Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran OL
Arrangörsorganisation: Stora Tuna OK
Datum: tisdag 26 april 2016

Avesta OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Lars LundénH2 (28)49:40+11:1612:44
20Bo-Göran KarlssonH2 (28)53:13+14:4913:38

Bjursås OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Gunnar LöfkvistH2 (28)43:54+5:3011:15
7Siv HasselgrundD3 (15)53:52+9:5419:02
8Margareta LöfkvistD3 (15)57:42+13:4420:23
9Alvar CallesHD5 (11)1:17:38+41:1540:01
Örjan PerssonH3 (42)ej godkänd

Dalaportens OL

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5John SivarsH2 (28)43:46+5:2211:13
12Leif BjörkmanH3 (42)39:51+7:1213:30
16Folke BjörkmanH2 (28)50:01+11:3712:49

Domnarvets GOIF

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Lisbeth HörnellD2 (10)47:09+8:3812:48
4Elisabeth LindholmHD5 (11)50:05+13:4225:48
5Mats ErikssonHD1 (28)41:10+12:399:08
5Lennart TägtströmH3 (42)37:50+5:1112:49
8Kristina PerssonHD5 (11)1:00:50+24:2731:21
15Bengt SimonssonH3 (42)42:09+9:3014:17
31Bo DanmoH3 (42)57:12+24:3319:23
34Kjell PerssonH3 (42)1:02:17+29:3821:06
35Henning WaltgårdH3 (42)1:06:20+33:4122:29

Fagersta OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Åke SundbergH3 (42)39:33+6:5413:24

Gagnefs OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Jan Olof HedbergH4 (22)46:55+12:4620:23
22Pelle FlorellHD1 (28)57:48+29:1712:50

Gävle OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Bengt FröjdfeldtHD1 (28)43:25+14:549:38
10Gunnar EricssonHD1 (28)45:30+16:5910:06
29Sven-Åke WindahlH3 (42)54:40+22:0118:31
Sture NykvistH3 (42)ej godkänd

Hofors OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Agneta ÖsterbergD4 (12)45:35+0:4419:33
3Jan HultH3 (42)36:04+3:2512:13
3Alvar JönssonH4 (22)37:17+3:0816:12
6Maj-Lis BergströmD2 (10)56:12+17:4115:16
10Inga-lisa ErikssonHD5 (11)1:31:30+55:0747:09

IFK Hedemora OK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Lars HåkanssonH2 (28)45:41+7:1711:42
11Karl JohanssonHD1 (28)45:57+17:2610:12
12Olle JohanssonH2 (28)48:21+9:5712:23
16Kjell LidholmHD1 (28)47:21+18:5010:31
18Jan JohanssonH2 (28)52:20+13:5613:25
22Bo SundbergH2 (28)54:34+16:1013:59
Lennart MagnussonH2 (28)ej godkänd

IFK Moras OK

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Jan SvenssonH2 (28)43:15+4:5111:05
4Monica HolmD2 (10)51:37+13:0614:01
7Arne GustafssonHD5 (11)1:00:27+24:0431:09
9Anders JohanssonHD1 (28)45:15+16:4410:03
10Margareta BoströmD4 (12)1:21:00+36:0934:45
17Bengt HolmH3 (42)44:58+12:1915:14
26Anders ThoméeHD1 (28)1:04:18+35:4714:17
27Anders ClaessonHD1 (28)1:05:10+36:3914:28
30Lars SöderstenH3 (42)56:03+23:2419:00
Tore SöderstenH3 (42)ej godkänd

IK Jarl Rättvik

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
6Bert WikströmH4 (22)42:55+8:4618:39
11Britt Marie PersD3 (15)1:05:18+21:2023:04
13Maj HedD3 (15)1:13:20+29:2225:54
18Royne LenngrenHD1 (28)52:04+23:3311:34
32Bo PetterssonH3 (42)58:03+25:2419:40
33Björn HelgessonH3 (42)58:40+26:0119:53

Insjöns IF OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Marianne DanielssonD3 (15)48:59+5:0117:18
24Lars-Erik DanielssonH3 (42)49:16+16:3716:42

Karlsbyhedens IK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
25Torsten LöfgrenH3 (42)50:16+17:3717:02
26Erik LindbergH3 (42)51:04+18:2517:18

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Elin JosefssonD3 (15)1:03:52+19:5422:34

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Michelle NybergD3 (15)1:03:57+19:5922:35

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Stig BerglundHD5 (11)utgått

Korsnäs IF OK

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Hans KruskopfH4 (22)34:0914:50
2Jan LindbergHD1 (28)35:51+7:207:58
2Meit KruskopfD4 (12)45:02+0:1119:19
8Inger Daniels-ÖstD4 (12)1:02:35+17:4426:51
11Sten BergmanH4 (22)50:48+16:3922:05
17Tryggve OttossonH2 (28)51:59+13:3513:19
17Benny RendalenHD1 (28)50:25+21:5411:12
20Stig ÖstH3 (42)46:01+13:2215:35
Erik SvenssonH3 (42)ej godkänd
Mats JönssonHD1 (28)utgått

Kvarnsvedens GOIF OK

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Ing-Marie AndrénD3 (15)49:11+5:1317:22
5Ingela HurtigD3 (15)50:13+6:1517:44
5Maj Lis KnutssonHD5 (11)51:28+15:0526:31
7Gudrun DalströmD4 (12)52:09+7:1822:22
7Anders MalmbergHD1 (28)43:58+15:279:46
9Anders HurtigH2 (28)46:50+8:2612:00
15Karin StenbackHD1 (28)47:06+18:3510:28
21Esbjörn AndrénHD1 (28)54:29+25:5812:06
23Torsten DalströmH3 (42)48:11+15:3216:20
24Ove LarssonHD1 (28)1:01:05+32:3413:34

Leksands OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Stig HeinemanHD5 (11)36:2318:45
2Sven-Olof AspH3 (42)34:07+1:2811:33
4Lars-Arne ForsbergH4 (22)38:42+4:3316:49
7Per ErikssonH4 (22)44:28+10:1919:20
13Pipar Hans Erik TuressonH2 (28)49:20+10:5612:38
15Inge SwartlingH2 (28)49:53+11:2912:47
16Lars-Olof JohanssonH3 (42)43:49+11:1014:51
25Björn ÅhsH2 (28)59:24+21:0015:13
Gunborg WestinD2 (10)ej godkänd

Långshyttans AIK OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Vilho RokkaH3 (42)37:45+5:0612:47
Barbro BobäckD3 (15)ej godkänd

Norbergs OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Leif SundH4 (22)45:51+11:4219:56
19Hans BergströmH3 (42)45:39+13:0015:28
28Jan ÅhsH3 (42)54:33+21:5418:29

OK Hedströmmen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
20Ulf KjellinHD1 (28)54:26+25:5512:05

OK Kullingshof

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Jonas LarssonHD1 (28)46:50+18:1910:24

OK Kåre

16 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Per EdénH3 (42)32:3911:04
2Hans Eric RobertssonH4 (22)36:02+1:5315:40
3Anna LiljegrenD2 (10)50:25+11:5413:42
3Kenneth WålbergHD1 (28)39:59+11:288:53
5Sture Roland JosefssonH4 (22)41:15+7:0617:56
6Gunborg WålbergHD5 (11)54:22+17:5928:01
8Dan WesterbergHD1 (28)45:07+16:3610:01
9Marianne TyskD4 (12)1:11:37+26:4630:44
11Mats HiertnerH3 (42)39:40+7:0113:26
12Kristina HolmbergD3 (15)1:09:23+25:2524:31
13Ylva LorentssonHD1 (28)46:41+18:1010:22
19Bernt LiljegrenH4 (22)1:06:44+32:3529:00
19Jan LundHD1 (28)52:12+23:4111:36
23Ulrika JanssonHD1 (28)58:01+29:3012:53
24Mats Olov ThomsonH2 (28)58:57+20:3315:06
36Jan-Anders JanssonH3 (42)1:07:30+34:5122:52

OK Nipan

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
9Eva GrenmyrD2 (10)1:04:26+25:5517:30

OK Södertörn

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
11Eva KampegårdHD5 (11)1:56:55+1:20:321:00:15
21Örjan KampegårdH4 (22)1:24:25+50:1636:42

Ornäs IK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
21Alf HelanderH2 (28)54:01+15:3713:51
Yvonne HelanderD4 (12)ej godkänd

Sala OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Britt Linnéa ErikssonD2 (10)38:3110:27
6Brittlis WallgrenD4 (12)49:53+5:0221:24
7Nils-Erik ErikssonH2 (28)44:50+6:2611:29

Skutskärs OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Curt JonassonHD1 (28)46:12+17:4110:16

Smedjebackens OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Bo Artur DahlströmH2 (28)42:42+4:1810:56

Stora Tuna OK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Gunilla WiklundD4 (12)44:5119:14
1Niklas LöwegrenHD1 (28)28:316:20
2Kristin PetterssonD3 (15)48:00+4:0216:57
18Lars Göran OlofssonH4 (22)58:22+24:1325:22
21Lars-Erik NilssonH3 (42)46:41+14:0215:49
22Anders EklundH3 (42)46:55+14:1615:54

Storviks IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
23Sven Gustav DahlbergH2 (28)57:00+18:3614:36

Svärdsjö SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
8Bengt ErlandssonH3 (42)39:21+6:4213:20

Säterbygdens OK

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Kaj NilssonHD5 (11)38:28+2:0519:49
6Siv StamD3 (15)52:01+8:0318:22
8Ingrid JanssonD2 (10)1:01:12+22:4116:37
10Roland BergH2 (28)46:59+8:3512:02
14Viveka JohanssonD3 (15)1:28:49+44:5131:23
15Åke ErikssonH4 (22)53:54+19:4523:26
16Bore NybergH4 (22)55:50+21:4124:16
18Sören GustafssonH3 (42)45:23+12:4415:23
20Rolf JohanssonH4 (22)1:17:53+43:4433:51
25P-G JanssonHD1 (28)1:04:14+35:4314:16
28Bengt HanssonHD1 (28)1:21:02+52:3118:00
Berit BäckmanD4 (12)ej godkänd

Valbo AIF

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Margareta SkoogD3 (15)43:5815:32
3Gunnar ÅbergHD5 (11)41:44+5:2121:30
10Bo SkoogH4 (22)47:02+12:5320:26
12Alf KarlssonH4 (22)51:07+16:5822:13
13Adil KarlssonH4 (22)51:41+17:3222:28
Göran NilssonH2 (28)ej godkänd
Leif MorénH4 (22)ej godkänd

Västerbergslagens OL

18 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Harry EnbergH2 (28)38:249:50
4Irma BjärudD4 (12)48:39+3:4820:52
4Bengt StenerhagHD1 (28)41:09+12:389:08
5Pirkko StenerhagD2 (10)53:18+14:4714:29
5Monica WikerD4 (12)49:24+4:3321:12
6Lars AnderssonH3 (42)38:29+5:5013:02
7Folke NyströmH3 (42)38:40+6:0113:06
7Kerstin JakobssonD2 (10)56:47+18:1615:25
10Svante NyströmH3 (42)39:36+6:5713:25
11Lars DahlströmH2 (28)48:16+9:5212:22
13Sten BlomkvistH3 (42)40:22+7:4313:41
14Lars Helge AlmgrenH4 (22)53:50+19:4123:24
14Stig NordqvistH3 (42)41:46+9:0714:09
17Sven Ejvin BrindbergsH4 (22)58:17+24:0825:20
19Åke AnderssonH2 (28)52:22+13:5813:25
26Östen AnderssonH2 (28)1:29:38+51:1422:58
27Rolf BjärudH3 (42)52:24+19:4517:45
Hans L AnderssonH3 (42)ej godkänd

Årsunda IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Per ElfströmH2 (28)43:15+4:5111:05
Ingemar NygrenH3 (42)ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser