Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för Idre 3-dagars

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Idre 3-dagars
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: tisdag 27 juni 2017 - torsdag 29 juni 2017

Etapp 1, långEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, långEtapp 3, lång (totalt)

D21

7 900 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lisa RisbyOK Kåre1:38:09
2Fredrika VångellLinköpings OK1:43:19+5:10
3Viktoria ErnstssonGöteborg-Majorna OK1:43:37+5:28
4Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK1:55:34+17:25
5Linda LindkvistLeksands OK1:56:14+18:05
6Aina EdgrenTrollhättans SOK1:56:23+18:14
7Ellinor ErikssonOK Tisaren1:56:40+18:31
8Frida SandbergStora Tuna OK1:58:10+20:01
9Louise LundgrenVäxjö OK2:05:36+27:27
10Johanna LarssonKöping-Kolsva OK2:15:27+37:18
11Josefin ErlandssonOK Milan2:29:03+50:54
12Sara NilssonOK Tranan2:30:52+52:43
13Kajsa SpetzUlricehamns OK2:31:06+52:57
14Karin FägerlindCentrum OK2:39:32+1:01:23
15Anna HåkanssonOK Kolmården2:39:35+1:01:26
16Matilda LagerholmTumba-Mälarhöjden OK2:39:46+1:01:37
17Elin LindTierps SOK3:19:43+1:41:34
18Pernilla ErikssonGävle OK3:27:47+1:49:38
Kristin BomanGävle OKej godkänd
Linnea GillbergCentrum OKej godkänd
Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnanej godkänd
Lina NilssonUlricehamns OKej godkänd
Susanna TervoIFK Lidingö SOKej godkänd
Emma BergmanGöteborg-Majorna OKej start
Jennie Börjesson ErikssonStorviks IFej start
Johanna Börjesson ErikssonStorviks IFej start
Myrra CarlssonOK Orionej start

H21

10 100 m, 51 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Fredrik BakkmanIFK Göteborg2:55:39
2Rassmus AnderssonOK Linné2:55:41+0:02
3Daniel AttåsOK Tisaren3:03:30+7:51
4Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF3:05:49+10:10
5Roman RyapolovIFK Mora OK3:05:54+10:15
6Erik AnderssonOK Orion3:13:32+17:53
7Magnus GlänneforsTullinge SK3:19:37+23:58
8Christian TingströmGöteborg-Majorna OK3:28:57+33:18
9Mikael AnderssonOK Kolmården3:31:04+35:25
10Per EklöfOK Milan3:31:07+35:28
11Johan HöijOK Linné3:31:16+35:37
12Pontus PeterssonOK Orion3:31:26+35:47
13Ville JohanssonOK Kolmården3:35:04+39:25
14Oskar LeinonenOK Kolmården3:38:19+42:40
15Oskar AndrénOK Tisaren3:40:53+45:14
16Greger TyskOK Kåre3:41:34+45:55
17Albin SjöhedGävle OK3:45:34+49:55
18Olof SandgrenOK Orion3:48:07+52:28
19Lasse JanssonGävle OK3:49:15+53:36
20Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK3:50:27+54:48
21Mikael EliassonGöteborg-Majorna OK3:57:31+1:01:52
22Henrik HåkanssonGöteborg-Majorna OK4:00:52+1:05:13
23Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna4:10:30+1:14:51
24Johan HallgrenBjursås OK4:19:13+1:23:34
25Filip JacobssonOK Tisaren4:21:45+1:26:06
26Oscar VångellÄrla IF4:23:11+1:27:32
27Nils SpetzUlricehamns OK4:27:22+1:31:43
28Christoffer AndersénOK Alehof4:29:55+1:34:16
29Lukas OlssonVäsby OK4:30:11+1:34:32
30Simon SjöhedGävle OK4:34:42+1:39:03
31Richard HejdenbergGävle OK4:35:15+1:39:36
32Klas JohanssonOK Kolmården4:38:18+1:42:39
33Jonas VikströmKöping-Kolsva OK4:49:02+1:53:23
34Albin AnderssonVäxjö OK4:56:51+2:01:12
35Henrik BrusSävedalens AIK5:20:13+2:24:34
36Johan CelanderKöping-Kolsva OK5:27:37+2:31:58
37Sturla StokkelandÅlgård Orientering5:36:49+2:41:10
Tomas AlbinssonOK Österåkerej godkänd
Ola AnderssonOK Orionej godkänd
Anders AxenborgGöteborg-Majorna OKej godkänd
Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Erik BjörklundOK Linnéej godkänd
Simon BörjesonRyda SKej godkänd
Jakob EmanderStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Mathias NyströmNorbergs OKej godkänd
Jere PajunenIFK Lidingö SOKej godkänd
Philip PerssonOK Orionej godkänd
Måns SandgrenOK Orionej godkänd
Patrik SvedbergGävle OKej godkänd
Isac von KrusenstiernaOK Kåreej godkänd
Erik FernlundOK Tisarenej start
Anton HallorOK Tisarenej start
Gustav HindérOK Tisarenej start
Henrik JohannessonRonneby OKej start
Robbin KantarpÄrla IFej start
Mattias KarlssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Eskil KinnebergIFK Göteborgej start
Ola MartnerGöteborg-Majorna OKej start
Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Andreas UllerKils OKej start

D21 Kort

5 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Susanne ErikssonOK Milan2:50:49
2Vendula SramkovaHemsedal IL3:19:52+29:03
3Maria HellströmVäsby OK3:28:36+37:47
4Päivi MikkolainenValkeakosken Haka4:12:45+1:21:56
5Joanna MalmkvistSävedalens AIK5:48:52+2:58:03
Elin FjellströmKFUM Örebro OKej start
Emma KantarpÄrla IFej start
Josefin NorellSöders-Tyresöej start
Hanna SvenssonFK Herkulesej start

H21 Kort

6 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Andreas AxelssonLinköpings OK3:08:51
2Viktor TovessonOK Orion3:21:28+12:37
3Johannes KnutasAttunda OK3:27:02+18:11
4Johan EngströmOK Orion3:27:53+19:02
5Niclas LarssonKöping-Kolsva OK3:34:16+25:25
6Theodor WahlbomOK Orion3:49:59+41:08
Michael PerssonIF Hagenej godkänd

D20

5 300 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Saga SanderOK Milan2:55:52
2Sarah PerssonOK Denseln3:03:25+7:33
3Anna KarlströmOK Linné3:03:28+7:36
Mirjam DalénSala OKej start
Johanna HenrikssonOK Tisarenej start

H20

7 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lukas LundgrenVäxjö OK3:04:34
2Tom CampbellOK Kolmården3:05:05+0:31
3Johan EdenhamnLänna IF3:15:20+10:46
4Jacob ErikssonKFUM Örebro OK3:20:56+16:22
5Mårten OlssonGävle OK3:46:37+42:03
6Olof LissmatsOK Södertörn6:33:01+3:28:27
Rasmus ArfwedsonFrölunda OLej godkänd
Linus BacklundOK Södertörnej godkänd
Erik OlssonGävle OKej godkänd
David RisbergKils OKej start

D18

5 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Tindra JernströmAvesta OK2:48:17
2Sofia JohanssonOK Skärmen2:50:19+2:02
3Ella AnderssonOK Södertörn3:10:29+22:12
4Victoria AsketunOK Roxen3:27:40+39:23
5Johanna SärnbrinkOK Tisaren4:15:36+1:27:19
6Hanna SundströmVästerås SOK5:39:58+2:51:41
Elsa HolmgårdKils OKej godkänd
Hanna LagerbergOK Södertörnej godkänd
Sofia ZillingOK Södertörnej godkänd
Anna HallménOK Tisarenej start

H18

6 400 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö2:24:44
2Simon FriskGustavsbergs OK2:25:42+0:58
3Elias TidevallSkogsluffarnas OK2:33:58+9:14
4Marcus CarlssonIF Hagen2:46:23+21:39
5Martin LammFrölunda OL2:46:26+21:42
6Mattias IvaresOK Södertörn2:46:34+21:50
7Loke ÖstangårdGamleby OK2:46:38+21:54
8Hampus NyströmIF Hagen2:50:46+26:02
9Fredrik HamreforsVästerås SOK2:51:07+26:23
10Zeb PalmHJS-Vansbro OK2:51:37+26:53
11Jonathan UllerKils OK2:56:58+32:14
12Sixten TörnqvistVästerås SOK3:26:41+1:01:57
13Love CarlssonOK Orion3:29:44+1:05:00
14Arvid ErikssonHagaby GoIF Örebro4:27:53+2:03:09
15Jonas LauriFK Herkules4:58:15+2:33:31
Axel BlomFrölunda OLej godkänd
Simon FreylandEksjö SOKej godkänd
Axel OlssonIF Hagenej godkänd
Josef WennblomHagaby GoIF Örebroej godkänd
Georg EklöwOK Södertörnej start
Andreas JonssonOK Orionej start

H17-20 Kort

4 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Samuel JonassonÄlvdalens IF OK3:23:28

D16

4 400 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Alicia LundgrenVäxjö OK2:17:36
2Emma ErikssonEksjö SOK2:39:08+21:32
3Kajsa Carlsson WallumSävedalens AIK2:49:50+32:14
4Elin MartanovaSlavia Liberec Orienteering2:53:50+36:14
5Lotten SandénOK Södertörn2:53:53+36:17
6Lisa HallménOK Tisaren2:54:46+37:10
7Lilian PalmHJS-Vansbro OK3:08:27+50:51
8Cecilia LindgrenOK Kåre3:14:19+56:43
9Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL6:03:12+3:45:36
Hanna JohannessonRonneby OKej godkänd
Katarina NorrbyOK Södertörnej godkänd
Linda RennerOK Södertörnej godkänd
Tilde BacklundOK Södertörnej start

H16

5 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Alfred PetterssonMullsjö SOK2:04:22
2Hugo StrömMullsjö SOK2:30:10+25:48
3Hugo SetthagenOK Tranan2:45:06+40:44
4Alfred LiljeströmGävle OK3:18:24+1:14:02
5Isak BerggrenGävle OK4:12:19+2:07:57
6Axel BerglundUlricehamns OK4:29:00+2:24:38
7Alexander SchandlOK Södertörn4:31:27+2:27:05
Albin HainkeSnättringe SKej godkänd
Mattias LauriFK Herkulesej godkänd
Aron ÖstangårdGamleby OKej godkänd

H16 Kort

4 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Emrik LindFK Herkules2:48:31
Viktor Le ClaireFK Herkulesej start

D14

4 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Vendela SöderqvistOK Kåre2:10:30
2Lisa SwartzOK Orion2:27:02+16:32
3Elsa GörasLeksands OK2:27:03+16:33
4Frida JohanssonOK Skärmen2:27:10+16:40
5Lea MartanovaSlavia Liberec Orienteering2:42:42+32:12
6Evelina GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb3:20:41+1:10:11
7Saga MattssonDalaportens OL4:18:46+2:08:16
8Alicia BergkvistVästerbergslagens OL5:11:00+3:00:30
Elin BryggarGrycksbo IF OKej godkänd
Linnea FridolfssonStora Tuna OKej godkänd

H14

4 100 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Christoffer LindgrenOK Kåre1:46:44
2Linus VernströmRonneby OK1:52:34+5:50
3Tobias JohanssonOK Löftan1:52:40+5:56
4Hugo PerssonOK Denseln1:54:32+7:48
5Victor HanssonOK Löftan2:08:39+21:55
6Anton ForsHJS-Vansbro OK2:20:06+33:22
7Jon HanssonOK Kåre2:23:56+37:12
8Erik LingIK Hakarpspojkarna2:34:57+48:13
9Anton KastrupFK Herkules2:38:50+52:06
10Alfred HallqvistUlricehamns OK3:10:17+1:23:33
11Vilgot WennblomHagaby GoIF Örebro3:27:38+1:40:54
Albin MalmgrenOckelbo OKej godkänd
Björn RennerOK Södertörnej godkänd
Linus SjödénÄlvdalens IF OKej godkänd
Viktor ZillingOK Södertörnej godkänd
Max ÖsterlingOK Södertörnej godkänd
Eric HallnerOckelbo OKej start

D14 Kort

3 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Maja BäcklundRonneby OK2:33:25
2Ellinor SvedjerotGävle OK3:37:23+1:03:58

H14 Kort

3 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lowe HammarFK Herkules2:12:27
2Oskar HanssonAskersunds OK2:25:56+13:29

D12

3 200 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Emma ZettervallKarlskrona SOK1:30:05
2Malin HållHJS-Vansbro OK1:56:48+26:43
3Lina UllerKils OK1:56:58+26:53
4Judit WennblomHagaby GoIF Örebro1:57:00+26:55
5Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK1:57:23+27:18
6Ylva HanssonOK Kåre2:11:55+41:50
7Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK2:12:04+41:59
8Alva EliassonSundsvalls OK2:12:05+42:00
9Felicia RööhsSkattkärrs SOK2:23:02+52:57
10Hanna BäcklundRonneby OK2:58:26+1:28:21
Tuva HolmströmOK Ravinenej godkänd
Tuva ÖstangårdGamleby OKej godkänd
Ella FridolfssonStora Tuna OKej start

H12

3 200 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Simon LundellOK Österåker1:22:50
2Anton JonssonOK Tyr1:22:59+0:09
3Linus NilssonOK Österåker1:27:49+4:59
4Wille SöderqvistOK Kåre1:32:49+9:59
5Nils SwartzOK Orion1:33:03+10:13
6Liam HälldalSkogslöparna1:33:07+10:17
7Ludvig EronnLinköpings OK1:34:19+11:29
8Marcus GrunderJärfälla OK1:41:02+18:12
9Olle HallnerOckelbo OK1:41:15+18:25
10Martin ErikssonAnnebergs GIF1:42:31+19:41
11Olle LångbergHudiksvalls OK1:42:42+19:52
12Axel HejdenbergGävle OK1:42:47+19:57
13Svante SandvikAttunda OK1:44:50+22:00
14Oskar WesterbergTrollhättans SOK1:55:38+32:48
15Hugo BergenfurIK Vikings OK1:57:55+35:05
16Samuel StokkelandÅlgård Orientering2:03:19+40:29
17Isak HolmgårdKils OK2:04:44+41:54
18Oskar KarlbergLeksands OK2:05:00+42:10
19Marcus LammFrölunda OL2:11:35+48:45
20Malte AlbinssonOK Österåker2:13:09+50:19
21Karl ForsgrenVästerbergslagens OL2:24:09+1:01:19
22Joel AllmungsLeksands OK2:32:46+1:09:56
23August GörasLeksands OK2:39:00+1:16:10
24Oskar EnglénLeksands OK2:44:15+1:21:25
Axel GräfningsGrycksbo IF OKej godkänd
Arvid JonforsenHallstahammars OKej godkänd
Willgott SvedjerotGävle OKej godkänd
Max ÖsterbergGustavsbergs OKej godkänd
Filip HanssonOK Löftanej start

D12 Kort

2 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Signe WikstenGävle OK1:06:47

H12 Kort

2 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Elias LauriFK Herkules54:59
2Felix SlagbrandVästerås SOK1:05:26+10:27

D10

2 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ada StokkelandÅlgård Orientering54:26
2Viola HolmströmOK Ravinen1:03:37+9:11
3Wilma JonssonOK Tyr1:10:14+15:48
4Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL1:18:29+24:03
5Edith BergenfurSkattkärrs SOK1:28:09+33:43

H10

2 400 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Martin NilssonSkogslöparna40:09
2Albin SvenssonFK Herkules47:56+7:47
3Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL48:53+8:44
4Herman EliassonSundsvalls OK53:36+13:27
5André BergkvistVästerbergslagens OL54:19+14:10
6Erik ZettervallKarlskrona SOK54:29+14:20
7Hampus SahlénIF Hagen57:11+17:02
8Vilgot ÅhlundVänersborgs SK58:48+18:39
9Olle VillmanHJS-Vansbro OK59:32+19:23
10Pontus AllmungsLeksands OK1:00:05+19:56
11Joel HolmgårdKils OK1:00:36+20:27
12Isak StinessenDalaportens OL1:07:06+26:57
13Viggo LindgrenOK Kåre1:12:38+32:29
Olle EnglénLeksands OKej godkänd
Noah TyskOK Kåreej godkänd
Kalle JoonsLeksands OKej start

D35

5 900 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Sofia HolmgårdKils OK3:01:53
2Eva ElfvingDomnarvets GOIF3:01:58+0:05
3Elin Dahlstedt TyskOK Kåre3:20:02+18:09
4Lina RööhsSkattkärrs SOK3:45:02+43:09
5Maria SahlénIF Hagen3:51:01+49:08
6Charlotte LindkvistLeksands OK4:11:01+1:09:08
7Vanda KuthanovaFagersta OK6:39:17+3:37:24
8Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK6:52:45+3:50:52
Eva GustafssonVäxjö OKej start
Camilla KäckAttunda OKej start

H35

7 800 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OK3:14:49
2Erik SandhOK Roxen3:17:25+2:36
3Anders HöijeGöteborg-Majorna OK3:23:47+8:58
4Jiri MartanSlavia Liberec Orienteering4:41:09+1:26:20
Gustav BäcklundRonneby OKej godkänd
David HolmqvistOK Ödmårdenej godkänd
Björn MårtenssonOK Skogsstjärnanej godkänd
Niklas NorlingOK Ödmårdenej godkänd
Niclas ArkåsenOK Kåreej start

D40

5 000 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Malin JonssonOK Tyr2:24:40
2Jenny BergOK Ravinen2:28:08+3:28
3Sara TimnerSundsvalls OK2:41:11+16:31
4Marie-Louise AxenborgGöteborg-Majorna OK2:51:54+27:14
5Ingela ErikssonGävle OK2:53:04+28:24
6Sofia LundbergGöteborg-Majorna OK3:02:08+37:28
7Ann HyvönenSkattkärrs SOK3:20:26+55:46
8Karin LindqvistStigmännen Karlshamns OK3:27:24+1:02:44
9Monika MohnOLC Kapreolo3:37:53+1:13:13
10Ylva FornanderVästerbergslagens OL3:44:08+1:19:28
11Karolina AnderssonLänna IF4:27:11+2:02:31
12Magdalena GrunderJärfälla OK4:30:51+2:06:11
13Michaela LundellOK Österåker5:10:37+2:45:57
Louise GötforsGöteborg-Majorna OKej start

H40

7 300 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Tobias EliassonSundsvalls OK2:45:04
2Christian EnbergLinköpings OK3:10:36+25:32
3Tomas HenrikssonAttunda OK3:13:45+28:41
4Christian MohnOLC Kapreolo3:21:17+36:13
5Jens ThorildIFK Göteborg3:26:16+41:12
6Jonas HälldalSkogslöparna3:26:56+41:52
7Magnus HanssonOK Löftan3:34:06+49:02
8Ulrik MagnussonHalmstad OK3:41:18+56:14
9Jonas LundbergGöteborg-Majorna OK4:00:51+1:15:47
10Erik BacklundTrollhättans SOK4:50:43+2:05:39
11Björn JanssonVäsby OK5:18:58+2:33:54
Henrik HellborgCentrum OKej godkänd
Per NylanderGrangärde OKej godkänd
Mats ThunwallFagersta OKej godkänd
Johan ÅhlundVänersborgs SKej start

D45

4 400 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK2:13:26
2Linn NilssonOK Tyr2:20:31+7:05
3Madelene AllmungsLeksands OK2:26:27+13:01
4Mia EronnLinköpings OK2:26:32+13:06
5Katarina LövgrenIFK Mora OK2:28:21+14:55
6Ann RollerJärfälla OK2:55:07+41:41
7Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL3:09:38+56:12
8Therese HolmströmOK Ravinen3:12:59+59:33
9Helena WidegrenIF Thor3:13:08+59:42
10Marie-louise PerssonFK Herkules3:17:32+1:04:06
11Ylva LorentssonOK Kåre3:21:48+1:08:22
12Anna BerggrenGävle OK3:29:05+1:15:39
13Annelie JohanssonOK Skärmen3:30:27+1:17:01
14Annika LundströmSundbybergs IK3:36:18+1:22:52
15Malin LammFrölunda OL4:00:57+1:47:31
16Anna UllerKils OK4:18:09+2:04:43
17Eva-Lill BergenfurIK Vikings OK4:18:20+2:04:54
18Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro4:24:05+2:10:39
19Erica HållHJS-Vansbro OK4:27:18+2:13:52
Nina IversAttunda OKej godkänd
Yvonne SjödénÄlvdalens IF OKej godkänd
Sonja Ecke-WihanWAT.OLej start
Pia GuståsOK Linnéej start

H45

6 600 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OK2:36:08
2Magnus GörasLeksands OK2:38:29+2:21
3Thomas PerssonOK Denseln2:42:33+6:25
4Ola JodalGöteborg-Majorna OK2:45:21+9:13
5Peter TudénIK Hakarpspojkarna2:48:11+12:03
6Stefan BergOK Ravinen2:57:57+21:49
7Neil MarstonHemsedal IL3:05:54+29:46
8Jonas BergenfurSkattkärrs SOK3:09:05+32:57
9Anders LundellGöteborg-Majorna OK3:09:18+33:10
10Erik OlssonGöteborg-Majorna OK3:11:19+35:11
11Erik LauriFK Herkules3:14:58+38:50
12Rickard JonforsenHallstahammars OK3:21:48+45:40
13Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL3:23:23+47:15
14Torbjörn AnderssonOK Motala3:36:14+1:00:06
15Claes SetthagenOK Tranan3:40:52+1:04:44
16Michael WennblomHagaby GoIF Örebro3:41:15+1:05:07
17Fredrik WikstenGävle OK3:45:03+1:08:55
18Henrik LjungemyrOK Kolmården3:45:11+1:09:03
19Uwe RöhnerLOK Berlin3:45:12+1:09:04
20Stefan BleidornLOK Berlin4:00:52+1:24:44
21Jimmy PetterssonGöteborg-Majorna OK4:02:50+1:26:42
22Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK4:08:47+1:32:39
23Mats HainkeSnättringe SK4:16:27+1:40:19
24Niklas OlssonFagersta OK4:31:54+1:55:46
25Frank BraatzLOK Berlin5:30:45+2:54:37
26Börje PerssonOK Ravinen5:39:50+3:03:42
27Mikael NilssonSkogslöparna6:39:29+4:03:21
Peter BergkvistVästerbergslagens OLej godkänd
Mats ErikssonHagaby GoIF Örebroej godkänd
Andreas GrunderJärfälla OKej godkänd
David OlssonOK Skogsstjärnanej godkänd
Mikael RööhsSkattkärrs SOKej godkänd
Mikael SvenssonFK Herkulesej godkänd
Mats BergenfurIK Vikings OKej start
Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OKej start

D50

3 800 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Anette PalmHJS-Vansbro OK2:13:13
2Carina SandbergSäterbygdens OK2:13:48+0:35
3Inger GunnarssonVästerås SOK2:19:57+6:44
4Hana TichovskaSK Praga2:22:18+9:05
5Lena CarlssonSävedalens AIK2:25:47+12:34
6Anna Von KrusenstiernaOK Kåre2:29:21+16:08
7Monica BomanGävle OK2:29:35+16:22
8Lotta JungåkerKorsnäs IF OK2:39:33+26:20
9Annlouise AlmqvistIFK Mora OK2:57:33+44:20
10Carina Rosén ErikssonAnnebergs GIF3:10:57+57:44
11Elisabet ElmertoftNorbergs OK3:35:16+1:22:03
12Åsa Marknell DewittLänna IF3:54:26+1:41:13
13Susanne JohannessonRonneby OK3:59:09+1:45:56
Katarina SundqvistOK Kåreej godkänd
Kristina ZillingOK Södertörnej godkänd
Elisabet EnmarkGävle OKej start
Karin FreylandSOK Anebyej start
Ann-Kristin SpetzUlricehamns OKej start

H50

5 900 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lars Håkan SandvikAttunda OK2:18:50
2Niklas LöwegrenStora Tuna OK2:31:52+13:02
3Thomas JohannessonRonneby OK2:35:23+16:33
4Ola JernströmAvesta OK2:44:17+25:27
5Per SundströmVästerås SOK3:08:15+49:25
6Eric RollerJärfälla OK3:11:45+52:55
7Bertil ÅkessonMarkbygdens OK3:15:51+57:01
8Kennet AnderssonGrycksbo IF OK3:15:54+57:04
9Anders LammFrölunda OL3:28:09+1:09:19
10Per SandbergSäterbygdens OK3:42:42+1:23:52
11Anders LarssonVänersborgs SK3:47:59+1:29:09
12Mikael DavidssonVästerås SOK3:54:58+1:36:08
13Stefan TörnqvistVästerås SOK3:56:42+1:37:52
14Stefan SpetzUlricehamns OK4:04:25+1:45:35
15Lars HolmgårdKils OK4:15:52+1:57:02
16Jörgen DalénSala OK5:49:39+3:30:49
Niclas AhlströmVästerås SOKej godkänd
Nils EklöwOK Södertörnej godkänd
Peter ErikssonKFUM Örebro OKej godkänd
Jan HindérTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Hans JonssonVäsby OKej godkänd
Per BacklundOK Södertörnej start
Jonas DetterfeltLinköpings OKej start
Ingvar ÅkessonIFK Göteborgej start

D55

3 800 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ylva GrapeDalaportens OL2:26:29
2Laila B HöglundFK Herkules2:30:08+3:39
3Lena SwartzOK Orion2:53:33+27:04
4Pia VångellLinköpings OK2:56:14+29:45
5Christina BirathStenungsunds OK3:05:11+38:42
6Ingrid KensbyOK Tyr3:10:21+43:52
7Mia GustafssonOK Kåre3:11:57+45:28
8Susanne LüscherStora Tuna OK3:14:44+48:15
Marianne BandixenOLG Pfäffikonej godkänd
Lisbeth BergagårdTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Catharina KarlssonTrollhättans SOKej godkänd
Monika PerssonOK Södertörnej godkänd
Kerstin SvenssonTrollhättans SOKej godkänd
Kristine Ø. TollefsenOK Østej start

H55

5 300 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Mats JönssonKorsnäs IF OK2:35:25
2Anders LundJärfälla OK2:37:12+1:47
3Martin TichovskySK Praga2:46:53+11:28
4Anders EnmarkGävle OK2:50:37+15:12
5Per BjurströmOK Tisaren2:52:01+16:36
6Dirk HartmannSV Mietraching3:03:45+28:20
7Bjørnar TollefsenOK Øst3:03:53+28:28
8Per EdenhamnLänna IF3:06:32+31:07
9Björn AlbinssonIFK Mora OK3:12:18+36:53
10Arne ErikssonTierps SOK3:18:54+43:29
11Ulf HamreforsVästerås SOK3:21:29+46:04
12Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF3:27:52+52:27
13Mats KensbyOK Tyr3:56:51+1:21:26
14Tomas HolmbergTumba-Mälarhöjden OK4:23:19+1:47:54
15Lennart MyrehedVandrarringen4:45:24+2:09:59
Christer BergagårdTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Jan HanssonStenungsunds OKej godkänd
Lasse PedersenGöteborg-Majorna OKej godkänd

D60

3 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK2:34:50
2Elisabeth ÖströmOK Tyr2:35:17+0:27
3Mirja MikkolainenValkeakosken Haka2:54:36+19:46
4Gudrun PerssonHallstahammars OK3:27:50+53:00
5Catherine DawsonGafanhori4:24:31+1:49:41
6Monika BraatzLOK Berlin4:44:08+2:09:18

H60

5 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Andreas HjertsonOK Linné2:24:43
2Olov ÖströmOK Tyr2:33:41+8:58
3Jan-Olov ErikssonAnnebergs GIF2:40:20+15:37
4Anders Stefan VestlundOK Kåre3:08:28+43:45
5Jan LindgrenOK Södertörn3:39:01+1:14:18
6Sönke BandixenOLG Pfäffikon3:40:52+1:16:09
7Carl-Erik BerglövFagersta OK3:43:09+1:18:26
8Roland NorellSöders-Tyresö3:59:02+1:34:19
9Anders AlamaaIK Vikings OK4:23:21+1:58:38
10Jens TörnmarckAskersunds OK5:30:28+3:05:45
Torbjörn BergmanSnättringe SKej godkänd
Arne HolmerIFK Mora OKej godkänd
Matts BjörkeSöders-Tyresöej start
Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OFej start
Tomas OlaussonAskersunds OKej start

D65

3 500 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Christina HjertsonOK Linné2:31:39
2Monica DjurbergOK Tyr2:40:43+9:04
3Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF2:55:26+23:47
4Helena HemströmGävle OK3:07:20+35:41
5Lena HedmanHallstahammars OK3:12:42+41:03
6Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK3:24:45+53:06
7Gun JanssonSala OK3:29:12+57:33
8Eva TrangiusOK Tyr3:39:13+1:07:34
9Marit NilssonKils OK3:43:27+1:11:48
10Hilde BaderOLF Mainz3:45:34+1:13:55
11Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL3:49:51+1:18:12
12Mona PetersenOK Motala4:17:36+1:45:57
13Catharina JohanssonOK Kolmården4:56:13+2:24:34
Eva Marie GranOK Østej godkänd
Annika NorströmHallstahammars OKej godkänd

H65

4 400 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Per ErikssonLinköpings OK2:17:46
2Mats AnderssonSelånger SOK2:34:29+16:43
3Jan ÅsbergHäverödals SK2:51:41+33:55
4Göran LarssonSala OK2:53:21+35:35
5Harry BreilandÅlgård Orientering2:54:24+36:38
6Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb2:58:27+40:41
7Kent ErikssonLerums SOK3:04:20+46:34
8Sven LarssonSärna SK3:12:26+54:40
9Hans Jörg SchifferleBjörnbär OK3:13:47+56:01
10Göran SvärdOK Klemmingen3:15:18+57:32
11Juergen ZiescheLOK Berlin3:16:37+58:51
12Gunnar MunkteliusSurahammars SOK3:16:39+58:53
13Ronald Mc GrailHjärnarps OL3:16:49+59:03
14Ove JohanssonOK Kolmården3:21:42+1:03:56
15Yngve PetterssonLinköpings OK3:57:30+1:39:44
16Ludwig GenderjahnLOK Berlin4:13:39+1:55:53
Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Roy DawsonGafanhoriej godkänd
Kurt EkbergOK Orintoej godkänd
Per Erik FogelVästerås SOKej godkänd
Michael FrenzelLOK Berlinej godkänd
Inge HultmanKovlands IFej godkänd
Ulf KjellinOK Hedströmmenej godkänd
Karl Evert SvenssonIF Hagenej godkänd
Stig ForsbergDalaportens OLej start
Mats HemströmGävle OKej start

D70

2 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Kerstin JohanssonMarkbygdens OK2:25:13
2Haldis GlendrangeStavanger OK2:28:26+3:13
3Ewa NordlundLänna IF2:48:43+23:30
4Kerstin SpetzNitta IF4:14:09+1:48:56
Inga-Lill PetterssonLinköpings OKej start

H70

3 800 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Leif SandgrenFrosta OK2:42:52
2Kenneth JanssonSala OK2:43:16+0:24
3Göran BengtssonTockarps IK2:52:29+9:37
4Bo-Göran GunnarssonRydboholms SK3:27:12+44:20
5Lars TuvessonUlricehamns OK3:28:47+45:55
6Svein GlendrangeStavanger OK3:36:37+53:45
7Bertil HermanssonStenungsunds OK3:44:16+1:01:24
8Keller WernerBjörnbär OK4:10:04+1:27:12
9Hans L AnderssonVästerbergslagens OL4:16:27+1:33:35
10Ronny HedlundOK Södertörn4:27:49+1:44:57
11Ingemar LindblomOK Orinto4:33:41+1:50:49
Achim BaderOLF Mainzej godkänd
Stanley HolmerIFK Mora OKej godkänd
Håkan NilssonMalmö OKej godkänd
Roland NilssonSOK Viljanej godkänd
Claus PetersenOK Motalaej godkänd
Christer SandhOK Roxenej godkänd
Kjell JanssonVäsby OKej start
Leif NordlundLänna IFej start
Elis ÅbergStorviks IFej start

D75

2 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Gunborg WestinLeksands OK2:32:27
2Ulla NilssonSOK Viljan5:08:14+2:35:47
Solveig DillmanOK Älvsjö-Örbyej start
Britt ErikssonHammarby IF OFej start

H75

3 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lars FinbomOK Landehof2:49:55
2Sverre JonssonOK Ravinen2:50:10+0:15
3Erland LingJönköpings OK3:10:25+20:30
4Johnny BrandtHällefors OK3:25:38+35:43
5Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvik3:30:15+40:20
6Amund HerrebrødenOK Øst3:39:16+49:21
7Harald WibyeOK Moss4:50:42+2:00:47
Kjell MjöbergHallstahammars OKej godkänd

D80

2 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Marita KarlssonOK Alferna3:40:07

H80

2 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Folke NyströmVästerbergslagens OL2:31:22
2Åke SundbergFagersta OK2:42:55+11:33
3Janne MånssonLeksands OK2:50:42+19:20
4Holger PerssonOK Eken3:23:56+52:34
Bo LöwegrenVästerås SOKej start
Lennart StenbergOK Älvsjö-Örbyej start

U1

2 400 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Jonna MohnOLC Kapreolo55:35
2Lilianne MohnOLC Kapreolo58:26+2:51
3Emma BergOK Ravinen1:04:32+8:57
4Hanna HanssonAskersunds OK1:08:52+13:17
5Jonatan SahlénIF Hagen1:10:10+14:35
6Rasmus KäckAttunda OK1:13:59+18:24
7Jonna Jodahl GötforsGöteborg-Majorna OK1:15:46+20:11
8Olle WidegrenIF Thor1:16:59+21:24
9Emilia LennellSträngnäs-Malmby OL1:17:12+21:37
10Alfred PihelOK Tisaren1:19:27+23:52
11Oskar PihelOK Tisaren1:20:24+24:49
12Elvira ÅhlundVänersborgs SK1:33:01+37:26
13Sara BergOK Ravinen1:34:09+38:34
14Robin KäckAttunda OK1:34:20+38:45
15Elliot TyskOK Kåre1:39:03+43:28
16Lilly BergenfurSkattkärrs SOK1:40:45+45:10
17Alva RööhsSkattkärrs SOK1:40:56+45:21
18Erik GräfningsGrycksbo IF OK1:44:49+49:14
19Ture CarlssonKFUM Örebro OK1:45:29+49:54
20Isak Jodal GötforsGöteborg-Majorna OK1:55:36+1:00:01
21Tea StokkelandÅlgård Orientering2:26:35+1:31:00
22Johanna Larsson EnerothVänersborgs SK2:27:02+1:31:27
23Lea StokkelandÅlgård Orientering2:32:16+1:36:41
Jonne Joedal GörforsGöteborg-Majorna OKej godkänd
Mattis JoelsOK Kåreej godkänd
Philip LagerlöfKlubb lösej godkänd
Joel LindbergOK Vikings IKej godkänd
Leonid RyapolovIFK Mora OKej godkänd
Algot RymanGrycksbo IF OKej godkänd
Olle RymanGrycksbo IF OKej godkänd
Sara Sofia SimonsenOK Østej godkänd
Olle StinessenDalaportens OLej godkänd
Thea TudénIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Jonathan Larsson EnerothVänersborgs SKej start
Felix LindbergOK Markej start
Wilda RydqvistÄlvdalens IF OKej start

U2

2 400 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Emma SaleskogOK Tyr1:00:01
2Carl RäimOK Enen1:03:28+3:27
3Alma CarlssonKFUM Örebro OK1:06:59+6:58
4Stina VillmanHJS-Vansbro OK1:07:19+7:18
5Greta SandvikAttunda OK1:08:25+8:24
6Lovisa PihelOK Tisaren1:11:51+11:50
7Maja VillmanHJS-Vansbro OK1:14:34+14:33
8Elin ForsHJS-Vansbro OK1:14:36+14:35
9Joar AnderssonVäxjö OK1:21:22+21:21
10David JonforsenHallstahammars OK1:25:58+25:57
11Wilma LarssonSala OK1:26:01+26:00
12Siri HejdenbergGävle OK1:27:03+27:02
13Wilmer AxenborgGöteborg-Majorna OK1:31:54+31:53
14Hugo BäcklundRonneby OK1:43:22+43:21
Felix LindbergOK Markej godkänd
Vera LindbergIFK Göteborgej godkänd

Öppen motion 1

2 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Laila VillmanHJS-Vansbro OK1:05:46
2Ludvig BernankerHallstahammars OK1:24:10+18:24
3Unni HerrebrødenOK Øst1:36:31+30:45
4Kajsa Eklund-BerglövFagersta OK2:09:48+1:04:02
Sofia Härdvall HanssonAskersunds OKej godkänd
Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Magnus StrömUlricehamns OKej godkänd
Kajsa BäcklundRonneby OKej start

Öppen motion 3

3 200 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Anna LarssonHJS-Vansbro OK1:57:32
2Per StinessenDalaportens OL1:59:25+1:53
3Frida JonforsenHallstahammars OK2:04:24+6:52
4Öivind EriksenOK Øst2:15:08+17:36
5Erik ÖjeboKFUM Örebro OK2:16:10+18:38
6Maja ÅströmOK Ödmården2:23:58+26:26
7Linda SlagbrandVästerås SOK2:48:59+51:27
8Elisabeth ErikssonOK Milan3:10:23+1:12:51
9Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL3:13:04+1:15:32
10Veronica ÖsterbergGustavsbergs OK3:15:42+1:18:10
11Anna KallinOK Motala3:48:02+1:50:30
12Britt-Marie EkbergOK Orinto4:26:53+2:29:21
13Lena WesterbergTrollhättans SOK4:31:48+2:34:16
14Gunilla HamreforsVästerås SOK4:32:33+2:35:01
Valter AlamaaIK Vikings OKej godkänd
Elof BackFagersta OKej godkänd
Göran EnglénLeksands OKej godkänd
Marie ErikssonLinköpings OKej godkänd
Edla FornanderVästerbergslagens OLej godkänd
Magnus GustafssonUlricehamns OKej godkänd
Andreas HanssonAskersunds OKej godkänd
Erik HanssonOK Kåreej godkänd
Malin HedbergSala OKej godkänd
Willam HedbergSala OKej godkänd
Marlene HälldalSkogslöparnaej godkänd
Lisa JonassonÄlvdalens IF OKej godkänd
Lotta LarssonVästerbergslagens OLej godkänd
Helena LindbergIFK Göteborgej godkänd
Kenneth LjungbergNyköpings OKej godkänd
Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OKej godkänd
Charlotta MellegårdVästerbergslagens OLej godkänd
Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOKej godkänd
Oscar NybergKlubb lösej godkänd
Sara OlssonGrycksbo IF OKej godkänd
Margareta RingRonneby OKej godkänd
Nils ThorinHindås Skidklubbej godkänd
Lisa ÅsströmUmeå OKej godkänd

Öppen motion 4

5 500 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Mohsen NosratiniaFK Herkules6:45:26
Marcus ArnoldssonVästerås SOKej godkänd
Lisa BerggrenOK Kolmårdenej godkänd
Anders BryggarGrycksbo IF OKej godkänd
Lars-Åke BylundFagersta OKej godkänd
Martina GabrielssonTrollhättans SOKej godkänd
Patrik GustavssonVästerbergslagens OLej godkänd
Sander KrouwelStora Tuna IK SKej godkänd
Leif LindgrenLinköpings OKej godkänd
Jonas LångbergHudiksvalls OKej godkänd
Ida MattssonVästerbergslagens OLej godkänd
Maria Persson ej godkänd
Ove PetterssonIdrefjällens OKej godkänd
Mats SjöbergÅmåls OKej godkänd
Katrin SjödénÄlvdalens IF OKej godkänd
Mikael WesterbergOK Kolmårdenej godkänd
Kristina ÅhlundVänersborgs SKej godkänd

Öppen motion 7

2 800 m, 63 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Johan OhlströmIF Thor1:51:17
2Andreas EklundGöteborg-Majorna OK2:14:29+23:12
3Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK2:14:38+23:21
4Henrik ÖsterbergGustavsbergs OK2:16:33+25:16
5Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK2:24:04+32:47
6Anders BäckmanTolered-Utby Ol-klubb2:26:57+35:40
7Johanna HallqvistUlricehamns OK2:41:25+50:08
8Tomas VångellLinköpings OK2:42:28+51:11
9Lars HedbergIFK Mora OK2:44:13+52:56
10Ulrika JanssonOK Kåre2:44:43+53:26
11Jens-Henrik SimonsenOK Øst2:48:24+57:07
12Boel NybergOK Kåre2:50:42+59:25
13Tomas SundqvistOK Kåre2:54:57+1:03:40
14Pia ÖstangårdGamleby OK2:57:24+1:06:07
15Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK3:05:11+1:13:54
16Peter ThörnTenhults SOK3:08:34+1:17:17
17Christer LarssonSala OK3:26:37+1:35:20
18Daniela MartanovaSlavia Liberec Orienteering3:38:15+1:46:58
19Nils-Erik BondessonFrosta OK3:57:11+2:05:54
20Anne ErikssonKFUM Örebro OK4:35:07+2:43:50
Anders AnderssonOK Hedströmmenej godkänd
Inga-Lill AnderssonSelånger SOKej godkänd
Kalle AnderssonOK Hedströmmenej godkänd
Pia-Maria BondessonFrosta OKej godkänd
Lilian BoremyrKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Lovisa BylundFagersta OKej godkänd
Annika DavidssonVästerås SOKej godkänd
Cecilia EnbergLinköpings OKej godkänd
Magnus FridolfssonStora Tuna OKej godkänd
Berit GummusIFK Mora OKej godkänd
Annika GårdsbyTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Simon GårdsbyTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Henrik HamreforsVästerås SOKej godkänd
Erik HanssonOK Kåreej godkänd
Johan HanssonOK Löftanej godkänd
Anders JanssonGrycksbo IF OKej godkänd
Magda JanssonKlubb lösej godkänd
Magnus JanssonKlubb lösej godkänd
Maria JaxnerOK Hedströmmenej godkänd
Karin JohanssonKlubb lösej godkänd
Frida KjellmanLidköpings VSKej godkänd
Niclas KjellmanLidköpings VSKej godkänd
Lina LindbergOK Markej godkänd
Samuel LindbergHagfors SKej godkänd
Tobias LindbergOK Markej godkänd
Lars PerssonOK Kompassenej godkänd
Lennart PerssonDalaportens OLej godkänd
Ove PetterssonÄlvdalens IF OKej godkänd
Eva PålssonIFK Mora OKej godkänd
Kajsa RaskKungälvs OKej godkänd
Olle RingRonneby OKej godkänd
Niklas SahlénIF Hagenej godkänd
Leif SalinOK Tyrej godkänd
Gustaf SchejaFrosta OKej godkänd
Monika SchifferleOLV ZUGej godkänd
Fredrik SollenbergAttunda OKej godkänd
Liza SpelbergSelånger SOKej godkänd
Mario SpelbergSelånger SOKej godkänd
Ellen WikstenGävle OKej godkänd
Olle WindeliusFrosta OKej godkänd
Henrik WåhlströmIF Thorej godkänd
Linda WåhlströmIF Thorej godkänd
Björn ZettervallKarlskrona SOKej godkänd

Öppen motion 9

7 700 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Anna-Karin BondessonFrosta OK5:45:19
Henric BrohedeOK Tyrej godkänd
Niklas EricsonGamleby OKej godkänd
Per HolmIFK Mora OKej godkänd
Ulf SkoglundKils OKej godkänd
Jonas UllerKils OKej godkänd
Vilma Von KrusenstiernaOK Kåreej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser