Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Uppsala möte, natt

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Uppsala möte, natt
Arrangörsorganisationer: Rasbo IK / Upsala IF
Datum: fredag 21 april 2017

D21

7 410 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ekaterina  NikitinaRehns BK1:14:059:59
2Annika RidellIF Thor1:39:22+25:1713:24

H21

9 860 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Love SintringHagaby GoIF Örebro1:04:326:32
2Simon AnderssonOK Rodhen1:05:36+1:046:39
3Konstantin SerebryanitskiiRehns BK1:05:40+1:086:39
4Joel SjölanderIFK Umeå1:08:15+3:436:55
5David MellinSundbybergs IK1:09:41+5:097:04
6Anders BoströmOK Linné1:11:30+6:587:15
7Gustaf GranathOK Linné1:12:30+7:587:21
8Tommy LindbergOK Roslagen1:12:39+8:077:22
9Martin ŠmelíkHellas Orientering1:12:53+8:217:23
10Mikael JaneråsOK Linné1:12:54+8:227:23
11Leonas MockunasHellas Orientering1:14:05+9:337:30
12Robert PetterssonIF Thor1:14:45+10:137:34
13Håkan PetterssonOK Djerf1:14:48+10:167:35
14Jesper Kullin AlfredssonLånghundra IF1:16:08+11:367:43
15Fredrik WigertzLånghundra IF1:16:41+12:097:46
16Ivan NikitinRehns BK1:17:13+12:417:49
17Torbjörn JacobssonOK Rodhen1:18:28+13:567:57
18Pontus BergströmOK Österåker1:24:58+20:268:37
19Aleksandr ManoilovJärfälla OK1:41:48+37:1610:19
20Viktor LindbergOK Roslagen1:43:51+39:1910:31
21Tomas HolmbergCentrum OK1:45:13+40:4110:40
22Anders GranbergOK Klemmingen1:46:00+41:2810:45
Dag StridhOK Nolaskogsarnaej godkänd
Fredrik BjernulfSundbybergs IKej start
Fredrik LindgrenIK Hakarpspojkarnaej start
Anders LagerwallOK Linnéej start
Robin PousetteLånghundra IFej start
Albin SjöhedGävle OKej start

D21 Kort

5 490 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Charlotte IhrforsOK Linné1:10:3212:50

H21 Kort

7 800 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus SteenOK Enen1:16:289:48
2Kalle PerssonOK Österåker1:17:25+0:579:55
3Patrik SteenOK Enen1:43:47+27:1913:18
Adam LiljaOK Enenej start

H20

7 410 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan EdenhamnLänna IF1:06:288:58
2Bobby BrahmLånghundra IF1:24:51+18:2311:27
3Alexander AlnessLånghundra IF1:28:14+21:4611:54

D18

4 860 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva LindellIF Thor58:0711:57
2Klara MöllerOK Linné1:01:15+3:0812:36

H18

6 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Victor BylundIF Thor56:049:12
2Matviy KhotyaintsevIF Thor57:19+1:159:24
3Emil JonsellIF Thor1:00:50+4:469:59
4Oliver AngelsiööOK Linné1:03:16+7:1210:23
5Karl BrahmLånghundra IF1:03:42+7:3810:27

D16

4 240 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lotta WeyhenmeyerIF Thor45:2710:43
2Elsa BäsénIF Thor47:21+1:5411:10
3Lovisa WigertzLånghundra IF48:25+2:5811:25
4Ebba LindellIF Thor51:11+5:4412:04
5Lovisa HambäckLånghundra IF51:37+6:1012:10
6Alva JonssonLånghundra IF54:32+9:0512:51

H16

4 620 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel Leijon ThorellLånghundra IF39:018:26
2Emil BoströmOK Linné42:11+3:109:07
3Arvid RoosOK Linné44:20+5:199:35
4Oskar SundblomRånäs OK44:38+5:379:39
5Henrik PetrisiVästerbergslagens OL47:14+8:1310:13
6Ville FontellOK Enen53:01+14:0011:28
7Arvid BylundIF Thor55:55+16:5412:06
8Oskar LundgrenVittjärvs IK1:02:08+23:0713:26

D14

4 060 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cornelia KrafftLänna IF33:328:15
2Johanna RoosOK Linné35:37+2:058:46
3Hanna JonsellIF Thor36:58+3:269:06
4Linn RistoOK Linné58:38+25:0614:26
5Isabelle StåhlbrandtRasbo IK1:02:45+29:1315:27

H14

4 060 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo PerssonOK Denseln34:548:35
2Elias WesterberghRasbo IK35:44+0:508:48
3Axel GidlundOK Linné37:40+2:469:16
4Edvin NilssonLånghundra IF52:39+17:4512:58
Albin WarvelinLånghundra IFej godkänd
Albin BlombergSegersta OKej start

D12

2 960 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara RoosOK Linné27:189:13
Klara HartOK Linnéej godkänd

H12

2 960 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil ÅbergOK Linné18:466:20
2Axel AnderssonIF Thor19:24+0:386:33
3Valle LarssonIF Thor23:03+4:177:47
Love BylundIF Thorej start

H40

7 410 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Björn LjunggrenOK Hammaren52:327:05
2Tobias EliassonSundsvalls OK1:00:37+8:058:10
3Anders TvärånaOK Linné1:03:43+11:118:35
4Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna1:06:02+13:308:54
5Henrik SundblomRånäs OK1:08:55+16:239:18
6Jonas AnderssonIF Thor1:17:21+24:4910:26
7Ulf JohanssonSurahammars SOK1:18:08+25:3610:32
8Mats ÅbergOK Linné1:20:16+27:4410:49
9Gunnar ÅhlénRånäs OK1:20:21+27:4910:50
10Emil AnderssonLänna IF1:21:24+28:5210:59
11Mats WarvelinLånghundra IF1:30:52+38:2012:15
12Andreas KrafftLänna IF1:41:21+48:4913:40
13Anders LindgrenLånghundra IF1:48:36+56:0414:39
Dan HörnellOK Linnéej godkänd
Jonas ErikssonLänna IFej godkänd
Torbjörn BlomValbo AIFej godkänd
Stefan LundOK Linnéej start

H45

6 090 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas EklundOK Rodhen45:047:24
2Jörgen HellgrenIF Thor48:40+3:367:59
3Fredrik SoneAttunda OK48:42+3:387:59
4Pontus GilleOK Roslagen51:35+6:318:28
5Johan BlomsterIF Thor52:57+7:538:41
6Bo SegermanIF Thor53:19+8:158:45
7Niklas HenrikssonAttunda OK57:12+12:089:23
8Jan EhnbergSala OK59:21+14:179:44
9Andreas FredrikssonAttunda OK1:01:25+16:2110:05
10Svante JonsellVallentuna-Össeby OL1:31:25+46:2115:00
Mattias LundgrenVittjärvs IKej godkänd
Ola LindIF Thorej start

D50

3 920 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hillevi ErikssonOK Linné46:1811:48
2Camilla AdlertegOK Enen49:01+2:4312:30
3Maria HartOK Linné51:35+5:1713:09
4Maria KvarnlöfOK Roslagen51:43+5:2513:11
5Catrin JohnsonSkogsluffarnas OK59:44+13:2615:14
Anette ArksandVallentuna-Össeby OLej godkänd

H50

6 090 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars KarlssonValbo AIF53:368:48
2Juha LoenbergSkarpnäcks OL56:11+2:359:13
3Peter BrämerssonTibro OK59:24+5:489:45
4Christer ArksandVallentuna-Össeby OL59:33+5:579:46
5Lars OlssonOK Linné1:00:31+6:559:56
6Johan MöllerOK Linné1:03:12+9:3610:22
7Thomas JanssonOK Roslagen1:06:24+12:4810:54
8Peter HambäckLånghundra IF1:06:46+13:1010:57
9Per ÅgrenOK Enen1:08:36+15:0011:15
10Mats JonsellIF Thor1:11:16+17:4011:42
11Mårten KällströmSala OK1:11:30+17:5411:44
12Kjell RistoOK Linné1:20:56+27:2013:17
13Mikael BäsénIF Thor1:30:04+36:2814:47
Fredrik PetrisiVästerbergslagens OLej godkänd
Per AndénHässleholms OKej start
Jonas NylundCentrum OKej start

D55

3 920 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ylva GrapeDalaportens OL47:3012:07
2Dorothe SpillmannIF Thor48:21+0:5112:20
3Inger LilliehöökOK Linné1:04:23+16:5316:25

H55

5 490 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per EdenhamnLänna IF50:219:10
2Jörgen BatzSkarpnäcks OL53:59+3:389:49
3Tryggve RönnqvistOK Linné54:04+3:439:50
4Jan-Olov BergmanVästerås SOK55:31+5:1010:06
5Magnus ThorOK Linné58:02+7:4110:34
6Björn RegerSöders-Tyresö59:54+9:3310:54
7Janne NilssonCentrum OK1:00:02+9:4110:56
8Rolf LarssonOK Linné1:01:45+11:2411:14
9Anders TollOK Linné1:06:51+16:3012:10
10Lennart WahlgrenRehns BK1:10:12+19:5112:47
11Svante AndrénTibro OK1:12:20+21:5913:10
12Mats AronssonBromma-Vällingby SOK1:22:08+31:4714:57
Klas LindgrenVästerås SOKej start

H60

4 860 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell BomanSöderhamns OK47:219:44
2Lars ForsstedtSöders-Tyresö49:19+1:5810:08
3Thomas WesterGustavsbergs OK51:38+4:1710:37
4Lars JanlövIF Åland53:07+5:4610:55
5Göran HanssonTäby OK59:23+12:0212:13
6Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK1:00:20+12:5912:24
7Stig AnderssonOK Linné1:04:32+17:1113:16
8Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby1:06:57+19:3613:46
9Mats SandewallUmeå OK1:11:55+24:3414:47
10Göran HedmanValbo AIF1:14:47+27:2615:23
11Lars HagrotTäby OK1:15:02+27:4115:26
12Reinhold LenneboIF Thor1:25:35+38:1417:36
Mats LundmanOK Roslagenej godkänd
Lars LandströmLånghundra IFej godkänd
Peter OlssonTäby OKej godkänd

H65

4 480 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten-Åke HolmbergSala OK57:5012:54
2Lars-Erik HermanssonOK Linné1:10:28+12:3815:43
Björn LindgrenOK Österåkerej start

D70

3 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gun-Inger SahlbergLånghundra IF55:2117:17
2Elke WilkeTierps SOK1:20:43+25:2225:13

H70

3 920 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif NordlundLänna IF51:2813:07
2Per-Erik WåhlbergOK Linné54:04+2:3613:47
3Sören JohanssonSala OK58:22+6:5414:53
4Börje RåbergOK Tyr59:36+8:0815:12
5Leif ErikssonHeby AIF1:00:10+8:4215:20
6John ÖstlundSundbybergs IK1:01:16+9:4815:37
7Per-Åke CarlenstamVäsby OK1:02:19+10:5115:53
8Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben1:03:08+11:4016:06
9Ulf SkogtjärnOK Linné1:15:31+24:0319:15
10Torbjörn TirénHellas Orientering1:15:39+24:1119:17
11Rune VikmanVästerås SOK1:32:37+41:0923:37
12Mats TörngrenOK Linné1:36:23+44:5524:35
Sören ErikssonLänna IFej godkänd
Jan BojlingSolna OKej godkänd
Sverre JonssonOK Ravinenej start

H75

3 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thord RådbergOK Roslagen47:2514:49
2Leif LundquistEnebybergs IF54:52+7:2717:08
3Arne YngströmHagaby GoIF Örebro56:05+8:4017:31
4Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK59:35+12:1018:37
5Bertil KarlssonOK Linné59:42+12:1718:39

H80

3 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inge HåkanssonOK Linné1:25:3826:45
Sivert SöderbärgOK Roslagenej godkänd

U2

1 860 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfons WesterberghRasbo IK25:4513:50
2Isak StåhlbrandtRasbo IK25:47+0:0213:51
3Theo RistoOK Linné26:08+0:2314:03
4Nellie AnderssonRasbo IK33:37+7:5218:04
Isak AnderssonRasbo IKej start

Öppen motion 3

2 960 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan KarlssonNorbergs OK25:348:38
2Elena KurashovaFK Åsen26:57+1:239:06

Öppen motion 5

4 060 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik NilssonLånghundra IF45:1211:07
2Johan KarlssonIF Thor47:49+2:3711:46
3Jakob HedbergUppsala Löparklubb49:03+3:5112:04
4Oskar StenviOK Linné49:53+4:4112:17
5Lars PetterssonKlubblös50:34+5:2212:27
6Mattias ThorsellKlubblös53:29+8:1713:10
7Ingela AlnessLånghundra IF1:20:03+34:5119:43

Öppen motion 7

3 200 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan JohanssonIFK Umeå30:309:31
2Johan HameliusOK Linné36:59+6:2911:33
2Bengt HameliusSäterbygdens OK36:59+6:2911:33
4Jesper SundienKlubblös39:38+9:0812:23
5Sören AnderssonCentrum OK43:23+12:5313:33
6Ulf IsacssonOK Linné45:23+14:5314:10
7Tommy StenviOK Linné47:37+17:0714:52
8Erik JonssonLånghundra IF52:35+22:0516:25
9Per BrahmLånghundra IF56:27+25:5717:38
10Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:05:33+35:0320:29
11Josefin ErikssonLänna IF1:06:29+35:5920:46
12Staffan ThorellKlubblös1:13:39+43:0923:00
13Ulrika ThidemanOK Enen1:25:37+55:0726:45

Öppen motion 8

4 860 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik WåhlströmIF Thor48:3610:00
2Håkan BrandbergLånghundra IF51:43+3:0710:38
3Ruhdi KarlssonVästerås SOK52:13+3:3710:44
4Per JemthIF Thor52:28+3:5210:47
5Robin OffermoValbo AIF54:18+5:4211:10
6Carl WennertorpOK Linné58:11+9:3511:58
7David BengtssonFK Åsen1:00:15+11:3912:23
8Henrik LundgrenCentrum OK1:08:48+20:1214:09
9Lasse NygrenOK Linné1:15:13+26:3715:28
10Per WesterlundSkogsluffarnas OK1:53:30+1:04:5423:21
Nic KruysIF Thorej start

Öppen motion 9

7 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper HedbergIF Thor1:02:568:29
2Olof ErikssonOK Linné1:09:06+6:109:19
3Pål JanssonOK Roslagen1:11:08+8:129:35
4Mikael LinafurOK Roslagen1:12:50+9:549:49

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser