Svenska Orienteringsförbundet

Preliminär resultatlista för Norra Hallands Ungdomsserie Etapp 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Norra Hallands Ungdomsserie Etapp 3
Arrangörsorganisation: FK Friskus-Varberg
Datum: söndag 22 maj 2016

D16

3 440 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Selma MoqvistLerums SOK32:569:34
2Elvira WildheimFK Friskus-Varberg36:01+3:0510:28
3Lovisa LagerHalmstad OK39:21+6:2511:26
4Matilda RundqvistOK Nackhe39:51+6:5511:35
5Elin CarlssonIK Trenne Ullared41:44+8:4812:07
6Elsa EricssonFK Friskus-Varberg47:11+14:1513:42
7Lina ErdeliusIF Rigor51:13+18:1714:53
8Evelina OlssonOK Nackhe57:34+24:3816:44
9Hanna CarlqvistFK Friskus-Varberg1:06:10+33:1419:14
Erica JohanssonOK Löftanej start

H16

4 110 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper JohanssonOK Löftan30:247:23
2Tim JohanssonFK Friskus-Varberg38:07+7:439:16
3Noah BechtelFK Friskus-Varberg41:02+10:389:59
4Erik HultanderIF Rigor50:29+20:0512:16
5Axel ErikssonOK Löftan1:08:55+38:3116:46
Daniel GlimténOK Löftanej godkänd
Adrian VartiaOK Löftanej start

H16 Kort

3 270 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel AnderssonFjärås AIK1:40:4530:48
Alexander MayerIF Rigorej start

D14

3 210 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa MoqvistLerums SOK37:1811:37
2Unni GranforsIF Rigor37:25+0:0711:39
3Thilda SeldénIF Rigor39:04+1:4612:10
4Emma EliassonFK Friskus-Varberg47:42+10:2414:51
5Johanna SvenssonOK Löftan50:58+13:4015:52
6Emelie RengmyrIF Rigor53:07+15:4916:32
7Alvina AxelssonOK Nackhe59:04+21:4618:24
Tilda HenningssonIK Trenne Ullaredej godkänd
Julia ArvidssonIF Rigorej start

H14

3 210 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfred ErdeliusIF Rigor28:318:53
2Måns HenningssonIK Trenne Ullared33:09+4:3810:19
3Tobias JohanssonOK Löftan35:02+6:3110:54
4Alex JohanssonFK Friskus-Varberg35:06+6:3510:56
5Axel BechtelFK Friskus-Varberg37:15+8:4411:36
6Jakob MobergOK Löftan41:57+13:2613:04
7Elias PerssonFjärås AIK43:02+14:3113:24
8David JohanssonFK Friskus-Varberg50:23+21:5215:41
9Fabian OdénFjärås AIK1:03:06+34:3519:39
10Amadeus AhlstrandFK Friskus-Varberg1:06:27+37:5620:42

D14 Kort

2 150 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma WillborgFalkenbergs OK53:5125:02

H14 Kort

2 150 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tim LindmarkFalkenbergs OK34:3416:04
2Ludvig HedströmFalkenbergs OK42:34+8:0019:47
3Oscar KarlssonIK Trenne Ullared51:22+16:4823:53
4Edvin SahlinOK Löftan56:19+21:4526:11
5Alexander WestlingFK Friskus-Varberg1:07:10+32:3631:14

D12

2 110 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja KarmstigFK Friskus-Varberg28:2413:27
2Maja GraadIF Rigor28:59+0:3513:44
3Marta TörnströmFK Friskus-Varberg32:30+4:0615:24
4Elsa BobergIF Rigor33:13+4:4915:44
5Ida BruhnIF Rigor34:26+6:0216:19
6Annie ErikssonOK Löftan36:26+8:0217:16
7Anna SvenssonIF Rigor36:37+8:1317:21
8Ida AnderssonOK Löftan38:33+10:0918:16
9Felicia AhlstrandFK Friskus-Varberg47:46+19:2222:38
Nathalie LangenbachOK Nackheej start

H12

2 110 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil SeldénIF Rigor22:4510:46
2Adam SjööarvOK Nackhe24:58+2:1311:49
3Jonathan RundqvistOK Nackhe25:04+2:1911:52
4Martin HanssonIF Rigor26:17+3:3212:27
5Gustav AnderssonOK Löftan31:22+8:3714:51
6Hugo ÅkerbergOK Löftan35:25+12:4016:47
6Albin PaulssonOK Löftan35:25+12:4016:47
8Andreas HandinOK Löftan36:21+13:3617:13
9Melwin ArvidssonIF Rigor39:27+16:4218:41
10Oskar BlomOK Löftan44:55+22:1021:17
11Erik RexfeltFalkenbergs OK47:17+24:3222:24
Erik RoslundIF Rigorej godkänd
Filip CarlqvistFK Friskus-Varbergej godkänd
Gottfrid AlexanderssonIF Rigorej start
Linus ZederinOK Nackheej start

D12 Kort

1 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LundqvistFK Friskus-Varberg31:0417:04
2Tilde BlomOK Nackhe35:24+4:2019:27

D10

1 800 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa MoqvistLerums SOK17:129:33
2Frida OdénFjärås AIK22:45+5:3312:38
3Lova JohanssonFK Friskus-Varberg23:23+6:1112:59
4Alice BrandtOK Löftan32:01+14:4917:47
5Alice CarlqvistFK Friskus-Varberg35:43+18:3119:50
6Lovisa EliassonFK Friskus-Varberg41:11+23:5922:52
7Signe JohanssonFK Friskus-Varberg51:08+33:5628:24
Elin AnderssonOK Löftanej godkänd

H10

1 800 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak TörnströmFK Friskus-Varberg19:5611:04
2Andy GranforsIF Rigor20:42+0:4611:30
3Filip HanssonOK Löftan22:06+2:1012:16
4Max TörnqvistFjärås AIK23:32+3:3613:04
5Gustaf GusedFalkenbergs OK25:17+5:2114:02
6Oskar MobergOK Löftan26:14+6:1814:34
7Simon HanssonIF Rigor26:24+6:2814:40
8Zebastian ArdforsOK Löftan29:35+9:3916:26
9Samuel DahlbergIK Trenne Ullared34:44+14:4819:17

Inskolning

1 260 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Jakob AnderssonOK Löftanfullföljt
Veronica AnderssonFjärås AIKfullföljt
Arne BornefalkFK Friskus-Varbergfullföljt
Maja EliassonFK Friskus-Varbergfullföljt
Maja FrankFK Friskus-Varbergfullföljt
Astrid HellerströmFK Friskus-Varbergfullföljt
Adam JohanssonOK Nackhefullföljt
Stella KaiserFK Friskus-Varbergfullföljt
Jonathan LarssonOK Nackhefullföljt
Felicia PerssonFjärås AIKfullföljt
Noomi PerssonOK Nackhefullföljt
Fina RolofssonFK Friskus-Varbergfullföljt
Amanda SjöarvOK Nackhefullföljt
Arvid TörnqvistFjärås AIKfullföljt
Amanda WressmarkOK Nackhefullföljt
Viktor WressmarkOK Nackhefullföljt
Viktor LarssonOK Nackheej godkänd
Alinda RundqvistOK Nackheej godkänd
Hjalmar AntonssonFK Friskus-Varbergej start
Petronella LundströmIF Rigorej start
Tove WärnfeldtIF Rigorej start

U1

1 560 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1David CarlssonIK Trenne Ullared14:259:14
2Sixten TörnströmFK Friskus-Varberg15:50+1:2510:08
3Edvin AlexanderssonIF Rigor17:35+3:1011:16
4Oscar AndreassonFK Friskus-Varberg19:52+5:2712:44
5Molly GraadIF Rigor22:17+7:5214:17
6Egon EdmanIF Rigor23:10+8:4514:51
7Alicia ÅhlFK Friskus-Varberg23:11+8:4614:51
8Ebba LundborgIF Rigor23:36+9:1115:07
9Märta AnderssonFK Friskus-Varberg24:26+10:0115:39
10Alice LundqvistIF Rigor25:06+10:4116:05
11Maja ClaessonOK Nackhe25:16+10:5116:11
12Albin BrandtOK Löftan25:21+10:5616:15
13Lukas MobergOK Löftan25:29+11:0416:20
14Anna WärnfeldtIF Rigor26:10+11:4516:46
15Alice SjööarvOK Nackhe26:19+11:5416:52
16Wilhelm BjöremarkFjärås AIK29:21+14:5618:48
17Emelie JohanssonFjärås AIK29:36+15:1118:58
18Josefin LindIF Rigor30:30+16:0519:33
19Wiliiam RönnFK Friskus-Varberg31:20+16:5520:05
20Alvar AlexanderssonIF Rigor32:27+18:0220:48
21Emil LundborgIF Rigor34:31+20:0622:07
22Folke FranssonFK Friskus-Varberg34:32+20:0722:08
23Johannes DahlbergIK Trenne Ullared37:41+23:1624:09
24Frans KaiserFK Friskus-Varberg43:47+29:2228:03
Hugo CorneliussonOK Löftanej godkänd
Vilmer AntonssonFK Friskus-Varbergej start
Rasmus EricsonFK Friskus-Varbergej start
William BörjessonFK Friskus-Varbergej start

U2

1 860 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira KarmstigFK Friskus-Varberg24:3413:12
2Agnes PaulssonOK Löftan27:55+3:2115:00
3Melker JohanssonOK Löftan28:00+3:2615:03
4Lisa ÅkerbergOK Löftan28:56+4:2215:33
5Isak PerssonOK Nackhe30:14+5:4016:15
6Arvid JohanssonFK Friskus-Varberg31:05+6:3116:42
7Adam BromsFK Friskus-Varberg33:23+8:4917:56
8Edvin TolestamIF Rigor34:49+10:1518:43
9Ella AnderssonOK Löftan35:39+11:0519:10
10Alva AnderssonFK Friskus-Varberg35:40+11:0619:10
11Erik BromsFK Friskus-Varberg38:10+13:3620:31
12Kasper HellerströmFK Friskus-Varberg42:22+17:4822:46
13Frej Eliasson ÖfverlindOK Nackhe1:05:53+41:1935:25
Alva SahlinOK Löftanej godkänd
Isac KoskelaFK Friskus-Varbergej godkänd

Öppen motion 3

2 150 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus BlomOK Nackhe31:2814:38
2Therese BlomOK Nackhe31:32+0:0414:40
3Christian LundqvistIF Rigor32:26+0:5815:05
4Åsa HanssonIF Rigor43:52+12:2420:24
5Emma KarlssonIK Trenne Ullared48:36+17:0822:36
6Johan GusedFalkenbergs OK51:38+20:1024:00
7Maria GusedFalkenbergs OK51:54+20:2624:08
8Jan Eric PerssonOK Löftan52:12+20:4424:16
9Lars HultanderIF Rigor55:23+23:5525:45
10Marie Arnesson GallerOK Löftan57:06+25:3826:33
11Isak SvenssonFalkenbergs OK58:34+27:0627:14
Anna-Karin BromsFK Friskus-Varbergej godkänd
Malin KaiserFK Friskus-Varbergej godkänd
Gunilla LundströmIF Rigorej start

Öppen motion 5

3 270 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders IvarssonFK Friskus-Varberg27:448:28
2Björn RexfeltFalkenbergs OK29:55+2:119:08
3Anders GusedFalkenbergs OK35:56+8:1210:59
4Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK39:17+11:3312:00
5Magnus RoslundIF Rigor46:47+19:0314:18
6Mikael BromsFK Friskus-Varberg50:23+22:3915:24
7Johanna RundqvistOK Nackhe54:59+27:1516:48
8Jeanette BlomOK Löftan56:31+28:4717:17
9Hugo DavidssonFjärås AIK1:00:45+33:0118:34
10Kristian DavidssonFjärås AIK1:00:48+33:0418:35
11Andrea ErdeliusIF Rigor1:05:01+37:1719:52
12Karl-Otto EliassonOK Nackhe1:05:41+37:5720:05
Staffan RengmyrIF Rigorej godkänd

Öppen motion 8

4 200 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias KarlssonIK Trenne Ullared28:316:47
2Magnus JohanssonOK Löftan29:24+0:537:00
3Fredrik JohanssonOK Nackhe29:33+1:027:02
4Gunnar WärnfeldtIF Rigor35:03+6:328:20
5Stefan GraadIF Rigor35:35+7:048:28
6Gert WildheimFK Friskus-Varberg36:07+7:368:35
7Laust SörensenGöteborg-Majorna OK36:47+8:168:45
8Emil ErdeliusIF Rigor39:59+11:289:31
9Bengt ArnessonIK Dran42:35+14:0410:08
10Claes AnderssonFalkenbergs OK42:53+14:2210:12
11Mikael JungbjerGöteborgs SK42:59+14:2810:14
12Henrik AnderssonOK Löftan43:18+14:4710:18
13Martin SvenssonIF Rigor45:28+16:5710:49
14Jonas JohanssonOK Nackhe46:57+18:2611:10
15Adam OdénFjärås AIK49:03+20:3211:40
16Malin BruhnIF Rigor49:13+20:4211:43
17Fredrik BrorsonOK Nackhe49:43+21:1211:50
18Patrik MårtenssonOK Nackhe49:44+21:1311:50
19Johan GranforsIF Rigor50:56+22:2512:07
20Håkan RundqvistOK Nackhe52:05+23:3412:24
21Linda CorneliussonOK Löftan54:34+26:0312:59
22Malin BrorsonOK Nackhe56:24+27:5313:25
Johanna EdmanIF Rigorej start
Sabina MårtenssonIK Trenne Ullaredej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser