Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, lång, Dalarna

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Dalarna
Arrangörsorganisationer: Domnarvets GOIF / Kvarnsvedens GOIF OK
Datum: söndag 3 september 2017

D21

8 630 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny ErikssonOK Kåre1:11:068:14
2Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK1:21:58+10:529:29
3Susanna MårtenssonStora Tuna OK1:24:41+13:359:48
4Charlotte LindkvistLeksands OK1:27:44+16:3810:09
5Sara HodlerIFK Mora OK1:31:11+20:0510:33
6Maria AnderssonVästerbergslagens OL1:39:21+28:1511:30
7Julia AdolfssonOK Kåre1:41:42+30:3611:47
8Elin FjellströmKFUM Örebro OK1:45:42+34:3612:14
9Beatrice KöhlerSäterbygdens OK1:50:20+39:1412:47
Terese WängdahlStora Tuna OKej start
Magdalena OlssonStora Tuna OKej start

H21

10 690 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna1:00:545:41
2Roman RyapolovIFK Mora OK1:01:29+0:355:45
3Erik Folkesson BlomIFK Mora OK1:02:18+1:245:49
4Henrik LöfåsStora Tuna OK1:03:00+2:065:53
5Oskar LundqvistOK Orion1:04:36+3:426:02
6Simon HodlerIFK Mora OK1:04:40+3:466:02
7Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna1:05:07+4:136:05
8Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna1:05:49+4:556:09
9Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna1:07:10+6:166:16
10Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna1:09:25+8:316:29
11Lars ÅkermanMalungs OK Skogsmårdarna1:10:01+9:076:32
12Mattias MårtsStora Tuna OK1:11:19+10:256:40
13Christian OttLeksands OK1:13:20+12:266:51
14Markus LangStora Tuna OK1:14:58+14:047:00
15Kristian DahlströmIFK Mora OK1:19:07+18:137:24
16Elias ÖhgrenStora Tuna OK1:19:16+18:227:24
17Johan KarlssonOK Kåre1:21:23+20:297:36
18Anton BacklundSäterbygdens OK1:52:03+51:0910:28
Ola NybergMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Daniel DuhlboIFK Mora OKej start
Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarnaej start

D20

5 710 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matilda ErikssonOK Kåre48:278:29
2Sara KindlundOK Tranan55:09+6:429:39
Emma NilssonOK Trananej godkänd

H20

8 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isac von KrusenstiernaOK Kåre45:215:40
2Jesper SvenskStora Tuna OK48:14+2:536:01
3Jonas GustafssonOK Kåre50:41+5:206:20
4Gustav ÖhgrenOK Kåre1:04:42+19:218:05
Gustaf BerglundIFK Mora OKej start

D18

5 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre38:537:37
2Ronja HuggForsa OK42:37+3:448:21
3Maja MörthLeksands OK43:07+4:148:27
4Jenny WegebroSundsvalls OK43:10+4:178:27
5Ronja JungåkerOK Kåre45:51+6:588:59
6Tindra JernströmAvesta OK49:01+10:089:36
7Sofia BerglundIFK Mora OK50:19+11:269:51
8Alva RingiOK Kåre51:21+12:2810:04
9Karin JohanssonGagnefs OK1:01:16+22:2312:00
10Karolina DjerfVästerbergslagens OL1:07:27+28:3413:13
Emelie BrudinIFK Mora OKej start
Moa Sjösten AnderssonIFK Mora OKej start
Astrid NorgrenStora Tuna OKej start
Katrin SjödénÄlvdalens IF OKej start

H18

6 660 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav JohnssonIFK Mora OK44:476:43
2John GranathOK Kåre57:02+12:158:33
3Viktor BergLeksands OK57:36+12:498:38
4Martin DanielssonOK Kåre1:11:16+26:2910:42
Johannes ÖhgrenOK Kåreej start
Emil ArvidssonSäterbygdens OKej start
Zeb PalmHJS-Vansbro OKej start
Viktor WallinOK Kåreej start

D16

4 460 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK39:408:53
2Moa HjorthDomnarvets GOIF44:46+5:0610:02
3Cecilia LindgrenOK Kåre44:55+5:1510:04
4Klara AnderssonDomnarvets GOIF48:09+8:2910:47
5Tove RingiOK Kåre48:38+8:5810:54
6Clara SpikLeksands OK48:39+8:5910:54
7Karin WedmanVästerbergslagens OL48:54+9:1410:57
8Alva RyttherVästerbergslagens OL50:08+10:2811:14
9Sofia DjerfVästerbergslagens OL50:49+11:0911:23
10Isabella JoonsLeksands OK52:48+13:0811:50
11Elsa NilssonDomnarvets GOIF1:00:08+20:2813:28
12Malin WilhelmssonKorsnäs IF OK1:00:15+20:3513:30
13Lisa VogtVästerbergslagens OL1:06:39+26:5914:56
14Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL1:06:52+27:1214:59
15Lilian PalmHJS-Vansbro OK1:08:38+28:5815:23
16Agnes JonssonDomnarvets GOIF1:22:51+43:1118:34
Tilda GolsäterKorsnäs IF OKej start
Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Mirjam JoonsLeksands OKej start
Julia WannerAvesta OKej start
Tyra DernfalkVästerbergslagens OLej start

H16

5 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor SvenskStora Tuna OK36:186:22
2Jonas CarlssonStora Tuna OK39:36+3:186:56
3Erik BrandtDomnarvets GOIF43:35+7:177:38
4Henrik PetrisiVästerbergslagens OL43:47+7:297:40
5Gustav BjörklundIFK Mora OK49:08+12:508:37
6Karl GranathOK Kåre50:45+14:278:54
7Albin BergerDomnarvets GOIF51:28+15:109:01
8Emil BybergDomnarvets GOIF1:05:11+28:5311:26
Melker NordgrenOK Kåreej start
Oskar JonssonDomnarvets GOIFej start
Samuel StålnäbbDomnarvets GOIFej start

D14

3 910 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vendela SöderqvistOK Kåre27:487:06
2Maja BergqvistKorsnäs IF OK32:31+4:438:18
3Elsa GörasLeksands OK34:54+7:068:55
4Thea NordinKorsnäs IF OK35:33+7:459:05
5Karolina AnderssonDalaportens OL36:24+8:369:18
6Tuva-Cajsa SpikLeksands OK36:46+8:589:24
7Kajsa IvarssonVästerbergslagens OL37:30+9:429:35
8Ellen FunkeLeksands OK39:36+11:4810:07
9Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF40:56+13:0810:28
10Tilda BergLeksands OK42:32+14:4410:52
11Elsa HermanssonIFK Mora OK43:40+15:5211:10
12Lovisa MasesStora Tuna OK44:18+16:3011:19
13Agnes WallinKorsnäs IF OK46:27+18:3911:52
14Klara ErssonOK Kåre48:25+20:3712:22
Emma EliassonDomnarvets GOIFej start
Alma WallmanVästerbergslagens OLej start
Anja NilssonDomnarvets GOIFej start
Elin BryggarGrycksbo IF OKej start

H14

4 090 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK22:285:29
2Markus MelénOK Kåre27:42+5:146:46
3Albin GezeliusIFK Mora OK28:40+6:127:00
4Joel GolsäterKorsnäs IF OK29:38+7:107:14
5Henrik NorgrenStora Tuna OK32:29+10:017:56
6Christoffer LindgrenOK Kåre32:35+10:077:57
7Jakob WidelundOK Kåre33:16+10:488:08
8Jon HanssonOK Kåre33:53+11:258:17
9Simon Karlsson HolmerIFK Mora OK34:49+12:218:30
10Albin SjöblomOK Kåre35:31+13:038:41
11Markus HalvarssonLeksands OK35:48+13:208:45
12Lucas WannerAvesta OK36:07+13:398:49
13Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens OK39:15+16:479:35
14Anton ForsHJS-Vansbro OK43:36+21:0810:39
15Linus SjödénÄlvdalens IF OK45:18+22:5011:04
16Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre45:33+23:0511:08
17Erik FredrikssonStora Tuna OK46:23+23:5511:20
Viktor NorbergStora Tuna OKej start

D12

3 080 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa BirkebækStora Tuna OK20:146:34
2Elsa BrandtDomnarvets GOIF22:31+2:177:18
3Moa BergqvistKorsnäs IF OK23:54+3:407:45
4Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK26:11+5:578:30
5Maja EliassonDomnarvets GOIF26:12+5:588:30
6Sofia HuggForsa OK29:52+9:389:41
7Malin HållHJS-Vansbro OK31:10+10:5610:07
8Anja BergerDomnarvets GOIF33:29+13:1510:52
9Enni LundbergOK Kåre34:03+13:4911:03
10Pauline HaglundIFK Hedemora OK34:24+14:1011:10
11Karolina SunnanhagenStora Tuna OK34:37+14:2311:14
12Ylva HanssonOK Kåre34:51+14:3711:18
13Nora NordlundOK Kåre35:26+15:1211:30
14Mira NordinKorsnäs IF OK35:47+15:3311:37
15Agnes NilssonDomnarvets GOIF36:36+16:2211:52
16Hanna ÖstbergStora Tuna OK38:37+18:2312:32
17Lina WidelundOK Kåre41:32+21:1813:29
18Elin GezeliusIFK Mora OK41:52+21:3813:35
19Sanna HörnellDomnarvets GOIF54:02+33:4817:32
20Julia NordvallDomnarvets GOIF59:23+39:0919:16
21Irma BergDomnarvets GOIF1:14:53+54:3924:18
Matilda PetterssonDomnarvets GOIFej godkänd
Märta StrömGagnefs OKej godkänd
Stina DernfalkVästerbergslagens OLej start
Julia Hagelberg NordahlOK Kåreej start
Alva ErssonIFK Mora OKej start
Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OKej start
Lovisa DjerfVästerbergslagens OLej start
Julia GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Elsa KaipeOK Kåreej start

H12

3 080 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wille SöderqvistOK Kåre22:177:14
2Olle WallmanVästerbergslagens OL24:54+2:378:05
3Joel AllmungsLeksands OK28:52+6:359:22
4Axel ErikssonStora Tuna OK29:42+7:259:38
5Elias HörnellDomnarvets GOIF31:03+8:4610:04
6Karl ForsgrenVästerbergslagens OL31:52+9:3510:20
7Oskar KarlbergLeksands OK36:08+13:5111:43
8Pontus HedbergKarlsbyhedens OK42:38+20:2113:50
9Petter GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb43:22+21:0514:04
10Simon BerglundKarlsbyhedens OK43:50+21:3314:13
11Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL57:59+35:4218:49
Olle DalinOK Kåreej godkänd
Sebastian GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Helmer JöhnemarkStora Tuna OKej start

H12 Kort

2 110 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna29:4514:05

D10

2 110 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja MasesStora Tuna OK13:176:17
2Elsa GolsäterKorsnäs IF OK14:07+0:506:41
3Hilma DalinOK Kåre14:53+1:367:03
4Tilde SvederDomnarvets GOIF17:54+4:378:29
5Tove NorgrenDomnarvets GOIF20:18+7:019:37
6Elsa NorgrenDomnarvets GOIF21:28+8:1110:10
7Lova MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna21:31+8:1410:11
8Maja MaxénStora Tuna OK21:40+8:2310:16
9Klara GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna21:54+8:3710:22
10Tyra ElgesjöDomnarvets GOIF22:19+9:0210:34
11Märta ErikssonStora Tuna OK24:42+11:2511:42
12Klara BerglundKarlsbyhedens OK25:08+11:5111:54
13Clara VogtVästerbergslagens OL26:37+13:2012:36
14Hennie LöfgrenStora Tuna OK27:25+14:0812:59
15Alice FunkeLeksands OK29:46+16:2914:06
16Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL33:51+20:3416:02
17Elin ForsHJS-Vansbro OK35:29+22:1216:49
Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIFej godkänd

H10

2 110 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus AllmungsLeksands OK13:256:21
1Jonatan HaglundIFK Hedemora OK13:256:21
3Ville ElgesjöDomnarvets GOIF17:24+3:598:14
4Erik StrömGagnefs OK17:29+4:048:17
5Oskar KaipeOK Kåre17:33+4:088:19
6Frode Montelius RisbergOK Kåre17:35+4:108:20
7Gustav NorbergStora Tuna OK21:11+7:4610:02
8Viktor KullmanStora Tuna OK21:37+8:1210:14
9Sebastian AlinIFK Mora OK23:51+10:2611:18
9Per Gustav WedmanVästerbergslagens OL23:51+10:2611:18
11Olle VillmanHJS-Vansbro OK30:14+16:4914:19
Viggo LindgrenOK Kåreej godkänd
Viktor ÖstbergStora Tuna OKej start
Rasmus BingmanStora Tuna OKej start
Walter SöderqvistOK Kåreej start

H35

8 040 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl LindgrenOK Kåre55:456:56
2Erik ErikssonIFK Mora OK57:44+1:597:10
3Jörgen SigfridsMalungs OK Skogsmårdarna1:21:44+25:5910:09

D40

5 010 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese BergqvistKorsnäs IF OK42:308:28
2Catharina AspIFK Mora OK42:51+0:218:33
3Helena NorbergStora Tuna OK44:23+1:538:51
4Anna DuvanderOK Kåre52:24+9:5410:27
5Ylva FornanderVästerbergslagens OL1:10:48+28:1814:07
Marit SöderqvistOK Kåreej godkänd

H40

7 640 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Staffan ErikssonStora Tuna OK51:236:43
2Peter FredricsonIFK Mora OK54:58+3:357:11
3Per HolmIFK Mora OK55:10+3:477:13
4Marcus KullmanStora Tuna OK55:23+4:007:14
5Daniel KaipeOK Kåre56:09+4:467:20
6Hans AlinIFK Mora OK56:22+4:597:22
7Jonas OlssonStora Tuna OK58:31+7:087:39
8U Tomas LöfgrenStora Tuna OK59:58+8:357:50
9Patrik JohnssonOK Kåre1:02:43+11:208:12
10Fredrik GranathSvärdsjö Skid och Orienteringsklubb1:08:55+17:329:01
11Jesper NordinKorsnäs IF OK1:14:27+23:049:44
12Björn NorbergStora Tuna OK1:21:29+30:0610:39
13Johan LundbergOK Kåre1:23:51+32:2810:58
14Jakob WedmanVästerbergslagens OL1:26:40+35:1711:20
15Edward LarssonIFK Mora OK1:38:43+47:2012:55
16Hansi KrausAvesta OK1:41:06+49:4313:13
Pontus FunkeLeksands OKej godkänd
Ola JäderbergLeksands OKej start

D45

4 570 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK40:338:52
2Yvonne SjödénÄlvdalens IF OK45:33+5:009:58
3Karin ErssonIFK Mora OK47:16+6:4310:20
4Malin WidelundOK Kåre48:38+8:0510:38
5Kersti RingiOK Kåre48:51+8:1810:41
6Ylva LorentssonOK Kåre50:08+9:3510:58
7Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK58:39+18:0612:50
8Charlotta WallinKorsnäs IF OK1:04:20+23:4714:04
9Erica HållHJS-Vansbro OK1:04:36+24:0314:08
10Hillevi EkstrandVästerbergslagens OL1:10:58+30:2515:31
11Camilla BerglundKarlsbyhedens OK1:23:29+42:5618:16
Lena PetrisiVästerbergslagens OLej godkänd

H45

6 570 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus GörasLeksands OK47:217:12
2Lars ÖhgrenKarlsbyhedens OK48:55+1:347:26
3Johan EngesLeksands OK49:03+1:427:27
4Per LovangVästerbergslagens OL55:22+8:018:25
5Per CarlssonStora Tuna OK55:43+8:228:28
6Ulf FredrikssonKorsnäs IF OK56:31+9:108:36
7Peter HermanssonIFK Mora OK1:00:02+12:419:08
8Olof ErikssonIFK Mora OK1:11:03+23:4210:48
9Krister BerglundKarlsbyhedens OK1:19:26+32:0512:05
Jonas HolmgrenVästerbergslagens OLej start

D50

4 160 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette PalmHJS-Vansbro OK37:088:55
2Anna Von KrusenstiernaOK Kåre39:51+2:439:34
3Carina SandbergSäterbygdens OK42:33+5:2510:13
4Anneli ÖstbergStora Tuna OK42:58+5:5010:19
5Ulrika ErikssonStora Tuna OK43:36+6:2810:28
6Lotta JungåkerKorsnäs IF OK44:49+7:4110:46
7Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK45:16+8:0810:52
8Ulrika BacklundDalaportens OL49:50+12:4211:58
9Berit GummusIFK Mora OK50:12+13:0412:04
10Anki GustafssonSäterbygdens OK52:31+15:2312:37
11Lisbet Lidman LarssonHJS-Vansbro OK54:28+17:2013:05
12Åsa SpikLeksands OK55:34+18:2613:21
13Katarina SundqvistOK Kåre1:03:46+26:3815:19
14Lena LiljeforsAvesta OK1:13:06+35:5817:34
Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OLej godkänd
Eva-Lotta LöfgrenStora Tuna OKej start

H50

6 160 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas LöwegrenStora Tuna OK41:226:42
2Pär StålVästerbergslagens OL43:14+1:527:01 Ladda ner rutt i gpx-format
3Johan HallgrenBjursås OK43:35+2:137:04
4Magnus BergmanOK Kåre44:23+3:017:12
5Johan ÖstbergStora Tuna OK45:45+4:237:25
6Mats WallinStora Tuna OK47:15+5:537:40
7Ola JernströmAvesta OK48:39+7:177:53
8Kennet AnderssonGrycksbo IF OK49:19+7:578:00
9Jan LindbergKorsnäs IF OK58:22+17:009:28
10Lars GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna59:39+18:179:41
11Kalle ÖstgrenOK Kåre1:02:45+21:2310:11
12Anders MasesStora Tuna OK1:03:10+21:4810:15
13Per SandbergSäterbygdens OK1:03:17+21:5510:16
14Robert ÖstlundSäterbygdens OK1:04:18+22:5610:26
15Magnus BacklundSäterbygdens OK1:05:37+24:1510:39
16Mikael DanielssonOK Kåre1:05:57+24:3510:42
17Joakim NilssonStora Skedvi IK SOFF1:09:16+27:5411:14
18Lars HalvarssonLeksands OK1:12:01+30:3911:41
19Claes-Håkan MörthLeksands OK1:13:37+32:1511:57
Thomas ArvidssonSäterbygdens OKej start
Bengt AnderssonIFK Mora OKej start
Per ErikssonVästerbergslagens OLej start
Fredrik PetrisiVästerbergslagens OLej start

D55

4 010 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid SvenssonStora Tuna OK40:5710:12
2Karin GunnarssonStora Tuna OK41:17+0:2010:17
3Ylva GrapeDalaportens OL45:49+4:5211:25
4Gunilla RylanderStora Tuna OK55:28+14:3113:49
5Sofie NylanderOK Kåre56:27+15:3014:04
6Mia GustafssonOK Kåre56:40+15:4314:07
Laila SpångmyrIK Jarl Rättvikej start

H55

5 530 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna34:476:17
2Stefan NybergAvesta OK41:13+6:267:27
3Lars MattssonOK Kåre41:14+6:277:27
4Kjell KlarSäterbygdens OK45:27+10:408:13
5Bengt HaglundLeksands OK49:11+14:248:53
6Mikael BacklundDalaportens OL49:36+14:498:58
7Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK50:04+15:179:03
8Björn AlbinssonIFK Mora OK50:06+15:199:03
9Lars SjökvistStora Tuna OK54:19+19:329:49
10Anders S NybergSäterbygdens OK1:00:29+25:4210:56
11Torbjörn SöderlundLeksands OK1:02:16+27:2911:15
Sten-Olof MatssonLeksands OKej start
Anders DanielssonIFK Mora OKej start
Mats JönssonKorsnäs IF OKej start

D60

3 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jannike WålbergOK Kåre33:239:27
2Britt Marie PersIK Jarl Rättvik53:00+19:3715:00
3Lilly Britt HansesIK Jarl Rättvik53:37+20:1415:11

H60

4 960 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter LidholmIFK Hedemora OK39:227:56
2Roger LindLeksands OK39:24+0:027:56
3Anders FriesUmeå OK40:54+1:328:14
4Jan LärfarsLeksands OK41:21+1:598:20
5Jan-Olof BjörklundBjursås OK42:14+2:528:30
6Anders Stefan VestlundOK Kåre42:24+3:028:32
7Anders GedinSäterbygdens OK43:43+4:218:48
8Svante LindgrenKorsnäs IF OK44:46+5:249:01 Ladda ner rutt i gpx-format
9Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK47:16+7:549:31
10Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF47:44+8:229:37
11Arne HolmerIFK Mora OK49:20+9:589:56
12Ronnie ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna1:02:44+23:2212:38
13Bengt HanssonSäterbygdens OK1:05:06+25:4413:07
Lars SpångmyrIK Jarl Rättvikej start
Olle RönnolsSäterbygdens OKej start

H65

4 490 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Örjan StahlGrycksbo IF OK41:549:19
2Harry EnbergVästerbergslagens OL46:08+4:1410:16
3Roland BergSäterbygdens OK46:33+4:3910:22
4Sven LarssonSärna SK48:33+6:3910:48
5Mats MårtenssonStora Tuna OK49:32+7:3811:01
6Bernt LöfkvistBjursås OK50:50+8:5611:19
7Lars DahlströmVästerbergslagens OL50:52+8:5811:19 Ladda ner rutt i gpx-format
8Bo SundbergIFK Hedemora OK51:05+9:1111:22
9Christer HellströmStora Tuna OK1:00:31+18:3713:28
Karl-Erik AnderssonIFK Mora OKej start
Kjell LidholmIFK Hedemora OKej start
Gunde HjalmarssonStora Tuna OKej start

D70

2 880 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva HalvarsonOK Kåre32:4211:21
2Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK34:05+1:2311:50
3Maud NilssonHJS-Vansbro OK35:26+2:4412:18

H70

4 070 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans JohanssonIFK Mora OK39:099:37
2Håkan RystedtStora Tuna OK39:51+0:429:47
3Ingvar SvenssonBjursås OK41:02+1:5310:04
4Olle JohanssonIFK Hedemora OK44:19+5:1010:53
5Royne LenngrenIK Jarl Rättvik46:35+7:2611:26
6Jan Olof DahlströmBjursås OK48:09+9:0011:49
7John SivarsDalaportens OL49:25+10:1612:08
8Hans L AnderssonVästerbergslagens OL52:35+13:2612:55
9Kalle MatschOK Kåre52:55+13:4613:00
10Anders ClaessonIFK Mora OK53:20+14:1113:06
11Benny RendalenKorsnäs IF OK54:57+15:4813:30
12Rune PerssonMalungs OK Skogsmårdarna58:44+19:3514:25
Hans CarlssonBjursås OKej godkänd

D75

2 880 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OK34:1811:54
2Siv HasselgrundBjursås OK52:23+18:0518:11

H75

3 540 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan JohanssonIFK Hedemora OK34:209:41
2Karl JohanssonIFK Hedemora OK34:26+0:069:43
3Tryggve OttossonKorsnäs IF OK39:14+4:5411:04
4Folke BjörkmanDalaportens OL40:04+5:4411:19
5Lennart MagnussonIFK Hedemora OK45:45+11:2512:55
6Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna46:33+12:1313:08
7Rolf BjärudVästerbergslagens OL49:35+15:1514:00

H80

2 880 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Folke NyströmVästerbergslagens OL33:0211:28
2John VallinOK Hedströmmen38:52+5:5013:29
3Erik LindbergKorsnäs IF OK39:52+6:5013:50
4Åke SundbergFagersta OK56:41+23:3919:40

H85

2 630 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf BlomFrölunda OL32:2912:21
2Bo SandbergIK Jarl Rättvik50:51+18:2219:20

Inskolning

1 610 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Tilde BirkebaekStora Tuna OKfullföljt
Olle ErikssonIFK Mora OKfullföljt
Nils ForsgrenVästerbergslagens OLfullföljt
Minna GladLeksands OKfullföljt
Stina GladLeksands OKfullföljt
Wilhelmina HedbergKarlsbyhedens OKfullföljt
Loa HolmströmIFK Hedemora OKfullföljt
Ida LindgrenOK Kårefullföljt
Line LöfgrenStora Tuna OKfullföljt
Kerstin NorgrenDomnarvets GOIFfullföljt
Stina NorgrenDomnarvets GOIFfullföljt
Frida OlssonOK Kårefullföljt
Ralf PeclardOK Kårefullföljt
Sixten RuthIK Jarl Rättvikfullföljt
Silje SkärhemDomnarvets GOIFfullföljt
Elsa SundDomnarvets GOIFfullföljt
Arvid TilaDomnarvets GOIFfullföljt
Elin ÖstbergStora Tuna OKfullföljt

U1

2 460 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa JäderbergLeksands OK25:3510:23
2Arvid ErikssonStora Tuna OK26:52+1:1710:55
3Erik NordahlDomnarvets GOIF28:20+2:4511:31
4Emilia SundDomnarvets GOIF28:49+3:1411:42
5Esther HellmanLeksands OK30:19+4:4412:19
6Alva JäderbergLeksands OK35:56+10:2114:36
7Majken NorgrenDomnarvets GOIF36:42+11:0714:55
8Julia PeclardOK Kåre38:06+12:3115:29
9Emilia NorbergIFK Mora OK42:35+17:0017:18
10Kevin AmnéusDalaportens OL44:19+18:4418:00
11Viktor LindgrenOK Kåre45:23+19:4818:26
12Frida SjöblomOK Kåre53:22+27:4721:41
Oskar KullmanStora Tuna OKej godkänd
Maja SvederDomnarvets GOIFej start

U2

2 830 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo ClaessonStora Tuna OK29:4710:31
2Erik LundbackStora Tuna OK35:53+6:0612:40
3Noah TyskOK Kåre35:58+6:1112:42
4Emil Li EklundStora Tuna OK37:28+7:4113:14
5Elliot TyskOK Kåre38:09+8:2213:28
6Amelia Li EklundStora Tuna OK39:12+9:2513:51
7Edvin ErikssonIFK Mora OK39:26+9:3913:56
8Signe NilssonLeksands OK1:01:05+31:1821:35
9Kasper AmnéusDalaportens OL1:07:00+37:1323:40

Öppen motion 3

3 030 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa KullmanStora Tuna OK31:2910:23
2Anna LarssonHJS-Vansbro OK31:31+0:0210:24
3Sofia Kjällberg-LindgrenOK Kåre33:49+2:2011:09
4Hanne Marie AnderssonVästerbergslagens OL33:53+2:2411:10
5Hanna HolmströmKlubblös39:23+7:5412:59
6David IvarssonVästerbergslagens OL40:27+8:5813:20
7Lars-Erik DanielssonInsjöns IF OK42:13+10:4413:55
8Maria EldDomnarvets GOIF44:30+13:0114:41
9Kristina Jennische PéclardOK Kåre45:21+13:5214:58
10Henrik RustasBerga SOK46:24+14:5515:18
11Stina HäggbrinkBerga SOK46:25+14:5615:19
12Karina DahlbäckKlubblös46:57+15:2815:29
13Anett DahlbäckKlubblös47:40+16:1115:43
14Carolina AnderssonTullinge SK48:32+17:0316:01
15Hanna SandbergKlubblös48:34+17:0516:01
16Åsa SjöblomOK Kåre50:06+18:3716:32
17Marianne DanielssonInsjöns IF OK1:04:40+33:1121:20
Emil PeclardOK Kåreej start

Öppen motion 5

4 160 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hana HancikovaAlfta-Ösa OK42:1710:09
2Mikael AnderssonVästerbergslagens OL42:36+0:1910:14
3Anna NilssonGagnefs OK47:08+4:5111:19
4Janne SkarnerLeksands OK47:22+5:0511:23
5Anna JöhnemarkStora Tuna OK52:15+9:5812:33
6Karin ErikssonVästerbergslagens OL1:02:29+20:1215:01
7Pelle FlorellGagnefs OK1:04:14+21:5715:26
8Christer EkströmKlubblös1:04:32+22:1515:30
9Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL1:05:08+22:5115:39
10Lars DjerfVästerbergslagens OL1:09:41+27:2416:45
11Elin HållHJS-Vansbro OK1:15:02+32:4518:02
11Isak SpettHJS-Vansbro OK1:15:02+32:4518:02
13Therese GellerbrandtMalungs OK Skogsmårdarna1:17:53+35:3618:43
14Annika BjörklundIFK Mora OK1:31:28+49:1121:59
15Elisabeth OlssonÄlvdalens IF OK1:41:13+58:5624:19

Öppen motion 7

3 450 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola JäderbergLeksands OK28:228:13
2Per NordahlDomnarvets GOIF30:55+2:338:57
3Helena WallmanVästerbergslagens OL31:16+2:549:03
4Mats WallmanVästerbergslagens OL33:23+5:019:40
5Niclas SjöblomOK Kåre33:54+5:329:49
6Annika ZellKlubblös36:21+7:5910:32
7Maria GladLeksands OK36:42+8:2010:38 Ladda ner rutt i gpx-format
8Peo BergLeksands OK37:26+9:0410:51
9Evelina RuthIK Jarl Rättvik38:40+10:1811:12
10Åke DahlinLeksands OK39:20+10:5811:24
11Mikael StövlingKvarnsvedens GOIF OK41:52+13:3012:08
12Andreas DernfalkVästerbergslagens OL42:03+13:4112:11
13Jessica HallqvistMalungs OK Skogsmårdarna42:10+13:4812:13
14Cecilia ForslundOK Kåre42:20+13:5812:16
15Boel NybergOK Kåre43:02+14:4012:28
16Elina GustafssonSäterbygdens OK45:23+17:0113:09
17Krister GolsäterKorsnäs IF OK48:29+20:0714:03
18Mats SporreStora Tuna OK48:53+20:3114:10
19Mats AdolfssonOK Kåre50:59+22:3714:46
20Lena Ott-GysslerLeksands OK54:03+25:4115:40
21Lars GustafssonOK Kåre54:47+26:2515:52
22Bo WallinKorsnäs IF OK54:48+26:2615:53
23Maria Johansson LissGagnefs OK54:59+26:3715:56
24Evelin MagnussonOK Kåre57:45+29:2316:44
25Lotta WedmanVästerbergslagens OL59:53+31:3117:21
26Helena ThunströmKorsnäs IF OK1:03:53+35:3118:31
27Malena DernfalkVästerbergslagens OL1:07:18+38:5619:30
28Axel GräfningsGrycksbo IF OK1:10:35+42:1320:27
29Anders JanssonGrycksbo IF OK1:10:57+42:3520:33

Öppen motion 17

2 880 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingemar YttergrenSärna SK26:269:10
2Jonny NyhlinOK Kåre26:36+0:109:14
3Gunilla ReinholdssonIF Thor31:01+4:3510:46
4Svante NyströmVästerbergslagens OL32:45+6:1911:22
5Curt ReinholdssonIF Thor33:27+7:0111:36
6Ritva KärkkäinenAvesta OK36:12+9:4612:34
7Lotta YttergrenSärna SK42:41+16:1514:49

Öppen motion 8

4 570 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars MagnussonOK Kåre39:338:39
2Fredrik ÖstbergStora Tuna OK41:01+1:288:58
3Stefan JonssonDomnarvets GOIF41:09+1:369:00
4Lars DahlströmHJS-Vansbro OK41:18+1:459:02
5Anders StrömGagnefs OK42:42+3:099:20
6Emma ClaessonStora Tuna OK46:05+6:3210:05
7Carl MagnussonIFK Mora OK46:11+6:3810:06
8Rickard AnderssonTullinge SK47:28+7:5510:23
9Lennart BrunbergKlubblös47:35+8:0210:24
10Carin RosanderFinspångs SOK48:36+9:0310:38
11Jens Montelius RisbergOK Kåre49:50+10:1710:54
12Annika EngströmOK Kåre52:23+12:5011:27
13Peter JanssonIK Jarl Rättvik52:36+13:0311:30
14Elina Von KrusenstiernaOK Kåre52:51+13:1811:33
15Bitti SandahlLeksands OK53:23+13:5011:40
16Maria BoisLeksands OK53:44+14:1111:45
17Tomas ForsKvarnsvedens GOIF OK54:22+14:4911:53
18Hampus AhlKlubblös54:31+14:5811:55
19Anders BoströmDomnarvets GOIF55:25+15:5212:07
20Annika HuggForsa OK55:47+16:1412:12
21Michael WilhelmssonKorsnäs IF OK55:56+16:2312:14
22Sonja PalmHJS-Vansbro OK56:46+17:1312:25
23Peo SvenskStora Tuna OK56:58+17:2512:27
24Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK57:24+17:5112:33
25Leif GustafssonSäterbygdens OK59:57+20:2413:07
26Kristin RamsellLeksands OK1:08:33+29:0015:00
27Johan HjortSäterbygdens OK1:09:55+30:2215:17
28Mohammad MahmoudiSäterbygdens OK1:23:24+43:5118:14
Björn ArvidssonStora Tuna OKej godkänd
Patrik SöderqvistOK Kåreej start

Öppen motion 9

8 040 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarna58:507:19
2Erik SundbergStora Tuna OK1:02:05+3:157:43
3Jon EklundIK Jarl Rättvik1:04:36+5:468:02
4Stephen PalmerMalungs OK Skogsmårdarna1:27:10+28:2010:50
Cristian LarssonKöping-Kolsva OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser