Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM Ultralång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM Ultralång
Arrangörsorganisation: HJS-Vansbro OK
Datum: lördag 1 oktober 2011

H21 SM

23 750 m, 73 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats TroengOK Linné2:11:195:31
2Henrik LöfåsOK Linné2:11:36+0:175:32
3Olle KaleredOK Denseln2:13:17+1:585:36
4Oskar SjöbergOK Linné2:13:19+2:005:36
5Jonas PilbladIFK Göteborg2:13:21+2:025:36
6Simon HodlerIFK Moras OK2:13:25+2:065:37
7Ola MartnerGöteborg/Majorna OK2:13:29+2:105:37
8Anders ÖsterlundVästerås SOK2:13:31+2:125:37
9Jesper LysellRehns BK2:13:33+2:145:37
10Erik ÖhlundUlricehamns OK2:13:34+2:155:37
11Artem PanchenkoIFK Moras OK2:13:35+2:165:37
12Andreas J JohanssonGöteborg/Majorna OK2:13:40+2:215:37
13Mikael EliassonGöteborg/Majorna OK2:13:58+2:395:38
14Erik LiljequistIFK Södertälje2:14:58+3:395:40
15Niklas OlofssonHelsingborgs SOK2:15:21+4:025:41
16Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna2:15:47+4:285:43
17Anton ÖstlinSödertälje-Nykvarn OF2:16:45+5:265:45
18Pavlo UshkvarokStora Tuna OK2:16:56+5:375:45
19Rassmus AnderssonOK Linné2:17:11+5:525:46
20Patrik LindÄrla IF2:17:26+6:075:47
21Jakob JanssonJärla Orientering2:17:48+6:295:48
22Robbin KantarpOK Hällen2:18:13+6:545:49
23Johan AronssonOK Tisaren2:18:56+7:375:50
24Patrik MartnerIFK Göteborg2:19:23+8:045:52
25Peter HemmyrJärla Orientering2:19:40+8:215:52
26David LingforsOK Linné2:20:02+8:435:53
27Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF2:25:15+13:566:06
28Fredrik EliassonIK Stern2:25:23+14:046:07
29Jonas BäckströmMalungs OK Skogsmårdarna2:26:46+15:276:10
30Niklas SerranderSödertälje-Nykvarn OF2:26:51+15:326:10
31Janis KumsIK Hakarpspojkarna2:27:35+16:166:12
32Johan NordlundLeksands OK2:27:37+16:186:12
33Gustav EklöfUlricehamns OK2:28:19+17:006:14
34Espen Hultgreen WeltzienJärla Orientering2:28:44+17:256:15
35Christoffer EskilssonHaninge SOK2:28:56+17:376:16
36Lars LundströmIF Hallby SOK2:29:47+18:286:18
37Markus JohanssonIFK Göteborg2:29:51+18:326:18
38Lasse JanssonGävle OK2:30:04+18:456:19
39Jonas EngströmOK Hällen2:31:03+19:446:21
40Anders CarlssonIFK Lidingös Skid o OK2:31:56+20:376:23
41Tomas StenströmOK Linné2:32:45+21:266:25
42Anders BäckströmSödertälje-Nykvarn OF2:33:54+22:356:28
43Rasmus ElmelidSkåneslättens OL2:35:01+23:426:31
44Jan OlmKils OK2:35:28+24:096:32
45Joakim HederskogIK Hakarpspojkarna2:36:13+24:546:34
46Conny RantzowHestra IF2:37:17+25:586:37
47Pelle EngstrandStora Tuna OK2:37:53+26:346:38
48Peter ArnessonUlricehamns OK2:38:58+27:396:41
49Anders JanssonTäby OK2:39:44+28:256:43
50Håkan AnderssonVästerås SOK2:40:42+29:236:45
51Anders AxlingSödertälje-Nykvarn OF2:40:44+29:256:46
52Jan MobergGävle OK2:40:45+29:266:46
53Kristian DahlströmIFK Moras OK2:43:13+31:546:52
54Erik NeroFalköpings AIK OK2:45:02+33:436:56
55Hans PerssonGävle OK2:49:56+38:377:09
56Gustav NordströmGävle OK2:51:52+40:337:14
57Rickard BörjessonHestra IF2:52:24+41:057:15
58Ross SmithOK Linné2:54:29+43:107:20
59Martin HederskogMalungs OK Skogsmårdarna2:55:04+43:457:22
60Robert JohanssonTäby OK2:55:20+44:017:22
61Emil KaleredSkogspojkarnas OK3:01:50+50:317:39
62Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna3:02:53+51:347:42
63Tommy SöderbergOK Hällen3:10:54+59:358:02
64Hampus MöllerLinköpings OK3:33:59+1:22:409:00
Liutauras BileviciusOK Linnéej godkänd
Martin HärbergJärla Orienteringej godkänd
Henrik JanssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Jonn Are MyhrenIFK Lidingös Skid o OKej godkänd
Lukas PetersonIFK Umeåej godkänd
Örjan TingströmOK Klemmingenej godkänd
Anton TynongGävle OKej godkänd
Carl WikingOK Kåreej godkänd
Oscar VångellÄrla IFej godkänd
Mattias ArgårdsIFK Moras OKej start
Peter ErikssonLinköpings OKej start
Viktor LarssonHagaby GOIFej start
Erik LindIFK Umeåej start
Emil SvalbringMålilla OKej start
Karl WalheimÄrla IFej start

D21 SM

16 960 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma JohanssonDomnarvets GOIF1:52:506:39
2Emma ClaessonStora Tuna OK1:52:56+0:066:39
3Emma AnderssonSävedalens AIK1:53:04+0:146:40
4Malin Leijon-LindOK Kolmården1:55:16+2:266:47
5Elin SjölanderOK Rodhen1:57:05+4:156:54
6Anna ForsbergOK Kolmården1:57:19+4:296:55
7Martina KarlssonStora Tuna OK1:57:38+4:486:56
8Inga KazlauskaiteOK Linné2:00:31+7:417:06
9Petra BaljeuLeksands OK2:00:38+7:487:06
10Olga RieznychenkoIFK Moras OK2:00:56+8:067:07
11Maria SjölanderOK Rodhen2:01:27+8:377:09
12Gunilla SvärdIF Thor2:01:37+8:477:10
13Magdalena OlssonIFK Moras OK2:04:22+11:327:19
14Linnéa HedlundKöping-Kolsva OK2:04:24+11:347:20
15Samantha SaegerOK Linné2:04:25+11:357:20
16Annica GustafssonIFK Lidingös Skid o OK2:04:29+11:397:20
17Rebecka LindbergOK Linné2:04:33+11:437:20
18Johanna LönnkvistTullinge SK2:07:35+14:457:31
19Kajsa RisbyOK Kåre2:07:39+14:497:31
20Sofia HolmgårdKils OK2:07:47+14:577:32
21Johanna LindbergDomnarvets GOIF2:08:17+15:277:33
22Maria WestherOK Tisaren2:08:42+15:527:35
23Johanna SvenssonOK Hällen2:09:00+16:107:36
24Fredrika VångellLinköpings OK2:09:05+16:157:36
25Kristin LöfgrenOK Kolmården2:09:11+16:217:37
26Anna BachmanTäby OK2:09:59+17:097:39
27Josefin AronssonOK Tisaren2:10:32+17:427:41
28Sofia AdolfssonOK Kåre2:13:14+20:247:51
29Rebecka OlssonOK Skogsfalken2:13:28+20:387:52
30Linnea LidströmOK Kolmården2:20:58+28:088:18
31Charlotte LindkvistLeksands OK2:24:21+31:318:30
32Annika BjörkDomnarvets GOIF2:28:09+35:198:44
33Kristina RobertoOK Linné2:38:32+45:429:20
34Sarah-Jane GaffneyOK Ravinen3:30:47+1:37:5712:25
Linda ByströmStora Tuna OKej godkänd
Sofie JohanssonOK Linnéej godkänd
Katarina LövgrenIFK Moras OKej godkänd
Sofia TörnqvistAlfta-Ösa OKej start

H20 SM

16 810 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jo Forseth IndgaardFrol IL1:35:095:39
2Daniel SvenssonIFK Moras OK1:35:20+0:115:40
3Göran WinbladRehns BK1:36:46+1:375:45
4Rickard OhlssonSödertälje-Nykvarn OF1:36:50+1:415:45
5Anton SjökvistStora Tuna OK1:36:55+1:465:45
6Eskil KinnebergIFK Göteborg1:36:57+1:485:46
7Martin RegbornHagaby GOIF1:36:59+1:505:46
8Ivar LundanesFrol IL1:37:00+1:515:46
9Nils SpetzUlricehamns OK1:37:05+1:565:46
10Joakim SvenskStora Tuna OK1:37:07+1:585:46
11John PerssonIFK Göteborg1:38:36+3:275:51
12John BörjessonHestra IF1:38:46+3:375:52
13Albin RidefeltOK Linné1:40:42+5:335:59
14Johan HögstrandMarkbygdens OK1:41:05+5:566:00
15Martin VisterJärla Orientering1:41:53+6:446:03
16Christian TingströmGöteborg/Majorna OK1:44:35+9:266:13
17Jonas NordströmTullinge SK1:44:38+9:296:13
18Andreas HolmbergIFK Moras OK1:44:41+9:326:13
19Ola SvahnIFK Moras OK1:44:49+9:406:14
20Boris NavratilFK Göingarna1:45:22+10:136:16
21Fredrik IngelssonRehns BK1:45:48+10:396:17
22Fredrik MattssonOK Kåre1:45:53+10:446:17
23Petter Næss BjørgulHalden SK1:46:52+11:436:21
24Oskar SvenssonFinspångs SOK1:47:08+11:596:22
25Måns SandgrenOK Orion1:49:59+14:506:32
26Love SintringHagaby GOIF1:50:11+15:026:33
27Marcus JanssonKFUM Örebro OK1:50:35+15:266:34
28Anton HallorOK Tisaren1:51:54+16:456:39
29Daniel MartinssonGöteborg/Majorna OK1:53:54+18:456:46
30Jakob AnderssonBredaryds SOK1:54:55+19:466:50
31Erik JanssonKFUM Örebro OK1:57:06+21:576:57
32Andreas BerganderEksjö SOK1:57:22+22:136:58
33Viktor AntonssonEksjö SOK2:06:37+31:287:31
34Gustav ÅhrénMotala AIF OL2:07:57+32:487:36
35Victor BergstrandMotala AIF OL2:08:35+33:267:38
36Joel LenellOK Ravinen2:15:46+40:378:04
37Joakim BergBromma-Vällingby SOK2:16:58+41:498:08
38Oskar HöglundMotala AIF OL2:22:36+47:278:28
Jonathan AndersonKexholms SKej godkänd
Jakob EnmarkGävle OKej godkänd
Joakim KarlssonHestra IFej godkänd
Fredrik EdénOK Kåreej start
Erik FernlundSäterbygdens OKej start
Johan NorbergGamleby OKej start
Tom RyanOK Tyrej start
Karl-Johan WestbergOK Trananej start

D20 SM

13 750 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena KarlssonBromma-Vällingby SOK1:36:016:58
2Marte NarumOL Vallset/Stange1:41:03+5:027:20
3Hanna Axelsson-MeyersonOK Linné1:42:13+6:127:26
4Ellinor TjernlundOK Vilse 871:42:44+6:437:28
5Elin MånssonOK Löftan1:42:53+6:527:28
6Sanna LinseforsLunds OK1:43:52+7:517:33
7Amy RankkaLinköpings OK1:44:44+8:437:37
8Karolin OhlssonJärla Orientering1:44:46+8:457:37
9Beatrice GustavssonEksjö SOK1:45:08+9:077:38
10Viktoria ErnstssonFK Göingarna1:45:59+9:587:42
11Rebecka HeinrupTullinge SK1:46:03+10:027:42
12Amanda LeoBredaryds SOK1:46:06+10:057:42
13Elna ForsbergIK Hakarpspojkarna1:49:07+13:067:56
14Kristin HylanderNyköpings OK1:50:13+14:128:00
15Hanna Modig TjärnströmLinköpings OK1:50:16+14:158:01
16Julia Modig TjärnströmLinköpings OK1:50:18+14:178:01
17My WestlundOK Tyr1:52:20+16:198:10
18Malin AnderssonOK Nolaskogsarna1:56:04+20:038:26
19Lisa AnderssonÄrla IF1:57:33+21:328:32
20Lovisa AdolfssonTullinge SK1:59:05+23:048:39
21Lovisa PerssonOK Tisaren2:03:45+27:449:00
22Maria BjörklundBjursås OK2:03:47+27:469:00
23Karin E. GustafssonHagaby GOIF2:06:17+30:169:11
24Emma EdejernAlfta-Ösa OK2:08:23+32:229:20
25Marika LindahlOK Milan2:08:39+32:389:21
26Anna BrodinOK Tyr2:10:22+34:219:28
27Maria BoisLeksands OK2:15:25+39:249:50
28Anette ÖnerudOK Ravinen2:19:17+43:1610:07
29Sara BengtssonLånghundra IF2:30:38+54:3710:57
Lisa KaleredSkogspojkarnas OKej godkänd
Bente RostAlfta-Ösa OKej godkänd
Frida ErkersLeksands OKej start
Lovisa LarssonHagaby GOIFej start
Anna SegerssonOK Kolmårdenej start

H18 SM

13 850 m, 73 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas GustafssonOK Tisaren1:20:455:49
2Niklas AldénOK Linné1:20:47+0:025:49
3Michal HubacekOK Tisaren1:21:18+0:335:52
4Ola BrönnhedenNyköpings OK1:21:20+0:355:52
5Martin GelinderAttunda OK1:21:21+0:365:52
6Erik MalmbergKvarnsvedens GOIF OK1:21:23+0:385:52
7Joakim EliassonGöteborg/Majorna OK1:21:24+0:395:52
8Jens WängdahlNyköpings OK1:21:26+0:415:52
9Emil SvenskStora Tuna OK1:21:31+0:465:53
10Davis DislersIK Hakarpspojkarna1:21:33+0:485:53
11Filip HadacFK Göingarna1:21:35+0:505:53
12Oscar BjörckOK Älme1:21:59+1:145:55
13Magnus GlänneforsSöders SOL Tyresö1:22:08+1:235:55
14Oskar AndrénOK Tisaren1:22:09+1:245:55
15Assar HellströmOK Ravinen1:22:16+1:315:56
16Anton JohanssonOK Orion1:22:19+1:345:56
17Simon ForsKvarnsvedens GOIF OK1:22:23+1:385:56
18Ludwig LjungqvistKexholms SK1:24:51+4:066:07
19Emil GranqvistOK Ravinen1:24:55+4:106:07
20Erik SköldLinköpings OK1:25:02+4:176:08
21Erik LindgrenKFUM Örebro OK1:26:48+6:036:16
22Johannes EklöfIF Hallby SOK1:26:50+6:056:16
23Oskar SandbergSäterbygdens OK1:26:55+6:106:16
24Martin LarssonHestra IF1:26:58+6:136:16
25Simon SmedbergOK Skogsfalken1:28:06+7:216:21
26Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF1:28:08+7:236:21
27Marcus BerggrenNyköpings OK1:28:10+7:256:21
28Rasmus Palmqvist AslaksenJärfälla OK1:28:15+7:306:22
29Jens RönnolsTäby OK1:28:25+7:406:23
30Jesper LundHaninge SOK1:28:26+7:416:23
31Didrik HallNyköpings OK1:28:29+7:446:23
32Johan ForsgrenOK Kåre1:28:34+7:496:23
33Johan VavrysOK Tisaren1:28:37+7:526:23
34Simon SkogmanMarkbygdens OK1:28:40+7:556:24
35Leif SvenssonOK Tisaren1:28:42+7:576:24
36Martin AhlbergerHestra IF1:29:10+8:256:26
37Oskar AnderssonOK Gynge1:29:37+8:526:28
38Oskar LindqvistSävedalens AIK1:30:01+9:166:29
39Daniel NilssonNyköpings OK1:31:44+10:596:37
40Erik KarlssonMålilla OK1:31:58+11:136:38
41Fredrik BjernulfSundbybergs IK1:32:33+11:486:40
42Axel WrådheAttunda OK1:32:39+11:546:41
43Martin Dahlgren-RosénJärla Orientering1:32:41+11:566:41
44Erik MagnussonOK Nolaskogsarna1:32:44+11:596:41
45Ludvig ÅhlundOK Nolaskogsarna1:32:54+12:096:42
46Albin DetterfeltLinköpings OK1:33:33+12:486:45
47Elias ÖhgrenOK Kåre1:33:59+13:146:47
48Viktor RunnbyGöteborg/Majorna OK1:37:11+16:267:01
49Victor FlingmarkUddevalla OK1:37:18+16:337:01
50Kevin StåhlJärbo OK1:37:36+16:517:02
51Kasper WestmanVästerås SOK1:37:42+16:577:03
52Charlie StoltRehns BK1:37:44+16:597:03
53Simon AnderssonOK Rodhen1:39:29+18:447:10
54Henrik AnderssonBredaryds SOK1:39:41+18:567:11
55Johan SandlundOK Njudung1:39:44+18:597:12
56Ludvig ErikssonSödertälje-Nykvarn OF1:40:24+19:397:14
57Jonas Falck WeberEksjö SOK1:40:45+20:007:16
58Anton PerssonMarkaryds FK1:40:48+20:037:16
59Fredrik AhnlénOK Hammaren1:44:40+23:557:33
60Ludvig NilssonKFUM Örebro OK1:46:46+26:017:42
61Jonas LindahlOK Milan1:47:26+26:417:45
62Anders JohanssonRehns BK1:48:46+28:017:51
63Albin PetrénGöteborg/Majorna OK1:54:30+33:458:16
64Love OttossonHaninge SOK1:57:00+36:158:26
65Jonatan HöjlindIFK Moras OK1:57:06+36:218:27
66Sebastian SvärdHaninge SOK1:59:41+38:568:38
67Gustav AnderssonAvesta OK2:30:30+1:09:4510:51
Jonas BorgSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Rasmus ElmertoftNorbergs OKej godkänd
Eric HanssonNässjö OKej godkänd
Petter JohanssonLinköpings OKej godkänd
Mandus RidefeltOK Linnéej godkänd
Måns ÖstmanGöteborg/Majorna OKej godkänd
Sebastian AgerhällOK Tisarenej start
Glen BalesOK Kåreej start
Erik BomanGävle OKej start
Einar JohanssonLinköpings OKej start
Jonas LundgrenLinköpings OKej start
Janne SelkäläKöping-Kolsva OKej start
Conrad TingströmOK Klemmingenej start
Markus WallinStora Tuna OKej start
Daniel WejåsNyköpings OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser