Tisaren50:10+8:0615:23

H20

3 510 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip JacobssonOK Tisaren28:468:11
2David RisbergKils OK30:49+2:038:46
3Ola HoltbringOK Amne46:24+17:3813:13

D18

3 280 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa HolmgårdKils OK33:2710:11
2Victoria AsketunOK Roxen36:38+3:1111:10
3Sofia KlassonHestra IF37:02+3:3511:17
4Linn LugneKils OK39:02+5:3511:54
5Amanda KarlssonOK Ravinen40:04+6:3712:12
6Ella NordströmKils OK40:12+6:4512:15
7Lovisa NordSol Tranås41:45+8:1812:43
8Maja WelanderOK Djerf44:26+10:5913:32
9Tova ErikssonOK Djerf44:55+11:2813:41
10Linnéa CarlssonOK Hällen54:38+21:1116:39
11Carolina ErikssonOK Milan55:36+22:0916:57
12Elin BlomkvistSkattkärrs SOK1:01:46+28:1918:49
13Johanna SärnbrinkOK Tisaren1:02:31+29:0419:03
Frida AnderssonGöteborg-Majorna OKej godkänd

H18

3 450 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik KlingLindebygdens OK38:2111:06
2Erik ErikssonOK Älgen40:41+2:2011:47
3Marcus NylénDegerfors OK50:39+12:1814:40
4Anton HanssonOK Djerf1:13:44+35:2321:22
5Emil AlpbergAlmby IK1:22:56+44:3524:02
Axel BlomFrölunda OLej godkänd

D16

3 040 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba BerglinKarlskrona SOK32:1910:37
2Nora HolmgårdKils OK33:10+0:5110:54
3Hanna JohannessonRonneby OK34:00+1:4111:11
4Signe NilssonNyköpings OK35:51+3:3211:47
5Amanda JanssonOK Djerf37:24+5:0512:18
6Emilia EngelOK Ravinen41:48+9:2913:45
7Sofia EdvardssonJärfälla OK45:23+13:0414:55
8Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK47:14+14:5515:32
9Tuva FalkSundbybergs IK49:15+16:5616:12
10Ylva JohanssonOK Djerf1:10:48+38:2923:17
11Lisa HallménOK Tisaren1:10:53+38:3423:19
12Selma ErikssonOK Djerf1:14:14+41:5524:25

H16

3 040 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valter PetterssonOK Tisaren28:569:31
2Rasmus PetterssonOK Djerf28:57+0:019:31
3Melker ForsbergKFUM Örebro OK29:41+0:459:45
4William SeguraKFUM Örebro OK31:53+2:5710:29
5Linus MalmKFUM Örebro OK32:33+3:3710:42
6Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK34:06+5:1011:13
7Johannes GreenAlmby IK36:34+7:3812:01
8Nils KylbornAlmby IK41:29+12:3313:38
9Johan HolmbergIF Hagen41:46+12:5013:44
10Gustav GöranssonArboga OK46:13+17:1715:12
11David MårtenssonGarphyttans IF47:38+18:4215:40
12Anton HolmOK Djerf49:27+20:3116:15
13Oscar IngvarssonLindebygdens OK49:46+20:5016:22
14Christopher AnderssonVingåkers OK52:06+23:1017:08
Nils SchagerströmGarphyttans IFej godkänd
Simon EricssonGarphyttans IFej start

D14

2 770 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen PelanderOK Djerf38:1013:46
2Alice EkNyköpings OK39:29+1:1914:15
3Julia BergKFUM Örebro OK40:45+2:3514:42
4Sofia GreenAlmby IK40:58+2:4814:47
5Sofie BodinAlmby IK41:46+3:3615:04
6Vilma LarssonOK Milan45:32+7:2216:26
7Karin LindgrenKFUM Örebro OK45:41+7:3116:29
8Cornelia KindlundOK Tyr47:58+9:4817:18
9Anna NilssonGarphyttans IF48:21+10:1117:27
10Alice HelmerssonVandrarringen49:51+11:4117:59
11Sanna SanderOK Milan50:28+12:1818:13
12Jonna SandbergKöping-Kolsva OK51:02+12:5218:25
13Linn AnderssonOK Tyr56:05+17:5520:14
14Signe SchagerströmGarphyttans IF56:33+18:2320:24
15Edith FållstenHagaby GoIF Örebro57:41+19:3120:49
16Lisa OlmKils OK59:53+21:4321:37
17Vera CarlssonOK Hällen1:01:26+23:1622:10
18Stina BernGarphyttans IF1:06:43+28:3324:05
19Klara NordströmKils OK1:18:29+40:1928:20
20Elin Sundvall KrügerGarphyttans IF1:46:49+1:08:3938:33
Cajsa VånsjöArboga OKej godkänd
Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebroej godkänd
Rebecka WestlundKils OKej godkänd
Emma WahlströmOK Djerfej godkänd
Amanda SjödinOK Tisarenej godkänd
Matilda HolmOK Djerfej godkänd

H14

2 770 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton CarlssonIF Hagen24:428:55
2Johan MårtenssonOK Skogsstjärnan25:01+0:199:01
3Hugo ÖrnKFUM Örebro OK26:50+2:089:41
4Noel HelmerssonOK Tisaren33:00+8:1811:54
5Alexander JanssonOK Djerf35:11+10:2912:42
6Anton ErikssonOK Milan36:58+12:1613:20
7Anton KruseKFUM Örebro OK38:05+13:2313:44
8Mattias HanssonOK Djerf39:48+15:0614:22
9Emil LarssonOK Tisaren42:55+18:1315:29
10Gustav AskrothKFUM Örebro OK44:36+19:5416:06
11Gustav NorbergOK Hällen48:56+24:1417:39
12Jonatan GreenAlmby IK52:34+27:5218:58
13Sten JonssonHällefors OK52:39+27:5719:00
14Oliver PetterssonOK Milan1:12:30+47:4826:10
Johan HedmanIF Hagenej godkänd

D14 Kort

2 380 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linn BrostenAlmby IK58:4924:42

D12

2 380 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja FalkSundbybergs IK27:4611:40
2Julia GustafssonKFUM Örebro OK28:57+1:1112:09
3Johanna BergKFUM Örebro OK29:35+1:4912:25
4Nelly MårtenssonGarphyttans IF31:29+3:4313:13
5Saga KällstrandÅmåls OK34:06+6:2014:19
6Emelie ForslundKristinehamns OK38:00+10:1415:57
7Ella JacobsonOK Tor38:40+10:5416:14
8Elsa GustafssonOK Tylöskog38:59+11:1316:22
9Love EklundOK Tylöskog44:44+16:5818:47
10Vilma JohanssonOK Hällen56:41+28:5523:48
11Lina AhlstedtÅmåls OK1:20:53+53:0733:59

H12

2 380 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Odin EkNyköpings OK21:469:08
2Måns BergqvistGarphyttans IF22:55+1:099:37
3Anton JonssonOK Tyr25:23+3:3710:39
4Olle MalmKFUM Örebro OK29:45+7:5912:30
5Viktor JonhedKFUM Örebro OK30:44+8:5812:54
6Arvid JohanssonOK Djerf30:59+9:1313:01
7Albin KlaseniusKFUM Örebro OK31:06+9:2013:04
8Rasmus ÖbergOK Hällen31:28+9:4213:13
9Isak HolmgårdKils OK31:57+10:1113:25
10Daniel KraftAlmby IK32:29+10:4313:38
11Rasmus DoeringGarphyttans IF32:30+10:4413:39
12Jonas OlssonOK Amne37:23+15:3715:42
13Oscar AnderssonOK Tyr40:29+18:4317:00
14Jonathan AnderssonVingåkers OK1:17:33+55:4732:35
Nils SkymbergKFUM Örebro OKej godkänd
Danilo MobergOK Tyrej godkänd

D12 Kort

2 150 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isabella HolmOK Djerf37:0217:13

D10

2 150 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella KruseKFUM Örebro OK27:2712:46
2Mira KarlströmOK Tyr27:53+0:2612:58
3Lisa MalmKFUM Örebro OK29:41+2:1413:48
4Emma LindkvistAlmby IK32:16+4:4915:00
5Elin DoeringGarphyttans IF32:29+5:0215:06
6Maja SjödinOK Tisaren33:57+6:3015:47
7Emma SeguraKFUM Örebro OK34:13+6:4615:54
8Astrid KraftAlmby IK34:20+6:5315:58
9Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb47:51+20:2422:15
10Tilda KindlundOK Tyr49:34+22:0723:03

H10

2 150 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvard PelanderOK Djerf20:199:26
2Isak LarssonOK Tisaren23:49+3:3011:04
3Matteo MobergOK Tyr25:36+5:1711:54
4Linus Bodin-LiliegrenOK Djerf26:03+5:4412:06
5Melvin JohanssonOK Hällen28:01+7:4213:01
6Fabian LarssonOK Milan28:31+8:1213:15
7Malte GranefeltOK Tyr29:47+9:2813:51
8Jakob FahlströmGarphyttans IF29:51+9:3213:53
9Fabian BergqvistGarphyttans IF30:07+9:4814:00
10Rasmus VånsjöArboga OK33:44+13:2515:41
11Joel HolmgårdKils OK34:24+14:0516:00
12Melker CarlssonKFUM Örebro OK34:37+14:1816:06
Gilbert KarlströmOK Tyrej godkänd

H35

4 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas ÖbergOK Hällen45:4511:04
2Klas BringertKatrineholms OK49:26+3:4111:58
3David HenrikssonKristinehamns OK51:36+5:5112:29
4Johan BlixtAvesta OK1:18:18+32:3318:57

D40

3 260 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia RydbergUmeå OK39:5712:15
2Anna LöwegrenKatrineholms OK40:37+0:4012:27
3Anna FalkSundbybergs IK42:51+2:5413:08
4Malin HalldinKFUM Örebro OK44:59+5:0213:47
5Lena WesterlundOK Djerf45:51+5:5414:03
6Jenny JohanssonKFUM Örebro OK46:23+6:2614:13 Ladda ner rutt i gpx-format
7Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK54:22+14:2516:40
8Anna JanssonOK Djerf55:25+15:2816:59
9Stina BorängSnättringe SK1:03:00+23:0319:19
10Monica AnderssonVingåkers OK1:10:51+30:5421:43
11Maria AskrothKFUM Örebro OK1:19:22+39:2524:20
12Ingela PetterssonOK Milan1:19:42+39:4524:26

H40

3 860 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter SjödinOK Tisaren37:079:36
2Thomas AnderssonVästerås SOK48:22+11:1512:31
3Niklas DoeringGarphyttans IF51:57+14:5013:27
4Henrik AskrothKFUM Örebro OK1:01:16+24:0915:52
5Henrik HellborgCentrum OK1:02:16+25:0916:07
6Jesper AnderssonVingåkers OK1:28:20+51:1322:53
Mattias GanslandtIFK Lidingö SOKej godkänd
Anders LindkvistAlmby IKej godkänd

D45

2 900 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charlotte FlansbjerOK Djerf29:0410:01
2Eva AlbinssonOK Tyr31:12+2:0810:45
3Kerstin ImarkTullinge SK31:58+2:5411:01
4Anna NordströmKils OK32:16+3:1211:07
5Karin AnderssonIF Hagen34:19+5:1511:50
6Karin AnderssonOK Tisaren36:29+7:2512:34
7Ylva OlmKils OK42:18+13:1414:35
8Åsa JosarpFK Friskus-Varberg51:44+22:4017:50
9Annelie JohanssonOK Skärmen55:11+26:0719:01
10Maria KylbornAlmby IK55:14+26:1019:02
11Viktoria LindbergOK Djerf56:03+26:5919:19
12Anna GustafssonKFUM Örebro OK1:13:04+44:0025:11
Ulrika SanderOK Milanej godkänd

H45

3 620 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per EkNyköpings OK30:538:31
2Pontus HalldinKFUM Örebro OK33:16+2:239:11
3Svein NygårdLillomarka OL34:58+4:059:39
4Ronny FalkSundbybergs IK38:40+7:4710:40
5Nils EdvardssonJärfälla OK38:44+7:5110:41
6Anders LarssonOK Milan40:50+9:5711:16
7Thomas JosarpFK Friskus-Varberg41:12+10:1911:22
8Jan SjödinOK Tisaren43:54+13:0112:07
9Henrik LindbladOK Djerf45:20+14:2712:31
10Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad45:38+14:4512:36
11Fredrik KylbornAlmby IK45:54+15:0112:40
12Örjan BeckiusOK Tyr47:08+16:1513:01
13Jan HanssonOK Djerf49:21+18:2813:37
14Mickael GöranssonAlmby IK50:37+19:4413:58
15Leif KrügerGarphyttans IF57:49+26:5615:58
16Patrik NylénDegerfors OK1:02:21+31:2817:13
17Per CarlssonIF Hagen1:15:47+44:5420:56

D50

2 850 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Maria BackrydLindebygdens OK30:4910:48
2Anita WehlinSkogspojkarnas OK32:30+1:4111:24
3Anne BodinAlmby IK39:56+9:0714:00
4Annika EngelHässleholms OK43:51+13:0215:23
5Karin FreylandSOK Aneby43:52+13:0315:23
6Åsa NybergGöteborg-Majorna OK44:06+13:1715:28
7Karin JohanssonKFUM Örebro OK45:18+14:2915:53
8Agneta Hallberg HanssonJönköpings OK45:36+14:4716:00
9Carina KaleredOK Denseln45:46+14:5716:03
10Berit WetterArboga OK47:27+16:3816:38
11Anette ForssGarphyttans IF54:03+23:1418:57
12Ewa HolmbergIF Hagen59:45+28:5620:57
13Katarina SundqvistOK Kåre1:01:53+31:0421:42
14Ann-Sofi WelanderOK Djerf1:02:44+31:5522:00
15Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK1:03:25+32:3622:15
Catarina HögkvistOK Tyrej godkänd

H50

3 450 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars SchagerströmGarphyttans IF31:519:13
2Jesper LagerbergOK Södertörn33:43+1:529:46
3Mats HedmanIF Hagen37:05+5:1410:44
4Lars HolmgårdKils OK37:06+5:1510:45
5Håkan BlomkvistSkattkärrs SOK37:15+5:2410:47
6Dan NilssonNyköpings OK38:08+6:1711:03
7Henrik PetterssonOK Roxen39:51+8:0011:33
8Lars NymanKristinehamns OK41:05+9:1411:54
9Nils AronssonOK Tisaren42:28+10:3712:18
10Stefan ErikssonOK Älgen43:05+11:1412:29
11Björn CarlssonOK Hällen43:10+11:1912:30
12Mats CarlssonSundbybergs IK43:43+11:5212:40
13Jonas KlingLindebygdens OK46:39+14:4813:31
14Tomas NilssonHässleholms OK47:42+15:5113:49
15Thord SalenbäckKristinehamns OK48:02+16:1113:55
16Björn LindgrenKFUM Örebro OK48:17+16:2613:59
17Johan HammarströmOK Måsen56:25+24:3416:21
18Patrik SteenOK Enen58:03+26:1216:49
19Tomas SundqvistOK Kåre58:22+26:3116:55
20Kenneth KarlssonAskersunds OK1:02:11+30:2018:01
Håkan LindbergOK Djerfej godkänd

D55

2 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BrodinLindebygdens OK35:2112:37
2Ingrid KensbyOK Tyr43:33+8:1215:33
3Anna Weckner WestlundOK Tyr48:42+13:2117:23
4Ann-Sofie HultsvedOK Tyr52:56+17:3518:54
5Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK1:22:25+47:0429:26
Åsa SundbergOK Södertörnej godkänd

H55

3 340 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Michael WehlinSödertälje-Nykvarn OF26:478:01
2Rikard ImarkTullinge SK29:06+2:198:42
3Ole Kjell LangmyrenLillomarka OL30:08+3:219:01
4Ove LernåKalmar OK30:23+3:369:05
5Lars HolmbergIF Hagen32:17+5:309:39
6Per BjurströmOK Tisaren33:43+6:5610:05
7Lars NordströmKils OK33:59+7:1210:10
8Lars-Åke AnderssonArboga OK34:10+7:2310:13
9Mats WelanderOK Djerf34:59+8:1210:28
10Bo GustafssonOK Tylöskog36:32+9:4510:56
11Björn JakobssonTäby OK38:15+11:2811:27
12Lars AnderssonOK Tyr38:51+12:0411:37
13Reinert HallorOK Tisaren39:06+12:1911:42
14Per HögkvistOK Tyr39:29+12:4211:49
15Jan-Åke IsraelssonOK Milan41:02+14:1512:17
16Jan-Olof BäckOK Djerf41:27+14:4012:24
17Björn AlpbergAlmby IK42:15+15:2812:38
18Per NymanKristinehamns OK42:17+15:3012:39
19Torbjörn JohanssonOK Södertörn44:25+17:3813:17
20Arne SääfGudhems IF45:18+18:3113:33
21Bengt JohanssonOK Tyr45:22+18:3513:34
22Mats KensbyOK Tyr46:24+19:3713:53
23Ulf AnderssonGöteborg-Majorna OK46:56+20:0914:03
24Henrik HallorLindebygdens OK47:04+20:1714:05
25Kenneth HagströmOK Letstigen49:14+22:2714:44
26Ulf SkoglundKils OK50:53+24:0615:14
27Leif SandahlOK Tyr52:35+25:4815:44
28Håkan SvenssonAlmby IK56:54+30:0717:02

D60

2 390 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL33:2713:59
2Elisabeth ÖströmOK Tyr37:43+4:1615:46
3Lisa AnnersandOK Tyr40:41+7:1417:01
4Britt GunnarssonKristinehamns OK41:37+8:1017:24
5Kerstin CarlssonOK Letstigen41:47+8:2017:28
6Annette RagvaldVingåkers OK1:00:16+26:4925:12
Britt-Marie AnderssonOK Amneej godkänd
Evamarie LundahlIF Hagenej godkänd

H60

3 280 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten WestlundOK Tyr28:038:33
2Åke SundinHällefors OK32:54+4:5110:01
3Ken RagnarssonOK Kompassen34:07+6:0410:24 Ladda ner rutt i gpx-format
4Tomas OlaussonAskersunds OK34:30+6:2710:31
5Stefan GunnarssonKristinehamns OK37:01+8:5811:17
6Olov ÖströmOK Tyr37:38+9:3511:28
7Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF39:34+11:3112:03
8Jan GrannArboga OK39:46+11:4312:07
9Mats HastadFellingsbro GOIF40:34+12:3112:22
10Mats LandquistKöping-Kolsva OK40:38+12:3512:23
11Håkan GustafsonEskilstuna OL41:14+13:1112:34
12Nils-Olof BodinAlmby IK41:26+13:2312:37
13Stefan GustafssonOK Hällen42:51+14:4813:03
14Anders FriesUmeå OK42:54+14:5113:04
15Lars ÖstlinOK Milan43:32+15:2913:16
16Sven-Erik BrodinKristinehamns OK44:16+16:1313:29
17Anders ErikssonIF Hagen44:18+16:1513:30
18Kenneth GustavssonLaxå OK44:36+16:3313:35
19Stefan ÖbergOK Milan46:00+17:5714:01 Ladda ner rutt i gpx-format
20Göran LarssonDegerfors OK46:29+18:2614:10
21Bo EngborgHällefors OK47:26+19:2314:27 Ladda ner rutt i gpx-format
22Bo DavidssonSolna OK47:34+19:3114:30
23Leif WadmanKöping-Kolsva OK52:58+24:5516:08
Anders GunnarssonSurahammars SOKej godkänd

D65

2 390 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK39:2416:29
2Mona HullAlmby IK46:54+7:3019:37
3Lena JansonArboga OK51:58+12:3421:44

H65

2 820 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Åke WallOK Tisaren32:0211:21
2Ola LindholmKöping-Kolsva OK37:15+5:1313:12
3Sven-Olov WiklundArboga OK37:35+5:3313:19
4Göran LarssonSala OK39:05+7:0313:51
5Ingemar ZiljatOK Djerf39:39+7:3714:03
6Christer NälemarkOK Djerf42:10+10:0814:57
7Karl-Göran WahlströmAlmby IK42:41+10:3915:08
8Tommy WesterbergIF Hagen43:00+10:5815:14
9Lennart GustafssonJönköpings OK45:50+13:4816:15
9Inge LöwegrenKatrineholms OK45:50+13:4816:15
11LARS GUNNAR TörnblomHällefors OK46:06+14:0416:20
12Rolf KarlssonOK Hällen47:33+15:3116:51
13Per-Åke HullAlmby IK47:58+15:5617:00
14Bengt CarlssonSkattkärrs SOK49:23+17:2117:30
15Hans RagvaldVingåkers OK54:53+22:5119:27
16Ingvar AnderssonOK Amne57:50+25:4820:30
17Lars PerssonOK Kompassen1:12:06+40:0425:34
Tommy HoltbringOK Amneej godkänd

D70

2 130 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro MöllbergArboga OK32:2615:13
2Maud MossbergOK Järnbärarna37:21+4:5517:32
3Siv FrodinKöping-Kolsva OK47:53+15:2722:28
4Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK49:31+17:0523:14
5Elisabeth ErikssonOK Milan54:08+21:4225:24
6Birgitta ArleboKFUM Örebro OK55:20+22:5425:58
7Gerd LindholmSol Tranås57:32+25:0627:00
8Britt-Marie ÅbergOK Tisaren1:07:14+34:4831:33

H70

2 840 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell ErikssonOK Djerf31:3311:06
2Weine FredrikssonKFUM Örebro OK32:20+0:4711:23
3Börje RåbergOK Tyr37:34+6:0113:13
4Matts EngvallBodens Bandyklubb OS37:38+6:0513:15
5Håkan MossbergOK Järnbärarna38:07+6:3413:25
6Larseric LarssonDegerfors OK43:32+11:5915:19
7Ingvar HalldinOK Tylöskog43:47+12:1415:25
8Tommy HallménVingåkers OK45:10+13:3715:54
9Lennart LundhOK Tisaren46:49+15:1616:29
10Kjell LindholmSol Tranås1:21:01+49:2828:31

H75

2 710 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig IsraelssonOK Tylöskog37:3413:51
2Tord LidströmHagaby GoIF Örebro42:39+5:0515:44
3Ove JohanssonOK Järnbärarna44:39+7:0516:28
4Gert IngvarssonLindebygdens OK46:49+9:1517:16
5Nils MogrenHällefors OK53:12+15:3819:37
6Johnny BrandtHällefors OK54:40+17:0620:10
7Rolf LarssonDegerfors OK54:48+17:1420:13
8Hjalmar NordquistOK Järnbärarna1:07:34+30:0024:55
9Kjell LarssonOK Alferna1:16:09+38:3528:05
Kurt ÅbergOK Tisarenej godkänd

H80

2 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar JohanssonFilipstads OK44:4721:01
2Arvo HyvönenSkattkärrs SOK49:25+4:3823:12
3Gunnar NymanOK Djerf1:09:28+24:4132:36

Inskolning

1 720 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Erik ArleboKFUM Örebro OKfullföljt
Lukas BacklundOK Hällenfullföljt
Petter BergqvistGarphyttans IFfullföljt
Jonna DoeringGarphyttans IFfullföljt
Axel EricssonOK Letstigenfullföljt
Olle JacobsonOK Torfullföljt
Lowe LandqvistGarphyttans IFfullföljt
William LångOK Milanfullföljt
Emely NestorKFUM Örebro OKfullföljt
Nils BergströmOK Letstigenej godkänd

U1

2 160 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Allis SjödinOK Tisaren22:4010:29
2Olle GranefeltOK Tyr26:18+3:3812:10
3Emil ÖbergOK Hällen32:25+9:4515:00
4Lukas ÖbergOK Hällen32:26+9:4615:00
5Rasmus KruseKFUM Örebro OK33:26+10:4615:28
6Sofia HalldinKFUM Örebro OK35:12+12:3216:17
7Joline PetriOK Djerf35:42+13:0216:31
8Harald CarlssonKFUM Örebro OK36:11+13:3116:45
9Tyra GerdevågHagaby GoIF Örebro36:48+14:0817:02
10Ellen KarlssonKatrineholms OK41:57+19:1719:25
11Inez Pace-SolerOK Letstigen45:28+22:4821:02
12Tove KalanderKFUM Örebro OK48:31+25:5122:27
13Albin JohanssonOK Hällen50:32+27:5223:23
14Oliver RunestavAlmby IK59:28+36:4827:31
15Amandus KraftAlmby IK1:06:05+43:2530:35

U2

2 280 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tore HolgerssonAlmby IK30:0213:10
2Erik KylbornAlmby IK31:15+1:1313:42
3Elvira GöthlinKFUM Örebro OK31:21+1:1913:45
4Matilda RiisomOK Tylöskog34:13+4:1115:00
5Oscar KristofferssonAlmby IK36:42+6:4016:05
6Annie LindkvistAlmby IK38:44+8:4216:59
7Axel GustafssonOK Tylöskog38:50+8:4817:01
8Astrid JacobsonOK Tor43:03+13:0118:52
9Hanna HanssonAskersunds OK44:16+14:1419:24
10Elliot RunestavAlmby IK45:16+15:1419:51
11Alice KällstrandÅmåls OK45:44+15:4220:03
12Oscar AhlstedtÅmåls OK45:50+15:4820:06
13Birger KarlströmOK Tyr49:07+19:0521:32
14Edwin SäkerHagaby GoIF Örebro51:35+21:3322:37
15Noomi GreenAlmby IK1:09:47+39:4530:36

Öppen motion 1

2 280 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Helle RagnarssonOK Kompassenej godkänd

Öppen motion 3

2 480 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LarssonOK Milan30:5812:29
2Sixten BihlOK Tyr33:39+2:4113:34
3Malin KlaseniusKFUM Örebro OK34:08+3:1013:45
4Thomas BomanSkattkärrs SOK35:17+4:1914:13
5Rasmus LarssonGarphyttans IF37:42+6:4415:12
6Johanna ErikssonIFK Brattfors37:55+6:5715:17
7Elias KlingLindebygdens OK38:33+7:3515:32
8Arvid NestorKFUM Örebro OK38:56+7:5815:41
9Elin BomanSkattkärrs SOK40:18+9:2016:15
10Oscar HanssonAskersunds OK40:19+9:2116:15
11Yves SeguraParis42:30+11:3217:08
12Emma LiliegrenOK Djerf44:14+13:1617:50
13Camilla JanssonKöping-Kolsva OK45:22+14:2418:17
14Erik ÖjebooKFUM Örebro OK46:03+15:0518:34
15Emma ZetterlundKFUM Örebro OK47:40+16:4219:13
16Ingela LindbergKlubblös48:11+17:1319:25
17Anders ErikssonKlubblös48:13+17:1519:26
18Elisabeth SavefjordKlubblös48:47+17:4919:40
19Lise-Lott AhlstedtÅmåls OK51:30+20:3220:45
20Karin MårtenssonOK Skogsstjärnan52:14+21:1621:03
21Rasmus KarlssonAskersunds OK54:11+23:1321:50
22Eva KorkeakoskiOK Milan58:58+28:0023:46
23Samuel ErikssonOK Letstigen1:00:08+29:1024:14
24Anna-Karin VånsjöArboga OK1:07:39+36:4127:16
25Christina ÖbergOK Hällen1:07:42+36:4427:17
26Lena HolmKlubbKlös1:17:19+46:2131:10
Marianne NyströmSkattkärrs SOKej godkänd
Roland ÖhmanKristinehamns OKej godkänd

Öppen motion 5

3 100 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik ToressonOK Tisaren38:0912:18
2Linus BacklundOK Hällen42:35+4:2613:44
3Robert KruseKFUM Örebro OK46:28+8:1914:59
4Chantelle HesselbergOK Hällen49:17+11:0815:53
5Tobias BernGarphyttans IF50:27+12:1816:16
6Fredrik CampbellAlmby IK50:48+12:3916:23
7Eva Thorsell HanssonOK Djerf55:45+17:3617:59
8Johan PetriOK Djerf1:00:37+22:2819:33
9Leif ToressonOK Tisaren1:00:43+22:3419:35
10Oliwer MolinDegerfors OK1:03:06+24:5720:21
11Agneta HasselkvistOK Milan1:03:25+25:1620:27
12Sven JacobsonOK Milan1:03:28+25:1920:28
13Gunilla SandströmAlmby IK1:05:26+27:1721:06
14Sara FredrikssonKFUM Örebro OK1:05:36+27:2721:09
15Leif ErikssonOK Tisaren1:05:54+27:4521:15
16Bo WinqvistOK Djerf1:05:58+27:4921:16
17Jessica KorkeakoskiOK Milan1:06:03+27:5421:18
18Amanda NylénDegerfors OK1:07:08+28:5921:39
19Marie HedströmOK Måsen1:07:37+29:2821:48
20Patrik MolinDegerfors OK1:09:07+30:5822:17
21Lars KarlssonOK Tisaren1:10:54+32:4522:52
22Rebecka NylénDegerfors OK1:11:31+33:2223:04
23Valter FallAlmby IK1:13:53+35:4423:50
24Agneta BomanSkattkärrs SOK1:21:25+43:1626:15
25Lena Carlsson TellIF Hagen1:23:24+45:1526:54
26Eva LindgrenKFUM Örebro OK1:36:55+58:4631:15
27Lena LindgrenOK Järnbärarna1:51:31+1:13:2235:58
28Anna Skårstedt JohanssonOK Hällen1:54:58+1:16:4937:05
Anna-Karin MouazzenOK Letstigenej godkänd
Åsa CarlssonOK Hällenej godkänd
Stina JohanssonKFUM Örebro OKej godkänd
Mikael ÅhlundAlmby IKej godkänd
Jonas ÖrnKFUM Örebro OKej godkänd

Öppen motion 7

2 800 m, 57 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas DanielssonKöping-Kolsva OK31:4011:18
2Håkan LibergOK Milan32:04+0:2411:27
3Kristin JacobsonKFUM Örebro OK33:14+1:3411:52
4Robert HallbergIK Uven34:50+3:1012:26
5Ronnie DahlgrenGustavsbergs OK35:25+3:4512:38
6Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK35:35+3:5512:42
7Jakob FranssonOK Milan36:30+4:5013:02
8Nina HallorOK Tisaren36:48+5:0813:08
9Malin JacobsonOK Tor37:10+5:3013:16
10Anders MelinGarphyttans IF38:58+7:1813:55
11Michaela KällstrandÅmåls OK39:55+8:1514:15
12Cecilia ImarkTullinge SK40:29+8:4914:27
13Joakim SandbergKöping-Kolsva OK41:10+9:3014:42
14johan SkogKlubblös41:17+9:3714:44
15Eva-Lena JonssonNyköpings OK41:48+10:0814:55
16Ella KarlssonSnättringe SK42:09+10:2915:03
16Amanda JacobssonDegerfors OK42:09+10:2915:03
18Karl Henry AnderssonVingåkers OK42:49+11:0915:17
19Eddie IsraelssonLindebygdens OK43:42+12:0215:36
20Kjell GustafssonOK Järnbärarna45:08+13:2816:07
21Nils OlssonVandrarringen45:34+13:5416:16
22Bo MagnussonKFUM Örebro OK45:42+14:0216:19
23Helena LindgrenNAIS Orienteringsklubb46:04+14:2416:27
24Fredrik GöranssonAlmby IK47:27+15:4716:56
25Maria WesterÄrla IF47:52+16:1217:05
26Maria EdvardssonJärfälla OK48:09+16:2917:11
27Mattias HolmströmÅmåls OK48:13+16:3317:13
28Sara GarpenlundKFUM Örebro OK49:09+17:2917:33
29Per SundbergGävle OK49:12+17:3217:34
30Anna-Lena JacobssonDegerfors OK49:55+18:1517:49
31Lars SonnertSol Tranås49:57+18:1717:50
32Kaisa MårtenssonGarphyttans IF51:49+20:0918:30
33Pelle HöökKöping-Kolsva OK52:04+20:2418:35
34Michael ForslundKristinehamns OK52:30+20:5018:45
35Per PetterssonOK Djerf52:57+21:1718:54
36Petra HelmerssonVandrarringen53:15+21:3519:01
37Daniel DjuvfeltKFUM Örebro OK53:39+21:5919:09
38Vivianne LindstamSol Tranås54:10+22:3019:20
39Anders WahlströmOK Djerf54:49+23:0919:34
40Roland NotstamArboga OK56:11+24:3120:03
41Lars-Göran JonssonOK Tisaren56:56+25:1620:20
42Mats JohanssonOK Hällen57:01+25:2120:21
43Monica HallorOK Tisaren57:38+25:5820:35
44Lennart LindgrenOK Järnbärarna58:37+26:5720:56
45Karin KraftAlmby IK58:40+27:0020:57
46Lisa Dömstedt DalénOK Letstigen1:00:03+28:2321:26
47Christina LedinAlmby IK1:02:25+30:4522:17
48Karin SärnbrinkOK Tisaren1:04:17+32:3722:57
49Nina DjerfLerums SOK1:05:19+33:3923:19
50Anders HolmbergLindebygdens OK1:09:12+37:3224:42
51Marita LindholmKöping-Kolsva OK1:12:31+40:5125:53
52Åsa LarssonOK Hällen1:18:15+46:3527:56
53Anders SwedinLidköpings VSK1:18:39+46:5928:05
54Bengt RobertssonAlmby IK1:21:05+49:2528:57
55Madeleine LarssonGarphyttans IF1:22:46+51:0629:33
Marie NordSol Tranåsej godkänd
Tomas DömstedtOK Letstigenej godkänd

Öppen motion 8

4 020 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik LöwegrenIFK Göteborg31:017:42
2Thomas JohannessonRonneby OK39:44+8:439:53
3Örjan VelletKFUM Örebro OK41:33+10:3210:20
4Stefan BerglinKarlskrona SOK41:51+10:5010:24
5Julia RajanIFK Lidingö SOK41:52+10:5110:24
6Ulf LarssonGarphyttans IF42:09+11:0810:29
7Peo SvenskStora Tuna OK43:12+12:1110:44
8Erik HögkvistOK Tyr44:11+13:1010:59
9Anette CarlssonKFUM Örebro OK45:33+14:3211:19
10Andreas MobergOK Tyr46:05+15:0411:27
11Pär NymanOK Tyr46:44+15:4311:37
12Emma VictorinKFUM Örebro OK47:36+16:3511:50
13Maria JonssonTullinge SK48:28+17:2712:03
14Emma NilssonOK Tranan48:46+17:4512:07
15Malin JonssonOK Tyr51:42+20:4112:51
16Daniel HasselströmMotala AIF OL52:24+21:2313:02
16Hans LibergOK Milan52:24+21:2313:02
18Göran NordSol Tranås52:49+21:4813:08
19Anna-Karin JonssonOK Orion53:37+22:3613:20
20Magnus BernGarphyttans IF55:45+24:4413:52
21Joakim DahlbergAlmby IK56:05+25:0413:57
22Morgan RosellOK Letstigen58:27+27:2614:32
23Jan SundbüeOK Hällen1:01:03+30:0215:11
24Gabriella WadmanKöping-Kolsva OK1:01:12+30:1115:13
25Mattias GustafssonIF Start1:01:39+30:3815:20
26Petter wikströmKlubblös1:06:04+35:0316:26
27Lars JacobssonDegerfors OK1:06:09+35:0816:27
28Maria BacklundOK Hällen1:07:42+36:4116:50
29Erica OlssonOK Djerf1:10:54+39:5317:38
30Mats GustafssonKFUM Örebro OK1:12:10+41:0917:57
31Boel SundbergOK Södertörn1:14:30+43:2918:31
32Roger NorbergOK Hällen1:14:32+43:3118:32
33Daniel StunzKFUM Örebro OK1:17:11+46:1019:11
34Lars KarlssonAlmby IK1:17:29+46:2819:16
35Fredrik MalmKFUM Örebro OK1:17:49+46:4819:21
36Niclas RisbergGarphyttans IF1:23:10+52:0920:41
37Erik MöllerArboga OK1:29:17+58:1622:12
38Martin RisbergGarphyttans IF2:09:13+1:38:1232:08
Tomas DehlinOK Tisarenej godkänd
Maria ValléeAvesta OKej godkänd
Annelie HallblomOK Tisarenej godkänd
Torbjörn ErikssonIFK Brattforsej godkänd
Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milanej godkänd
Christoffer StockmanKFUM Örebro OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser