Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Eskilstuna Weekend , etapp 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Eskilstuna Weekend
Arrangörsorganisationer: IK Standard / Ärla IF
Datum: fredag 30 juni 2017 - söndag 2 juli 2017

Etapp 1, medelEtapp 2, långEtapp 2, lång (totalt)Etapp 3, långEtapp 3, lång (totalt)

D21

4 070 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andrea SvenssonOK Tisaren29:267:13
2Malin Leijon LindOK Kolmården30:51+1:257:34
3Maria SjölanderOK Rodhen31:13+1:477:40
4Sanna FastEksjö SOK31:27+2:017:43
5Rebecka LindbergOK Roslagen31:55+2:297:50
6Johanna EngströmOK Hällen31:59+2:337:51
7Stina GranefeltOK Tyr32:47+3:218:03
8Frida Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF33:03+3:378:07
9Emma HelmerssonVästerås SOK33:38+4:128:15
10Elin Dahlstedt TyskOK Kåre33:40+4:148:16
11Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF33:43+4:178:17
12Julia OhlssonOK Linné34:31+5:058:28
13Anette CarlssonKFUM Örebro OK34:33+5:078:29
14Inga KazlauskaitéOK Roslagen34:39+5:138:30
15Helena ForsbergSkogslöparna35:22+5:568:41
16Linnéa ClaesdotterIFK Lidingö SOK35:29+6:038:43
17Amanda TellsénOK Roxen36:30+7:048:58
18Julia ErikssonOK Kolmården41:04+11:3810:05
Chantelle HesselbergOK Hällenej godkänd
Sandra NäslundVästerås SOKej start
Rebecka OlssonOK Linnéej start

H21

5 260 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF30:395:49
2Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF31:28+0:495:58
3Olle KaleredOK Denseln31:49+1:106:02
4Peter ÖbergOK Hällen32:50+2:116:14
5Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro32:59+2:206:16
6Joakim AndénSödertälje-Nykvarn OF33:13+2:346:18
7Espen Hultgreen WeltzienJärla Orientering33:45+3:066:24
8Tommy LindbergOK Roslagen35:31+4:526:45
9Magnus PalmKFUM Örebro OK35:52+5:136:49
10Pål SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF36:03+5:246:51
11Albin AnderssonTullinge SK36:22+5:436:54
12Liutauras BileviciusOK Roslagen36:25+5:466:55
13Jörgen OhlinTullinge SK36:31+5:526:56
14Axel WrådheAttunda OK36:41+6:026:58
15Emil KaleredOK Denseln36:42+6:036:58
16Jesper Kullin AlfredssonLånghundra IF37:50+7:117:11
17Anton SundgrenLånghundra IF37:53+7:147:12
18Greger TyskOK Kåre37:56+7:177:12
19David MellinSundbybergs IK38:49+8:107:22
20Love BerzellOK Ravinen39:05+8:267:25
21Jonas EngströmOK Hällen39:10+8:317:26
22Ken PeetersOK Linné39:46+9:077:33
23Kevin StåhlOK Hammaren39:47+9:087:33
24Fredrik WigertzLånghundra IF40:20+9:417:40
25Mattias OlofssonOK Enen41:11+10:327:49
26Morgan KarlssonSundbybergs IK41:53+11:147:57
27Carl-Johan HögbergOK Linné42:37+11:588:06
28Emil AnderssonTullinge SK42:59+12:208:10
29Niclas SjögrenHaninge SOK43:45+13:068:19
30Ulrik ImbergOK Linné45:02+14:238:33
31Fabian SteenOK Enen46:18+15:398:48
32Martin NorrbomSala OK46:40+16:018:52
33Anders LagerwallOK Linné48:04+17:259:08
34Rasmus SteenOK Enen1:00:13+29:3411:26
35Alejandro Martinez FlorTäby OK1:06:44+36:0512:41 Ladda ner rutt i gpx-format
36Anders GranbergOK Klemmingen1:14:35+43:5614:10
Erik LiljequistSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
William PommerStora Tuna OKej start
Peter AronssonLinköpings OKej start
Anton GumaeliusWaxholms OKej start
Harri KarlssonJärla Orienteringej start
Pontus JohanssonOK Linnéej start
Simon JakobssonLånghundra IFej start

D21 Kort

3 930 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina LångStora Tuna OK36:209:14
2Lina FredrikssonKorsnäs IF OK41:19+4:5910:30
3Linda LarssonTullinge SK41:20+5:0010:31
4Caroline SegerEskilstuna OL47:00+10:4011:57
5Jenny BacklundGävle OK50:42+14:2212:54
6Boel SundbergOK Södertörn54:21+18:0113:49
7Kristina ForsOK Grip1:01:24+25:0415:37
8Evi JüniOLG Hondrich1:04:48+28:2816:29
9Louise HildenborgStora Sundby GoIF1:06:45+30:2516:59
10Malin SundebySkogslöparna1:14:42+38:2219:00
11Annica SundebyTumba-Mälarhöjden OK1:17:56+41:3619:49
Josefine HöögHagaby GoIF Örebroej start
Linnéa HolmqvistHagaby GoIF Örebroej start

H21 Kort

3 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan KärrströmTullinge SK33:248:24
2Simon MellinSundbybergs IK33:48+0:248:30
3Jens ÅkermanGävle OK42:22+8:5810:40
4Christofher RamströmSträngnäs-Malmby OL51:11+17:4712:53

H20

4 070 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustaf SundbüeOK Hällen24:035:54
2Jesper SjöblomSödertälje-Nykvarn OF24:43+0:406:04
3Arvid LinderOK Hällen27:38+3:356:47
4Simon SchusterIFK Lidingö SOK27:39+3:366:47
5Simon LarssonOK Hällen31:32+7:297:44
6John GunnarssonSurahammars SOK33:39+9:368:16
7Rasmus MöllerArboga OK34:48+10:458:33
8Adam LiljaOK Enen1:02:39+38:3615:23
Waldemar AnderssonLånghundra IFej start
Martin MörsellOK Kåreej start
Johan HagströmerOK Klemmingenej start

D18

3 920 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida JohanssonOK Djerf34:548:54
2Malva SteenOK Enen36:28+1:349:18
3Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF38:25+3:319:48
4Linn LugneKils OK39:43+4:4910:07
5Linnéa GustafssonOK Hällen40:37+5:4310:21
6Tove FlodmanOK Hammaren46:35+11:4111:53
7Linnéa CarlssonOK Hällen50:37+15:4312:54
Emma BlixtOK Hammarenej start
Selma GumaeliusWaxholms OKej start
Tua WigforssArboga OKej start

H18

3 930 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noel WaldenfjordJärfälla OK29:477:34
2Oskar NymanOK Tyr30:30+0:437:45
3Ivar Lidström LauriSnättringe SK30:53+1:067:51
4Albin AlsiöIF Hagen35:45+5:589:05
5Rasmus TäckOK Hammaren36:45+6:589:21
6Hannes SvahnOK Ravinen37:16+7:299:28
7Thorsten SvenssonFinspångs SOK37:23+7:369:30
8Filip ÖrnKFUM Örebro OK57:16+27:2914:34
Edvin NordströmTäby OKej start
Olle GrywenzOK Linnéej start
Vidar PerssonTäby OKej start

D16

3 520 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK28:598:14
2Emma LingIK Hakarpspojkarna32:05+3:069:06
3Lovisa WigertzLånghundra IF32:48+3:499:19
4Moa AlsiöIF Hagen34:11+5:129:42
5Ida HallinSurahammars SOK49:30+20:3114:03
6Isabella NilssonGustavsbergs OK57:13+28:1416:15
Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Tilda WigforssArboga OKej start
Wilma LarssonOK Torej start

H16

3 520 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö21:576:14
2Valter PetterssonOK Tisaren25:15+3:187:10
3Albin FalkNyköpings OK25:47+3:507:19
4Emil BoströmOK Linné27:07+5:107:42
5Ludvig HolmqvistOK Tor27:11+5:147:43
6William SeguraKFUM Örebro OK27:22+5:257:46
7Andreas NäslundVästerås SOK27:47+5:507:53
8Erik Lidström LauriSnättringe SK29:13+7:168:18
9Linus TäckOK Hammaren29:38+7:418:25
10Isak GeliusSnättringe SK30:04+8:078:32
11Martin SandqvistVästerås SOK31:03+9:068:49
12Jakob SjöbergGävle OK31:38+9:418:59
13David MårtenssonGarphyttans IF32:44+10:479:17
14Axel FlordalKatrineholms OK33:09+11:129:25
15Albin EronnLinköpings OK33:26+11:299:29
16John WolgastSnättringe SK35:31+13:3410:05
17Albin HainkeSnättringe SK35:55+13:5810:12
18John McLellandOK Rodhen38:55+16:5811:03
19Kevin SjölanderOK Rodhen43:59+22:0212:29
20Erik JohanssonOK Alehof47:38+25:4113:31
21Christopher AnderssonVingåkers OK49:45+27:4814:08
Daniel StåhlJärbo OKej godkänd
Karl GrywenzOK Linnéej start
Jacob WolgastSnättringe SKej start
Anton BörjessonOK Måsenej start

D16 Kort

3 090 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1My BlixtAvesta OK1:02:2120:10

H16 Kort

3 090 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas WibergStora Sundby GoIF39:1012:40
Gustav ZazisIK Standardej godkänd

D14

3 090 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida EskilssonIK Hakarpspojkarna28:099:06
2Hanna AlsiöIF Hagen34:09+6:0011:03
3Cecilia HectorSnättringe SK39:43+11:3412:51
4Alice HelmerssonVandrarringen41:29+13:2013:25
5Karolina Bergh PapasikasSkarpnäcks OL42:59+14:5013:54
6Fannie SjölanderOK Rodhen46:39+18:3015:05
7Johanna HalldinKFUM Örebro OK51:28+23:1916:39
8Vera CarlssonOK Hällen51:52+23:4316:47
9Amanda LindIK Standard53:53+25:4417:26
10Elin WolgastSnättringe SK53:55+25:4617:26
11Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro55:27+27:1817:56
12Emilia NilssonGustavsbergs OK57:50+29:4118:42
13Amanda SjödinOK Tisaren1:01:09+33:0019:47
14Isabelle StåhlbrandtRasbo IK1:03:12+35:0320:27
Louise LindellGustavsbergs OKej godkänd
Sanna SanderOK Milanej start

H14

3 090 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna22:247:14
2Edvin NilssonLånghundra IF23:06+0:427:28
3Mattias ÖstbergStora Tuna OK23:29+1:057:35
4Johan FochsenWaxholms OK27:05+4:418:45
5Emil LarssonOK Tisaren27:46+5:228:59
6Hugo ÖrnKFUM Örebro OK29:43+7:199:37
7Jakob TedhamreSnättringe SK30:22+7:589:49
8Simon ClaessonOK Rodhen30:40+8:169:55
9Erik LingIK Hakarpspojkarna31:03+8:3910:02
10Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna33:07+10:4310:43
11Oskar EknerSnättringe SK34:13+11:4911:04
12Noel HelmerssonOK Tisaren34:20+11:5611:06
13Anton KruseKFUM Örebro OK35:44+13:2011:33
14Hampus PerssonOK Enen39:59+17:3512:56
15Viktor BoströmOK Linné41:29+19:0513:25
16Viktor FröbergOK Tor42:57+20:3313:53
17Oliver PetterssonOK Milan48:25+26:0115:40
18William VuorinenOK Tor48:42+26:1815:45
19Oliver HöögOK Motala51:39+29:1516:42
20Linus KarlssonOK Tisaren55:47+33:2318:03
21Johan FredholmSnättringe SK55:50+33:2618:04
22Anton PleinerTäby OK56:26+34:0218:15
23Rasmus LindblomGustavsbergs OK1:03:16+40:5220:28
24Zeb SvenssonOK Tjärnen1:10:04+47:4022:40
Sven SjöqvistOK Måsenej start

D14 Kort

2 180 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilde WickströmOK Tor29:4413:38
2Tilde BlixtAvesta OK34:27+4:4315:48
3Frida GustavssonStora Sundby GoIF41:30+11:4619:02

H14 Kort

2 180 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan WickströmOK Tor27:0012:23
2Erik ElfÖlmstads IS33:30+6:3015:22
3William NetzOK Tor36:22+9:2216:40
4Jonathan LövgrenSala OK52:02+25:0223:52
4Jonathan LövgrenSala OK52:02+25:0223:52

D12

2 180 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva Lidström LauriSnättringe SK18:278:27
2Sandra LingIK Hakarpspojkarna19:54+1:279:07
3Julia AnderssonOK Tor22:29+4:0210:18
4Olivia KarlssonKovlands IF22:41+4:1410:24
5Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF22:46+4:1910:26
6Moa GlanshedHaninge SOK24:01+5:3411:01
7Nelly MårtenssonGarphyttans IF24:33+6:0611:15
8Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro29:47+11:2013:39
9Tova GrönbergArboga OK31:04+12:3714:15
10Elsa GustafssonOK Tylöskog33:35+15:0815:24
11Alice CarlssonIK Standard33:39+15:1215:26
12Sofie LindellGustavsbergs OK39:31+21:0418:07
13Nora RinmanStora Sundby GoIF40:27+22:0018:33
14Matilda PerssonOK Enen45:51+27:2421:01
15Amanda RådströmOK Enen51:07+32:4023:26
16Ebba FlodmanOK Hammaren57:45+39:1826:29
Elin AbelSnättringe SKej start
Molly GeliusSnättringe SKej start
Love EklundOK Tylöskogej start

H12

2 180 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak EskilssonIK Hakarpspojkarna13:066:00
2Erik NederheimTäby OK16:44+3:387:40
3Emil ÅbergOK Linné16:54+3:487:45
4Jens FochsenWaxholms OK17:57+4:518:14
5Casper KarlssonOK Tor18:58+5:528:42 Ladda ner rutt i gpx-format
6Jonathan NilssonGustavsbergs OK18:59+5:538:42
7Ludvig EronnLinköpings OK20:09+7:039:14
8Gustav LjunggrenOK Hammaren21:09+8:039:42
9Valle LarssonIF Thor21:38+8:329:55
10Wilhelm TengrothOK Måsen21:53+8:4710:02
11Simon StridhSkogsluffarnas OK21:57+8:5110:04
12Arvid JohanssonOK Djerf22:34+9:2810:21
13Elis WiklundVästerås SOK22:49+9:4310:27
14Viktor FischerOK Linné23:02+9:5610:33
15Rasmus DoeringGarphyttans IF23:41+10:3510:51
16Marius DahlbergGarphyttans IF26:07+13:0111:58
17Felix LindOK Tyr26:14+13:0812:02
18Hampus GlanshedHaninge SOK29:42+16:3613:37
19Daniel KraftAlmby IK30:01+16:5513:46
20Joel AhlbergOK Linné33:06+20:0015:11
21Filip HöögOK Motala47:19+34:1321:42
22Jonathan AnderssonVingåkers OK47:49+34:4321:56
23Sebastian LindblomGustavsbergs OK1:03:23+50:1729:04
Linus HallinSurahammars SOKej godkänd
Sebastian GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Sebastian SjöqvistOK Måsenej start
Miro MårtenssonIF Thorej start
Elias OhlssonTjällmo-Godegårds OKej start
Gustav LübckeOK Ravinenej start

D12 Kort

1 950 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Elsa VernerOK Torej start
Sophia ÖqvistMälarö SOKej start

H12 Kort

1 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin LissStora Sundby GoIF16:308:27
2Arvid FröbergOK Tor23:51+7:2112:13
Edvin HalldinKFUM Örebro OKej start

D10

1 950 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe ForsbergSkogslöparna14:117:16
2Ella KruseKFUM Örebro OK14:32+0:217:27
3Tilde TimlövStora Sundby GoIF14:48+0:377:35
4Nellie BolinTullinge SK15:11+1:007:47
5Sanna KallinKFUM Örebro OK16:34+2:238:29
6Elsa TunbladMälarö SOK16:48+2:378:36
7Maja SjödinOK Tisaren17:09+2:588:47
8Elin DoeringGarphyttans IF17:24+3:138:55
9Astrid KraftAlmby IK17:40+3:299:03
10Hannalina HaraldssonSträngnäs-Malmby OL19:22+5:119:55
11Frida DäckforsTullinge SK19:24+5:139:56
12Klara BjällhageOK Tor19:40+5:2910:05
13Saga SehlerOK Kolmården24:29+10:1812:33
14Elin KarlssonKovlands IF24:38+10:2712:37
Emma SeguraKFUM Örebro OKej start

H10

1 950 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil LingIK Hakarpspojkarna10:505:33
2Philip SjödinOK Tisaren12:06+1:166:12
3Malte GranefeltOK Tyr13:11+2:216:45
4Isak LarssonOK Tisaren13:32+2:426:56
5Valdemar HamiltonNyköpings OK13:37+2:476:58
6Elias LissStora Sundby GoIF14:01+3:117:11
7Sixten WallinSträngnäs-Malmby OL14:12+3:227:16
8Edvard PelanderOK Djerf14:35+3:457:28
8Gustav LindbergOK Roslagen14:35+3:457:28
10Ludvig Eggöy MarkhesterSnättringe SK14:52+4:027:37
11Melker CarlssonKFUM Örebro OK15:11+4:217:47
12Arvid KarlssonTjällmo-Godegårds OK15:16+4:267:49
13Hugo PelanderSnättringe SK16:24+5:348:24
14Oliver ArnessonLindebygdens OK18:47+7:579:37
15Emil LindgrenOK Tor21:14+10:2410:53
16Noah TyskOK Kåre21:17+10:2710:54
17Anton ÅbergOK Linné23:16+12:2611:55
18Gustav JohnssonOK Måsen25:46+14:5613:12
19Emil WinnerstamEskilstuna OL27:57+17:0714:20
20Ture ForsbergSkogslöparna34:38+23:4817:45
21Isak WinnerstamEskilstuna OL36:32+25:4218:44
Petter FochsenWaxholms OKej godkänd
Gustav Eggöy MarkhesterSnättringe SKej start

D35

3 970 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin LundbergTullinge SK37:539:32
2Camilla AdlertegOK Enen40:41+2:4810:14
3Charlotte WahlströmAlmby IK45:10+7:1711:22
4Sofia StenbergDomnarvets GOIF49:17+11:2412:24
5Ulrika BornetunSkillingaryds FK52:49+14:5613:18
6Sofia SundströmTullinge SK1:01:37+23:4415:31
7Christina AlnebergSträngnäs-Malmby OL1:16:33+38:4019:16

H35

4 470 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BoströmOK Linné34:427:45
2Olle HägglundSträngnäs-Malmby OL36:56+2:148:15
3Pontus TimlövStora Sundby GoIF40:04+5:228:57
4Klas BringertKatrineholms OK41:23+6:419:15
5Fredrik HildenborgStora Sundby GoIF42:25+7:439:29
6Roger LarssonSkillingaryds FK44:20+9:389:55
7Ingemar ÅkermanTullinge SK44:26+9:449:56
8Michael RinmanStora Sundby GoIF46:12+11:3010:20
9Christian BjörkmanÅkers IF46:43+12:0110:27
10Jonas KarlssonKovlands IF47:53+13:1110:42
11Mikael StranskyStora Sundby GoIF49:26+14:4411:03 Ladda ner rutt i gpx-format
12Marcel TschoppOLG Hondrich55:22+20:4012:23
13Bart Van WijngaardenOK Klemmingen57:13+22:3112:48
14Johan BlixtAvesta OK1:32:14+57:3220:38
Patrik SteenOK Enenej godkänd
Henrik WickströmArboga OKej start

D40

3 850 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa PleinerTäby OK37:049:37
2Linda RinaldoOK Tor39:05+2:0110:09
2Johanna DalinLeksands OK39:05+2:0110:09
4Katarina LissEskilstuna OL40:11+3:0710:26
5Anna LöwegrenKatrineholms OK41:41+4:3710:49
6Malin PilvingeOK Kolmården43:32+6:2811:18
7Lena WesterlundOK Djerf44:57+7:5311:40
8Malin WiklundAlmby IK49:03+11:5912:44
9Monica AnderssonVingåkers OK57:46+20:4215:00
10Caroline CasselsjöOK Kolmården1:05:21+28:1716:58
11Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:06:18+29:1417:13
12Angelica LindblomGustavsbergs OK1:11:21+34:1718:31
Eva DanielssonEskilstuna OLej start

H40

4 320 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus PerssonOK Tisaren28:266:34
2Björn LjunggrenOK Hammaren29:51+1:256:54
3Bertil EronnLinköpings OK30:18+1:527:00
4Jacob BolinTullinge SK32:05+3:397:25
5Mats ÅbergOK Linné32:20+3:547:29
6Dan LarssonOK Tisaren32:25+3:597:30
7Henrik PilvingeOK Kolmården32:54+4:287:36
8Petr VítekOK99 Hradec Kralove33:26+5:007:44
9Oskar ForsbergSkogslöparna34:04+5:387:53
10Mats LiwellSödertälje-Nykvarn OF34:06+5:407:53
11Anders DalinLeksands OK34:08+5:427:54
12Lars-Erik HaslerSurahammars SOK34:24+5:587:57
13Magnus ÖhlingOK Tor34:30+6:047:59
14Ulf PerssonIFK Enskede34:34+6:088:00
15Tomas HenrikssonAttunda OK35:48+7:228:17
16Erik GöthlinKFUM Örebro OK37:16+8:508:37
17Anders FröbergOK Tor38:08+9:428:49
18Daniel GustafssonKFUM Örebro OK38:50+10:248:59
19Henrik FlordalKatrineholms OK40:01+11:359:15
20Henrik HallinSurahammars SOK40:14+11:489:18
21Magnus LindblomGustavsbergs OK42:56+14:309:56
22Stefan SehlerOK Kolmården43:40+15:1410:06
23Daniel RejmentOK Linné45:39+17:1310:34
24Andreas PerssonDomnarvets GOIF46:12+17:4610:41
25Henrik NordKFUM Örebro OK48:58+20:3211:20
26Arvid RinaldoOK Tor49:31+21:0511:27
27Matz HöögOK Motala51:03+22:3711:49
28Niklas DoeringGarphyttans IF1:03:58+35:3214:48
Jörgen GranefeltKils OKej godkänd

D45

3 670 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna ZetterbergVästerås SOK31:188:31
2Helena GunnarssonIK Hakarpspojkarna31:22+0:048:32
3Charlotte FlansbjerOK Djerf32:45+1:278:55
4Mia EronnLinköpings OK35:23+4:059:38
5Jenny RöjgårdOK Kolmården36:48+5:3010:01
6Anne-Marie WigleSödertälje-Nykvarn OF37:18+6:0010:09
7Anette LarssonOK Tor42:36+11:1811:36
8Marica TynellRånäs OK44:32+13:1412:08
9Cecilia FochsenWaxholms OK46:01+14:4312:32
10Åsa SandTullinge SK58:26+27:0815:55
11Margareta BerghSkarpnäcks OL1:04:12+32:5417:29
12Barbara SkogtjärnSödertälje-Nykvarn OF1:08:49+37:3118:45
Kristina PetterssonHagaby GoIF Örebroej godkänd
Ulrika SanderOK Milanej start
Sofia HeldtSödertälje-Nykvarn OFej start
Jeanette EnckellSödertälje-Nykvarn OFej start
Hanna WigforssArboga OKej start

H45

4 070 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarna29:287:14
2Stefan Svensson GeliusSnättringe SK29:30+0:027:14
3Fridolf EskilssonIK Hakarpspojkarna30:51+1:237:34
4Erik KarlssonTjällmo-Godegårds OK31:56+2:287:50
5Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF32:03+2:357:52
6Niklas HenrikssonAttunda OK32:11+2:437:54
7Lars LindbomMälarö SOK32:37+3:098:00
8Jens AndertoftVästerås SOK33:23+3:558:12
9Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK34:37+5:098:30
10Jan SjödinOK Tisaren35:00+5:328:35
11Tomas JonssonJärfälla OK35:13+5:458:39
12Lars HenrikssonSundsvalls OK35:36+6:088:44
13Anders LingIK Hakarpspojkarna36:52+7:249:03
14Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro37:18+7:509:09
15Christer CasselsjöOK Kolmården37:37+8:099:14
16Joakim DahlbergAlmby IK37:47+8:199:17
17Jesper HedbergIF Thor38:44+9:169:31
18Ulf FredrikssonKorsnäs IF OK39:25+9:579:41
19Mikael LindOK Tyr40:34+11:069:58
20Tomas JonssonVandrarringen43:27+13:5910:40

D50

3 190 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Yvonne AnderssonTullinge SK25:247:57
2Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL28:44+3:209:00
3Annika ArdellOK Rodhen30:40+5:169:36
4Hana TichovskaSK Praga30:53+5:299:40
5Marie AlfredssonOK Tyr34:03+8:3910:40 Ladda ner rutt i gpx-format
6Lena GumaeliusWaxholms OK36:41+11:1711:29
7Lottie LindOK Tyr36:42+11:1811:30
8Katarina RingelsOK Klemmingen36:53+11:2911:33
9Camilla LarssonOK Hällen37:16+11:5211:40
10Anette SjöbergGävle OK37:30+12:0611:45
11Åsa AlsiöIF Hagen37:32+12:0811:45
12Ingrid JohanssonLaholms IF OK40:10+14:4612:35
13Anki GustafssonSäterbygdens OK41:16+15:5212:56
14Anna KullbergLinköpings OK42:04+16:4013:11
15Mari-Helen LidströmSnättringe SK48:24+23:0015:10
16Lena StrömbäckLinköpings OK50:03+24:3915:41
17Annette WigertzLånghundra IF51:31+26:0716:08
Kajsa HolmqvistHagaby GoIF Örebroej start
Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OKej start
Cecilia WeistrandSödertälje-Nykvarn OFej start

H50

3 970 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas RönnbäckOK Eken29:467:29
2Ingemar MagnussonOK Måsen29:57+0:117:32
3Marcus ErikssonVK Uvarna31:49+2:038:00
4Pär NymanOK Tyr31:50+2:048:01
5Ola JernströmAvesta OK32:15+2:298:07
6Piero SannicoloTullinge SK33:35+3:498:27
7Kenneth JönssonTullinge SK33:37+3:518:28
8Björn AxelssonTullinge SK35:05+5:198:50
9Björn CarlssonOK Hällen35:32+5:468:57
10Roger LarssonKatrineholms OK36:39+6:539:13
11Per WintherVästerbergslagens OL37:01+7:159:19
12Henrik OlssonOK Tor37:37+7:519:28
13Lars JonssonVK Uvarna37:42+7:569:29
14Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL38:17+8:319:38
15Fredrik ÅslundKatrineholms OK38:37+8:519:43
16Erik BerggrenTullinge SK39:23+9:379:55
17Nils AronssonOK Tisaren39:28+9:429:56
18Per WolgastSnättringe SK39:44+9:5810:00
19Bo LauriSnättringe SK40:29+10:4310:11
20Jonas PetterssonOK Tisaren40:52+11:0610:17
21Peter ForsOK Grip41:16+11:3010:23
22Ola EnvallTullinge SK41:25+11:3910:25
23Ian HamiltonNyköpings OK41:45+11:5910:30
24Oskar NederheimTäby OK42:00+12:1410:34
25Jan StridhSkogsluffarnas OK44:07+14:2111:06
26Klaus KrischanEnnstal44:17+14:3111:09
27Jörgen StegardSkarpnäcks OL45:26+15:4011:26
28Tomas GlanshedHaninge SOK46:41+16:5511:45
29Jonatan LindellGustavsbergs OK51:47+22:0113:02
30Eric HuijsersHammarby IF OF53:38+23:5213:30
31Niclas BjällhageOK Tor1:22:38+52:5220:48
Kent BörjessonOK Måsenej start
Johan MalmOK Kolmårdenej start
Niklas SanderOK Milanej start

D55

3 160 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kia NordströmTäby OK31:299:57
2Susanne PerssonÄrla IF31:30+0:019:58
3Maria JonssonTullinge SK31:48+0:1910:03
4Carina DoyleSundbybergs IK33:40+2:1110:39
5Agneta GrönlundKatrineholms OK34:04+2:3510:46
6Åsa SundbergOK Södertörn36:00+4:3111:23
7Lena HellströmOK Ravinen39:38+8:0912:32
8Annika LarssonArboga OK39:41+8:1212:33
9Anna-Lena TynongGävle OK39:57+8:2812:38
10Eva WalheimRobertsfors IK41:44+10:1513:12
11Gunilla SandströmAlmby IK42:45+11:1613:31
12Helen GlänneforsSöders-Tyresö44:19+12:5014:01
13Kerstin OhlssonHaninge SOK44:49+13:2014:10
14Barbro KarlssonKatrineholms OK48:09+16:4015:14
15Carina ErikssonNyköpings OK54:30+23:0117:14
16Eva WareniusAvesta OK56:24+24:5517:50

H55

3 850 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harry HietanenGävle OK29:587:47
2Peter NordströmTäby OK30:14+0:167:51
3Gunnar LangsSkarpnäcks OL32:56+2:588:33
4Martin TichovskySK Praga33:05+3:078:35
5Bengt JohanssonOK Tyr33:55+3:578:48
6Sven UndelandSödertälje-Nykvarn OF33:58+4:008:49
7Ulf BurmanGustavsbergs OK35:03+5:059:06
8Bengt SchwartzOK Kolmården35:13+5:159:08 Ladda ner rutt i gpx-format
9Sven WigertzLånghundra IF36:10+6:129:23
10Mats WindstedtFredrikshofs IF Skid & OK36:15+6:179:24
11Jan SundbüeOK Hällen36:27+6:299:28
12Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF37:40+7:429:47
13Tommy BergerGävle OK38:23+8:259:58
14Krister GumaeliusWaxholms OK39:09+9:1110:10
15Karri LindellOK Måsen39:28+9:3010:15
16Mats WalheimRobertsfors IK39:34+9:3610:16
17Leif GustafssonSäterbygdens OK39:48+9:5010:20
18Tapani MattusIFK Lidingö SOK39:54+9:5610:21
19Jan-Olof BäckOK Djerf40:16+10:1810:27
20Leif SandahlOK Tyr41:00+11:0210:38
21Anders S NybergSäterbygdens OK41:23+11:2510:44
22Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF41:49+11:5110:51
23Mats BirkestålKöping-Kolsva OK42:10+12:1210:57
24Peter YlsöbäckKjula IF42:14+12:1610:58
25Kenneth HagströmOK Letstigen43:28+13:3011:17
26Jonas KarlssonOK Tylöskog43:56+13:5811:24
27Arne SääfGudhems IF46:22+16:2412:02
28Werner KöhlerTullinge SK48:39+18:4112:38
29Börje PerssonOK Alehof55:09+25:1114:19
30Thomas ErikssonTumba-Mälarhöjden OK57:08+27:1014:50
Johan KarlssonNorbergs OKej godkänd
Lars KarlssonAlmby IKej start
Peter LundbergJärfälla OKej start
Lars-Olof JanssonOK Linnéej start
Bo GustafssonOK Tylöskogej start
Stefan O JanssonLerums SOKej start

D60

3 130 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1EvaLena EricsonSödertälje-Nykvarn OF34:1010:54
2Inger OnsbringEskilstuna OL34:59+0:4911:10
3Anneli LindqvistGustavsbergs OK37:17+3:0711:54
4Anna-Karin JohanssonVandrarringen39:41+5:3112:40
5Barbro IsakssonOK Tisaren42:00+7:5013:25
6Britt GunnarssonKristinehamns OK44:19+10:0914:09
7Solveig HedenblomSjövalla FK45:38+11:2814:34
8Agneta NilssonEskilstuna OL46:01+11:5114:42
9Eva ElnerudSigtuna OK46:02+11:5214:42
10Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro50:31+16:2116:08
11Britt-Marie ErikssonOK Rodhen53:47+19:3717:10
12Birgitta PetersenOK Enen54:59+20:4917:33
13Kerstin Alneberg StenssonSträngnäs-Malmby OL57:26+23:1618:20 Ladda ner rutt i gpx-format

H60

3 670 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn RosendahlÄrla IF28:387:48
2Håkan PalmfjordKatrineholms OK29:15+0:377:58
3Ulf PalmérUlricehamns OK30:04+1:268:11
4Jörgen KarlssonAttunda OK35:00+6:229:32
5Kjell HäggströmOK Tor35:11+6:339:35
6Thom SandvikAvesta OK35:23+6:459:38
7Ivar NäsholmÄrla IF35:25+6:479:39
8Kjell AnderssonMölndal Outdoor IF35:37+6:599:42
9Stefan GustafssonOK Hällen36:09+7:319:51
10Mats JohanssonSödertälje-Nykvarn OF36:59+8:2110:04
11Tomas AnderssonOK Tor37:01+8:2310:05
12Stefan GunnarssonKristinehamns OK37:27+8:4910:12
13Stefan ÖbergOK Milan38:35+9:5710:30 Ladda ner rutt i gpx-format
14Håkan GustafsonEskilstuna OL39:48+11:1010:50
15Mats HastadFellingsbro GOIF40:41+12:0311:05
16Bo DavidssonSolna OK43:13+14:3511:46
17Göran HedmanValbo AIF44:15+15:3712:03
18Anders KärrströmTullinge SK46:50+18:1212:45
19Ove ErikssonNyköpings OK50:10+21:3213:40
20Harald BauerIFK Lidingö SOK50:27+21:4913:44
21Leif WadmanKöping-Kolsva OK50:54+22:1613:52
22Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:00:02+31:2416:21
Thomas WesterGustavsbergs OKej start
Stefan MyrefeltSkarpnäcks OLej start

D65

2 750 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin GustafssonSträngnäs-Malmby OL29:5710:53
2Ann-Britt GöranssonAlmby IK31:36+1:3911:29
3Lena JansonArboga OK32:31+2:3411:49
4IngMarie ÅsenlundGävle OK34:32+4:3512:33
5Annika GillgrenGävle OK36:08+6:1113:08
6Ingrid E StrömRonneby OK37:38+7:4113:41
7Mona HullAlmby IK39:30+9:3314:21
8Kerstin PalmKjula IF40:04+10:0714:34
9Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL42:44+12:4715:32
10Kerstin LissEskilstuna OL44:43+14:4616:15
11Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL50:09+20:1218:14
12Britt-Marie AldénOK Kolmården52:23+22:2619:02
13Gunnel GillenäsKristinehamns OK52:53+22:5619:13
14Marianne SellgrenSigtuna OK58:29+28:3221:16
15Kristin PetterssonStora Tuna OK1:00:12+30:1521:53
16Catharina JohanssonOK Kolmården1:01:29+31:3222:21
17Karin LarssonOK Kompassen1:41:37+1:11:4036:57
Lena JakobssonVästerås SOKej godkänd
Titti BergendahlOK Måsenej start
Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OKej start

H65

3 190 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JakobssonVästerås SOK25:398:02
2Peter RasmussenNyköpings OK27:20+1:418:34
3Lars-Åke WallOK Tisaren28:08+2:298:49
4Sven-Olov WiklundArboga OK29:49+4:109:20
5Rune LarssonOK Skogshjortarna29:51+4:129:21
6Ola LindholmKöping-Kolsva OK30:00+4:219:24
7Roland WareniusAvesta OK30:53+5:149:40
8Ingemar GardSöders-Tyresö30:58+5:199:42
9Hans AurellGävle OK31:13+5:349:47
10Rolf MathisenEskilstuna OL31:33+5:549:53
11Stig AnderssonOK Linné32:41+7:0210:14
12Göran AnderssonOK Tylöskog32:48+7:0910:16
13Kent BergendahlNyköpings OK33:35+7:5610:31
14Leo JohanssonVandrarringen33:55+8:1610:37
15Per-Erik CarleniusKatrineholms OK34:04+8:2510:40
16Christer NälemarkOK Djerf35:02+9:2310:58
17Peder WickströmArboga OK35:35+9:5611:09
18Conny NilssonNyköpings OK36:04+10:2511:18
19Lennart SibeckFalköpings AIK OK36:34+10:5511:27
20Bo SegerEskilstuna OL36:37+10:5811:28
21Sören SvenssonSjövalla FK38:15+12:3611:59
22Kurt EkbergOK Orinto38:17+12:3812:00
23Olle ArmanNyköpings OK38:31+12:5212:04
24Per-Åke HullAlmby IK38:58+13:1912:12
25Karl-Göran WahlströmAlmby IK39:07+13:2812:15
26Hans RagvaldVingåkers OK39:55+14:1612:30
27Gert OlssonTockarps IK40:04+14:2512:33
28Christer GillenäsKristinehamns OK40:29+14:5012:41
29Robert LarssonHagaby GoIF Örebro41:06+15:2712:53
30Ove JohanssonOK Kolmården41:16+15:3712:56
31Lennart LundquistOK Nalle41:26+15:4712:59
32Hans-Erik SkalbergVästerås SOK44:22+18:4313:54
33Harry EnbergVästerbergslagens OL44:45+19:0614:01
34Bernt ÅströmVästerås SOK44:58+19:1914:05
35Kurt Håkan AnderssonOK Tor46:24+20:4514:32
36Bengt JohanssonOK Skogshjortarna46:38+20:5914:37
37Evert JohanssonOK Tisaren47:31+21:5214:53
38Hans GustavssonNyköpings OK52:57+27:1816:35
39Mats LiljaOK Enen56:00+30:2117:33
40Hans GreijerVästerås SOK58:36+32:5718:22
Christer JohanssonOK Motalaej godkänd
Karl-Gösta HarvenbergNyköpings OKej godkänd
Göran LarssonOK Kompassenej godkänd
Rolf KarlssonOK Hällenej start
Leif MathisenEskilstuna OLej start

D70

2 750 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maud MossbergOK Järnbärarna33:5312:19
2Maria EhnTullinge SK36:01+2:0813:05
3Margareta HagstedtVäsby OK36:05+2:1213:07
4Birgitta KlangLånghundra IF37:48+3:5513:44
5Gun-Inger SahlbergLånghundra IF37:57+4:0413:48
6Margareta LöfqvistVästerås SOK38:03+4:1013:50
7Margareta LarssonOK Njudung38:19+4:2613:56
8Sonja JedarÅkers IF40:08+6:1514:35
9Barbro AnderssonOK Skogshjortarna44:51+10:5816:18
10Berit ByströmOK Virdarna44:58+11:0516:21
11Birgitta ArleboKFUM Örebro OK46:54+13:0117:03
12Eva KjellmanVandrarringen48:36+14:4317:40
13Birgitta BjörkKFUM Örebro OK50:22+16:2918:18
14Berit GustavssonSödertälje IF50:23+16:3018:19
15Margareta HaraldssonSigtuna OK50:38+16:4518:24
16Anita JohanssonOK Tor59:12+25:1921:31
17Monica Lindquist MöllerSödertälje-Nykvarn OF1:03:05+29:1222:56
18Birgitta NorlinRimbo SOK1:10:16+36:2325:33
19Margareta JönssonÅkers IF1:14:31+40:3827:05

H70

3 160 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK28:319:01
2Weine FredrikssonKFUM Örebro OK29:35+1:049:21
3Leif StrandbergGustavsbergs OK30:52+2:219:46
4Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF31:10+2:399:51
5Alf LindbergKöping-Kolsva OK31:50+3:1910:04
6Roger DanielssonLinköpings OK31:56+3:2510:06
7Runar AldénOK Kolmården32:23+3:5210:14
8Per-Erik WåhlbergOK Linné33:26+4:5510:34
9Ingvar SvenssonBjursås OK33:30+4:5910:36
10Boris HolmbergIF Åland34:13+5:4210:49
11Torbjörn WikströmOK Orinto34:27+5:5610:54
12Curt KarlssonNyköpings OK36:21+7:5011:30
13Göran BengtssonTockarps IK36:38+8:0711:35
14Stefan G LarssonOK Njudung36:42+8:1111:36
15Håkan MossbergOK Järnbärarna36:57+8:2611:41
16Gunnar EhnTullinge SK37:56+9:2512:00
17Bengt JönssonÅkers IF38:54+10:2312:18
18Sören JohanssonSala OK39:44+11:1312:34
19Per-Olof FernbergIS Skanne39:51+11:2012:36
20Anders MobergKatrineholms OK40:12+11:4112:43
21Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben40:53+12:2212:56
22Åke GranstamOK Tor40:55+12:2412:56
23Ingemar LindblomOK Orinto41:26+12:5513:06
24Bertil HolmgrenGävle OK44:30+15:5914:04
25Ulf SkogtjärnOK Linné44:47+16:1614:10
26Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL46:25+17:5414:41
27Inge SundströmNyköpings OK46:47+18:1614:48
28Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OF46:59+18:2814:52
29Lennart LundhOK Tisaren47:26+18:5515:00
30Stig LandstorpOK Tor47:31+19:0015:02
31Kennet LöfqvistVästerås SOK47:54+19:2315:09
32Ulf WaldenfjordLinköpings OK47:57+19:2615:10
33Roland PerssonIFK Enskede49:41+21:1015:43
34Göran WiigHallstahammars OK51:32+23:0116:18
35Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK52:34+24:0316:38
36Ingemar GustafssonOK Tjärnen52:43+24:1216:40
37Lars NordinSolna OK54:45+26:1417:19
38Sven-Arne NilssonOK Klemmingen1:00:35+32:0419:10
Åke HöglundTimrå SOKej godkänd
Anders SellgrenSigtuna OKej godkänd
Börje RåbergOK Tyrej start

D75

2 190 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dagny GustavssonSigtuna OK28:5413:11
2Helen AndertoftMarkaryds FK29:01+0:0713:14
3Birgitta StenströmVänersborgs SK29:06+0:1213:17
4Caje JacobssonIF Thor35:39+6:4516:16
5Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby38:13+9:1917:27
6Birgit KarlssonMariestads FK40:38+11:4418:33
7Eva von HeijneSigtuna OK40:58+12:0418:42
8Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna41:08+12:1418:46
9Margareta WallénTäby OK42:10+13:1619:15
10Britt-Marie SjöbergOK Tor42:40+13:4619:28
11Monica AndreassonOK Tor49:38+20:4422:39
12Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK50:10+21:1622:54
13Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo50:14+21:2022:56
14Gertrud AsplundVästerås SOK51:37+22:4323:34
Kerstin ElfÖlmstads ISej godkänd
Eleonor GrönvallKFUM Örebro OKej start

H75

3 130 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig IsraelssonOK Tylöskog32:0510:15
2Curt ThorénNyköpings OK34:46+2:4111:06
3Ronny AnderssonOK Skogshjortarna37:21+5:1611:55
4Lars JohanssonOK Skogshjortarna38:52+6:4712:25
5Erland LingJönköpings OK41:12+9:0713:09
6Rune ArvidssonMarkbygdens OK43:15+11:1013:49
7Lars JohanssonOK Tor44:04+11:5914:04
8Kurt BoströmOK Linné47:17+15:1215:06
9Bo SvenssonÖrkelljunga FK47:51+15:4615:17
10Lars KjellmanVandrarringen48:12+16:0715:23
11Sven-Olov NorlinRimbo SOK48:25+16:2015:28
12Lars FinbomOK Landehof48:44+16:3915:34
13Jan-Olof GustKatrineholms OK49:05+17:0015:40
14Ulf BolinderVästerås SOK49:46+17:4115:53
15Anders WelénKöping-Kolsva OK50:39+18:3416:10
16Jerry HolmEskilstuna OL52:28+20:2316:45
17Bjarne ErlandssonHammarby IF OF56:46+24:4118:08
18Johnny WallingeOK Kolmården57:13+25:0818:16
19Sven JacobssonIF Thor57:30+25:2518:22
20Göran JohanssonSnättringe SK58:15+26:1018:36
21Ingemar JonssonHallstahammars OK59:41+27:3619:04
22Sune AhlinKöping-Kolsva OK59:42+27:3719:04
23Sune LindellOK Hällen1:05:32+33:2720:56
24Stig GustavssonSödertälje IF1:06:15+34:1021:09
25Leif HermundstadSnättringe SK1:23:20+51:1526:37
Lars AlmqvistArboga OKej godkänd
Hans AnderssonVästerås SOKej start

D80

2 190 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dagny AnderssonOK Tjärnen1:02:1528:25

H80

2 190 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune CarlssonSundbybergs IK25:3611:41
2Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF28:27+2:5112:59
3Anders AdlerLinköpings AIK28:38+3:0213:04
4Arne ÅhmanTumba-Mälarhöjden OK30:25+4:4913:53
5Sigurd WallénTäby OK31:03+5:2714:10
6Bo KarlssonKöping-Kolsva OK31:59+6:2314:36
7Per LarssonJönköpings OK33:03+7:2715:05
8Rune SandbergHallstahammars OK33:45+8:0915:24
9Rolf AnderssonRimbo SOK33:48+8:1215:26
10Sixten WesterlundSödertälje IF34:37+9:0115:48
11Nils JohanssonOK Tjärnen34:55+9:1915:56
12Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby43:57+18:2120:04
13Lars-Erik LindellVäsby OK45:06+19:3020:35
14Bo NorenvikOK Tor49:46+24:1022:43
Martin EngqvistUpsala IFej start

H85

2 160 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Lars MagnussonKristinehamns OKej godkänd

Inskolning

1 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Vidar EngströmOK Hällenfullföljt
Malte FridellKorsnäs IF OKfullföljt
Oskar LiwellSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Nora TunbladMälarö SOKfullföljt
Albin TynellRånäs OKfullföljt

U1

1 980 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Armida MalmqvistOK Tor15:287:48
2Ludvig LjunggrenOK Hammaren15:56+0:288:02
3Hedda TunbladMälarö SOK17:08+1:408:39
4Olle GranefeltOK Tyr17:20+1:528:45
5Isak Westbom LampinenOxvretens SK18:20+2:529:15
6Astrid HamiltonNyköpings OK19:23+3:559:47
7Ebba HjelmÅkers IF20:04+4:3610:08
8Vidar LarssonIF Thor20:49+5:2110:30
9Frida HerbstVästerås SOK20:51+5:2310:31
10Harald CarlssonKFUM Örebro OK21:22+5:5410:47
11Sofia HalldinKFUM Örebro OK22:05+6:3711:09
12Lovisa NederheimTäby OK25:10+9:4212:42
13Alexander BladhStora Sundby GoIF25:24+9:5612:49
14Lovisa FischerOK Linné27:06+11:3813:41
15Adam LindgrenOK Tor30:29+15:0115:23
16Iris DahlbergGarphyttans IF33:59+18:3117:09
17Ingrid ArnessonLindebygdens OK34:38+19:1017:29
Melker VernerOK Torej start
Freja ÖqvistMälarö SOKej start

U2

1 950 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gösta WallinSträngnäs-Malmby OL15:337:58
2Elliot VikströmOK Tor16:19+0:468:22
3Valdemar LagerwallOK Linné16:43+1:108:34
4Emilia AnderssonOK Tor18:21+2:489:24
5Rasmus KruseKFUM Örebro OK18:30+2:579:29
6Angelica BladhStora Sundby GoIF18:46+3:139:37
7Måns DahlbergAlmby IK19:12+3:399:50
8Julie CasselsjöOK Kolmården19:45+4:1210:07
9Lovisa Eriksson WibergStora Sundby GoIF20:37+5:0410:34
10Isak StåhlbrandtRasbo IK26:21+10:4813:30
11Tilde LampinenSödertälje-Nykvarn OF26:24+10:5113:32
Thea GeliusSnättringe SKej start

Öppen 1

1 950 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nenette DäckforsTullinge SK22:1811:26
2Keelan BrunkerKlubblös34:23+12:0517:37
3Gustav LindgrenKlubblös34:32+12:1417:42
4Leo SönderklintKlubblös36:14+13:5618:34

Öppen 3

2 180 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus NordströmVandrarringen20:459:31
2Agnes LiwellSödertälje-Nykvarn OF23:45+3:0010:53
3Ella LiwellSödertälje-Nykvarn OF24:48+4:0311:22
4Karuna DahlbergGarphyttans IF25:48+5:0311:50
5Ida PelanderSnättringe SK26:09+5:2411:59
6Emma SätterlundKFUM Örebro OK28:30+7:4513:04
7Britt-Marie EkbergOK Orinto29:34+8:4913:33
8Ida OlssonHallstahammars OK30:27+9:4213:58
9Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK30:48+10:0314:07
10Monica GranströmVingåkers OK30:54+10:0914:10
11Paulina HermanssonKlubblös30:57+10:1214:11
12Catharina AnderssonOK Tor31:46+11:0114:34
13Ayan LingIK Hakarpspojkarna32:45+12:0015:01
14Cecilia NilssonGustavsbergs OK33:34+12:4915:23
15Jörgen DäckforsTullinge SK35:28+14:4316:16
16Linda WickströmOK Tor36:38+15:5316:48
17Karin SandqvistVästerås SOK37:24+16:3917:09
18Samuel ErikssonOK Letstigen40:20+19:3518:30
19Liselott AnderssonKlubblös41:16+20:3118:55
20Ylva DoeringGarphyttans IF42:14+21:2919:22
21Inga-Britt MalmGarphyttans IF42:24+21:3919:26
22Margaretha NylundOK Södertörn44:18+23:3320:19
23Fredrik LöfgrenSala OK48:04+27:1922:02
24Torbjörn JohanssonOK Södertörn51:18+30:3323:31
25Britt-Inger LindbergSträngnäs-Malmby OL51:45+31:0023:44
26William LindgrenKlubblös52:04+31:1923:53
27Malachy BrunkerKlubblös52:06+31:2123:53
28Malachy BrunkerIK Standard1:00:28+39:4327:44
29Doris NilssonOK Klemmingen1:06:20+45:3530:25
Stig LundinEskilstuna OLej godkänd

Öppen 5

3 090 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel OlssonHallstahammars OK36:5211:55
2Bo ÖqvistMälarö SOK38:32+1:4012:28
3Anna RökenTäby OK39:33+2:4112:47
4Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK41:41+4:4913:29
5Richard PaakkonenOK Roxen42:03+5:1113:36
6Mikael JanssonOK Hällen42:09+5:1713:38
7Anders HolmqvistOK Tor42:38+5:4613:47
8Olle MalmKFUM Örebro OK42:54+6:0213:53
9Linda NilssonLånghundra IF43:20+6:2814:01
10Emma KlemetsKöping-Kolsva OK43:26+6:3414:03
11Magdalena SjödinOK Tisaren44:29+7:3714:23
12Robert RylanderSpårvägens OK44:54+8:0214:31
13Niklas RökenTäby OK45:58+9:0614:52
14Axel LjungkvistÄrla IF46:37+9:4515:05
15Emma HerbstVästerås SOK48:29+11:3715:41
16Bo JanssonOK Hällen49:56+13:0416:09
17Malin SehlerOK Kolmården49:59+13:0716:10
18Johanna JonssonIK Gandvik51:24+14:3216:38
19Alf LundkvistOK Tor53:52+17:0017:25
20Fredrik ArnessonLindebygdens OK53:59+17:0717:28
21Erik NetzOK Tor56:17+19:2518:12
22Sten HellströmOK Ravinen59:16+22:2419:10
23Maria AhlbergNorbergs OK59:26+22:3419:14
24Linnea MattusIFK Lidingö SOK1:02:51+25:5920:20
25Eva FredrikssonKorsnäs IF OK1:03:42+26:5020:36
26Leif  HagstedtVäsby OK1:05:34+28:4221:13
27Katarina LjungkvistÄrla IF1:05:43+28:5121:16
28Eva Lander PerssonOK Enen1:05:54+29:0221:19
29Anna Martinsson-KarlssonStockholmspolisens IF OF1:09:08+32:1622:22
30Elsa NordinOK Tjärnen1:09:37+32:4522:31
31Hans WrådheOK Tjärnen1:09:41+32:4922:33
32Eva SchagerströmGarphyttans IF1:11:00+34:0822:58
33Jonas ÖrnKFUM Örebro OK1:13:42+36:5023:51
34Stina GunnarssonÄrla IF1:15:40+38:4824:29
35Jan BurellOK Enen1:15:47+38:5524:31
36Staffan WelanderOK P41:16:35+39:4324:47
37Sofia KellariÄrla IF1:26:29+49:3727:59
38Pontus GustavssonStora Sundby GoIF1:42:48+1:05:5633:16
Emelie GustafssonStora Sundby GoIFej godkänd

Öppen 7

3 160 m, 69 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan ÖstbergStora Tuna OK26:238:20
2Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK29:44+3:219:24
3Roger TynellRånäs OK30:33+4:109:40
4Annika SundströmVästerås SOK32:14+5:5110:12
5Mats LandquistKöping-Kolsva OK33:41+7:1810:39
6Jan AnderssonGävle OK34:33+8:1010:56
7Peter NordströmVandrarringen35:48+9:2511:19
8Elsa LinderOK Hällen36:11+9:4811:27 Ladda ner rutt i gpx-format
9Hans HolgerssonOK Måsen37:23+11:0011:49
10Ragnar FalkNyköpings OK38:04+11:4112:02
11Tommy LjungkvistÄrla IF38:15+11:5212:06
12Ulf SvedestamEskilstuna OL38:32+12:0912:11
13Bibi SilvemarkDalaportens OL39:00+12:3712:20
14Anders SilvemarkDalaportens OL39:03+12:4012:21
15Richard NilssonGustavsbergs OK40:55+14:3212:56
16Lina SöderkvistSäterbygdens OK41:31+15:0813:08
17Viktoria KarlssonKovlands IF42:00+15:3713:17
18Karl-Erik HildenborgStora Sundby GoIF42:07+15:4413:19
19Bo PetterssonÖstgöta Helikopter SK & IF42:25+16:0213:25
20Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF42:28+16:0513:26
21Camilla KruseKFUM Örebro OK42:42+16:1913:30
22Marcus WibergStora Sundby GoIF43:27+17:0413:45
23Daniel ForsströmKöping-Kolsva OK45:15+18:5214:19
24Ingvar HalldinOK Tylöskog45:24+19:0114:22
25Anders WinellTumba-Mälarhöjden OK45:33+19:1014:24
26Vivianne HolgerssonOK Måsen45:36+19:1314:25
27Patrik LanderOK Enen45:39+19:1614:26
28Per-Arne RamströmSträngnäs-Malmby OL45:41+19:1814:27
29Ingela PetterssonOK Milan45:47+19:2414:29
30Bo KarlssonKatrineholms OK45:48+19:2514:29
31Ove LarssonEskilstuna OL49:05+22:4215:31
32Anna LindellGustavsbergs OK50:01+23:3815:49
33Annette RagvaldVingåkers OK51:04+24:4116:09
34Pirkko HammarströmOK Måsen51:59+25:3616:27
35Ulla LingJönköpings OK52:14+25:5116:31
36Leif ThorssonOK Grip52:21+25:5816:33
37Nils-Gunnar LindbergOK Nalle52:30+26:0716:36
38Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL52:34+26:1116:38
39Rune VikmanVästerås SOK54:11+27:4817:08
40Fredrik Eggöy MarkhesterSnättringe SK54:26+28:0317:13
41Jesper AnderssonVingåkers OK54:41+28:1817:18
42Håkan SvahnOK Ravinen54:42+28:1917:18
43Mats KåbergKöping-Kolsva OK54:59+28:3617:23
44Ove EkKöping-Kolsva OK55:06+28:4317:26
45Lars ArleboKFUM Örebro OK55:18+28:5517:30
46Karin LinderOK Hällen55:33+29:1017:34
47Lars JohnssonOK Måsen55:51+29:2817:40
48Bert KoskinenSödertälje-Nykvarn OF57:35+31:1218:13
49Conny VernerssonOK Orinto59:08+32:4518:42
50Ingvar LarssonGustavsbergs OK59:14+32:5118:44
51Tord ÅhlgrenArboga OK59:18+32:5518:45
52Ylva GefvertOK P41:01:30+35:0719:27
53Monika HjellströmGränna-Bygdens OK1:03:06+36:4319:58
54Kajsa AnderssonÖlmstads IS1:03:26+37:0320:04
55Malin EkmanSala OK1:03:54+37:3120:13
56Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:04:37+38:1420:26
57Tommy PedersenIFK Hindås1:05:04+38:4120:35
58Waste ByströmOK Virdarna1:10:15+43:5222:13
59Lars AndreassonOK Tor1:11:23+45:0022:35
60Lars-Olov AnderssonSigtuna OK1:13:28+47:0523:14
61Anette RamströmSträngnäs-Malmby OL1:13:29+47:0623:15
62Anna AnderssonÖlmstads IS1:13:33+47:1023:16
63Görel SvedestamEskilstuna OL1:15:38+49:1523:56
64LarsOwe StrömRonneby OK1:16:42+50:1924:16
65Lars AlbertssonOK Tylöskog1:23:41+57:1826:28
Sven AnderssonOK Hällenej godkänd
Pelle HöökKöping-Kolsva OKej godkänd
Sofia KihlmanSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Johan AnderssonÖlmstads ISej godkänd

Öppen 8

4 070 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils SchagerströmGarphyttans IF34:138:24
2Jesper MelinGarphyttans IF38:17+4:049:24
3Frank PelanderSnättringe SK39:28+5:159:41
4Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL40:40+6:279:59
5Linus MalmKFUM Örebro OK41:38+7:2510:13
6Karl ZensOK Tor43:07+8:5410:35
7Johan HammarströmOK Måsen48:11+13:5811:50
8Fredrik MalmKFUM Örebro OK50:59+16:4612:31
9Anders MelinGarphyttans IF51:13+17:0012:35
10Sofia HaslerSurahammars SOK57:41+23:2814:10
11Evelina JohanssonGävle OK1:01:03+26:5015:00
12Kurt ErikssonVandrarringen1:03:08+28:5515:30
13Stellan TäckOK Hammaren1:10:31+36:1817:19
14Johan WallinSträngnäs-Malmby OL1:15:03+40:5018:26
15Anders GunnarssonSurahammars SOK1:26:29+52:1621:14
16Sofia LöfgrenKlubblös1:45:24+1:11:1125:53
17Yosief ArkebomSala OK1:59:23+1:25:1029:19
Ida GreijerVästerås SOKej godkänd
Tobias IsraelssonOK Tylöskogej godkänd

Öppen 9

4 470 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin LampinenSödertälje-Nykvarn OF32:487:20
2Samuel AnderssonHagaby GoIF Örebro33:18+0:307:26
3Mårten WaldenfjordJärfälla OK34:32+1:447:43
4Lars SchagerströmGarphyttans IF37:40+4:528:25
5Fredrik N. JanssonVästerbergslagens OL37:42+4:548:26
6Mats HainkeSnättringe SK37:46+4:588:26
7Daniel AnderssonIK Gandvik38:04+5:168:30
8Felix Lindell ÖhmanOK Måsen38:20+5:328:34
9Thomas EkKöping-Kolsva OK38:47+5:598:40
10Claes AnderssonKlubblös39:23+6:358:48
11Niklas WansölinOK Ravinen41:08+8:209:12
12Philip HjellströmGränna-Bygdens OK42:48+10:009:34
13Torben MalmGarphyttans IF43:51+11:039:48
14Roger HaapaniemiOK Tor44:09+11:219:52
15Stefan VikströmOK Tor45:06+12:1810:05
16Elin SchagerströmGarphyttans IF47:05+14:1710:31
17Nils LinderOK Hällen50:11+17:2311:13
18Henrik OlssonHallstahammars OK50:56+18:0811:23
19Jonas StåhlbrandtRasbo IK51:31+18:4311:31
20Thorbjörn GustafssonTjällmo-Godegårds OK51:54+19:0611:36
21Andreas FischerOK Linné52:20+19:3211:42
22Mats AronssonBromma-Vällingby SOK52:55+20:0711:50
23Gunnar JonssonHallstahammars OK54:41+21:5312:14
24Björn SvenssonOK Djerf56:41+23:5312:40
25Thomas MagnussonKvarnsvedens GOIF OK57:11+24:2312:47
26Klas LindgrenVästerås SOK58:17+25:2913:02
27Viktor GranströmVingåkers OK1:00:05+27:1713:26
28Stefan AnderssonIFK Mora OK1:02:46+29:5814:02
Per HåstlundAlmby IKej godkänd
Per VernerOK Torej start

Öppen 10

4 470 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cristian LarssonKöping-Kolsva OK44:5910:03

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser