Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Eskilstuna Weekend, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Eskilstuna Weekend
Arrangörsorganisation: IK Standard
Datum: fredag 8 juli 2011 - söndag 10 juli 2011

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)

D21 Elit

4 140 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matilda AnderssonOK Kåre28:216:50
2Emeli PetterssonTullinge SK28:27+0:066:52
3Annica GustafssonIFK Lidingös Skid o OK30:05+1:447:15
4Martina KarlssonStora Tuna OK30:08+1:477:16
5Fredrika VångellLinköpings OK30:45+2:247:25
6Sofia TörnqvistAlfta-Ösa OK31:08+2:477:31
7Helena AnderssonDalaportens OL31:21+3:007:34
8Rebecka NylinOK Tisaren31:24+3:037:35
9Sara GrenmarkTullinge SK31:26+3:057:35
10Alva OlssonVästerås SOK31:48+3:277:40
11Laura DAngeloAttunda OK32:12+3:517:46
12Alexandra BjärrenholtVallentuna-Össeby OL32:13+3:527:46
13Sofia ForsgrenOK Skogsfalken32:27+4:067:50
14Lisa SilvemarkDalaportens OL32:28+4:077:50
15Linn PetterssonTullinge SK32:33+4:127:51
16Lisa RönnolsTäby OK32:38+4:177:52
17Emma DahlstedtIFK Lidingös Skid o OK33:00+4:397:58
18Sofia AdolfssonOK Kåre33:13+4:528:01
19Karin LundbergJärfälla OK33:33+5:128:06
20Lena BirkebaekStora Tuna OK33:47+5:268:09
21Linda SundinVästerås SOK34:29+6:088:19
22Anastasiia DanylovaStora Tuna OK34:30+6:098:20
23Lina LindbergDalaportens OL34:31+6:108:20
24Lisa AnderssonÄrla IF34:36+6:158:21
25Nathalie RyghOK Tisaren34:41+6:208:22
26Ann-Sofie KarlssonUmeå OK35:16+6:558:31
27Josefin AronssonOK Tisaren35:39+7:188:36
28Sofia SöllvanderOK Linné35:42+7:218:37
29Frida Jönsson HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF35:50+7:298:39
30Elin Dahlstedt-TyskLeksands OK35:55+7:348:40
31Linnea AdolfssonTullinge SK36:06+7:458:43
32Kajsa HammarströmOK Hällen36:24+8:038:47
33Malin JacobsonOK Milan37:20+8:599:01
34Karin HedbergOK Linné37:43+9:229:06
35Olga SlutaAlfta-Ösa OK38:26+10:059:17
36Lovisa AdolfssonTullinge SK38:54+10:339:23
37Annika CarlbergVallentuna-Össeby OL38:58+10:379:24
38Camilla ÖhmanVallentuna-Össeby OL42:36+14:1510:17
Rebecca BjärrenholtVallentuna-Össeby OLej start
Sofia ForngrenOK Enenej start
Hiromi IwayaSurahammars SOKej start

H21 Elit

5 610 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pavlo UshkvarokStora Tuna OK30:235:24
2Josef NordlundOK Linné31:09+0:465:33
3Johan AronssonOK Tisaren31:53+1:305:40
4Tomas StenströmOK Linné31:58+1:355:41
5Petter ErikssonSödertälje-Nykvarn OF32:51+2:285:51
6Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF33:06+2:435:54
7Magnus PalmGöteborg-Majorna OK33:11+2:485:54
8Mats RöjgårdOK Kolmården33:15+2:525:55
9Mats DahlénKristiansand OK33:19+2:565:56
10Pelle EngstrandStora Tuna OK33:23+3:005:57
11Johan NordlundLeksands OK33:31+3:085:58
12Magnus GlänneforsSöders SOL Tyresö33:44+3:216:00
13Love SintringHagaby GOIF33:59+3:366:03
14Oleksandr StarovOK Denseln34:53+4:306:13
15Jörgen OhlinOK Linné34:58+4:356:13
15Lasse JanssonGävle OK34:58+4:356:13
17Mikael AnderssonLinköpings OK35:01+4:386:14
18Johan EklövTumba-Mälarhöjden OK35:12+4:496:16
19Mats HellstadiusSödertälje-Nykvarn OF35:24+5:016:18
20Samuel AnderssonIFK Umeå35:42+5:196:21
21Henrik BerggrenOK Denseln36:25+6:026:29
22Conny ForsbergLånghundra IF36:31+6:086:30
23Per CarlborgNyköpings OK36:40+6:176:32
24Per-Åke OlssonOK Ravinen36:43+6:206:32
25Axel WrådheAttunda OK36:49+6:266:33
26Fredrik PetterssonLinköpings OK36:53+6:306:34
27Assar HellströmOK Ravinen37:22+6:596:39
28Fredrik BjernulfSundbybergs IK37:31+7:086:41
29Markus AdolfssonLinköpings OK38:18+7:556:49
30Lars-Erik HaslerSurahammars SOK38:21+7:586:50
31Peter ErikssonLinköpings OK38:51+8:286:55
32Olle KaleredOK Denseln38:54+8:316:56
33Joakim BergBromma-Vällingby SOK39:10+8:476:58
34Kent LundvallVallentuna-Össeby OL39:20+8:577:00
35Christoffer EskilssonHaninge SOK39:31+9:087:02
36Anton HallorOK Tisaren40:07+9:447:09
37Linus MoodOK Roslagen40:50+10:277:16
38Anton SundinOK Tisaren41:39+11:167:25
39Anders AxlingSödertälje-Nykvarn OF43:35+13:127:46
40Ali KuoskuJärfälla OK45:12+14:498:03
41Simon MellinSundbybergs IK45:32+15:098:06
42Joel Käll-KarlssonVäxjö OK47:56+17:338:32
Tatsuro KobayashiSurahammars SOKej start
Anton ÖstlinSödertälje-Nykvarn OFej start
Christian KollbergJärla Orienteringej start
Anders HåkanssonOK Linnéej start

D20 Elit

3 730 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellinor SternerOK Kåre36:039:39
2Sofie WetterArboga OK40:48+4:4510:56
3Sandra Karlsson-BierfeldtÄrla IF40:58+4:5510:58
4Elisabeth AhlgrenTäby OK45:22+9:1912:09
5Anna HåkanssonOK Kolmården58:50+22:4715:46

H20 Elit

4 660 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik JanssonKFUM Örebro OK32:326:58
2Linus RappIFK Moras OK33:08+0:367:06
3Marcus RamströmIK Hakarpspojkarna35:05+2:337:31
4Niklas OlssonIFK Moras OK41:14+8:428:50

D18 Elit

3 780 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josefine KlintbergEksjö SOK32:588:43
2Amelie EkströmOK Kåre35:10+2:129:18
3Hanna SahlinOK Kåre38:00+5:0210:03
4Siri JeppssonKatrineholms OK39:43+6:4510:30
5Channa LönneSkarpnäcks OL47:11+14:1312:28
Johanna LarssonKöping-Kolsva OKej start

H18 Elit

4 140 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel WejåsNyköpings OK24:526:00
2Oskar AndrénOK Tisaren25:25+0:336:08
3Daniel NilssonNyköpings OK25:26+0:346:08
4Niklas GustafssonOK Tisaren26:04+1:126:17
5Marcus BerggrenNyköpings OK26:20+1:286:21
5Jonas BorgSödertälje-Nykvarn OF26:20+1:286:21
7Jonatan AronssonOK Tisaren26:47+1:556:28
8Leif SvenssonOK Tisaren26:48+1:566:28
9Max BerggrenOK Denseln26:49+1:576:28
10Lennart JohanssonNyköpings OK27:36+2:446:40
11Erik SköldLinköpings OK28:05+3:136:47
12Janne SelkäläKöping-Kolsva OK28:48+3:566:57
13David MellinSundbybergs IK28:55+4:036:59
14Jonas LundgrenLinköpings OK29:02+4:107:00
15Oskar Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF29:13+4:217:03
16Rasmus Palmqvist AslaksenJärfälla OK29:42+4:507:10
17Torsten MolitorKatrineholms OK30:52+6:007:27
18Martin Dahlgren-RosénJärla Orientering31:50+6:587:41
19Jonathan WintherVästerbergslagens OL32:06+7:147:45
20Mårten WinklerSträngnäs-Malmby OL32:23+7:317:49
21Anton SundgrenVallentuna-Össeby OL32:56+8:047:57
22Martin VidfeltLindebygdens OK34:50+9:588:24
23Albin DetterfeltLinköpings OK36:51+11:598:54
24Jakob RedtzerAttunda OK37:00+12:088:56
Tintin KarlbergTullinge SKej godkänd

D21

3 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa WestbomSödertälje-Nykvarn OF30:458:08
2Ylva KindlundhAlfta-Ösa OK35:14+4:299:19
Anneli BerggrenOK Denselnej start

H21

4 140 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan KärrströmTullinge SK23:475:44
2Martin LampinenSödertälje-Nykvarn OF25:34+1:476:10
3Niclas SjögrenSödertälje-Nykvarn OF26:22+2:356:22
4Andreas PetersonHagaby GOIF27:08+3:216:33
5Henrik BoströmOK Linné28:31+4:446:53
6Emil HammarströmOK Måsen30:15+6:287:18
7Tomas LissEskilstuna OL30:24+6:377:20
8Olof BengtssonFK Åsen30:45+6:587:25
9Henrik WickströmArboga OK31:16+7:297:33
9Michael WickströmArboga OK31:16+7:297:33
11Henrik SandénIFK Lidingös Skid o OK32:00+8:137:43
12Ben StrengellVästerås SOK32:27+8:407:50
13Arvid RinaldoVästerås SOK32:46+8:597:54
14Erik GohdeDalaportens OL39:58+16:119:39

D21 Kort

3 160 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena NordlundLeksands OK25:308:04
2Marie OhlinOK Linné27:14+1:448:37
3Sofia StenbergKarlsbyhedens IK27:58+2:288:51
4Anna AlgotsonOK Tylöskog30:49+5:199:45
5Karin StåhlOK Kåre36:39+11:0911:35
5Bodil KindlundhAlfta-Ösa OK36:39+11:0911:35
7Petra LundgrenOK Tor38:42+13:1212:14
8Kristin RamsellLeksands OK41:17+15:4713:03
9Sofie SöderholmSträngnäs-Malmby OL46:37+21:0714:45
10Karin Ohlsson-ÖhmanOK Grip1:05:49+40:1920:49
Cecilia VälijeesiöVästerås SOKej start

H21 Kort

3 390 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael AnderssonIK Gandvik24:427:17
2Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL26:05+1:237:41
3Emil KaleredSkogspojkarnas OK27:46+3:048:11
4Daniel AnderssonIK Gandvik32:17+7:359:31
5Ulf K. RaskSigtuna OK34:45+10:0310:15
6Arvid WedlinSävedalens AIK37:58+13:1611:11
7Olle AlgotsonOK Tylöskog38:22+13:4011:19
8Robert HagströmEskilstuna OL42:33+17:5112:33
9Erik JohanssonOK Motala47:53+23:1114:07
10Björn BylundIFK Enskede1:02:23+37:4118:24
11Christer SvenssonRonneby OK1:03:29+38:4718:43
Olle GelinOK Rodhenej godkänd
Mattias AnderssonIK Gandvikej start

D16

3 050 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andrea SvenssonFinspångs SOK24:348:03
2Hanna AspforsStora Tuna OK49:04+24:3016:05
Victoria BymanVästerås SOKej start
Madeleine GreenSträngnäs-Malmby OLej start

H16

3 050 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF18:486:09
2Carl BomanVästerås SOK20:22+1:346:40
3Andreas HultqvistTullinge SK20:35+1:476:44
4Andreas ZeijlonOK Hällen20:57+2:096:52
5August MikaelssonVästerås SOK21:02+2:146:53
6Joel PetterssonTullinge SK22:06+3:187:14
7Johan WintherVästerbergslagens OL22:23+3:357:20
8Henrik HåkanssonOK Kolmården22:30+3:427:22
9Emil AnderssonTullinge SK22:57+4:097:31
10Lucas Holgersson RohdinSigtuna OK24:32+5:448:02
11Anton ForsbergLånghundra IF24:41+5:538:05
12Mathias Myrefelt NorlingerSkarpnäcks OL25:31+6:438:21
13Johan SköldLinköpings OK25:43+6:558:25
14Håkan PalmOK Klemmingen27:45+8:579:05
15Marcus GrahnSödertälje-Nykvarn OF27:52+9:049:08
16Martin NorrmanEskilstuna OL28:44+9:569:25
17Sebastian AgerhällOK Tisaren28:58+10:109:29
18Hampus AhlOK Tisaren31:26+12:3810:18
19Axel SjölundSöderhamns OK32:39+13:5110:42
20Nils HolthoffSjövalla FK35:29+16:4111:38
21Anton AlmIF Åland55:27+36:3918:10

D16 Kort

2 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilia DanielssonKöping-Kolsva OK51:1419:56

H16 Kort

3 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper MelinGarphyttans IF48:0615:30

D14

3 100 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julia ErikssonOK Kolmården27:498:58
2Jonna ForsOK Grip29:13+1:249:25
3Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering30:22+2:339:47
4Emma HelmerssonVandrarringen36:02+8:1311:37
5Ellen MattssonIF Åland37:53+10:0412:13
6Alva RasmussenNyköpings OK38:05+10:1612:17
7Lovisa BymanVästerås SOK39:15+11:2612:39
8Chantelle HesselbergSträngnäs-Malmby OL40:01+12:1212:54
9Erika DuhlboIFK Moras OK41:24+13:3513:21
10Lisa ErikssonSträngnäs-Malmby OL44:03+16:1414:12
11Mirjam DalénSala OK46:46+18:5715:05
12Emma ÅkessonIK Hakarpspojkarna47:06+19:1715:11
13Izabell BrodinOK Letstigen49:48+21:5916:03
14Ida JohnssonOK Tor49:57+22:0816:06
Mathilda LindeIF Ålandej godkänd

H14

2 570 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle AnderssonTullinge SK18:557:21
2Jonas ErikssonStora Tuna OK20:44+1:498:04
3Henning SjökvistStora Tuna OK21:37+2:428:24
4Isak ÅbergKorsnäs IF OK23:03+4:088:58
5Martin SärnbrinkOK Tisaren23:48+4:539:15
6Tobias BjernulfSundbybergs IK26:47+7:5210:25
7Simon SjöbergGävle OK27:17+8:2210:36
8John GunnarssonSurahammars SOK27:18+8:2310:37
9Isak SöderströmSala OK27:32+8:3710:42
10Alfred LönnVandrarringen28:54+9:5911:14
11Rasmus MöllerArboga OK29:21+10:2611:25
12Johan RydingEskilstuna OL30:30+11:3511:52
13Ludvig LarsendahlVästerås SOK33:23+14:2812:59
14Benjamin SahlinArboga OK37:20+18:2514:31
15Douglas PerssonEskilstuna OL38:55+20:0015:08
16Jacob TorstenssonVästerås SOK40:28+21:3315:44
17Albin TranbergTullinge SK49:59+31:0419:26
18Alexander GarinSträngnäs-Malmby OL1:14:30+55:3528:59
Jakob FranssonOK Milanej start

D14 Kort

2 540 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa JohanssonOK Tisaren27:5210:58

D12

2 540 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna HallménOK Tisaren17:477:00
2Sandra BoströmOK Linné18:13+0:267:10
3Anna ErikssonSträngnäs-Malmby OL19:24+1:377:38
4Maria JanssonOK Linné19:28+1:417:39
5Selma GumaeliusWaxholms OK20:01+2:147:52
6Frida JohanssonOK Djerf21:41+3:548:32
7Sofie OhlssonÄrla IF22:08+4:218:42
8Emma ErikssonOK Kolmården23:00+5:139:03
9Linnea NilssonNyköpings OK23:07+5:209:06
10Trine KarlbergTullinge SK23:53+6:069:24
11Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK24:44+6:579:44
12Heidi ForsOK Grip25:02+7:159:51
13Sara GustavssonEskilstuna OL25:07+7:209:53
14Frida ZeijlonOK Hällen25:35+7:4810:04
15Johanna SärnbrinkOK Tisaren26:45+8:5810:31
16Rebecca WinsnesSödertälje-Nykvarn OF28:37+10:5011:15
17Stina JohnssonOK Tor28:49+11:0211:20
18Kristin ElvelindSträngnäs-Malmby OL29:04+11:1711:26
19Jessica GrahnSödertälje-Nykvarn OF30:50+13:0312:08
20Eloïse FaverolleCSLG Melun31:22+13:3512:20
21Moa HillTumba-Mälarhöjden OK31:36+13:4912:26
22Katja DalénSala OK33:02+15:1513:00
23Louise AlmIF Åland36:58+19:1114:33
24Shanti SöderströmSala OK43:12+25:2517:00

H12

2 540 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin AnderssonTullinge SK16:566:40
2Rasmus TäckOK Hammaren17:15+0:196:47
3Hannes SvahnOK Ravinen20:56+4:008:14
4Johan GibergTumba-Mälarhöjden OK21:26+4:308:26
5Pontus Olofsson-BierfeldtÄrla IF21:43+4:478:32
6Viktor WallinKorsnäs IF OK26:23+9:2710:23
7Axel LjungkvistÄrla IF42:29+25:3316:43
8Jakob NäslundOK Roslagen49:32+32:3619:30
Simon TyneliusVästerbergslagens OLej godkänd
John NorrbomSala OKej godkänd
Erik HelmerssonVandrarringenej start
Melvin WrangskogVästerås SOKej start

H12 Kort

2 160 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1William ScherlinSöders SOL Tyresö17:438:12
2Sebastian PerssonEskilstuna OL19:50+2:079:10
3Love RasmussenNyköpings OK1:30:37+1:12:5441:57

D10

2 160 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja ÅkessonIK Hakarpspojkarna19:279:00
2Emma LingJönköpings OK21:26+1:599:55
3Malin Olofsson-BierfeldtÄrla IF25:33+6:0611:49
4Tilda AnderssonTullinge SK26:28+7:0112:15
5Wilma LarssonEskilstuna OL29:21+9:5413:35
6Agnes LjungkvistÄrla IF31:22+11:5514:31
7Josefine JohnssonOK Tor33:51+14:2415:40
8Ylva JohanssonOK Djerf34:45+15:1816:05
Towa PetterssonOK Denselnej start
Linnea SjöströmÄrla IFej start

H10

2 160 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jakob SjöbergGävle OK16:137:30
2Linus TäckOK Hammaren16:38+0:257:42
3Ludvig HolmqvistOK Tor16:49+0:367:47
4David BorgSödertälje-Nykvarn OF16:56+0:437:50
5Fredrik GlänneforsSöders SOL Tyresö17:05+0:527:54
6Albin ForsbergLånghundra IF18:26+2:138:32
7Samuel JohanssonOK Hammaren19:02+2:498:48
8Emil BoströmOK Linné20:00+3:479:15
9Joel ErnstssonFinspångs SOK20:15+4:029:22
10Axel FlordalKatrineholms OK22:47+6:3410:32
11Mathias OhlssonÄrla IF23:17+7:0410:46
12Anton WertherVästerås SOK23:21+7:0810:48
13Anton KnutssonOK Tor24:47+8:3411:28
14Tobias SjöstedtOK Måsen24:50+8:3711:29
15Erik LingJönköpings OK25:21+9:0811:44
16Anton BörjessonOK Måsen25:40+9:2711:52
17Valter PetterssonOK Tisaren26:48+10:3512:24
18Anton MäkinenOK Hammaren27:13+11:0012:36
19Peter ÅbergKorsnäs IF OK45:48+29:3521:12
Linus AlbinssonJärfälla OKej start
Johan LundbäckJärfälla OKej start

D35

3 390 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie-Louise KaipeLeksands OK30:198:56
2Carin MagnussonOK Tor36:54+6:3510:53
3Sandra WesterströmOK Älvsjö-Örby37:25+7:0611:02
4Eva HolmqvistOK Tor37:53+7:3411:10
5Eva-Lena MäkinenOK Hammaren39:25+9:0611:37
6Ingela KälvedalUmeå OK39:37+9:1811:41
7Josefin SvenssonOK Hammaren46:27+16:0813:42
Erika JedarOK Torej godkänd
Anna NygårdVästerås SOKej godkänd
Åsa LarssonHylte OKej start
Katarina LissEskilstuna OLej start

H35

3 730 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniel KaipeLeksands OK22:466:06
2Anders DahlinLeksands OK25:34+2:486:51
3Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF25:35+2:496:51
4Fredrik MäkinenOK Hammaren25:43+2:576:53
5Johan AhlströmVästerås SOK26:50+4:047:11
6Jonas LindegrenVästerås SOK27:49+5:037:27
7Olof BorellOK Linné27:59+5:137:30
8Magnus ÖhlingVästerås SOK28:23+5:377:36
9Lars-Olof MagnellKatrineholms OK28:34+5:487:39
10Jörgen JohnssonOK Tor28:35+5:497:39
11Stefan HolthoffSjövalla FK28:47+6:017:43
12Johan KarlssonOK Tor29:09+6:237:48
13Henrik NordKFUM Örebro OK29:52+7:068:00
14Joel AhlqvistSkarpnäcks OL30:46+8:008:14
15Anders JohanssonOK Hammaren30:49+8:038:15
16Erik BengtssonFK Åsen30:54+8:088:17
17Jörgen StegardSkarpnäcks OL31:00+8:148:18
18Gunnar JohanssonSkarpnäcks OL31:06+8:208:20
19Ulf PerssonIFK Enskede31:16+8:308:22
20Henrik BjörkOK Hammaren33:26+10:408:57
21Olle MalmringSp. kl. Freidig Trondheim34:10+11:249:09
22Stellan TäckOK Hammaren34:31+11:459:15
23Anders BergmarkSnättringe SK35:58+13:129:38
24Jonas Jensen-TornehedVästerås SOK35:59+13:139:38
25Mats FranssonSnättringe SK38:33+15:4710:20
26Henrik FlordalKatrineholms OK41:27+18:4111:06
27Nils FlemströmOK Linné44:31+21:4511:56
Andreas RietzNyköpings OKej start
Mattias LöfqvistOK Roslagenej start

D40

2 710 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lotta Thureson GibergHellas Orientering22:558:27
2Annika SundströmVästerås SOK25:10+2:159:17
3Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF25:20+2:259:20
4Monica GustavssonEskilstuna OL25:31+2:369:24
5Agneta ErikssonOK Kolmården26:45+3:509:52
6Laila HallménOK Tisaren27:01+4:069:58
7Anette LarssonEskilstuna OL27:40+4:4510:12
8Petra KolsvikHägersta GF27:51+4:5610:16
9Louise RundkvistIK Hakarpspojkarna28:22+5:2710:28
10Carin RosénGustavsbergs OK28:28+5:3310:30
11Moni WinsnesSödertälje-Nykvarn OF28:29+5:3410:30
12Ewa ScherlinSöders SOL Tyresö28:51+5:5610:38
13Erika HolmgrenKjula IF32:55+10:0012:08
14Anna NorrbomSala OK33:08+10:1312:13
15Eva LindströmStorviks IF33:34+10:3912:23
16Kristina ForsOK Grip34:59+12:0412:54
17Sophie AntoineCSLG Melun36:39+13:4413:31
18Catarina LarssonVästerås SOK36:41+13:4613:32
19Helena LundinAvesta OK38:07+15:1214:03
20Amelie VollmerKjula IF38:55+16:0014:21

H40

3 730 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas HallménOK Tisaren22:135:57
2Magnus GrahnSödertälje-Nykvarn OF23:26+1:136:16
3Tommy LindbergOK Roslagen23:33+1:206:18
4Dan GibergTumba-Mälarhöjden OK24:24+2:116:32
5Anders BoströmOK Linné24:57+2:446:41
6Ingvar ÅkessonIK Hakarpspojkarna25:25+3:126:48
7Tomas JonssonJärfälla OK25:27+3:146:49
8Tomas NormanLeksands OK25:42+3:296:53
9Håkan OlofssonÄrla IF26:59+4:467:14
10Håkan MelinBromma-Vällingby SOK28:29+6:167:38
11Anders LingJönköpings OK28:48+6:357:43
12Jean-Marc DelaumeCSLG Melun29:14+7:017:50
13Magnus RunsvikKarlsbyhedens IK30:46+8:338:14
14Jan MobergGävle OK30:47+8:348:15
15Peter ForsOK Grip31:31+9:188:26
16Bo LindströmStorviks IF32:07+9:548:36
17Jonas PetterssonOK Tisaren32:10+9:578:37
18Rickard E.JonforsenHallstahammars OK32:29+10:168:42
19Ronnie DahlgrenGustavsbergs OK32:52+10:398:48
20Christer ErikssonOK Kolmården34:25+12:129:13
21Magnus LarssonVästerås SOK35:20+13:079:28
22Claes CasparÄrla IF36:28+14:159:46
23Magnus LundinAvesta OK36:52+14:399:53
24Kjell EriksonSträngnäs-Malmby OL37:39+15:2610:05
25Erik ErnstssonFinspångs SOK37:45+15:3210:07
26Thomas Weybjörnbär ok38:09+15:5610:13
27Erik ÅbergKorsnäs IF OK39:10+16:5710:30
28Fredrik MånssonKorsnäs IF OK40:54+18:4110:57
29Urban SärnbrinkOK Tisaren47:16+25:0312:40
30Nicklas AlmIF Åland47:19+25:0612:41
31Michael LindeIF Åland1:03:20+41:0716:58
Pär HanssonCentrum OKej godkänd
Fredrik AhlOK Tisarenej godkänd
Mats LundbäckJärfälla OKej start
Anders KarlssonOK Kåreej start
Rickard EkmanOK Roslagenej start
Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OKej start

D45

2 710 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Yvonne AnderssonTullinge SK20:547:42
2Hana TichovskaSK Praga22:28+1:348:17
3Mia BierfeldtÄrla IF22:31+1:378:18
4Ingela ErikssonGävle OK23:35+2:418:42
5Dorothe SpillmannIF Thor25:57+5:039:34
6Susanne SöderholmSträngnäs-Malmby OL26:05+5:119:37
7Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK26:20+5:269:43
8Maria SahlinArboga OK26:44+5:509:51
9Anette SjöbergGävle OK28:36+7:4210:33
10Anki GustafssonSäterbygdens OK28:47+7:5310:37
11Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL28:57+8:0310:40
12Pirkko HammarströmOK Måsen29:26+8:3210:51
13Lotta GrahnSödertälje-Nykvarn OF32:33+11:3912:00
14Annika SvenssonSolna OK32:34+11:4012:01
15Carina DickforsDalaportens OL34:14+13:2012:37
16Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK36:34+15:4013:29
17Marie GreenSträngnäs-Malmby OL45:19+24:2516:43

H45

3 730 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per SvenssonFinspångs SOK26:167:02
2Stefan BjurstedtHallstahammars OK29:10+2:547:49
3Stefan RedtzerAttunda OK29:15+2:597:50
4Johan RisbergJärfälla OK29:39+3:237:56
5Stefan KarlssonSödertälje-Nykvarn OF30:06+3:508:04
6Johan HammarströmOK Måsen30:18+4:028:07
7Magnus HellbergEskilstuna OL30:32+4:168:11
8Nils AronssonOK Tisaren31:13+4:578:22
9Magnus AxelssonSträngnäs-Malmby OL31:32+5:168:27
10Kent BörjessonOK Måsen31:39+5:238:29
11Tomas HultqvistTullinge SK31:43+5:278:30
12Peter JäderfeldtOK Klemmingen31:57+5:418:33
13Arne NilssonNyköpings OK32:41+6:258:45
14Per WintherVästerbergslagens OL32:44+6:288:46
15Patrik AhlgrenTäby OK33:42+7:269:02
16Ian HamiltonNyköpings OK33:45+7:299:02
17Pontus ErikssonSträngnäs-Malmby OL33:52+7:369:04
18Jörgen SköldLinköpings OK34:47+8:319:19
19Jan-Erik AnderssonSträngnäs-Malmby OL34:54+8:389:21
20Tomas VidfeltLindebygdens OK35:09+8:539:25
21Anders BrinkmanVandrarringen35:24+9:089:29
22Björn SvenssonOK Djerf35:26+9:109:29
23Per E SjöbergOK Hammaren37:10+10:549:57
24Tomas BäckTrosabygdens OK38:52+12:3610:25
25Jörgen DalénSala OK39:58+13:4210:42
26Anders S NybergSäterbygdens OK41:30+15:1411:07
27Anders KarlssonÅrsunda IF42:46+16:3011:27
28Tommy NylundOK Tor45:52+19:3612:17
29Håkan SvahnOK Ravinen47:10+20:5412:38
30Håkan DuhlboIFK Moras OK55:49+29:3314:57
Lennart BorgSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Jan BerggrenOK Denselnej start

D50

2 600 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona BierfeldtÄrla IF20:297:52
2Karin GunnarssonStora Tuna OK22:07+1:388:30
3Susanne PerssonÄrla IF23:49+3:209:09
4Anita KarlssonOK Södertörn26:34+6:0510:13
5Helena EkbrinkIF Thor27:28+6:5910:33
6Helen GlänneforsSöders SOL Tyresö28:24+7:5510:55
7Maggan BogstedtTullinge SK30:44+10:1511:49
8Monika AlgotsonOK Tylöskog32:12+11:4312:23
9Caroline JohanssonSödertälje-Nykvarn OF32:28+11:5912:29
10Lena HellströmOK Ravinen33:21+12:5212:49
11Titti RudhAvesta OK34:32+14:0313:16
12Madelene BjernulfSundbybergs IK36:32+16:0314:03
13Linnea Carling ElofssonFjärås AIK39:25+18:5615:09
14Margareta Skarp RuntegenBoxholm-Mjölby OL39:29+19:0015:11
15Eva WareniusDalaportens OL44:48+24:1917:13
16Virve BergBromma-Vällingby SOK52:25+31:5620:09
Christina EnglöfKöping-Kolsva OKej godkänd
Madeleine CasselIFK Lidingös Skid o OKej start

H50

3 390 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars PalmqvistJärfälla OK25:037:23
2Lars HolmquistSundsvalls OK25:04+0:017:23
3Jan-Åke KarlssonHagaby GOIF27:21+2:188:04
4Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF27:26+2:238:05
5Martin TichovskySK Praga28:37+3:348:26
6Lars SjökvistStora Tuna OK28:57+3:548:32
7Gunnar LangsSkarpnäcks OL29:27+4:248:41
8Anders LundhJärfälla OK29:44+4:418:46
9Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF30:19+5:168:56
10Arne KlintbergEksjö SOK30:51+5:489:06
10Björn LönneSkarpnäcks OL30:51+5:489:06
12Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK30:52+5:499:06
13Mats BirkestålKöping-Kolsva OK30:57+5:549:07
14Bo NorrmanEskilstuna OL31:24+6:219:15
15Tapani MattusIFK Lidingös Skid o OK31:48+6:459:22
16Arne HäggArboga OK31:51+6:489:23
17Ronny NordgrenSundbybergs IK32:08+7:059:28
18Leif GustafssonSäterbygdens OK32:37+7:349:37
19Sune SödergrannTullinge SK33:49+8:469:58
20Torgny JeppsonKatrineholms OK34:01+8:5810:02
21Stefan WestlinOK Måsen34:22+9:1910:08
22Roland NorellSöders SOL Tyresö37:25+12:2211:02
23Peter YlsöbäckEskilstuna OL37:26+12:2311:02
24Stefan O JanssonLerums SOK37:27+12:2411:02
25Pär JanssonIF Thor37:36+12:3311:05
26Markus Küngbjörnbär ok37:49+12:4611:09
27Göran PolhedeÄrla IF38:41+13:3811:24
28Kenneth HagströmOK Letstigen39:05+14:0211:31
29Leif SandahlOK Tyr41:22+16:1912:12
30Mats CarlsvärdAlmby IK41:33+16:3012:15
31Dag SundinSträngnäs-Malmby OL43:22+18:1912:47
32Per LjungStockholms OK43:55+18:5212:57
33Torbjörn JohanssonNyköpings OK45:45+20:4213:29
34Magnus GreenSträngnäs-Malmby OL55:17+30:1416:18
Johan KarlssonLindebygdens OKej godkänd
Eddie BjärrenholtVallentuna-Össeby OLej godkänd
Pelle HöökKöping-Kolsva OKej start

D55

2 600 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agneta NilssonEskilstuna OL25:499:55
2Bibi SilvemarkDalaportens OL25:59+0:109:59
3Marianne LissEskilstuna OL27:47+1:5810:41
4Mona ForsbergHagaby GOIF28:01+2:1210:46
5Titti BergendahlOK Måsen28:34+2:4510:59
6Maria KärrströmTullinge SK28:38+2:4911:00
7Annika GillgrenGävle OK29:06+3:1711:11
8Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GOIF30:22+4:3311:40
9Ingrid E StrömTäby OK30:37+4:4811:46
10Ann-Britt GöranssonAlmby IK30:39+4:5011:47
11Margareta WadinOK Älvsjö-Örby31:51+6:0212:15
12Gudrun PerssonHallstahammars OK32:14+6:2512:23
13My RönnolsTäby OK34:07+8:1813:07
14Anette RagvaldVingåkers OK34:51+9:0213:24
15Evamarie LundahlIF Hagen34:55+9:0613:25
16Monica SvärdOK Klemmingen34:56+9:0713:26
17Solveig HedenblomSjövalla FK35:55+10:0613:48
18Ann-Britt WinnbergIK Trenne Ullared39:10+13:2115:03
19Margareta GranbergOK Klemmingen49:43+23:5419:07
Britt-Marie ErikssonOK Rodhenej start

H55

3 390 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter RasmussenNyköpings OK28:328:25
2Per Ove WallénTäby OK29:03+0:318:34
3Björn RosendahlÄrla IF29:09+0:378:35
4Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OF29:14+0:428:37
5Håkan PalmfjordKatrineholms OK30:04+1:328:52
6Kent BergendahlNyköpings OK31:40+3:089:20
7Mats JohanssonSödertälje-Nykvarn OF32:07+3:359:28
8Bengt KärrströmTullinge SK33:25+4:539:51
9Anders BergBromma-Vällingby SOK33:31+4:599:53
10Anders SilvemarkDalaportens OL34:13+5:4110:05
11Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL34:23+5:5110:08
12Erik SjölundSöderhamns OK35:21+6:4910:25
13Staffan RuntegenBoxholm-Mjölby OL35:28+6:5610:27
14Anders ErikssonIF Hagen35:30+6:5810:28
15Roland WareniusDalaportens OL36:28+7:5610:45
16Åke AlgotsonOK Tylöskog36:49+8:1710:51
17Anders KärrströmTullinge SK37:12+8:4010:58
18Bo-Göran KarlssonAvesta OK37:58+9:2611:11
19Jan LindgrenOK Södertörn38:25+9:5311:19
20Uno LarssonEskilstuna OL39:19+10:4711:35
21Per MolinSödertälje-Nykvarn OF39:38+11:0611:41
22Peder WickströmArboga OK39:43+11:1111:42
23Hans EngdahlNyköpings OK40:37+12:0511:58
24Bo DavidssonSolna OK42:01+13:2912:23
25Nils CarlborgNyköpings OK44:02+15:3012:59
26Mats HastadFellingsbro GOIF44:32+16:0013:08
27Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL45:28+16:5613:24
28Leif WadmanKöping-Kolsva OK46:40+18:0813:45
29Hans RagvaldVingåkers OK47:17+18:4513:56
30Johan WedlinSävedalens AIK47:58+19:2614:08
31Jan-Eric LethagenVästerås SOK52:37+24:0515:31
32Anders GunnarssonSurahammars SOK59:23+30:5117:31
33Curt ReinholdssonIF Thor1:01:04+32:3218:00
34Leif DanielssonDalaportens OL1:16:18+47:4622:30
35Lennart LundgrenAvesta OK2:03:18+1:34:4636:22
Kent NybergSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Stig AnderssonOK Linnéej godkänd
Adrian JüniOLG Hondrichej godkänd
Ulf SvenssonOK Njudungej godkänd
Lenn AronssonLinköpings OKej start

D60

2 600 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin GustavssonSträngnäs-Malmby OL24:599:36
2Britt Linnéa ErikssonSala OK26:31+1:3210:11
3Lena JansonArboga OK28:39+3:4011:01
4Lena HedmanHallstahammars OK32:51+7:5212:38
5Annika NorströmHallstahammars OK34:37+9:3813:18
6Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OL35:26+10:2713:37
7Christina Karlsson ÖbergOK Hällen37:05+12:0614:15
8Ingrid LundströmVästerås SOK37:17+12:1814:20
9Britta EklundTrosabygdens OK38:45+13:4614:54
10Lena JakobssonVästerås SOK39:49+14:5015:18
11Margareta JönssonÅkers IF39:57+14:5815:21
12Marianne SellgrenSigtuna OK42:58+17:5916:31
13Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL43:38+18:3916:46
14Inger LethagenVästerås SOK47:38+22:3918:19
15Britt-Marie PerssonFK Finn57:04+32:0521:56

H60

3 160 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars JakobssonVästerås SOK24:507:51
2Kenneth JohanssonEskilstuna OL25:30+0:408:04
3Hans AurellGävle OK25:48+0:588:09
4Weine FredrikssonKFUM Örebro OK25:54+1:048:11
5Göran ForsbergHagaby GOIF27:19+2:298:38
6Bengt StenerhagVästerbergslagens OL27:50+3:008:48
7Gunnar EhnTullinge SK28:03+3:138:52
8Håkan WinnbergIK Trenne Ullared28:16+3:268:56
9Karl Göran WahlströmAlmby IK28:26+3:368:59
10Jan JonssonOK Tjärnen28:28+3:389:00
11Hans ÖbergOK Hällen30:00+5:109:29
12Christer ErikssonOK Linné30:13+5:239:33
12Per-Erik WåhlbergOK Linné30:13+5:239:33
14Erik HallgrenFinspångs SOK30:32+5:429:39
15Bjarne BlomsterIF Åland30:35+5:459:40
16Per-Åke HullAlmby IK31:15+6:259:53
17Bo SegerEskilstuna OL31:29+6:399:57
18Rolf KarlssonOK Hällen31:32+6:429:58
19Boris HolmbergIF Åland31:41+6:5110:01
20Ove VesterbergLycksele IF31:42+6:5210:01
21Christer NälemarkOK Djerf32:01+7:1110:07
22Sven-Olov WiklundArboga OK32:02+7:1210:08
23Göran SvärdOK Klemmingen32:05+7:1510:09
24Leif ÅkerblomStora Tuna OK32:09+7:1910:10
25Sven-Inge NylundJärfälla OK33:13+8:2310:30
26Hans-Erik SkalbergVästerås SOK33:14+8:2410:31
27Lars Erik HermanssonOK Linné33:17+8:2710:31
28Göran EklundTrosabygdens OK33:18+8:2810:32
29Jan-Olof NybergIK Hakarpspojkarna33:36+8:4610:37
30Robert LarssonHagaby GOIF33:49+8:5910:42
31Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF34:10+9:2010:48
32Sven-Erik SundinSelånger SOK34:17+9:2710:50
33Christer JohanssonOK Motala35:22+10:3211:11
34Sören SvenssonSjövalla FK36:20+11:3011:29
35Ingemar GillgrenGävle OK36:26+11:3611:31
36Sune HedströmOK Rodhen36:39+11:4911:35
37Ove JohanssonOK Kolmården37:49+12:5911:58
38Roger HolmbergNyköpings OK39:15+14:2512:25
39Jörgen WidlundNynäshamns OK39:32+14:4212:30
40Olle ArmanNyköpings OK40:16+15:2612:44
41Göran AnderssonOK Tylöskog40:24+15:3412:47
42Lennart LindgrenOK Järnbärarna40:32+15:4212:49
43Inge SundströmNyköpings OK41:11+16:2113:01
44Tord FranssonMotala AIF OL41:44+16:5413:12
45Billy JakobssonÅkers IF45:54+21:0414:31
46Martin ErikssonOK Södertörn47:23+22:3314:59

D65

2 410 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sonja JedarÅkers IF28:4211:54
2Margareta TidmanOK Kolmården29:16+0:3412:08
3Maria EhnTullinge SK29:38+0:5612:17
4Britt-Marie SjöbergOK Tor30:20+1:3812:35
5Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK30:36+1:5412:41
6Anita JohanssonOK Tor32:15+3:3313:22
7Dagny GustavssonSigtuna OK33:02+4:2013:42
8Birgitta ArleboKFUM Örebro OK34:10+5:2814:10
9Ulla LingJönköpings OK34:25+5:4314:16
9Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL34:25+5:4314:16
11Helen AndertoftMarkaryds FK34:51+6:0914:27
12Berit GustavssonSödertälje IF35:47+7:0514:50
13Siv FrodinKöping-Kolsva OK36:54+8:1215:18
14Lena WaernTrollhättans SOK37:47+9:0515:40
15Gunvor JonssonVänersborgs SK38:39+9:5716:02
16Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo39:48+11:0616:30
17Monica AndreassonOK Tor42:00+13:1817:25
18Berit StåhlAvesta OK43:00+14:1817:50
19Gunborg WestinLeksands OK45:23+16:4118:49
20Solveig TjernbergSödertälje IF47:46+19:0419:49
21Birgitta NylundJärfälla OK53:08+24:2622:02

H65

2 710 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif StrandbergGustavsbergs OK22:208:14
2Anders SellgrenSigtuna OK23:17+0:578:35
3Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL23:31+1:118:40
4Jörgen BergströmNorbergs OK25:27+3:079:23
5Ulf SvedestamEskilstuna OL25:50+3:309:31
6Sverre JonssonOK Ravinen25:55+3:359:33
7Bengt JönssonÅkers IF27:01+4:419:58
8Leif ThorssonOK Grip27:20+5:0010:05
9Lars-Olof LundströmVästerås SOK28:16+5:5610:25
10Olle JohanssonIFK Hedemora OK28:22+6:0210:28
11Erik RundströmOK Tjärnen28:29+6:0910:30
12Bo NorbäckTullinge SK28:32+6:1210:31
13Bengtåke AnderssonOK Amne28:35+6:1510:32
14Göran WiigHallstahammars OK29:20+7:0010:49
15Karl-Gustav KlemetsHallstahammars OK29:24+7:0410:50
16Jan Olov JonssonTierps SOK29:37+7:1710:55
17Ingemar GustafssonOK Tjärnen30:01+7:4111:04
18Gunnar CarlénOK Måsen30:04+7:4411:05
19Åke GranstamOK Tor30:06+7:4611:06
20Nils-Erik ErikssonSala OK30:30+8:1011:15
21Sven-Erik SjöbergOK Tor31:02+8:4211:27
22Evert KarlssonRimbo SOK31:38+9:1811:40
23Stig-Olof StåhlAvesta OK31:55+9:3511:46
24Åke HöglundTimrå SOK31:57+9:3711:47
25Sture BergströmOK Hammaren33:02+10:4212:11
26Bertil GranbergOK Klemmingen33:33+11:1312:22
27Sven Erik SjöholmMullsjö SOK34:20+12:0012:40
28Lennart TorstenssonOK Rodhen34:36+12:1612:46
29Örjan KampegårdOK Södertörn35:13+12:5312:59
30Anders WelénHallstahammars OK35:22+13:0213:03
31Hans NordgrenArboga OK35:26+13:0613:04
32Tommy HaglundKFUM Örebro OK35:41+13:2113:10
33Christer LiwellÄrla IF36:31+14:1113:28
34Ingemar GreisOK Måsen36:49+14:2913:35
35Kenneth JonssonVänersborgs SK37:17+14:5713:45
36Lars NordinSolna OK40:10+17:5014:49
37Lars JohnssonOK Måsen40:31+18:1114:57
Lars JohanssonHägersta GFej start

D70

2 280 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Solveig DillmanHammarby IF OF28:5312:40
2Siv HasselgrundBjursås OK29:41+0:4813:01
3Eva von HeijneSigtuna OK31:40+2:4713:53
4Gurli BackFagersta OK32:45+3:5214:21
5Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK35:42+6:4915:39
6Margareta HolmbergIF Hagen39:33+10:4017:20
7Siv LarssonKatrineholms OK45:09+16:1619:48

H70

2 410 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ragnar ErikssonOK Hedströmmen23:049:34
2Jan-Erik DanellTullinge SK23:49+0:459:52
3Martin EngqvistUpsala IF24:14+1:1010:03
4Kjell MjöbergHallstahammars OK25:03+1:5910:23
5Benny BogstedtTullinge SK25:44+2:4010:40
6Karl-Erik JonssonOK Nolaskogsarna26:13+3:0910:52
7Ove JohanssonOK Järnbärarna26:49+3:4511:07
8Jan-Olof GustKatrineholms OK27:03+3:5911:13
9Torbjörn EricssonHagaby GOIF27:40+4:3611:28
10Erland LingJönköpings OK27:41+4:3711:29
10Lars AlmqvistArboga OK27:41+4:3711:29
12Hans LindgrenTrosabygdens OK27:52+4:4811:33
13Kurt BoströmOK Linné27:54+4:5011:34
14Lars Johansson IOK Tor28:38+5:3411:52
15Ove ForsbergTurebergs IF29:08+6:0412:05
16Sten von HeijneSigtuna OK29:20+6:1612:10
17Ingemar HolmbergIF Hagen29:31+6:2712:14
18Rune SandbergHallstahammars OK29:32+6:2812:15
18Kurt ZanderVästerås SOK29:32+6:2812:15
20Kjell NilssonOK Linné30:32+7:2812:40
21Roine MattssonHäverödals SK31:00+7:5612:51
22Janne MånssonLeksands OK31:29+8:2513:03
23Göran PerssonFK Finn32:34+9:3013:30
24Sune AhlinKöping-Kolsva OK32:50+9:4613:37
25Stig GustavssonSödertälje IF34:51+11:4714:27
26Rune HaulinIF Thor35:05+12:0114:33
27Lars-Ove NyquistHagaby GOIF37:15+14:1115:27
28Rolf WestbergSK Trim/Virsbo37:17+14:1315:28
29Lennart ErikssonOK Enen42:07+19:0317:28
30Åke TidmanOK Kolmården42:49+19:4517:45
31Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OL45:28+22:2418:51
32Gunnar WaernTrollhättans SOK1:04:16+41:1226:40
Lars AndreassonOK Torej godkänd
Ronald MalcolmLarvik OKej start

D75

2 280 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid LundinEskilstuna OL41:0418:00
2Dagny AnderssonOK Tjärnen43:09+2:0518:55
3Berit BergqvistHallstahammars OK43:46+2:4219:11
4Gunnel JunegardOK Södertörn43:47+2:4319:12
5Gun AnderssonEskilstuna OL46:43+5:3920:29
6Birgitta WestergrenTäby OK51:24+10:2022:32
7Gun HolmqvistArboga OK55:11+14:0724:12

H75

2 300 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olof RudinTumba-Mälarhöjden OK25:2511:03
2Nils JohanssonOK Tjärnen26:17+0:5211:25
3Tord LidströmHagaby GOIF26:28+1:0311:30
4Lars SöderlundHallstahammars OK29:32+4:0712:50
5Ulf LindgrenVästerås SOK30:08+4:4313:06
6Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF30:30+5:0513:15
7Sixten WesterlundOK Grip31:50+6:2513:50
8Ivar NordbergOK Älvsjö-Örby32:31+7:0614:08
9Sven PetterssonOK Tjärnen35:01+9:3615:13
10Wincent LiljekvistIF Rune38:45+13:2016:50
11Elof BackFagersta OK40:16+14:5117:30
12Robert BohmanSödertälje-Nykvarn OF42:33+17:0818:30
13Lennart StenbergStigfinnarna46:43+21:1820:18
14Stig LundinEskilstuna OL49:50+24:2521:40
15Nils TjernbergSödertälje IF57:58+32:3325:12
Lennart JunegardOK Södertörnej start

H80

2 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils Gunnar KarlssonKöping-Kolsva OK34:3115:00
2Lars PetterssonOK Nalle35:44+1:1315:32
3Lennart WestergrenSöders SOL Tyresö39:47+5:1617:17
4Henning HamiltonEnebybergs IF39:52+5:2117:20
5Lars-Erik JernströmNorbergs OK41:37+7:0618:05

H85

2 300 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tage ErikssonHallstahammars OK35:5915:38
2Per WesterGustavsbergs OK38:10+2:1116:35
3Ragnar HasselquistHallstahammars OK38:48+2:4916:52
4K-G JanssonStockholms OK44:06+8:0719:10
5Ragnar WahlströmOK Kåre55:32+19:3324:08

Inskolning

2 170 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Noah AndertoftVästerås SOKfullföljt
Albin BergKlubblösfullföljt
Emelie BergKlubblösfullföljt
Albin BjörkOK Hammarenfullföljt
Klara BorgSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Mira BäckTrosabygdens OKfullföljt
Ida ErnstssonFinspångs SOKfullföljt
Rebecka HaslerSurahammars SOKfullföljt
August JanssonVästerbergslagens OLfullföljt
Arvid JohanssonOK Djerffullföljt
Emil LingJönköpings OKfullföljt
Sandra LingJönköpings OKfullföljt
Elina MonnonenKlubblösfullföljt
Edvin MäkinenOK Hammarenfullföljt
Erik NederheimHaninge SOKfullföljt
Nathalie NiedergesässKlubblösfullföljt
Hjalmar SjöbergOK Hammarenfullföljt
Lisen BäckTrosabygdens OKej godkänd
Axel MäkinenOK Hammarenej start

U1

2 170 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil EnckellSödertälje-Nykvarn OF14:376:44
2Simon JacobssonArboga OK17:34+2:578:05
3Caroline ElvelindSträngnäs-Malmby OL18:00+3:238:17
3Anton JedarOK Tor18:00+3:238:17
5Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF25:10+10:3311:35
6Maja ErikssonSträngnäs-Malmby OL25:14+10:3711:37
7Lukas NorlanderOK Nackhe25:26+10:4911:43
8Viktor EricsonSundbybergs IK25:47+11:1011:52
9Viktor BoströmOK Linné27:05+12:2812:28
10Filip MagnussonOK Tor27:24+12:4712:37
10Lina HolmqvistOK Tor27:24+12:4712:37
12Isak DalinLeksands OK39:02+24:2517:59
13Sverre RöjgårdOK Kolmården40:30+25:5318:39
14Yrsa RöjgårdOK Kolmården40:34+25:5718:41
15Oskar DalinLeksands OK48:40+34:0322:25
16Filip NorrbomSala OK50:09+35:3223:06
Axel KolsvikHägersta GFej godkänd

U2

2 310 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna JohanssonSträngnäs-Malmby OL21:279:17
2Ludvig RydingEskilstuna OL22:39+1:129:48
3Lisa HallménOK Tisaren24:09+2:4210:27
4Lucas WinsnesSödertälje-Nykvarn OF25:44+4:1711:08
5David NäslundOK Roslagen29:54+8:2712:56
6Therese NiedergesässEskilstuna OL30:43+9:1613:17
7Malin NorlanderOK Nackhe34:27+13:0014:54
8Alice HelmerssonVandrarringen35:03+13:3615:10
9Lovisa EriksonSträngnäs-Malmby OL39:27+18:0017:04
10Amelie JohanssonLinköpings OK39:29+18:0217:05
11Elsa KärnsundSala OK54:57+33:3023:47

Öppen 1

2 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alex BödecsVingåkers OK36:0115:35

Öppen 2

2 600 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna TyneliusVästerbergslagens OL25:539:57
2Sidonie WintherVästerbergslagens OL29:45+3:5211:26
3Ayan LingJönköpings OK32:05+6:1212:20
4Gunnar IvanssonVästerås SOK32:58+7:0512:40
5Karin BrodinOK Letstigen37:53+12:0014:34

Öppen 4

2 570 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stephan AspforsDomnarvets GOIF32:4412:44
2Karin WimmerSnättringe SK33:41+0:5713:06
3Helena FalkSkarpnäcks OL34:31+1:4713:25
4Ann-Sofie TäckOK Hammaren37:08+4:2414:26
5Gittan JonssonKjula IF38:01+5:1714:47
6Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK39:43+6:5915:27
7Sofia JonssonKjula IF40:14+7:3015:39
8Jenny JonssonKjula IF40:19+7:3515:41
9Emma LindströmStorviks IF41:37+8:5316:11
10Pia WestlinOK Måsen42:05+9:2116:22
11Göran LarsendahlVästerås SOK43:25+10:4116:53
12Linda MöllerArboga OK43:27+10:4316:54
13Sara RudhAvesta OK43:28+10:4416:54
14Jens BrodinOK Letstigen44:24+11:4017:16
15Sten HellströmOK Ravinen44:59+12:1517:30
16Ann-Sofie AndertoftVästerås SOK46:21+13:3718:02
17Tobias CarlssonKlubblös46:29+13:4518:05
18Ingela KlintbergEksjö SOK47:20+14:3618:25
19Malin HaapalaKjula IF47:58+15:1418:39
20Mikael HaapalaKjula IF48:04+15:2018:42
21Britt-Marie SjölundSöderhamns OK48:47+16:0318:58
22Eva LindOK Tor49:09+16:2519:07
23Anders HolmqvistStora Sundby GOIF51:18+18:3419:57
24Emma SjöbergOK Hammaren53:51+21:0720:57
25Anders RydingAvesta OK54:42+21:5821:17
26Ingmar KarlssonKjula IF54:51+22:0721:20
27Eva JohanssonKöping-Kolsva OK1:00:23+27:3923:29
28Eivor MjöbergHallstahammars OK1:01:41+28:5724:00
29Lena LindgrenOK Järnbärarna1:01:48+29:0424:02
30Helena KronholmSala OK1:02:43+29:5924:24
31Inger LindgrenTrosabygdens OK1:07:45+35:0126:21
32Lena BennitzOK Enen1:08:12+35:2826:32
33Gunnar EricssonNyköpings OK1:09:08+36:2426:54
34Anna NordinAttunda OK1:16:42+43:5829:50
35Ulrika CarlssonOK Kåre1:24:12+51:2832:45
Janne FossumSp. kl. Freidig Trondheimej godkänd

Öppen 5

3 100 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helene NilssonIF Start39:4812:50
2Ingvar JanssonSundbybergs IK42:41+2:5313:46
3Malin GustafssonKjula IF43:10+3:2213:55
4Ebba MellquistEskilstuna OL45:56+6:0814:49
5Lasse SavelaOK Tor46:05+6:1714:51
6Bengt MelinSundbybergs IK48:21+8:3315:35
7Karin AnderssonOK Tisaren48:29+8:4115:38
8Monica VedinSödertälje-Nykvarn OF48:47+8:5915:44
9Ulrica VidfeltLindebygdens OK52:49+13:0117:02
10Fredrik DavidssonSträngnäs-Malmby OL53:12+13:2417:09
11Anders WigrenTullinge SK53:21+13:3317:12
12Victor DavidssonSolna OK54:47+14:5917:40
13Hans WrådheAttunda OK55:13+15:2517:48
14Elisabeth StödemanHallstahammars OK57:53+18:0518:40
15Monika JohnssonOK Tor58:03+18:1518:43
16Alexander AhlgrenTäby OK58:54+19:0619:00
17Margaretha NylundOK Södertörn59:13+19:2519:06
18Maria TranbergTullinge SK59:16+19:2819:07
19Jouko TaskinenVästerås SOK1:00:11+20:2319:24
20Marianne JeppsonKatrineholms OK1:04:15+24:2720:43
21Kerstin JakobssonVästerbergslagens OL1:08:44+28:5622:10
22Catharina JohanssonOK Kolmården1:15:08+35:2024:14
23Karin HjortÄrla IF1:27:33+47:4528:14
George GrenellSträngnäs-Malmby OLej godkänd

Öppen 6

3 180 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pernilla KlemetsHallstahammars OK33:0210:23
2Karin ProforsKöping-Kolsva OK35:17+2:1511:05
3Jörgen OlaussonVingåkers OK37:47+4:4511:52
4Evert JohanssonOK Tisaren37:48+4:4611:53
5Christoffer NäsholmÄrla IF38:54+5:5212:13
6Joakim ThörneKjula IF38:56+5:5412:14
7Elin lethagenKlubblös39:07+6:0512:18
8Hans ErikssonKatrineholms AIK40:19+7:1712:40
9Daniel NorwaldOK Järnbärarna41:10+8:0812:56
10Tommy BomanVästerås SOK42:28+9:2613:21
11Matilda ThyressonVingåkers OK43:49+10:4713:46
12Anders ErikssonForssa IK45:35+12:3314:20
13Barbro AnderssonVästerås SOK46:48+13:4614:43
14Marie KarlkvistVingåkers OK46:53+13:5114:44
15Fredrik CampbellAlmby IK46:54+13:5214:44
16Laila NorrmanKjula IF48:01+14:5915:05
17Erika HeintzOK Klemmingen51:14+18:1216:06
18Nils OlssonVandrarringen53:45+20:4316:54
19Ida StödemanHallstahammars OK58:13+25:1118:18
20Kalle HögbergOK Södertörn1:13:48+40:4623:12
Magnus MejyrGävle OKej godkänd

Öppen 7

2 410 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica HallorOK Tisaren27:0311:13
2Johanna DalinLeksands OK27:29+0:2611:24
3Weronica BäckTrosabygdens OK29:26+2:2312:12
4Per NorrbomSala OK29:48+2:4512:21
5Per-Arne RamströmSträngnäs-Malmby OL30:34+3:3112:40
6Christina SternerOK Njudung30:35+3:3212:41
7Annika OlssonÄrla IF31:01+3:5812:52
8Bo NorenvikOK Tor31:19+4:1612:59
9Torbjörn AndrénOK Tisaren31:25+4:2213:02
10Lars-Ove StrömTäby OK31:30+4:2713:04
11Karl-Åke LarssonOK Enen31:42+4:3913:09
12Maria ZeijlonOK Hällen32:15+5:1213:22
13Åsa ElvelindSträngnäs-Malmby OL33:20+6:1713:49
14Karin NorlanderOK Nackhe33:23+6:2013:51
15Monika Gustafsson-HögbergOK Södertörn33:53+6:5014:03
16Bengt-Olof KaskOK Tisaren35:10+8:0714:35
17Toni AnderssonVästerås SOK36:01+8:5814:56
18Anders WinellIFK Tumba SOK36:15+9:1215:02
19Gunnar PerssonIFK Enskede36:40+9:3715:12
20Lars ArleboKFUM Örebro OK37:10+10:0715:25
21Erik BjernulfSundbybergs IK37:41+10:3815:38
22Lars-Gunnar LarssonOK Tor39:16+12:1316:17
23Börje GustavssonHägersta GF41:19+14:1617:08
24Bernt KarlssonBredaryds SOK42:59+15:5617:50
25Jan FlodinOK Nalle43:32+16:2918:03
26Rune VikmanVästerås SOK45:28+18:2518:51
27Christina AlnebergSträngnäs-Malmby OL46:08+19:0519:08
28Anette RamströmSträngnäs-Malmby OL51:39+24:3621:25
29Katarina WestinBredaryds SOK53:27+26:2422:10
30Gunilla ReinholdssonIF Thor53:48+26:4522:19
31Margareta ErikssonOK Klemmingen54:23+27:2022:33
32Monika CooperSYO54:34+27:3122:38
33Rune TjörnforsÅgesta OK1:09:21+42:1828:46
34Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:11:21+44:1829:36

Öppen 8

3 780 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Reinert HallorOK Tisaren30:147:59
2Fanny DecknerSkarpnäcks OL31:44+1:308:23
3Per HåstlundAlmby IK34:26+4:129:06
4Inger GunnarssonVästerås SOK35:41+5:279:26
5Mattias ZeilonOK Hällen36:52+6:389:45
6Ola LindholmKöping-Kolsva OK36:58+6:449:46
7Joakim DahlbergAlmby IK37:04+6:509:48
8Jan AnderssonGävle OK37:12+6:589:50
9Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL37:38+7:249:57
10Niclas AhlströmVästerås SOK39:36+9:2210:28
11Ove NäslundOK Roslagen40:05+9:5110:36
12Ulf CarlssonÄrla IF40:40+10:2610:45
13Jacob AhlströmVästerås SOK40:48+10:3410:47
14Ulf EngströmOK Hällen41:01+10:4710:51
14Pär EricsonNyköpings OK41:01+10:4710:51
16Hanna SjöbergGävle OK41:04+10:5010:51
17Bengt BennitzOK Enen41:14+11:0010:54
18Anders GranbergOK Klemmingen41:22+11:0810:56
19Mats OttosanStora Sundby GOIF41:47+11:3311:03
20Lennart MyrehedVästerås SOK42:16+12:0211:10
21Oskar NederheimHaninge SOK42:22+12:0811:12
22Jimmy AleniusBoxholm-Mjölby OL42:31+12:1711:14
23Tomas MagnussonKvarnsvedens GOIF OK43:26+13:1211:29
24Torleif ThuressonVingåkers OK43:48+13:3411:35
25Christofher RamströmSträngnäs-Malmby OL46:15+16:0112:14
26Karin Bödede scsVingåkers OK46:48+16:3412:22
27Jan JohanssonOK Hällen49:04+18:5012:58
28Peter KraftHallstahammars OK49:12+18:5813:00
29Marcus JohnssonAvesta OK49:50+19:3613:11
30Garry PetterssonStockholms OK51:03+20:4913:30
31Agneta GrönlundKatrineholms OK53:49+23:3514:14
32K-E HildenborgStora Sundby GOIF57:52+27:3815:18
33ian CooperSYO57:59+27:4515:20
34Marie BjörklundEskilstuna OL59:10+28:5615:39
35Stefan SahlinArboga OK59:20+29:0615:41
36Jonas EricsonSundbybergs IK1:00:13+29:5915:55
37Tomas JonssonVandrarringen1:36:10+1:05:5625:26
Ronny AnderssonIF Runeej godkänd

Öppen 9

4 660 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Niklas ProforsVaregg Fleridrett30:576:38
2Emil JohanssonOK Tisaren31:04+0:076:40
3yorbjörn BergmanOK Härjulf36:51+5:547:54
4Jan-Olov BergmanVästerås SOK39:55+8:588:33
5Håkan AnderssonVästerås SOK39:57+9:008:34
6Carl BymanVästerås SOK42:05+11:089:01
7Jan ViklundEskilstuna OL42:17+11:209:04
8Mats WindstedtKlubblös42:18+11:219:04
9Jens AndertoftVästerås SOK42:29+11:329:06
10Per SundströmVästerås SOK42:31+11:349:07
11Claes AnderssonTullinge SK43:39+12:429:22
12Kalle ZensOK Tor44:34+13:379:33
13David TorstenssonVästerås SOK45:27+14:309:45
14Ola TorstenssonVästerås SOK45:54+14:579:50
15Gustaf Onsbring GustafsonEskilstuna OL46:40+15:4310:00
16Stefan WikströmOK Tor49:10+18:1310:33
17Olof LethagenKlubblös50:14+19:1710:46
18Annika DavidssonVästerås SOK52:10+21:1311:11
19Martin WhillansKorsnäs IF OK53:12+22:1511:24
20Fredrik NilssonKFUM Örebro OK55:07+24:1011:49
21Håkan SvenssonAlmby IK1:06:05+35:0814:10

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser