Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, lång, kval

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, lång, kval
Arrangörsorganisationer: KFUM Örebro OK / Örebro Läns Orienteringsförbund
Datum: lördag 16 september 2017

D21 Kval A

6 930 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK56:508:12A
2Karolin OhlssonJärla Orientering58:14+1:248:24A
3Lisa RisbyOK Kåre59:06+2:168:31A
4Sara HagströmIFK Göteborg1:00:16+3:268:41A
5Viktoria ErnstssonGöteborg-Majorna OK1:00:20+3:308:42A
6Kajsa RisbyOK Kåre1:00:23+3:338:42A
7Helena KarlssonIFK Lidingö SOK1:00:37+3:478:44A
8Kristin Löfgren JohansenIFK Mora OK1:00:39+3:498:45A
9Josefine HeikkaAlfta-Ösa OK1:01:46+4:568:54A
10Frida SandbergStora Tuna OK1:02:31+5:419:01A
11Ellinor TjernlundOK Tisaren1:03:03+6:139:05A
12Susen LöschÄrla IF1:03:37+6:479:10A
13Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad1:04:46+7:569:20A
14Josefin TjernlundOK Tisaren1:04:51+8:019:21A
15Kajsa HammarströmLinköpings OK1:08:27+11:379:52A
16Ausrine KutkaiteIFK Lidingö SOK1:09:04+12:149:57A
17Emma BergmanOK Pan-Kristianstad1:09:08+12:189:58A
18Josefine WallenhammarHagaby GoIF Örebro1:09:25+12:3510:01A
19Lisa AnderssonÄrla IF1:09:47+12:5710:04A
20Linda LindkvistLeksands OK1:10:38+13:4810:11A
21Aina EdgrenGöteborg-Majorna OK1:10:43+13:5310:12B
22Pia OlssonOK Pan-Kristianstad1:11:34+14:4410:19B
23Annika BjörkOK Linné1:14:30+17:4010:45B
24Fanny AsketunOK Roxen1:14:44+17:5410:47B
25Sara LundstenSundsvalls OK1:16:26+19:3611:01B
26Erica PetterssonIFK Göteborg1:19:43+22:5311:30B
27Annika CarlbergSundsvalls OK1:21:15+24:2511:43B
28Linnea SundströmVittjärvs IK1:22:59+26:0911:58B
29Ebba PegestamOK Ravinen1:32:34+35:4413:21B
Maria ArvidssonKalmar OKej godkändB
Evelina WickbomVittjärvs IKej startB
Alice HugossonIFK Lidingö SOKej startB

D21 Kval B

6 970 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Helena BergmanOK Ravinen54:507:52A
2Emma BjessmoIFK Lidingö SOK57:34+2:448:15A
3Lilian ForsgrenOK Tisaren58:02+3:128:19A
4Johanna EngströmOK Hällen58:13+3:238:21A
5Elin MånssonIFK Göteborg58:14+3:248:21A
6Johanna ÖbergOK Linné59:16+4:268:30A
7Alva OlssonLinköpings OK59:31+4:418:32A
8Anna BachmanIFK Lidingö SOK1:00:50+6:008:43A
9Andrea SvenssonOK Tisaren1:01:41+6:518:50A
10Magdalena OlssonStora Tuna OK1:02:15+7:258:55A
11Tilda JohanssonOK Orion1:02:20+7:308:56A
12Lovisa PerssonOK Tisaren1:02:53+8:039:01A
13Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK1:03:10+8:209:03A
14Irina NybergAlfta-Ösa OK1:03:48+8:589:09A
15Kristin HylanderNyköpings OK1:04:55+10:059:18A
16Rebecka LindbergOK Roslagen1:05:14+10:249:21A
17Jenny ErikssonOK Kåre1:06:46+11:569:34A
18Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad1:07:18+12:289:39A
19Rebecka NylinOK Tisaren1:07:59+13:099:45A
20Maria BjörklundLeksands OK1:08:07+13:179:46A
21Rebecka OlssonOK Linné1:08:16+13:269:47B
22Kristin OlovssonRehns BK1:08:18+13:289:47B
23Kate MorrisonOK Linné1:08:57+14:079:53B
24Louise LundgrenVäxjö OK1:09:17+14:279:56B
25Julia DavidssonÄrla IF1:11:26+16:3610:14B
26Inga KazlauskaitéOK Roslagen1:11:31+16:4110:15B
27Amanda HolmgrenVittjärvs IK1:12:41+17:5110:25B
28Louise MarkstedtOK Södertörn1:13:34+18:4410:33B
29Stina NilssonUmeå OK1:13:56+19:0610:36B
30Moa GustafssonUddevalla OK1:16:21+21:3110:57B
31Moa PetterssonKarlskrona SOK1:16:51+22:0111:01B
32Lisa WesterbergOK Milan1:23:16+28:2611:56B
33Andrea WickbomVittjärvs IK1:27:28+32:3812:32B
34Åsa Zetterberg ErikssonOK Djerf1:28:53+34:0312:45B
Emma BergströmVittjärvs IKej startB

H21 Kval A

9 050 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Albin RidefeltOK Linné59:576:37A
2Peter ÖbergOK Hällen1:00:21+0:246:40A
3Daniel AttåsOK Tisaren1:03:06+3:096:58A
4Fredrik IngelssonRehns BK1:04:17+4:207:06A
5Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna1:04:19+4:227:06A
6Henrik JonssonÄrla IF1:05:28+5:317:14A
7Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF1:05:30+5:337:14A
8Nicolas SimoninIFK Lidingö SOK1:05:52+5:557:16A
9Martin AhlbergerHestra IF1:06:00+6:037:17A
10Anton SjökvistStora Tuna OK1:06:01+6:047:17A
11Filip GrahnHestra IF1:08:52+8:557:36B
12Jens WängdahlNyköpings OK1:09:41+9:447:41B
13Axel WrådheAttunda OK1:11:34+11:377:54B
14Olof SandgrenOK Orion1:12:04+12:077:57B
15Simon JakobssonLånghundra IF1:13:23+13:268:06B
16Johan TörnrothHestra IF1:13:27+13:308:06B
17Robbin KantarpÄrla IF1:14:54+14:578:16B
18Per EklöfOK Milan1:15:20+15:238:19B
19Hans PerssonIFK Umeå1:16:01+16:048:23C
20Emil ÅbergOK Kåre1:17:03+17:068:30C
21Emil KaleredOK Denseln1:21:27+21:309:00C
22Timo MähönenIFK Lidingö SOK1:22:05+22:089:04C
23Jonas AnderssonStora Tuna OK1:22:06+22:099:04C
24Emil ØbroOK Orion1:23:55+23:589:16C
25Albert AskengrenBergnäsets AIK1:25:27+25:309:26C
26Philip PerssonOK Orion1:27:15+27:189:38C
27Anders JanssonTäby OK1:34:57+35:0010:29C
28Patrik LindÄrla IF1:45:15+45:1811:37C
29Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna1:47:02+47:0511:49C
30Christoffer AndersénVästerås SOK1:55:11+55:1412:43C
David AnderssonIFK Lidingö SOKej godkändD

H21 Kval B

9 000 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Gustav BergmanOK Ravinen57:176:21A
2Karl WalheimÄrla IF1:00:01+2:446:40A
3Emil SvenskStora Tuna OK1:00:28+3:116:43A
4Petter ErikssonÄrla IF1:02:00+4:436:53A
5Patrik KarlssonVäxjö OK1:03:43+6:267:04A
6Ola MartnerOK Pan-Kristianstad1:03:55+6:387:06A
7Erik AnderssonOK Orion1:04:52+7:357:12A
8Jens RönnolsJärla Orientering1:05:02+7:457:13A
9Erik ClassonOK Orinto1:07:44+10:277:31A
10Erik BlomgrenStora Tuna OK1:11:19+14:027:55A
11Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarna1:12:21+15:048:02B
12Erik Folkesson BlomIFK Mora OK1:13:40+16:238:11B
13Ivan ForsgrenOK Tisaren1:13:55+16:388:12B
14Andreas BerganderEksjö SOK1:14:05+16:488:13B
15Jesper SjögrenHestra IF1:14:36+17:198:17B
16Karl EngesAttunda OK1:14:54+17:378:19B
17Erik ÅhlinLånghundra IF1:15:34+18:178:23B
18Albin ThunbergOK Alehof1:16:58+19:418:33B
19Emil AnderssonÄrla IF1:18:04+20:478:40C
20Daniel RoosAttunda OK1:18:12+20:558:41C
21Anders HedbergGöteborg-Majorna OK1:26:38+29:219:37C
22Sven EngströmLinköpings OK1:34:13+36:5610:28C
23Samuel HedlundLånghundra IF1:39:29+42:1211:03C
Simon MarteliusAttunda OKej godkändD
Oskar LeinonenOK Kolmårdenej godkändD
Simon HedlundÄrla IFej godkändD

H21 Kval C

9 060 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Rassmus AnderssonOK Linné57:456:22A
2Marcus MillegårdSävedalens AIK1:00:34+2:496:41A
3Joakim SvenskStora Tuna OK1:00:42+2:576:41A
4Oskar SjöbergOK Linné1:00:43+2:586:42A
5Christian TingströmGöteborg-Majorna OK1:01:25+3:406:46A
6Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna1:01:46+4:016:49A
7Emil GranqvistOK Ravinen1:02:18+4:336:52A
8Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna1:02:30+4:456:53A
9Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF1:02:41+4:566:55A
10Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstad1:02:43+4:586:55A
11Olle KaleredOK Denseln1:03:12+5:276:58B
12Martin HederskogIFK Umeå1:04:56+7:117:10B
13Albin AnderssonMarkbygdens OK1:06:04+8:197:17B
14Fredrik EdénIFK Göteborg1:06:37+8:527:21B
15Oskar LundqvistOK Orion1:06:50+9:057:22B
16Andreas JanssonIK Hakarpspojkarna1:07:45+10:007:28B
17Jere PajunenIFK Lidingö SOK1:08:50+11:057:35B
18Henrik HåkanssonGöteborg-Majorna OK1:12:10+14:257:57B
19Ken PeetersOK Linné1:12:50+15:058:02C
20Ville KeskisaariIFK Lidingö SOK1:13:44+15:598:08C
21Josh BeechOK Södertörn1:15:33+17:488:20C
22Erik FernlundOK Tisaren1:17:48+20:038:35C
23Markus AdolfssonTullinge SK1:18:07+20:228:37C
24Leonas MockunasHellas Orientering1:18:16+20:318:38C
24Simon AnderssonOK Rodhen1:18:16+20:318:38C
26Magnus JohanssonIK Hakarpspojkarna1:22:11+24:269:04C
Heino OllinSävedalens AIKej godkändD
Jerker LysellRehns BKej startD

H21 Kval D

9 130 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OF1:00:236:36A
2Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF1:01:52+1:296:46A
3Fredrik BakkmanIFK Göteborg1:02:01+1:386:47A
4Anton JohanssonOK Orion1:02:31+2:086:50A
5Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna1:04:18+3:557:02A
6Rudolfs ZernisÄrla IF1:06:13+5:507:15A
7Mathias HallménOK Denseln1:06:34+6:117:17A
8Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna1:06:39+6:167:18A
9Max Peter BejmerIFK Göteborg1:07:01+6:387:20A
10Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstad1:07:09+6:467:21A
11David LingforsOK Linné1:07:29+7:067:23B
12Göran WinbladRehns BK1:08:22+7:597:29B
13Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF1:08:49+8:267:32B
14Per CarlborgLinköpings OK1:09:25+9:027:36B
15Mattias MillingerJärla Orientering1:10:36+10:137:43B
16Oskar DanielsAttunda OK1:10:40+10:177:44B
17Jonas EngströmOK Hällen1:11:19+10:567:48B
18Martin JanssonOK Rodhen1:13:26+13:038:02B
19Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro1:13:54+13:318:05C
20Peter AronssonLinköpings OK1:14:10+13:478:07C
21Markus HederskogIK Hakarpspojkarna1:14:35+14:128:10C
22Markus LangStora Tuna OK1:14:47+14:248:11C
23Anton SundgrenLånghundra IF1:17:15+16:528:27C
24Albin SjöhedGävle OK1:19:13+18:508:40C
25Anton HallorOK Tisaren1:20:11+19:488:46C
26Erik BjörklundOK Linné1:20:17+19:548:47C
27Kasper WestmanVästerås SOK1:22:33+22:109:02C
28Victor BergstrandLinköpings OK1:22:56+22:339:05C
29Robert JohanssonTäby OK1:29:56+29:339:51C
30Magnus BjörkOK Rodhen1:34:47+34:2410:22C
Oskar CarlborgOK Hällenej startD

D20 Kval A

5 720 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Linnéa GolsäterEksjö SOK47:258:17A
2Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna52:39+5:149:12A
3Matilda ErikssonOK Kåre53:28+6:039:20A
4Emma DjerfLerums SOK53:35+6:109:22A
5Emma HagrotTäby OK53:37+6:129:22A
6Elvira BjörklundTrollhättans SOK53:49+6:249:24A
7Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF54:06+6:419:27A
8Stina NordinSundsvalls OK55:05+7:409:37A
9Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering55:37+8:129:43A
10Hanna HugossonSundsvalls OK55:42+8:179:44A
11Gabriella S BerganderEksjö SOK56:46+9:219:55A
12Elin GranstedtIK Hakarpspojkarna57:22+9:5710:01A
13Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF57:35+10:1010:04A
14Kerstin WadmanGöteborg-Majorna OK58:04+10:3910:09A
15Johanna HagströmFalköpings AIK OK58:31+11:0610:13A
16Josefin ErlandssonOK Milan58:37+11:1210:14A
17Sandra NäslundVästerås SOK1:02:15+14:5010:52A
18Jonna JungåkerSundsvalls OK1:02:31+15:0610:55A
19Emma NilssonOK Tranan1:02:41+15:1610:57A
20Jenny LindbergVandrarringen1:03:44+16:1911:08A
21Agnes WesterbergOK Roxen1:04:36+17:1111:17B
22Emma KindbomIF Hagen1:05:31+18:0611:27B
23Rebecca WaldenfjordOK Ravinen1:06:00+18:3511:32B
Maria GustafssonHagaby GoIF Örebroej godkändB

D20 Kval B

5 570 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Sanna FastEksjö SOK49:358:54A
2Myrra CarlssonOK Orion50:45+1:109:06A
3Hanna HänströmOK Ravinen52:49+3:149:28A
4Tova OlssonIK Hakarpspojkarna53:58+4:239:41A
5Lisa JohanssonOK Tranan54:36+5:019:48A
6Sara KindlundOK Tranan54:43+5:089:49A
7Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad55:12+5:379:54A
8Emma HelmerssonVästerås SOK56:15+6:4010:05A
9Elin PetterssonIFK Göteborg56:48+7:1310:11A
10Moa HanssonBredaryds SOK56:50+7:1510:12A
11Erica EdmanRehns BK57:28+7:5310:19A
12Sophia BjörnlingerIK Hakarpspojkarna57:39+8:0410:21A
13Jonna ForsVästerås SOK57:58+8:2310:24A
14Saga SanderOK Milan58:34+8:5910:30A
15Klara DjerfLerums SOK1:00:23+10:4810:50A
16Amanda BerggrenTullinge SK1:02:02+12:2711:08A
17Alice AronengHestra IF1:02:31+12:5611:13A
18Frida JunegardTullinge SK1:02:49+13:1411:16A
19Alice AxelssonIK Hakarpspojkarna1:04:00+14:2511:29A
20Elin JohanssonFinspångs SOK1:06:13+16:3811:53A
21Erica ErikssonHjärnarps OL1:14:19+24:4413:20B
22Matilda SkunckeTäby OK1:25:45+36:1015:23B

H20 Kval A

7 440 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Isac von KrusenstiernaOK Kåre49:546:42A
2Andreas UllerKils OK50:44+0:506:49A
3Henrik JohannessonRonneby OK51:59+2:056:59A
4Anton ForsbergLånghundra IF52:29+2:357:03A
5Simon LarssonOK Hällen53:34+3:407:11A
6Arvid NordIK Hakarpspojkarna53:57+4:037:15A
7Albin LillieströmOK Roxen54:30+4:367:19A
8Gustaf SundbüeOK Hällen54:35+4:417:20A
9Mattis HallbergIK Uven54:53+4:597:22A
10Lukas LundgrenVäxjö OK55:00+5:067:23A
11Henning SjökvistStora Tuna OK56:09+6:157:32A
12Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna56:54+7:007:38A
13Oliwer LundbergOK Bävern56:57+7:037:39A
14Johan LenningOK Pan-Kristianstad57:48+7:547:46A
15Simon WikströmOK Pan-Kristianstad58:01+8:077:47A
16Tom CampbellOK Kolmården58:44+8:507:53A
17Simon SchusterIFK Lidingö SOK59:35+9:418:00A
18Sixten HillerhagIFK Lidingö SOK1:00:19+10:258:06A
19Viktor WassénVänersborgs SK1:03:03+13:098:28A
20Per KarlssonOK Tylöskog1:03:52+13:588:35A
21Rasmus ArfwedsonFrölunda OL1:03:53+13:598:35B
22Simon RuneforsVäxjö OK1:07:13+17:199:02B
23David RisbergKils OK1:10:07+20:139:25B
24Gustav ÖhgrenOK Kåre1:10:25+20:319:27B
25Waldemar AnderssonLånghundra IF1:11:01+21:079:32B
26Mårten OlssonGävle OK1:12:36+22:429:45B
27Erik NallgårdVästerås SOK1:13:19+23:259:51B
28Rasmus MöllerArboga OK1:13:28+23:349:52B
29Philip EdvardssonEksjö SOK1:17:49+27:5510:27B
30Joakim SkärlénHaninge SOK1:25:15+35:2111:27B
Martin MörsellOK Kåreej godkändB
Isak PrellnerSkåneslättens OLej godkändB
André AnderssonOK Kåreej godkändB
Erik OlssonGävle OKej startB

H20 Kval B

7 390 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Simon ImarkTullinge SK49:206:40A
2Filip JacobssonOK Tisaren49:44+0:246:43A
3Victor ImarkTullinge SK49:54+0:346:45A
4Jesper SvenskStora Tuna OK50:18+0:586:48A
5Elias Bäcklund EkvallTrollhättans SOK51:25+2:056:57A
6Jonas GustafssonOK Kåre51:36+2:166:58A
7Lucas SundbladEksjö SOK52:22+3:027:05A
8Ville JohanssonOK Kolmården53:38+4:187:15A
9Victor HelgessonHestra IF56:14+6:547:36A
10Erik ZeilonSkåneslättens OL56:25+7:057:38A
11Rickard DjerfTibro OK57:16+7:567:44A
12Robin SalénBergnäsets AIK58:33+9:137:55A
13Johan WennermarkOK Orion59:14+9:548:00A
14Jesper SjöblomSödertälje-Nykvarn OF59:18+9:588:01A
15Tuve MöllerOK Linné59:19+9:598:01A
16Olle AnderssonTullinge SK59:36+10:168:03A
16Arvid ClaessonJönköpings OK59:36+10:168:03A
18Ola AnderssonOK Orion1:00:11+10:518:08A
19Johan PerssonAttunda OK1:01:14+11:548:17A
20Nils Hammaräng GripOK Orion1:01:16+11:568:17A
21Arvid LinderOK Hällen1:02:35+13:158:28B
22Adam TellsénOK Roxen1:04:31+15:118:43B
23Oskar ÖqvistBergnäsets AIK1:07:18+17:589:06B
24Jakob FranssonOK Milan1:07:31+18:119:08B
25Fritjof AxelssonFK Göingarna1:08:17+18:579:14B
26Martin StorkampSundsvalls OK1:08:38+19:189:17B
27Johan HagströmerOK Klemmingen1:19:03+29:4310:41B
28Jesper VikmanOK Nolaskogsarna1:20:19+30:5910:52B
29John GunnarssonSurahammars SOK1:24:21+35:0111:24B
Tim OlssonBrattås CKej godkändB
Adam SegerslättSkåneslättens OLej godkändB
Simon HectorSnättringe SKej godkändB
Johannes RidefeltOK Linnéej startB

D18 Kval A

5 230 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Isa EnvallIK Hakarpspojkarna45:498:45A
2Vilma KarlssonSnättringe SK47:48+1:599:08A
3Hanna LagerbergOK Södertörn48:12+2:239:12A
4Frida VikströmSundsvalls OK49:10+3:219:24A
5Ella SjöbergTullinge SK50:48+4:599:42A
6Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan51:36+5:479:51A
7Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL52:26+6:3710:01A
8Erika Källvik LeufvénÅmåls OK52:35+6:4610:03A
9Sandra BoströmOK Linné52:48+6:5910:05A
10Ronja HuggForsa OK53:06+7:1710:09A
11Emma HållströmGävle OK53:18+7:2910:11A
12Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad54:48+8:5910:28A
13Fanny SundbladEksjö SOK56:16+10:2710:45A
14Ronja JungåkerOK Kåre58:43+12:5411:13A
15Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna58:49+13:0011:14A
16Sofia JohanssonOK Skärmen59:25+13:3611:21A
17Vilma SvantessonOK Pan-Kristianstad1:00:39+14:5011:35A
18Alva RingiOK Kåre1:00:47+14:5811:37A
19Ellen KallerbäckOK Orion1:00:52+15:0311:38A
20Tindra HjortFalköpings AIK OK1:01:39+15:5011:47A
21Elin WihlborgOK Gynge1:02:13+16:2411:53B
22Sofia KlassonHestra IF1:02:28+16:3911:56B
23Elin SvenssonOK Älme1:02:44+16:5511:59B
24Emelie KarlssonSävedalens AIK1:05:39+19:5012:33B
25Ella NordströmKils OK1:05:45+19:5612:34B
26Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF1:09:20+23:3113:15B
27Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad1:10:40+24:5113:30B
28Kristina TedhamreSnättringe SK1:16:18+30:2914:35B
Lisa BörnstedtKungälvs OKej godkändB
Frida JohanssonOK Djerfej godkändB

D18 Kval B

5 100 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Johanna Källvik LeufvénÅmåls OK42:508:23A
2Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre43:41+0:518:33A
3Ella OlssonGrycksbo IF OK44:38+1:488:45A
4Julia RajanIFK Lidingö SOK44:52+2:028:47A
5Amanda KleijnSödertälje-Nykvarn OF47:36+4:469:20A
6Klara AxelssonEksjö SOK47:51+5:019:22A
7Tove EkströmLinköpings OK47:55+5:059:23A
8Jenny WegebroSundsvalls OK48:27+5:379:30A
9Tuva NikolaussonSvaide Roma SOK48:48+5:589:34A
10Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna50:10+7:209:50A
11Johanna NilssonKungälvs OK50:16+7:269:51A
12Anna HallménOK Tisaren50:23+7:339:52A
13Frida HectorSnättringe SK50:28+7:389:53A
14Elin SchagerströmGarphyttans IF50:56+8:069:59A
15Sofia WestinVittjärvs IK51:26+8:3610:05A
16Irmalinn NilssonHärlövs IF52:33+9:4310:18A
17Elsa LindeblomHestra IF53:03+10:1310:24A
18Lovisa NordSol Tranås54:34+11:4410:41A
19Emma BlixtOK Hammaren55:12+12:2210:49A
20Lisa BerggrenOK Kolmården55:18+12:2810:50A
21Moa WestbladOK Ravinen57:56+15:0611:21B
22Ebba HjertbergHestra IF58:16+15:2611:25B
23Alva LindellIF Thor59:12+16:2211:36B
24Josefine AnderssonTäby OK59:36+16:4611:41B
25Linnea DagsbergOK Orion59:58+17:0811:45B
26Ebba JensenSkåneslättens OL1:01:25+18:3512:02B
27Ella AnderssonOK Södertörn1:01:33+18:4312:04B
28Linnéa GustafssonOK Hällen1:02:30+19:4012:15B
29Maja MörthLeksands OK1:03:08+20:1812:22B
30Stina JohanssonOK Bävern1:04:30+21:4012:38B
31Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK1:19:14+36:2415:32B
Lina SvärdIF Thorej startB

H18 Kval A

6 450 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Ludvig EkNyköpings OK46:117:09A
2Emil AuseliusBredaryds SOK47:42+1:317:23A
3Niklas CarlssonSundbybergs IK47:53+1:427:25A
4Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK48:11+2:007:28A
5Axel GranqvistOK Ravinen49:31+3:207:40A
6Kristoffer TengrothSundbybergs IK50:32+4:217:50A
7Felix PerssonHaninge SOK50:41+4:307:51A
8Oskar EdvardssonJärfälla OK51:10+4:597:55A
9Hugo LindbärgOK Södertörn51:32+5:217:59A
10Daniel BogrenIF Hagen52:31+6:208:08A
11Erik WigleSödertälje-Nykvarn OF52:33+6:228:08A
12Victor HanssonJönköpings OK53:36+7:258:18A
13Algot NajvikOK Pan-Kristianstad54:47+8:368:29A
14Benjamin LangerakJärfälla OK55:15+9:048:33A
15Gabriel SturessonLerums SOK56:13+10:028:42B
16William NilssonNyköpings OK56:14+10:038:43B
17Gustav OlssonTorsås OK57:47+11:368:57B
18Hannes SvahnOK Ravinen58:12+12:019:01B
19Tim JohanssonFK Friskus-Varberg58:35+12:249:04B
20Gustav JohnssonIFK Mora OK59:07+12:569:09B
21Thorsten SvenssonFinspångs SOK59:22+13:119:12B
22Ivar Lidström LauriSnättringe SK1:00:54+14:439:26B
23John LarssonRånäs OK1:03:20+17:099:49B
24Emil ArvidssonSäterbygdens OK1:03:58+17:479:55B
25Olle GrywenzOK Linné1:05:04+18:5310:05C
26Oscar StombergIF Hagen1:05:09+18:5810:06C
27Gustav FrænellSundsvalls OK1:06:11+20:0010:15C
28Axel BlomFrölunda OL1:09:29+23:1810:46C
29Love CarlssonOK Orion1:11:40+25:2911:06C
30Olle HedmanIF Hagen1:12:30+26:1911:14C
31Jonas LauriFK Herkules1:17:10+30:5911:57C
32Olle SvangrenGotlands Bro OK1:27:44+41:3313:36C
Oskar EngesAttunda OKej godkändC

H18 Kval B

6 490 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Simon HardenFK Boken45:156:58A
2Emil BjörnlingerIK Hakarpspojkarna47:19+2:047:17A
3Oscar JohanssonKarlskrona SOK47:23+2:087:18A
4Lukas OlmKils OK47:37+2:227:20A
5Albin AnderssonTullinge SK48:13+2:587:25A
6Hugo LillieströmOK Roxen48:43+3:287:30A
7Felix AxelssonMarkbygdens OK48:44+3:297:30A
8Andreas JonssonOK Orion49:54+4:397:41A
9Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb51:12+5:577:53A
10Lukas KatvalaKarlskrona SOK51:21+6:067:54A
11Oskar ForsbergTullinge SK51:24+6:097:55A
12Marcus CarlssonIF Hagen51:32+6:177:56A
13Emil KarlssonHestra IF52:41+7:268:07A
14Axel OlssonIF Hagen53:20+8:058:13A
15Mattias IvaresOK Södertörn53:30+8:158:14B
16Oscar ModigOK Pan-Kristianstad53:33+8:188:15B
17Oskar NymanOK Tyr55:21+10:068:31B
18Noel WaldenfjordJärfälla OK55:45+10:308:35B
19Edvin NordströmTäby OK56:00+10:458:37B
20Filip RosjöJönköpings OK57:44+12:298:53B
21Walter LagerhällRehns BK58:06+12:518:57B
22Carl CarlssonNyköpings OK58:38+13:239:02B
23Hampus NyströmIF Hagen59:25+14:109:09B
24Hugo DalhammerOK Roxen1:01:38+16:239:29B
25Håkan RambergHallstahammars OK1:01:39+16:249:29C
26Carl HolmbergIF Hagen1:02:01+16:469:33C
27Erik WinbladhKarlskrona SOK1:04:49+19:349:59C
28Axel ForsmanFK Herkules1:11:22+26:0710:59C
29Victor BylundIF Thor1:11:25+26:1011:00C
30Viktor WallinOK Kåre1:16:44+31:2911:49C
31Felix Lindell ÖhmanOK Måsen1:25:37+40:2213:11C
32Martin SkärlénHaninge SOK1:32:46+47:3114:17C

H18 Kval C

6 370 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Jonas AnderssonOK Roxen43:086:46A
2Filip TrofastBredaryds SOK43:28+0:206:49A
3Gustav RuneforsVäxjö OK45:31+2:237:08A
4Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna45:35+2:277:09A
5August MollénOK Denseln45:40+2:327:10A
6Olof SkoglundKils OK47:30+4:227:27A
7Erik HerneOK Ravinen47:41+4:337:29A
8Emil PetterssonKarlskrona SOK47:49+4:417:30A
9Benjamin SturekSOK Viljan49:19+6:117:44A
10Georg EklöwOK Södertörn50:00+6:527:50A
11Martin LammFrölunda OL50:53+7:457:59A
12Fredrik HamreforsVästerås SOK50:57+7:497:59A
13Emil GrehnOK Rodhen53:12+10:048:21A
14Erik HannrupIF Thor53:49+10:418:26A
15Johannes ÖhgrenOK Kåre55:36+12:288:43B
16Albin AlsiöIF Hagen55:43+12:358:44B
17Lukas HellgrenOK Ravinen56:11+13:038:49B
18Gunnar EngströmLinköpings OK57:14+14:068:59B
19Jonathan UllerKils OK58:04+14:569:06B
20Simon BjörklundLindebygdens OK58:48+15:409:13B
21Tobias KarlssonSnättringe SK59:35+16:279:21B
22Mattias KallhaugeSnättringe SK59:36+16:289:21B
23Emil JonsellIF Thor1:00:46+17:389:32B
24Simon DahlbergOK Nolaskogsarna1:01:10+18:029:36B
25Viktor OssianssonIK Hakarpspojkarna1:04:31+21:2310:07C
26Erik ErikssonOK Älgen1:08:09+25:0110:41C
27Matviy KhotyaintsevIF Thor1:13:32+30:2411:32C
28Måns ErikssonÖstersunds OK1:15:42+32:3411:53C
29Ludvig WaktelSvaide Roma SOK1:20:24+37:1612:37C
30Gustav NirvinHaninge SOK1:25:04+41:5613:21C

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser