Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Ärlaträffen, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Ärlaträffen, medel
Arrangörsorganisation: Ärla IF
Datum: söndag 19 mars 2017

D21

5 450 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna EngströmOK Hällen33:266:08
2Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad35:04+1:386:26
3Runa FremstadGöteborg-Majorna OK36:45+3:196:44
4Malin Leijon LindOK Kolmården36:54+3:286:46
5Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad37:00+3:346:47
6Susanna TervoIFK Lidingö SOK37:25+3:596:51
7Linnéa ClaesdotterIFK Lidingö SOK38:04+4:386:59
8Annica GustafssonIFK Lidingö SOK38:56+5:307:08
9Josefine WallenhammarHagaby GoIF Örebro39:17+5:517:12
9Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna39:17+5:517:12
11Galina RibediucHellas Orientering39:23+5:577:13
12Jo StevensonSödertälje-Nykvarn OF39:30+6:047:14
13Hanna BrusSnättringe SK41:48+8:227:40
14Sanna BatzSkarpnäcks OL43:21+9:557:57
15Sara JohanssonOK Linné44:56+11:308:14
16Sandra EdhagerNyköpings OK45:09+11:438:17
17Louise FurubomSöderhamns OK45:16+11:508:18
18Lovisa LarssonOK Linné45:27+12:018:20
19Lina FredrikssonKorsnäs IF OK45:45+12:198:23
20Chantelle HesselbergOK Hällen46:33+13:078:32
21Linn PetterssonOK Hällen48:02+14:368:48
22Julia ErikssonOK Kolmården51:58+18:329:32
23Jessica NilssonOK Tyr53:32+20:069:49
24Diana SoldaggOK Klemmingen53:39+20:139:50
25Elisabeth AhlgrenLinköpings OK56:31+23:0510:22
Jessica SöllvanderOK Rodhenej godkänd
Jeanette Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OFej start
Hanna ErikssonOK Denselnej start
Jenny SandhOK Roxenej start

H21

6 750 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin RidefeltOK Linné33:384:58
2Miloš NykodýmOK Linné35:45+2:075:17
3Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro36:18+2:405:22
4Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF36:22+2:445:23
5Hector HainesIFK Lidingö SOK36:56+3:185:28
6Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF36:57+3:195:28
7Josef NordlundOK Linné37:03+3:255:29
8Jan SchulhofCzech Orienteering38:05+4:275:38
9Love BerzellOK Ravinen38:14+4:365:39
10Vasili StraltsouOK Rodhen38:36+4:585:43
11Johan AhlströmVästerås SOK39:47+6:095:53
12Tommy SöderbergOK Hällen39:58+6:205:55
13David LingforsOK Linné40:02+6:245:55
14Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOK40:11+6:335:57
15Axel WrådheAttunda OK40:25+6:475:59
16Olof ErikssonOK Linné41:04+7:266:05
17Carl PramlidOK Klemmingen41:09+7:316:05
18Martin JanssonOK Rodhen41:19+7:416:07
19Erik SandhOK Roxen41:39+8:016:10
20Robbie AndersonGöteborg-Majorna OK41:46+8:086:11
21Anders HåkanssonOK Linné42:24+8:466:16
22Moritz DöllgastLinköpings OK43:00+9:226:22
23Niklas GustafssonOK Tisaren43:15+9:376:24
24Carl-Johan HögbergOK Linné43:38+10:006:27
25Leonas MockunasHellas Orientering43:40+10:026:28
26Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OK43:43+10:056:28
27Markus AdolfssonTullinge SK43:45+10:076:28
28Henrik AnängenNyköpings OK43:50+10:126:29
29Mats HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF44:45+11:076:37
30Torbjörn JacobssonOK Rodhen45:08+11:306:41
31Björn WistrandOK Hällen45:09+11:316:41
32Adam NymanCentrum OK45:28+11:506:44
33Assar HellströmOK Ravinen45:54+12:166:48
34Sven-Anders MelinSödertälje-Nykvarn OF45:56+12:186:48
35Johan AlfredssonOK Tylöskog46:49+13:116:56
36Christoffer AndersénOK Alehof48:04+14:267:07
37Anders GranbergOK Klemmingen49:45+16:077:22
38Joakim BergBromma-Vällingby SOK57:03+23:258:27
39Nils-Göran NilssonSkarpnäcks OL1:01:53+28:159:10
Lars SoldaggOK Klemmingenej start
Anton GumaeliusWaxholms OKej start
Magnus GlänneforsTullinge SKej start

D20

4 070 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Norna MolinOK Klemmingen44:0410:49

H20

4 230 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon LarssonOK Hällen22:115:14
2Johan HagströmerOK Klemmingen23:56+1:455:39
3Arvid LinderOK Hällen25:17+3:065:58
4Jesper SjöblomSödertälje-Nykvarn OF26:30+4:196:15
5Albin AnderssonOK Ravinen27:00+4:496:22
6Alexander GarinSträngnäs-Malmby OL35:43+13:328:26
7Gabriel JanssonOK Linné36:01+13:508:30
Olle NilssonOK Linnéej godkänd

D18

3 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lovisa LängheimTullinge SK35:189:32
2Linnéa GustafssonOK Hällen35:56+0:389:42
3Josefin BovellanNAIS Orienteringsklubb36:22+1:049:49
4Alva RyttherVästerbergslagens OL37:19+2:0110:05
5Heidi ForsOK Grip46:11+10:5312:28
Tindra JernströmAvesta OKej start

H18

4 070 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1August MollénOK Denseln21:395:19
2Axel GranqvistOK Ravinen23:36+1:575:47
3William NilssonNyköpings OK23:43+2:045:49
4Elias TidevallSkogsluffarnas OK24:44+3:056:04
5Oskar EdvardssonJärfälla OK26:02+4:236:23
6Hannes SvahnOK Ravinen26:59+5:206:37
7Tobias KarlssonSnättringe SK27:02+5:236:38
8Mattias IvaresOK Södertörn27:05+5:266:39
9Ivar Lidström LauriSnättringe SK29:04+7:257:08
10Felix Lindell ÖhmanOK Måsen30:57+9:187:36
11Georg EklöwOK Södertörn31:54+10:157:50
12Henrik WillamoSödertälje-Nykvarn OF33:04+11:258:07
13Christoffer AhlsénSödertälje-Nykvarn OF33:13+11:348:09
14Filip ÖrnKFUM Örebro OK33:26+11:478:12
Olle GrywenzOK Linnéej godkänd

D16

3 910 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe NilssonNyköpings OK31:137:59
2Wilma LarssonOK Tor31:15+0:027:59
3Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF31:26+0:138:02
4Lovisa WigertzLånghundra IF33:09+1:568:28
5Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL33:25+2:128:32
6Josefine JonssonOK Tor39:58+8:4510:13
7Sofia EdvardssonJärfälla OK41:24+10:1110:35
8Ingrid OlssonOK Tor44:06+12:5311:16
9Agnes OlssonOK Tor51:34+20:2113:11

H16

3 910 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö21:485:34
2Melker LundinKatrineholms OK21:59+0:115:37
3Philip CarlssonNyköpings OK22:02+0:145:38
4Karl LundinKatrineholms OK23:51+2:036:05
5Albin FalkNyköpings OK24:06+2:186:09
6Jesper LidmarSnättringe SK24:07+2:196:10
7David BorgSödertälje-Nykvarn OF24:24+2:366:14
8Isak AnängenNyköpings OK25:46+3:586:35
9Casper HedarOK Tor25:49+4:016:36
10Ludvig HolmqvistOK Tor26:46+4:586:50
11Erik Lidström LauriSnättringe SK29:41+7:537:35
12Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF30:52+9:047:53
13Alfred LängheimTullinge SK31:21+9:338:01
14John WolgastSnättringe SK32:45+10:578:22
15Jacob WolgastSnättringe SK33:06+11:188:27
16Erik JonssonSträngnäs-Malmby OL35:50+14:029:09
17Joel MagnussonOK Tor40:23+18:3510:19
18Christopher AnderssonVingåkers OK44:45+22:5711:26
19Olle MolinOK Klemmingen44:50+23:0211:27
20Ola EklundKatrineholms OK51:19+29:3113:07
Tobias SjöstedtOK Måsenej godkänd
Alvin AnderlingOK Klemmingenej start

D16 Kort

2 770 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tindra EkholmOK Måsen45:3816:28

D14

2 770 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara BorgSödertälje-Nykvarn OF22:278:06
2Elisabeth LarssonOK Södertörn24:30+2:038:50
3Amanda GranqvistOK Ravinen25:30+3:039:12
4Caroline GuttkeNyköpings OK25:32+3:059:13
5Meja AleniusNyköpings OK27:16+4:499:50
6Katja GustafssonTrosabygdens OK29:00+6:3310:28
7Alice EkNyköpings OK30:35+8:0811:02
8Emma WesterlundNyköpings OK30:56+8:2911:10
9Miranda FredrikssonNyköpings OK30:58+8:3111:10
10Erika HolmbergOK Tylöskog33:00+10:3311:54
11Frida JardingNyköpings OK33:18+10:5112:01
12Vera CarlssonOK Hällen35:58+13:3112:59
13Elsa LinderOK Hällen37:23+14:5613:29
14Elin WolgastSnättringe SK41:08+18:4114:50
Agnes Söllvander EklundOK Rodhenej godkänd

H14

2 770 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo KindbornOK Hällen16:506:04
2Hugo ÖrnKFUM Örebro OK18:10+1:206:33
3Edvin HellstenNyköpings OK18:16+1:266:35
4Olle KallurOK Ravinen23:21+6:318:25
5Axel LindgrenNyköpings OK24:31+7:418:51
6Isak GeliusSnättringe SK26:13+9:239:27
7Andreas HolmqvistNyköpings OK28:30+11:4010:17
8Johan FochsenWaxholms OK29:41+12:5110:42
9Pablo MagnussonOK Tor30:04+13:1410:51
10Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF30:27+13:3710:59
11Johan FredholmSnättringe SK33:13+16:2311:59
12Gustav NorbergOK Hällen41:44+24:5415:03
13Sven SjöqvistOK Måsen42:32+25:4215:21
Linus SandströmNyköpings OKej godkänd
Oscar EkenborgNyköpings OKej godkänd
Emil BrunbergNyköpings OKej start
Alexander AhlsénSödertälje-Nykvarn OFej start

D14 Kort

2 570 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ida WilhelmssonOK Hedströmmenej start
Ella WilhelmssonOK Hedströmmenej start

D12

2 570 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF20:368:00
2Lovisa BorgSödertälje-Nykvarn OF22:14+1:388:39
3Elsa Söllvander EklundOK Rodhen23:11+2:359:01
4Cajsa AleniusNyköpings OK23:38+3:029:11
5Lovis HellstenNyköpings OK24:26+3:509:30
6Miriam GustafssonTrosabygdens OK27:58+7:2210:52
7Filippa GuttkeNyköpings OK29:45+9:0911:34
8Love EklundOK Tylöskog30:34+9:5811:53
9Malva Habana LindénOK Klemmingen31:55+11:1912:25
10Klara JunegardTullinge SK33:11+12:3512:54
11Hanna CarlqvistSnättringe SK33:25+12:4913:00
12Elsa GustafssonOK Tylöskog34:54+14:1813:34
13Vilma JohanssonOK Hällen41:55+21:1916:18
Kajsa WallinSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Hanna AnängenNyköpings OKej start

H12

2 570 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Casper KarlssonOK Tor18:177:06
2Viggo HolmbergOK Tylöskog18:31+0:147:12
3Jens FochsenWaxholms OK21:02+2:458:11
4Erik MånssonSödertälje-Nykvarn OF21:25+3:088:20
5Emil ClashammarNyköpings OK23:20+5:039:04
6Rasmus HedarOK Tor23:40+5:239:12
7Odin EkNyköpings OK23:55+5:389:18
8Emanuel ErikssonNyköpings OK26:14+7:5710:12
9Arvid JonforsenHallstahammars OK27:26+9:0910:40
10Jonathan AnderssonVingåkers OK29:26+11:0911:27
11Elis WiklundVästerås SOK35:32+17:1513:49
12Anton DyreliusSnättringe SK49:31+31:1419:16
13Sebastian SjöqvistOK Måsen51:25+33:0820:00

D12 Kort

2 380 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa BrunbergNyköpings OK19:378:14

H12 Kort

2 380 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hampus HolmgrenOK Måsen19:078:01
2Nils HolmnäsOK Klemmingen22:19+3:129:22

H10

2 380 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten WallinSträngnäs-Malmby OL13:395:44
2Valdemar HamiltonNyköpings OK14:04+0:255:54
3Vilgot HellstenNyköpings OK19:36+5:578:14
4Melvin JohanssonOK Hällen22:10+8:319:18
5Gabriel CarlqvistSnättringe SK22:37+8:589:30

H35

4 850 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HerbstVästerås SOK36:047:26
2Henrik SandénSträngnäs-Malmby OL40:04+4:008:15
3Erik HellstenNyköpings OK40:46+4:428:24
4Christian BjörkmanÅkers IF55:16+19:1211:23

D40

3 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LöwegrenKatrineholms OK32:178:43
2Malin PilvingeOK Kolmården36:37+4:209:53
3Monica AnderssonVingåkers OK55:57+23:4015:07
Cecilia EnbergLinköpings OKej start

H40

4 850 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo FlordalSnättringe SK32:076:37
2Mats LiwellSödertälje-Nykvarn OF35:00+2:537:12
3Mats GustafssonTrosabygdens OK39:25+7:188:07
4Mathias LindgrenNyköpings OK40:48+8:418:24
5Fredrik EkenborgNyköpings OK40:58+8:518:26
6Martin MoldinSödertälje-Nykvarn OF41:48+9:418:37
7Henrik LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF42:40+10:338:47
8Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK44:30+12:239:10
Christian EnbergLinköpings OKej start
Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OLej start

D45

3 380 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette LarssonOK Tor28:058:18
1Sofia HeldtSödertälje-Nykvarn OF28:058:18
3Agneta ErikssonOK Kolmården32:34+4:299:38
4Jeanette EnckellSödertälje-Nykvarn OF33:30+5:259:54
5Cecilia FochsenWaxholms OK34:03+5:5810:04
6Karin TidevallSkogsluffarnas OK36:13+8:0810:42
7Anne-Marie WigleSödertälje-Nykvarn OF36:45+8:4010:52
8Eva KindlundhTrosabygdens OK37:07+9:0210:58
9Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF37:31+9:2611:05
10Moni WinsnesSödertälje-Nykvarn OF37:59+9:5411:14
11Kristina ForsOK Grip40:40+12:3512:01
12Maria EdvardssonJärfälla OK55:22+27:1716:22
13Maria FredrikssonNyköpings OK1:00:57+32:5218:01
Maria WallströmNyköpings OKej start
Tina JunegardTullinge SKej start

H45

4 230 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per EkNyköpings OK25:145:57
2Jonas EklundOK Rodhen25:31+0:176:01
3Stefan Svensson GeliusSnättringe SK26:47+1:336:19
4Nils EdvardssonJärfälla OK28:10+2:566:39
5Jörgen JonssonOK Tor28:37+3:236:45
6Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF29:05+3:516:52
7Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK30:52+5:387:17
8Tomas JonssonVandrarringen31:10+5:567:22
9Ola TovenStora Tuna OK33:00+7:467:48
10Rickard JonforsenHallstahammars OK36:05+10:518:31
11Johan LidmarSnättringe SK39:20+14:069:17
12Erik DyreliusSnättringe SK46:02+20:4810:52
13Greger BäckströmOK Klemmingen48:16+23:0211:24 Ladda ner rutt i gpx-format
Håkan CarlqvistSnättringe SKej start

D50

2 950 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina BorgSödertälje-Nykvarn OF24:208:14
2Kristina BergstrandSöders-Tyresö25:24+1:048:36
3Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL26:00+1:408:48
4Anna-Lena LängheimTullinge SK26:10+1:508:52
5Anna EkSödertälje-Nykvarn OF28:12+3:529:33
6Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog28:20+4:009:36
7Lena PetterssonOK Tjärnen28:54+4:349:47
8Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL30:39+6:1910:23
9Eva-Lena JonssonNyköpings OK32:11+7:5110:54
10Torun PahlmGarphyttans IF32:21+8:0110:57
11Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK32:44+8:2411:05
12Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK34:56+10:3611:50
13Catrin JohnsonSkogsluffarnas OK47:29+23:0916:05
14Annette WigertzLånghundra IF47:55+23:3516:14
15Monica CarlssonNyköpings OK49:50+25:3016:53
16Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL53:41+29:2118:11
17Åsa LarssonOK Hällen1:01:35+37:1520:52
Ann GranqvistOK Ravinenej godkänd
Lena GumaeliusWaxholms OKej start

H50

3 700 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola JernströmAvesta OK23:586:28
2Gunnar KindlundhTrosabygdens OK24:56+0:586:44
3Piero SannicoloTullinge SK26:10+2:127:04
4Ian HamiltonNyköpings OK27:03+3:057:18
5Micke WallströmNyköpings OK27:17+3:197:22
6Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL27:51+3:537:31
7Kenneth JönssonTullinge SK27:52+3:547:31
8Ulf K. RaskSigtuna OK29:19+5:217:55 Ladda ner rutt i gpx-format
9Per SundströmVästerås SOK29:36+5:388:00
10Michael HolmgrenIF Thor29:37+5:398:00
11Henrik OlssonOK Tor29:49+5:518:03
12Roger LarssonKatrineholms OK30:06+6:088:08
13Lars NymanKristinehamns OK30:52+6:548:20
14Håkan PantzarKjula IF32:00+8:028:38
15Björn CarlssonOK Hällen33:39+9:419:05
16Michael GranqvistOK Ravinen34:21+10:239:17
17Jan ViklundVästerås SOK35:28+11:309:35
18Örjan SahlOK Klemmingen35:58+12:009:43
19Per WolgastSnättringe SK36:34+12:369:52
20Stefan TörnqvistVästerås SOK39:44+15:4610:44
21Mats AnderlingOK Klemmingen44:56+20:5812:08 Ladda ner rutt i gpx-format
22Patrick HolmqvistNyköpings OK52:25+28:2714:10
Peter ForsOK Gripej godkänd
Per CarlssonNyköpings OKej godkänd
Göran LängheimTullinge SKej start
Lars KarlssonValbo AIFej start

D55

2 950 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie MalmborgSöders-Tyresö29:119:53
2Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL31:06+1:5510:32
3Dorothe SpillmannIF Thor32:13+3:0210:55
4Gun JanssonOK Klemmingen34:26+5:1511:40
5Eva SvanbergJärfälla OK38:30+9:1913:03
6Annika DavidssonOK Klemmingen43:37+14:2614:47
Mona ÅkermanValbo AIFej start

H55

3 430 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per BjurströmOK Tisaren26:257:42
2Johnny JunegardTullinge SK26:26+0:017:42
3Peter LundbergJärfälla OK27:54+1:298:08
4Sven WigertzLånghundra IF28:53+2:288:25
5Thomas PeterssonNAIS Orienteringsklubb29:04+2:398:28
6Arne HäggArboga OK30:46+4:218:58
7Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF30:59+4:349:01
8Gunnar LangsSkarpnäcks OL31:33+5:089:11
9Jonas KarlssonOK Tylöskog33:18+6:539:42
10Mats WindstedtFredrikshofs IF Skid & OK33:33+7:089:46
11Göran LarsendahlVästerås SOK35:16+8:5110:16
12Gunnar SvanbergJärfälla OK36:18+9:5310:34
13Patrik AhlgrenTäby OK36:27+10:0210:37
14Bo GustafssonOK Tylöskog36:56+10:3110:46
15Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF38:44+12:1911:17
16Leif MörkforsJärfälla OK38:50+12:2511:19
17Anders WinaldHellas Orientering39:36+13:1111:32
18Bo NorrmanKjula IF42:53+16:2812:30
19Klas LindgrenVästerås SOK43:42+17:1712:44
20Werner KöhlerTullinge SK45:36+19:1113:17
21Karri LindellOK Måsen52:09+25:4415:12
22Guy LindellEskilstuna OL52:42+26:1715:21
23Peter YlsöbäckKjula IF54:42+28:1715:56
Mikael KindbornOK Hällenej godkänd
Krister GumaeliusWaxholms OKej start
Janne NilssonCentrum OKej start
Anders LundJärfälla OKej start

D60

2 890 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK25:068:41
2Inger OnsbringEskilstuna OL25:15+0:098:44
3Anna-Karin JohanssonVandrarringen30:00+4:5410:22
4Lena JanssonJärla Orientering30:14+5:0810:27
5Margareta WadinOK Älvsjö-Örby35:56+10:5012:26
6Margareta LundhSödertälje-Nykvarn OF39:13+14:0713:34
7Yvonne TovenStora Tuna OK44:03+18:5715:14
8Tanja-Birgit SöderströmSala OK44:25+19:1915:22
9Gerd HagströmTjalve IF Norrköping50:37+25:3117:30
10Annette RagvaldVingåkers OK52:27+27:2118:08
Catharina EkmanVästerås SOKej start

H60

3 430 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran NilssonSnättringe SK27:448:05
2Anders LillstrandSödertälje-Nykvarn OF28:52+1:088:24
2Stefan GustafssonOK Hällen28:52+1:088:24
4Roland JanssonOK Linné28:56+1:128:26
5Olle RönnolsSäterbygdens OK29:31+1:478:36
6Mats JohanssonSödertälje-Nykvarn OF30:38+2:548:55
7Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL30:45+3:018:57
8Mikael TarandiIFK Lidingö SOK36:17+8:3310:34
9Kenneth PetterssonJärfälla OK36:41+8:5710:41
10Leif BergmanSödertälje-Nykvarn OF38:25+10:4111:12
11Leif WadmanKöping-Kolsva OK38:39+10:5511:16
12Karl MollénOK Denseln38:41+10:5711:16
13Håkan GustafsonEskilstuna OL39:23+11:3911:28
14Torbjörn BergmanSnättringe SK41:41+13:5712:09
15Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK42:15+14:3112:19
16Dag SundinSträngnäs-Malmby OL46:23+18:3913:31
17Ove ErikssonNyköpings OK50:00+22:1614:34
18Johan KarlstenSolna OK53:19+25:3515:32
Eddie BjärrenholtRånäs OKej start

D65

2 890 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Titti BergendahlOK Måsen33:0511:26
2Margareta HaraldssonGustavsbergs OK33:43+0:3811:40
3Kerstin FrencknerSödertälje-Nykvarn OF35:40+2:3512:20
4Monica SvärdOK Klemmingen36:11+3:0612:31
5Aila HalttunenHaninge SOK36:21+3:1612:34
6Anne LundmarkJärfälla OK36:30+3:2512:37
7Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF37:14+4:0912:53
8Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK38:09+5:0413:12
9Gunlis LarssonOK Enen40:18+7:1313:56
10Helen TörnrosTumba-Mälarhöjden OK40:45+7:4014:06
11Kerstin PalmKjula IF45:38+12:3315:47
12Lena JakobssonVästerås SOK47:24+14:1916:24
13Ingrid GraneliHaninge SOK47:34+14:2916:27
14Louise-Marie NilssonOK Klemmingen48:04+14:5916:37
15Mona ForsbergNyköpings OK48:57+15:5216:56
16Marianne SellgrenSigtuna OK1:04:19+31:1422:15

H65

3 380 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JakobssonVästerås SOK27:458:12
2Ingemar GardSöders-Tyresö29:40+1:558:46
3Kenneth JohanssonEskilstuna OL29:52+2:078:50
4Gunnar MunkteliusSurahammars SOK31:23+3:389:17
5Göran LarssonSala OK31:35+3:509:20
6Sven-Olov WiklundArboga OK32:06+4:219:29
7Göran AnderssonOK Tylöskog33:36+5:519:56
8Knut-Åke HallebroOK Klemmingen33:44+5:599:58
9Göran ForsbergNyköpings OK33:53+6:0810:01
10Rolf MathisenEskilstuna OL34:20+6:3510:09
11Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn34:47+7:0210:17
12Kent BergendahlNyköpings OK35:01+7:1610:21
13Karl-Göran WahlströmAlmby IK35:45+8:0010:34
14Göran DavidssonOK Klemmingen36:23+8:3810:45
15Kenneth LarssonOK Enen37:25+9:4011:04
16Leo JohanssonVandrarringen37:49+10:0411:11
17Per-Erik CarleniusKatrineholms OK37:50+10:0511:11
18Olle ArmanNyköpings OK38:58+11:1311:31
19Bo SegerEskilstuna OL39:22+11:3711:38
20Ulf KjellinOK Hedströmmen40:10+12:2511:53
21Kurt Håkan AnderssonOK Tor40:16+12:3111:54
22Inge LöwegrenKatrineholms OK42:45+15:0012:38
23Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF43:02+15:1712:43
24Magnus HaraldssonGustavsbergs OK43:07+15:2212:45
25Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK43:08+15:2312:45
26Göran SvärdOK Klemmingen43:59+16:1413:00
27Lennart LundquistOK Nalle44:17+16:3213:06
28Sven-Inge NylundJärfälla OK44:43+16:5813:13
29Conny NilssonNyköpings OK44:56+17:1113:17
30Hans GustavssonNyköpings OK45:53+18:0813:34
31Bo WinanderJärfälla OK47:15+19:3013:58
32Hans RagvaldVingåkers OK49:27+21:4214:37
Stig AnderssonOK Linnéej godkänd
Christer AndénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Jan JohanssonIF Thorej godkänd
Per Erik FogelVästerås SOKej godkänd

D70

2 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita JohanssonOK Tor29:3411:49
2Barbro MöllbergArboga OK29:42+0:0811:52
3Inga JohanssonNyköpings OK32:27+2:5312:58
4Siv FrodinKöping-Kolsva OK34:16+4:4213:42
5Ulla LindellOK Hällen34:37+5:0313:50
6Sonja JedarÅkers IF35:47+6:1314:18
7Solveig TjernbergSödertälje IF39:49+10:1515:55
8Birgitta NylundJärfälla OK53:06+23:3221:14
Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Kristina SkoglundSödertälje-Nykvarn OFej start

H70

3 130 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK28:189:02
2Alf LindbergKöping-Kolsva OK30:12+1:549:38
3Christer SandhOK Roxen30:34+2:169:45
4Stig LandstorpOK Tor31:09+2:519:57
5Ingvar SvenssonBjursås OK31:13+2:559:58
6Bengt JönssonÅkers IF32:44+4:2610:27
7Leif ErikssonHeby AIF33:50+5:3210:48
8Curt KarlssonNyköpings OK34:42+6:2411:05
9Sören JohanssonSala OK36:34+8:1611:40
10Claes AnderssonSnättringe SK36:48+8:3011:45
10Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF36:48+8:3011:45
12Tore MartinssonDegerfors OK37:40+9:2212:02
13Per-Erik WåhlbergOK Linné37:55+9:3712:06
14Sven-Arne NilssonOK Klemmingen38:48+10:3012:23
15Östen ErikssonAvesta OK39:33+11:1512:38
16Ingemar LindqvistSnättringe SK40:15+11:5712:51
17Peter HagströmTjalve IF Norrköping40:22+12:0412:53
18Ove JohanssonSträngnäs-Malmby OL40:45+12:2713:01
19Leif NordinAttunda OK41:40+13:2213:18
20Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben42:35+14:1713:36
21Kjell BlombergIK Standard46:07+17:4914:44
22Kjell NilssonOK Klemmingen48:48+20:3015:35
23Ulf SkogtjärnOK Linné56:48+28:3018:08
Bo NorbäckTullinge SKej start

D75

2 160 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby35:1016:16
2Britt ErikssonHammarby IF OF37:15+2:0517:14
3Lotta GranholmLinköpings OK39:06+3:5618:06
4Berit LindungerHaninge SOK51:28+16:1823:49
5Barbro MelvingerOK Enen1:17:12+42:0235:44
Gunvor GranathNynäshamns OKej start

H75

2 890 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jerry HolmEskilstuna OL29:1510:07
2Stig IsraelssonOK Tylöskog31:12+1:5710:47
3Staffan ElmhagenSöders-Tyresö32:39+3:2411:17
4Sune LindellOK Hällen32:56+3:4111:23
5Lars JohanssonOK Tor32:58+3:4311:24
6Curt ThorénNyköpings OK34:34+5:1911:57
7Leif JanssonEskilstuna OL36:06+6:5112:29
8Anders JohanssonNyköpings OK37:49+8:3413:05
9Jakobsson RolfAlfta-Ösa OK44:46+15:3115:29
10Sune AhlinKöping-Kolsva OK53:28+24:1318:30
Kuno ÖsterlundVästerås SOKej start

D80

2 160 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dagny AnderssonOK Tjärnen1:01:0528:16
2Karin LexellOK Torfinn1:01:31+0:2628:28

H80

2 500 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune CarlssonSundbybergs IK26:2910:35
2Ulf EskilssonOK Södertörn31:40+5:1112:40
3Lars PerssonVäsby OK33:58+7:2913:35
4Nils JohanssonOK Tjärnen38:38+12:0915:27
5Lennart ErikssonOK Enen41:25+14:5616:34
6Martin EngqvistUpsala IF43:41+17:1217:28
7Bo NorenvikOK Tor44:19+17:5017:43
8Rolf AnderssonRimbo SOK45:58+19:2918:23
9Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby50:29+24:0020:11
10Lars-Erik LindellVäsby OK1:01:06+34:3724:26
11Sten BergstrandSkogsluffarnas OK1:06:26+39:5726:34
12Ragnar HasselquistHallstahammars OK1:13:51+47:2229:32

H85

2 160 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt EdvardssonOK Torfinn36:1216:45

Inskolning

2 170 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Vilma DyreliusSnättringe SKfullföljt
Vidar EngströmOK Hällenfullföljt
Axel GustafssonTrosabygdens OKfullföljt
Olle JacobsonOK Torfullföljt
Jakob SternerSträngnäs-Malmby OLfullföljt
Emil ÖbergOK Hällenfullföljt
Lucas ÖbergOK Hällenfullföljt
Erik ArleboKFUM Örebro OKej godkänd
Moa  PilvingeOK Kolmårdenej godkänd

U1

2 380 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leopold OlofssonVästerås SOK17:507:29
2Frida HerbstVästerås SOK18:59+1:097:58
3Måns DahlbergAlmby IK20:14+2:248:30
4Oskar LiwellSödertälje-Nykvarn OF25:14+7:2410:36
5Theo AleniusNyköpings OK28:05+10:1511:47
6Elis EklundOK Rodhen28:28+10:3811:57
7Simon CarlqvistSnättringe SK29:46+11:5612:30
8Freja IvermarkVästerås SOK30:12+12:2212:41
9Stella PetterssonÅkers IF31:19+13:2913:09
10Matilda FlordalSnättringe SK34:41+16:5114:34
11Albin JohanssonOK Hällen48:23+30:3320:19
12Oliver JohanssonNyköpings OK53:39+35:4922:32
Laura RaskVingåkers OKej start

U2

2 430 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar LennellSträngnäs-Malmby OL24:179:59
2Alice LjungbergTumba-Mälarhöjden OK28:37+4:2011:46
3Elliot VikströmOK Tor29:08+4:5111:59
4Frej SöderholmSträngnäs-Malmby OL30:41+6:2412:37
5Hugo PelanderSnättringe SK32:21+8:0413:18
6David JonforsenHallstahammars OK38:25+14:0815:48
7Ellen FlordalSnättringe SK39:49+15:3216:23
8Hanna MoldinSödertälje-Nykvarn OF44:54+20:3718:28
9Alicia LarssonVingåkers OK57:43+33:2623:45
10Agnes LarssonVingåkers OK57:53+33:3623:49

Öppen motion 1

2 380 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maximilian OlofssonKlubblös18:527:55
2Gunilla HamreforsVästerås SOK38:13+19:2116:03

Öppen motion 3

2 430 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa HeldtSödertälje-Nykvarn OF21:458:57
2Jenny SvärdSträngnäs-Malmby OL22:56+1:119:26
3Vidar SöderholmSträngnäs-Malmby OL23:56+2:119:50
4Rasmus ÖbergOK Hällen26:17+4:3210:48
5Kristoffer KlarinVästerås SOK27:59+6:1411:30
6Agnes LiwellSödertälje-Nykvarn OF30:13+8:2812:26
7Ella LiwellSödertälje-Nykvarn OF30:25+8:4012:31
8Vanja PetterssonÅkers IF30:57+9:1212:44
9Sara DyreliusSnättringe SK31:35+9:5012:59
10Carola CederthKöping-Kolsva OK31:58+10:1313:09
11Izabela MarcinkowskaSträngnäs-Malmby OL33:56+12:1113:57
11Tomasz MarcinkowskaKlubblös33:56+12:1113:57
13Annica AhlgrenTäby OK34:35+12:5014:13
14Ann-Christine EkNyköpings OK35:02+13:1714:25
15Anna EkhagenSödertälje-Nykvarn OF35:20+13:3514:32
16Moa PetterssonOK Tjärnen36:00+14:1514:48
17Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL36:56+15:1115:11
18Doris KarlssonOK Tylöskog37:29+15:4415:25
19Susanna KarlssonOK Tylöskog37:52+16:0715:34
20Anna Skårstedt JohanssonOK Hällen39:55+18:1016:25
21Anders EjewallSnättringe SK39:57+18:1216:26
22Göran R WallénIFK Lidingö SOK40:42+18:5716:44
23Lena SchultzOK Klemmingen41:55+20:1017:14
24Barbro AhlsénSödertälje-Nykvarn OF42:14+20:2917:22
25Siv BergOK Klemmingen49:24+27:3920:19
26Pia WiklundVästerås SOK1:10:56+49:1129:11

Öppen motion 5

3 040 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus JedarÅkers IF32:2010:38
2Helén ErikssonOK Tor34:04+1:4411:12
3Daniel ForsströmKöping-Kolsva OK35:18+2:5811:36
4Frank PelanderSnättringe SK36:53+4:3312:07
5Emma HerbstVästerås SOK43:02+10:4214:09
6Tony HolmbergOK Tylöskog43:36+11:1614:20
7Jarl Erik PalmKjula IF44:32+12:1214:38
8Susanne StålSödertälje-Nykvarn OF46:07+13:4715:10
9Arne WesterlundNyköpings OK46:23+14:0315:15
10Alf LundkvistOK Tor47:13+14:5315:31
11Sven AnderssonOK Hällen48:32+16:1215:57
12Frida JonforsenHallstahammars OK50:45+18:2516:41
13Bo WinaldHellas Orientering51:41+19:2117:00
14Malin SehlerOK Kolmården52:54+20:3417:24
15Yosief ArkebomSala OK59:46+27:2619:39
16Therese ErikssonKlubblös1:03:42+31:2220:57
17Oliver EricssonTäby OK1:04:59+32:3921:22
18Jonas ÖrnKFUM Örebro OK1:08:01+35:4122:22
19Camilla JovérKlubblös1:12:42+40:2223:54
20Gitte TärnströmKlubblös1:12:44+40:2423:55
21Moa GårdhAPG OK1:13:07+40:4724:03
22Gunilla SahlOK Klemmingen1:14:43+42:2324:34
23Åsa CarlssonOK Hällen1:19:15+46:5526:04

Öppen motion 7

3 130 m, 57 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans SundqvistTullinge SK27:448:51
2Katarina OlssonOK Tor29:53+2:099:32
3Sune ÅkessonOckelbo OK31:09+3:259:57
4Christofher RamströmSträngnäs-Malmby OL31:42+3:5810:07
5Andrea BalakovaNyköpings OK31:50+4:0610:10
6Camilla LarssonOK Hällen32:07+4:2310:15
7Johan WallinSträngnäs-Malmby OL32:36+4:5210:24
8Melina TovenKlubblös34:54+7:1011:09
9Per-Ivar MöllbergArboga OK35:12+7:2811:14
10Anders S NybergSäterbygdens OK35:31+7:4711:20
11Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK35:35+7:5111:22
12Maria LeijonOK Hällen36:06+8:2211:32
13Anna LarssonVingåkers OK36:28+8:4411:39
14Göran BörjeskogOK Tor37:22+9:3811:56
15Karin LinderOK Hällen38:49+11:0512:24
16Kerstin SvenskOK Hällen38:54+11:1012:25
17Sven JacobsonOK Milan39:32+11:4812:37
18Göran IvarezOK Södertörn39:58+12:1412:46
19Klaus Tröster-CederthKöping-Kolsva OK40:07+12:2312:49
20Gösta GutelandSnättringe SK40:13+12:2912:50
21Annelie MoldinSödertälje-Nykvarn OF40:41+12:5712:59
22Ingela AlnessLånghundra IF41:18+13:3413:11
23Emma ErikssonOK Kolmården41:21+13:3713:12
24Nils EklöwOK Södertörn41:36+13:5213:17
25Barbro KarlssonKatrineholms OK41:50+14:0613:21
26Pirkko HammarströmOK Måsen41:51+14:0713:22
27Toni AnderssonVästerås SOK42:13+14:2913:29
28Lars BroströmDegerfors OK42:35+14:5113:36
29Helen MagnussonOK Tor43:32+15:4813:54
30Agneta HasselkvistOK Milan43:48+16:0413:59
31Håkan SvahnOK Ravinen44:34+16:5014:14
32Kennet LöfqvistVästerås SOK45:32+17:4814:32
33Margrita SjöqvistOK Måsen45:34+17:5014:33
34Lars MårsellSödertälje-Nykvarn OF45:36+17:5214:34
35Lars Åke SvenskOK Hällen47:39+19:5515:13
36Jesper AnderssonVingåkers OK48:27+20:4315:28
36Arvid BergOK Klemmingen48:27+20:4315:28
38Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK48:28+20:4415:29
39Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL48:29+20:4515:29
40Lennart GustafssonOK Tisaren48:38+20:5415:32
41Margareta ErikssonOK Klemmingen49:48+22:0415:54
42Marie GreenSträngnäs-Malmby OL52:01+24:1716:37
43Bo KarlssonKatrineholms OK53:39+25:5517:08
44Kerstin SundbergVästerås SOK57:08+29:2418:15
45Stefan NorellAttunda OK57:40+29:5618:25
46Cecilia JanzonOK Måsen1:03:04+35:2020:08
47Ida ErikssonOK Grip1:03:06+35:2220:09 Ladda ner rutt i gpx-format
48Viviann AnderssonSnättringe SK1:03:51+36:0720:23
49Margareta LöfqvistVästerås SOK1:06:08+38:2421:07
50Eva LundkvistOK Tor1:06:45+39:0121:19
51Torgny LundkvistOK Tor1:06:47+39:0321:20
52Linus JernströmAvesta OK1:06:54+39:1021:22
53Rolf LindblomOK Klemmingen1:07:37+39:5321:36
54Göran HektorLinköpings OK1:14:19+46:3523:44
Gunilla SchönningJärfälla OKej godkänd
Olle ÖbergSkogsluffarnas OKej godkänd
Inga-Britt MalmGarphyttans IFej godkänd

Öppen motion 8

5 090 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar MalmbergIFK Umeå29:195:45
2Magnus JohanssonNyköpings OK34:36+5:176:47
3Joakim GustafssonFinspångs SOK36:39+7:207:12
4Johan HallgrenBjursås OK37:45+8:267:24
5Per ÖbergOK Hällen37:49+8:307:25
6Sofia BörjeskogOK Tor38:45+9:267:36
7Micael StammOK Klemmingen39:21+10:027:43
8Magnus LimbäckVästerås SOK40:09+10:507:53
9Mats SundbüeSträngnäs-Malmby OL40:18+10:597:55
10Filip IvermarkVästerås SOK41:10+11:518:05
11Jan-Olov BergmanVästerås SOK41:31+12:128:09
12Mikael LarssonOK Hällen41:51+12:328:13
13Kajsa HammarströmLinköpings OK42:07+12:488:16
14Stefan LjungbergTumba-Mälarhöjden OK42:22+13:038:19
15Hans LibergOK Milan42:24+13:058:19
16Sven UndelandSödertälje-Nykvarn OF42:40+13:218:22
17Ruhdi KarlssonVästerås SOK43:02+13:438:27
18Mattias ZeijlonOK Hällen43:18+13:598:30
19Joakim DahlbergAlmby IK43:26+14:078:31
20Albin LarssonKatrineholms OK43:37+14:188:34
21Elin PramlidOK Klemmingen43:40+14:218:34
22Stefan VikströmOK Tor43:46+14:278:35
23Thomas PetterssonSträngnäs-Malmby OL43:55+14:368:37
24Kristin JacobsonKFUM Örebro OK44:23+15:048:43
25Per HåstlundAlmby IK45:17+15:588:53
26Urban LarssonSödertälje-Nykvarn OF45:40+16:218:58
26Tobias IsraelssonOK Tylöskog45:40+16:218:58
26Thomas AnderssonVästerås SOK45:40+16:218:58
29Stefan SehlerOK Kolmården46:31+17:129:08
30Malin WiklundAlmby IK47:48+18:299:23
31Nils LinderOK Hällen48:21+19:029:29
32Jan-Erik AnderssonSträngnäs-Malmby OL48:39+19:209:33
33Tomas BäckTrosabygdens OK48:45+19:269:34
34Mats BirkestålKöping-Kolsva OK50:07+20:489:50
35Malin AxFinspångs SOK50:56+21:3710:00
36Alva LimbäckVästerås SOK52:28+23:0910:18
37Klas ErikssonOK Grip52:57+23:3810:24
38Ida WadmanKatrineholms OK54:02+24:4310:36
39Karl ZensOK Tor54:06+24:4710:37
40Ulf HamreforsVästerås SOK54:16+24:5710:39
41Alexander AlnessLånghundra IF54:53+25:3410:46
42Jan LindgrenOK Södertörn55:46+26:2710:57
43Johan BjörklundOK Hällen56:08+26:4911:01
44Daniel NorwaldOK Tor58:33+29:1411:30
45Börje LenasSkogsluffarnas OK59:28+30:0911:40
46Reine BorgströmSkogsluffarnas OK1:03:52+34:3312:32
47Erik SjöqvistOK Måsen1:04:25+35:0612:39
Per SkyllbergOK Klemmingenej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Elsa LimbäckVästerås SOKej godkänd
Roger HaapaniemiOK Torej godkänd

Öppen motion 10

3 910 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer ErikssonOK Kolmården31:548:09
2Niclas ClashammarNyköpings OK31:55+0:018:09
3Marie HedarOK Tor34:55+3:018:55
4Lena LjungbergTumba-Mälarhöjden OK40:57+9:0310:28
5Emma KlemetsKöping-Kolsva OK41:10+9:1610:31
6Matilda LarssonOK Hällen41:32+9:3810:37
7Karin ProforsKöping-Kolsva OK47:06+15:1212:02
8Laila NorrmanKjula IF47:40+15:4612:11
9Lill NallgårdVästerås SOK48:47+16:5312:28
10Nina LimbäckVästerås SOK58:54+27:0015:03
11Lena TörnqvistVästerås SOK1:03:18+31:2416:11
Maria IvermarkVästerås SOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser