Officiell resultatlista för SM, lång, final

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, lång, final
Arrangörsorganisationer: KFUM Örebro OK / Örebro Läns OF
Datum: söndag 17 september 2017

D21 final A

11 080 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tove AlexanderssonStora Tuna OK1:19:567:12
2Helena BergmanOK Ravinen1:26:52+6:567:50
3Josefin TjernlundOK Tisaren1:28:53+8:578:01
4Karolin OhlssonJärla Orientering1:32:07+12:118:18
5Sara HagströmIFK Göteborg1:32:17+12:218:19
6Emma BjessmoIFK Lidingö SOK1:32:48+12:528:22
7Lisa RisbyOK Kåre1:34:03+14:078:29
8Lilian ForsgrenOK Tisaren1:34:47+14:518:33
9Johanna ÖbergOK Linné1:35:03+15:078:34
10Josefine HeikkaAlfta-Ösa OK1:36:28+16:328:42
11Kristin Löfgren JohansenIFK Mora OK1:36:29+16:338:42
12Helena KarlssonIFK Lidingö SOK1:36:53+16:578:44
13Anna BachmanIFK Lidingö SOK1:37:38+17:428:48
14Johanna EngströmOK Hällen1:38:32+18:368:53
15Alva OlssonLinköpings OK1:39:21+19:258:57
16Kajsa RisbyOK Kåre1:40:01+20:059:01
17Viktoria ErnstssonGöteborg-Majorna OK1:40:42+20:469:05
18Elin MånssonIFK Göteborg1:41:25+21:299:09
19Susen LöschÄrla IF1:41:34+21:389:10
20Tilda JohanssonOK Orion1:42:18+22:229:13
21Linda LindkvistLeksands OK1:43:51+23:559:22
22Lovisa PerssonOK Tisaren1:44:41+24:459:26
23Andrea SvenssonOK Tisaren1:45:37+25:419:31
24Irina NybergAlfta-Ösa OK1:46:23+26:279:36
25Rebecka LindbergOK Roslagen1:46:33+26:379:36
26Magdalena OlssonStora Tuna OK1:47:10+27:149:40
27Ellinor TjernlundOK Tisaren1:48:19+28:239:46
28Frida SandbergStora Tuna OK1:48:36+28:409:48
29Emma BergmanOK Pan-Kristianstad1:49:32+29:369:53
30Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK1:49:41+29:459:53
31Rebecka NylinOK Tisaren1:50:09+30:139:56
32Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad1:51:05+31:0910:01
33Ausrine KutkaiteIFK Lidingö SOK1:52:58+33:0210:11
34Lisa AnderssonÄrla IF1:55:14+35:1810:24
35Jenny ErikssonOK Kåre1:56:01+36:0510:28
36Maria BjörklundLeksands OK2:00:16+40:2010:51
37Kajsa HammarströmLinköpings OK2:00:28+40:3210:52
38Kristin HylanderNyköpings OK2:02:45+42:4911:04
39Josefine WallenhammarHagaby GoIF Örebro2:03:52+43:5611:10
Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstadej godkänd

H21 final A

15 170 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil SvenskStora Tuna OK1:38:546:31
2Rassmus AnderssonOK Linné1:40:19+1:256:36
3Oskar SjöbergOK Linné1:40:47+1:536:38
4Albin RidefeltOK Linné1:41:00+2:066:39
5Gustav BergmanOK Ravinen1:41:02+2:086:39
6Fredrik BakkmanIFK Göteborg1:42:03+3:096:43
7Anton JohanssonOK Orion1:43:41+4:476:50
8Karl WalheimÄrla IF1:44:31+5:376:53
9Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna1:45:53+6:596:58
10Max Peter BejmerIFK Göteborg1:46:42+7:487:02
11Peter ÖbergOK Hällen1:47:12+8:187:03
12Marcus MillegårdSävedalens AIK1:47:48+8:547:06
13Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna1:49:41+10:477:13
14Anton SjökvistStora Tuna OK1:49:47+10:537:14
15Emil GranqvistOK Ravinen1:49:55+11:017:14
16Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna1:49:57+11:037:14
17Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF1:51:39+12:457:21
18Daniel AttåsOK Tisaren1:52:11+13:177:23
19Mathias HallménOK Denseln1:53:34+14:407:29
20Joakim SvenskStora Tuna OK1:53:57+15:037:30
21Erik AnderssonOK Orion1:54:12+15:187:31
22Martin AhlbergerHestra IF1:55:40+16:467:37
23Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstad1:55:53+16:597:38
24Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna1:56:22+17:287:40
25Erik BlomgrenStora Tuna OK1:56:30+17:367:40
26Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna1:56:46+17:527:41
27Jens RönnolsJärla Orientering1:56:59+18:057:42
28Erik ClassonOK Orinto1:58:01+19:077:46
29Henrik JonssonÄrla IF1:58:24+19:307:48
30Nicolas SimoninIFK Lidingö SOK1:58:30+19:367:48
31Petter ErikssonÄrla IF2:00:01+21:077:54
32Rudolfs ZernisÄrla IF2:04:19+25:258:11
33Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstad2:07:04+28:108:22
34Fredrik IngelssonRehns BK2:09:41+30:478:32
Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Ola MartnerOK Pan-Kristianstadej godkänd
Christian TingströmGöteborg-Majorna OKej godkänd
Patrik KarlssonVäxjö OKej godkänd
Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OFåterbud
Jonas LeanderssonSödertälje-Nykvarn OFåterbud

D20 final A

8 250 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnéa GolsäterEksjö SOK1:15:149:07
2Kerstin WadmanGöteborg-Majorna OK1:19:17+4:039:36
3Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna1:20:04+4:509:42
4Matilda ErikssonOK Kåre1:21:25+6:119:52
5Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering1:22:41+7:2710:01
6Stina NordinSundsvalls OK1:22:57+7:4310:03
7Tova OlssonIK Hakarpspojkarna1:23:01+7:4710:03
8Elin GranstedtIK Hakarpspojkarna1:24:28+9:1410:14
9Sara KindlundOK Tranan1:25:21+10:0710:20
10Hanna HugossonSundsvalls OK1:25:31+10:1710:21
11Myrra CarlssonOK Orion1:26:11+10:5710:26
12Emma HagrotTäby OK1:26:15+11:0110:27
13Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad1:27:23+12:0910:35
14Emma DjerfLerums SOK1:27:34+12:2010:36
15Sophia BjörnlingerIK Hakarpspojkarna1:31:57+16:4311:08
16Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF1:32:49+17:3511:15
17Amanda BerggrenTullinge SK1:34:05+18:5111:24
18Emma HelmerssonVästerås SOK1:34:58+19:4411:30
19Lisa JohanssonOK Tranan1:35:24+20:1011:33
20Sandra NäslundVästerås SOK1:35:36+20:2211:35
21Johanna HagströmFalköpings AIK OK1:36:09+20:5511:39
22Klara DjerfLerums SOK1:36:27+21:1311:41
23Jonna JungåkerSundsvalls OK1:37:41+22:2711:50
24Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF1:38:01+22:4711:52
25Josefin ErlandssonOK Milan1:38:29+23:1511:56
26Jonna ForsVästerås SOK1:39:02+23:4812:00
27Jenny LindbergVandrarringen1:40:28+25:1412:10
28Frida JunegardTullinge SK1:42:27+27:1312:25
29Elin PetterssonIFK Göteborg1:43:59+28:4512:36
30Erica EdmanRehns BK1:44:24+29:1012:39
31Saga SanderOK Milan1:45:13+29:5912:45
32Alice AronengHestra IF1:50:07+34:5313:20
33Alice AxelssonIK Hakarpspojkarna1:52:04+36:5013:35
34Moa HanssonBredaryds SOK1:52:33+37:1913:38
Elin JohanssonFinspångs SOKej godkänd
Emma NilssonOK Trananej godkänd
Elvira BjörklundTrollhättans SOKej godkänd
Hanna HänströmOK Ravinenej godkänd
Sanna FastEksjö SOKej godkänd
Gabriella S BerganderEksjö SOKåterbud

H20 final A

10 830 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon ImarkTullinge SK1:12:496:43
2Isac von KrusenstiernaOK Kåre1:15:10+2:216:56
3Andreas UllerKils OK1:15:53+3:047:00
4Jonas GustafssonOK Kåre1:17:57+5:087:11
5Anton ForsbergLånghundra IF1:18:00+5:117:12
6Elias Bäcklund EkvallTrollhättans SOK1:18:58+6:097:17
7Victor ImarkTullinge SK1:21:50+9:017:33
8Filip JacobssonOK Tisaren1:22:19+9:307:36
9Simon LarssonOK Hällen1:23:24+10:357:42
9Henrik JohannessonRonneby OK1:23:24+10:357:42
11Oliwer LundbergOK Bävern1:23:46+10:577:44
12Arvid NordIK Hakarpspojkarna1:24:35+11:467:48
13Henning SjökvistStora Tuna OK1:24:48+11:597:49
14Ville JohanssonOK Kolmården1:25:16+12:277:52
15Albin LillieströmOK Roxen1:26:11+13:227:57
16Mattis HallbergIK Uven1:26:31+13:427:59
17Gustaf SundbüeOK Hällen1:26:48+13:598:00
18Lukas LundgrenVäxjö OK1:27:17+14:288:03
18Jesper SvenskStora Tuna OK1:27:17+14:288:03
20Erik ZeilonSkåneslättens OL1:27:35+14:468:05
21Rickard DjerfTibro OK1:28:41+15:528:11
22Johan WennermarkOK Orion1:29:06+16:178:13
23Simon SchusterIFK Lidingö SOK1:29:07+16:188:13
24Simon WikströmOK Pan-Kristianstad1:30:06+17:178:19
25Tom CampbellOK Kolmården1:30:35+17:468:21
26Lucas SundbladEksjö SOK1:31:04+18:158:24
27Nils Hammaräng GripOK Orion1:31:46+18:578:28
28Johan LenningOK Pan-Kristianstad1:32:31+19:428:32
29Viktor WassénVänersborgs SK1:33:27+20:388:37
30Olle AnderssonTullinge SK1:34:42+21:538:44
31Jesper SjöblomSödertälje-Nykvarn OF1:35:06+22:178:46
32Ola AnderssonOK Orion1:35:27+22:388:48
33Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna1:39:17+26:289:10
34Tuve MöllerOK Linné1:40:52+28:039:18
35Arvid ClaessonJönköpings OK1:41:03+28:149:19
36Robin SalénBergnäsets AIK1:44:59+32:109:41
37Johan PerssonAttunda OK1:47:32+34:439:55
38Per KarlssonOK Tylöskog2:00:15+47:2611:06
Sixten HillerhagIFK Lidingö SOKej godkänd
Victor HelgessonHestra IFej godkänd

D18 final A

6 630 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isa EnvallIK Hakarpspojkarna1:01:249:15
2Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre1:05:26+4:029:52
3Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna1:06:00+4:369:57
4Vilma KarlssonSnättringe SK1:07:03+5:3910:06
5Julia RajanIFK Lidingö SOK1:07:10+5:4610:07
6Erika Källvik LeufvénÅmåls OK1:07:15+5:5110:08
7Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL1:08:18+6:5410:18
8Anna HallménOK Tisaren1:08:25+7:0110:19
9Sofia WestinVittjärvs IK1:09:18+7:5410:27
10Ella SjöbergTullinge SK1:10:21+8:5710:36
11Jenny WegebroSundsvalls OK1:10:24+9:0010:37
12Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan1:11:11+9:4710:44
13Elin SchagerströmGarphyttans IF1:11:13+9:4910:44
14Ella OlssonGrycksbo IF OK1:11:26+10:0210:46
15Johanna NilssonKungälvs OK1:12:01+10:3710:51
16Sandra BoströmOK Linné1:12:24+11:0010:55
17Hanna LagerbergOK Södertörn1:13:06+11:4211:01
18Johanna Källvik LeufvénÅmåls OK1:13:32+12:0811:05
19Klara AxelssonEksjö SOK1:14:03+12:3911:10
20Lisa BerggrenOK Kolmården1:15:04+13:4011:19
21Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna1:15:10+13:4611:20
22Tove EkströmLinköpings OK1:15:36+14:1211:24
23Emma HållströmGävle OK1:16:06+14:4211:28
24Fanny SundbladEksjö SOK1:17:35+16:1111:42
25Ronja HuggForsa OK1:18:26+17:0211:49
26Frida VikströmSundsvalls OK1:19:13+17:4911:56
27Elsa LindeblomHestra IF1:20:06+18:4212:04
28Tuva NikolaussonSvaide Roma SOK1:20:07+18:4312:05
29Sofia JohanssonOK Skärmen1:21:20+19:5612:16
30Vilma SvantessonOK Pan-Kristianstad1:21:53+20:2912:21
31Ronja JungåkerOK Kåre1:24:02+22:3812:40
32Frida HectorSnättringe SK1:24:13+22:4912:42
33Amanda KleijnSödertälje-Nykvarn OF1:24:43+23:1912:46
34Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad1:25:13+23:4912:51
35Emma BlixtOK Hammaren1:25:22+23:5812:52
36Lovisa NordSol Tranås1:26:09+24:4512:59
37Alva RingiOK Kåre1:40:44+39:2015:11
38Ellen KallerbäckOK Orion1:45:29+44:0515:54
39Irmalinn NilssonHärlövs IF1:49:48+48:2416:33
40Tindra HjortFalköpings AIK OK1:53:03+51:3917:03

H18 final A

8 680 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel GranqvistOK Ravinen57:326:37
2Hugo LillieströmOK Roxen58:36+1:046:45
3Albin AnderssonTullinge SK1:00:30+2:586:58
4Emil AuseliusBredaryds SOK1:01:02+3:307:01
5Gustav RuneforsVäxjö OK1:01:10+3:387:02
6Felix AxelssonMarkbygdens OK1:01:48+4:167:07
7Jonas AnderssonOK Roxen1:01:49+4:177:07
8Ludvig EkNyköpings OK1:02:33+5:017:12
9Emil BjörnlingerIK Hakarpspojkarna1:03:28+5:567:18
10August MollénOK Denseln1:03:44+6:127:20
11Lukas OlmKils OK1:04:12+6:407:23
12Niklas CarlssonSundbybergs IK1:04:19+6:477:24
13Erik HerneOK Ravinen1:04:50+7:187:28
14Erik WigleSödertälje-Nykvarn OF1:06:14+8:427:37
15Filip TrofastBredaryds SOK1:07:13+9:417:44
16Emil PetterssonKarlskrona SOK1:07:36+10:047:47
17Victor HanssonJönköpings OK1:07:47+10:157:48
18Oscar JohanssonKarlskrona SOK1:08:04+10:327:50
19Andreas JonssonOK Orion1:08:54+11:227:56
20Fredrik HamreforsVästerås SOK1:09:38+12:068:01
21Daniel BogrenIF Hagen1:10:13+12:418:05
22Simon HardenFK Boken1:10:18+12:468:05
23Oskar ForsbergTullinge SK1:11:05+13:338:11
24Marcus CarlssonIF Hagen1:11:41+14:098:15
25Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna1:11:52+14:208:16
26Felix PerssonHaninge SOK1:12:59+15:278:24
27Olof SkoglundKils OK1:13:19+15:478:26
28Benjamin SturekSOK Viljan1:13:28+15:568:27
29Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK1:14:05+16:338:32
30Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb1:15:05+17:338:39
31Emil KarlssonHestra IF1:15:49+18:178:44
32Algot NajvikOK Pan-Kristianstad1:16:16+18:448:47
33Benjamin LangerakJärfälla OK1:17:03+19:318:52
34Georg EklöwOK Södertörn1:17:05+19:338:52
35Kristoffer TengrothSundbybergs IK1:17:16+19:448:54
36Hugo LindbärgOK Södertörn1:18:17+20:459:01
37Axel OlssonIF Hagen1:18:30+20:589:02
38Martin LammFrölunda OL1:20:11+22:399:14
39Lukas KatvalaKarlskrona SOK1:33:59+36:2710:49
Emil GrehnOK Rodhenej godkänd
Erik HannrupIF Thoråterbud
Oskar EdvardssonJärfälla OKåterbud

D21 final B

8 320 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia OlssonOK Pan-Kristianstad1:24:2910:09
2Louise LundgrenVäxjö OK1:24:53+0:2410:12
3Aina EdgrenGöteborg-Majorna OK1:26:23+1:5410:22
4Erica PetterssonIFK Göteborg1:27:20+2:5110:29
5Fanny AsketunOK Roxen1:31:04+6:3510:56
6Julia DavidssonÄrla IF1:32:04+7:3511:03
7Rebecka OlssonOK Linné1:32:46+8:1711:08
8Kate MorrisonOK Linné1:32:55+8:2611:10
9Inga KazlauskaitéOK Roslagen1:33:23+8:5411:13
10Linnea SundströmVittjärvs IK1:37:13+12:4411:41
11Amanda HolmgrenVittjärvs IK1:37:20+12:5111:41
12Stina NilssonUmeå OK1:41:14+16:4512:10
13Sara LundstenSundsvalls OK1:42:14+17:4512:17
14Annika CarlbergSundsvalls OK1:45:47+21:1812:42
15Annika BjörkOK Linné1:47:54+23:2512:58
16Ebba PegestamOK Ravinen1:58:13+33:4414:12
17Louise MarkstedtOK Södertörn2:06:21+41:5215:11
Moa PetterssonKarlskrona SOKej godkänd
Moa GustafssonUddevalla OKej godkänd
Maria ArvidssonKalmar OKej godkänd
Emma BergströmVittjärvs IKej start
Åsa Zetterberg ErikssonOK Djerfej start
Andrea WickbomVittjärvs IKej start
Alice HugossonIFK Lidingö SOKej start
Evelina WickbomVittjärvs IKej start
Kristin OlovssonRehns BKej start
Emma JohanssonDomnarvets GOIFåterbud
Signe KlintingJärla Orienteringåterbud
Elna ForsbergIK Hakarpspojkarnaåterbud
Maria MagnussonSävedalens AIKåterbud
Lisa WesterbergOK Milanåterbud

H21 final B

10 440 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jens WängdahlNyköpings OK1:18:267:30
2Göran WinbladRehns BK1:19:36+1:107:37
3Robbin KantarpÄrla IF1:19:42+1:167:38
4Jonas EngströmOK Hällen1:20:23+1:577:41
5Andreas JanssonIK Hakarpspojkarna1:20:39+2:137:43
6Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF1:20:49+2:237:44
7Mattias MillingerJärla Orientering1:21:09+2:437:46
8Martin HederskogIFK Umeå1:22:32+4:067:54
9Erik Folkesson BlomIFK Mora OK1:23:29+5:037:59
10David LingforsOK Linné1:24:26+6:008:05
11Andreas BerganderEksjö SOK1:25:03+6:378:08
12Fredrik EdénIFK Göteborg1:26:56+8:308:19
13Martin JanssonOK Rodhen1:27:29+9:038:22
14Oskar LundqvistOK Orion1:27:41+9:158:23
15Per EklöfOK Milan1:27:48+9:228:24
16Albin ThunbergOK Alehof1:28:02+9:368:25
17Olof SandgrenOK Orion1:28:40+10:148:29
18Ivan ForsgrenOK Tisaren1:28:42+10:168:29
19Per CarlborgLinköpings OK1:28:58+10:328:31
20Oskar DanielsAttunda OK1:29:48+11:228:36
21Albin AnderssonMarkbygdens OK1:30:31+12:058:40
22Henrik HåkanssonGöteborg-Majorna OK1:30:51+12:258:42
23Johan TörnrothHestra IF1:36:10+17:449:12
24Axel WrådheAttunda OK1:36:41+18:159:15
25Erik ÅhlinLånghundra IF1:38:13+19:479:24
26Karl EngesAttunda OK1:46:33+28:0710:12
Jesper SjögrenHestra IFej godkänd
Simon JakobssonLånghundra IFej godkänd
Filip GrahnHestra IFej godkänd
Olle KaleredOK Denselnej start
Jere PajunenIFK Lidingö SOKåterbud
Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarnaåterbud

H21 final C

8 450 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro59:257:01
2Leonas MockunasHellas Orientering1:06:47+7:227:54
3Markus HederskogIK Hakarpspojkarna1:07:10+7:457:56
4Ken PeetersOK Linné1:09:54+10:298:16
5Markus AdolfssonTullinge SK1:10:12+10:478:18
6Emil ÅbergOK Kåre1:10:25+11:008:20
7Anton HallorOK Tisaren1:10:40+11:158:21
8Timo MähönenIFK Lidingö SOK1:10:44+11:198:22
9Ville KeskisaariIFK Lidingö SOK1:11:28+12:038:27
10Anton SundgrenLånghundra IF1:11:50+12:258:30
11Emil KaleredOK Denseln1:12:02+12:378:31
12Markus LangStora Tuna OK1:12:35+13:108:35
13Erik FernlundOK Tisaren1:12:58+13:338:38
14Josh BeechOK Södertörn1:13:09+13:448:39
15Emil ØbroOK Orion1:14:01+14:368:45
16Albin SjöhedGävle OK1:14:55+15:308:51
17Hans PerssonIFK Umeå1:16:03+16:389:00
18Anders HedbergGöteborg-Majorna OK1:17:09+17:449:07
19Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna1:20:14+20:499:29
20Peter AronssonLinköpings OK1:21:26+22:019:38
21Simon AnderssonOK Rodhen1:22:02+22:379:42
22Erik BjörklundOK Linné1:22:52+23:279:48
23Sven EngströmLinköpings OK1:24:05+24:409:57
24Magnus JohanssonIK Hakarpspojkarna1:24:48+25:2310:02
25Victor BergstrandLinköpings OK1:25:18+25:5310:05
26Magnus BjörkOK Rodhen1:26:13+26:4810:12
27Samuel HedlundLånghundra IF1:26:49+27:2410:16
28Daniel RoosAttunda OK1:28:22+28:5710:27
29Albert AskengrenBergnäsets AIK1:31:08+31:4310:47
30Patrik LindÄrla IF1:34:24+34:5911:10
31Jonas AnderssonStora Tuna OK1:41:15+41:5011:58
32Anders JanssonTäby OK1:45:18+45:5312:27
Robert JohanssonTäby OKej godkänd
Philip PerssonOK Orionej godkänd
Christoffer AndersénVästerås SOKej start
Emil AnderssonÄrla IFej start
Kasper WestmanVästerås SOKåterbud

H21 final D

7 860 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon MarteliusAttunda OK1:24:3810:46
David AnderssonIFK Lidingö SOKej godkänd
Oskar CarlborgOK Hällenej start
Simon HedlundÄrla IFej start
Mikael EliassonGöteborg-Majorna OKåterbud
Jonathan RosendahlÄrla IFåterbud
Fredrik PerssonDomnarvets GOIFåterbud
Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarnaåterbud
Johan HögstrandIFK Göteborgåterbud
Joel Börjesson ErikssonStorviks IFåterbud
Espen Hultgreen WeltzienJärla Orienteringåterbud
Jerker LysellRehns BKåterbud
Martin DjerfIK Hakarpspojkarnaåterbud
Heino OllinSävedalens AIKåterbud
Arvid VågIFK Göteborgåterbud
Oskar LeinonenOK Kolmårdenåterbud

D20 final B

6 210 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes WesterbergOK Roxen1:18:2312:37
2Emma KindbomIF Hagen1:20:47+2:2413:00
3Erica ErikssonHjärnarps OL1:33:26+15:0315:02
Rebecca WaldenfjordOK Ravinenej godkänd
Maria GustafssonHagaby GoIF Örebroej start
Matilda SkunckeTäby OKej start
Tone AlbrektssonOK Ravinenåterbud
Emma PetterssonOK Roxenåterbud

H20 final B

8 590 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HectorSnättringe SK1:02:067:13
2Arvid LinderOK Hällen1:09:15+7:098:03
3Simon RuneforsVäxjö OK1:13:53+11:478:36
4Johan HagströmerOK Klemmingen1:16:03+13:578:51
5Gustav ÖhgrenOK Kåre1:16:51+14:458:56
6Martin MörsellOK Kåre1:17:23+15:179:00
7Oskar ÖqvistBergnäsets AIK1:18:06+16:009:05
8Jakob FranssonOK Milan1:18:58+16:529:11
9David RisbergKils OK1:20:00+17:549:18
10Adam TellsénOK Roxen1:20:27+18:219:21
11Fritjof AxelssonFK Göingarna1:22:45+20:399:37
12Mårten OlssonGävle OK1:22:58+20:529:39
13Waldemar AnderssonLånghundra IF1:23:26+21:209:42
14Erik NallgårdVästerås SOK1:24:34+22:289:50
15John GunnarssonSurahammars SOK1:25:57+23:5110:00
16Martin StorkampSundsvalls OK1:43:39+41:3312:03
17Jesper VikmanOK Nolaskogsarna1:50:01+47:5512:48
Adam SegerslättSkåneslättens OLej godkänd
Tim OlssonBrattås CKej godkänd
Philip EdvardssonEksjö SOKej godkänd
Rasmus MöllerArboga OKej godkänd
Erik OlssonGävle OKej start
Isak PrellnerSkåneslättens OLej start
André AnderssonOK Kåreej start
Joakim SkärlénHaninge SOKej start
Olle JosarpOK Tisarenåterbud
Hugo DahlbergHaninge SOKåterbud
Johannes RidefeltOK Linnéåterbud
Rasmus ArfwedsonFrölunda OLåterbud

D18 final B

5 610 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja MörthLeksands OK1:04:1011:26
2Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad1:05:57+1:4711:45
3Moa WestbladOK Ravinen1:12:06+7:5612:51
4Ebba HjertbergHestra IF1:12:22+8:1212:53
5Alva LindellIF Thor1:13:57+9:4713:10
6Emelie KarlssonSävedalens AIK1:17:59+13:4913:54
7Kristina TedhamreSnättringe SK1:18:41+14:3114:01
8Linnéa GustafssonOK Hällen1:20:29+16:1914:20
9Josefine AnderssonTäby OK1:20:44+16:3414:23
10Ebba JensenSkåneslättens OL1:28:18+24:0815:44
11Stina JohanssonOK Bävern1:28:22+24:1215:45
12Elin SvenssonOK Älme1:29:09+24:5915:53
13Lisa BörnstedtKungälvs OK1:31:13+27:0316:15
14Ella AnderssonOK Södertörn1:37:01+32:5117:17
15Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK1:38:32+34:2217:33
Ella NordströmKils OKej godkänd
Sofia KlassonHestra IFej godkänd
Elin WihlborgOK Gyngeej godkänd
Lina SvärdIF Thorej start
Frida JohanssonOK Djerfej start
Linnea DagsbergOK Orionej start
Johanna SärnbrinkOK Tisarenåterbud
Ellen WahlbomOK Orionåterbud
Lotten KindlundhFK Finnåterbud
Elsa HolmgårdKils OKåterbud
Ellen SkunckeTäby OKåterbud
Alva SellgrenGöteborg-Majorna OKåterbud
Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OFåterbud

H18 final B

7 020 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar EngströmLinköpings OK59:438:30
2Oskar NymanOK Tyr1:00:15+0:328:34
3Oscar ModigOK Pan-Kristianstad1:01:30+1:478:45
4Lukas HellgrenOK Ravinen1:03:02+3:198:58
5Gabriel SturessonLerums SOK1:03:48+4:059:05
6Gustav OlssonTorsås OK1:03:50+4:079:05
7Hannes SvahnOK Ravinen1:03:51+4:089:05
8Albin AlsiöIF Hagen1:05:28+5:459:19
9Simon DahlbergOK Nolaskogsarna1:05:39+5:569:21
10Mattias IvaresOK Södertörn1:06:00+6:179:24
11Mattias KallhaugeSnättringe SK1:06:05+6:229:24
12Ivar Lidström LauriSnättringe SK1:06:18+6:359:26
13Johannes ÖhgrenOK Kåre1:07:51+8:089:39
14Tim JohanssonFK Friskus-Varberg1:07:56+8:139:40
15Walter LagerhällRehns BK1:08:19+8:369:43
16Emil JonsellIF Thor1:09:26+9:439:53
17Tobias KarlssonSnättringe SK1:10:23+10:4010:01
18Jonathan UllerKils OK1:11:04+11:2110:07
19Hugo DalhammerOK Roxen1:14:19+14:3610:35
20Hampus NyströmIF Hagen1:14:28+14:4510:36
21Noel WaldenfjordJärfälla OK1:17:00+17:1710:58
22Gustav JohnssonIFK Mora OK1:17:30+17:4711:02
23Thorsten SvenssonFinspångs SOK1:18:12+18:2911:08
24Filip RosjöJönköpings OK1:18:19+18:3611:09
25Emil ArvidssonSäterbygdens OK1:18:54+19:1111:14
26Edvin NordströmTäby OK1:24:56+25:1312:05
27Simon BjörklundLindebygdens OK1:31:28+31:4513:01
William NilssonNyköpings OKej godkänd
John LarssonRånäs OKej start
Carl CarlssonNyköpings OKej start

H18 final C

6 580 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan RambergHallstahammars OK58:178:51
2Olle GrywenzOK Linné1:00:45+2:289:13
3Carl HolmbergIF Hagen1:01:39+3:229:22
4Viktor OssianssonIK Hakarpspojkarna1:05:01+6:449:52 Ladda ner rutt i gpx-format
5Erik ErikssonOK Älgen1:13:09+14:5211:07
6Axel ForsmanFK Herkules1:13:47+15:3011:12
7Måns ErikssonÖstersunds OK1:16:35+18:1811:38
8Olle HedmanIF Hagen1:19:42+21:2512:06
9Victor BylundIF Thor1:22:17+24:0012:30
10Olle SvangrenGotlands Bro OK1:24:16+25:5912:48
11Erik WinbladhKarlskrona SOK1:27:37+29:2013:18
12Gustav NirvinHaninge SOK1:27:47+29:3013:20
13Gustav FrænellSundsvalls OK1:28:46+30:2913:29
14Oskar EngesAttunda OK1:30:08+31:5113:41
15Matviy KhotyaintsevIF Thor1:32:48+34:3114:06
16Love CarlssonOK Orion1:37:44+39:2714:51
17Martin SkärlénHaninge SOK2:13:14+1:14:5720:14
Felix Lindell ÖhmanOK Måsenej godkänd
Viktor WallinOK Kåreej godkänd
Oscar StombergIF Hagenej godkänd
Axel HalvarssonKarlskrona SOKåterbud
Nils LundgrenSundsvalls OKåterbud
Harald LarssonBergnäsets AIKåterbud
Sixten TörnqvistVästerås SOKåterbud
Lukas GranstedtIK Hakarpspojkarnaåterbud
Olle SörqvistMarkbygdens OKåterbud
Isak HertinIK Hakarpspojkarnaåterbud
Jonas LauriFK Herkulesåterbud
Ludvig WaktelSvaide Roma SOKåterbud
Axel BlomFrölunda OLåterbud

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser