Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vålådalens 3-dagars, etapp 2, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vålådalens 3-dagars, etapp 2, medel
Arrangörsorganisation: Östersunds OK
Datum: lördag 8 juli 2017

D21

3 820 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matilda AnderssonOK Kåre41:2810:51
2Josefina SundmanHiidenkiertäjät43:06+1:3811:16
3Klara DjerfLerums SOK45:59+4:3112:02
4Amanda HanssonBredaryds SOK47:26+5:5812:25
5Elisabeth HanssonIFK Lidingö SOK47:54+6:2612:32
6Madeleine Tjernberg DahlinKovlands IF50:09+8:4113:07
7Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad51:33+10:0513:29
8Betty Ann Bjerkreim NilsenIL Tyrving56:23+14:5514:45
9Ellinor FranssonSundsvalls OK56:38+15:1014:49
10Hanna HänströmOK Ravinen58:18+16:5015:15
11Ylva KindlundhAlfta-Ösa OK58:26+16:5815:17
12Marie DahlinKovlands IF1:02:02+20:3416:14
13Siri JeppssonKatrineholms OK1:06:26+24:5817:23
14Emma DjerfLerums SOK1:07:08+25:4017:34
15Sandra BurénKöping-Kolsva OK1:07:53+26:2517:46
16Henny SamuelssonCentrum OK1:10:17+28:4918:23
17Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF1:13:19+31:5119:11
18Kine Sofie SandstadFrol IL1:24:56+43:2822:14
Jenny DanielssonSundsvalls OKej godkänd
Kristina LarssonGöteborg-Majorna OKej godkänd
Helen HanstockÖstersunds OKej godkänd
Sara JonassonCentrum OKej godkänd
Sara HägglundOK Hammarenej godkänd
Rebecca WaldenfjordOK Ravinenej godkänd
Stina AndreassonFrösö IFej godkänd
Helena ForsbergSkogslöparnaej start

H21

5 250 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David AnderssonIFK Lidingö SOK38:307:20 Ladda ner rutt i gpx-format
2Daniel RoosAttunda OK42:25+3:558:04
3Anton SjökvistStora Tuna OK43:24+4:548:16
4Erik BlomgrenStora Tuna OK44:35+6:058:29
5Joakim SvenskStora Tuna OK44:36+6:068:29
6Sven AschwandenStora Tuna OK44:40+6:108:30
7Lukas PetersonIFK Umeå45:36+7:068:41
8Henning SjökvistStora Tuna OK46:01+7:318:45
9Mattias MårtsStora Tuna OK49:32+11:029:26
10Stefan SjölundSkogslöparna49:49+11:199:29
11Niklas ProforsNTNUI51:26+12:569:47
12Marcus AnderssonKFUM Örebro OK52:03+13:339:54
13Edvard SundmanÅsarna IK54:27+15:5710:22
14Axel BengtssonSol Tranås54:34+16:0410:23
15David SundströmSöderhamns OK55:37+17:0710:35
16Jörgen JohanssonSkellefteå OK56:09+17:3910:41
17Jonas AnderssonStora Tuna OK59:27+20:5711:19
18Emil SvenssonHjärnarps OL1:00:54+22:2411:36
19Johan AndreassonFrösö IF1:01:37+23:0711:44
20Victor ImarkTullinge SK1:02:34+24:0411:55
21Johan NilssonSävedalens AIK1:02:47+24:1711:57
22Jon EklundIK Jarl Rättvik1:03:12+24:4212:02
23Jonas SundellUmeå OK1:03:25+24:5512:04
24Hampus MöllerStora Tuna OK1:04:35+26:0512:18
25Henrik HamreforsVästerås SOK1:07:57+29:2712:56
26Jonas WestbomOckelbo OK1:08:46+30:1613:05
27Thomas EkKöping-Kolsva OK1:15:27+36:5714:22
28Andreas KarlssonMariestads FK1:16:35+38:0514:35
29Pär BodénLitsbygdens SK1:17:13+38:4314:42
30Sturla StokkelandÅlgård Orientering1:20:11+41:4115:16
31Jonas ÅkerdahlSundsvalls OK1:27:36+49:0616:41
32Erik HedmanÖstersunds OK1:29:16+50:4617:00
33Ante GahlinÖstersunds OK1:41:14+1:02:4419:16
34James TurtonÖstersunds OK1:47:43+1:09:1320:31
35Andreas FornemmanÅre OK1:47:58+1:09:2820:33
Erik MagnussonOK Nolaskogsarnaej godkänd
Jonas GustafssonOK Kåreej godkänd
Lars Sandstad SkjesetFrol ILej godkänd
Viktor SvenskStora Tuna OKej start

D20

3 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matilda MelénOK Kåre52:5415:56
2Tua DahlgrenÖstersunds OK54:34+1:4016:26

D18

3 320 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva LindellIF Thor46:5914:09
2Hanna KjellinForsa OK49:37+2:3814:56
3Felizia ZienkiewiczIF Rigor52:24+5:2515:46
4Alva RingiOK Kåre53:09+6:1016:00
5Elin BlombergLycksele IF1:19:20+32:2123:53
Lina SvärdIF Thorej godkänd

H18

3 740 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HannrupIF Thor33:368:59
2Anders HaugskottOL Trollelg39:46+6:1010:37
3Gustav FrænellSundsvalls OK41:38+8:0211:07
4Fredrik HamreforsVästerås SOK42:02+8:2611:14
5Carl CarlssonNyköpings OK42:20+8:4411:19
6Philip CarlssonNyköpings OK43:04+9:2811:30
7Victor BylundIF Thor53:11+19:3514:13
8Karl BrahmLånghundra IF58:59+25:2315:46
9Måns ErikssonÖstersunds OK59:58+26:2216:02
10Matviy KhotyaintsevIF Thor1:10:48+37:1218:55
11Jesper NyströmIF Thor1:38:33+1:04:5726:21
12Hugo BäsénIF Thor1:46:01+1:12:2528:20
Ingmar HolmerOK Nipanej godkänd
William NilssonNyköpings OKej godkänd
Emil JonsellIF Thorej godkänd

D16

2 590 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe NilssonNyköpings OK26:2710:12
2Tilda ÖstbergStora Tuna OK26:30+0:0310:13
3Frida HaugskottOL Trollelg39:57+13:3015:25
4Alice PalmgrenSundsvalls OK48:16+21:4918:38
5Tove FrænellSundsvalls OK49:21+22:5419:03
6Ester OlofssonOK Storsjön54:44+28:1721:07
7Stine AuneNidarøst OK57:09+30:4222:03
Agnes JonssonDomnarvets GOIFej godkänd

H16

2 810 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin BlombergLycksele IF38:3913:45
2Axel HedströmÖstersunds OK44:30+5:5115:50
3Oskar JonssonDomnarvets GOIF45:23+6:4416:09
4Johannes LangaasNidarøst OK50:37+11:5818:00
Tobias AlstadFrol ILej godkänd

D14

2 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin KjellmanLinköpings OK32:5413:09
2Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna37:25+4:3114:58
3Maja BergqvistKorsnäs IF OK39:02+6:0815:36
4Moa LundinOK Linné41:33+8:3916:37
5Greta BlücherÖstersunds OK43:08+10:1417:15
6Alva DahlinKovlands IF49:18+16:2419:43
7Flisa RavaldÖstersunds OK51:04+18:1020:25
Wiola MagnussonGöteborgs SKej godkänd

H14

2 600 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias ÖstbergStora Tuna OK27:4610:40
2Viktor JemthIF Thor29:55+2:0911:30
3Tore PalmgrenSundsvalls OK43:31+15:4516:44
4Olle RingiOK Kåre43:48+16:0216:50
5Albin WarvelinLånghundra IF45:23+17:3717:27
6Markus MelénOK Kåre56:08+28:2221:35
7Vidar BäckmanFrösö IF1:06:26+38:4025:33
8Axel ArnessonÖstersunds OK1:26:22+58:3633:13
9Malte OlofssonOK Storsjön1:27:55+1:00:0933:48
Tom Axel EkenstråleFK Herkulesej godkänd

D12

2 890 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa BergqvistKorsnäs IF OK30:2410:31
2Sigrid HaugskottOL Trollelg33:42+3:1811:39
3Clara NordströmSkogslöparna34:20+3:5611:52
4Elsa ArnessonÖstersunds OK35:49+5:2512:23
5Emma ForsgrenOK Nolaskogsarna36:18+5:5412:33
6Hanna LindqvistÖstersunds OK38:09+7:4513:12
7Greta HedmanÖstersunds OK54:52+24:2818:59
8Ida WarvelinLånghundra IF1:00:18+29:5420:51
Astrid HedströmÖstersunds OKej start
Ida BergforsVK Uvarnaej start

H12

2 890 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus AlstadFrol IL27:039:21
2Samuel StokkelandÅlgård Orientering30:28+3:2510:32
3Måns RavaldÖstersunds OK31:09+4:0610:46
4Viktor ÖhmanSkogslöparna32:42+5:3911:18
5Albin JemthIF Thor38:51+11:4813:26
6Seth NordinLycksele IF39:04+12:0113:31
7Axel BütikoferLjusdals OK49:08+22:0517:00
8Oscar KjellmanLinköpings OK1:04:28+37:2522:18
Joar BäckmanFrösö IFej godkänd

H12 Kort

2 530 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus KarlströmOK Storsjön57:5122:51

D10

2 530 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva WidegrenMälarö SOK32:2912:50
2Signe ForsbergSkogslöparna36:11+3:4214:18
3Lilianne MohnOLC Kapreolo40:02+7:3315:49
4Ada StokkelandÅlgård Orientering54:31+22:0221:32
5Klara EdströmSundsvalls OK58:08+25:3922:58
6Edit OlofssonOK Storsjön1:07:07+34:3826:31

H10

2 530 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob EngströmHärnösands OK29:2911:39
2Jonas AlstadFrol IL30:01+0:3211:51
3Alfred DahlinKovlands IF31:32+2:0312:27
4Felix ÖhmanSkogslöparna33:11+3:4213:06
5Rickard JemthIF Thor35:03+5:3413:51
6Ture ForsbergSkogslöparna43:26+13:5717:10
7Elmer NordlanderHärnösands OK49:38+20:0919:37
8Viggo JohanssonSkellefteå OK1:04:47+35:1825:36
9Manfred NordinLycksele IF1:05:26+35:5725:51
10Hugo DanielssonLycksele IF1:17:20+47:5130:33
Pontus LindgrenÖstersunds OKutgått

H35

3 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bjørn P. LøvåsNidarøst OK1:24:1722:03
2Johan BeiersenÖstersunds OK2:12:01+47:4434:33

D40

3 320 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese BergqvistKorsnäs IF OK39:1711:49
2Erica JohanssonÖstersunds OK39:51+0:3412:00
3Monika MohnOLC Kapreolo59:23+20:0617:53
4Britta BrännströmÖstersunds OK59:46+20:2918:00
5Anita GrahnOK Linné1:55:22+1:16:0534:44
Jessica WestmanFrösö IFej godkänd
Anna AhlströmLugnviks IFej godkänd

H40

3 820 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders WidegrenMälarö SOK39:4510:24
2Oskar ForsbergSkogslöparna43:43+3:5811:26
3Johan HedmanSöders-Tyresö45:23+5:3811:52
4Christian MohnOLC Kapreolo46:15+6:3012:06
5Nicklas JohanssonIK Örnen53:38+13:5314:02
6Johan HalvarssonÖstersunds OK54:59+15:1414:23
7Johnny BlästaNjurunda OK56:47+17:0214:51 Ladda ner rutt i gpx-format
8Stefan GyllenbergLugnviks IF57:21+17:3615:00
9Mats WarvelinLånghundra IF57:33+17:4815:03
10Per JemthIF Thor59:35+19:5015:35
11Mats KarlströmFrösö IF1:00:00+20:1515:42
12Lars-Erik NilssonSundsvalls OK1:12:21+32:3618:56
13Joakim StenvallÖstersunds OK1:23:26+43:4121:50
Carl WennertorpOK Linnéej godkänd
Fredrik LarssonFrösö IFej start

D45

3 070 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristin HaugskottOL Trollelg33:0310:45
2Kersti RingiOK Kåre41:21+8:1813:28
3Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK44:05+11:0214:21
4Anna Hedström RingvallÖstersunds OK49:28+16:2516:06
5Cecilia ForslundOK Kåre54:09+21:0617:38
6Carola RayOK771:03:57+30:5420:49
7Kerstin FrænellSundsvalls OK1:06:07+33:0421:32
8Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:18:23+45:2025:31
9Ulrika WillénÖstersunds OK1:36:09+1:03:0631:19

H45

3 320 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias EdströmKovlands IF28:378:37
2Jörgen BlästaNjurunda OK39:28+10:5111:53
3Sven OlssonKorsnäs IF OK39:35+10:5811:55
4Johan EngesLeksands OK44:21+15:4413:21
5Jonathan NealisLänna IF1:03:12+34:3519:02
6Mikael RingiOK Kåre1:04:17+35:4019:21

D50

2 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonTäby OK39:4613:20
2Maria SkogsbergMariestads FK42:02+2:1614:06
3Gunnel JernstigTrollhättans SOK48:46+9:0016:21
4Eva-Lena JonssonNyköpings OK1:18:53+39:0726:28
5Agneta BlücherÖstersunds OK1:33:15+53:2931:17

H50

3 320 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf LindqvistÖstersunds OK32:349:48
2Johan ÖstbergStora Tuna OK33:30+0:5610:05
3Dan NilssonNyköpings OK34:07+1:3310:16
4Mats FryxellTullinge SK37:36+5:0211:19
5Lars-Åke LarssonÖstersunds OK39:03+6:2911:45
6Mats JonsellIF Thor39:18+6:4411:50
7Frode HaugskottOL Trollelg41:38+9:0412:32
8Peter BrämersonTibro OK42:24+9:5012:46
9Niklas MartinNjurunda OK43:07+10:3312:59
10Peter KarsboAlfta-Ösa OK43:21+10:4713:03
11Per-Olof ErikssonFrösö IF44:19+11:4513:20
12Björn OlofssonOK Storsjön44:42+12:0813:27 Ladda ner rutt i gpx-format
13Tomas RayOK7746:10+13:3613:54
14Jonas PetersonIFK Umeå46:21+13:4713:57
15Anders DahlgrenÖstersunds OK52:37+20:0315:50
16Torulf BäckmanFrösö IF54:29+21:5516:24
17Urban BlombergLycksele IF57:57+25:2317:27
18Erik WillénÖstersunds OK58:28+25:5417:36
19Patrik GustafssonVästerbergslagens OL1:01:04+28:3018:23
20Johan SköldJärfälla OK1:08:19+35:4520:34
21Henryk ZienkiewiczIF Rigor1:12:12+39:3821:44
22Erland FischerOK Linné1:32:43+1:00:0927:55
Anders ÖnerudOK Ravinenej start

D55

2 980 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila B HöglundFK Herkules38:2512:53
2Anna NieminenOK Nipan41:01+2:3613:45
3Eva EklundVäxjö OK50:04+11:3916:48
4Tina HagårdRävetofta OK56:19+17:5418:53
5Kristina PetersonIFK Umeå59:41+21:1620:01
6Ingrid RoosMotala AIF OL1:01:24+22:5920:36
7Ann-sofie SvanbergOK Södertörn1:13:34+35:0924:41
8Agneta SamuelssonFältjägarnas IF1:16:56+38:3125:48
9Annika BrämersonTibro OK1:19:23+40:5826:38
10Camilla GillströmÖstersunds OK1:48:22+1:09:5736:21
Ylva GrapeDalaportens OLej start

H55

3 070 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna29:009:26
2Göran TjernbergKovlands IF29:14+0:149:31
3Lars LindgrenOK Ödmården33:15+4:1510:49
4Torbjörn HägglundOK Hammaren33:34+4:3410:56
5Mats SvenssonHjärnarps OL37:34+8:3412:14
6Anders ErikssonFrösö IF38:11+9:1112:26
7Göran EngblomRehns BK40:07+11:0713:04
8Per MelénOK Kåre43:08+14:0814:02
9Mikael ErikssonVK Uvarna45:24+16:2414:47
10Olof FrænellSundsvalls OK48:42+19:4215:51
11Ulf HamreforsVästerås SOK51:38+22:3816:49
12Roger EklundIK Jarl Rättvik1:02:41+33:4120:25
13Hans ÅgrenÖstersunds OK1:07:15+38:1521:54
14Sten SvanbergOK Södertörn1:20:57+51:5726:22

D60

2 980 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne BerglundSävedalens AIK54:1718:12
2Britt-Marie ErikssonOK Rodhen55:46+1:2918:42
Agneta AlbertssonÅre OKej godkänd

H60

3 070 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas EricsonAlfta-Ösa OK32:5610:43
2Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK33:34+0:3810:56
3Lars SjölanderOK Nipan40:41+7:4513:15
4Lars ForsstedtSöders-Tyresö41:16+8:2013:26
5Christer FranssonMotala AIF OL44:43+11:4714:33
6Torgny JeppssonKatrineholms OK45:37+12:4114:51
7Stig Hultgreen KarlsenNydalens SK46:56+14:0015:17
8Johan BerglundSävedalens AIK53:41+20:4517:29
9Matts BjörkeSöders-Tyresö54:36+21:4017:47
10Lars EklundVäxjö OK56:30+23:3418:24
11Göran HedmanValbo AIF57:49+24:5318:49
12Ulf SöderbergÖstersunds OK1:11:17+38:2123:13
Nisse JohanssonRehns BKej godkänd

D65

2 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin DelinAlfta-Ösa OK39:3916:31 Ladda ner rutt i gpx-format
2Stina ElfvingByåsen IL41:35+1:5617:19
3Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL43:11+3:3217:59
4Gun MillingerVästerås SOK45:49+6:1019:05
5Karin WalltinÖstersunds OK47:43+8:0419:52
6Ingeborg DanielssonÖstersunds OK49:05+9:2620:27
Kari Halvorsen MelbyeVerdal OKej godkänd
Carin NordinSkogslöparnaej godkänd

H65

2 980 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bjørn BergerByåsen IL34:2511:32
2Mats AnderssonSelånger SOK40:44+6:1913:40
3Karl Arne MelbyeVerdal OK41:05+6:4013:47
4Sven Erik SundinSelånger SOK41:31+7:0613:55
5Inge PerssonOckelbo OK47:28+13:0315:55
6Jon Arne KlemetsauneOL Trollelg50:00+15:3516:46
7Ove HemmingssonBrunflo IF52:55+18:3017:45
8Ernst KläyOLG Huttwil53:32+19:0717:57
9Anders ForsstedtSöders-Tyresö54:51+20:2618:24
10Seth PerssonFältjägarnas IF54:53+20:2818:25
11Sven LarssonSärna SK55:07+20:4218:29
12Ronald Mc GrailHjärnarps OL1:00:09+25:4420:11
13Sune HedströmOK Rodhen1:14:48+40:2325:06
14Per HedmanÖstersunds OK1:22:31+48:0627:41
Ulf RadlerJärfälla OKej godkänd

D70

2 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina WestmanHudiksvalls OK46:2719:21
2Birgitta BillstamJärfälla OK48:14+1:4720:05

H70

2 980 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt HalvarssonÖstersunds OK41:3513:57
2Bertil NordinSkogslöparna1:00:45+19:1020:23
3Anders MillingerVästerås SOK1:21:17+39:4227:16
4Lars JonassonJärfälla OK1:22:39+41:0427:44
5Tomas MöllerOK Södertörn2:07:32+1:25:5742:47
Bo JohanssonIK Örnenej godkänd

D75

1 560 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eivor LindgrenBrunflo IF46:5630:05
Anna-Britt JohanssonSundsvalls OKej start

H75

2 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torsten VestmanOK Nolaskogsarna57:5424:07
Åke JohanssonSundsvalls OKej start

Öppen motion 1

2 530 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Märta PetterssonÅre SLK38:1115:05
2Cajsa NordströmSkogslöparna39:08+0:5715:28
3Vera WallinKlubblös1:01:16+23:0524:12
Åsa ArmaniusFrösö IFej godkänd

Öppen motion 3

2 920 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda ErikssonÖstersunds OK27:549:33
2Johan MobergTrollhättans SOK38:33+10:3913:12
3Jenny LundhFrösö IF38:57+11:0313:20
4Marie StrömbeckAndrarums IF46:25+18:3115:53
5Maria DanielssonLycksele IF47:31+19:3716:16
6Ivan Nilssonryssbergets49:10+21:1616:50
7Johan Nilssonryssbergets49:15+21:2116:51
8Ida OlofssonOK Storsjön49:20+21:2616:53
8Cecilia WallinKlubblös49:20+21:2616:53
10Emma EkenstråleFK Herkules50:55+23:0117:26
11Ellinor WestbomOckelbo OK52:27+24:3317:57
12Camilla AnderssonOK Nolaskogsarna53:14+25:2018:13
13Christina EngströmHärnösands OK1:01:58+34:0421:13
14Ann-Christin TjernbergKovlands IF1:02:21+34:2721:21
15Gunilla HamreforsVästerås SOK1:21:15+53:2127:49
Heidi WarvelinLånghundra IFutgått

Öppen motion 4

2 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia ÖstbergRödöns Sportklubb52:0420:49

Öppen motion 5

2 600 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan EngströmHärnösands OK34:5313:25
2Johannes StötzelWilhelmina OK36:27+1:3414:01
3Carina BlombergLycksele IF43:21+8:2816:40
4Sarah DjärvHärnösands OK47:05+12:1218:06
5Christian WikénKlubblös51:54+17:0119:57
6Charlotta NilssonFrösö IF54:15+19:2220:51
7Christin RavaldÖstersunds OK54:19+19:2620:53
8Jenny ÖhmanSkogslöparna54:34+19:4120:59
9Amelie PeterssonKlubblös1:01:38+26:4523:42
10Ellen HannrupIF Thor1:03:06+28:1324:16
11Annie LundhFK Friskus-Varberg1:04:53+30:0024:57
12Fredrik DahlinKovlands IF1:06:19+31:2625:30
13Åsa LindqvistÖstersunds OK1:06:36+31:4325:36
14Mattias NordlanderHärnösands OK1:10:46+35:5327:13
15Karin HannrupIF Thor1:13:32+38:3928:16
16Eva BohmOK Vildhussen1:22:01+47:0831:32
17Ursula NeusselWilhelmina OK1:24:55+50:0232:39
Lena AlstadFrol ILej godkänd
Ann-Sofie JemthIF Thorej godkänd
Erica JonssonDomnarvets GOIFej godkänd

Öppen motion 6

2 810 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristofer ÖhmanSkogslöparna42:3515:09
2Per BrahmLånghundra IF49:28+6:5317:36
3Magnus NordgrenHärnösands OK50:18+7:4317:54
4Johan DanielssonLycksele IF52:17+9:4218:36
5Andreas DahlinKovlands IF53:21+10:4618:59
6Jeanette LarssonFK Friskus-Varberg55:47+13:1219:51
7Monica HolmerOK Nipan1:05:58+23:2323:28
8Elsa BrahmLånghundra IF1:07:37+25:0224:03
9Sofia LindgrenÖstersunds OK1:12:26+29:5125:46
10Kenneth EdlundLycksele IF1:52:26+1:09:5140:00
Tomas NordströmSkogslöparnaej godkänd

Öppen motion 7

2 400 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva GustavssonHellas36:0615:02
2Birgit ÅkerblomStora Tuna OK40:22+4:1616:49
3Linn BylarsForsa OK40:33+4:2716:53
4Jens VikbergForsa OK40:37+4:3116:55
5Leif BylarsForsa OK41:26+5:2017:15
6Hans LevinEskilstuna OL44:37+8:3118:35
7Tomas NordinLycksele IF49:21+13:1520:33
8Maja WillénÖstersunds OK51:51+15:4521:36
9Lars-Gunnar FickÖstersunds OK55:19+19:1323:02
10Joakim LundqvistGöteborg-Majorna OK59:04+22:5824:36
11Evelin MagnussonOK Kåre1:04:57+28:5127:03
12Sara HanssonSundsvalls OK1:11:21+35:1529:43
13Lotta LarssonVästerbergslagens OL1:20:59+44:5333:44
14Bengt JonssonÖstersunds OK1:33:55+57:4939:07
Maria FernmalmForsa OKej godkänd
Maria KjellmanLinköpings OKej godkänd

Öppen motion 8

3 320 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn HannrupIF Thor37:0211:09
2Anders ÅkerblomStora Tuna OK42:14+5:1212:43
3Staffan LundhFrösö IF45:19+8:1713:38
4Maria HalvarssonÖstersunds OK47:48+10:4614:23
5Lars Ola ForsgrenOK Nolaskogsarna50:40+13:3815:15
6Gudrun VegelandOK Nolaskogsarna51:37+14:3515:32
7Ola RavaldÖstersunds OK52:24+15:2215:46
8Rolf AlstadFrol IL54:45+17:4316:29
9Elisabet HalvarssonKFUM Örebro OK58:17+21:1517:33
10Astrid Öire SlindStora Tuna OK1:08:49+31:4720:43
11Martina LundhFrösö IF1:11:37+34:3521:34
Gabriella WadmanKöping-Kolsva OKej godkänd
Jenny NääsSundsvalls OKej godkänd

Öppen motion 9

5 250 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars MagnussonOK Kåre58:1211:05
2Gabriel IrestålSol Tranås1:01:29+3:1711:42
3Martin OhlssonOK Storsjön1:02:03+3:5111:49
4Tomas KristofferssonSundsvalls OK1:02:20+4:0811:52
5Cecilia ThomassonFältjägarnas IF1:09:55+11:4313:19
6Anders ThuresonHellas1:10:02+11:5013:20
7Petra BaljeuLeksands OK1:14:26+16:1414:10
8Marie OhlssonÖstersunds OK1:18:08+19:5614:52
9Mark BaljeuLeksands OK1:19:51+21:3915:12
10Robin ErikssonOK Roslagen1:21:01+22:4915:25
11Stina EdejernIFK Bergvik1:21:35+23:2315:32
12Kjell-Erik SahlinOK Vildhussen1:33:12+35:0017:45
13Germund BrånsgårdFMTM1:35:01+36:4918:05 Ladda ner rutt i gpx-format
14Stefan JonssonDomnarvets GOIF1:51:18+53:0621:12
15Göran EldingMoose Island Trail Runners1:51:22+53:1021:12
Marcus EkKöping-Kolsva OKej godkänd

Utveckl 2

2 530 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias HalvarssonÖstersunds OK36:3114:26
2Linnea NeusselWilhelmina OK43:17+6:4617:06
3Anna BroddIK Örnen55:07+18:3621:47
4Julia BroddIK Örnen55:10+18:3921:48
Sheldon NealisLänna IFutgått

Utveckl 1

1 780 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ossian NordinLycksele IF25:4314:26
2Arvid NordströmSkogslöparna25:48+0:0514:29
3Ture NordgrenHärnösands OK26:11+0:2814:42
4Jonna MohnOLC Kapreolo27:09+1:2615:15
5Jonathan EngströmHärnösands OK27:40+1:5715:32
6Felix DahlinKovlands IF30:02+4:1916:52
7Erik HedströmÖstersunds OK30:41+4:5817:14
8Hanna NeusselWilhelmina OK39:05+13:2221:57
9Pelle NeusselWilhelmina OK39:11+13:2822:00
10Hampus DanielssonLycksele IF41:17+15:3423:11
11Lukas LundinOK Linné44:11+18:2824:49
12Isak WarvelinLånghundra IF44:14+18:3124:51
13Love JohanssonSkellefteå OK44:18+18:3524:53
14Sigrid OhlssonOK Storsjön44:37+18:5425:03

Inskolning

1 780 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Agnes DahlinKovlands IFfullföljt
Lo FlygareÖstersunds OKfullföljt
Arvid HedmanÖstersunds OKfullföljt
Lea StokkelandÅlgård Orienteringfullföljt
Tea StokkelandÅlgård Orienteringfullföljt

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser