Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för MTBO Camp 4, Sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: MTBO Camp 4, Sprint
Arrangörsorganisation: OK Pan-Kristianstad
Datum: fredag 22 april 2016

Women Elit

6 900 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marika HaraTeam Finland30:374:26
2Henna SaarinenTeam Finland34:19+3:424:58
3Veronika KubinovaCzech Junior Team34:32+3:555:00
4Anastasiya TrifilenkovaSHIMANO BERGAMONT34:44+4:075:02
5Cæcilie Rueløkke ChristoffersenOK Øst Birkerød35:31+4:545:08
6Anke DannowskiOK Øst Birkerød36:35+5:585:18
7Lou DenaixCOCS36:45+6:085:19
8Katerina NovakovaCZE Elite37:01+6:245:21
9Nina HoffmannOK Sorø38:02+7:255:30
10Annika WigrenLunds OK38:23+7:465:33
11Pernille Brunste JacobsenOK Øst Birkerød39:44+9:075:45
12Mia LindrothAsikkalan Raikas40:01+9:245:47
13Minna NärhiLS3740:50+10:135:55
14Sanna WallenborgOK Kontinent40:58+10:215:56
15Caroline Ryge CarlsenOK Øst Birkerød41:21+10:445:59
16Eeva-Liisa HakalaTeam Finland43:33+12:566:18
17Jennifer AnderssonHaninge SOK45:35+14:586:36
18Mona LindrothAsikkalan Raikas46:17+15:406:42
19Olga Shipilova-VinogradovaEnergy46:44+16:076:46
20Kajsa EngströmOK Kåre48:01+17:246:57
21Andrea KamenikovaCzech Junior Team51:44+21:077:29
22Ingrid StengårdTeam Finland53:13+22:367:42
Caroline KonringSøllerød OKej godkänd

Men Elit

8 200 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ruslan GritsanSHIMANO BERGAMONT25:213:05
2Grigory MedvedevCube Russia Team25:52+0:313:09
3Radek LacigaCZE Elite27:54+2:333:24
4Linus MoodIFK Mora OK27:59+2:383:24
5Jan SvobodaCZE Elite28:09+2:483:25
6Luca DallavalleItaly MTBO Team28:46+3:253:30
7Marek PospisekCZE Elite28:59+3:383:32
8Johan Holkmann JacobsenOK Øst Birkerød29:02+3:413:32
9Nicolas PinsardTeam Elite MTBO France29:05+3:443:32
10Martin TisnovskyCZE Elite29:11+3:503:33
11Jussi LaurilaTeam Finland29:42+4:213:37
11Vojtech LudvikCZE Elite29:42+4:213:37
13Rasmus SøgaardHorsens OK29:50+4:293:38
14Allan JensenOK Pan Århus30:02+4:413:39
15Andreas BergmannAllerød OK30:11+4:503:40
16Thomas SteinthalFIF Hillerød30:16+4:553:41
17Anders BlomsterOK Trian30:48+5:273:45
18Matyas LudvikCzech Junior Team31:12+5:513:48
19Johan MacLassenTeam MacLassen31:23+6:023:49
20Sauli PietikäinenTeam Finland31:47+6:263:52
21Marcus JanssonGarphyttans IF32:06+6:453:54
22Thomas JanssonGarphyttans IF32:09+6:483:55
23Hampus LarssonFK Göingarna33:39+8:184:06
24Erik FrostIFK Mora OK33:54+8:334:08
25Martin KantaCzech Junior Team35:02+9:414:16
26Mark HusterSV Sachsen 90 Werdau35:06+9:454:16
27Joâo FerreiraCAB Clube de Aventura da Bairr35:08+9:474:17
28Bjørn AxelsenBallerup OK35:09+9:484:17
29Oliver FriisHorsens OK35:15+9:544:17
30Janus HøhneOK Sorø35:27+10:064:19
31Pontus Kullin AlfredssonOK Tyr37:06+11:454:31
32Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK37:23+12:024:33
33Eduard TomashevskiyWEST MTBO TEAM SVETLOGORSK38:47+13:264:43
34Christian WenneckeNuuk OK, GRL/DEN41:09+15:485:01
35Felix TidermanSöders-Tyresö42:55+17:345:14
36Rafael DobnikEksjö SOK43:50+18:295:20
37Pasi PyykönenTeam Finland45:00+19:395:29
Andreas KonringSøllerød OKej godkänd
Frantisek BogarCZE Eliteej start
Aleksi RantalaTeam Finlandej start
Sebastian SvärdHaninge SOKej start

Women Long

4 800 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annika EngströmOK Kåre29:556:13
2Jonna JuvaTeam Finland30:35+0:406:22
3Ingela AlvmyrenHalmstad OK30:45+0:506:24
4Julia KorhonenTeam Finland30:53+0:586:26
5Vilma KralovaCzech Junior Team32:03+2:086:40
6Erica OlssonOK Djerf32:36+2:416:47
7Katja BrunstedtOK Øst Birkerød32:50+2:556:50
8Saara Yli-HietanenTampereen Pyrintö34:37+4:427:12
9Charlie Somers-CocksGBR MTBO34:44+4:497:14
10Søs Munch HansenOK Øst Birkerød34:50+4:557:15
11Malin ÅgrenLunds OK36:53+6:587:41
12Tove AndersenOK Øst Birkerød36:58+7:037:42
13Johanna AlmlundHaninge SOK40:00+10:058:20
14Miia JämsénJämsän Retki-Veikot40:05+10:108:21
15Malin AlbinssonJärfälla OK41:20+11:258:36
16Henna NurminenHiiltomiehet42:15+12:208:48
17Wiviann OttossonMalmö OK43:45+13:509:06
18Anette WästlundOK Tyr44:05+14:109:11
19Sylvia ThomasOL-Team Wehrsdorf44:27+14:329:15
20Ulrika AnderssonHaninge SOK51:05+21:1010:38
21Margareta MeitonIFK Lidingö SOK53:30+23:3511:08
Maria MarinopoulouOK Tyrej godkänd
Charlotte BergmannAllerød OKej godkänd
Christine Reiber HansenAllerød OKej start
Katja Reibert HansenAllerød OKej start

Men Long

7 000 m, 99 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eerik NurminenTeam Finland30:554:25
2Ilkka NurminenHiiltomiehet31:02+0:074:26
3Verneri NurminenTeam Finland31:26+0:314:29
4Andreas ProschowskyAllerød OK31:28+0:334:29
5Yury BalevOrienta SKI-O31:37+0:424:31
6Jean-Charles LaleveeYcone-Sens32:00+1:054:34
7Juha LiljaTeam Finland32:25+1:304:37
8Ola SvärdHaninge SOK32:39+1:444:39
9Jesper LindahlTeam Finland32:40+1:454:40
10Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK33:15+2:204:45
11Bjarne HoffmannOK Pan Århus33:17+2:224:45
12Kenneth SvenssonFinspångs SOK33:30+2:354:47
13Anders AhlOK Norrvirdarna33:39+2:444:48
14Sakari PuolakanahoTeam Finland33:58+3:034:51
15Christian Peter MaclassenBUL Tromsö33:59+3:044:51
16Mikael GustafssonIK Vista34:33+3:384:56
16Fedor ShchepelevOrienta SKI-O34:33+3:384:56
18Vesa ForsblomRajamäen Rykmentti34:36+3:414:56
19Per GustavssonGöteborg-Majorna OK34:45+3:504:57
20Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK34:51+3:564:58
21Daniel SteenHaninge SOK34:58+4:034:59
22Petr LukavecCzech Junior Team35:14+4:195:02
23Jørn SvensenViborg OK35:19+4:245:02
24Jan MøllerAalborg OK35:39+4:445:05
25Göran AnderssonJärla Orientering36:05+5:105:09
26Claus RasmussenOK Roskilde36:18+5:235:11
27Michel DenaixCOCS36:24+5:295:12
28Ulf ErikssonStora Tuna OK36:32+5:375:13
29Manfred StockmayerHSV OL Wiener Neustadt36:56+6:015:16
30Stefan KollbergEksjö SOK37:00+6:055:17
31Malte LennerstedtLunds OK37:02+6:075:17
32Göran PerssonVärend GN OL37:04+6:095:17
33Emil AnderssonHaninge SOK37:05+6:105:17
34Ronnie PetterssonHaninge SOK37:29+6:345:21
35Peter Reibert HansenAllerød OK37:43+6:485:23
36Josep SelgaWakhan Raiders37:57+7:025:25
37Harald MännelOL-Team Wehrsdorf38:11+7:165:27
38Allan ToppOK Øst Birkerød38:12+7:175:27
39Mikael JohanssonVärend GN OL38:18+7:235:28
40Niels DuedahlOK Øst Birkerød38:21+7:265:28
41Håkan LångLänna IF38:23+7:285:29
42Max LindforsOK Trian38:30+7:355:30
43Peter AlbinssonJärfälla OK38:35+7:405:30
44Nicolai KliemFarum OK38:46+7:515:32
45Jørn RiisOK Pan Århus38:49+7:545:32
46Peter HedbergLunds OK38:51+7:565:33
47Casper WilkenOK Øst Birkerød39:13+8:185:36
48Ove JanssonHaninge SOK39:17+8:225:36
49Johan Legard AagaardHOI39:37+8:425:39
50Tobias SteenHaninge SOK39:43+8:485:40
51Morten Bang NørgaardOK Øst Birkerød40:30+9:355:47
52Peter RosénAlfta-Ösa OK40:39+9:445:48
53Tim EvansGBR MTBO41:59+11:045:59
54Jørgen NielsenAllerød OK42:39+11:446:05
54Henrik Konge JohansenNo club42:39+11:446:05
54Jaakko PaasiTampereen Pyrintö42:39+11:446:05
57Troels Bent HansenAllerød OK42:53+11:586:07
58Stefan JohanssonTrosabygdens OK42:56+12:016:08
59Martin SundinOK Renen43:00+12:056:08
60Ulf AnderssonHaninge SOK43:03+12:086:09
61Swen VogelSV Sachsen 90 Werdau43:16+12:216:10
62Per LeidevallDomnarvets GOIF43:55+13:006:16
63Nils PistoraLunds OK44:14+13:196:19
64Dan NielsenViborg OK44:18+13:236:19
65Kent LodbergOK Pan Århus44:30+13:356:21
66Peter LöfqvistSOK Aneby45:37+14:426:31
67Arto VoutilainenJämsän Retki-Veikot46:49+15:546:41
68Johan SvärdLunds OK46:59+16:046:42
69Peter SimmondsGBR MTBO48:14+17:196:53
70Claus SihmOK Roskilde48:36+17:416:56
71Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK48:53+17:586:59
72Jens Peter GundorfOK Øst Birkerød49:05+18:107:00
73John RawdenGBR MTBO49:19+18:247:02
74Gunner SieOK Øst Birkerød49:35+18:407:05
75Håkan SvenssonLunds OK49:45+18:507:06
76Karl UtterbackMalmö OK50:48+19:537:15
77Daniel ÖstvallLunds OK51:18+20:237:19
78Tony Brand-BarkerGBR MTBO51:55+21:007:25
79Keith DawsonGBR MTBO52:49+21:547:32
80Bruno LegrandEcho 73 (France Master Team)53:00+22:057:34
81Ole AndersenHerning O-Klub53:43+22:487:40
82Jiri VranyCZE Elite54:36+23:417:48
83Francois LorangCO Colmar1:03:04+32:099:00
84Uffe SpannerOK Pan Århus1:06:41+35:469:31
85Mikael MalinovskyOK Øst Birkerød1:14:12+43:1710:36
86Karsten Ulrik NissMCK Himmerland1:17:25+46:3011:03
87Robert AmbjörnssonOK Tyr1:17:41+46:4611:05
Anders ForsbergOK Tyrej godkänd
Magnus MånssonVäxjö OKej godkänd
Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Ole JensenDet skaeve Hjulej godkänd
Juan Combarro GallegoTierra Trágameej godkänd
Magnus HellbergEskilstuna OLej godkänd
Douglas Fransson LeeOK Alehofej godkänd
Nils GustavssonLidköpings VSKej godkänd
Mikael KullinOK Tyrej godkänd
Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OKutgått
Peter OlssonOK Djerfutgått
Mikael NolåkersKvarnsvedens GOIF OKutgått
Martin BergströmKvarnsvedens GOIF OKej start
Anders HeydenLunds OKej start

Women Short

3 300 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kaarina NurminenTampereen Pyrintö20:316:13
2Viivi VoutilainenJämsän Retki-Veikot22:08+1:376:42
3Emmy AlbinssonJärfälla OK28:50+8:198:44
4Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken29:36+9:058:58
5Ingrid SvenssonFinspångs SOK29:37+9:068:58
6Annelise MacLassenTeam MacLassen29:48+9:179:01
7Ellis Byrgiel SommerOK Øst Birkerød31:23+10:529:30
8Marta KliemFarum OK34:21+13:5010:24
9Anne-Maj BlomsterOK Trian44:14+23:4313:24
10Kirsten BrunstedtOK Øst Birkerød46:17+25:4614:01
11Tuija LindrothAsikkalan Raikas50:52+30:2115:24
12Katrin NilssonLunds OK57:57+37:2617:33
13Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK1:10:57+50:2621:30
Rakel Eva GunnarsdottirBUL Tromsöutgått
Anna-Karin Argus-JohanssonSol Tranåsej start
Gitte HoffmannOK FROSej start
Tuula OhramaaRasti-Jyryej start
Ellen Brun PedersenOK FROSej start

Men Short

4 800 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sergej SonnenbergOsnabrücker TB27:055:38
2Vladimir LysovOrienta SKI-O30:38+3:336:22
3Mikkel Brunstedt NørgaardOK Øst Birkerød33:30+6:256:58
4Stuart NormanBAOC34:24+7:197:10
5Walter RahmOLG Pfaeffikon36:03+8:587:30
6Lars PonténIF Thor36:58+9:537:42
7Antti PaasiTampereen Pyrintö37:37+10:327:50
8Lars SahlbergIK Jarl Rättvik37:39+10:347:50
9Eero O NiemiSkogslöparna37:52+10:477:53
10Claes-Göran LundbergUlricehamns OK38:34+11:298:02
11Mads Bergmann SchjödtSilkeborg OK39:00+11:558:07
12Max PrangFredensborg OK39:26+12:218:12
13Christian ProstVOR (France Master Team)39:36+12:318:15
14Ole HoffmannOK FROS41:07+14:028:33
15Wolf EberleÖsterrike41:39+14:348:40
16Martin SkärlénHaninge SOK42:07+15:028:46
17Sonny MyrefeltKalmar OK42:10+15:058:47
18John RasmussenSilkeborg OK42:49+15:448:55
19Per Allan PedersenOK FROS43:34+16:299:04
20Jes SteenOK Øst Birkerød45:14+18:099:25
21Göran SvenssonSkillingaryds FK45:23+18:189:27
22Ronny HedlundOK Södertörn45:50+18:459:32
23Carl MallingRanders OK46:52+19:479:45
24Claes LindbergLunds OK47:40+20:359:55
25Kirill KinalWest MTBO Team51:30+24:2510:43
26Tage V. AndersenOK Øst Birkerød53:56+26:5111:14
27Per ChristensenOK Esbjerg55:25+28:2011:32
28Jörgen JacobsenOK Øst Birkerød1:01:27+34:2212:48
29Ulf KristenssonHalmstad OK1:05:14+38:0913:35
Linus AlbinssonJärfälla OKej godkänd
Søren BjørnøenOK Øst Birkerødej godkänd
Anders ThomassonUlricehamns OKej godkänd
Nils-Birger JohanssonSol Tranåsej start
Seppo KettunenRasti-Jyryej start
Lars-Åke SjökvistVärend GN OLej start
Ole VexøTisvilde Hegn OKej start

Cool Kids

2 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrick Reibert HansenAllerød OK9:303:57
2Lotta VoutilainenJämsän Retki-Veikot11:10+1:404:39
3Malte KliemFarum OK11:12+1:424:40
4Miri Brunstedt NørgaardOK Øst Birkerød11:35+2:054:49
5Iris Tinna MacLassenBUL Tromsö29:03+19:3312:06
Lasse Brunstedt JacobsenOK Øst Birkerødej start
Luna Brunstedt JacobsenOK Øst Birkerødej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser