Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dalaveteraner, Bjursås

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dalaveteraner, Bjursås
Arrangörsorganisation: Bjursås OK
Datum: tisdag 17 maj 2016

H1

4 650 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders GedinSäterbygdens OK45:179:44
2Jan LindbergKorsnäs IF OK52:27+7:1011:16
3Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK53:33+8:1611:30
4Anders Stefan VestlundOK Kåre54:04+8:4711:37
5Thom SandvikAvesta OK54:59+9:4211:49
6Bengt StenerhagVästerbergslagens OL1:09:20+24:0314:54
7Kjell ViklundHofors OK1:09:34+24:1714:57
8Jan LundOK Kåre1:10:16+24:5915:06
9Peter TimbréKvarnsvedens GOIF OK1:12:33+27:1615:36
10Anders JohanssonIFK Moras OK1:15:47+30:3016:17
11Royne LenngrenIK Jarl Rättvik1:17:32+32:1516:40
12Anders ClaessonIFK Moras OK1:22:29+37:1217:44
13Dan WesterbergOK Kåre1:30:35+45:1819:28
14Pelle FlorellGagnefs OK1:42:30+57:1322:02
Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Kenneth WålbergOK Kåreej godkänd
Mats JönssonKorsnäs IF OKej godkänd
Bengt HanssonSäterbygdens OKej godkänd

D1

4 650 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Ylva LorentssonOK Kåreej godkänd

H2

3 825 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK43:5211:28
2Jan JohanssonIFK Hedemora OK46:45+2:5312:13
3Olle JohanssonIFK Hedemora OK49:44+5:5213:00
4Lars AnderssonVästerbergslagens OL51:08+7:1613:22
5Ulf LöfgrenStora Tuna OK51:17+7:2513:24
6Bo SundbergIFK Hedemora OK51:42+7:5013:30
6Claes NidebornStora Tuna OK51:42+7:5013:30
8Inge HultmanKovlands IF51:50+7:5813:33
9Roland BergSäterbygdens OK51:52+8:0013:33
10Pipar Hans Erik TuressonLeksands OK53:08+9:1613:53
11Harry EnbergVästerbergslagens OL55:24+11:3214:29
12Åke AnderssonVästerbergslagens OL55:36+11:4414:32
13Sven Gustav DahlbergStorviks IF55:59+12:0714:38
14Per-Erik WåhlbergOK Linné56:31+12:3914:46
15Inge SwartlingLeksands OK56:32+12:4014:46
16Anders BerglundOK Skogshjortarna57:20+13:2814:59
17Alf HelanderOrnäs IK59:35+15:4315:34
18Mats Olov ThomsonOK Kåre1:00:38+16:4615:51
19Yngve KarlssonIFK Moras OK1:01:34+17:4216:05
20Lars HåkanssonIFK Hedemora OK1:01:48+17:5616:09
21P-G JanssonSäterbygdens OK1:03:47+19:5516:40
22Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben1:04:55+21:0316:58
23Hans L AnderssonVästerbergslagens OL1:08:23+24:3117:52
24Bo SundénKarlsbyhedens IK1:14:05+30:1319:22
25Östen ErikssonAvesta OK1:15:24+31:3219:42
26Tryggve OttossonKorsnäs IF OK1:17:35+33:4320:16
27Lars-Erik TjäderIFK Moras OK1:20:42+36:5021:05
Karl MatchOK Kåreej godkänd
Lennart MagnussonIFK Hedemora OKej godkänd
Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Björn ÅhsLeksands OKej godkänd

D2

3 650 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina BörjesKorsnäs IF OK52:1014:17
2Anna-Karin SchmutzLeksands OK55:29+3:1915:12
3Åsa RydellLeksands OK56:20+4:1015:26
4Gunilla RylanderStora Tuna OK58:36+6:2616:03
5Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK1:00:19+8:0916:31
6Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF1:04:02+11:5217:32
7Monica HolmIFK Moras OK1:04:49+12:3917:45
8Ulrika JanssonOK Kåre1:06:24+14:1418:11
9Eva HalvarsonOK Kåre1:06:37+14:2718:15
10Petra LorentssonLeksands OK1:07:26+15:1618:28
11Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL1:17:52+25:4221:20
12Anna LiljegrenOK Kåre1:18:14+26:0421:26
13Eva GrenmyrOK Nipan1:28:06+35:5624:08
Lena  LeanderssonÄlvdalens IF OKej godkänd

H3

2 750 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per EdénOK Kåre39:2014:18
2Vilho RokkaLångshyttans AIK OK45:14+5:5416:26
3Stanley HolmerIFK Moras OK45:21+6:0116:29
4Lars-Erik NilsssonStora Tuna IK SK46:58+7:3817:04
5Lars-Erik DanielssonInsjöns IF OK48:45+9:2517:43
6Stig NordqvistVästerbergslagens OL48:49+9:2917:45
7Hans GruddStora Tuna OK50:00+10:4018:10
8Bengt HolmIFK Moras OK50:38+11:1818:24
9Tord HalvarsonOK Kåre50:50+11:3018:29
10Jan HultHofors OK51:59+12:3918:54
11Håkan HallbergIFK Moras OK52:04+12:4418:56
12Sören AnderssonJärbo OK52:11+12:5118:58
13Torsten LöfgrenKarlsbyhedens IK54:19+14:5919:45
14Lennart TägtströmDomnarvets GOIF54:53+15:3319:57
15Sören GustafssonSäterbygdens OK55:28+16:0820:10
16Göran OdeniusStora Tuna IK SK56:34+17:1420:34
17Lars-Olof JohanssonLeksands OK58:12+18:5221:09
18Lars SöderstenIFK Moras OK58:54+19:3421:25
19Sten BlomkvistVästerbergslagens OL1:00:06+20:4621:51
20Bo DanmoDomnarvets GOIF1:01:07+21:4722:13
21Kurt MattsonIFK Djura1:01:58+22:3822:32
22Göran NilssonValbo AIF1:02:01+22:4122:33
23Per WestmanAvesta OK1:03:22+24:0223:02
24Erik SvenssonKorsnäs IF OK1:03:39+24:1923:08
25Kjell WennergrundJärbo OK1:03:50+24:3023:12
26Åke SundbergFagersta OK1:05:45+26:2523:54
27Roland ForsblomKungsgårdens SK1:07:49+28:2924:39
28Bo SandbergIK Jarl Rättvik1:09:20+30:0025:12
29Rolf BlomFrölunda OL1:09:55+30:3525:25
30Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:11:02+31:4225:49
31Gunnar MasesIK Jarl Rättvik1:11:49+32:2926:06
32Per-Erik ThunströmKorsnäs IF OK1:14:35+35:1527:07
33Lasse BackIFK Moras OK1:14:53+35:3327:13
34Leif BenjaminssonLeksands OK1:17:54+38:3428:19
35Kjell PerssonDomnarvets GOIF1:19:46+40:2629:00
36Lars JonellMalungs OK Skogsmårdarna1:27:03+47:4331:39
Lars-Erik CederlöfIFK Moras OKej godkänd
Tore SöderstenIFK Moras OKej godkänd
Björn HelgessonIK Jarl Rättvikej godkänd
Stig-Olof StålAvesta OKej godkänd
Åke DahlinLeksands OKej godkänd
Jan-Anders JanssonOK Kåreej godkänd
Erik LindbergKarlsbyhedens IKej godkänd

D3

2 725 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger LöfgrenStora Tuna OK43:3115:58
2Harriet GunnarssonStorviks IF49:03+5:3218:00
3Siv StamSäterbygdens OK51:12+7:4118:47
4Anita MoreliusStora Skedvi IK SOFF52:39+9:0819:19
5Kristin PetterssonStora Tuna OK53:22+9:5119:35
6Marianne DanielssonInsjöns IF OK54:53+11:2220:08
7Lilly Britt HansesIK Jarl Rättvik57:24+13:5321:03
8Gunvor NyströmStora Tuna OK58:11+14:4021:21
9Ingela HurtigKvarnsvedens GOIF OK59:33+16:0221:51
10Anna MattssonInsjöns IF OK1:07:30+23:5924:46
11Maj HedIK Jarl Rättvik1:17:51+34:2028:34
12Britt Marie PersIK Jarl Rättvik1:22:09+38:3830:08
Eva-Britt AhlmanVästerbergslagens OLej godkänd
Inga Lisa NordqvistVästerbergslagens OLej godkänd
Lillemor RystedtStora Tuna IK SKej godkänd

H4

2 025 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl-Erik NorrgårdStora Skedvi IK SOFF41:1320:21
2Lars-Arne ForsbergLeksands OK43:01+1:4821:14
3Hans Eric RobertssonOK Kåre45:39+4:2622:32
4Bert AnderssonIngen48:49+7:3624:06
5Sven Ejvin BrindbergsVästerbergslagens OL49:26+8:1324:24
6Stig BleckurKorsnäs IF OK50:32+9:1924:57
7Kenneth AnderssonValbo AIF50:36+9:2324:59
8Lars Helge AlmgrenVästerbergslagens OL51:11+9:5825:16
9Håkan HolmbornVästerbergslagens OL51:53+10:4025:37
10Per ErikssonLeksands OK54:00+12:4726:40
11Jan Olof HedbergGagnefs OK59:23+18:1029:19
12Leif MorénValbo AIF1:02:06+20:5330:40
13Jan HedIK Jarl Rättvik1:02:42+21:2930:57
14Adil KarlssonValbo AIF1:06:26+25:1332:48
15Sten BergmanKorsnäs IF OK1:09:29+28:1634:18
16Anders  WillanderÄlvdalens IF OK1:09:47+28:3434:27
17Bert WikströmIK Jarl Rättvik1:12:23+31:1035:44
Kjell PerssonKorsnäs IF OKej godkänd
Bernt  LiljegrenOK Kåreej godkänd
Rolf JohanssonSäterbygdens OKej godkänd
Karl-åke DahlgrenSvärdsjö Skid och Orienteringsklubbej godkänd
Karl Henrik LovangVästerbergslagens OLej godkänd
Sture Roland JosefssonOK Kåreej godkänd

D4

2 025 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yvonne HelanderOrnäs IK37:1618:24
2Britta OlssonStora Skedvi IK SOFF43:10+5:5421:19
3Lena WahssAvesta OK44:29+7:1321:58
4Birgitta WestmanAvesta OK57:08+19:5228:12
4Kerstin SondellIngen57:08+19:5228:12
6Viveka JohanssonSäterbygdens OK59:03+21:4729:09
7Kerstin WielanderÄlvdalens IF OK1:09:45+32:2934:26
8Lena SpännarKvarnsvedens GOIF OK1:13:16+36:0036:10

H5

1 275 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar ÅbergValbo AIF42:0232:58
2Stig BerglundHJS-Vansbro OK47:23+5:2137:09
3Henning WaltgårdDomnarvets GOIF47:26+5:2437:12
4Arne GustafssonIFK Moras OK48:54+6:5238:21
5Göran GrundénKvarnsvedens GOIF OK50:40+8:3839:44
6Nils JonssonOK Kåre58:21+16:1945:45
Per Åke PerssonVästerbergslagens OLej godkänd

D5

1 275 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Barbro BlomFrölunda OL44:2834:52
2Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF48:07+3:3937:44
3Kerstin MelinLeksands OK54:05+9:3742:25
4Gunborg WålbergOK Kåre55:43+11:1543:41
5Gunilla EsbjörnLeksands OK1:18:06+33:381:01:15
6Barbro TegmarkDomnarvets GOIF1:19:01+34:331:01:58
Agneta ThomsonOK Kåreej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser