Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Österåkerskavlen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Österåkerskavlen
Arrangörsorganisation: OK Österåker
Datum: lördag 23 september 2017

D15-20

4 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Attunda OK / Haninge SOK 12:08:40
1. Nina Persson41:122+3:3641:122
2. Lovisa Nilsson35:442+1:451:16:5620
2. Alma Hellström36:463+2:471:17:58
2. Maja Sandvikej startfullföljt
3. Sofia Ivers51:4412:08:401-1
2Sundbybergs IK 12:08:41
1. Matilda Lindh37:36137:361
2. Vilde Jonsson Wold33:5911:11:3510
2. Tuva Falk48:426+14:431:26:18
3. Kajsa Bogren57:062+5:222:08:412+1
3Täby OK 13:24:31
1. Nickolina Hedenlund1:21:124+43:361:21:124
2. Petronella Hedenlund43:375+9:382:04:4940
3. Ida Hofstedt1:19:423+27:583:24:313-1
OK Södertörn 1utgått
1. Sara Möller43:293+5:5343:293
2. Sanna Hedberg39:534+5:541:23:2230
3. ej startej start

H15-20

13 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Katrineholms OK / OK Hammaren 12:04:19
1. Rasmus Täck43:543+0:1943:543
2. Karl Lundin26:3711:10:311-2
2. Linus Täck27:063+0:291:11:00
3. Melker Lundin53:482+1:502:04:1910
2Nyköpings OK 12:04:36
1. Isak Anängen43:35143:351
2. Edvin Hellsten27:012+0:241:10:362+1
2. Andreas Holmqvist52:4213+26:051:36:17
2. Emil Brunberg54:1814+27:411:37:53
3. Albin Falk54:003+2:022:04:3620
3OK Älvsjö-Örby 12:16:25
1. Linus Berggren50:475+7:1250:475
2. Hjalmar Sandberg33:405+7:031:24:273-2
3. Lucas Fredman51:5812:16:2530
4OK Södertörn 12:25:01
1. Alexander Schandl58:257+14:5058:257
2. Ludvig Sigrand31:044+4:271:29:296-1
2. Melvin Jakobsson39:138+12:361:37:38
3. Nikita Gurevich55:324+3:342:25:014-2
5Södertälje-Nykvarn OF 12:35:37
1. Martin Bygdén50:354+7:0050:354
2. Viktor Löfgren37:136+10:361:27:485+1
3. Christoffer Ahlsén1:07:495+15:512:35:3750
6Tullinge SK 12:57:21
1. Johannes Bladh43:432+0:0843:432
2. Wilhelm Bergman41:189+14:411:25:014+2
2. Tilda Andersson44:1310+17:361:27:56
2. Ludvig Ferdman49:0012+22:231:32:43
3. Alfred Längheim1:32:207+40:222:57:216+2
7Järfälla OK 13:13:44
1. Isak Westring1:02:5110+19:161:02:5110
2. Oskar Nilsson59:5817+33:212:02:499-1
3. Manne Hammarberg1:10:5583:13:447-2
8Järla Orientering 13:25:44
1. Magnus Ericson1:02:408+19:051:02:408
2. Axel Friberger54:3415+27:571:57:1480
3. Oscar Brandt1:28:306+36:323:25:4480
9Skarpnäcks OL 13:47:52
1. Agnes Edgren1:37:5713+54:221:37:5713
2. Lukas Östman55:0116+28:242:32:5812-1
3. Linus Halvorsen1:14:5493:47:529-3
10OK Hällen / OK Måsen 13:57:10
1. Oskar Källman1:15:0411+31:291:15:0411
2. Victor Rosman47:5111+21:142:02:5510-1
3. Tobias Sjöstedt1:54:15113:57:10100
11Södertälje-Nykvarn OF 24:01:03
1. Sara Hede1:23:5012+40:151:23:5012
2. Alexander Ahlsén1:19:1221+52:352:43:0213+1
3. Henrik Willamo1:18:01104:01:0311-2
Waxholms OK 1ej godkänd
1. Sara Sundin1:02:439+19:081:02:439
2. Wilhelm Nordqvist38:067+11:291:40:497-2
2. Adam Renberg1:02:4118+36:042:05:24
2. vacant ej startfullföljt
3. Max Hoppeej startej godkänd
Sundbybergs IK 1utgått
1. Christian Lindh55:146+11:3955:146
2. Sebastian Bolle1:08:1619+41:392:03:3011+5
2. Carl Tiemer1:15:2520+48:482:10:39
3. ej startej start

D14

14 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Ravinen 21:20:44
1. Hedda Röstin29:485+1:2229:485
2. Emma Almgren19:312+0:0649:192-3
3. Smilla Mogensen31:2511:20:441-1
2OK Ravinen 11:20:46
1. Amanda Granqvist28:26128:261
2. Johanna Almgren20:554+1:3049:213+2
3. Tilda Mårtensson31:2511:20:462-1
3OK Södertörn 11:22:20
1. Alicia Schandl28:272+0:0128:272
2. Ester Andersson20:513+1:2649:181-1
3. Elisabeth Larsson33:023+1:371:22:203+2
4Nyköpings OK / Trosabygdens OK 21:29:37
1. Emma Westerlund28:404+0:1428:404
2. Katja Gustafsson22:335+3:0851:1340
3. Caroline Guttke38:244+6:591:29:3740
5Nyköpings OK 11:37:39
1. Meja Alenius29:506+1:2429:506
2. Miranda Fredriksson26:117+6:4656:015-1
2. Frida Jarding27:028+7:3756:52
2. Liana Lagervik37:0513+17:401:06:55
3. Alice Ek41:387+10:131:37:3950
6OK Linné 11:43:09
1. Ines Aarnio41:4210+13:1641:4210
2. Johanna Roos19:2511:01:077-3
3. Moa Lundin42:028+10:371:43:096-1
7Sundbybergs IK 11:43:35
1. Sigrid Carlsson28:393+0:1328:393
2. Clea Wallnäs31:2611+12:011:00:056+3
2. Lisa Wadenbrant31:2812+12:031:00:07
2. Moa Fröstadius44:1018+24:451:12:49
3. Ronja Ståhl43:309+12:051:43:357+1
8Täby OK 11:49:22
1. Fredrika Nordquist30:157+1:4930:157
2. Emelie Röken38:0615+18:411:08:218+1
3. Doris Iko41:016+9:361:49:2280
9Tullinge SK 12:00:39
1. Alva Bladh54:4513+26:1954:4513
2. Märta Södervall25:506+6:251:20:3511-2
2. Lena Persson46:0219+26:371:40:47
3. Tove Sjöberg40:045+8:392:00:399-2
10Järfälla OK 12:10:46
1. Bella Pedersen39:339+11:0739:339
2. Thea Lennartsson37:1614+17:511:16:4910+1
2. Emma Alm43:2817+24:031:23:01
3. Miia Roller53:5710+22:322:10:46100
11Waxholms OK 12:10:47
1. Sofia Sundin47:1611+18:5047:1611
2. Rut Johnsson Thomelius27:179+7:521:14:339-2
2. Saga Jonsson27:1910+7:541:14:35
3. Maja Hoppe56:1411+24:492:10:4711+2
12Skarpnäcks OL 12:23:58
1. Karolina Bergh Papasikas37:558+9:2937:558
2. Mirja Nordin1:02:5020+43:251:40:4513+5
3. Tindra Jonsson43:13122:23:5812-1
Rånäs OK / OK Roslagen / OK Österåker 1ej godkänd
1. Emma Palmej godkändej godkänd
2. ej startej start
3. ej startej start
Väsby OK 1ej godkänd
1. Wilma Josefsson53:2612+25:0053:2612
2. Tilde Brederman41:2216+21:571:34:48120
3. Moa Johanssonej godkändej godkänd

H14

11 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1IF Thor 11:20:25
1. Viktor Jemth27:113+2:5827:113
2. David Berglund17:46144:571-2
3. Aron Hellgren35:283+3:071:20:2510
2Attunda OK 11:20:30
1. Marcus Stenebo24:13124:131
2. Viktor Sone23:457+5:5947:582+1
3. Olle Kallur32:322+0:111:20:3020
3OK Linné 11:29:02
1. Axel Gidlund29:115+4:5829:115
2. Simon Wahlnäs20:292+2:4349:404-1
2. Viktor Boström23:436+5:5752:54
2. Mathias Nordlinderej godkändfullföljt
3. Pelle Nilsson39:224+7:011:29:023-1
4Nyköpings OK 11:35:52
1. Kasper Lagerström29:186+5:0529:186
2. Oscar Ekenborg23:478+6:0153:0560
2. Isak Söderblom43:5316+26:071:13:11
2. Linus Sandströmej godkändfullföljt
3. Axel Lindgren42:475+10:261:35:524-2
5Långhundra IF 11:39:11
1. Edvin Nilsson25:212+1:0825:212
2. Sara Sundqvist25:019+7:1550:225+3
2. Fanny Cedstedt26:4312+8:5752:04
3. Agnes Weiss48:498+16:281:39:1150
6Järfälla OK 11:42:02
1. William Grunder27:124+2:5927:124
2. Jesper Åkesson20:503+3:0448:023-1
3. Erik Bovallius54:009+21:391:42:026+3
7Täby OK 11:44:30
1. Filip Lindqvist34:587+10:4534:587
2. Marcus Ekman21:414+3:5556:3970
2. Anton Pleiner22:415+4:5557:39
2. Fredrik Ahlberg32:0714+14:211:07:05
3. Gustaf Hofstedt47:517+15:301:44:3070
8OK Hällen 12:06:26
1. Gustav Norberg1:07:4011+43:271:07:4011
2. Edwin Selander26:2510+8:391:34:059-2
2. Annika Källman26:2911+8:431:34:09
3. Hugo Kindborn32:2112:06:268-1
9OK Södertörn 12:21:16
1. Mattis Sandén58:559+34:4258:559
2. Viktor Zilling37:1715+19:311:36:1211+2
3. Björn Renner45:046+12:432:21:169-2
10Järfälla OK 22:33:27
1. Jannick Karlsson Brabie1:04:3410+40:211:04:3410
2. Melker Lundqvist31:0313+13:171:35:37100
3. Anton Mörkfors57:5010+25:292:33:27100
11Skarpnäcks OL 12:41:24
1. Justus Arenander37:048+12:5137:048
2. Filip Dryselius45:1517+27:291:22:1980
3. Mathias Dryselius1:19:0511+46:442:41:2411+3
Täby OK 2ej start
1. vacant ej startej start
2. ej startej start
3. ej startej start

D12

12 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Attunda OK 11:08:24
1. Ida Hellström23:41123:411
2. Malin Strömqvist18:30142:1110
3. Vilma Nilsson26:1311:08:2410
2OK Linné 11:17:01
1. Ida Palm28:226+4:4128:226
2. Sara Roos19:042+0:3447:263-3
2. Signe Palm37:5115+19:211:06:13
2. Ellen Aarnio40:1518+21:451:08:37
3. Klara Hart29:353+3:221:17:012-1
3OK Ravinen 11:21:12
1. Wilma Mårtensson25:584+2:1725:584
2. Viola Holmström23:095+4:3949:0740
3. Tuva Holmström32:056+5:521:21:123-1
4Sundbybergs IK 11:21:18
1. Maja Falk23:422+0:0123:422
2. Ingrid Tillegård20:143+1:4443:5620
2. Alice Hellberg20:174+1:4743:59
3. Ingrid Johansson37:228+11:091:21:184+2
5Tullinge SK 11:24:04
1. Emilia Bergman29:559+6:1429:559
2. Fanny Bergman23:346+5:0453:295-4
2. Kimberly Ekenstedt25:067+6:3655:01
3. Klara Junegard30:354+4:221:24:0450
6Nyköpings OK 11:28:40
1. Filippa Guttke29:548+6:1329:548
2. Elvira Lindsten30:0213+11:3259:5680
2. Elin Järvall32:2214+13:521:02:16
3. Hanna Anängen28:442+2:311:28:406-2
7Nyköpings OK 21:31:54
1. Cajsa Alenius29:537+6:1229:537
2. Tuva Dahlgren29:5912+11:2959:5270
3. Lovis Hellsten32:025+5:491:31:5470
8Täby OK 11:38:28
1. Emelie Holmström37:5512+14:1437:5512
2. Ella Lindqvist25:298+6:591:03:2410-2
3. Alice Röken35:047+8:511:38:288-2
9Nyköpings OK 31:39:38
1. Adele Palmqvist33:2110+9:4033:2110
2. Ylva Lidehn28:529+10:221:02:139-1
3. Elsa Brunberg37:259+11:121:39:3890
10Nyköpings OK / OK Hällen / Trosabygdens OK 41:43:22
1. Miriam Gustafsson25:193+1:3825:193
2. Molly Eliasson38:0916+19:391:03:2811+8
2. Vilma Johansson39:5717+21:271:05:16
3. Ella Mellberg39:5410+13:411:43:2210-1
11Järfälla OK 21:45:39
1. Paula Silier25:595+2:1825:595
2. Amanda Mörkfors29:1010+10:4055:096+1
2. Julia Pettersson29:1111+10:4155:10
3. Elsa Forsberg50:3012+24:171:45:3911+5
12Järfälla OK 11:57:55
1. Stella Östblom36:0011+12:1936:0011
2. Moa Höök41:2819+22:581:17:2812+1
2. Vigdis Kuosku41:3020+23:001:17:30
3. Stina Pedersen40:2711+14:141:57:55120

H12

21 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Linné 11:04:01
1. Emil Åberg19:583+1:0819:583
2. Tomas Fröman19:084+4:0439:0630
2. Felix Johnsson20:216+5:1740:19
3. Viktor Fischer24:557+4:411:04:011-2
2OK Hällen / Södertälje-Nykvarn OF 11:04:07
1. Erik Månsson19:572+1:0719:572
2. Rasmus Öberg19:175+4:1339:144+2
3. Stina Bygdén24:536+4:391:04:072-2
3Skogsluffarnas OK 21:05:25
1. Simon Stridh19:594+1:0919:594
2. Olle Synnermark18:012+2:5738:002-2
2. Hjalmar Holmström25:5921+10:5545:58
2. Otto Persson28:1524+13:1148:14
3. Sixten Lindqvist27:259+7:111:05:253+1
4OK Ravinen 11:05:30
1. Hannes Mogensen18:50118:501
2. Oscar Lundquist19:063+4:0237:5610
2. Edvin Wollbrand21:269+6:2240:16
2. Fabian Törnqvist22:3912+7:3541:29
3. Erik Lundquist27:3410+7:201:05:304+3
5Attunda OK 11:06:59
1. Marcus Barboza22:5813+4:0822:5813
2. Joel Wallner20:267+5:2243:248-5
2. Elliot Jonsson32:4928+17:4555:47
3. Svante Sandvik23:354+3:211:06:595-3
6Nyköpings OK 11:08:37
1. Emil Clashammar22:5612+4:0622:5612
2. Kalle Kindblom25:2719+10:2348:2313+1
2. Valter Hedinej godkändfullföljt
2. Vilgot Hellsten27:3923+12:3550:35
3. Odin Ek20:1411:08:376-7
7Täby OK 21:09:34
1. Hugo Sjölander22:428+3:5222:428
2. Villehart Frölid22:4913+7:4545:319+1
2. Axel Schölin22:5614+7:5245:38
3. Noa Berglund24:035+3:491:09:347-2
8Järfälla OK 11:12:58
1. Marcus Grunder20:166+1:2620:166
2. Simon Anderson26:1222+11:0846:2812+6
2. Viktor Tofte28:1925+13:1548:35
3. Jonatan Anderson26:308+6:161:12:588-4
9Skogsluffarnas OK 11:16:32
1. Sandro Pruth20:217+1:3120:217
2. Caio Pruth21:038+5:5941:246-1
2. Ivar Hägerej startfullföljt
2. Theo Nordlingej startfullföljt
3. Ruben Hård35:0814+14:541:16:329+3
10OK Österåker 11:16:40
1. Malte Albinsson25:0514+6:1525:0514
2. Simon Lundell15:04140:095-9
2. Linus Nilssonej startfullföljt
3. Axel Wikner36:3115+16:171:16:4010+5
11Täby OK 11:17:35
1. Axel Balck26:4916+7:5926:4916
2. Elias Ljungdell29:5027+14:4656:3915-1
2. August Olding40:2234+25:181:07:11
3. Erik Nederheim20:562+0:421:17:3511-4
12Sundbybergs IK 11:17:53
1. Erik Wallnäs22:5211+4:0222:5211
2. Egon Wistedt23:3216+8:2846:24110
2. Melvin Ekberg23:5017+8:4646:42
2. Carl Norman23:5118+8:4746:43
3. Noel Hellberg31:2911+11:151:17:5312+1
13Rånäs OK / OK Roslagen 11:19:33
1. Hugo Örtlund20:035+1:1320:035
2. Kevin Bernhed22:1210+7:0842:157+2
2. Gustav Lindberg22:1311+7:0942:16
3. Gustav Svensson37:1816+17:041:19:3313+6
14Väsby OK 11:19:35
1. Edvin Johansson22:459+3:5522:459
2. Rasmus Lundström22:5715+7:5345:4210+1
3. Noah Santalius33:5313+13:391:19:3514+4
15Nyköpings OK 21:30:42
1. Anders Petersson30:3317+11:4330:3317
2. Ludvig Hedin37:5031+22:461:08:2318+1
2. Isac Lidehn38:3732+23:331:09:10
2. Elias Ringdahl38:4233+23:381:09:15
3. Axel Björnberg Färdig22:193+2:051:30:4215-3
16IF Thor 11:38:21
1. Emelie Svärd22:4910+3:5922:4910
2. Rickard Jemth42:4635+27:421:05:3516+6
2. Albin Jemth54:2439+39:201:17:13
3. Axel Andersson32:4612+12:321:38:21160
17OK Södertörn 12:00:10
1. Johannes Norrby32:2019+13:3032:2019
2. Simon Wenzin36:4929+21:451:09:09190
2. Albin Franzén36:5330+21:491:09:13
3. Linus Skatt51:0117+30:472:00:1017-2
18Tullinge SK 11:45:18
1. Leo Wisborg32:3120+13:4132:3120
2. Elias Bladh48:1137+33:071:20:4221+1
2. Aron Höglundej startfullföljt
3. Arvid Myrberger24:36181:45:1818-3
Järfälla OK 2ej godkänd
1. Hampus Sundberg25:1715+6:2725:1715
2. Carl Örnebrand29:1326+14:0954:3014-1
2. Francis Eyem51:1638+36:121:16:33
3. Leo Undsénej godkändej godkänd
Länna IF 1ej godkänd
1. Ture Björklin31:1518+12:2531:1518
2. Alfred Wessel46:2736+31:231:17:4220+2
3. Alma Wesselej godkändej godkänd
Nyköpings OK 3ej godkänd
1. Albin Stensson42:2521+23:3542:2521
2. Valdemar Hamilton25:5320+10:491:08:1817-4
2. Neo Bergej startfullföljt
2. Olle Kindblomej startfullföljt
3. Emanuel Erikssonej godkändej godkänd

Inskolning

27 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
Täby OK 4fullföljt
1. Elias Trossing12:1512:15
2. Jonathan Christiansson14:4326:58
3. Gine Lundvall18:3945:37
Södertälje-Nykvarn OF 1fullföljt
1. Klara Strind13:2013:20
2. Emma Enckell15:1128:31
3. Ellen Löfgren22:3151:02
Järfälla OK 1fullföljt
1. Sofia El Hajji14:0814:08
2. Jamie Roller15:3029:38
3. Isak Anderson19:3749:15
OK Hällen 3fullföljt
1. Emil Öberg12:4112:41
2. Damian Shewket Tofiq Kareliusson16:5929:40
3. Felix Haglind16:3346:13
Waxholms OK 2fullföljt
1. Rickard Sturk12:5812:58
2. Gustav Rilegård16:5729:55
3. Märta Nilsson19:3749:32
Nyköpings OK 3fullföljt
1. Tage Lindsten13:5513:55
2. Jonathan Petersson16:2630:21
3. Ludvig Björnberg Färdig15:1345:34
OK Hällen 2fullföljt
1. Melker Backlund12:4412:44
2. Elsa Haglund17:4230:26
3. Lias Rehnström12:5143:17
OK Hällen 5fullföljt
1. Benjamin Hoverman17:0317:03
2. Jonah Stenils14:2131:24
3. Melvin Johansson17:2448:48
Rånäs OK / OK Roslagen 1fullföljt
1. Isac Holtling16:0616:06
2. Aron Lindberg15:4731:53
3. Robin Bernhed17:3349:26
Järfälla OK 2fullföljt
1. Ida Pettersson14:0914:09
2. Emil Tofte19:3133:40
3. Sophia Örnebrand17:4551:25
OK Hällen 6fullföljt
1. Elias Öberg17:0017:00
2. Lukas Öberg16:4533:45
3. Albin Johansson25:3859:23
Haninge SOK 1fullföljt
1. Ester Lindquist13:5613:56
2. Valter Dunkers20:1834:14
3. Heidi Lindquist17:5352:07
OK Hällen 1fullföljt
1. Ellie Nettelbladt16:2816:28
2. Elin Beijar19:2835:56
3. Ingalisa Öberg17:1753:13
OK Hällen 4fullföljt
1. Tilde Rehnström18:5618:56
2. Nemi Sjödelius26:5545:51
3. Alfons Stenils20:161:06:07
Waxholms OK 1fullföljt
1. Elin Stenkvist19:2019:20
2. Astrid Nilsson32:3051:50
3. Albin Sandeberg14:341:06:24
Attunda OK 1fullföljt
1. Sara Strömqvist12:4012:40
2. Edvin Wallner13:4026:20
2. Sara Hellström17:0729:47
2. Greta Sandvik17:1329:53
3. Linda Strömqvist13:3639:56
Järla Orientering 1fullföljt
1. Teodor Gerholm13:3513:35
2. Per Nicander16:2229:57
2. Jonas Nicander20:1233:47
3. Vilmer Folcke17:3647:33
Nyköpings OK 1fullföljt
1. Victor Palmqvist12:4312:43
2. August Hedin16:2629:09
2. Felicia Carlsten17:0629:49
3. Melker Clashammar15:3144:40
Nyköpings OK 2fullföljt
1. Evelina Petersson16:5616:56
2. Alfons Ringdahl14:4431:40
2. Anna Friberg32:3849:34
3. Theo Alenius15:4847:28
OK Älvsjö-Örby 1fullföljt
1. Lukas Warda20:0620:06
2. Tove Nordström17:2537:31
2. Love Akterin21:5742:03
3. Anton Akterin14:1551:46
Skogsluffarnas OK 1fullföljt
1. Telma Pruth14:0814:08
2. Albin Dahlgren19:0733:15
2. Melker Lybeck19:2133:29
2. Alicia Claesson22:5136:59
3. Majken Lindqvist13:4446:59
Sundbybergs IK 1fullföljt
1. Alve Wistedt13:5713:57
2. Ida Hellberg14:3928:36
2. Nova Falk19:5533:52
3. Saga Hellberg15:0043:36
Täby OK 1fullföljt
1. Wilmer Hagrot12:5712:57
2. Dagny Iko15:3328:30
2. Erik Ljungqvist15:3428:31
3. Erik Balck16:4045:10
Täby OK 2fullföljt
1. Max Lindqvist13:5213:52
2. Petter Ljungqvist12:4626:38
2. Signe Fredingej startfullföljt
2. vacant ej startfullföljt
3. Simon Trossing13:0939:47
Täby OK 3fullföljt
1. Elliot Ljungdell15:4215:42
2. Ella Ljungdell21:0736:49
2. Hugo Pleiner21:0836:50
3. Ida Röken17:1454:03
Väsby OK 1fullföljt
1. Victor Granath15:0515:05
2. Anton Karlsson14:1129:16
2. Iben Stattinej startfullföljt
3. Madeleine Granath18:1447:30
Vallentuna-Össeby OL 1ej godkänd
1. Emil Stafrin14:1414:14
2. Elin Stafrinej startej start
2. Gustav Olsenej startej start
3. Freja Sundbladej startej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser