Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprintstafett, Halland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprintstafett, Halland
Arrangörsorganisation: OK Nackhe
Datum: lördag 21 maj 2016

DH12 Stafett

14 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Löftan 331:09
1. Annie Eriksson7:316+0:297:316+0:29
2. Filip Hansson8:432+1:1316:142-4+0:02-0:27
3. Annie Eriksson8:103+0:4624:243+1+0:16+0:14
4. Tobias Johansson6:45131:091-2
2FK Friskus-Varberg 132:34+1:25
1. Maja Karmstig7:125+0:107:125+0:10
2. Filip Carlqvist9:324+2:0216:444-1+0:32+0:22
3. Maja Karmstig7:24124:081-3
4. Filip Carlqvist8:262+1:4132:342+1+1:25+1:25
3IF Rigor 132:35+1:26
1. Elsa Boberg7:093+0:077:093+0:07
2. Andy Granfors9:083+1:3816:1730+0:05-0:02
3. Ida Bruhn7:552+0:3124:122-1+0:04-0:01
4. Martin Hansson8:233+1:3832:353+1+1:26+1:22
4OK Löftan 134:49+3:40
1. Ida Andersson9:2111+2:199:2111+2:19
2. Oskar Blom9:047+1:3418:257-4+2:13-0:06
3. Ida Andersson8:346+1:1026:596-1+2:51+0:38
4. Gustav Andersson7:504+1:0534:494-2+3:40+0:49
5IF Rigor 335:20+4:11
1. Anna Svensson7:104+0:087:104+0:08
2. Melwin Arvidsson11:279+3:5718:379+5+2:25+2:17
3. Anna Svensson8:035+0:3926:405-4+2:32+0:07
4. Emil Seldén8:405+1:5535:2050+4:11+1:39
6IF Rigor 236:12+5:03
1. Maja Graad7:0217:021
2. Simon Hansson11:4310+4:1318:4510+9+2:33+2:33
3. Maja Graad7:454+0:2126:304-6+2:22-0:11
4. Gottfrid Alexandersson9:426+2:5736:126+2+5:03+2:41
7FK Friskus-Varberg 339:34+8:25
1. Lova Johansson8:459+1:438:459+1:43
2. Isak Törnström9:366+2:0618:216-3+2:09+0:26
3. Lovisa Eliasson12:149+4:5030:359+3+6:27+4:18
4. Isak Törnström8:597+2:1439:347-2+8:25+1:58
8Fjärås AIK 139:58+8:49
1. Frida Odén9:2312+2:219:2312+2:21
2. Max Törnqvist10:5011+3:2020:1311-1+4:01+1:40
3. Frida Odén9:257+2:0129:387-4+5:30+1:29
4. Hugo Davidsson10:208+3:3539:588+1+8:49+3:19
9OK Nackhe 143:21+12:12
1. Nathalie Langenbach9:1710+2:159:1710+2:15
2. Adam Sjööarv7:30516:475-5+0:35
3. Fanny Thulin18:3712+11:1335:2412+7+11:16+10:41
4. Jonathan Rundqvist7:579+1:1243:219-3+12:12+0:56
10FK Friskus-Varberg 243:22+12:13
1. Marta Törnström7:0217:021
2. Melwin Wildheim9:101+1:4016:12100:00
3. Ester Ericsson17:2811+10:0433:4011+10+9:32+9:32
4. Melwin Wildheim9:4210+2:5743:2210-1+12:13+2:41
11Halmstad OK 145:17+14:08
1. Selma Abrahamsson7:347+0:327:347+0:32
2. Gustav Lundqvist14:3412+7:0422:0812+5+5:56+5:24
3. Selma Abrahamsson8:4110+1:1730:4910-2+6:41+0:45
4. Albin Jägstedt14:2811+7:4345:1711+1+14:08+7:27
12OK Nackhe 251:29+20:20
1. Vilhelm Skärbäck8:328+1:308:328+1:30
2. Albert Langenbach14:1313+6:4322:4513+5+6:33+5:03
3. Isak Persson18:3313+11:0941:18130+17:10+10:37
4. Vilhelm Skärbäck10:1112+3:2651:2912-1+20:20+3:10
Halmstad OK 2ej godkänd
1. Emma Perssonej godkändej godkänd
2. Love Gaudenz12:12+4:42ej godkänd
3. Emma Persson8:50+1:26ej godkänd
4. Love Gaudenz8:05+1:20ej godkänd
OK Löftan 2ej godkänd
1. Elin Andersson9:2813+2:269:2813+2:26
2. Andreas Handin9:018+1:3118:298-5+2:17-0:09
3. Elin Andersson11:268+4:0229:5580+5:47+3:30
4. Simon Corneliussonej godkändej godkänd

DH16 Stafett

13 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Halmstad OK 130:34
1. Lovisa Lager7:152+0:077:152+0:07
2. Albin Persson8:364+1:1415:514+2+0:34+0:27
3. Lovisa Lager7:22223:132-2+0:11
4. Albin Persson7:211+0:1230:341-1-0:11
2IK Trenne Ullared 230:48+0:14
1. Elin Carlsson7:163+0:087:163+0:08
2. Viktor Karlsson8:011+0:3915:171-2-0:08
3. Elin Carlsson7:451+0:2323:02100:00
4. Viktor Karlsson7:462+0:3730:482+1+0:14+0:14
3IK Trenne Ullared 134:24+3:50
1. Tilda Henningsson8:156+1:078:156+1:07
2. Måns Henningsson8:516+1:2917:0660+1:49+0:42
3. Tilda Henningsson9:104+1:4826:164-2+3:14+1:25
4. Måns Henningsson8:083+0:5934:243-1+3:50+0:36
4FK Friskus-Varberg 134:47+4:13
1. Elsa Ericsson8:398+1:318:398+1:31
2. Noah Bechtel8:367+1:1417:157-1+1:58+0:27
3. Elsa Ericsson9:437+2:2126:5870+3:56+1:58
4. Tim Johansson7:494+0:4034:474-3+4:13+0:17
5FK Friskus-Varberg 234:53+4:19
1. Hanna Carlqvist8:317+1:238:317+1:23
2. Axel Bechtel8:509+1:2817:219+2+2:04+0:41
3. Hanna Carlqvist8:413+1:1926:023-6+3:00+0:56
4. Alex Johansson8:515+1:4234:535+2+4:19+1:19
6IF Rigor 235:28+4:54
1. Thilda Seldén7:355+0:277:355+0:27
2. Alfred Erdelius8:525+1:3016:2750+1:10+0:43
3. Unni Granfors10:105+2:4826:3750+3:35+2:25
4. Alfred Erdelius8:516+1:4235:286+1+4:54+1:19
7Halmstad OK 437:04+6:30
1. Matilda Nilsson8:419+1:338:419+1:33
2. Arvid Lundqvist8:378+1:1517:188-1+2:01+0:28
3. Matilda Nilsson9:236+2:0126:416-2+3:39+1:38
4. Hugo Oskarsson10:237+3:1437:047+1+6:30+2:51
8IF Rigor 141:06+10:32
1. Lina Erdelius9:0010+1:529:0010+1:52
2. Alexander Bokerud9:1810+1:5618:18100+3:01+1:09
3. Julia Arvidsson13:089+5:4631:269-1+8:24+5:23
4. Alexander Bokerud9:408+2:3141:068-1+10:32+2:08
9FK Friskus-Varberg 345:56+15:22
1. Emma Eliasson9:2311+2:159:2311+2:15
2. David Johansson11:1811+3:5620:41110+5:24+3:09
3. Emma Eliasson9:428+2:2030:238-3+7:21+1:57
4. Amadeus Ahlstrand15:339+8:2445:569+1+15:22+8:01
Halmstad OK 3ej godkänd
1. Klara Persson7:0817:081
2. Felix Abrahamsson8:283+1:0615:363+2+0:19+0:19
3. Klara Perssonej godkändej godkänd
4. Emil Jägstedt9:08+1:59ej godkänd
Halmstad OK 2ej godkänd
1. Lovisa Ring7:163+0:087:163+0:08
2. Jacob Enberg8:062+0:4415:222-1+0:05-0:03
3. Lovisa Ringej godkändej godkänd
4. Jacob Enberg8:29+1:20ej godkänd
Fjärås AIK 1ej godkänd
1. Annielle Antonssonej godkändej godkänd
2. Fabian Odén0:00ej godkänd
3. Annielle Antonsson10:57+3:35ej godkänd
4. Elias Persson10:02+2:53ej godkänd
OK Löftan 1ej godkänd
1. Erica Johanssonej godkändej godkänd
2. Adrian Vartia7:22ej godkänd
3. Erica Johansson8:08+0:46ej godkänd
4. Jesper Johansson7:09ej godkänd

DH21 Stafett

12 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1FK Friskus-Varberg 137:52
1. Emma Lindén9:0119:011
2. Johan Gull9:36118:3710
3. Emma Lindén8:59127:3610
4. Olle Josarp10:161+0:5737:52100:00
2Halmstad OK 238:07+0:15
1. Ingela Alvemyr9:032+0:029:032+0:02
2. Björn Karlsson10:232+0:4719:2620+0:49+0:47
3. Ingela Alvemyr9:222+0:2328:4820+1:12+0:23
4. Loke Agmarken9:19238:0720+0:15
3OK Löftan 240:53+3:01
1. Alice Hultin10:404+1:3910:404+1:39
2. Daniel Andersson10:083+0:3220:483-1+2:11+0:32
3. Alice Hultin10:253+1:2631:1330+3:37+1:26
4. Daniel Andersson9:403+0:2140:5330+3:01-0:36
4IK Trenne Ullared 143:36+5:44
1. Moa Henningsson10:526+1:5110:526+1:51
2. Mattias Karlsson10:255+0:4921:175-1+2:40+0:49
3. Moa Henningsson12:136+3:1433:306+1+5:54+3:14
4. Mattias Karlsson10:064+0:4743:364-2+5:44-0:10
5Halmstad OK 144:13+6:21
1. Moa Abrahamsson11:167+2:1511:167+2:15
2. Magnus Abrahamsson10:096+0:3321:256-1+2:48+0:33
3. Moa Abrahamsson12:035+3:0433:285-1+5:52+3:04
4. Magnus Abrahamsson10:455+1:2644:1350+6:21+0:29
6OK Löftan 145:55+8:03
1. Linda Corneliusson10:475+1:4610:475+1:46
2. Patrik Corneliusson10:274+0:5121:144-1+2:37+0:51
3. Linda Corneliusson10:524+1:5332:0640+4:30+1:53
4. Daniel Glimtén13:496+4:3045:556+2+8:03+3:33
7Falkenbergs OK / Ätrans IF 146:20+8:28
1. Sara Söderblom11:268+2:2511:268+2:25
2. Johan Hagström (Falkenbergs OK)12:019+2:2523:279+1+4:50+2:25
3. Sara Söderblom12:108+3:1135:378-1+8:01+3:11
4. Johan Hagström10:437+1:2446:207-1+8:28+0:27
8Falkenbergs OK 246:22+8:30
1. Åsa Söderblom10:353+1:3410:353+1:34
2. Ola Wallnäs12:438+3:0723:188+5+4:41+3:07
3. Åsa Söderblom11:037+2:0434:217-1+6:45+2:04
4. Ola Wallnäs12:018+2:4246:228+1+8:30+1:45
9IK Trenne Ullared 247:42+9:50
1. Amanda Carlsson11:339+2:3211:339+2:32
2. Anders Besterman11:187+1:4222:517-2+4:14+1:42
3. Clara Henningsson12:589+3:5935:499+2+8:13+3:59
4. Anders Besterman11:539+2:3447:4290+9:50+1:37
10Falkenbergs OK 348:18+10:26
1. Jennie Ryberg12:5511+3:5412:5511+3:54
2. Claes Andersson11:1611+1:4024:11110+5:34+1:40
3. Jennie Ryberg13:0610+4:0737:1710-1+9:41+4:07
4. Claes Andersson11:0110+1:4248:18100+10:26+0:45
11IK Trenne Ullared 349:18+11:26
1. Felicia Karlsson11:5310+2:5211:5310+2:52
2. Magnus Wallin12:1510+2:3924:08100+5:31+2:39
3. Sabina Mårtensson13:2411+4:2537:3211+1+9:56+4:25
4. Magnus Wallin11:4611+2:2749:18110+11:26+1:30
Halmstad OK 3ej godkänd
1. Kristina Perssonej godkändej godkänd
2. Fredrik Persson10:10+0:34ej godkänd
3. Sara Jägstedt14:17+5:18ej godkänd
4. Fredrik Persson10:28+1:09ej godkänd

DH180 Stafett

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Löftan 142:37
1. Liselotte Johansson11:364+0:2511:364+0:25
2. Magnus Johansson9:11120:471-3
3. Liselotte Johansson12:161+0:5533:03100:00
4. Magnus Johansson9:341+0:1142:37100:00
2Falkenbergs OK / Ätrans IF 243:37+1:00
1. Christina Söderblom11:173+0:0611:173+0:06
2. Kjell-Ove Arvidsson10:333+1:2221:5030+1:03+0:57
3. Christina Söderblom11:21233:112-1+0:08
4. Kjell-Ove Arvidsson (Falkenbergs OK)10:262+1:0343:3720+1:00+0:52
3Halmstad OK 245:50+3:13
1. Karin S Karlsson11:11111:111
2. Kennet Horvath10:404+1:2921:514+3+1:04+1:04
3. Katarina Ring14:364+3:1536:2740+3:24+2:20
4. Mikael Lundqvist9:23345:503-1+3:13
4IF Rigor 148:18+5:41
1. Ulrika Granfors11:445+0:3311:445+0:33
2. Martin Svensson11:175+2:0623:0150+2:14+1:41
3. Malin Bruhn12:343+1:1335:353-2+2:32+0:18
4. Thomas Bäckström12:434+3:2048:184+1+5:41+3:09
5Halmstad OK 154:46+12:09
1. Lotta Kihlberg15:016+3:5015:016+3:50
2. Yngve Kihlberg12:256+3:1427:2660+6:39+2:49
3. Lotta Kihlberg14:345+3:1342:005-1+8:57+2:18
4. Yngve Kihlberg12:465+3:2354:4650+12:09+3:12
FK Friskus-Varberg 1ej godkänd
1. Jeanette Larsson11:132+0:0211:132+0:02
2. Gert Wildheim10:342+1:2321:4720+1:00+0:58
3. Åsa Josarpej godkändej godkänd
4. Thomas Josarp9:34+0:11ej godkänd
Falkenbergs OK 1ej godkänd
1. Anna Hagströmej godkändej godkänd
2. Christer Håkansson15:50+6:39ej godkänd
3. Anna Hagström15:50+4:29ej godkänd
4. Christer Håkansson15:59+6:36ej godkänd

DH270 Stafett

3 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Halmstad OK 145:26
1. Margareta Johansson9:122+0:289:122+0:28
2. Ernie Broström10:45119:571-1
3. Margareta Johansson12:162+3:4832:132+1+3:43+3:43
4. Ernie Broström13:13145:261-1
2IK Trenne Ullared 157:48+12:22
1. Gunilla Carlsson9:143+0:309:143+0:30
2. Lasse Olsson19:583+9:1329:1230+9:15+8:45
3. Marianne Thorsson10:593+2:3140:1130+11:41+2:26
4. Lasse Olsson17:372+4:2457:482-1+12:22+0:41
OK Pan-Kristianstad 1ej godkänd
1. Ulla Engelby8:4418:441
2. Peo Bengtsson11:182+0:3320:022+1+0:05+0:05
3. Ulla Engelby8:28128:301-1
4. Peo Bengtssonej godkändej godkänd

Propaganda

10 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1FK Friskus-Varberg / OK Roxen 124:06
1. Emma Pettersson (OK Roxen)4:4814:481
2. Jan Börjesson7:303+1:2412:183+2+0:46+0:46
3. Emma Pettersson5:16117:341-2
4. David Hellerström6:321+0:2424:06100:00
2OK Löftan 225:28+1:22
1. Victor Hansson5:165+0:285:165+0:28
2. Magnus Hansson6:161+0:1011:321-4-0:28
3. Jonas Hultin6:393+1:2318:113+2+0:37+0:37
4. Victor Hansson7:172+1:0925:282-1+1:22+0:45
3IF Rigor 125:42+1:36
1. Stefan Graad5:103+0:225:103+0:22
2. Emelie Svensson7:474+1:4112:574+1+1:25+1:03
3. Emil Erdelius5:504+0:3418:4740+1:13-0:12
4. Stefan Graad6:553+0:4725:423-1+1:36+0:23
4Halmstad OK 129:00+4:54
1. Fredrik Enberg5:114+0:235:114+0:23
2. Stefan Agmarken6:422+0:3611:532-2+0:21-0:02
3. Oscar West6:042+0:4817:5720+0:23+0:02
4. Christer Oskarsson11:034+4:5529:004+2+4:54+4:31
5OK Löftan 129:47+5:41
1. Jakob Moberg5:396+0:515:396+0:51
2. Axel Eriksson8:155+2:0913:545-1+2:22+1:31
3. Edvin Sahlin8:045+2:4821:5850+4:24+2:02
4. Axel Eriksson7:495+1:4129:4750+5:41+1:17
6Oskarströms OK 130:25+6:19
1. Elin Djupsjö6:448+1:566:448+1:56
2. Roger Djupsjö7:266+1:2014:106-2+2:38+0:42
3. Sofia Djupsjö9:027+3:4623:127+1+5:38+3:00
4. Roger Djupsjö7:136+1:0530:256-1+6:19+0:41
7FK Snapphanarna 134:04+9:58
1. Peter Lincoln7:039+2:157:039+2:15
2. Peter Lincoln9:188+3:1216:218-1+4:49+2:34
3. Peter Lincoln8:018+2:4524:2280+6:48+1:59
4. Peter Lincoln9:427+3:3434:047-1+9:58+3:10
Halmstad OK 2ej godkänd
1. Ulrik Magnusson5:042+0:165:042+0:16
2. Maria Petterssonej godkändej godkänd
3. Ulrik Magnusson5:26+0:10ej godkänd
4. Martin Johansson7:47+1:39ej godkänd
Fjärås AIK 1ej godkänd
1. Adam Odén6:047+1:166:047+1:16
2. Kristian Davidsson8:287+2:2214:3270+3:00+1:44
3. Ulrika Odén8:086+2:5222:406-1+5:06+2:06
4. Adam Odénej godkändej godkänd
Tockarps IK 1ej godkänd
1. Patrik Brorssonej godkändej godkänd
2. Mats Brorsson6:06ej godkänd
3. Patrik Brorsson5:45+0:29ej godkänd
4. Mats Brorsson6:08ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser