Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint , Dalarna

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint , Dalarna
Arrangörsorganisation: Ludvika OK
Datum: lördag 10 juni 2017

D21

2 910 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cajsa GrapeDalaportens OL19:566:50
2Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK20:01+0:056:52
3Jonna PetterssonIFK Mora OK27:42+7:469:31
4Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK34:31+14:3511:51
Hanna JohanssonOK Kåreej start

H21

3 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HodlerIFK Mora OK17:275:07
2Roman RyapolovIFK Mora OK17:56+0:295:16
3Jonas GustafssonOK Kåre18:45+1:185:30
4Carl MagnussonIFK Mora OK22:04+4:376:29
5Jonas LundgrenStora Tuna OK26:38+9:117:50
6Filip MagnussonStora Tuna OK33:38+16:119:53

D20

2 380 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matilda ErikssonVästerbergslagens OL14:125:57
2Kajsa MattssonOK Kåre15:59+1:476:42
3Cecilia DjerfVästerbergslagens OL16:51+2:397:04

D18

2 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre11:315:30
2Tindra JernströmAvesta OK12:34+1:036:00
3Alva RingiOK Kåre13:48+2:176:36
4Emelie BrudinIFK Mora OK14:03+2:326:43
5Karolina DjerfVästerbergslagens OL15:09+3:387:14
6Vilma BergerDomnarvets GOIF16:19+4:487:48
7Karin JohanssonGagnefs OK17:21+5:508:18

H18

2 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johannes ÖhgrenOK Kåre13:345:20
2Zeb PalmHJS-Vansbro OK15:14+1:405:59
3Lucas GranbergOK Kåre15:17+1:436:01
4Johan B NordahlDomnarvets GOIF15:29+1:556:05
5John GranathOK Kåre15:45+2:116:12
6Viktor WallinOK Kåre16:24+2:506:27

D16

1 930 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK10:595:41
2Klara AnderssonDomnarvets GOIF12:02+1:036:14
3Lilian PalmHJS-Vansbro OK12:50+1:516:38
4Karin WedmanVästerbergslagens OL12:54+1:556:41
5Elsa NilssonDomnarvets GOIF13:03+2:046:45
6Clara SpikLeksands OK13:32+2:337:00
7Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna13:47+2:487:08
8Tove RingiOK Kåre13:54+2:557:12
9Sofia DjerfVästerbergslagens OL14:23+3:247:27
10Lisa VogtVästerbergslagens OL14:58+3:597:45
11Tilda GolsäterKorsnäs IF OK14:59+4:007:45
12Malin WilhelmssonKorsnäs IF OK16:36+5:378:36
13Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL18:43+7:449:41
14Filippa JiréniusVästerbergslagens OL18:57+7:589:49
15Alma SandVästerbergslagens OL19:25+8:2610:03
16Tyra DernfalkVästerbergslagens OL20:50+9:5110:47 Ladda ner rutt i gpx-format
Alva RyttherVästerbergslagens OLej start

H16

2 380 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor SvenskStora Tuna OK11:084:40
2Henry SvensVästerbergslagens OL12:22+1:145:11
3Gustav BjörklundIFK Mora OK13:21+2:135:36
4Emil BybergDomnarvets GOIF13:34+2:265:42
5Albin BergerDomnarvets GOIF13:38+2:305:43
6Jonas CarlssonStora Tuna OK14:01+2:535:53
7Erik BrandtDomnarvets GOIF15:03+3:556:19
8Fredrik JunevikLeksands OK15:13+4:056:23
9Karl GranathOK Kåre19:11+8:038:03
10Thobias BrodinIFK Mora OK21:51+10:439:10
Henrik PetrisiVästerbergslagens OLej godkänd

D14

1 790 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja BergqvistKorsnäs IF OK10:456:00
2Vendela SöderqvistOK Kåre10:55+0:106:05
3Emma EliassonDomnarvets GOIF11:21+0:366:20
4Tuva-Cajsa SpikLeksands OK11:51+1:066:37
5Alma WallmanVästerbergslagens OL11:56+1:116:40
6Elsa HermanssonIFK Mora OK12:15+1:306:50
7Karolina AnderssonDalaportens OL12:30+1:456:58
8Ellen FunkeLeksands OK12:36+1:517:02
9Elsa GörasLeksands OK12:46+2:017:07
10Thea NordinKorsnäs IF OK12:51+2:067:10
11Anja NilssonDomnarvets GOIF13:08+2:237:20
12Elin BryggarGrycksbo IF OK13:34+2:497:34
13Agnes WallinKorsnäs IF OK13:44+2:597:40
14Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF13:47+3:027:42
15Kajsa IvarssonVästerbergslagens OL15:03+4:188:24
16Julia MeijerIFK Mora OK16:49+6:049:23
Emilia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start

H14

1 930 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK9:074:43
2Joel GolsäterKorsnäs IF OK10:52+1:455:37
3Albin GezeliusIFK Mora OK11:17+2:105:50
4Markus MelénOK Kåre11:50+2:436:07
5Christoffer LindgrenOK Kåre11:54+2:476:09
6Henrik NorgrenStora Tuna OK12:28+3:216:27
7Jon HanssonOK Kåre12:37+3:306:32
7Leo AlvolinOK Kåre12:37+3:306:32
9Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK12:47+3:406:37
10Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK12:57+3:506:42
11Jakob WidelundOK Kåre13:38+4:317:03
12Kalle VogtVästerbergslagens OL15:00+5:537:46
13Anton ForsHJS-Vansbro OK18:03+8:569:21

D12

1 850 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa BirkebækStora Tuna OK10:385:44
2Elsa KaipeOK Kåre11:40+1:026:18
3Elsa BrandtDomnarvets GOIF12:37+1:596:49
4Moa BergqvistKorsnäs IF OK14:30+3:527:50
5Mira NordinKorsnäs IF OK14:41+4:037:56
6Enni LundbergOK Kåre14:43+4:057:57
7Stina DernfalkVästerbergslagens OL15:31+4:538:23
8Nora Cedeberg LöwgrenStora Tuna OK15:39+5:018:27
9Sanna HörnellDomnarvets GOIF15:52+5:148:34
10Alva NordinKorsnäs IF OK16:45+6:079:03
11Malin HållHJS-Vansbro OK17:09+6:319:16
12Anja BergerDomnarvets GOIF17:15+6:379:19
13Ylva HanssonOK Kåre17:37+6:599:31
14Lovisa DjerfVästerbergslagens OL17:44+7:069:35
15Linnea JunevikLeksands OK18:18+7:409:53
16Lina WidelundOK Kåre18:42+8:0410:06
17Rebecka ÅkärbjärIFK Mora OK19:00+8:2210:16
18Linnea HermanssonIFK Mora OK20:16+9:3810:57
19Elin GezeliusIFK Mora OK27:21+16:4314:47
20Ester SimonenStora Tuna OK27:42+17:0414:58
21Nelly RindeskogVästerbergslagens OL51:58+41:2028:05
Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OKej start

H12

1 850 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wille SöderqvistOK Kåre10:545:53
2Olle RingiOK Kåre10:55+0:015:54
3Helmer JöhnemarkStora Tuna OK11:14+0:206:04
4Olle DalinOK Kåre11:20+0:266:07
5Olle WallmanVästerbergslagens OL13:03+2:097:03
6Melvin LöfgrenOK Kåre13:32+2:387:18
7Hugo AtterbrandOK Kåre14:11+3:177:40
8Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL14:25+3:317:47
9Nils PetterssonOK Kåre14:28+3:347:49
10Elias HörnellDomnarvets GOIF14:35+3:417:52
11Gabriel JiréniusVästerbergslagens OL15:55+5:018:36
12Rasmus WidelundOK Kåre16:05+5:118:41
13Elias HällstenStora Tuna OK16:14+5:208:46
14Axel GräfningsGrycksbo IF OK17:10+6:169:16
15Karl ForsgrenVästerbergslagens OL17:59+7:059:43
16Alvin EdbäckOK Kåre19:28+8:3410:31
17Andre ÖstmanVästerbergslagens OL22:29+11:3512:09
18Joel MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna23:15+12:2112:34
Sebastian GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start

D10

1 670 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa GolsäterKorsnäs IF OK14:388:45
2Lova MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna16:42+2:0410:00
3Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF18:48+4:1011:15
4Maja MaxénStora Tuna OK19:37+4:5911:44
5Hilma DalinOK Kåre19:43+5:0511:48 Ladda ner rutt i gpx-format
6Clara VogtVästerbergslagens OL21:00+6:2212:34
7Frida BrudinIFK Mora OK22:48+8:1013:39
8Ella SandVästerbergslagens OL24:10+9:3214:28
9Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL26:48+12:1016:02
Alma JöhnemarkStora Tuna OKej start

H10

1 670 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Walter SöderqvistOK Kåre12:267:26
2Oskar KaipeOK Kåre17:26+5:0010:26
3Elvin LundbergOK Kåre21:37+9:1112:56
4Per Gustav WedmanVästerbergslagens OL24:01+11:3514:22
5Jakob EklundVästerbergslagens OL29:05+16:3917:24
6Viggo LindgrenOK Kåre33:02+20:3619:46
Andre BergkvistVästerbergslagens OLej godkänd
Theo JiréniusVästerbergslagens OLej start

H35

2 540 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola ZetterströmBjursås OK16:196:25
2Jörgen SigfridsMalungs OK Skogsmårdarna17:51+1:327:01

D40

2 090 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Jenny WåhlinDomnarvets GOIFej godkänd
Elisabeth ÅkärbjärIFK Mora OKej godkänd

H40

2 540 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel KaipeOK Kåre13:175:13
2Pontus FunkeLeksands OK13:49+0:325:26
3Mathias VestinOK Kåre14:19+1:025:38
4Peter ÖstmanVästerbergslagens OL15:51+2:346:14
5Hansi KrausAvesta OK15:59+2:426:17
5Jesper NordinKorsnäs IF OK15:59+2:426:17
7Anders JanssonGrycksbo IF OK16:34+3:176:31
8Anders AtterbrandOK Kåre17:25+4:086:51
9Fredrik HällstenStora Tuna OK17:30+4:136:53
Patrik SöderqvistOK Kåreej godkänd
Tony BjörlingDomnarvets GOIFej godkänd
Mats HörnellDomnarvets GOIFej godkänd

D45

1 930 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annelie HermanssonIFK Mora OK13:126:50
2Malin WidelundOK Kåre13:17+0:056:52
3Kersti RingiOK Kåre14:20+1:087:25
4Lena MasesStora Tuna OK14:22+1:107:26
5Charlotta WallinKorsnäs IF OK16:04+2:528:19
6Cecilia ForslundOK Kåre16:59+3:478:47
7Maria StrömbergAvesta OK17:35+4:239:06
8Annica BergerDomnarvets GOIF18:04+4:529:21
9Anna-Karin LövgrenAvesta OK19:51+6:3910:17
10Anna EricsonAvesta OK20:14+7:0210:29
11Maria Johansson LissGagnefs OK22:11+8:5911:29
Lena Karlsson HolmerIFK Mora OKej godkänd

H45

2 540 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas BirgersonMalungs OK Skogsmårdarna14:035:31
2Johan EngesLeksands OK14:30+0:275:42
3Anders LöwgrenOK Milan15:48+1:456:13
4Hans NykvistStora Tuna OK16:28+2:256:28
5Mikael RingiOK Kåre16:32+2:296:30
6Niclas SjöblomOK Kåre16:44+2:416:35
7Per NordahlDomnarvets GOIF17:33+3:306:54
8Magnus BergerDomnarvets GOIF18:55+4:527:26
9Olof ErikssonIFK Mora OK19:47+5:447:47
10Janne SkarnerLeksands OK20:59+6:568:15
Per CarlssonStora Tuna OKej godkänd
Per BrandtDomnarvets GOIFej godkänd
Mikael ÖstlundKvarnsvedens GOIF OKej start

D50

1 930 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Von KrusenstiernaOK Kåre14:357:33
2Åsa SpikLeksands OK16:28+1:538:31
3Annika BjörklundIFK Mora OK16:57+2:228:46
4Anki GustafssonSäterbygdens OK18:22+3:479:30
Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OLej godkänd

H50

2 380 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola JernströmAvesta OK13:235:37
2Ulf MagnussonLeksands OK13:34+0:115:42
3Johan ÖstbergStora Tuna OK14:08+0:455:56
4Anders MasesStora Tuna OK15:31+2:086:31
5Kennet AnderssonGrycksbo IF OK15:39+2:166:34
6Ola AnderssonDomnarvets GOIF16:19+2:566:51
7Robert ÖstlundSäterbygdens OK16:44+3:217:01
8Michael WilhelmssonKorsnäs IF OK21:52+8:299:11
Lars GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd

D55

1 790 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK14:127:55
2Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK14:48+0:368:16
Mia GustafssonOK Kåreej godkänd
Ylva GrapeDalaportens OLej start

H55

2 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars MattssonOK Kåre11:145:22
2Anders DanielssonIFK Mora OK12:22+1:085:55 Ladda ner rutt i gpx-format
3Per MelénOK Kåre12:30+1:165:58
4Leif GustafssonSäterbygdens OK13:39+2:256:31
5Björn AlbinssonIFK Mora OK14:52+3:387:06
6Mats JönssonKorsnäs IF OK15:05+3:517:13
7Bosse WiggeDomnarvets GOIF15:50+4:367:34
Peo SvenskStora Tuna OKej start

H60

1 930 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna12:596:43
2Bengt HanssonSäterbygdens OK20:03+7:0410:23
Thom SandvikAvesta OKej start

D65

1 440 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF11:538:15
2Lena WahssAvesta OK13:42+1:499:30
Elisabeth LindholmDomnarvets GOIFej godkänd

H65

1 930 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK13:367:02
2Ulf KjellinOK Hedströmmen14:31+0:557:31
3Mats MårtenssonStora Tuna OK15:40+2:048:07
4Rolf MührerSvaide Roma SOK16:15+2:398:25
5Christer HellströmStora Tuna OK16:21+2:458:28
6Lars DahlströmVästerbergslagens OL17:02+3:268:49 Ladda ner rutt i gpx-format
7Tord AndersenVästerbergslagens OL18:03+4:279:21
8Ove LarssonKvarnsvedens GOIF OK18:15+4:399:27
9Lennart TägtströmDomnarvets GOIF18:18+4:429:28
10Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK18:23+4:479:31
11Roland BergSäterbygdens OK19:34+5:5810:08

D70

1 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK12:218:34
Eva HalvarsonOK Kåreej godkänd

H70

1 790 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Claes NidebornStora Tuna OK13:397:37
2Anders ClaessonIFK Mora OK14:07+0:287:53
3Karl JohanssonIFK Hedemora OK15:57+2:188:54
4Ove JohanssonOK Järnbärarna18:06+4:2710:06
5Lars Ivar BergmanOK Fjällstigen19:26+5:4710:51
6Bo DanmoDomnarvets GOIF22:33+8:5412:35

H75

1 790 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1P-G JanssonSäterbygdens OK17:509:57
2Svante NyströmVästerbergslagens OL21:17+3:2711:53
3Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna21:26+3:3611:58

Inskolning

1 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Viktor HöökVästerbergslagens OLfullföljt
Axel SandVästerbergslagens OLfullföljt
Maja HöökVästerbergslagens OLej godkänd

U1

1 450 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noel ÖstmanVästerbergslagens OL14:019:40
2Erik GräfningsGrycksbo IF OK15:35+1:3410:44
3Frida SjöblomOK Kåre23:56+9:5516:30
4Astrid EklundVästerbergslagens OL23:58+9:5716:31
5Ebba MaxénStora Tuna OK25:10+11:0917:21

U2

1 670 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice FunkeLeksands OK19:3211:41
2Elsa NorgrenDomnarvets GOIF23:01+3:2913:46
3Arvid LosbjerMalungs OK Skogsmårdarna24:09+4:3714:27
4Nils ForsgrenVästerbergslagens OL25:27+5:5515:14
5Erik LundbackStora Tuna OK30:17+10:4518:08
6Alfred KarlssonStora Tuna OK35:35+16:0321:18

Öppen motion 3

2 380 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan PetterssonOK Kåre18:417:51
2Anna LarssonHJS-Vansbro OK20:19+1:388:32
3Pia JohanssonNorbergs OK23:32+4:519:53
4Conny ErikssonIFK Mora OK26:50+8:0911:16
5Åsa SjöblomOK Kåre28:33+9:5211:59
Liselott JiréniusVästerbergslagens OLej start

Öppen motion 4

2 540 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan NilssonDomnarvets GOIF15:176:01
2Johanna MaxénStora Tuna OK17:36+2:196:55
3Thomas NorgrenStora Tuna OK17:42+2:256:58
4Maria JunevikLeksands OK18:19+3:027:12
5Lisa KihlströmKlubblös19:29+4:127:40
6Jörgen SkoogVästerbergslagens OL21:15+5:588:21
7Kerstin GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb21:49+6:328:35
8Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL26:47+11:3010:32
Stefan AnderssonKlubblösej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser