Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Ungdomsserien, region norr

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Ungdomsserien, region norr
Arrangörsorganisation: Täby OK
Datum: onsdag 23 augusti 2017

D16

3 500 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa BogrenSundbybergs IK26:517:40
2Sofia IversAttunda OK28:25+1:348:07
3Ida HofstedtTäby OK28:59+2:088:16
4Matilda LindhSundbybergs IK29:20+2:298:22
5Vilde Jonsson WoldSundbybergs IK29:21+2:308:23
6Elin BjessmoBromma-Vällingby SOK31:20+4:298:57
7Alma HellströmAttunda OK31:39+4:489:02
8Lovisa NilssonAttunda OK32:51+6:009:23
9Sara SundinWaxholms OK32:53+6:029:23
10Ellinor HambergJärfälla OK34:39+7:489:54
11Sofia EdvardssonJärfälla OK35:39+8:4810:11
12Amelie RajanIFK Lidingö SOK35:40+8:4910:11
13Maja SandvikAttunda OK36:46+9:5510:30
14Tuva FalkSundbybergs IK37:33+10:4210:43
15Ella BroquistIFK Lidingö SOK38:27+11:3610:59
16Alice HallménJärfälla OK39:26+12:3511:16
17Sara HertegrenJärfälla OK42:16+15:2512:04
18Malin HanssonTäby OK43:19+16:2812:22
19Ellinor BjörklundJärfälla OK45:29+18:3812:59

H16

3 500 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton SilierJärfälla OK23:066:36
2Lukas WernerIFK Lidingö SOK23:45+0:396:47
3Max HoppeWaxholms OK25:21+2:157:14
4Manne HammarbergJärfälla OK25:46+2:407:21
5Niklas SvenssonJärfälla OK26:30+3:247:34
6Samuel LindénAttunda OK27:12+4:067:46
7Fredrik HanssonTäby OK28:05+4:598:01
8Isak WestringJärfälla OK29:02+5:568:17
9Oskar NilssonJärfälla OK30:40+7:348:45
10Olle Pettersson GradinAttunda OK34:03+10:579:43
11Hampus WiknerOK Österåker36:12+13:0610:20
12Carl TiemerSundbybergs IK43:04+19:5812:18
13Emil KarlssonVäsby OK44:16+21:1012:38
14Alexander LindströmSundbybergs IK50:20+27:1414:22
15Ludvig NordinAttunda OK52:19+29:1314:56
Vilhelm KarlinSundbybergs IKej start
Johan LundbäckJärfälla OKej start
Otto BalckTäby OKej start
Axel MålargårdTäby OKej start
Emil SoneAttunda OKej start

H16 Kort

2 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jacob NordgrenIFK Lidingö SOK41:3816:00
2Vidar BylinIFK Lidingö SOK45:38+4:0017:33
Erik ForsbergBromma-Vällingby SOKej start

D14

2 400 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrika NordquistTäby OK21:348:59
2Lisa ThunellIFK Lidingö SOK23:22+1:489:44
3Ida HänströmTäby OK24:50+3:1610:20
4Agnes DambergIFK Lidingö SOK25:36+4:0210:40
5Signe HillerhagIFK Lidingö SOK32:52+11:1813:41
6Bella PedersenJärfälla OK33:22+11:4813:54
7Clea WallnäsSundbybergs IK34:06+12:3214:12
8Märta SandvikAttunda OK34:27+12:5314:21
9Doris IkoTäby OK35:06+13:3214:37
10Moa JohanssonVäsby OK41:03+19:2917:06
11Wilma JosefssonVäsby OK41:33+19:5917:18
12Linnea NordinAttunda OK47:03+25:2919:36
13Lisa WadenbrantSundbybergs IK47:50+26:1619:55
14Louise ByströmBromma-Vällingby SOK56:21+34:4723:28
15Astrid RönnmarkJärfälla OK57:19+35:4523:52
Sigrid CarlssonSundbybergs IKej start
Maja HoppeWaxholms OKej start

H14

2 600 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus SteneboAttunda OK16:566:30
2Johan FochsenWaxholms OK19:43+2:477:35
3Eskil WidehagSundbybergs IK19:45+2:497:35
4Erik BovalliusJärfälla OK19:56+3:007:40
5Jesper ÅkessonJärfälla OK20:25+3:297:51
6William GrunderJärfälla OK21:07+4:118:07
7Viktor SoneAttunda OK22:35+5:398:41
8Elis IversAttunda OK23:51+6:559:10
9Gustaf HofstedtTäby OK24:02+7:069:14
10Melker PalmJärfälla OK25:33+8:379:49
11Wilhelm NordqvistWaxholms OK26:33+9:3710:12
12Filip LindqvistTäby OK27:15+10:1910:28
13Jonathan BlomlöfIFK Lidingö SOK28:07+11:1110:48
14Theodor Karlsson BrabieJärfälla OK31:22+14:2612:03
15Marcus EkmanTäby OK31:26+14:3012:05
16Malcolm CederbaumWaxholms OK32:41+15:4512:34
17Martin ErikssonVäsby OK33:26+16:3012:51
18Anton PleinerTäby OK33:31+16:3512:53
19Anton WällstedtJärfälla OK39:57+23:0115:21
20Jannick Karlsson BrabieJärfälla OK40:01+23:0515:23
21Anton MörkforsJärfälla OK44:04+27:0816:56
Elias JavehedTäby OKej start
Erik FranklingIFK Lidingö SOKej start
Emil FranzénSundbybergs IKej start
Olof MelchersonIFK Lidingö SOKej start
Birger NormanSundbybergs IKej start
Joel ThalénSundbybergs IKej start

D14 Kort

2 200 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sandra ValjusIFK Lidingö SOK26:4512:09
2Sofia SundinWaxholms OK26:46+0:0112:09
3Ebba HörlingSundbybergs IK28:36+1:5112:59
4Rut Johnsson ThomeliusWaxholms OK33:36+6:5115:16
5Irma LidbergTäby OK34:06+7:2115:30
6Emelie RökenTäby OK38:12+11:2717:21
7Maja FinneSundbybergs IK45:20+18:3520:36
7Leopoldine HeldSundbybergs IK45:20+18:3520:36
Tilde BredermanVäsby OKej godkänd
Edith KuoskuJärfälla OKej start
Emilia HagrotTäby OKej start

H14 Kort

2 200 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor SandqvistVäsby OK26:3612:05
2David RyderåsWaxholms OK27:54+1:1812:40
3Melker LundqvistJärfälla OK28:43+2:0713:03
4Markus EngdahlTäby OK31:10+4:3414:09
5Mikael KökeritzSundbybergs IK38:59+12:2317:43
6Adrian KronhefferSolna OK39:42+13:0618:02
7Robin HyppelOK Österåker41:28+14:5218:50
Alexander IggmarkBromma-Vällingby SOKej godkänd

D12

2 200 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilma NilssonAttunda OK20:149:11
2Lovisa NordquistTäby OK22:21+2:0710:09
3Ida HellströmAttunda OK23:06+2:5210:29
4Maja LiljaIFK Lidingö SOK23:14+3:0010:33
5Maja FalkSundbybergs IK24:31+4:1711:08
6Stina PedersenJärfälla OK25:01+4:4711:22
7Malin StrömqvistAttunda OK25:18+5:0411:29
8Alice RökenTäby OK25:21+5:0711:31
9Matilda SjöblomAttunda OK25:32+5:1811:36
10Wilda LundqvistMälarö SOK26:29+6:1512:02
11Ebba WestringJärfälla OK27:31+7:1712:30
12Ingrid JohanssonSundbybergs IK30:16+10:0213:45
13Ingrid TillegårdSundbybergs IK30:58+10:4414:04
14Alice HedinIFK Lidingö SOK32:58+12:4414:59
15Stella ÖstblomJärfälla OK33:21+13:0715:09
16Stina YlipääMälarö SOK35:31+15:1716:08
17Linnéa SandströmAttunda OK39:20+19:0617:52
Alma BarkstedtTäby OKej godkänd
Matilda EkmanTäby OKej start
Elsa ForsbergJärfälla OKej start

H12

2 200 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Noa BerglundTäby OK15:297:02
2Jonatan AndersonJärfälla OK15:53+0:247:13
3Simon LundellOK Österåker16:13+0:447:22
4Svante SandvikAttunda OK16:53+1:247:40
5Jens FochsenWaxholms OK17:51+2:228:06
6Oliver LiwångIFK Lidingö SOK19:26+3:578:50
7Hugo SjölanderTäby OK19:33+4:048:53
8Axel WiknerOK Österåker19:52+4:239:01
9Marcus GrunderJärfälla OK20:00+4:319:05
10Axel BalckTäby OK21:29+6:009:45
11Malte AlbinssonOK Österåker21:30+6:019:46
12Villehart FrölidTäby OK21:56+6:279:58
13Nils SamrudIFK Lidingö SOK22:00+6:319:59
14Hugo JaremalmTäby OK22:25+6:5610:11
15Åke EngmanIFK Lidingö SOK23:03+7:3410:28
16August OldingTäby OK23:17+7:4810:34
17Hampus SundbergJärfälla OK23:56+8:2710:52
18Axel SchölinTäby OK24:58+9:2911:20
19Elias LjungdellTäby OK25:02+9:3311:22
20Emil AnterudVäsby OK26:04+10:3511:50
21Victor LjungströmJärfälla OK27:24+11:5512:27
22Axel NordqvistWaxholms OK28:09+12:4012:47
23Oliver RosanderVäsby OK29:59+14:3013:37
24Noah MehreteabJärfälla OK32:19+16:5014:41
25Ilya KuchinskyTäby OK32:23+16:5414:43
26Adrian WernerIFK Lidingö SOK32:38+17:0914:50
27Erik WällstedtJärfälla OK33:00+17:3115:00
28Fred ErikssonSolna OK36:06+20:3716:24
29Carl NormanSundbybergs IK36:11+20:4216:26
30Melvin EkbergSundbybergs IK1:00:16+44:4727:23
Eskil LindellTäby OKej godkänd
Marcus BarbozaAttunda OKej godkänd
Erik NederheimTäby OKej start

D12 Kort

1 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja RundlöfVäsby OK17:439:19
2Moa RollJärfälla OK19:46+2:0310:24
3Klara SkunckeTäby OK26:17+8:3413:50
4Tova BjörkJärfälla OK34:16+16:3318:02
4Majken HedinJärfälla OK34:16+16:3318:02
Ella LybertVäsby OKej start

H12 Kort

2 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel WallnerAttunda OK15:597:59
2Love LidbergTäby OK18:44+2:459:22
3Joel BjörklundAttunda OK21:50+5:5110:55
4Henrik SchöönIFK Lidingö SOK57:00+41:0128:30

D10

1 900 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva WidegrenMälarö SOK14:117:27
2Tova SandgrenBromma-Vällingby SOK14:27+0:167:36
3Emelie HolmströmTäby OK15:16+1:058:02
4Ella LindqvistTäby OK17:28+3:179:11
5Ida ZefferMälarö SOK19:00+4:4910:00
6Alice HellbergSundbybergs IK19:26+5:1510:13
7Alma HallstenTäby OK19:43+5:3210:22
8Linda StrömqvistAttunda OK19:46+5:3510:24
9Olivia AllertTäby OK20:23+6:1210:43
10Molly BomanMälarö SOK21:05+6:5411:05
11Sara StrömqvistAttunda OK21:31+7:2011:19
12Ida RökenTäby OK22:11+8:0011:40
13Julia HolmströmTäby OK23:32+9:2112:23
14Elsa TunbladMälarö SOK24:09+9:5812:42
15Sara LiwångIFK Lidingö SOK24:28+10:1712:52
16Moa HöökJärfälla OK24:38+10:2712:57
17Julia PetterssonJärfälla OK24:44+10:3313:01
18Irma WidehagSundbybergs IK27:16+13:0514:21
19Greta SandvikAttunda OK28:08+13:5714:48
20Sofia QuasWaxholms OK29:21+15:1015:26
21Gine LundvallTäby OK31:39+17:2816:39
22Minna KökeritzSundbybergs IK34:56+20:4518:23
Anna FranklingIFK Lidingö SOKej start

H10

2 000 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ted LagerströmAttunda OK13:166:38
2Edvin JohanssonVäsby OK15:10+1:547:35
3Petter FochsenWaxholms OK15:53+2:377:56
4Wilmer HagrotTäby OK16:17+3:018:08
5Petter LjungqvistTäby OK16:50+3:348:25
6Mose GrafströmAttunda OK17:47+4:318:53
6Lukas SjöblomAttunda OK17:47+4:318:53
8Oliver BinnbergJärfälla OK18:04+4:489:02
9Erik WallnäsSundbybergs IK19:09+5:539:34
10Egon WistedtSundbybergs IK19:25+6:099:42
11Noel HellbergSundbybergs IK19:34+6:189:47
12Lorentz KaikkonenJärfälla OK20:33+7:1710:16
13Simon AndersonJärfälla OK20:43+7:2710:21
14Carl ÖrnebrandJärfälla OK20:46+7:3010:23
15Erik BalckTäby OK23:09+9:5311:34
16Simon TrossingTäby OK23:41+10:2511:50
17Ludvig SundströmSundbybergs IK26:04+12:4813:02
18Elliot LjungdellTäby OK30:56+17:4015:28
19Francis EyemJärfälla OK32:13+18:5716:06
20David EideforsSundbybergs IK51:08+37:5225:34
Wilmer HulteniusJärfälla OKej start
Botvid SimonssonSundbybergs IKej start
Junior YlipääMälarö SOKej start

Inskolning

1 200 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Vilhelm AskehedTäby OKfullföljt
Irma BerglundTäby OKfullföljt
Meja BerglundTäby OKfullföljt
Klara BrandonBromma-Vällingby SOKfullföljt
Nova FalkSundbybergs IKfullföljt
Emil HedmanTäby OKfullföljt
Ida HellbergSundbybergs IKfullföljt
Saga HellbergSundbybergs IKfullföljt
Tilda JohanssonAttunda OKfullföljt
Amanda JutebrinkSundbybergs IKfullföljt
Leo LindkvistTäby OKfullföljt
Sarah LundellOK Österåkerfullföljt
Knut NormanSundbybergs IKfullföljt
Cornelia Näsman LandhSundbybergs IKfullföljt
Elias SandebergWaxholms OKfullföljt
Erik SjölanderTäby OKfullföljt
Filip SoneAttunda OKfullföljt
Vera SundbergSundbybergs IKfullföljt
Emil TofteJärfälla OKfullföljt
Emil SöderströmSundbybergs IKej godkänd
Marcus OlsénTäby OKej start

U1 Flickor

1 300 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mia LagerströmAttunda OK11:529:07
2Elina HåstadBromma-Vällingby SOK12:03+0:119:16
3Hedda TunbladMälarö SOK12:27+0:359:34
4Noomi ZefferMälarö SOK13:22+1:3010:16
5Lovisa NederheimTäby OK14:28+2:3611:07
5Molly GentzelWaxholms OK14:28+2:3611:07
7Hanna SundströmSundbybergs IK14:56+3:0411:29
8Livia HedendahlJärfälla OK15:47+3:5512:08
9Sofia El HajjiJärfälla OK17:17+5:2513:17
10Torun Berneklint RhedinWaxholms OK17:37+5:4513:33
11Hanna KarlsonBromma-Vällingby SOK17:42+5:5013:36
12Livia QuasWaxholms OK17:51+5:5913:43
13Alva PlassIFK Lidingö SOK18:46+6:5414:26
14Märta NilssonWaxholms OK18:54+7:0214:32
15Alice Slars PaulssonSundbybergs IK19:51+7:5915:16
16Irma JarlemarkIFK Lidingö SOK20:25+8:3315:42
16Ella LjungdellTäby OK20:25+8:3315:42
18Lilly PaulssonSundbybergs IK20:36+8:4415:50
19Maria KaikkonenJärfälla OK20:58+9:0616:07
20Freja SabelströmMälarö SOK21:22+9:3016:26
21Sofia ÖrebrandJärfälla OK22:39+10:4717:25
22Stella Näsman LandhSundbybergs IK23:03+11:1117:43
23Iris AhlqvistTäby OK30:28+18:3623:26
24Livia SandströmAttunda OK31:01+19:0923:51
25Astrid NilssonWaxholms OK31:46+19:5424:26
Ella HallstenTäby OKej godkänd
Jana JaberJärfälla OKej start
Sara HellströmAttunda OKej start
Elsa LarssonAttunda OKej start
Elin StenkvistWaxholms OKej start

U1 Pojkar

1 300 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Max LindqvistTäby OK12:049:16
2Tom ZefferMälarö SOK12:26+0:229:33
3Felix ÖhmanVäsby OK12:44+0:409:47
4Albin SandebergWaxholms OK13:23+1:1910:17
5Arvid HellbergSundbybergs IK14:03+1:5910:48
6Axel HögbergTäby OK15:33+3:2911:57
7Malte HallmanAttunda OK15:43+3:3912:05
8Erik LjungqvistTäby OK17:29+5:2513:26
9Justus HedinJärfälla OK17:59+5:5513:50
10Theodor BjörknäsAttunda OK18:31+6:2714:14
11Rasmus BodlundTäby OK18:52+6:4814:30
12Vilma AllertTäby OK18:56+6:5214:33
13Hugo PleinerTäby OK19:14+7:1014:47
14Oskar HöökJärfälla OK21:06+9:0216:13
15Jonatan BuhreAttunda OK21:12+9:0816:18
16Jonathan ChristianssonTäby OK21:21+9:1716:25
17Emil KrigsmanSundbybergs IK23:05+11:0117:45
18Henry GlifbergTäby OK26:17+14:1320:13
19Vilgot SöderströmSundbybergs IK29:03+16:5922:20
Vilhelm OdebrantTäby OKej start

U2 Flickor

1 900 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia SollenbergJärfälla OK20:0010:31
2Amanda MörkforsJärfälla OK21:22+1:2211:14
3Vera SkantzeIFK Lidingö SOK21:37+1:3711:22
4Fiffi MalmströmJärfälla OK21:51+1:5111:30
5Ellen EriksonIFK Lidingö SOK22:02+2:0211:35
6Signe AlbinssonOK Österåker22:48+2:4812:00
7Bodil JohanssonSundbybergs IK23:24+3:2412:18
8Signe FredingTäby OK24:04+4:0412:40
9Olivia HedinIFK Lidingö SOK24:58+4:5813:08
10Alva GawellIFK Lidingö SOK25:54+5:5413:37
11Ingrid EngmanIFK Lidingö SOK25:56+5:5613:38
12Madeleine GranathVäsby OK26:02+6:0213:42
13Saga LindellTäby OK26:04+6:0413:43
14Astrid SkantzeIFK Lidingö SOK26:56+6:5614:10
15Ida PetterssonJärfälla OK27:17+7:1714:21
16Astrid RollJärfälla OK27:18+7:1814:22
17Elin JavehedTäby OK28:08+8:0814:48
18Dagny IkoTäby OK28:22+8:2214:55
19Enni HedbergSolna OK28:34+8:3415:02
20Selma SundbergSundbybergs IK30:34+10:3416:05
21Julia KronhefferSolna OK30:38+10:3816:07
22Isabel CarlssonIFK Lidingö SOK30:42+10:4216:09
23Betty PerssonSundbybergs IK32:20+12:2017:01
24Nils Andersson RollJärfälla OK32:28+12:2817:05
25Vilda BlanckertMälarö SOK39:44+19:4420:54
Cornelia Anthoney OscarsonSundbybergs IKej start
Siri Olsson KihlborgIFK Lidingö SOKej start

U2 Pojkar

2 000 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Noah JaremalmTäby OK17:238:41
2Elias TrossingTäby OK17:55+0:328:57
3Max BoströmJärfälla OK18:21+0:589:10
4Filip SjölanderTäby OK18:41+1:189:20
5Simon LindströmSundbybergs IK18:45+1:229:22
6August KeyIFK Lidingö SOK20:00+2:3710:00
7Edvin WallnerAttunda OK20:03+2:4010:01
8Victor GranathVäsby OK20:11+2:4810:05
8Joel BrandonBromma-Vällingby SOK20:11+2:4810:05
10Viktor TofteJärfälla OK20:21+2:5810:10
11John NymanJärfälla OK20:54+3:3110:27
12David NymanJärfälla OK21:41+4:1810:50
13Alve WistedtSundbybergs IK22:29+5:0611:14
14Folke JohanssonSundbybergs IK23:20+5:5711:40
15Casper BroquistIFK Lidingö SOK23:45+6:2211:52
16Hampus SiljekvistJärfälla OK24:47+7:2412:23
17Edvin BjörklundJärfälla OK24:53+7:3012:26
18Viggo PlassIFK Lidingö SOK25:15+7:5212:37
19Simon SiljekvistJärfälla OK25:55+8:3212:57
20Viktor TederTäby OK26:53+9:3013:26
21Björn EdemyrJärfälla OK27:40+10:1713:50
22Anton GranholmJärfälla OK31:31+14:0815:45
23Melker JohanssonAttunda OK33:47+16:2416:53
Elian HedbergSolna OKej godkänd
Alfred BjörkJärfälla OKej start

U3

2 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sebastian BolleSundbybergs IK26:5912:15
2Emma AlmJärfälla OK52:41+25:4223:56
3Sara GranholmJärfälla OK52:43+25:4423:57

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser