Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Idre 3-dagars, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Idre 3-dagars
Arrangörsorganisation: Idrefjällens OK
Datum: tisdag 28 juni 2011 - torsdag 30 juni 2011

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)

D21

7 700 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia HolmgårdKils OK1:16:289:55
2Kristina RobertoOK Linné1:16:51+0:239:58
3Amy RankkaLinköpings OK1:18:48+2:2010:14
4Linn NilssonOK Tyr1:21:43+5:1510:36
5Ida LindkvistLeksands OK1:23:19+6:5110:49
6Helén PerssonFinspångs SOK1:23:22+6:5410:49
7Lilian ForsgrenOK Tisaren1:25:48+9:2011:08
8Stina GranefeltOK Tyr1:26:06+9:3811:10
9Alexandra SvanströmOK Österåker1:28:08+11:4011:26
10Hanna Modig TjärnströmLinköpings OK1:28:56+12:2811:32
11Maria von SchmalenséTäby OK1:32:56+16:2812:04
12Charlotte LindkvistLeksands OK1:42:32+26:0413:18
13Julia Modig TjärnströmLinköpings OK1:46:25+29:5713:49
14Elin LindTierps SOK2:13:13+56:4517:18
15Hiromi IwayaSurahammars SOK2:18:27+1:01:5917:58

H21

11 450 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias KarlssonIK Hakarpspojkarna1:18:166:50
2Daniel AttåsOK Tisaren1:19:00+0:446:53
3Fredrik EliassonHalden SK1:24:16+6:007:21
4David LingforsOK Linné1:25:59+7:437:30
5Mattias AnderssonOK Tisaren1:26:14+7:587:31
6Carl WikingOK Kåre1:27:26+9:107:38
7Samuel AnderssonIFK Umeå1:30:15+11:597:52
8Olof SandgrenOK Orion1:30:47+12:317:55
9Måns SandgrenOK Orion1:36:52+18:368:27
10Nils SpetzUlricehamns OK1:39:04+20:488:39
11Örjan ErikssonKFUM Örebro OK1:40:39+22:238:47
12Peter ErikssonLinköpings OK1:42:59+24:438:59
13Lars JonhedKFUM Örebro OK1:51:17+33:019:43
14Per EklöfKFUM Örebro OK1:53:49+35:339:56
15Tatsuro KobayashiSurahammars SOK2:15:00+56:4411:47
16Mattias EliassonIK Stern2:26:50+1:08:3412:49
Oskar SjöbergOK Linnéej godkänd
Jacob WesterbergFinspångs SOKej godkänd
Daniel RunemalmNybro OKej godkänd
Ali KuoskuJärfälla OKej godkänd
Rassmus AnderssonOK Linnéej start
Andreas AllerhedIFK Moras OKej start

D21 Kort

4 690 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne ErikssonKFUM Örebro OK1:03:5613:37
2Sigrid LarssonLeksands OK1:10:34+6:3815:02
3Sara GarpenlundKFUM Örebro OK1:18:57+15:0116:50
4Katarina BöeKFUM Örebro OK1:32:43+28:4719:46
Lina JonhedKFUM Örebro OKej godkänd

H21 Kort

7 700 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven LarssonLeksands OK1:20:5610:30

D20

4 690 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin ErikssonIFK Moras OK1:01:5213:11
2Sofie WetterArboga OK1:08:48+6:5614:40
3Elisabeth AhlgrenTäby OK1:13:36+11:4415:41
Lina NilssonOK Trananej godkänd
Marlene HabenichtIFK Moras OKej start

H20

8 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton HallorOK Tisaren1:23:269:42
Tobias BeckiusOK Tyrej godkänd

D18

4 690 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida SandbergSäterbygdens OK48:1110:16
2Amanda ThellsénOK Roxen53:00+4:4911:18
3Hedvig MarkgrenTäby OK1:08:01+19:5014:30
4Anna GunnarsIFK Moras OK1:25:29+37:1818:13
5Tove Sahl PaavoOK Klemmingen1:26:31+38:2018:26

H18

7 530 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel NilssonNyköpings OK57:177:36
2Oskar AndrénOK Tisaren59:51+2:347:56
3Erik SköldLinköpings OK1:01:35+4:188:10
4Erik ClassonOK Orinto1:05:21+8:048:40
5Oscar VagmanOK Klemmingen1:08:59+11:429:09
6Erik KarlssonMålilla OK1:13:03+15:469:42
7Jonas LundgrenLinköpings OK1:14:38+17:219:54
8Albin PetrénKungälvs OK1:17:22+20:0510:16
9Rasmus LarssonOK Alehof1:17:41+20:2410:18
10Eric HanssonNässjö OK1:18:00+20:4310:21
11Leif SvenssonOK Tisaren1:23:09+25:5211:02
12Erik SkärbergVänersborgs SK1:26:20+29:0311:27
13Joakim ErikssonTierps SOK1:33:35+36:1812:25
14Albin DetterfeltLinköpings OK1:36:23+39:0612:47
15Tintin KarlbergTullinge SK1:44:23+47:0613:51
16Conrad TingströmOK Klemmingen1:52:41+55:2414:57
17Hampus BillingMålilla OK1:56:16+58:5915:26
Martin VidfeltLindebygdens OKej godkänd

D17-20

4 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erika BerggrenTullinge SK1:19:0018:48

H17-20

5 020 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob AttåsOK Tisaren1:18:0315:32
Robin HöglundFK Herkulesej godkänd
Hampus HammersbergFrölunda OLej godkänd
Edvin DanielssonOK Tisarenej start

D16

4 140 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK50:5612:18
2Ingunn Egebeg VáriIF Sturla56:55+5:5913:44
3Amanda JohanssonOK Dacke57:02+6:0613:46
4Lina FredrikssonKorsnäs IF OK59:07+8:1114:16
5Elin ClassonOK Orinto1:00:25+9:2914:35
6Sanna PetterssonOK Dacke1:03:03+12:0715:13
7Linnéa HahneInsjöns IF OK1:06:09+15:1315:58
8Hanna ÖstenbergHultsfreds OK1:07:51+16:5516:23
9Elina Von KrusenstiernaOK Kåre1:07:59+17:0316:25
10Elin BerglinOK Dacke1:13:00+22:0417:37
11Sara HamreforsVästerås SOK1:30:12+39:1621:47
12Anna BjörklundBjursås OK1:35:14+44:1823:00

H16

5 060 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil ÅbergKorsnäs IF OK1:03:2612:32
2Herman BillingMålilla OK1:12:04+8:3814:14
3Andreas HenryssonOK Dacke1:18:28+15:0215:30
4Robbin EmanuelssonMålilla OK1:19:32+16:0615:43
5Kristian SöderAlfta-Ösa OK1:36:51+33:2519:08
6Fredrik LindFrölunda OL1:42:32+39:0620:15
Olle LindgrenKFUM Örebro OKej godkänd
Oskar BrantOK Tyrej start
Lars Harald AasheimOppsal IF Orienteringej start

D16 Kort

3 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna KällbäcksHJS-Vansbro OK1:11:5419:58
2Cecilia NetzellHJS-Vansbro OK1:15:57+4:0321:05
3Sanna ErikssonHJS-Vansbro OK1:18:55+7:0121:55

H16 Kort

4 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor BerggrenTullinge SK56:1713:24
2Dennis KarströmFrölunda OL1:07:27+11:1016:03
Arvid HammarFrölunda OLej godkänd

D14

3 600 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erica EdmanKorsnäs IF OK30:208:25
2Jonna JungåkerKorsnäs IF OK32:13+1:538:56
3Elvira SellgrenGöteborg-Majorna OK36:04+5:4410:01
4Ellen SarasGrycksbo IF OK39:32+9:1210:58
5Sarah PerssonOK Denseln40:59+10:3911:23
6Emmy FredrikssonKorsnäs IF OK42:45+12:2511:52
7Frida FredrikssonKorsnäs IF OK49:54+19:3413:51
8Engla FläckGrycksbo IF OK53:59+23:3914:59
9Emma ÅkessonIK Hakarpspojkarna57:55+27:3516:05
10Emma ZennertunKFUM Örebro OK2:04:19+1:33:5934:31
Matilda TorstenssonOK Rodhenej godkänd

H14

4 200 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils AlexanderssonStora Tuna OK31:447:33
2Jonas GustafssonOK Kåre33:07+1:237:53
3Rasmus ArfwedsonFrölunda OL36:07+4:238:35
4Albin HenryssonOK Dacke39:19+7:359:21
5Isac Von KrusenstiernaOK Kåre42:02+10:1810:00
6Martin SärnbrinkOK Tisaren42:29+10:4510:06
7Isak ÅbergKorsnäs IF OK43:16+11:3210:18
8Johan LammFrölunda OL45:33+13:4910:50
9Andreas SöderAlfta-Ösa OK47:57+16:1311:25
10Filip HahneInsjöns IF OK47:59+16:1511:25
11Jacob ErikssonKFUM Örebro OK48:41+16:5711:35
12Mattias PernebyIFK Lidingös Skid o OK49:31+17:4711:47
13Karl HammersbergFrölunda OL1:16:30+44:4618:12
Henrik HamreforsVästerås SOKej godkänd

D14 Kort

3 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Caroline SkeppstedtKFUM Örebro OK34:0410:38
2Maja HultAttunda OK47:22+13:1814:48
2Karin JäderbergAttunda OK47:22+13:1814:48

H14 Kort

3 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus BeckiusOK Tyr31:309:50

D12

3 200 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronja JungåkerKorsnäs IF OK19:256:04
2Ella OlssonGrycksbo IF OK20:48+1:236:30
3Anna HallménOK Tisaren21:10+1:456:36
4Elsa HolmgårdKils OK23:21+3:567:17
5Jenny PerérsKorsnäs IF OK25:00+5:357:48
6Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre25:31+6:067:58
7Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan26:00+6:358:07
8Trine KarlbergTullinge SK26:35+7:108:18
9Lova KlasérKorsnäs IF OK27:07+7:428:28
10Tindra JernströmAvesta OK27:27+8:028:34
11Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna28:02+8:378:45
12Johanna SärnbrinkOK Tisaren29:11+9:469:07
13Maja WalleniusOK Skogsstjärnan31:49+12:249:56
14Wilma OlaussonMålilla OK33:34+14:0910:29
15Elin HållHJS-Vansbro OK33:42+14:1710:31
16Linnea NilssonNyköpings OK36:37+17:1211:26
17Johanna WilhelmssonOK Dacke51:16+31:5116:01

H12

3 200 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oscar JohanssonOK Dacke17:495:34
2Andreas JonssonOK Orion18:01+0:125:37
3Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK18:04+0:155:38
4Rasmus TäckOK Hammaren21:57+4:086:51
5Albin AnderssonTullinge SK22:08+4:196:55
6Thorsten SvenssonFinspångs SOK22:12+4:236:56
7Victor HanssonNässjö OK25:24+7:357:56
8Martin LammFrölunda OL25:25+7:367:56
9Anton OlivestamVimmerby OK25:58+8:098:06
10Linus OlhausGrycksbo IF OK30:33+12:449:32
11Mattias TorstenssonOK Rodhen31:40+13:519:53
12Fredrik HamreforsVästerås SOK36:03+18:1411:15
13Marcus OldinKFUM Örebro OK37:32+19:4311:43
14Nils HammarFrölunda OL38:29+20:4012:01
15Isak VidfeltLindebygdens OK55:16+37:2717:16
16Jonas LauriFK Herkules1:03:11+45:2219:44
Olle HammersbergFrölunda OLej godkänd
Viktor WallinKorsnäs IF OKej start

D12 Kort

2 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin VikerOK Kåre19:117:40
2Ida LarssonHJS-Vansbro OK19:35+0:247:50

H12 Kort

2 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl FredrikssonKorsnäs IF OK18:017:12
2Samuel JonassonÄlvdalens IF OK19:36+1:357:50

D10

2 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda JonssonOK Orion13:085:15
2Moa ArleboKFUM Örebro OK13:17+0:095:18
3Ebba BerglinOK Dacke13:48+0:405:31
4Lovisa JohanssonOK Dacke14:49+1:415:55
5Maja ÅkessonIK Hakarpspojkarna15:03+1:556:01
6Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK16:11+3:036:28
7Tilda AnderssonTullinge SK16:57+3:496:46
8Nora HolmgårdKils OK17:17+4:096:54
9Therese NilssonOK Österåker17:49+4:417:07
10Irmelie SjögrenIK Hakarpspojkarna19:19+6:117:43
11Alma GustafssonSOK Aneby20:51+7:438:20
12Maja SandvikTäby OK25:17+12:0910:06
13Hanna RothLinköpings OK27:17+14:0910:54
14Minna TorstenssonOK Rodhen29:09+16:0111:39

H10

2 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus TäckOK Hammaren13:465:30
2Mattias JonassonÄlvdalens IF OK14:30+0:445:48
3Oskar KarlssonMålilla OK15:44+1:586:17
4Adam HahneInsjöns IF OK16:28+2:426:35
5Pontus LindgrenVästerås SOK16:50+3:046:44
6Ludvig AttåsOK Tisaren19:01+5:157:36
7Mattias LauriFK Herkules29:40+15:5411:52

D35

5 550 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laila B HöglundFK Herkules1:02:1611:13
2Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK1:03:20+1:0411:24
3Anna-Karin JonssonOK Orion1:07:39+5:2312:11
4Linda LarssonOK Dacke1:11:22+9:0612:51
5Helena WidegrenIF Thor1:17:20+15:0413:56
6Anna LindgrenVästerås SOK1:23:57+21:4115:07
7Åsa LarssonHylte OK1:28:40+26:2415:58

H35

8 590 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klas DalbergGöteborg-Majorna OK1:02:067:13
2Per MagnussonLinköpings OK1:10:11+8:058:10
3Albin ArleboKFUM Örebro OK1:17:40+15:349:02
4Björn LjunggrenOK Hammaren1:17:49+15:439:03
5Tomas HenrikssonAttunda OK1:24:44+22:389:51
6Erik GöthlinKFUM Örebro OK1:26:53+24:4710:06
7Mats CarlbergKFUM Örebro OK1:43:02+40:5611:59
8Stellan TäckOK Hammaren1:44:15+42:0912:08
9Erik LauriFK Herkules1:56:36+54:3013:34

D40

5 120 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrika SarasGrycksbo IF OK56:5411:06
2Lina KarlbergTullinge SK1:00:00+3:0611:43
3Laila HallménOK Tisaren1:05:50+8:5612:51
4Marie BerglinOK Dacke1:10:31+13:3713:46
5Eva-Lena HahneInsjöns IF OK1:11:10+14:1613:53
6Berit GummusIFK Moras OK1:14:13+17:1914:29
7Gith ThellsénOK Roxen1:14:22+17:2814:31
8Anne JohanssonOK Dacke1:25:56+29:0216:47
9Marie-Louise PerssonFK Herkules1:29:52+32:5817:33
10Malin PeterssonOK Denseln1:32:52+35:5818:08
11Malin LammFrölunda OL1:36:01+39:0718:45
12Liselott RothLinköpings OK2:10:56+1:14:0225:34
Susanne LindhAvesta OKej godkänd
Barbara SvenssonFinspångs SOKej godkänd
Elisabet HultAttunda OKej godkänd

H40

6 990 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingvar ÅkessonIK Hakarpspojkarna53:147:36
2Ola JernströmDalaportens OL56:15+3:018:02
3Thomas PerssonOK Denseln56:33+3:198:05
4Björn MårtenssonOK Skogsstjärnan58:12+4:588:19
5Stefan BerglinOK Dacke1:00:12+6:588:36
6Tomas VikerOK Kåre1:07:54+14:409:42
7Örjan BeckiusOK Tyr1:09:30+16:169:56
8Jonas BrånaltFrölunda OL1:09:44+16:309:58
9Magnus LarssonOK Dacke1:12:23+19:0910:21
10Anders HellgrenFrölunda OL1:13:27+20:1310:30
11Anders ArfwedsonFrölunda OL1:15:07+21:5310:44
12Björn NilssonHärlövs IF1:15:15+22:0110:45
13Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK1:24:01+30:4712:01
14Jonas OlaussonMålilla OK1:25:18+32:0412:12
15Erik ÅbergKorsnäs IF OK1:29:30+36:1612:48
16Niclas NilssonOK Österåker1:31:10+37:5613:02
17Cristian OlivestamVimmerby OK1:31:35+38:2113:06
18Mikael TallbergOK Älgen1:37:59+44:4514:01
19Johan BillingMålilla OK1:51:48+58:3415:59
Tomas HallménOK Tisarenej godkänd
Ulf FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd

D45

4 700 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hana TichovskaSK Praga52:3011:10
2Carina SandbergSäterbygdens OK55:19+2:4911:46
3Catharina JäderbergAttunda OK55:37+3:0711:50
4Karin ÖhlinSOK Aneby57:13+4:4312:10
5Lotta JungåkerKorsnäs IF OK57:33+5:0312:14
6Mia GustafssonOK Kåre1:01:59+9:2913:11
7Cathrine JohanssonTierps SOK1:02:39+10:0913:19
8Annika BrodinLindebygdens OK1:04:15+11:4513:40
9Annika JosefssonOK Dacke1:04:58+12:2813:49
10Anna Von KrusenstiernaOK Kåre1:06:43+14:1314:11
11Lena Sandgren SwartzOK Orion1:07:55+15:2514:27
12Lottie LindhOK Älgen1:08:10+15:4014:30
13Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL1:08:12+15:4214:30
14Agneta Hallberg-HanssonNässjö OK1:15:10+22:4015:59
15Berit WetterArboga OK1:16:07+23:3716:11
16Ann-Kristin SpetzUlricehamns OK1:30:48+38:1819:19
17Christina PernebyIFK Lidingös Skid o OK1:30:56+38:2619:20

H45

6 070 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars Håkan SandvikTäby OK43:557:14
2Arne NilssonNyköpings OK55:57+12:029:13
3Kent SkärbergVänersborgs SK56:36+12:419:19
4Per SvenssonFinspångs SOK58:35+14:409:39
5Kennet AnderssonGrycksbo IF OK1:00:24+16:299:57
6Stefan ThellsénOK Roxen1:00:37+16:429:59
7Stefan SpetzUlricehamns OK1:06:54+22:5911:01
8Johan ÅttingLinköpings OK1:07:31+23:3611:07
9Ulf JohanssonOK Dacke1:09:05+25:1011:22
10Per SandbergSäterbygdens OK1:10:24+26:2911:35
11Tibor VariIF Sturla1:12:42+28:4711:58
12Per-Eric KarlssonOK Alferna1:13:43+29:4812:08
13Stefan HammarFrölunda OL1:21:56+38:0113:29
14Anders LammFrölunda OL1:24:32+40:3713:55
15Tomas VidfeltLindebygdens OK1:26:19+42:2414:13
16Jonas RothLinköpings OK1:27:00+43:0514:19
Jimmy AleniusBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Kent BerggrenTullinge SKej godkänd
Stefan HenrikssonOK Ravinenej start

D50

4 040 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ylva Grape AnderssonIFK Moras OK47:3111:45
2Helle Egeberg VáriIF Sturla52:49+5:1813:04
3Annette Falck-LarssonVänersborgs SK54:27+6:5613:28
4Britt-Marie ForsgrenOK Tisaren1:01:27+13:5615:12
5Ann-Marie AnderssonTenhults SOK1:04:36+17:0515:59
6Agneta OlivestamVimmerby OK1:04:47+17:1616:02
7Kristina JohanssonKalmar OK1:21:05+33:3420:04
8Margareta GranbergOK Klemmingen1:58:27+1:10:5629:19

H50

5 550 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svante LarssonOK Vargen55:3910:01
2Gunnar KarlssonMålilla OK55:51+0:1210:03
3Martin TichovskySK Praga56:42+1:0310:12
4Lars-Åke AnderssonArboga OK1:00:21+4:4210:52
5Hans Boye SkogstadOL Gaula1:08:32+12:5312:20
6Arne ErikssonTierps SOK1:11:01+15:2212:47
7Stefan NybergAvesta OK1:11:14+15:3512:50
8Jari PöyhönenIFK Lidingös Skid o OK1:14:33+18:5413:25
9Tommy ErikssonGOIF Tjalve1:15:35+19:5613:37
10Sune SödergrannTullinge SK1:16:47+21:0813:50
11Mats BerghIFK Moras OK1:23:37+27:5815:03
12Ulf HamreforsVästerås SOK1:23:38+27:5915:04
13Göran MånssonOK Dacke1:24:27+28:4815:12
14Peter HammersbergFrölunda OL1:55:27+59:4820:48
Tomas HolmbergTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Arne SääfGudhems IFej start

D55

4 040 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inga-Lill AnderssonSelånger SOK1:12:1317:52
2Kerstin SundbergOK Kåre1:18:10+5:5719:20
3Maria KärrströmTullinge SK1:23:18+11:0520:37
Anne-Marie RobertssonMålilla OKej godkänd
Barbro IsakssonOK Tisarenej start

H55

5 120 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt KärrströmTullinge SK52:2910:15
2Jan-Olof BjörklundBjursås OK53:54+1:2510:31
3Lennart LarssonI 19 IF58:50+6:2111:29
4Per Erik FogelOK Kåre1:02:30+10:0112:12
5Per-Åke LarshansLeksands OK1:02:41+10:1212:14
6Arne HolmerIFK Moras OK1:08:31+16:0213:22
7Sven-Erik LevinTierps SOK1:11:41+19:1214:00
8Jan-Eric HellgrenNorbergs OK1:13:19+20:5014:19
9Torgny JohanssonBjörkfors GOIF1:15:49+23:2014:48
10Stefan ÖbergOK Milan1:27:37+35:0817:06
11Christer ForsgrenOK Tisaren1:30:32+38:0317:40
12Curt ReinholdssonIF Thor1:43:39+51:1020:14
Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd

D60

3 640 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena HedmanHallstahammars OK1:04:2017:40
2Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:05:08+0:4817:53
3Britt-Marie AldénOK Kolmården1:11:49+7:2919:43
4Harriet GunnarssonStorviks IF1:23:04+18:4422:49
5Lisbeth DamsgaardSøllerød OK1:23:26+19:0622:55
6Mona ForsbergHagaby GOIF1:25:40+21:2023:32
7Ingrid TengelandIK Gandvik1:44:40+40:2028:45
8Ewa NordlundLänna IF2:08:59+1:04:3935:26
9Marit NilssonKils OK2:11:57+1:07:3736:15
Eva Marie GranOK Østej godkänd

H60

4 700 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto45:079:35
2Pär EricssonLinköpings OK51:29+6:2210:57
3Per Gunnar HöglundOK Milan52:40+7:3311:12
4Gunnar MunkteliusSurahammars SOK54:11+9:0411:31
5Göran ForsbergHagaby GOIF57:20+12:1312:11
6Sven LarssonSärna SK58:02+12:5512:20
7Mats Åke AnderssonSelånger SOK1:01:43+16:3613:07
8Sune CarlssonOK Motala1:09:19+24:1214:44
9Runar AldénOK Kolmården1:14:33+29:2615:51
10Ronnie McGrailSøllerød OK1:16:53+31:4616:21
11Torbjörn WikströmOK Orinto1:20:15+35:0817:04
12Lars PerssonOK Kompassen1:36:13+51:0620:28
Harald AasheimOppsal IF Orienteringej start
Ove VesterbergLycksele IFej start

D65

3 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Margareta TidmanOK Kolmården1:04:0417:36
2Kerstin JohanssonMarkbygdens OK1:11:08+7:0419:32
3Britt-Marie EklöfOK Milan1:12:15+8:1119:50
4Ingrid JanssonSäterbygdens OK1:19:54+15:5021:57
5Birgitta ParknerOK Landehof2:39:21+1:35:1743:46
Elisabeth ErikssonKFUM Örebro OKej godkänd

H65

4 330 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans JohanssonIFK Moras OK46:4510:47
2Lars-Göran MolinMarkbygdens OK51:15+4:3011:50
3Ingvar SvenssonBjursås OK53:36+6:5112:22
4Lars TuvessonUlricehamns OK53:46+7:0112:25
5Östen EklöfOK Milan58:10+11:2513:26
6Göran BengtssonTockarps IK59:44+12:5913:47
7Elis ÅbergStorviks IF59:52+13:0713:49
8Gunnar BengtssonSundsvalls OK1:00:04+13:1913:52
9Bo-Göran GunnarssonMarkbygdens OK1:06:46+20:0115:25
10Anders BjörnbergFrölunda OL1:09:06+22:2115:57
11Lars FinbomOK Landehof1:09:13+22:2815:59
12Leif NordlundLänna IF1:12:35+25:5016:45
13Jan-Ulf KarlssonMålilla OK1:13:31+26:4616:58
14Per-Olof FernbergIS Skanne1:14:25+27:4017:11
15Bertil GranbergOK Klemmingen1:15:05+28:2017:20
16Sverre JonssonOK Ravinen1:18:07+31:2218:02
17Sven Gustav DahlbergStorviks IF1:20:54+34:0918:41
18Kurt SandströmSkutskärs OK1:21:06+34:2118:43
19Christer SilfvernagelHärnösands OK1:28:08+41:2320:21
20Yngve PerssonTierps SOK1:43:52+57:0723:59
21Amund HerrebrødenOK Øst1:53:06+1:06:2126:07
harald WibyeOK Mossej godkänd

D70

2 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt EricsonHammarby IF OF53:0818:00
2Solveig DillmanHammarby IF OF1:20:36+27:2827:19
Anne-Marie ByströmSidensjö IKej godkänd

H70

4 040 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten ErikssonOK Branten57:4814:18
2Karl-Erik JonssonOK Nolaskogsarna59:57+2:0914:50
3Åke TidmanOK Kolmården1:07:31+9:4316:42
4Torbjörn EricssonKöping-Kolsva OK1:09:33+11:4517:12
5P-G JanssonSäterbygdens OK1:13:08+15:2018:06
6Johnny Olof BrandtHällefors OK1:14:26+16:3818:25
7Stig Arild HaugskottOL Trollelg1:16:11+18:2318:51
8Arne WallbergOK Eken1:17:22+19:3419:09
9Bjarne ErlandssonHammarby IF OF1:27:39+29:5121:41
10Rolf HallbergNässjö OK1:30:56+33:0822:30
Torsten WestmanOK Nolaskogsarnaej start

D75

2 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marita KarlssonOK Alferna1:08:3826:42
Anne-Marie CarlssonSävedalens AIKej godkänd
Birgitta WestergrenTäby OKej godkänd
Marianne HöglundFK Herkulesej start

H75

3 470 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Holger PerssonOK Eken1:00:4117:29
2Birger ByströmSidensjö IK1:16:02+15:2121:54
3John VallinOK Hedströmmen1:16:40+15:5922:05
4Bo LöwegrenVästerås SOK1:22:47+22:0623:51
5Lennart StenbergStigfinnarna1:34:18+33:3727:10
6Sten KarlssonSävedalens AIK1:47:06+46:2530:51

H80

2 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Erik JernströmNorbergs OK1:00:3923:35
2Ragnar WahlströmOK Kåre1:52:22+51:4343:43
Lennart WestergrenSöders SOL Tyresöej godkänd
Arne SpetzIFK Brattforsej godkänd

H21 Motion

5 020 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel StunzKFUM Örebro OK1:55:2022:58

D35 Motion

4 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erica HållHJS-Vansbro OK48:0211:26
2Ulrika JanssonOK Kåre51:35+3:3312:16
3Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:00:41+12:3914:26
4Anna GustafssonKFUM Örebro OK1:01:58+13:5614:45
5Ulrica VidfeltLindebygdens OK1:24:19+36:1720:04

H35 Motion

5 020 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael SvenssonFK Herkules58:4111:41
2Peter EdmanKorsnäs IF OK1:01:42+3:0112:17
3Mats GustafssonKFUM Örebro OK1:16:00+17:1915:08
4Mathias WestinOK Kåre1:22:31+23:5016:26
5Urban SärnbrinkOK Tisaren1:49:18+50:3721:46
Johan OlssonGrycksbo IF OKej godkänd

D45 Motion

4 200 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hilde HaugskottOL Trollelg52:2612:29
2Lisa JonassonÄlvdalens IF OK57:25+4:5913:40
3Gunilla ReinholdssonIF Thor1:00:26+8:0014:23
4Gunnel HenryssonOK Dacke1:00:46+8:2014:28
5Helen NilssonHärlövs IF1:09:13+16:4716:28
6Petra PetterssonOK Dacke1:10:13+17:4716:43
7Britt BjörklundBjursås OK1:10:24+17:5816:45
8Lena HammersbergFrölunda OL1:50:50+58:2426:23

H45 Motion

4 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter ErikssonKFUM Örebro OK42:2010:04
2Ove PetterssonÄlvdalens IF OK44:01+1:4110:28
3Öivind EriksenOK Øst53:07+10:4712:38
4Per NikolaisenOK Øst1:11:59+29:3917:08

D55 Motion

3 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK1:01:0716:58

U1

2 500 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustaf AttåsOK Tisaren16:516:44
2Simon HeensHJS-Vansbro OK18:12+1:217:16
3Linus NilssonOK Österåker19:53+3:027:57
4Oskar DalinLeksands OK20:16+3:258:06
5Milou NiemenenGrycksbo IF OK20:47+3:568:18
6Vilmer GöthlinKFUM Örebro OK21:29+4:388:35
7Tyr PerssonFinspångs SOK23:05+6:149:14
8Gustav OlaussonMålilla OK23:43+6:529:29
9Max JanssonMålilla OK24:56+8:059:58
10Victor HeensHJS-Vansbro OK26:11+9:2010:28
11Ida ArleboKFUM Örebro OK26:20+9:2910:32
12Moa LarssonHJS-Vansbro OK26:27+9:3610:34
13Alva VikerOK Kåre26:28+9:3710:35
14Fröjdis OlhansGrycksbo IF OK26:34+9:4310:37
15Melvin FredrikssonKorsnäs IF OK26:46+9:5510:42
16Ida KlaserKorsnäs IF OK26:48+9:5710:43
17Elin JonhedKFUM Örebro OK27:19+10:2810:55
18Isak DalinLeksands OK39:51+23:0015:56

U2

2 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa HallménOK Tisaren14:285:47
2Jakob WilhelmssonOK Dacke21:26+6:588:34
3Ella EkströmKFUM Örebro OK25:08+10:4010:03
4Simon EkströmKFUM Örebro OK26:27+11:5910:34
5Oscar HeensHJS-Vansbro OK26:32+12:0410:36

Öppen 1

2 500 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alvin CraigOK Ravinen16:336:37
2Clara JacobssonTidaholm SOK Sisu16:40+0:076:40
3Johan MårtenssonOK Skogsstjärnan16:50+0:176:44
4Hugo LarssonOK Dacke17:20+0:476:56
5Madeleine LarssonMålilla OK20:08+3:358:03
6Ebba HallblomOK Tisaren21:12+4:398:28
7Hugo PerssonOK Denseln24:51+8:189:56
8Ann-Sofie BillingMålilla OK26:20+9:4710:32
9Filip SköldSäterbygdens OK32:29+15:5612:59
9Sandra SköldSäterbygdens OK32:29+15:5612:59
11Lisa SwartzOK Orion34:22+17:4913:44
12Ingdrid Sofie HaugskottOL Trollelg34:28+17:5513:47
13Nils SwartzOK Orion34:37+18:0413:50
14Johannes JakobssonTidaholm SOK Sisu38:19+21:4615:19
15Melvin TorstenssonOK Rohden38:30+21:5715:24
16Gustav LjunggrenOK Hammaren46:36+30:0318:38
Sandra LundinMålilla OKej godkänd

Öppen 2

3 200 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor HelanderMålilla OK23:197:17
2Per StinesenDalaportens OL28:04+4:458:46
3Britta GranbergHJS-Vansbro OK29:32+6:139:13
4Jessika HagbergKFUM Örebro OK29:51+6:329:19
5Maria HeensHJS-Vansbro OK30:22+7:039:29
6Anette OldinKFUM Örebro OK31:23+8:049:48
7Kerstin LissEskilstuna OL34:40+11:2110:50
8Hanna LarssonMålilla OK36:08+12:4911:17
9Anna FredrikssonKorsnäs IF OK36:42+13:2311:28
10Maugni SkogstadOL Gaula36:43+13:2411:28
11Irmalinn NilssonHärlövs IF36:48+13:2911:30
12Lina WiessnerOK Pan-Kristianstad37:54+14:3511:50
13Gunilla KarlssonSäterbygdens OK43:11+19:5213:29
14Eva-Lena SvanströmTäby OK43:22+20:0313:33
15Unni HerrebrödenOK Øst46:18+22:5914:28
16Lena NilssonOK Österåker51:28+28:0916:05
Axel KolsvikHägersta GFej godkänd

Öppen 3

5 020 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas KlasérKorsnäs IF OK1:36:0419:08
2Helena CarlsonHJS-Vansbro OK2:08:50+32:4625:39
Karolina OlssonGrycksbo IF OKej godkänd
Anders BerghIFK Moras OKej godkänd
Linnéa BerglinOK Dackeej godkänd
Emelie HallblomOK Tisarenej godkänd

Öppen 7

2 950 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonas DetterfeltLinköpings OK38:1712:58
2Peter WilhelmssonOK Dacke44:31+6:1415:05
3Linda MattssonDalaportens OL49:16+10:5916:42
4Birgitta JanssonGarphyttans IF53:29+15:1218:07
5Torbjörn AndrénOK Tisaren54:27+16:1018:27
6Ingemar WidénKFUM Örebro OK56:06+17:4919:01
7Ann-Katrin LarssonMålilla OK56:44+18:2719:13
8Emma AlmehedFrölunda OL56:53+18:3619:16
9Anna JanssonMålilla OK1:06:09+27:5222:25
10Ritva KärkkäinenAvesta OK1:06:30+28:1322:32
11Robert JakobssonTidaholm SOK Sisu1:06:38+28:2122:35
12Kjell LarssonOK Alferna1:08:00+29:4323:03
13Tove BrattgårdKlubblös1:13:18+35:0124:50
14Arvid Westerdahl---1:15:11+36:5425:29
15Hans JonhedKFUM Örebro OK1:16:18+38:0125:51
16Ulla JonhedKFUM Örebro OK1:17:04+38:4726:07
17Ola GustafssonSOK Aneby1:33:10+54:5331:34
18Frank DanielssonKinnaströms SK1:42:57+1:04:4034:53
19Päle Möller-NielsenOdense Orienteringsklub1:55:29+1:17:1239:08
Sven-Inge BrååhedenMålilla OKej godkänd
Lucas HenrikssonAttunda OKej godkänd
Gabrielle Nalat---ej godkänd
Bosse WiggeSäterbygdens OKej godkänd

Öppen 8

6 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas LöwegrenStora Tuna OK47:107:43
2Anders DalinLeksands OK47:32+0:227:47
3Stephen CraigOK Ravinen51:36+4:268:27
4Anders KarlssonGöteborg-Majorna OK1:02:39+15:2910:16
5Martina CraigOK Ravinen1:15:12+28:0212:19
6Josefin NorellSöders SOL Tyresö1:19:49+32:3913:05
7Tomas EkströmKFUM Örebro OK1:30:58+43:4814:54
8Per ForsbergOK Pan-Kristianstad1:43:57+56:4717:02

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser