Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL 2016-05-17

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL 2016-05-17
Arrangörsorganisation: OK Klemmingen
Datum: tisdag 17 maj 2016

Arboga OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
14Göran JanzonBana B (52)43:10+9:1013:37
Per-Arne EkbomBana A (37)ej godkänd

Eskilstuna OL

13 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Ingrid LundinBana D (8)32:11+5:5320:29
9Kjell AnderssonBana B (52)41:50+7:5013:11
10Kenneth JohanssonBana A (37)46:41+10:5411:23
11Jerry HolmBana A (37)46:45+10:5811:24
18Ove LarssonBana B (52)44:42+10:4214:06
19Rolf MathisenBana A (37)49:31+13:4412:04
19Rolf HedlundBana B (52)44:47+10:4714:07
21Stig LundinBana C (41)41:20+15:5819:13
23Ulf SvedestamBana A (37)52:15+16:2812:44
23Lars-Olof StenströmBana C (41)42:13+16:5119:38
25Görel SvedestamBana C (41)43:01+17:3920:00
26Leif JanssonBana B (52)46:21+12:2114:37
Karl-Axel JohanssonBana C (41)utgått

Fredrikshofs IF Skid & OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Agneta PorkénBana C (41)37:02+11:4017:13
12Bengt ÖqvistBana A (37)46:58+11:1111:27
16Kjell OhlssonBana A (37)47:53+12:0611:40

IFK Enskede

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Bertil RydgrenBana C (41)30:55+5:3314:22
43Lena AlshedenBana B (52)55:17+21:1717:26

Järla Orientering

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
18Ulf BråsjöBana A (37)48:02+12:1511:42

Katrineholms OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Per-Erik CarleniusBana B (52)37:38+3:3811:52
4Anders MobergBana B (52)39:11+5:1112:21
6Jan-Olof GustBana B (52)40:03+6:0312:38
7Harry AxelssonBana D (8)44:18+18:0028:12

Kjula IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
30Kerstin PalmBana B (52)48:52+14:5215:24
33Jarl Erik PalmBana A (37)59:43+23:5614:33

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
Bernt WahlströmBana C (41)utgått

Köping-Kolsva OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Alf LindbergBana A (37)43:26+7:3910:35

Nyköpings OK

28 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Hans-Ove ErikssonBana A (37)36:50+1:038:59
3Håkan AlderudBana B (52)38:19+4:1912:05
3Per KarlssonBana C (41)30:46+5:2414:18
6Hans-Erik AdolfssonBana D (8)42:46+16:2827:14
6Christer SvenssonBana C (41)32:33+7:1115:08
7Olle ArmanBana B (52)40:23+6:2312:44
8Gunnar EricsonBana D (8)47:54+21:3630:30
8Kenneth LjungbergBana B (52)41:35+7:3513:07
11Inga JohanssonBana B (52)42:10+8:1013:18
16Mona ForsbergBana B (52)44:15+10:1513:57
17Anders JohanssonBana C (41)38:19+12:5717:49
17Roger HolmbergBana B (52)44:30+10:3014:02
20Göran ForsbergBana A (37)50:02+14:1512:12
21Curt KarlssonBana A (37)51:28+15:4112:33
21Curt ThorénBana B (52)45:02+11:0214:12
25Karl-Gösta HarvenbergBana A (37)53:32+17:4513:03
26Anita OttossonBana C (41)43:18+17:5620:08
27Bo KarlssonBana B (52)46:45+12:4514:44
28Hans GustavssonBana B (52)47:59+13:5915:08
33Tomas AnderssonBana C (41)48:36+23:1422:36
34Inger HellqvistBana B (52)50:44+16:4416:00
34Rolf BladBana C (41)49:30+24:0823:01
35Karin CarlssonBana C (41)51:39+26:1724:01
40Olle PetterssonBana C (41)1:01:09+35:4728:26
41Bengt SjögrenBana B (52)55:06+21:0617:22
44Kurt NilssonBana B (52)56:45+22:4517:54
50Berit EdengrenBana B (52)1:05:42+31:4220:43
Wiwi-Anne NilssonBana C (41)utgått

OK Grip

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Britt-Marie ErikssonBana C (41)35:51+10:2916:40
20Leif ThorssonBana B (52)44:55+10:5514:10
29Åke ErikssonBana B (52)48:26+14:2615:16
31Lennart SchweitzBana C (41)47:42+22:2022:11
38Lennart KarlssonBana B (52)52:13+18:1316:28

OK Hällen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
34Sven AnderssonBana A (37)1:17:01+41:1418:47

OK Måsen

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
12Hans HolgerssonBana A (37)46:58+11:1111:27
12Gunnar CarlénBana B (52)42:57+8:5713:32
19Ingemar GreisBana C (41)40:19+14:5718:45
25Vivianne HolgerssonBana B (52)46:09+12:0914:33
52Irene GustafssonBana B (52)1:16:23+42:2324:05

OK Nalle

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Els-Marie LundquistBana D (8)36:34+10:1623:17
13Lars PetterssonBana C (41)37:18+11:5617:20
16Jan FlodinBana C (41)38:07+12:4517:43
27Lennart LundquistBana A (37)56:52+21:0513:52
37Britt-Inger LindbergBana C (41)52:16+26:5424:18
39Nils-Gunnar LindbergBana B (52)54:25+20:2517:09
Ann-Britt FlodinBana C (41)utgått

OK Södertörn

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
2Ulf EskilssonBana C (41)27:23+2:0112:44
9Jan LindgrenBana A (37)46:18+10:3111:17
14Kjell HolmbergBana A (37)47:25+11:3811:33

OK Tisaren

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
22Lennart GustafssonBana B (52)45:13+11:1314:15

OK Tjärnen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Dagny AnderssonBana D (8)34:53+8:3522:13

OK Tor

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
7Stig LandstorpBana A (37)46:12+10:2511:16
8Kurt Håkan AnderssonBana A (37)46:15+10:2811:16
32Åke GranstamBana A (37)59:13+23:2614:26
37Karl-Robert MoqvistBana B (52)51:20+17:2016:11

Skogsluffarnas OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
27Hans SvenssonBana C (41)43:57+18:3520:26

Stjärnhovs OK 65

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Mats GärlingBana B (52)34:0010:43
22Göran LagerstedtBana C (41)41:48+16:2619:26
24Sven-Erik StenbergBana C (41)42:31+17:0919:46
49Tomas KjellbergBana B (52)1:05:41+31:4120:43

Stockholms OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
4Per LjungBana A (37)40:22+4:359:50

Stockholmspolisens IF OF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Sture NilssonBana C (41)31:54+6:3214:50
41Edda NilssonBana C (41)1:02:24+37:0229:01

Strängnäs-Malmby OL

13 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Lars GustafssonBana D (8)26:1816:45
6Karin GustafssonBana A (37)45:02+9:1510:59
15Anders RymanBana B (52)44:05+10:0513:54
17Sten ErikssonBana A (37)47:55+12:0811:41
23Ove JohanssonBana B (52)45:17+11:1714:17
30Birgitta ErikssonBana C (41)45:50+20:2821:19
31Ingegerd LusenskyBana B (52)49:42+15:4215:40
32Bror NordBana C (41)48:09+22:4722:23
33Åke SchylanderBana B (52)50:23+16:2315:53
35Frank NordahlBana A (37)1:18:14+42:2719:04
36Lars-Erik AlmBana A (37)1:24:25+48:3820:35
38Ingrid Elisabet FyreboBana C (41)52:20+26:5824:20
46Ann-Marie JohanssonBana B (52)59:06+25:0618:38

Sundbybergs IK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
20Gunnar BramstenBana C (41)41:14+15:5219:10
29Ingvar JanssonBana C (41)45:07+19:4520:59

Söders-Tyresö

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
10Håkan SjökvistBana B (52)42:02+8:0213:15
15Åke WansölinBana A (37)47:34+11:4711:36
24Börje PahlénBana B (52)45:50+11:5014:27
51Inger PahlénBana B (52)1:10:00+36:0022:04

Södertälje IF

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Rolf JohanssonBana D (8)39:31+13:1325:10
7Evy NordBana C (41)33:31+8:0915:35
18Lauri LumpusBana C (41)39:14+13:5218:14
22Stig PedersonBana A (37)51:53+16:0612:39
35Jan EnesvedBana B (52)50:52+16:5216:02
36Lars LionellBana C (41)52:09+26:4724:15
36Lars NordBana B (52)51:06+17:0616:07
42Sixten WesterlundBana B (52)55:10+21:1017:24

Södertälje-Nykvarn OF

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
3Mats JohanssonBana A (37)39:28+3:419:37
9Karin AlmströmBana C (41)35:23+10:0116:27
11Arne AlmströmBana C (41)36:27+11:0516:57
24Lars-Gunnar AndénBana A (37)53:09+17:2212:57
29Tomas NorlénBana A (37)57:19+21:3213:58
30Kerstin FrencknerBana A (37)58:22+22:3514:14
31Björn SveréusBana A (37)59:06+23:1914:24
32Göran LarssonBana B (52)50:21+16:2115:52
47Sten MöllerBana B (52)1:00:47+26:4719:10
48Monica Lindquist MöllerBana B (52)1:03:50+29:5020:08

Trosabygdens OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
5Bendy WallinBana B (52)39:20+5:2012:24
40Birgitta WallinBana B (52)55:02+21:0217:21

Tullinge SK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
26Bo NorbäckBana A (37)55:09+19:2213:27

Vandrarringen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
45Bo OrtmanBana B (52)57:36+23:3618:10

Åkers IF

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Weine WolterBana A (37)35:478:43
15Margareta JönssonBana C (41)37:55+12:3317:38
28Bengt JönssonBana A (37)56:54+21:0713:52
39Bengt LindkvistBana C (41)54:33+29:1125:22

Ärla IF

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tid
1Esko RaitaBana C (41)25:2211:47
8Lennart LundhBana C (41)34:44+9:2216:09
13Jörgen BergströmBana B (52)43:07+9:0713:36
14Christer LiwellBana C (41)37:34+12:1217:28
28Bengt DagermarkBana C (41)44:26+19:0420:40

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser