Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, natt, Norrbotten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, natt, Norrbotten
Arrangörsorganisation: Arvidsjaurs OK
Datum: lördag 9 september 2017

H21

9 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias JohanssonBergnäsets AIK1:24:309:12
2Thomas JohanssonOK Renen1:34:27+9:5710:17
3John StrandbergI 19 IF1:41:14+16:4411:02

D20

5 710 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Johanna LundkvistOK Vargenej start

H20

7 070 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robin SalénBergnäsets AIK54:387:43
2Jonas TofteredIF Rigor59:26+4:488:24
3Oskar ÖqvistBergnäsets AIK1:00:41+6:038:34
4Rasmus WickbomBergnäsets AIK1:00:55+6:178:36
5Nils HenrikssonBergnäsets AIK1:01:53+7:158:45
6Gabriel LarssonGammelstads IF1:10:22+15:449:57
7Harald LarssonBergnäsets AIK1:24:11+29:3311:54
Erik TuuriBergnäsets AIKej godkänd

D18

5 520 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia WestinVittjärvs IK55:2510:02
Rebecca FahlgrenVittjärvs IKej start

D16

4 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agnes KarlssonÄlvsby IF OK1:03:3513:56
2Emmie LindbäckOK Renen1:53:36+50:0124:54
Sofia LundkvistOK Vargenej godkänd
Hanna LundbergOK Renenej start
Hanna SvanbergOK Renenej start

H16

5 010 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tobias SnellOK Renen46:359:17

D14

3 510 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edit KarlssonÄlvsby IF OK34:399:52
2Klara KivijärviOK Renen38:43+4:0411:01
3Frida JohanssonÄlvsby IF OK39:11+4:3211:09
4Ella TuressonOK Renen46:25+11:4613:13
Lisa LarssonÄlvsby IF OKej godkänd

H14

3 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus ErikssonUmeå OK32:529:21
2Simon MarkströmOK Renen34:49+1:579:55
3Victor BerglundVittjärvs IK39:32+6:4011:15
4Aron BlomqvistVittjärvs IK44:06+11:1412:33

D12

3 390 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alva EngströmOK Renen49:5114:42
2Tova LindbäckOK Renen57:12+7:2116:52

H12

3 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim LundbergOK Renen29:248:40

D40

4 110 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin KarlssonÄlvsby IF OK1:26:4421:06
Maria SvanbergOK Renenej start

H40

7 070 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan KarlssonÄlvsby IF OK1:15:3610:41
2Magnus BerglundVittjärvs IK1:25:46+10:1012:07

H50

5 710 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter WestinVittjärvs IK47:328:19
2Frans WickbomI 19 IF53:41+6:099:24
3Ingvar IsakssonSeskarö IF57:25+9:5310:03
4Sven ÖrnerlingOK Renen1:06:32+19:0011:39
5Kjell HenrikssonSeskarö IF1:58:51+1:11:1920:48
Lars LundkvistSeskarö IFej start

H55

5 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sture NorénÄlvsby IF OK57:1111:22
2Anders AbrahamssonGammelstads IF1:00:04+2:5311:56

D60

3 330 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irene DanielssonPiteå IF Orienteringsklubb1:02:5918:54

H60

3 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans WickbomVittjärvs IK44:2011:13
2Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK46:34+2:1411:47
Svante LarssonOK Vargenej start

H65

3 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer SvärdBergnäsets AIK1:07:0118:36
Torbjörn LundbergPiteå IF Orienteringsklubbutgått
Robert SvartholmGammelstads IFej start
Hans YlipääSeskarö IFej start

H75

2 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar LindströmOK Renen52:3020:11
2Henken ErikssonI 19 IF55:08+2:3821:12
3Roland LundqvistLångvikens OK1:08:32+16:0226:21
Karl Erik NyströmSeskarö IFej godkänd
Rolf RitzenSkellefteå OKej start
Stig LindskogVisborgs OKej start

Öppen motion 3

3 390 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Minna TuressonOK Renen44:4113:10
2Anders BlomqvistVittjärvs IK50:25+5:4414:52
3Kristina KivijärviOK Renen53:08+8:2715:40
4Lisa HörnquistOK Renen58:15+13:3417:10
5Angela NilssonSkellefteå OK1:02:07+17:2618:19
6Barbro LundqvistLångvikens OK1:02:10+17:2918:20
7Ellinor LernstålOK Renen1:09:43+25:0220:33
8Henry PilstålOK Renen1:47:42+1:03:0131:46
Birgit LundkvistOK Vargenej godkänd
Kristina NordmarkPiteå IF Orienteringsklubbutgått
Sonja NordmarkPiteå IF Orienteringsklubbutgått
Martin LarssonÄlvsby IF OKutgått
Anna Alm AnderssonPiteå IF Orienteringsklubbej start
Leo AnderssonPiteå IF Orienteringsklubbej start

Öppen motion 5

3 330 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Fredrik LundströmOK Renenej godkänd
Anders JohanssonOK Renenutgått

Öppen motion 7

2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik LernstålOK Renen33:05
2Peter LundbergOK Renen50:45+17:40

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser