Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Idresprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Idresprinten
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: måndag 26 juni 2017

D21

2 200 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF17:558:08
2Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF19:20+1:258:47
3Josefin ErlandssonOK Milan19:44+1:498:58
4Matilda LagerholmTumba-Mälarhöjden OK20:05+2:109:07
5Vendula SramkovaHemsedal IL20:07+2:129:08
6Ellinor ErikssonOK Tisaren20:30+2:359:19
7Annika ViiloTampereen Pyrintö20:46+2:519:26
8Hanna LagerbergOK Södertörn21:50+3:559:55
9Susanne ErikssonOK Milan23:21+5:2610:36
10Cajsa GrapeDalaportens OL23:25+5:3010:38
11Kajsa SpetzUlricehamns OK23:50+5:5510:49
12Viktoria ErnstssonGöteborg-Majorna OK24:03+6:0810:55
13Päivi MikkolainenValkeakosken Haka26:15+8:2011:55
14Mirjam DalénSala OK29:15+11:2013:17
15Hanna SvenssonFK Herkules36:10+18:1516:26
16Frida KjellmanLidköpings VSK36:58+19:0316:48
Myrra CarlssonOK Orionej start

H21

2 500 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik BakkmanIFK Göteborg15:036:01
2Daniel AttåsOK Tisaren15:08+0:056:03
3Gustav HindérOK Tisaren16:54+1:516:45
4Erik AnderssonOK Orion17:14+2:116:53
5Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna17:21+2:186:56
6Oskar AndrénOK Tisaren17:33+2:307:01
7Per EklöfOK Milan18:19+3:167:19
8Pontus PeterssonOK Orion18:22+3:197:20
9Filip JacobssonOK Tisaren18:45+3:427:30
10Ola AnderssonOK Orion18:57+3:547:34
11Magnus GlänneforsTullinge SK18:59+3:567:35
12Andreas UllerKils OK19:14+4:117:41
13Niklas LöwegrenStora Tuna OK19:40+4:377:52
14Mathias NyströmNorbergs OK19:46+4:437:54
15Johan EngströmOK Orion19:48+4:457:55
16Jakob EmanderStigmännen Karlshamns OK20:22+5:198:08
17Mattias KarlssonMalungs OK Skogsmårdarna20:34+5:318:13
18Tomas HallménOK Tisaren20:35+5:328:14
19Christian TingströmGöteborg-Majorna OK20:36+5:338:14
20Johannes KnutasAttunda OK20:38+5:358:15
21Benjamin NäslundSkogslöparna21:37+6:348:38
22Viktor TovessonOK Orion22:19+7:168:55
23Albin AnderssonVäxjö OK22:48+7:459:07
24Tomas AlbinssonOK Österåker23:18+8:159:19
25Lukas OlssonVäsby OK23:19+8:169:19
26Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OK23:27+8:249:22
27Anton HallorOK Tisaren24:44+9:419:53
28Emil AlexanderssonStora Tuna OK25:11+10:0810:04
29Sturla StokkelandÅlgård Orientering27:39+12:3611:03
30Joel Börjesson ErikssonStorviks IF32:06+17:0312:50
Andreas JonssonOK Orionej start
Måns SandgrenOK Orionej start
Erik FernlundOK Tisarenej start

D20

2 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Saga SanderOK Milanej godkänd

H20

2 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan EdenhamnLänna IF18:227:20
2Olof LissmatsOK Södertörn34:52+16:3013:56

D18

2 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tindra JernströmAvesta OK18:009:00
2Kajsa RaskKungälvs OK18:06+0:069:03
3Sofia JohanssonOK Skärmen25:32+7:3212:46
4Lisa BörnstedtKungälvs OK26:16+8:1613:08
5Sofia ZillingOK Södertörn27:57+9:5713:58

H18

2 200 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik HamreforsVästerås SOK14:556:46
2Hampus NyströmIF Hagen15:22+0:276:59
3Martin LammFrölunda OL16:48+1:537:38
4Jonathan UllerKils OK17:14+2:197:50
5Love CarlssonOK Orion18:46+3:518:31
6Josef WennblomHagaby GoIF Örebro19:10+4:158:42
7Mattias IvaresOK Södertörn19:44+4:498:58
8Jonas LauriFK Herkules21:29+6:349:45
9Sixten TörnqvistVästerås SOK23:29+8:3410:40
10Samuel JonassonÄlvdalens IF OK32:43+17:4814:52
Marcus CarlssonIF Hagenej start
Georg EklöwOK Södertörnej start
Axel BlomFrölunda OLej start

D16

1 900 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK15:458:17
2Elin EdströmHärnösands OK16:49+1:048:51
3Amelie JosefssonSkogslöparna19:53+4:0810:27
4Tilde EngbergHärnösands OK21:24+5:3911:15
5Tilde BacklundOK Södertörn24:27+8:4212:52
6Lilian PalmHJS-Vansbro OK25:42+9:5713:31
7Emelie WibergSkogslöparna27:44+11:5914:35
8Smilla SandströmSkogslöparna27:49+12:0414:38
9Emma ErikssonEksjö SOK29:46+14:0115:40
10Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL37:50+22:0519:54
11Lisa HallménOK Tisaren54:11+38:2628:31
Lotten SandénOK Södertörnej godkänd

H16

2 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Aron ÖstangårdGamleby OK16:038:01
2Isac ErikssonOK Nolaskogsarna17:36+1:338:48
3Seth BorglundHärnösands OK18:30+2:279:15
4Emrik LindFK Herkules22:29+6:2611:14
5Albin KårénSundsvalls OK23:42+7:3911:51
6Alexander SchandlOK Södertörn28:52+12:4914:26
7Viktor Le ClaireFK Herkules30:12+14:0915:06
8Mattias LauriFK Herkules34:18+18:1517:09

D14

1 400 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa SwartzOK Orion13:409:45
2Frida JohanssonOK Skärmen16:04+2:2411:28
3Elin BryggarGrycksbo IF OK16:38+2:5811:52
4Saga MattssonDalaportens OL18:51+5:1113:27
5Linnea FridolfssonStora Tuna OK21:29+7:4915:20
6Maja BäcklundRonneby OK23:55+10:1517:05
7Märta SandvikAttunda OK24:50+11:1017:44
8Alicia BergkvistVästerbergslagens OL42:14+28:3430:10
Ellinor SvedjerotGävle OKej godkänd
Ida ÖsterbergGustavsbergs OKej start

H14

1 400 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus VernströmRonneby OK9:597:07
2Tobias JohanssonOK Löftan10:11+0:127:16
3Victor HanssonOK Löftan11:33+1:348:15
4Anton KastrupFK Herkules12:59+3:009:16
5Rasmus SöderbergGävle OK13:53+3:549:55
6Alfred HallqvistUlricehamns OK14:30+4:3110:21
7Max ÖsterlingOK Södertörn15:32+5:3311:05
8Erik LingIK Hakarpspojkarna16:04+6:0511:28
9Björn RennerOK Södertörn16:18+6:1911:38
10Vilgot WennblomHagaby GoIF Örebro16:22+6:2311:41
11Elias SöderlundSkogslöparna18:17+8:1813:03
12Jonatan HälldalSkogslöparna20:24+10:2514:34
13Anton ForsHJS-Vansbro OK22:29+12:3016:03
14Lowe HammarFK Herkules24:39+14:4017:36
15Linus SjödénÄlvdalens IF OK37:50+27:5127:01
16Viktor ZillingOK Södertörn40:19+30:2028:47
Oskar ErikssonRonneby OKej godkänd
Albin MalmgrenOckelbo OKej godkänd
Eric HallnerOckelbo OKej start

D12

1 600 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma ZettervallKarlskrona SOK14:028:46
2Alva EliassonSundsvalls OK17:04+3:0210:40
3Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK17:06+3:0410:41
4Lina UllerKils OK18:07+4:0511:19
5Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK18:32+4:3011:35
6Tuva HolmströmOK Ravinen20:36+6:3412:52
7Tuva ÖstangårdGamleby OK20:37+6:3512:53
8Hanna BäcklundRonneby OK23:02+9:0014:23
9Ella FridolfssonStora Tuna OK32:35+18:3320:21
10Felicia RööhsSkattkärrs SOK32:53+18:5120:33
11Lovisa BylundFagersta OK38:54+24:5224:18
Judit WennblomHagaby GoIF Örebroej start

H12

1 600 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Max ÖsterbergGustavsbergs OK13:548:41
2Ludvig EronnLinköpings OK15:42+1:489:48
3Simon LundellOK Österåker15:47+1:539:51
4Liam HälldalSkogslöparna16:20+2:2610:12
5Nils SwartzOK Orion16:43+2:4910:26
6Svante SandvikAttunda OK16:58+3:0410:36
7Isak HolmgårdKils OK17:03+3:0910:39
8Martin ErikssonAnnebergs GIF17:52+3:5811:10
9Malte AlbinssonOK Österåker18:30+4:3611:33
10Lucas SöderbergGävle OK18:33+4:3911:35
11Marcus GrunderJärfälla OK19:05+5:1111:55
12Anton JonssonOK Tyr19:34+5:4012:13
13Samuel StokkelandÅlgård Orientering20:04+6:1012:32
14Hugo BergenfurIK Vikings OK20:21+6:2712:43
15Axel HejdenbergGävle OK22:17+8:2313:55
16Karl ForsgrenVästerbergslagens OL24:31+10:3715:19
17Filip HanssonOK Löftan28:04+14:1017:32
18Arvid JonforsenHallstahammars OK29:27+15:3318:24
19Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL29:29+15:3518:25
20Axel GräfningsGrycksbo IF OK30:49+16:5519:15
21Felix SlagbrandVästerås SOK42:24+28:3026:30
22Willgott SvedjerotGävle OK57:46+43:5236:06
Marcus LammFrölunda OLej godkänd
Elias LauriFK Herkulesej godkänd

D10

1 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viola HolmströmOK Ravinen16:0611:30
2Greta SandvikAttunda OK17:03+0:5712:10
3Edith BergenfurSkattkärrs SOK18:26+2:2013:10
4Ada StokkelandÅlgård Orientering18:38+2:3213:18
5Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL26:28+10:2218:54
Wilma JonssonOK Tyrej godkänd
Anna EnbergLinköpings OKej start

H10

1 400 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin NilssonSkogslöparna11:588:32
2Herman EliassonSundsvalls OK13:02+1:049:18
3Joel HolmgårdKils OK13:11+1:139:25
4Hampus SahlénIF Hagen14:27+2:2910:19
5Hugo BäcklundRonneby OK14:54+2:5610:38
6André BergkvistVästerbergslagens OL19:02+7:0413:35
7Isak StinessenDalaportens OL20:14+8:1614:27
8Joar AnderssonVäxjö OK25:04+13:0617:54
Vilgot ÅhlundVänersborgs SKej godkänd
Erik ZettervallKarlskrona SOKej start

D35

2 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hana TichovskaSK Praga20:1010:05
2Lina RööhsSkattkärrs SOK22:47+2:3711:23
3Eva GustafssonVäxjö OK25:05+4:5512:32
4Annika EmanderStigmännen Karlshamns OK26:38+6:2813:19
5Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK33:17+13:0716:38
Kristina ÅhlundVänersborgs SKej start

H35

2 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OK17:167:50
2Mattias BrännströmFK Herkules35:02+17:4615:55
Martin TichovskySK Pragaej godkänd
Jonatan SöderbergGävle OKej godkänd

D40

2 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin JonssonOK Tyr20:0010:00
2Johanna DalinLeksands OK20:08+0:0810:04
3Marie-Louise AxenborgGöteborg-Majorna OK21:48+1:4810:54
4Cecilia EnbergLinköpings OK22:18+2:1811:09
5Monika MohnOLC Kapreolo24:49+4:4912:24
6Karolina AnderssonLänna IF25:09+5:0912:34
7Karin LindqvistStigmännen Karlshamns OK25:34+5:3412:47
8Ann HyvönenSkattkärrs SOK25:38+5:3812:49
9Martina GabrielssonTrollhättans SOK27:45+7:4513:52
10Michaela LundellOK Österåker30:11+10:1115:05
11Johanna HallqvistUlricehamns OK36:03+16:0318:01
12Magdalena GrunderJärfälla OK38:28+18:2819:14
Louise GötforsGöteborg-Majorna OKej start

H40

2 100 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders DalinLeksands OK15:347:24
2Christian MohnOLC Kapreolo16:28+0:547:50
3Ulrik MagnussonHalmstad OK18:03+2:298:35
4Ingemar ErikssonRonneby OK19:14+3:409:09
5Christian EnbergLinköpings OK19:28+3:549:16
6Tomas HenrikssonAttunda OK19:37+4:039:20
7Jonas HälldalSkogslöparna19:42+4:089:22
8Anders JanssonGrycksbo IF OK19:44+4:109:23
9Erik BacklundTrollhättans SOK27:25+11:5113:03
10Edward LarssonIFK Mora OK29:40+14:0614:07
11Per NylanderGrangärde OK40:57+25:2319:30
12Henrik HellborgCentrum OK41:22+25:4819:41
Magnus HanssonOK Löftanej godkänd

D45

1 900 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linn NilssonOK Tyr15:117:59
2Katarina LövgrenIFK Mora OK19:09+3:5810:04
3Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK19:46+4:3510:24
4Mia EronnLinköpings OK19:48+4:3710:25
5Annika LundströmSundbybergs IK23:58+8:4712:36
6Malin LammFrölunda OL24:29+9:1812:53
7Annelie JohanssonOK Skärmen25:46+10:3513:33
8Ann RollerJärfälla OK26:23+11:1213:53
9Sonja Ecke-WihanWAT.OL28:36+13:2515:03
10Eva-Lill BergenfurIK Vikings OK30:53+15:4216:15
Therese HolmströmOK Ravinenej godkänd
Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebroej godkänd

H45

2 100 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Neil MarstonHemsedal IL16:157:44
2Ola JodalGöteborg-Majorna OK16:32+0:177:52
3Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK16:47+0:327:59
4Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OK17:03+0:488:07
5Jonas BergenfurSkattkärrs SOK19:42+3:279:22
6Per-Johan JosefssonSkogslöparna20:25+4:109:43
7Erik LauriFK Herkules20:29+4:149:45
8Uwe RöhnerLOK Berlin20:47+4:329:53
9Torbjörn AnderssonOK Motala22:38+6:2310:46
10Erik BorglundHärnösands OK23:15+7:0011:04
11Mats BergenfurIK Vikings OK23:24+7:0911:08
12Stefan BleidornLOK Berlin24:10+7:5511:30
13Mikael RööhsSkattkärrs SOK25:13+8:5812:00
14Johan SwartzOK Orion25:30+9:1512:08
15Johan HanssonOK Löftan26:50+10:3512:46
16Erik ÅbergKorsnäs IF OK29:50+13:3514:12
17Magnus FridolfssonStora Tuna OK31:15+15:0014:52
18Frank BraatzLOK Berlin36:04+19:4917:10
19Christer LennellSträngnäs-Malmby OL36:47+20:3217:30
20Jimmy PetterssonGöteborg-Majorna OK37:33+21:1817:52
21Mats ErikssonHagaby GoIF Örebro38:50+22:3518:29
22Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL42:02+25:4720:00
23Börje PerssonOK Ravinen45:37+29:2221:43

D50

1 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK15:118:55
2Inger GunnarssonVästerås SOK18:15+3:0410:44
3Lotta JungåkerKorsnäs IF OK20:17+5:0611:55
4Lotta StålVästerbergslagens OL22:38+7:2713:18
5Karin LindTierps SOK29:15+14:0417:12
6Carina Rosén ErikssonAnnebergs GIF29:53+14:4217:34
7Åsa Marknell DewittLänna IF30:44+15:3318:04
8Lisa JonassonÄlvdalens IF OK33:58+18:4719:58
Ann-Kristin SpetzUlricehamns OKej start

H50

2 100 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per BacklundOK Södertörn15:597:36
2Ola JernströmAvesta OK19:22+3:239:13
3Eric RollerJärfälla OK19:59+4:009:30
4Anders LarssonVänersborgs SK20:28+4:299:44
5Per GuståsLinköpings OK20:30+4:319:45
6Pär StålVästerbergslagens OL21:06+5:0710:02
7Stefan TörnqvistVästerås SOK21:54+5:5510:25
8Jan HindérTolered-Utby Ol-klubb25:20+9:2112:03
9Johan OhlströmIF Thor25:28+9:2912:07
10Peter ThörnTenhults SOK32:19+16:2015:23
11Niclas KjellmanLidköpings VSK34:37+18:3816:29
12Mikael DavidssonVästerås SOK35:44+19:4517:00
13Jörgen DalénSala OK47:41+31:4222:42
Hans JonssonVäsby OKej godkänd
Johan ÖstbergStora Tuna OKej godkänd
Niclas AhlströmVästerås SOKej godkänd
Kennet AnderssonGrycksbo IF OKej godkänd
Nils EklöwOK Södertörnej godkänd

D55

1 600 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laila B HöglundFK Herkules14:379:08
2Lena SwartzOK Orion16:26+1:4910:16
3Ylva GrapeDalaportens OL18:24+3:4711:30
4Christina BirathStenungsunds OK19:02+4:2511:53
5Susanne LüscherStora Tuna OK20:38+6:0112:53
6Kerstin SvenssonTrollhättans SOK24:06+9:2915:03
7Marianne BandixenOLG Pfäffikon24:11+9:3415:06
8Kristine Ø. TollefsenOK Øst24:23+9:4615:14
9Catharina KarlssonTrollhättans SOK28:24+13:4717:45
Lisbeth BergagårdTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Monika PerssonOK Södertörnej start

H55

2 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats JönssonKorsnäs IF OK16:328:16
2Jan HanssonStenungsunds OK17:04+0:328:32
3Christer BergagårdTolered-Utby Ol-klubb18:33+2:019:16
4Bjørnar TollefsenOK Øst18:48+2:169:24
5Petter GullikstadRøros IL20:25+3:5310:12
6Per EdenhamnLänna IF23:28+6:5611:44
7Dirk HartmannSV Mietraching23:39+7:0711:49
8Arne ErikssonTierps SOK29:19+12:4714:39
9Tomas HolmbergTumba-Mälarhöjden OK29:20+12:4814:40
10Ove PetterssonÄlvdalens IF OK34:30+17:5817:15
Lennart MyrehedVandrarringenej godkänd
Lasse PedersenGöteborg-Majorna OKej godkänd
Tore EklundSödertälje-Nykvarn OFej start

D60

1 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elisabeth ÖströmOK Tyr13:1810:13
2Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK15:32+2:1411:56
3Mirja MikkolainenValkeakosken Haka15:34+2:1611:58
4Monika BraatzLOK Berlin17:00+3:4213:04
5Inger MattssonVästerbergslagens OL17:05+3:4713:08
6Catherine DawsonGafanhori18:54+5:3614:32
7Kerstin SundbergVästerås SOK18:56+5:3814:33

H60

2 000 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF17:538:56
2Jan-Olov ErikssonAnnebergs GIF18:16+0:239:08
3Sönke BandixenOLG Pfäffikon19:40+1:479:50
4Olov ÖströmOK Tyr19:45+1:529:52
5Jan-Ola KarlssonOK Njudung20:07+2:1410:03
6Torbjörn BergmanSnättringe SK24:19+6:2612:09
7Pelle NordlanderHärnösands OK26:30+8:3713:15
8Roland NorellSöders-Tyresö28:08+10:1514:04
9Matts BjörkeSöders-Tyresö37:56+20:0318:58

D65

1 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK18:4614:26
2Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF18:56+0:1014:33
3Eva TrangiusOK Tyr20:37+1:5115:51
4Monica DjurbergOK Tyr21:24+2:3816:27
5Hilde BaderOLF Mainz22:42+3:5617:27
6Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL27:41+8:5521:17
7Eva Marie GranOK Øst44:06+25:2033:55
Lena HedmanHallstahammars OKej godkänd

H65

1 700 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Harry BreilandÅlgård Orientering15:429:14
2Per Erik FogelVästerås SOK18:46+3:0411:02
3Göran LarssonSala OK19:46+4:0411:37
4Kent ErikssonLerums SOK21:36+5:5412:42
5Ulf KjellinOK Hedströmmen21:44+6:0212:47
6Kurt EkbergOK Orinto22:16+6:3413:05
7Karl Evert SvenssonIF Hagen22:47+7:0513:24
8Gunnar MunkteliusSurahammars SOK23:36+7:5413:52
9Sven LarssonSärna SK24:08+8:2614:11
10Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb24:15+8:3314:15
11Juergen ZiescheLOK Berlin24:28+8:4614:23
12Ronald Mc GrailHjärnarps OL24:42+9:0014:31
13Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK24:44+9:0214:32
14Lars PerssonOK Kompassen25:27+9:4514:58
15Ludwig GenderjahnLOK Berlin25:35+9:5315:02
16Göran SvärdOK Klemmingen26:32+10:5015:36
17Michael FrenzelLOK Berlin26:35+10:5315:38
18Yngve PetterssonLinköpings OK28:49+13:0716:57
19Hans Jörg SchifferleBjörnbär OK30:13+14:3117:46
Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Roy DawsonGafanhoriej start

D70

1 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin JohanssonMarkbygdens OK22:1917:10
2Inga-Lill PetterssonLinköpings OK22:30+0:1117:18
3Ewa NordlundLänna IF26:05+3:4620:03
4Kerstin SpetzNitta IF31:16+8:5724:03

H70

1 600 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer SandhOK Roxen16:1910:11
2Ingemar LindblomOK Orinto17:35+1:1610:59
3Per-Erik WåhlbergOK Linné17:44+1:2511:05
4Bertil HermanssonStenungsunds OK19:40+3:2112:17
5Roland NilssonSOK Viljan21:19+5:0013:19
6Lars TuvessonUlricehamns OK24:44+8:2515:27
7Håkan NilssonMalmö OK28:23+12:0417:44
8Keller WernerBjörnbär OK28:33+12:1417:50
9Ronny HedlundOK Södertörn30:08+13:4918:50
10Achim BaderOLF Mainz32:17+15:5820:10
11Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK32:44+16:2520:27
Stanley HolmerIFK Mora OKej godkänd
Leif SandgrenFrosta OKej godkänd
Bo-Göran GunnarssonRydboholms SKej start
Leif NordlundLänna IFej start
Elis ÅbergStorviks IFej start

D75

1 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OK18:1116:31
2Gunborg WestinLeksands OK19:59+1:4818:10
3Britt ErikssonHammarby IF OF25:41+7:3023:20
4Ulla NilssonSOK Viljan29:33+11:2226:51
Solveig DillmanOK Älvsjö-Örbyej godkänd

H75

1 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erland LingJönköpings OK16:5212:58
2Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvik19:26+2:3414:56
3Kjell MjöbergHallstahammars OK19:43+2:5115:10
4Kurt FredrixonOK Skogshjortarna19:48+2:5615:13
5Johnny BrandtHällefors OK21:34+4:4216:35
Amund HerrebrødenOK Østej start

H80

1 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby20:1518:24
Bo LöwegrenVästerås SOKej godkänd

Öppen motion 1

1 400 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
2Maja ÅströmOK Ödmården12:13+1:06:198:43
3Theodor BakkmanIFK Lidingö SOK14:23+1:08:2910:16
4Lisa ÅsströmUmeå OK14:37+1:08:4310:26
5Lovisa PihelOK Tisaren15:18+1:09:2410:55
6Alma CarlssonKFUM Örebro OK15:20+1:09:2610:57
7Wilmer AxenborgGöteborg-Majorna OK15:32+1:09:3811:05
8David JonforsenHallstahammars OK15:47+1:09:5311:16
8Jonna MohnOLC Kapreolo15:47+1:09:5311:16
10Jamie RollerJärfälla OK15:49+1:09:5511:17
11Lilianne MohnOLC Kapreolo17:03+1:11:0912:10
12Olle WidegrenIF Thor17:50+1:11:5612:44
13Jonatan SahlénIF Hagen18:39+1:12:4513:19
14Jonna Jodal GötforsGöteborg-Majorna OK18:54+1:13:0013:30
15Ture CarlssonKFUM Örebro OK19:04+1:13:1013:37
16Alfred PihelOK Tisaren19:17+1:13:2313:46
16Oskar PihelOK Tisaren19:17+1:13:2313:46
18Vera LindbergIFK Göteborg19:38+1:13:4414:01
19Nils ForsgrenVästerbergslagens OL20:10+1:14:1614:24
20Elvira ÅhlundVänersborgs SK21:28+1:15:3415:20
21Lilly BergenfurSkattkärrs SOK23:11+1:17:1716:33
22Alva RööhsSkattkärrs SOK23:18+1:17:2416:38
23Wilda RydqvistÄlvdalens IF OK23:32+1:17:3816:48
24Wilma LarssonSala OK23:40+1:17:4616:54
25Unni HerrebrødenOK Øst24:00+1:18:0617:08
26Emil OcsarssonFinspångs SOK24:03+1:18:0917:10
27Signe BakkmanIFK Lidingö SOK25:30+1:19:3618:12
28Siri HejdenbergGävle OK25:48+1:19:5418:25
29Pia WilhelmssonOK Hedströmmen28:51+1:22:5720:36
30Alve JohanssonOK Pan-Kristianstad28:56+1:23:0220:40
31Lea StokkelandÅlgård Orientering30:23+1:24:2921:42
32Tea StokkelandÅlgård Orientering30:32+1:24:3821:48
33Nils ÖjeboKFUM Örebro OK34:24+1:28:3024:34
34Helene LöfKFUM Örebro OK38:59+1:33:0527:50
Enar ModighSärna SKfullföljt

Öppen motion 3

1 600 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus RunsvikKarlsbyhedens IK20:0712:34
2Neo YngströmOK Tisaren21:13+1:0613:15
3Frida JonforsenHallstahammars OK23:29+3:2214:40
4Emma SaleskogOK Tyr24:23+4:1615:14
5Lars-Åke BylundFagersta OK25:24+5:1715:52
6Erik ÖjeboKFUM Örebro OK25:38+5:3116:01
7William HedbergSala OK26:17+6:1016:25
8Evelina GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb26:45+6:3816:43
9Monika ShifferleOLV ZUG28:20+8:1317:42
10Charlotta MellegårdVästerbergslagens OL31:40+11:3319:47
11Amanda NorrgårdKlubblös32:12+12:0520:07
12Gustaf SchejaFrosta OK36:08+16:0122:35
13Margareta RingRonneby OK38:22+18:1523:58
14Ludvig BernankerHallstahammars OK38:23+18:1623:59
15Kristina ZillingOK Södertörn38:27+18:2024:01
16Anna KallinOK Motala42:48+22:4126:45
17Maria JaxnerOK Hedströmmen44:07+24:0027:34
18Kalle AnderssonOK Hedströmmen46:22+26:1528:58
19Moa WilhelmssonOK Hedströmmen46:25+26:1829:00
20Britt-Marie EkbergOK Orinto46:34+26:2729:06
21Anders AnderssonOK Hedströmmen48:49+28:4230:30
22Kajsa Eklund-BerglövFagersta OK48:50+28:4330:31
23Ove PetterssonIdrefjällens OK49:45+29:3831:05
24Kajsa BäcklundRonneby OK1:07:50+47:4342:23
Gunilla HamreforsVästerås SOKej godkänd
Per StinessenDalaportens OLej godkänd
Inger  EismarkOK Orintoej start

Öppen motion 9

2 000 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Theodor WahlbomOK Orion14:587:29
2Anna-Karin BondessonFrosta OK20:38+5:4010:19
3Göran HellgrenOK Södertörn20:41+5:4310:20
4Henric JohanssonOK Pan-Kristianstad21:05+6:0710:32
5Ida MattssonVästerbergslagens OL21:07+6:0910:33
6Simon FreylandEksjö SOK22:04+7:0611:02
7Mats LagerbladIFK Mora OK23:49+8:5111:54
8Terje GudbrandsenHamar OK24:01+9:0312:00
9Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK25:32+10:3412:46
10Simon GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb26:55+11:5713:27
11Maria BylundFagersta OK26:58+12:0013:29
12Caroline WestbomOK Österåker27:25+12:2713:42
13Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK27:35+12:3713:47
14Olle WindeliusFrosta OK27:40+12:4213:50
15Per KnutasAttunda OK28:08+13:1014:04
16Sigrid LarssonSärna SK28:39+13:4114:19
17Helena WidegrenIF Thor29:32+14:3414:46
18Pia-Maria BondessonFrosta OK29:33+14:3514:46
19Anders BäckmanTolered-Utby Ol-klubb30:04+15:0615:02
20Nils-Erik BondessonFrosta OK36:19+21:2118:09
21Christer LarssonSala OK38:40+23:4219:20
22Malin AlbinssonIFK Enskede41:56+26:5820:58
23Leif SalinOK Tyr47:04+32:0623:32
24Olle RingRonneby OK48:25+33:2724:12
25Elisabeth ErikssonOK Milan53:28+38:3026:44
26Marit NilssonKils OK1:10:41+55:4335:20

JK40

4 100 m, 91 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rassmus AnderssonOK Linné25:136:09
2Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF25:47+0:346:17
3Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarna26:35+1:226:29
4Gustav HindérOK Tisaren27:08+1:556:37
5Per EklöfOK Milan28:21+3:086:54
6Tomas HallménOK Tisaren29:19+4:067:09
7Daniel AttåsOK Tisaren29:49+4:367:16
8Emil ÅbergOK Kåre30:13+5:007:22
9Mattias ÖstbergStora Tuna OK30:16+5:037:22
10Filip JacobssonOK Tisaren30:52+5:397:31
11Richard HejdenbergGävle OK32:34+7:217:56
12Johan LammFrölunda OL32:36+7:237:57
13Anders HöijeGöteborg-Majorna OK34:29+9:168:24
14Fredrik HamreforsVästerås SOK35:06+9:538:33
15Lars Håkan SandvikAttunda OK35:46+10:338:43
16Christoffer AndersénOK Alehof35:53+10:408:45
17Jiri MartanSlavia Liberec Orienteering36:26+11:138:53
18Erik OlssonGävle OK36:41+11:288:56
19Magnus HanssonOK Löftan36:44+11:318:57
20Oscar VångellÄrla IF36:52+11:398:59
21Simon BörjesonRyda SK37:10+11:579:03
22Per SundströmVästerås SOK38:06+12:539:17
23Per SandbergSäterbygdens OK38:22+13:099:21
24Ulrik MagnussonHalmstad OK38:32+13:199:23
25Alfred LiljeströmGävle OK38:51+13:389:28
26Lea MartanovaSlavia Liberec Orienteering39:00+13:479:30
27Jonas UllerKils OK39:04+13:519:31
28Andreas AxelssonLinköpings OK39:40+14:279:40
29Elin MartanovaSlavia Liberec Orienteering39:51+14:389:43
30Jonas LauriFK Herkules39:53+14:409:43
31Erik LauriFK Herkules40:07+14:549:47
32Maria Von SchmalenséeAttunda OK40:16+15:039:49
33Henrik HamreforsVästerås SOK40:53+15:409:58
34Andreas GrunderJärfälla OK40:56+15:439:59
35Ella AnderssonOK Södertörn41:10+15:5710:02
36Sturla StokkelandÅlgård Orientering41:27+16:1410:06
37Herje HudbransenHamar OK42:20+17:0710:19
38Anders LammFrölunda OL42:29+17:1610:21
39Lars HolmgårdKils OK42:43+17:3010:25
40Tobias JohanssonOK Löftan42:51+17:3810:27
41Victor HanssonOK Löftan42:58+17:4510:28
42Carina SandbergSäterbygdens OK43:25+18:1210:35
43Mats JönssonKorsnäs IF OK43:42+18:2910:39
44Anna-Karin BondessonFrosta OK43:46+18:3310:40
45Hanna SundströmVästerås SOK44:02+18:4910:44
46Linnea GillbergCentrum OK44:03+18:5010:44
47Jonatan SöderbergGävle OK44:14+19:0110:47
48Isak BerggrenGävle OK44:16+19:0310:47
49Karin FägerlindCentrum OK45:24+20:1111:04
50Mats LagerbladIFK Mora OK45:31+20:1811:06
51Pernilla ErikssonGävle OK45:41+20:2811:08
52Ulf HamreforsVästerås SOK45:47+20:3411:10
53Anton JonssonOK Tyr45:54+20:4111:11
54Anna BerggrenGävle OK46:18+21:0511:17
55Kristin BomanGävle OK48:24+23:1111:48
55Niklas SahlénIF Hagen48:24+23:1111:48
57Marcus ArnoldssonVästerås SOK48:42+23:2911:52
58Erik ÅbergKorsnäs IF OK49:15+24:0212:00
59Mikael NilssonSkogslöparna49:31+24:1812:04
60Katarina NorrbyOK Södertörn49:43+24:3012:07
61Pia VångellLinköpings OK50:22+25:0912:17
62Elin FjellströmKFUM Örebro OK52:18+27:0512:45
63Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL53:29+28:1613:02
64Frank BraatzLOK Berlin53:38+28:2513:04
65Mats KensbyOK Tyr53:44+28:3113:06
66Gustav BäcklundRonneby OK54:48+29:3513:21
67Kristine Ö. TollersenOK Øst56:05+30:5213:40
68Jens-Henrik SimonsenOK Øst56:11+30:5813:42
69Katarina SundqvistOK Kåre56:29+31:1613:46
70Elisabet ElmertoftNorbergs OK57:55+32:4214:07
71Pia-Maria BondessonFrosta OK1:00:52+35:3914:50
72Linda RennerOK Södertörn1:01:38+36:2515:01
73Andreas BorängSnättringe SK1:05:38+40:2516:00
74Stina BorängSnättringe SK1:11:25+46:1217:25
75Hanna SvenssonFK Herkules1:18:58+53:4519:15
76Mattias BrännströmFK Herkules1:18:59+53:4619:15
77Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK1:20:02+54:4919:31
78Lotta LarssonVästerbergslagens OL1:41:04+1:15:5124:39
79Harry BreilandÅlgård Orientering1:58:32+1:33:1928:54
Samuel StokkelandÅlgård Orienteringej godkänd
Anna UllerKils OKej godkänd
Fredrika VångellLinköpings OKej godkänd
Mårten OlssonGävle OKej godkänd
Maria SahlénIF Hagenej godkänd
Daniela MartanovaSlavia Liberec Orienteeringej godkänd
Mohsen NosratiniaFK Herkulesej godkänd
Ingrid KensbyOK Tyrej godkänd
Björn ZettervallKarlskrona SOKej godkänd
Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Patrik GustafssonSmedjebackens OKej godkänd
Johannes KnutasAttunda OKej godkänd
Josefin ErlandssonOK Milanej start
Dirk HartmannSV Mietrachingej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser